WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 buitenland RUSTIGE SLOTZITTNG TE GENEVE De troepenmacht voor het Saargebied Volgende Raadszitting vervroegd In zijn gistermiddag gehouden slotzitting stelde Benesj voor de eerstvolgende zitting niet op 21 maar reeds op 11 Januari te hou den, hetgeen met algemecne stemmen werd goedgevonden, teneinde den Baad hijeen te liehben op den dag van de volksstemming in het Saargebied. De Raad nam vervolgens een besluit in zake de internationale troepen voor het Saargebied. Deze komen ter beschikking van do Saarregecring, die hun alle faciliteiten moet verschaffen betreffende onderkomen enz. De transportkosten zullen voor zoo ver zij niet gedekt worden door de afzonderlij ke staten uit bet voor de verkiezing bestem de fonds worden betaald. De Saarregeering is aansprakelijk voor alle verliezen en scha de die de internationale troepen zouden kunnen lijden De regeeringscommissie heeft het recht de noodige wetgevende maatrege len te nemen om de internationale troepen en hun leden te bevrijden van iedere ver antwoordelijkheid voor een handeling, die gedaan mocht worden in uitvoering van gegeven opdrachten. Voor aanvaarding van de resolutie ver zekerde Massigli. namens Frankrijk, dat dit land den troepen vrij vervoer door Frankrijk zou toestaan De resolutie werd met algemeene stem men aangenomen, waarmede de buitenge wone raadszitting geëindigd was. Telegram van Aloisi inzake de Sa artroep enma cht. Uit Genève: De voorzitter van de com missie van drie voor het Saargebied heeft de regeeringen van Engeland, Italië, Neder land en Zweden een telegram gezonden, waarin hij mededeelt, dat de raadscommis sie kennis heeft genomen van het feit, dat bovengenoemde regeeringen zullen deelne men aan de vorming van een internationaal contingent troepen voor het Saargebied en wel Engeland met 1500 man, Italië met loOO man. Nederland met 250 man en Zweden met 250 man. De commissie heeft besloten de Engelsche regeering te verzoeken den commandant voor deze troepen te benoe men. De oommissie verzoekt voorts de be trokken regeeringen maatregelen te 1 nemen, opdat de verschillende con- tingenten zich vóór den 22sten Dec. a.s. in het Saargebied bevinden Generaal-majoor G. E. S. Brind opperbevelhebber der internatio nale Saartroepen. Ingevolge het besluit van den Volken- bondsraad dat een Britsch officier het bevel zou voeren over de internationale Saartroe pen, heeft het Engelsche departement van oorlog generaal-majoor G. E. S. Brind in die functie benoemd. Te Genève verluidt, dat een kleine Brit sche afdeeling reeds zeer spoedig, klaarblij kelijk voor het in orde maken der kwartie ren, naar het Saargebied zal komen Volgens de Engelsche bladen zullen de beide voor liet Saargebied bestemde Brit- sche bataljons Engeland bij gedeelten ver laten, n.l. Zondag, Dinsdag en Vrijdag van de komende week. Zij zullen via Dover Calais worden vervoerd. Hun bagage wordt met 90 vrachtauto's getransporteerd. BELGRADO VOELT ZICH OPGELUCHT. En de openbare meening? Uit Belgrado: De avondbladen bespreken fthans het resultaat van de debatten te Ge nève. Zij constateercn daarbij, dat het Zuid- Slavische volk gen eervolle genoegdoening heeft gekregen. In politieke kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat het besluit van den V. Bxaad een vergaande ontspan ning heeft gegeven en met verlichting is ontvangen. Met tevredenheid wordt gewe zen op de houding van Frankrijk en in het bijzonder op de houding van Laval, die zeer beslist het Zuid-Slavische standpunt had gesteund en er voor gezorgd had, dat de raad ten slotte een besluit nam. dat Bel grado en zijn vrienden tevreden moest stellen. x Men heeft echter den indruk, dat de te vredenheid der openbare meening niet zoo groot is. Wel geeft men toe, dat het besluit van Genève het maximum vormt, wat in Genève te bereiken viel, doch tegenover de hooggespannen verwachting van het Zuid- Slavische volk noemt men het resultaat toch poover. Zelfs wordt hier en daar be weerd, dat do regeering den verkeerden weg gekozen heeft door zich tot den Vol kenbond te wenden. Laval geprezen De Parijsche avondbladen toonen zich zeer tevreden over de bijlegging van hej Zuid-Slavisch—Hongaarsche conflict. En Hongarije? Uit Boedapest: Na den terugkeer van den minister van buitenlandsche zaken, Kanya, en van den gedelegeerde von Eckhardt. wiens optreden te Genève hier algemeen onvoorwaardelijk geprezen wordt, zal waar schijnlijk Donderdag een ministerraad bij eenkomen, teneinde een standpunt te bepa len ten opzichte van de besprekingen te Genève. Hulp voor de uitgedreven Hongaren Uit Boedapest: De apostolische nuntius heeft den minister van Binnenlandsche Za ken 1000 pengoe ter beschikking gesteld ten behoeve var\ de uit Joego-Slavië uitgezette Hongaren. Zuid-Slaven te Toulon gearresteerd De politie heeft te Toulon de Zuid-Slavi- feche onderdanen Mirko Clock en Stoeloeno- witsj gearresteerd toen zij op het punt ston den naar Parijs te vertrekken. In hun kof fers vond men tal van krantenknipsels over den moordaanslag te Marseille. Kort na hun arrestatie geraakte de cantine. waarin de heide Zuid-Slaven tot dusverre gewoond hadden en die beheerd werd door 'n lands-"* man, in brand. De politie vermoedt dat het vuur met op zet is aangestoken, teneinde bestaande do- cumenien te vernietigen. Tijdens hun ver hoor ontkenden de gearresteerden, dat zij op eenigerlei wijze zouden betrokken ge weest zijn bij den aanslag en verklaarden zij niét tot een terroristengroep te hehooren. Zij werden echter in arrest gehouden. GROOTE HOTELBRAND TE LANSING Ongeveer 100 personen vermist Ontzettende paniekscènes Door onbekende oorzaak is gisternacht in een hotel te Lansing (Michigan) een brand uitgebro ken, die zich met razende snelheid-uitbreidde en het geheele gebouw dat midden in het zakenkwar tier gelegen was. in den asch legde. Aanvankelijk dacht men, dat ongeveer 20 men- schen bij den brand waren omgekomen maar de ramp bleek weldra veel en veel grooter te zijn. Naar de politie verklaard heeft, worden nog ongeveer 50 pCt van de menschen, die in het hotel logeerden, vermist. In totaal bevonden zich ten tijde van het uitbreken van het vuur 200 personeijfcin het hotel, zoodat bij benadering nog 100 perseren worden vermist. Tot «ïesverre heeft men slechts acht van de ge borgen lijken kunnen identificeeren. Vijf van de overledenen bleken leden te zijn van het parlement van Michigan, dat te Lansing zijn zetel heeft. Van de vijf andere lijken, die geborgen zijn, kooden de namen nog niet worden vastgesteld. De onderzoekingen worden ernstig bemoeilijkt door het feit, dat het gastenboek van het hotel Het aantal gewooden is zeer groot. Tijdens den brand speelden zich afgrijselijke paniekscènes af. Ondanks de heerschende felle koude sprongen eenlge gasten van het hotel uit de ramen in de voorbljstroomendc Grand River. Men is er niet io geslaagd hen te bergen, zoodat zij jammerlijk verdronken. Schrikkelijke bijzonderheden NEW YORK. 12 Dec. Het aantal slachtoffers van den hotelbrand te Lansing staat nog steeds niet vast. Er worden nog ongeveer 80 hotelgasten vermist en men vreest, dat het aantal dooden tot 50 zal stijgen. Hedenmorgen zal men beginnen met het door zoeken van de gloeiende puinhoopen. Men neemt aan. dat zich onder het ijs van de Grand Rivcr, waarin verscheidene hotelgasten in hun doods angst zijn gesprongen ,nog meer lijken bevinden Volgens mededeelingen van overlevenden, hebben zich in het brandende hotel vreeselijke paniek scènes'afgespeeld. Vrouwen met brandende haren en kleeren renden door de gangen. Vele gasten werden bij pogingen om zich in veiligheid te bren gen. onder den voet gcloopen. Twintig minuten lang klonken de kreten van doodsangst, tot het hotel met donderend geraas in elkaar stortte. GOERING OVER HET TESTAMENT VAN ERNST „Dergelijke vuiligheid wil ik niet behandelen" In een rede voor het diplomatieke corps te Berlijn heeft de Pruisische minister-presi dent Göring gesproken over het door de nationaal-socialistische beweging gewonnen strijd tegen het marxisme en communisme. Toen op 30 Januari 1933 de beweging de macht overnam, had voor het communisme het beslissende uur geslagen en de Rijksdag brand moest het „fanaal" zijn 'foor een bloe digen opstand in geheel Duitschland. „Ik wil niet nogmaals aldus ging Goering voort den ongehoord en laster bestrijden, welke naar aanleiding van deze gebeurtenis tegen de nationaal-so cialistische regeering en mij persoonlijk is rondgestrooid. Daartoe bestaat geen aanleiding nadat het hoogste Duilsche gerechtshof de gebeurtenissen verband houdende met den brand in den Rijks dag, nauwkeurig heeft onderzocht en zijn beslissing heeft genomen. Doch laat mij hier een ding zeggen: De even gemeeno als plompe verval- sching van het z.g. testament van den vroegeren groepsleider Ernst stelt alles, wat tot nu toe heeft plaats gevonden, in de schaduw. Dergelijke vuiligheid wil ik niet behandelen. Wij waren vast besloten nadat wij de macht hadden overgenomen, het com munisme zóó te treffen, dat het zich door onzen slag in Duitschland nooit woer zou kunnen herstellen. Dat was sedert jaren een der belangrijkste programmar punten." Tot zoover Goering. Hoewel wij er voorsalsnog niet aan den ken we hebben dit reeds geschreven Brantings „onthulling" voor volkomen echt te aanvaarden moeten we naar aanleiding van deze worden van Goering toch opmer ken, dat het proces inzake den Rijksdag brand groote vraagteekens heeft achterge laten en dus lang niet zoo beslissend is ge weest als de minister doei voorkomen. Goering besloot zijn rede met de volgende woorden: Wanneer Duitschland het communis me in zijn uiterlijk en innerlijk bestrijdt, verzekert het tegelijkertijd het bestaan van de geheele geciviliseerde wereld. Dit feit rechtvaardigt het feit, dat Duitsch land voortaan in de samenleving der volken weer de plaats zal innemen, wel ke het overeenkomstig zijn grootte en prestatie in c£wereld toekomt Japan dreigt met bezetting van Noord-China Groote opwinding in Chineesche kringen Een politieke manoeuvre Uit Peking wordt gemeld: De Japansche ambassadeur in Washing ton, Saito, heeft een vertegenwoordiger van het blad, de „Evening Bulletin" in Phila delphia een interview toegestaan, waarin hij verklaarde, dat Japan bereid was het bestuur van Noord-China op zich te nemen, wanneer het dit ter handhaving van den vrede in Oost-Azië noodzakelijk achtte. Deze houding zou zich ook bij een eventueel protest of een actie van andere mogendheden niet wijzigen. Deze Japansche verklaring trekt hier de grootste aandacht. De ongerustheid met be trekking tot de toekomstige Japansche plannen die den laatsten tijd reeds minder sterk geworden was, is daardoor opnieuw opgeleefd. TUMULT IN DE WEENSCHE STAATSOPERA Gejuich en gefuit voor Clemens Krauss Algemeene vechtpartij Uit Ween en wordt gemeld: In de staatsopera alhier is het Dinsdag avond tot stormachligo scènes gekomen, welke zelfs het ontbieden van groote afdee- lingen politie noodzakelijk maakte. Tal van personen zijn gearresteerd. Clemens Krauss dirigeerde de opera Fal- staff van Verdi. Toen hij de zaal binnenkwam werd hij, in verband met zijn benoeming te Berlijn, luide toegejuicht. Dit gejuich nam het ka rakter aan van een demonstratie, waaraan tal van Joden, die zich in de zaal bevonden, aanstoot namen. Na de pauze herhaalden de demonstraties zich. Doch tegenover het „Hoch"-geroep zette een fluitconcert in. Er ontstond een vechtpartij, waarbij spoedig alle aanwezigen betrokken waren. Politie moest er bij t.e pas ko men. Met de gummiknuppel werden de vechtenden uiteengeslagen. Tal van personen werden gearresteerd. In verband met deze gebeurtenissen kon 't tweede gedeelte van de voorstelling pas na een kwartier extra-pauze worden aan gevangen. Furtwaengler heeft de concerten, welke hij met het Philharmonisch Orkest te Wee- nen zou geven, afgezegd, „omdat hij", zegt de Deutsche Allgemeine Ztg., „op het oogen- blik politieke demonstraties naai* aanlei ding van zijn optreden te Weenen wil ver mijden". Zelf heeft hij echter ziekte als re den opgegeven. Uit Berlijn wordt nog gemeld, dat tot hot aftreden van Furtwaengler een conflict met mevr. Winnifried Wagner, die nauwe rela ties met Hitier onderhoudt, heeft bijgedra gen. Furtwaengler bevindt zich nog steeds in een toestand van groote opwinding. De houding van Richard Strauss. Terwijl de geheele muziekwereld ontsteld en zeer onaangenaam getroffen is over de gebeurtenissen rond Hindemith en Furt waengler, heeft de beroemde componist Richard Strauss, die voorzitter van de Rijks muziekkamer is (Furtwaengler was vice- voorzitter), in verband met het feit, dat hij door zijn tournee in Nederland de betooging in het Sportpalast, niet heeft kunnen bij wonen, aan Rijksminister Goebbels een te legram gezonden van den volgenden in houd: „Zend hartelijke gelukwenschen en enthousiaste instemming met „grossartige" cultuurrede. In trouwe vereering, Richard Strauss". Kort Nieuws Te Stalingrad zijn drie doodvc geveld wegens uitgebreide omkooperij van spoorwegambtenaren. Daarnaast vele vrij heidsstraffen en ontslagen. De Mexicaansche president stelt door kosteloos te verzenden telegrammen een onderzoek in naar de stemming van het volk in de godsdienstkwestie. In Hauptmanns woning is een stuk ladder gevonden, gebruikt bij de ontvoering van baby Lindbergh Tsjecho Slowakije wil zich met Frankrijk en Rusland verbinden geen poli tieke overeenkomsten te sluiten tijdens de onderhandelingen over het Oostpact, Te Warschau is een bende vrouwen handelaars gearresteerd juist voor het ver trek van een nieuw meisjestransport naar Zuid-Amerika. Op het oogenblik wordt Japan gepolst over garantie met betrekking tot de beta ling van de koopprijs die Mandsjoerije wil betalen voor den Oost-Chineeschen spoor weg. De kol en verschepingen uit Blyth (Northumberland) zijn dit jaar met 12 pCt. gestegen tot 6 millioen ton. In het Noord-Oosten der V.S. vriest het al 12 tot 17 graden. Ook uit Chicago wordt hevige koude gemeld. Waarschijnlijk zal dit jaar alleen Fin land zijn oorlogsschuld aan Amerika beta len. Bij Vigo is een visschersboot met 20 koppen gekapseisd. Zes opvarenden zijn ver dronken. De vulkaan Ngauruhoe, op Nieuw- Zeeland, is in heftige werking. Vier berg beklimmers, die den top trachtten te be reiken, konden ternauwernood ontkomen toen honderden uitgeworpen rotsblokken in hun richting rolden. Te Weenen is een bende spoorweg- dieven gearresteerd, die o.a. een Italiaan- sclien consul van kostbare voorwerpen, in koffers gepakt, hailden beroofd. In Duitschland is het aantal werk- loozen door seizoensontslagen met 86.000 gestegen tot een totaal van 2.354.000. In Engeland steeg het met 1150 in één maand tot 2.120.785, dóch was 159.232 minder dan een jaar geleden. Te Portland (Maine) zijn nóg 12 menschen dapr gebruik van gedenatureer den alcohol gestorven, in totaal nu 23. De verkoopers zijn gearresteerd. De Aya Sofia te Stamboel wordt museum en is „wegens herstelwerkzaam heden" gesloten. De talrijke geloovigen die op den eersten I-lamadan-feestdag voor de moskee stonden, mochten er niet in. In tegenwoordigheid van Mussolini is te Rome een borstbeeld van Qiateaubriand onthuld; het is geschonken door een Fransch-ltali^ansch comité. Op het vliegveld Kjebler bij Oslo is een particulier vliegtuig bij de landing verongelukt; twee dooden. In Bolivia worden thans practisch alle mannen gemobiliseerd legen de Poraguaan sche troepen. Deze week zullen 2% millioen mannen i Joego Slavië onder de wapenen worden geroepen om den eed van trouw aan den jongen koning Peter af te leggen, binnenland EEN STANDAARDWERK De Gemeentewet en haar toepassing Bij N. Samsom N.V. te Alphen aan den Rijn, verscheen de tweede, geheel herziene druk van „De gemeentewet en haar toepas sing", door J. W. A. C. van Locnen; deel I en II, samen 1450 bladzijden, doorloopend gepagineerd, met alfabetisch register aan 't sloL Reeds maakten we een en andermaal een schertsende opmerking naar aanleiding van hetgeen we in dit standaardwerk lazen; maar het was ons volle ernst, wat de dege lijkheid van deze studie betreft. Want waarlijk, do Alfenschc uitgever heeft allen, die iets met de gemeentelijke huishouding en administratie hebben uit te staan, wel zeer aan zich verplicht. Wie dagelijks in deze dingen L>ezig Is,er vaart dat hot best. Telkens rijzen op dit gebied vragen en dan behoeft men maar even het register op te slaan om ergens in deze dikke boeken het antwoord te vinden. Het eerste deel bevat, naast een inleidende beschouwing, behandeling van de artikelen 1 tot en met 205 der wet, terwijl die vai overige artikelen een plaats vond in het tweede deel. Aan het slot daarvan is tevens een ovemchtelijk alfabetisch register opge nomen, waardoor, zooals gezegd, de raadple ging van heide deelen ten zeerste wordt ver gemakkelijkt. Men kan van di» werk natuurlijk geen recensie schrijven, zooals dat anders gebrui kelijk is: perst het boek lezen en aanteeke- ningen maken en vervolgens zijn indruk ken weergeven. Deze methode zou hier ten eenenmale falen. We moesten daarom een andere toepassen welko praktisch en af doende is. Dal was deze: om eenige dagen achtereen steekproeven te nemen naar aan leiding van opkomende vragen inzake ge meenterecht Welnu, niet een keer stelde Van Loenen ons te leur. Het antwoord, meestal breed uitgewerkt en met klem van argumenten, citaten en bronvermeldingen gegeven, steeds, dank zij het register, spoedig te vin den en voikomen bevredigend. Dit studieboek geeft geen dorre opsom ming van wetsartikelen met een even dor uitleg; integendeel: de schrijver zegt, hoe hij over verschillende dingen denkt en geeft meteen de vvetsuitlegging. Daardoor leefi alles en voldoet deze toelichting niet allc>en aan den amh'enaar of belanghebbende, die de weg in het labirinth van het gemeente lijke recht moet zoeken, maar het is ook een aangenaam studieboek dat aanmoedigt en belangstelling wekt. Als voorbeeld van het eerste wijzen bv. op bet oordeel van den schrijver over de combinatie van bet burgemeesters- secretarisambt. Hij is daarvan een klaard tegenstander en acht de combinatie alleen bij uitzondering gewenscht Ieder, die iets van de praktijk van gemeentebestuur kent, zal dit onmiddellijk toesitemmen. Karakteriseerend is ook de verklaring art. 19 G.W.: het. ontslag nemen van raadslid. De schrijver veronderstelt, dat de wetgever een schriftelijke ontslag name vordert, om te voorkomen, dat een raadslid, staande de vergadering en onder de indruk van hot oogenblik, zijn ontslag zou meedeelen en daarmee een niet ge- wensrhte opschudding zou verwekken, welke op het nemen van een besluit van invloed zou kunnen zijn. Als voorbeeld, hoe studeerenden onder richt worden, wijzen we op het brecd-uitge- clijde hoofdstuk over de belastingen: leer zaam en volledig. Men kan alleen maar be treuren, dat dit vooral crisiswetgeving is en dat dit deel van het standaardwerk mis- schien over enkele jaren weer verouderd is. In het bijzonder zij genoemd een belong- rijke beschouwing met vermelding van ju risprudentie, nojxms de onrechtmatige over- heidsdaad. benevens een bespreking van de buitengerechtelijke vertegenwoordiging der gemeente. Ook de in 1929 tot stand gekomen finan- cieele-verhoudingswet gaf aanleiding tot uit voerige behandeling In niet geringe mate islhierdoor de belang rijkheid van dit standaardwerk verhoogd. De opzet van de tweede druk is overigens gelijk gebleven aan die van de eerste uit- gave. In een artikelsgewijze behandeling is de stof op hreede wijze bewerkt, met aanhaling van jurisprudentie en literatuur en verwij zing'naar organen en tijdschriften, waarin de onderscheiden beslissingen en beschou wingen in extenso zijn opgenomen. Belang rijke historische beschouwingen nopens de tostandkoming van de artikelen of hun wij zigingen verhoogen de waarde van de com mentaar. Wij hebben over de bewerking slechts een dubbele opmerking. Ten eerste zouden we willen vragen, waar om de schrijver vasthield aan de stomme e in eene, zijne, hunne enz.; en ten andere, waarom, als men dan op deze stomme uit gangen gebrand is, men niet consekwent de regels toepast Wij moeten van die overtolligheden niets hebben; maar waarom schrijft men zijn zaak en zijne verantwoordelijkheid; een leemte en eene vergadering? Dat wijst niet op zorgvuldigheid in de afwerking. Die zorgvuldigheid is ten volle betracht door den uitgever. Alles is even royaal en keurig. De beide deelen, gebonden in lialf- kunstloderen banden met gouden rugtitel vormen een sieraad voor de deftigste „edel- achtbaarste" bibliotheek. Bij Birmingham vlogen gisteren een bombardementsvliegtuig en een sportvlieg- tuig tegen elkander. Beide machines vielen. De drie inzittenden zijn dood. Het 5875 ton metende Japansche s.s. „Victoria Maru" heeft S.O.S. signalen op den Atlantischen Oceaan uitgezonden, daar bet stuurloos ronddrijft tengevolge van zware stormschade. Het eerste vliegtuig van den Iucht- dienst EngelandAustralië werd door on gunstig weer te Marseille opgehouden. Het eerste vliegtuig uit Sydney is onderweg met 25.000 brieven. Terwijl een tweelingzuster te Cairo in een hospitaal stierf, sprong de andere in een ander deel der stad uit een raam cn werd dood opgenomen. De „Giaf Zeppelin" vertrok Zaterdag nacht voor zijn z.g. Kerstvlucht naar Zuid- Amerika, met 19 passagiers, onder bevel kap. Lehmann. Chineesche zeeroovers plunderden een kustvaartuig en voerden twintig passagiers motoren mee. Sir John Simon klaagt bladen aan. die beweerd hebben, dat hij geiuteicsscerd is bij de wapenfabrieken Hooger en Middelbaar Onderwijs Groote voorzichtigheid is geraden Hot volgende ontleenen wij nog aan de Memorie van Antwoord inzake de Begroo- ting van Onderwijs. Hooger Onderwijs Erkend moet worden, dot het hooger onderwijs zich geleidelijk zoo heeft ont wikkeld, dat in de gegroeide toestanden niet dan met groote voorzichtigheid kan worden ingegrepen. Intusschen beteekent dit niet, dat de minister blind is voor de noodzake lijkheid dat ook het universitair onderwijs oen belangrijk offer zal moeiten brongen. Het geven van colleges door een zelfden I hoogleeraar aan twee universiteiten is eer denkbeeld, dat reeds in overweging is ge nomen. De instelling van een leerstoel vor de homoeopathic is in dezen tijd al leen reeds om de kosten niet mogelijk. De vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van Prof. Storm van Leeuwen (Leiden) heeft de minister nog in beraad. Wel wil bij als zijn meening medc- deelen, dat in de vacature zal zijn te voor zien door de benoeming van een buitenge woon hoogleeraar. Gaarne zegt de minister toe, spoedig t.e zul len voldoen aan den aandrang om de in diening: van voorstellen tot wijziging van de geldende regeling van de bijdragen der z.g. buitengewesten ten behoeve van scho len voor gymnasiaal en middelbaar onder wijs te bevorderen. Een daartoe strekkend wetsontwerp heeft het departement verlatca Weerbericht Verkeersfonds voor 1935 De eerste begrooting staat in ineur De K.N.A.C. schrijft ons over de eerste be grooting van 't Verkeersfonds en wijst erop, dat deze begrooting nog weinig overzichte lijk is, en, wat van grooter belang moet worden geacht, dat deze met de zoo hoog geroemde coördinatie weinig of niets te maken heeft. Hoogstens zou men het e platonische coördinatie kunnen noemen. Het spreekt vanzelf, dat voor ons de ge gevens welke betrekking hebben op de land wegen van het grootste belang zijn. Deze hebben op den gewonen dienst aan inkom sten f30.230.150 aan uitgaven f22.796.357. Daaruit blijkt dus dat het wegverkeer het eenige middel is, dat een voordeelig slot oplevert. De spoor- en tramwegen, de waterwegen en de lucht vaart hebben alle een nadeelig slot, wat blijkt uit de volgende cijfers. Nadeelig saldo: Spoorwegen f26.656.269: Tramwegen f723.499 Waterwegen f 10.140.935 Luchtvaart f 1.031.303, overige uitgaven f117 125, tezamen f38.669.131. Voordeelig saldo: Landwegen f7.483.793, zoodat het geheel nadeelig saldo bedraagt f31.185.338. Verder kan worden medegedeeld dat voor wegenverbetering geen 7 a 8 millioen gul den zooals noodig is, wordt uitgetrokken, doch slechts 1.800.000 gulden. Voor afkoop van tollen wordt inplaats van f 100.000 slechts f 35.000 geraamd. Voor versnelde bruggenbouw is een volko men ontoereikend bedrag nl. slechts 2V-> millioen gulden uitgetroken. In zoo'n temjio duurt het nog 20 jaren voor de laatste ri vieroverbrugging zal zijn voltooid. Aanbesteding De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van twee viaducten en twee duiker bruggen van gewapend l>eton, met bijko mende werken, onder de gemeenten Bleis- wijk en Zevenbuizen in het gedeelte Zoe- termeer—ZegwaartGouda van den aan te leggen weg no. 12 van het Rijkswegenplan 's- G ra v en h a geU t r ech t.D r iebergenLaa g- str, inschrijfster was de N. V. Aann. Mij. v. h. H. j. Nederhorst. te Gouda voor f 86.200. Gemengd Nieuws* De moord te Hoofddorp Tegen den verdachte 10 jaar geëischt De Haarlemsche Rechtbank heeft behandeld de zaak tegen den 24-jarigen W. K., verdacht van doodslag op zyn pleegvader, den 40-jari- een electricien J. P., van Brussel, te Hoofd dorp gepleegd in den nacht van 5 op 6 Sept. In deze zaak waren niet minder dan 20 ge tuigen charge gedagvaard. Het slachtoffer werd op S September gevon den door iemand, die zich aan de woning ver voegde en die toen hy geen gehoor kreeg, door een raam in de werkplaats keek. Daar zag hij het bebloede lichaam van den electri cien voorover op den grond liggen. De politie, die direct gewaarschuwd werd, constateerde, dat de schedel van het slachtoffer met hard voorwerp was ingeslagen. De pleegzoon Iv. werd evenals de v van Van B. met wie hij een liefdesverhouding had, gearresteerd. Zij ontkenden beiden. De vrouw werd weer vrijgelaten, doch tegen K. werden bezwarende aanwijzingen gevonden, zoodat de justitie tegen hem een vervolging wegens doodslag instelde. Uit het getuigen verhoor bleek, dat de verstandhouding tusschen 'X. en zijn pleegvader vaak minder goed De vrouw van het slachtoffer had er wel op gezinspeeld, dat het voor haar een opluch ting zou zijn als haar man er niet meer zou zyn. Tegen een der getuigen had K. eens zegd, dat hy van B. in de Hoofdvaart zou gooien, als hij" nog eens ruzie met hem kreeg. Een buurman van den vermoorde had in den nacht van 5 op 6 September gestommel in de verkp'aats gehoord en daarna iemand op een fiets hooren wegrijden. De Officier van Justitie achtte op grond van de getuigenverklaringen het ten laste gelegde bewezen en eischte 10 jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling van verd waartoe de rechtbank geen termen aan wezig achtte. Uitspraak 20 December. VERDRONKEN Onder Dongen (N.Br.) is opgehaald hot liik \nn den kolensjouwer B. v. d. Laak. uit Tilburg, die sinds eenige dagen vermist werd. De Tilburgsche jioKt.e heeft het lijk in beslag genomen. Sinds de opening van het W i lhclmi nakanaal, ongeveer twaalf jaar geleden, js thans het 103de lijik uit deze haven in .en cm Tilburg opgehaald, i'MHiiaiüWlli Hoogste 6tand te Riga 765.3. Laagste stand te Veetmanör 728.8. Stand vanmorgen halftwaalf 743.8. WEERVERWACHTING Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende Z.O. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt, met tijde lijke opklar ngen, aanvankelijk nog kans op regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Terwijl de hoofddepressie afnam, heeft zich een diepe secundaire over het Kanaal gevormd, die zich nog in onze richting uit breidt. De hooge drukking in het O. begint zich weer iets tc herstellen. Om do Noorsche kust stormt het lit Z.W., over de Britsche eilanden en onze omgeving waait het krach tig tot stormachtig uit Z. of Z.O.; in de Golf van Biscaye uit W. Tengevolge van den Z.O. wind i" op het vasteland de bewolking wat afgenomen en daalde in Duitschland plaatselijk rij mist de temperatuur tot onder vriespunt. Ook in Polen nam de vorst iets toe. Zware regen viel over het Kanaal en in Ierland en n de Britsche eilanden valt no gbijna overal regen. Voorloopig is nog ongestadig weer met tijdelijkelijke opkla ringen te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind te de Bilt 12 Dec. 8.05 v.m. aan alle posten: Weest op uw hoedel TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaakf 7.4 C. 13 DECEMBER Zonsopgang 8.03 uur, zonsondergang 3.45 uur Maan op voorm. 11.47 uur onder nam. Eerste Kwartier voorm. 11.12 uur. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 DECEMBER Van 's avonds 4.15 uur tot 's morgens 7.84 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Vorg Rhelnfelden 1.*1 1.87 Cnnb 145 1.57 Rreisach 0.88 0.85 Fms 1.29 1.'0 K-hl 1.91 1.93 Coblena 1.78 1-83 Maxru 8.31 3.37 Trier 0.91 f.93 Di edeshelm 0.79 1-96 Keulen 1.54 1-61 Mannheim 2.18 2.?2 Dusseldorf 0.95 1-01 Lohr 1.63 1-70 Fóhrort -0.19 -0.27 Mainz 0 17 0-28 Wesel .0.05-0- 3 Ringen 0.00 1»49 Emmerik 1.26 1*27 -0.09 -000 H 00.00 47.95 2.48 2.40 Maastricht 43.05 42.35 Arnhem 7.86 7.84 Grevenbicht 30.24 28.95 Vreesw(|k lw 0.00 0,67 Venlo 00.00 11.19 Wester voort 8.46 8,44 Grave (sluis) 6.3 f.88 Deventer 2.46 2.28 &t Andries 1.51 L06 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 13 Dec. Delfzijl 3.36 16.27 HellevoetsL 7.49 20.17 Terschelling 0.4'J J3.34 Willemstad 8.38 2114 Harungen 1.40 14.20 Brouwersh. 7.01 19.29 Den Helder 12.15 Zierikzee 7.17 19,58 I J muiden 7.57 20.28 Wemeldinge 7.48 20,22 Hoek v. HolL 7.06 19.29 Vlissingen 6.56 18.41 öcheveningen 7.25 19.49 Terneuzen 6.83 19,12 Kottcidam &55 21.47 Hansweert 5.31 18,07 EEN KLOOSTER-PORTIER ALS OPLICHTER De' Tilburgsche politie heeft daar ter ste de een oplichter aangehouden, die eenigen tijd Brabant onveilig heeft gemaakt. De man, A. Clerbois, een Belg van geboorte, was tot voor kort portier in een van de grootste kloosters van Brabant en daardoor geheel op de hoogte met den toestand en de gewoonten in die huizen. Eenigen tijd gele den legde hij dezen werkkring neer en be gon hij rond tc trekken van het eene kloosr ter naar het andere. Overal vertelde hij, dat eerstdaags een bepaalde kerkelijke hoog waardigheidsbekleder een bezoek zou ko men brengen. Tiet goedgeloovige klooster- bestuur leende hem daarna geld, genoegen nemend met de verzekering, dat een ander aangewezen klooster dit zou restitueeren. Hij had vrjjwel altijd hetzelfde verhaal, maar als hij bijgeval bij zijn binnentreden ergens een missiebusje zag hangen, vroeg hij maar niet om geld, doch nam het busje mee, zonder de terugkomst van de zuster- portierster af tc wachten. Behalve kloosters heeft hij ook kans ge zien eenige winkeliers, o.a. in Tilburg en Den Bosch, op te lichten. Hij kwarn dan voor zijn klooster zoogezegd een bestelling doen, streek dan reeds bij voorbaat do provisie op of maakte van de gelegenheid gebruik den winkelier een paar gulden afhandig te maken. Do man is eindelijk in de val geloojien. Het hl ee k, dat hij ook nog een inbraak had gepleegd. EEN KERKDIEF 's Nachts heeft een dief kans gezien door vernieling van een ruil binnen te dringen in de r. k. kerk te Blerick. De ongewenschte gast heeft een offerblok van den muur geruki en deze met den in houd medegenomen. Het offerblok was ge- ruimen tijd niet gelicht, zoodat het bedrag vrij aanzienlijk moet zijn geweest. INVAL IN EEN NACHTHUIS. Te Amsterdam heeft de politie een inval ge daan in een nachthuis op den Achterburgwal. Behalve dat overtreding van de drankwet werd geconstateerd, werd ook vastgesteld dat art. 250 bis van het wetboek van strafrecht wae overtreden. De houdster van dit nachthuis werd gearresteerd. De zedenpolitie zal deze zaak verder afwikkelen. Korten tijd geleden is de burgemeester 'an Overslag (Z.) met de Noorderzon uit zijn gemeente vertrokken, en aldaar tot heden nog niet teruggekeerd. Naar men thans verneemt heeft de man eervol ont slag gevraagd als burgemeester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2