Êmmmmm niet kunt slapen tó AKKERTJES Gemengd Nieuws* VRIJDAG 14 DECEMBER 1934TWEEDE BLAD PAG. 5 Iets nieuws op stapel in de vliegtuigfabriek van Koolhoven op Waalhaven: een nieuw t/wee-persoons toestelbestemd voor de Nat. Luchtvaartschool. Werklieden bezig aan de elektrificatie van de lijn Schiedam— Hoek v. Holland, die in 't voorjaar tot Maassluis gereed zal zijn Schilderij van Ninaber van Eyben: „Brissago aan het Lago Maggiore ('t Center in Den Haag). Het Amerikaansche vrachtschip „Henry Corttijdens een stenigen storm op een strekdam in het Michigan-meer geworpen. De bemanning kon worden gered. Het bruidspaar mr. dr. J. van Royen met jvr. A. Snouck Hur- gronje te 's-Gravenhage. Prinses Juliana woonde de in zegening van het huwelijk in de Waalsche kerk bij. 'Waar 't Nederlandsche paviljoen komt op de werëLdtentoon- m stelling te Brussel Mjscht oud-minister Verschuur in tegen- De mannen van de U6ste comp. van 't Royal Army S evince Corps te Shorncliffe (Engeland) woordigheid van den Nederlandschen gezant onze driekleur. bekijken de voor hun vertrek naar het Soar gebied uitgereikte helmen. BINNENLAND Partijbenoemingen Mr. Reymer burgemeester van Roermond „De benoeming van mr. P. J. Reymer tot burgemeester van Roermond beteekent een slechte beurt voor onze regeering, een han delwijze die er waarlijk niet toe zal bijdra gen hel wankelend vertrouwen in haar be leid te versterken"; schrijft de N i e u w e Arnh. Crt. (lib.); want volgens het blad blijkt hieruit „hoe ontstellend weinig de re- gccring beseft van wat in het volk leeft, hoe sterk zij het, effect onderschat dat van der gelijke handelingen op de massa uitgaat." „Dc heer Reymer geniet reeds pensioen als oud-burgemeester van Hilversum en als oud-minister van waterstaat. Waartoe dient thans deze cumulatie, wanneer honderden jongeren én bekwameren staan te stampvoe ten om, zij het alleen maar door opschui ving van anderen de onderste sporten van de ladder te kunnen betreden!" ,Dij den heer Reymer doen zich geen uit zonderingsgevallen voor. Als minister heeft hij getoond niet voor zijn taak ten volle be rekend te zijn, hij was ongetwijfeld de zwak ste in het kabinet-Ruys de Beerepbrouck. En dat hij aan het ministerschap zijn eerste burgemeestersambt heeft opgeofferd ten dienste van de gemeenschap kan men moei lijk beweren Tenslotte vraagt het blad: „Waarom dezen oud-functionaris nu niet ïn het rustig genot van zijn beide pensioe nen gelaten, zonder meer? Waarom deze pensioenen vermeerderd met het salaris van burgemeester eener groote gemeente?" Dat laatste is naturlijlc onjuist. Zóó staat het gelukkig niet met de cumu latie. Toch heeft mr. Reymer als oud-minis ter, oud-kamerlid en oud-burgemeester onge twijfeld een pensioen van 6 7000,Nu komt er het burgemeester-salaris bij en deze cumulatie valt onder de gewijzigde pensioen wet. Deze wet wilde die cumulatie aanzien lijk beperken en bepaald daarom, dat, wan neer pensioen en nieuwe wedde te zamen hooger zijn dan de laatstelijk genoten wed de, het pensioen met 90 pet. van het bedrag der overschrijding wordt gekort. Waar nu echter mr. Reymer als minister een wedde genoot van 16.000.— is het dui delijk, dat de beperkende bepaling van de Pensioenwet hier niets beteekent. Pensioen en nieuwe wedde, zeg samen 12.000.—, blij ven in ieder geval beneden de vorige wedde en van cumulatie-beperking is hier dus geen sprake. Zamenhof-herdenking Voor 75 jaren geboren Op 15 December is het 75 jaar geleden, dat Sn Polen geboren werd Lode wijk Lazarus Zamenhof, de man, die later de schrijver van het Esperanto zou worden. Na lang zoeken was Zamenhof overtuigd <3e juiste methode voor een wereldtaal, aan- nemelijker dan het Volapük, te hebben ge vonden. Men moet geen woorden, doch begrippen Vertalen en dan met behulp van toevoegsels de nuances dier begrippen aangeven. Zooals jvij ook, minder consekwent doen: boer- •boerin; onderwijzer-onderwijzeres Dus niet eens altijd hetzelfde achtervoegsel! Het gaat niet eens altijd man en vrouw, dus een ge heel ander woord (men vergelijke het woord uit Genesis 223: manninne, waar de sta- ten-vertalers het hebrecuwsche isj en isja wilden weergeven en daartoe een niet Ne- derlandsch woord voor vrouw kozen). Deze wijze van werken gelukte en Zamen hof kon na veel moeilijkheden in 1905 voor het eerst in 't publiek optreden in Boulogne sur Mer. Het ging; men verstond elkaar, wat eenige tijd vroeger bij Volapük niet het geval was geweest. Sindsdien heeft het Esperanto groote vor deringen gemaakt. Wij wijzen slechts op de uitgebreide lectuur en op het feit, dat voor het intern, telegraafverkeer op het Congres, dat in 1925 te Parijs werd gehouden op aanbeveling van den Volkerenbond Esperan to als „klare taal" werd aangenomen. Dit beteekent, dat in die taal gestelde telegram men tegen het gewone tarief worden aange nomen en niet tegen verhoogd tarief voor codes. „Onze tegenstanders" Waar is de politieke neutraliteit? Zooals men weet is de Algemeene Bond van Politiepersoneel .vooral in de laatste maanden, buitengewoon neutraal en regee- ringsgezind. Maar nu trof ons in het laat ste nummer het volgende citaat: „Beschouwde velen, die in dienst zijn van de Overheid de organisatie alleen en uitsluitend als een instituut voor het ver krijgen van betere arbeidsvoorwaarden, als gevolg waarvan men deze instelling ter zijde schoof, z o o d r a de verslech teringen niet geheel konden worden gekeerd? Hoe kortzichtig is dan een dergelijke opvatting geweest! Onze tegenstanders zijn blijkbaar beter ingelicht." Onze tegenstanders, wie zijn dat? Blijkens het volger-dé betoog zijn dat de w e r k g e v ers. Het is waar, dat is niet hetzelfde als de Nederlandsche regeering, maar het klinkt toch een beetje klassestrijdachtig. Het maakt zoo de indruk dat de schrijver een oogen- blik vergat, dat hij geen propagandist van de moderne, gezegd roorle vakbeweging was, maar van de. neutrale organisatie van politiepersoneel Eindelijk Een smalle lichtstreep der waarheid Dat moet aan de balk. Dat er althans één soc. dem. orgean is, waarin een ijl schijn sel der waarheid over de Zeven Provinciën spreekt. In Oorlog of Vrede wordt n.l. gezegd: „Om twee redenen moest Ir. Alharda's verontwaardiging nutteloos verspild zijn. Ten eerste: omdat hij hoewel zélf in deze volkomen zuiver staande een zaak ver dedigde. waaraan door anderen eerlijk is eerlijk voedsel is gegeven, waarvan (zij het op schromelijk overdreven wijze) maar al te graag door de reactie wordt ge bruik gemaakt" Het kost wel moeite; het gaat wel aarze lend; maar het hooge woord is ér uit: dat zaakje was niot zuivert Foutieve voorstelling En geen onverklaarbare luxe De schrijver der korte, losse artikeltjes in het Rott. Unieblad maakte Zaterdag een zakelijke fout, waarop wc even de aandacht willen vestigen. Ilij schreef o.m.: De provinciale Staten van Utrecht hebben in October goedgekeurd een voorstel van Gedep. Staten om het sala ris vast te stellen op zeven duizend gulden per jaar. Het is inderdaad onver klaarbaar, dat dergelijke voorstellen in deze tijd, waarin op alles bezuinigd wordt en loonsverlaging schering en ip- slag zijn, door den Minister van Bipnön- landsche Zaken, die zoo nauwgezet con trole uitoefent op Gemeentel inahciën, niet worden afgekeurd of te voren ont raden. Dc situatie is gelukkig heel anders dan het U n i e b 1 a d meent. Toen de salariswijziging van de provin ciale ambtenaren aan de orde kwam, wil den Gedep. Slaton van Utrecht bet aan Prov. Staten overlaten om te bepalen, of de wedde van Gedep. Staten gewijzigd moest worden. Er werd toen een commissie uil dc Piov. Staten benoemd, die rapport uit bracht en voorstelde om de wedde, die tot dusver bedroeg f 5000. te bepalen op f 4750. Dit voorstel werd in October aangeno men. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft thans besiist. dat deze wedde niet hooger mag zijn, dan i 4000, in aanmerking genomen de wedde welke in andere provin cies geldt of zal gaan gelden. Gedep. Staten stellen thans aan de Prov. Staten voor om de wedde voor leden van hun college vast te stellen op f 4000. In het afdeelingsonderzoek is er bezwaar tegen gemaakt, dat Gedep. Staten deze kwestie thans niet aan de bovenvermelde commis sie uit de Staten hebben gerenvoyeerd om een voorstel aan de Prov. Staten te" doen. Deze zaak komt bij de begrootiirg aan de orde op 18 Dec. a.s. Zuinig met pensioenen Een advies van Chr. Hist, zijde Waar thans ook in do Chr. Hist Unie van alle zijden ernstige bezwaren tot uiting komen over het waarnemen van twee of meer bezoidiede functies, als die van Ka merlid en Wethouder; van gepensioneerd Kamerlid en lid van den Raad van State: van gepensioneerd burgemeester, of officier en Kamerlid of wethouder, daar acht het Rott. Unieblad het noodzakelijk, dat de Raadsleden, bij de komende begrootings debatten het voorstel indienen om de uit- keering van pensioen aan weth. eerst te doen ingaan op 60-jarige leeftijd. Het is schreeuwend onbillijk dat een heengaande wethouder, die in de kracht van zijn leven is. een direct ingaand pensioen ontvangt. Als lid van een gemeenteraad beeft men, 7.00 vervolgt het blad; behalve zijn persoon lij ka verantwoordelijkheid, toch ook het al gemeen belang te behartigen! En dit alge meene belang cischt van ieder versobering! De telkens voorgestelde loonsverlagingen waren uitvloeisel van ministerieele aanwij zingen om te bezuinigen wat mogelijk is. Waarom toch helpt men niet bezuinigen op onnooc'ige uitgaven als b.v. wethouderspen sioenen? Ook die aan Kamerleden en Mi nisters moesten uitsluitend genietbaar ge steld woyden op een leeftijd var. 60 jaren feu niet roeger! Aan deze opmerkingen kan toegevoegd worden, dat de raad van Haarlem reeds stappen in die richting heeft gedaan; dat hiertegen Gedep. Stater, van Noord Holland eerst bezwarer. hadden, maar dat deze thans het besluit van de raad goedkeurden. omdat Ge gekweld wordt door hoofd pijn, kiespijn, rheumalische pijnen, zenuwpijn, spierpijn of migraine, neem aan een "AKKERTJE" te baat I Ze zullen snel en zeker Uw pijn verdrijven en U heerlijk doen in slapen. Heb ze steeds in huis I Itiedertandsch Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Grjep( rheumatische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje20ci. Xr'lJÉ' Volgens recept van Apotheker Dumont\ Spellingshumor Wat bij Scheikunde mag, is niet geoorloofd bij Ned. Taal Ons wordt het volgende aardige verhaal verteld naar aanleiding van ons artikel over do spellingskwestie in Utrecht, in ver band met het antwoord, dat de Rcgcering gaf op het schrijven van B. en W. van Arn hem: Op een van de Utrechtsche H.B.S.-en (wel ke dat doet er nu niet toe) schrijft dc leeraar in Scheikunde, als hij een les toelicht, op het bord in de spelling-Marchant. Plagend merken zijn leerlingen dan op: „Meneer, dat is fout, hè", waarop dc leeraar antwoordt: „Nee, bij scheikunde is het niet fout, straks, als jullie Nederlandsche taal krijgen, dan zou hot fout zijn". Zulke dingen beleef je op het oogenblik in Utrecht, op onderwijs-gebied met de spelling! Een gezin door syaannatrium- gas vergiftigd Moeder en zoontje gestikt Te Alkmaar heeft zich in den nacht van Woensdag op Donderdag een tra gisch geval van gasvergiftiging voor gedaan, waarbij een moeder en haar twee-jarig zoontje het leven hebben verloren. Wij hebben hierover oen onderhoud ge had met den commisaris van politie, die ons mededeelde, dat Dinsdagmiddag de woning van den 65-jarigen K. de Jager aan de Blce- kerskade 101, op Rochdale, door den Ont- smettingsdienst van het Witte Kruis gerei nigd moest worden met syaan-natrium, op gelost in zwavelzuur. Dit werk nam eenige uren in beslag. De bewoners hadden Dinsdag de woning tijdelijk verlaten en mochten die Woensdag morgen om tien uur, met goedvinden van den Ontsm'ettingsdienst weer betrekken Vader, moeder en zoontje vertoefden Woensdag den geheelen dag in de woning, liet huis werd schoongemaakt en de bed den gelucht. De maaltijd werd echter ge bruikt ten huizo van een getrouwden zoon. waar men ook tijdens de ontsmetting had vertoefd. Tot vijf uur 's middags werd niets bijzon ders gemerkt. Nadien werden echter de moeder en het kind onwel en zij moesten braken. Om half negen gingen zij naar bed in een klein kamertje, waarin liet lieelc gezin sliep. Dc vader begaf zich pas om één uur ter ruste. Toen hij om vier uur wakker werd, kwam hij tot de ontstellende ontdek king, dat zijn vrouw levenloos naast hem lag. Ook het bijna tweejarig zoontje lag dood in zijn bedje. Hevig ontdaan snelde de man naar zijn zoon in de Ricardostraat, waar ook hij on wel werd. Intuschen werden politie en G.G.D. ge waarschuwd. De waarnemend directeur van den G.G.D., dr. Moolhuyzen, die spoedig ter plaatse was, kon bij moeder en kind slechts den dood constateeren. De vrouw, de 45-jarige J. G. de Jong. moot reeds omstreeks middernacht zijn overle den. Waarschijnlijk heeft het syaannatirium- gas zich nog in sterke mate in het bedden goed bevonden. Dit gas maakt het adem halen moeilijk en werkt vooral schadelijk, wanneer het wordt verwarmt. Ook was er iu de slaapkamer geen voldoende luclitverver- sching geweest. De lijken zijn voor het gerechtelijk onder zoek in beslag genomen. De vader verkeert niet in levensgevaar. Dat hij eerst om 1 uur naar bed is gegaan heeft hem zeer waarschijnlijk het leven ge- i"ed. De ontsmettingsdienst van het Witte Kruis heeft te Alkmaar reeds vele woningen met syaannatrium ontsmet, zonder schadelijke gevolgen. De vraag, of de hoeveelheid syaan natrium in dit geval niet te groot is geweest, zal door het gerechtelijk onderzoek moeten worden opgelost. ROFFELRIJMEN. TE VROEG BEROUW Kinderuurtje. Een vertelling Van Mejuffrouw Van der Veer... Jan en Bep en Mies en moeder Leggen even alles neer... Een verhaaltje van een jongen Die een opstel maken zou En de prijs (het was een wedstrijd) Vast en zeker winnen wou. En hij won 'cm, want hij schreef een Stukje over uit een blad Dat z'n vader om een pakje Dat hij kreeg ontvangen had. Joop had dus de prijs gekregen, Maar het mooiste kwarg, nog aan: Joop zou met z'n mooie opstel Voor de menschen mogen staan En, zooals meneer vertelde, Zouden er ook gasten zijn, Onder meer een heer uit Zeeland; Dat vond Jopie niet zoo fijn, En je zag z'n mooie boekprijs Beven in z'n rechterhand Want zijn mooi gestolen opstel Had hij uit een Zceuwsche krant! Jopie èn de luisteraartjes Voelden dat het mis zou gaan: Dat die Zceuwsche burgemeester, Als Joop klaar wasop zou staan, Dat hij door hem héén zou kijken, Midden door z'n dierenhart! Maar het liep een beetje anders: Jopie voélde spijt en smart, Hij beleed meneer z'n zonden, Die hem graag het kwaad vergaf, En het boek móést Jopie houden Als een welverdiende straf Al de luisteraartjes dachten Dat het anders loopen zou; Hè, zei Bep, wat is dat jammer! Hij heeft veel te vroeg berouw! LEO LENS (Nadruk verboden) DOOR EEN HIJS GETROFFEN Naar een gasthuis te Amsterdam werd vervoerd een 45 jarige Jia\ cnarbeider, die op dc Oostelijke Handelskade door een slin gerende hijsch spoorrails werd getroffen, tengevolge waarvan hij zijn rechterschou der brak en inwendige kneuzingen kreeg. DE FIJNE NEUS VAN DE POST „C.B.P.T.T." ontving de enveloppe van een brief, waarop „slechts" hol volgende be rijmde adres voorkwam: „Den Directeur van 't postkantoor Hem is gewis bekend, Dat in zijn grote dorp aan 't Oost-end Een krasse oude Heer thans £0 jaren telt. Ik vraag don postman: ga versneld En breng hem bij de vele ook ileez' wens". De brief werd prompt en dadelijk aan het goede adres bezorgd, hoewel de krasse heer over 't algemeen slechts weinig post ont ving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5