rödÖJj Moordaanslag in China town Weerbericht Dobbelmann lekker... man! VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. BINNENLAND WET TEGEN „GENIEPIGE AANVALLEN" Op Staat en Partij Een nieuw wapen in de handen der Hitler-regeering Uit Berlijn: Tijdens de Donderdag gehou den kabinetszitting heeft de Rijksregcering een wet aangenomen tegen .geniepige aan vallen" op staat en partij en ter bescher ming van de partij-uniform. Paragraaf I stelt minstens 3 maanden en hoogstens 2 jaar gevangenisstraf tegen het opstellen, verspreiden van onware of ver draaide beweringen van feitelijken aard; par. II bedreigt gevangenisstraffen tegen op hitsende of van kwaden zin getuigende uit- latngen omtrent leidende personen of in stellingen van staat of NSDAP; par. III eischt tuchthuisstraffen en zelfs doodstraf voor wie een strafbare handeling pleegt of ermeer dreigt en daarbij, zonder er toe ge rechtigd te zijn, een uniform of insigne van de NSDAP of derzelver geledingen draagt of bij zich heeft. Wie het doet met de bedoe ling oproer of angst of schrik te verwek ken of het Duitsche Rijk op buitenlandscb politiek gebied moeilijkheden te bereiden, krijgt minstens drie jaar tuchthuisstraf Volgens deze voorschriften kan een Dui» scher ook vervolgd worden als hij d.e daad in het buitenland heeft gepleegd. Er is ook een wet afgekondigd waarin wordt vastgesteld, dat de leden van den vrijwilligen arbeidsdienst zijn onderworpen aan een openbaar rechtelijke disciplinaire etrafprocedu re. In de motiveering wordt gezegd: De vrijwillige arbeidsdienst, waartoe bijna een kwart millioen jonge mannen perma nent behooren, eischt van zijn leden onvoor waardelijke gehoorzaamheid jegens de lei ders en van de leiders streng rechtvaardig optreden jegens de leden, en van allen, die deel uitmaken van den arbeidsdienst onbe rispelijke levenswijze, trouwe kameraad sqhap en actieve inschakeling in de volks gemeenschap. Het toetreden tot den ar beidsdienst is vrijwillig. Wie zich echter eenmaal verplicht een bepaalden tijd volk en staat met de spade te dienen moet zich volledig aanpassen aan de orde van den vrijwilligen arbeidsdienst en mag ook niet den dienst onbevoegd voortijdig verlaten. De Duitsche landbouwpolitiek Donderdagochtend is te Berlijn in tegen woordigheid van Rudolf Hess en onder voorzitterschap van Dr. Ley een bijeen komst van gouwleiders begonnen. Deze bij eenkomst geldt in het bijzonder actueele kwesties der Duitsche landbouwpolitiek en de samenwerking tusschen partij en „rijks- voedingsstand". Hitler is tegen den mid dag ter bijeenkomst gekomen om de gouw leiders te verwelkomen. De reis van Hess naar Parijs Eerst na het Saarplebisciet. Uit Berlijn: De reis van Rudolf Hess naar Parijs, welke eerst den 12den, toen den 17den dezer zou plaats hebben, is tot een lateren datum uitgesteld. Anderzijds wordt gemeld, dat een hoogge plaatst ambtenaar van het departement van buitenlandsche zaken naar Parijs vertrok ken is. Het zou dus mogelijk zijn, zegt men, dat men in de Wilhelmstrasse zeer groot belang hecht aan de reis van Rudolf Hess, welke na het Saarplebisciet zou kunnen plaats vinden. Die reis zou dan, zoo wordt in ze kere Duitsche kringen verzekerd, geen par ticulier karakter dragen. De internationale Saartroepen Generaal Brind to Calais. De bevelhebber van het internationale po litieleder voor het Saargebied, generaal Brind, is gisterenmiddag in Calais aangeko men. Hij werd begeleid door 5 hooge offi cieren. Generaal Brind is onmiddellijk naar Parijs doorgereisd. In den loop van den mid dag Ls in Calais een tweede Engelsch stoom schip binnengeloopen, aan boord waarvan zich 1800 ton uitrustingsmateriaal voor de' Engelsche Saartroepen bevoncl. Zes Engelsche officieren-kwartiermakers, zijn in het Saargebied aangekomen. Zij zijn onmiddellijk een rondrit door het gebied gaan maken. De troepen zullen vermoede lijk in Saarlouis. Neunkirchen en Homburg in garnizoen komen te liggen. De Italianen. Uit Rome: De 1300 man van het Ita- liaansche leger die als politietroepen naar het Saargebied zullen gaan, bestaan uit een gedeelte van een regiment grenadiers, n.l. de regimentsstaf en twee hataillons. en een bataiilon carabinieri. Commandant is gene raal Prasca, die indertijd als overste reeds deel uitmaakte van de Italiaansche troe pen die. tijdens de volksstemming in Opper- Silezie aanwezig waren. Terugkeer uitgewezen Hongaren naar Zuid-Slavië? Uit Boedapest: Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de terugkeer van de overgroots meerderheid der in de laat ste week uit Zuid-Slavië uitgewezen Hon garen reeds in korten tijd verwacht kan worden. De definitieve beslissing van de regeering te Belgrado is nog niet bekend, doch er bestaat prncipieele bereidheid de uitgewezenen weer in Zuid-Slavië op te ne men. Op het oogenblik worden nog de noo- dige juridische kwesties door de bevoegde Zuid-Slavische instanties bestudeerd. De Vlootbesprekingen Toch nog voortzetting tot 20 December Uit Lbnden wordt gemeld dat de vloot besprekingen niet onmiddellijk zullen ge schorst worden, maar nog tot 20 dezer zul len worden voortgezet Men venvacht nog tal van persoonlijke conferenties. De Ameri kanen gaan echter pas 29 December scheep. Men vermoedt, dat het uitblijven van in structies uit Tokio tot het uitstel van het vertrek der Amerikanen geleid heeft Nu is hij veel beter en slaapt weer heerlijk Wat Kruschen Salts kan doen voor lijders aan rheumatiek, ziet ge uit onderstaand schrijven uit Alkmaar: „Sinds jaren was ik lijdende aan rheuma- tische pijnen van alles geprobeerd, eu tol wanhoop gedreven. Ik kwam bij een mijner kennissen, die mij Kruschen Salts aan* raadde. Ik heb direct oen flacon gehaald en ben er mee begonnen. Ik heb nu mijn derde flacon en kan tot mijn groote vreug de meedeelen, da4, ik zoo goed als geheel erlost ben van mijn pijn Ik voel me weer pag, heb weer lust tot uitgaan en slaap i-eer heerlijk." T. B. te A. Kruschen Salts bevat zes verschillende minerale zouten. Deze zouten sporen de af- vooronganen aan tot krachtige werking: Uw lichaam wordt bevrijd van overtollig urinezuur en andere schadelijke aJvalstof- fen, die meestal oorzaak zijn van rheuma tiek. Wanneer U trouw blijft aan de kleins dagelijksche dosis, zullen deze stoffen zich niet weer ophoopon. Rheumatiek komt niet terug; frisch bloed zal Uw lichaam door stroomen, ge voelt U jeugdig en energiek als nooit tevoren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbe grepen. Let op, dat op het etiket op de flescli, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Mandeis Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) BRUTALE ROOFOVERVAL Dapper maar vergeefsch verzet Uit Bielefeld wordt gemeld: In den nacht op Donderdag is te Brack wede een brutale roofoverval 'gepleegd. Voop een winkel in radio-artikelen stopte aldaar een donkere, grootL- limousine, waaruit een man sprong, die de etalageruit insloeg. Hij klom naar binnen en reikte zijn medeplichtigen radio toestellen Ier waarde van 2000 RM. aan. Door het rinkelen van het glas was een echtpaar, dat boven de winkel woonde, wak kei- geworden, en schakelde het licht aan, waarop de inbrekers, in totaal H 5 man, riepen: „Licht uit of er wordt geschoten". Op hetzelfde oogenblik knalde alreeds eeni- ge schoten, die echter geen doel troffen. Het echtpaar, aan wie de winkel toebehoorde, snelde de winkel binnen, waar zich een handgemeen ontspon. De vrouw kréég ver scheidene vuistslagen in het gezicht en werd tegen den grond gestooten. De man slaagde ér in een roover vast te grijpen, doch hij moest hem, dar hij door een an der met de revolver werd bedreigd, weer loslaten. De vrouw, die inmiddels weer tot zichzelvs gekomen was, liep de straat op en posteerde zich voor de auto, teneinde een wegrijden te voorkomen. De bandieten sloe gen daar echter geen acht op en startten. De vrouw kon zich echter vastgrijpen aan de bumper. Zij werd 150 M. meegesleurd. Toen stopte de auto en een der onverlaten sloeg zoolang op de ongelukkige vrouw in, tot zij eindelijk losliet. In razende vaart verdween toen de auto in de richting Bielefeld. De vrouw meent het nummer van den wagen te kennen. Op de plaats van het misdrijf werd een schroefsleutel gevonden, een zeemanspet en een hoed rrrt een merk van een firma uit Keulen. De verwondingen van de vrouw zijn bij onderzoek van niet ernstige» aard gebleken.. TWINTIG ARBEIDERS VERBRAND. In een loods, waar zij sliepen. Uit Moekden: In de nabijheid van de stad Yingkow is in een arbeidersbarak, waarin 45 wegarbeiders sliepen, brand uitgebroken, waarbij 20 slachtoffers zijn te betreuren. De overige arbeiders konden deels met zware brandwonden worden gered. Kort Nieuws Gebleken is, dat de stratosfeervlieger Willy Post op zijn laatste vlucht niet de 14.632 M. heeft bereikt, noodig om een nieuw record te vestigen. De Deutsche Zeitung zal ophóuden te irerschijnen. In Frankrijk is men ongerust over het s.s. „Chiaffina", met 21 koppen; men vreest, dat het in een storm aan de Zuidkust is ver- aan. Ceylon wordt door een malaria-epidemie geteisterd. Een half millioenmenschen liggen zwaar ziek. Hier en daar is 90 pCt. der be volking aangetast. Zondagochtend heeft een astronoom in Suffolk een nieuwe ster van de derde grootte ontdekt. Er is groote belangstelling in astro nomische kringen. Gemeld wordt, dat de Koning van Siam, Prajadhejsok, waarschijnlijk naar zijn land zal terugkeeren. De „Graf Zeppelin" is gisteravond 6 uur te Rio Janeiro aangekomen. Met 21 passagiers, 125 kg. post en 30 kg. vracht heeft het lucht schip na een half uur oponthoud de terugreis aanvaard. De Keizer en de Keizerin van Japan heb- t>en een half millioen yen geschonken voor door hongersnood getroffen boeren in de Noor delyke provincies, speciaal om 16.000 zuige lingen van warme kleeding te voorzien. In Italië waren sinds November nog 97.000 werkloozen, een geringer aantal dan eind November 1933. In Bari, Italië, is een wichelroedefabriek opgericht door een befaamd wichelroedeloper. In het Joego-Slavische dorp Kolom is een boerin op 130-jarigen leeftijd gestorven toen zij, die nog dagelijks haar huiswerk deed, water schepte uit de langs haar woning stroomende rivier. Het hoogst gelegen dorp van Europa, Sestriëres, een groeiend ski-centrum op 2500 M. in de Alpen van Piemont, is zelfstandige gemeente geworden. Haar wapen is 'n adelaar met ski's in de klauwen, haar devies: „Ad petram sistrariam". Het skiseizoen in Zwitserland wordt dit jaar zeer gedupeerd door gebrek aan sneeuw. De beschutte Alpenweiden zijn bedekt met blauwe gentiaan, alsof het voorjaar was! Scott en Black, de winnaars van de Mel bourne-race, zijn per schip te Napels aange komen en gaan over land verder. Drie dagen heen... dertig dagen terugreis! GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn Schoenfabriek Dongen Schoolnieuws. VACATURE PROF. VAN RHIJN De commissie van voordracht ter benoeming van kerkelijke hooglceraren heeft het volgende alph. gestelde drietal opgemaakt, waaruit de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk op S Januari a.s. een hoogleeraar in de godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk ter opvolging van prof. dr. M. v. Rhijn aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zal hebben te benoemen: 1. Dr. S. F. H. J. B e r k e 1- b a c h v. d. Sprenkel. Ned. Herv. predikant te Amsterdam; O. Noordmans, idem te Laren (Geld.); 3. Dr. G. Oorthuys, idem te Am sterdam. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd van de Gercf. School te Boxura (bij Leeuwarden) de heer H. Oost i) en, thans hoofd van de Geref. School te Hooghalen (Dr.). De benoeming is aangenomen. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Twijzel de heer S. v. d. Zwaag, hoofd der Chr. school Den Andel. Benoemd tot tijdel. onderwijzer aan de Chr School te Rijnsburg (Smidsstraat) de heer J. H. "rooit te Leiden. J. VAN BREEN f Op 78-jarigen leeftijd is te Z c t s t overleden de heer J. van Breen, vroeger hoofd der openb. lagere school aan de Baan te Rotterdam, en daarna hoofd van de Schippersschool en van de Rijo- schippersschool. De heer van Breen was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Examens PROMOTIES TECHNISCHE HOOGESOHOOL TE DELFT, repromovee-rd tot doctor tn de Techn. weten- op proefschrift; „Beoordeel in,s larde - loidit •etenscha.ppen is met lof geschied. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift: „Prostaatnypertraphle en nUsr- functlo", de heer I. van der Hal, geb. te Groningen. NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. Gepromoveerd tot doctor in de Ha-n- delswetenschap op proefschrift: ..De Betrekkin gen tusschen Banken en Industrie in Zwitser land" on_stellingen, de heer J. C, M. van Snee, Rotterdam. i D. J. ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gecd.: Theologie: prop, ex., de heeren T. B. van Houten. Wagen IngenH. U. Bultlnk. Amster dam; J. Wolven, Amsterdam. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Godgeleerdheid: kerk. voorb. ex.. de heer-- u H. W. M. van der Meer de Wal Haspels. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl Geneeskunde: artsex. Ie ged., de heeren E. v. d Voort Maarschalk. J. H. Boeroman. P. Weer- ama en P. G. Oosterhof; artfiex.. de her~ Bouma te Dokkum. j Klass. Taal en Letteren: doet. ex.. de heer T. D. Berghuis. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Soc. Geographie: c&nd.ex., de heer SJ. ^Handelswetenschappen: doet. ex., do heeren J.; Laan en B. M. Swecrs. NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. Ge.il.Handelswetenschap: cand.ox.' de heer L. Ellens; doet ex.. de heeren W. Lint-- nr, D. A. C. M. Donders en A. G. H. v. Meekeren. NED. TAAL EN LETTERKUNDE M. O. STAATHUISHOUDKUNDE EN STATISTIEK M. O. DEN HAAG. Geel. de heer J. J. P. Kraemer. WISKUNDE L. O. KRAAMVERPLEGING APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Gesl. de heeren G. S. t. A. W. Rie^z, Gouda, ede beëin MACHINISTEN DEN HAAG. Gesl. voor dipl. A: de heeren J de Valk, Middelburg: W. Noorddljn, Am ster dan KLERK BIJ DE MINISTERIES DEN HAAG. Gesl. de heer H. J. J. van Leth Den Haag. GEMEENTE-ADMINISTRATIE UTRECHT. Ex. B. (Hooger vukex.). Geel. öe heeren W. M B. Bosman, commi tarie te Hoofddorp: C. D. Rehorst, Gemengd Nieuws. Auto- en motor-ongelukken Te Apeldoorn zijn op de Loolaan, ter hoogte van de Daendelsweg, de heer en me vrouw Foks, terwijl zij ter plaatse den weg overstaken, door een vrachtauto van den heer Schreuder uit Hilversum aangereden. Na de aanrijding botste de wagen nog tegen boom aan, die afknapte, en werd daarbij zwaar beschadigd- De bestuurder kwam er wonder boven wonder zonder noemenswaardig letsel af. De heer en mevr. Foks werden bet ziekenhuis overgebracht. Mevr. F. bleek er het ergst aan toe te zy'n. Zy had een ge vaarlijke hoofdwonde bekomen. De heer F. kon na verbonden te zijn weer huiswaarts keeren. Te Huis ter Heide is eergisteravond een vry ernstig verkeersongeluk gebeurd. De heer J. H. Scheps, van den Dolder, vertegen woordiger van de Vereen. Prot. Nederland, werd door een luxe auto, komende uit Amers foort en bestuurd door een studente, aangere den en zoo volkomen geschept, dat hy een 30 meer verder neersmakte en bewusteloos bleef liggen. Zijn fiets werd onherkenbaar vernield. Na door een juist uit Rotterdam komenden arts, die met een Roode Kruis-auto passeerde, te zyn verbonden, werd het slachtoffer een hersenschudding en tal van kneuzingen naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. De po litie stelde een onderzoek in. Te Amsterdam is in de Kalfjeslaan een automobilist met zijn wagen tegen een boom De moordenaar ontsnapt Bloedwraak Rotterdam, 14 December. Gisteravond is Katcndrecht weer eens in deining gekomen door een brutale moordaanslag. De dader schoot eerst op zijn slachtoffer terwijl hij met dezen op straat stond te praten. Toen deze een huis in vluchtte, schoot hij nog eens, maar misto. De dader is ontsnapt. Het slachtoffer is in zorgwekkenden toe stand in het ziekenhuis aan den Cool- singel ter verpleging opgenomen. Twee schoten. Het drama heeft zich afgespeeld vóór het restaurant „Chang Kok Low" to omstreeks 8 uur. In pand 18 aan do Dclistraat waren een aantal Chineezen Ma Yong en Thang aan het spelen. Plotseling werden zij opgeschrikt door een schot op straat en na een oogenblik werd de deur opengeworpen door een angstig naar binnen vluchtenden chinees, die blijk baar gewond was. Hij werd gevolgd door een anderen chinees, die de rechterhand in de rechterzak van zijn colbertjas hield. Op eens zagen de Chineezen in het restaurant, dat uit de jaszak een vuurstraal kwam en een tweede schot deed het groote gezelschap Chineezen in panische schrik naar buiten vluchten. De achtervolgde man liep door tot ach ter in het pand en zakte daar in elkaar. Het bleek later te zijn de 3&-jarigc stoker Bo Soi Tang, wonende in een .hoarding- house in de Katendrechtschestraat 3. Nadat de eerste verwarring voorbij was is de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd, die hem naar het ziekenhuis aan den Cool singel heeft gebracht, waar hij in zorgwek kenden toestand ter verpleging is opgeno men. De dader zoek. De politie, die spoedig gewaarschuwd werd, heeft direct een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men stond echter aanstonds voor do steeds terugkeerende moeilijkheden van een drama op Katendrccht: alle verhooren moesten worden afgelegd met behulp van een tolk en bij het vragen naar den dader trad de bekende zwijgzaamheid in. Men kreeg een tip, dat de dader wel eens binnengevlucht kon zijn in pand 40 aan de Delistraat. Direct werd dit boarding- house, waarin zich een groot aantal Chinee zen bevond, geheel doorzocht- Vele van de Chineezen sliepen, maar het merkwaardige was dat een van deze slapende Chineezen plotseling verdwenen bleek te zijn. Men vond echter wel een colbertjasje en he* merkwaardige daarvan was, d a t d e voi ring ervan ter hoogte van d rechterzak was verdwenen en dit jasje eenigszins naar kruit damp rook- De politie heeft dit kleedingstuk in beslag genomen. De chineezen, die In pand 18 waren ge weest, toen de dader voor de tweede maal schoot, wisten zich plotseling niets meer te herinneren...... Onderzoek te Amsterdam In verband met den moord op een Chinees te Rotterdam, die gepleegd is door een landgenoot en die waarschijnlijk Rotterdam is ontvlucht, zijn op het Centraal Station te Amsterdam posten uitgezet, om den vluchteling, indien hij zich in de hoofdstad vertoont, onmiddellijk aan te kunnen hou- den. Zoo werd trein na trein afgewacht, doch geen verdachte Chinees werd gezien. Tegen twaalf uur trof de politie echter drie zonen van het Hemelsche Rijk op het Stations plein aan. die niet in Amsterdam thuisbe- hoorden. Een van hen droeg de bekende roode pindatrommel, de tweede was hande laar in dassen en do derde een zeeman. Het drietal werd naar het bureau Warmoesstraat overgebracht, waar zij door een inspecteur werden gehoord. Ze bleken vrij goed En gelsch te verstaan. Do pindaman vertelde, dat hij uit Utrecht kwam, de tweede zou volgens zijn verklaringen te Den Bosch zijn geweest en hun verklaringen waren, voor zoover dit thans kon worden nagegaan, ta melijk nauwkeurig en geloofwaardig. De derde echter, de zeeman, was minder pertinent in zijn verklaringen. Zijn herinne ringsvermogen liet bom blijkbaar zoo nu en dan in den steek. Hij zou, vertelde hij, in gebroken Engelsch, pas „van zee" zijn ge komen. Hij gaf toe vanavond in Rotterdam te zijn geweest. Telefonisch zijn uit Rotter dam nadere gegevens door de politie opge vraagd. Het bleek, dat. de dader waarschijnlijk door zijn jaszak hoen een revolverschot zou hebben gelost. In do jaszak van den dader moest dus een kogelgaatje zijn. Het is wel kwaardig, dat ook in de jas van den gearresteerden Chinees zich een zak bevindt, met geschroeide randen. Hij beweert echter, dat dit door een sigaret is gekomen. De papieren van het drietal bleken, voor zoover zij die bij zich hadden meestal bewaren zij hun paperassen in hun boar- ding-house in orde te zijn. Op den zeeman is ook een brief gevonden met de mededeeling, dat hij niet meer kon monsteren. Het is niet onmogelijk, dat deze tijding oorzaak is van de schietpartij. Tegen twaalf uur is nog een vierde Chinees aan gehouden die met den trein uit Rotterdam kwam. Ook hem is een verhoor afgenomen. De Chineezen zijn ingesloten en vandaag zullen zij op transport gesteld worden naar Rotterdam om nader te worden verhoord. Bloedwraak? Toen het rochtstreeksch onderzoek naar den dader geen resultaat had heeft inspecteur Van Dalfsen, die het onderzoek leidde, met behulp van den tolk, getracht langs een omweg ach ter de waarheid te komen. Er werd een onderzoek ingesteld naar de familieverhoudingen. Het bleek, dat in het gezelschap van het slachtoffer was gezien een neef van den onlangs vermoorden shipping- master Shang Yut Chin. Het bleek nu ook, dat Tang meer malen was gewaarschuwd en dat ook teg-n zijn vrouw was gezegd, dat hij gevaar liep. Daarom ging Tang den laatsten tijd zelden 's avonds uit. Twee arrestaties De politie heeft nog in den afgeloo- pen nacht twee Chineezen in verband met de moord aangehouden. Zij kon den niet met het slachtoffer worden geconfronteerd, omdat diens toestand hot niet toeliet. Het slachtdier Het slachtoffer, de 36-jar: - stoker Bo Soi Tang, heeft zich acht jaar geleden in Hol land gevo'igd en is getrouwd met een Hol- landsche vrouw. Hij heeft drie kinderen. De man is ernstig getroffen en loopt, hoewel hij de nacht gehaald heeft, levensgevaar. De kogel die hem trof, is waarschijnlijk op straat afgeschoten, znoda' het tweede schot, dat op hem is afgevuurd, gemist moet zijn. De kogel is aan de voorzijde van het lichaam binnengedrongen heeft zijn ingewanden doorboord om daarna aan de rugzijde het lichaam weer te verla'en. Direct operatief ingrijpen in het ziekenhuis was noodzake lijk. De doktoren konden een politieverhoor niet toestaan. Aan zijn vrouw heeft Tang echter gezegd, dat hij den dader niet kende. Hij wist alleen te zeggen, dat het een ma gere man was. Het dunne ptfltj» geeft den vorlgen i BAROMETERSTAND Hoogste stand te Haparanda 757.8. Laagste stand te Valentia 731.0. Stand vanmorgen halftwaalf 744.7. WEER VERWACHTING Matige, later wellicht toenemende, Z. tot Z.O. wind, toenemende bewolking, later waarschijnlijk regen, iets zaohter. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.8 C. 15 DECEMBER Zonsopgang 8.05 uur, zonsondergang 3.45 uur Maan op am. 0.27 uur, onder voorm. 1.57 uur VOERTUIGEN MOETF.iy HUN LICHTEN OP HEBBEN 15 DECEMBER Van 's avonds 4.15 uur tot 's morgens 7.36 uur WATERSTANDEN RIVIEREN gereden. De bestuurder, een 48-jarige Am sterdammer, kreeg een ernstige hoofdwonde en een elleboogkwetsuur, terwyl een naast hem zittende 21-jarige jongeman schaafwon den aan het gelaat opliep. Na in het Tessel- schadeziekenhuis verbonden te zyn, konden beiden naar huis terugkeeren. Op de Hooge-sluis is een motorrijder in bot sing gekomen met een wielrijder. Door den schok viel de 45-jarige motorrijder tegen den grond. Met een hersenschudding is hy over gebracht naar het Wilhelmina Gasthuis. Te Haarlem is de 68-jarige f>r. G. de Vries, wonende in het Rypperdapark. by het oversteken van de rijweg op het Statenbol- werk aangereden door een personenauto en zeer ernstig gewond. Hij liep een gecompli ceerde beenbreuk, ribbenfracturen, wonden aan het achterhoofd en een zware hersenschudding op. In bewusteloozen en zeer zorgwekkenden toestand is hy naar het ziekenhuis .Johannes de Deo" overgebracht. Te Noord-Scharwoude (N.-H.) kwam de motorist A. T. te slippen, met het gevolg, dat hy op den grond sloeg. Hy werd ernstig gewond en naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Doodelijke Auto-ongelukken Donderdagavond omstreeks zeven uur heeft even buiten Weert, dichtbij de Maaspoort een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij een 64-jarige weduwe om het leven kwam. Een personenauto, bestuurd door den heer F. Groeliker. reed dichtbij de Maaspoort de 64-jarige weduwe. Mevr. A. P- Sraulders- Christus aan. De bestuurder had de vrouw niet zien loopen. Mevr. S. was op slag dood. Haar stoffelijk overschot is naar het St. Jansziekenhuis te Weert overgebracht. SPOORWEGARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN Donderdagmorgen is de spoorwegarbeider F. de Graaf, tijdens het verrichten van werk zaamheden bij den overweg te Westwoud (N.H.) door den trein, die om kwart voor tien vandaar naar Hoorn vertrekt, overreden. Zwaar gewond werd hij opgenomen en een naby gelegen woning binnengedragen. Het slachtoffer werd eenigen tijd later op medisch advies naar een ziekenhuis vervoerd. INBREKER GESNAPT. De vorige week is tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken in de woning van den heer De N. aan de Van Halewijnlaan te Voor- bui'g. Een geldkistje met verschillende be scheiden, alsmede f 14 werd vermist. Deze week werd eveneens des middags ingebroken in de woninA van den heer Van K. aan de Alphenstraat. Daar werd f 40 gestolen. Den zelfden middag is getracht in te breken ir een perceel aan de Wateringelaan. De vrouw des huizes, die thuis was, bemerkte dit, waarop de indringer de vlucht nam. Achter volgd door de vrouw heeft de heer I. uit de Van Arembergelaan per fiets de achtervolging voortgezet en de man in Den Haag gegrepen en aan een passeerenden agent overgeleverd. Hy is naar het politiebureau te Voorburg overgebracht, waar bleek, dat de man, zekere K. uit Den Haag, in samenwerking met een ander persoon, deze inbraken zou hebben gepleegd. Het geldkistje en geld heeft de politie teruggevonden en in beslag genomen. Na verhoor is hy ter beschikking van de Haagsche politie gesteld, omdat hy verdacht wordt, zich ook daar aan dergelyke feiten te hebben schuldig gemaakt. Uit Oost-lndie BEZUINIGINGS-MOGELIJKHEDEN Verdere algemeene salariskoring niet waarschijnlijk BANDOENG. 13 December (Aneta). In de vergadering van de tweede begroot ingseom- missie werden nogmaals de mogelijkheden ■ot bezuiniging overzien, waarbij ook de salanskwestie in beschouwing is genomen Do voorloopge indruk is dat een verdere algemeene salariskorting niet waarschijn lijk kan worden geacht. Wel wordt gedacht aan do mogelijkheid tot uitbreiding van de regionale Lczoldigingsschalen. 1.°4 1.82 Caub Rholnfclden Rreisach K"hl 1.81 1.91 MflXftU 9.80 3.81 Diedeshelm 0.7O 0 74 Mannheim 2.17 2-12 Löhr 1.47 jJM Mainz 007 0.11 Ringen 1.28 0,3'J Lobïth 9.99 10.10 Nijmegen 7.70 7.81 St Andries 2.42 2.47 Arnhem 7.70 7.79 Vreeswijk Iw 0.57 0,00 Westervoort 8.29 8,39 Deventer 2,42 248 Keulen DnsseMorf Rührort We«el Emmerik 1.06 1.18 Kampen -0.02 -0 00 E> sden 47.49 48.00 Maastricht 4>.?8 42.91 Gruvenhlcht 29.40 4 Venlo 12.01 00.00 Grave (sluis) 8.20 8.20 St Andries 2.42 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 15 Dec. Deifzijl 5.37 18.34 Hellevoetsl. 9-54 29.34 Terschelling 2.52 15.43 Willemstad 10.41 23 27 Hariingen 3.46 16.30 Brouwersh. 9.06 21.46 Den Helder 1.15 14.25 Zierikzee 9.19 22,11 [Imniden 10.11 22.49 Wemeldinge 9.49 22.34 Hoek v. Holl. 9.17 21.53 Vllssingen 8.H 2 Scbeveningen 9.47 22.13 Terneuzen 8.44 £.r._ Rotterdam 11.03 Iiausweert 9.14 22J0 ZATERDAG 15 DECEMBER HUIZEN 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 e 10.00 Gramofoonpl .11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofooopl. 12.30 Reportage. 1.00 Gramo foonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofocnpl. 3.00—4.00 Kinderuur. 4.15 Orkestconcert, gra mofoonpl. en lezing. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Gramofoonpl. 7.45 Causerie. 8.00 Vaz Dias, 8.05 Gramofoonpl. 8.35 Lezing. 9.05 Schlager- muziek. 9.30 Zang. 9.50 Schlagerrauziek. 10.10 Voordracht. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlager- muziek. 11.15—12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. continubedr.: G. Smit (viola), J. Jong (piano). H. Wiggelaar (viool) en R. Schoute (p ano) eo F. Nienhuys (voor dracht). 12.00 Gramofoonpl. 12.45 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 1.30-2.00 Gram.pl. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Lezing Dr. Polak. 2.45 Trio concert. 3.15 H. Ploeg: De blauwe vaan. 3.30 R'damsch Philh. Orkest olv. Flipse, mmv. W. Ravelli (zang) en M. Dado (viool). 4.30 K. Vorrink: West-Europa en de democratie. 4.50 Vervolg orkestconcert. 5.30 Literaire causerie A. M. de'Jong. 5.50 Gramofocnpl. 6.00 Voor de jeugd. 6.30 Gramofoonpl. 7.00 Friesch uur tje. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Gramofoonpl. 8.30 Bonte avond, mmv. solisten, het VARA- tooneel en de verschillende muziekensembles. 113012 00 Gramofoonpl. DROITW1CH 1500 M. 10 35-10.50 Morgenwij ding. 11.05 Lezng. 11.20 Gramofoonpl. 12.05 BBC-Midland Orkest olv. L. Heward, mmv. H. Fernback (tenor). 1.20 Commodore Grand Orkest olv. H. Davidson. 2.20 Belfaster Om roeporkest olv. Montgomery, mmv. F. Capper (bas). 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 5.30 Sydney Bavnes en zijn orkest mmv. W. Bury (zang). 5.05 Orgelspel R. Dixcn. 5.35 BBC-dansorkest olv. Hall. 6.20 Berichten. 6 50 Sportpraaije. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 Interview. 7.50 BBC-orkest olv. M. Phillips, mmv. C. Butter- worth (sopraan). 8.50 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Theaterorkest olv. S. Robinson, mmv. F. Sale (baritoc). 11.15 Voordracht. 11.20—12.20 Ambrose en ziji kest. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8 20 Gramofccn- platen. 12.20 Symphcn'eccnccrt olv. Labis. 8.20 Gevar. programma. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20 Ccncert uit „Wivex". 12.50 Th. Kingo-herdenking. 2.50 4.50 Omroeporkest olv. Gröndahl. 7.05 Kerst concert. 7.50—11.35 Bonte avond. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6 35 Orkest concert olv. Meier. 11.20 Strijkorkest olv. Jess- nitz. 1.35 Gramofooopl. 3 20 Volksliederen eert. 7.35 Gevar. progr. mmv. Om-o pk orkest, Schrammelkwintet en solisten. 9.50— 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.i 12.20 Gramo foonpl. 12.50—2.20 Salonorkest olv. Doulicz en gram.pl. 5.20 Voor de jeugd. 6 40 Gram.pl. 8.20 Cabaret. 9.20 Gram.pl. 9 35 Sa'onorkest olv. Douliez. 10.30-12.20 Max Alexys' or kest. 484 M.; 12.20 Gramofconpi. 12 50— 2.20 Omroeporkest olv. Gason eo gram pi. 5.2C Dansmuziek. 6.35 en 8.20 Gramofoonpl. 8 35 Radiotooneel. 9.35 Omroeporkest olv. Gason. 10.3012 20 Max Alexys' orkest. nieuws. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.50 „Ber liner Musikantenball 1934", dansmuziek,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2