Jlieatur ^Cnïtsrig Courant w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. I kan maar de beste zijn abonnementsprijs;: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijkschc zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7 Ct Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaa* Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 NO. 5349 15e Jaargang atfoertentieprijjtn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227a Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiën per regel 0.17 v» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 ie zich heden abonneert als kwartaallezer op ons blad ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie s Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE MET WELK RECHT?. De vereeniging „Kerk en Vrede" geeft een Kerstnummer uit. Dat is haar volste recht en we kunnen elk protest tegen de oorlog waardeeren, al zijn we \an de doelmatig heid niet steeds overtuigd. De vereeniging „Kerk en Vrede" wordt gevormd door een „groep van godsdienstige yoorgangers en gemeenteleden tegen oorlog en oorlogstoerusting". Men mag daaruit de gevolgtrekking maken, dat anderen, die zich niet bij deze groep aansluiten althans met eenige Christelijke zachtmoedigheid beoordeeld zullen worden en vooral in een nummer, dat verschijnt onder het motto: .Vrede op aarde. Hoe staat het daar echter mee? De redactie neemt blijkbaar met volle Instemming over een artikel dat Prof. Kernkamp in 1914 schreef en daarin wor den mede-Christenen als volgt gesmaad: „De Christelijke menschheid kruipt niet weg in de hoek der schaamte, want zij beleed het „Vrede op aarde!" nooit anders dan met lippengeprevel; in het diepst van haar hart heeft zij nooit ge loofd aan de mogelijkheid en het 'daar om nooit gevoeld als plicht om Chris tus' leer op aarde te verwezenlijken. Zijn zedeleer was voor haar een ideaal, dat men op Zondag eert door een gang naar de kerk en een kniebuiging, in de week, in het dagelijksche leven, werd het als onpractisch bij de Zondagsche kleeren Is dat een oordeel der liefde of wellicht symptoom, indien niet uitvloeisel van de vijandschap, welke in aller menschenharten leeft en waaruit ook... de oorlog voortkomt? In een ander artikel lezen we een en andermaal: De groote Giristelijke partijen en hun pers gnuiven bij de manoeuvres van ons leger en de gasaanvallen en vieren plechtige gedachtenisfuiven ter eere van Jan Pietersz. Coen, de Lombok-expeditie en de Atjeh-oorlog. Natuurlijk verfoeien zij de oorlog, hoe zouden zij niet! Maar met de booze geest, die de eenige oor zaak van deze wereldmisdaad is, sluiten zij', een gemoedelijk accoord en spelen zij een koket spel. Zoo kiezen zij, met of zonder vrome fraze, maar zij kiezen. Wij hebben van dat gnuiven niets ont- Öekt en we vragen al weer: Met welk recht schrijft men zoo? Wie geeft deze Christenen het recht om anderen, die hun... illusie niet koesteren, hun hersenschim op grond van Gods Wpord verwerpen, .voor huichelaars aan te zien? „Laat „Kerk en Vrede" voorzichtig zijn. JJe redactie spreekt van „bebloede Christen handen" en prijst de plaat van Albert Hahu uit 1914 aan, die ook bij voorkeur van Chris telijke huichelarij gewaagde. Maar de re dacteur moge bedenken, dat diezelfde mede- •standers van 1914, met wie hij aanvankelijk in „Oorlog of Vrede" (staande onder soc.- dem. leiding) samenwerkte, hem en zijn Vrienden nu voor dwaze illusionisten ver slijten voor wie men medelijdend de schou ders ophaalt. De redactie van „Kerk en Vrede1' zij voor zichtig. Zij leert, naar zij meent, op grond yan de Schrift, dat zij maar één ding kan doen: „in Gods Naam verzet prediken en organiseeren tegen de blinde macht van het kwaad"; zonder berekening, zonder hoop op succes desnoods, enkel in gehoor zaamheid. Maar op de eerste pagina van dit Kerst nummer wordt het portret en de verklaring opgenomen van een Japans medestrijder, die letterlijk schrijft: Het middel om oorlog te voorkomen is gelegen in coöperatieve bewegingen, in coöperatieve internationale handel, zoo- als die bestaat tusschen Denemarken en Engeland. Dat soort samenwerking tus schen de volken zou de volgende oorlog voor goed onmogelijk maken. Wanneer wij christenen niet komen tot de gedach te der coöperatie, is ons chistendom een geweldige abstractie. Door dit met instemming op de voor pagina van een propaganda-Kerstnummer te publiceeren, kiest „Kerk en Vrede" b rekening en stelsel boven beginsel en blinde gehoorzaamheid en verlaat het zijn hooge standpunt om af te dalen tot de rang van een sectarisch groepje, dat in een zijdigheid zijn steun zoekt en zijn dood Vindt» Officieele Berichten DIPLOMATIEKE DIENST Bij K. B. zijn de gezantschapssecretarissen le kl. Jhr W. F. van Hennep. Mr W. F. M. Graaf vain Byland en Mr C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, bevorderd tot Gezan tschaps ra ad. _jt referendaris der P.T.T. d<_ darlssen 2e kl. der P.T.T.L. Nuver, A. L. J. do Kiewit, A. M. Parmet en D. G. Hartgerink. Menston, in 'die functie bewezen en is aan I. Zeehuizen op. zijn verzoek eervol onts erleend als lid van de Pharmaoopee Commls stuig'Lng voor do in die funt bewezen diensten. De gewone audiëntl Binnenlandsohe Zaken 17, 21 en 31 December van den minister zal op d e Maan da; niet plaats hebben. LANDMACHT Bij K. B. is benoemd tot res.-off. van gezond beid 2e kl. bij de Landmacht de res.-le-luit. J- J. C. P. A. Roovors, van het 14e reg. inf. zulks onder gelijktijdig eeirvol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking. LANDBOUW-CRISISORGAN1SATIE Zuid-Holland De Brusselsche Wereldtentoon stelling Nederlandsche deelname Oud-minister T. J. Verschuur, regee- ringscommissaris voor Nederland van de Brusselsche Wereldtentoonstelling, heeft voor de Rotary Club te Brussel een rede gehouden over de deelname van Nederland aan de wereldtentoonstelling. Spr. begon met op te merken, dat zoowel regeering als volk even hebben geaarzeld mede deel te nemen, omdat, al werd dade lijk erkend, dat deze tentoonstelling niet zonder beteekenis voor ons land zou zijn, ons land door de crisis zeer zwaar getrof fen is, meer dan de meeste andere landen. En de huidige crisis gaat om een ingrijpen de structuurwijziging der economische toe standen. Meerdere landen werden van con sument producent en trokken chineesche muren op. Dit geeft in Nederland vele moeilijke vraagstukken van nieuwe oriën teering. Doch als een goede buur van een hoog gewaardeerd broedervolk mochten wij bij een internationale ontmoeting niet ont breken. Maar we moeten met onze deelname met het oog op de zware offers, die we brengen moeten aan de crisis, zeer bescheiden zijn. Een onzer architecten is daar tijd om een prijsvraag uit te/schrijven ontbrak opgedragen de gebouwen te ontwerpen, wel ke zullen bestaan uit een ijzerconstructie met dekplaten van geperst houtwol. Een toren wordt aangebracht om de aandacht zoowel overdag, als 's avonds te trekken, daar deze verlicht zal worden in nationale kleuren. Spr. gaf verder een uitvoerige beschrij ving hoe onze gebouwen er uit zouden De tentoonstellingsruimte valt uiteen twee helften. Het buitenterrein is heel ge schikt voor onze tuinbouw. Alle inzendingen, liever gezegd de vor ming der verschillende collectieve stands, geschieden onder de opperleiding van on zen architect, opdat de werking van het ge heel harmonisch blijve. Daar wij gewoon zijn voor den dag te komen als een Rijk van 7£) millioen inwoners, zou men zich geen Nederlandsche tentoonstelling kunnen voorstellen zonder een nieuwe vertegenwoor diging van de Nederlandsche koloniën. Deze koloniale afdeeling zal het noordelijk deel van de groote hal innemen. Reeds nu heb ik overvloedig ervaring op gedaan, dat onze ruimte voor alles wat wij zouden willen toonen, te gering zal zijn. En bovendien is onze deelneming toont zij onzen goeden wil en onze vriend schap te gering in verhouding tot de grootsche afmetingen en de ruirne opvat tingen, welke het Belgische volk aan zijn internationale tentoonstelling van 1935 heeft ten grondslag gelegd. Wij hopen er getuige van te zijn, aldus eindigt Spr., dat. cleze in allen deele slaagt. DE SPOORLIJN GOUDA—ALFEN. Van den dag van de opening van deze lijn af (7 Oct.) zjjn tot 30 Nov. 25000 personen vervoerd- Dit geeft, evenals het goederenver voer, reden tot tevredenheid. Boskoop gaf 6000 kaartjes af, Waddinxveen 4000. FINANCIEELE VERHOUDINGSWET De commissie van voorbereiding over de wijziging Betere lastenver deeling Aan het verslag van de commissie van voorbereiding van het over dit wetsontwerp met de regeering gehouden schriftelijk en mondeling overleg wordt het volgende ont leend. De medcdeeling in de Troonrede omtrent de onmogelijkheid van verdere verhooging van den belastingdruk had uitsluitend het oog op de druk der rijksbelastingen. Ver hooging van die belastingen werkt immers uniform voor het gebeele Rijk. Het is hier mede allerminst in strijd, wanneer de re geering voorstelt zekere maatregelen te ne men op het stuk der gemeentefinanciën, die de strekking hebben een extra-heffing toe te passen in gemeenten, met relatief lagere belastingdruk. z De opbrengst dezer belasting komt niet in de rijksschatkist; maar de sterke ge meenten helpen de zwakke. Hieraan zijn bezwaren verbonden, maar er was geen an dere uitweg. Belastingvlucht zoowel uit het land als uit bepaalde plattelandsgemeenten zal er wel het gevolg van zijn; maar het valt wellicht mee. De regeering erkent, dat het jammer is, doch het was een volstrekte onmogelijkheid om de ontwerpen vroeger in te dienen dan is geschied. De regeering is er ten volle van over tuigd, dat deze wetsontwerpen een aantal gemeenten in zorgen zullen brengen, doch zij heeft het vaste vertrouwen, dat die zor gen zullen kunnen worden verlicht, door dat de regelingen betreffende het werkloos- heidssubsidiefonds op zoodanige wijze zul len kunnen worden toegepast, dat zij voor veel gemeenten uitkomst zullen geven. De voorgestelde maatregelen zullen als één ge heel genomen voor alle gemeenten te za- men de oplossing kunnen geven voor de moeilijkheden, waarin sommige gemeenten individueel verkeeren. Een beperking van de gemeentelijke autonomie heeft nimmer in de bedoeling der regeering gelegen en ligt daarin ook thans niet. De regeering betoogt verder, dat in feite het aantal noodlijdende gemeenten dalen zal. Er zijn er dit jaar 229; er gaan S2 af en er komen 35 bij. Per saldo zal het aantal noodlijdende meenten dus met 47 worden verminderd. De gemeenten, die door de nieuwe regelin gen noodlijdend zullen worden, zijn groo- tendeels kleine gemeenten, die soms met. enkele duizenden guldens zijn te helpen. Daartegenover worden door de nieuwe re geling verscheiden groote gemeenten, die thans tot de groep der uitstootende gemeen ten behooren, door het Werklooshei dssub- sidiefonds op een zoodanige wijze geholpen, dat zij zich verder zelf kunnen redden. De Regeering is te rade geworden, dat het ontworpen tarief de gewenschte opstij ging van de in het licht van het tarief te laag geklasseerde gemeenten niet in vol doende mate begunstigt. Zij heeft daarom nader in het tarief enkele geripge verande ringen aangebracht. Het resultaat is, glo baal genomen, dat, in gemeenten der eer ste klasse de belastingdruk in hoofdsom even zwaar zal worden als onder de be- staande wet in gemeenten der tweede klas se, met dien verstande, dat het aanvangs- minimum f 50 hooger ligt. In de gemeenten Amsterdam en Rotter dam bedraagt het aanvangsminimum voor het belastingjaar 1934/35 voor gehuwden zonder kinderen f 700. Het ontwerp maakt daar f 750 van, aangenomen, dat die ge meenten tegen 1 Mei 1935 in de eerste klas se zullen terugkeeren. Het ware onjuist, ai- leen voor 's-Gravenhage een hooger aan vangsniinimum te handhaven. Aan het verslag is toegevoegd een nota van den heer D e G e e r, die daarin als zijn meening uiteenzet, dat ook in het thans in tredend decennium behoort te worden vast gehouden aan de regel dat, voor zoover aan de loop der middelen invloed op de uitkee- ring wordt toegekend, dit zoowel ten gun ste als ten ongunste van de gemeente moet geschieden. In antwoord daarop deelt de regeering mede, dat zij alsnog een wijziging voorstelt in de regeling voor de garantiegemeenten, waardoor voor die gemeenten gelijkheid van rechtsbedoeling bij stijgende en dalen de belastingopbrengst wordt verkregen. Zij wenscht dit dan te doen in deze vorm, dat latere veranderingen in de belastingop brengst uitsluitend ten bate of ten schade van die gemeenten kunnen komen. Hetzelfde zal dan voor de limietgemeen ten moeten gelden. De slotsom zal moeten zijn, dat het rijk aan de garantiegemeenten uitkeert een af loopend percentage van het verschil in uit- keering tusschen 1934/35 en 1935/36 en dat het van de limietgemeenten op dezelfde wijze een afloopend percentage inhoudt. Algemeen Nederlandsch Persbureau Te 's Gravenhage is Dinsdag, 11 dezer, in een buitengewone algameene, nagenoeg vol tallige ledenvergadering van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" met alge- meene stemmen besloten tot stichting- van „Algemeen Nederlandsch Persbureau" met zetel te Amsterdam. De acte van oprichting van deze stichting is in voornoemde vergadering ten overstaan van notaris Dr Rh. B. Libourel verleden. nieuwe usselbrug bij zwolle. De nieuwe IJsselbrug bij Zwolle zal ver moedelijk begin Januari a.s. in gebruik geno men worden. De juiste datum is nog niet vast gesteld. De oude wordt dan buiten gebruik ge steld en de bovenbouw afgebroken. Verkoop „TWENTOL" voor Hollands DEVENTER De stemming in het Saargebied De Ned. Regcering zal een overzicht aan de Sta ten-Generaal doen toekomen Naar wij vernemen, is de regeering voor nemens, binnenkort aan de Sta ten-Gene raal een overzicht te doen toekomen van haar medewerking aan de volkenboods- werkzaamheden In het Saargebied in ver band met de volksstemming. De Staatscourant van gisteravond bevat eei Kon. besluit, waarbij aan de Nederlanders, die ii verband met de op 13 Januari a.s. in het Saar gebied te houden volksstemming in politiedienst zuilen treden van d< Saargebied, hiertoe, wordt verleend. zooveel noodig, verlof De mariniers Van het contingent mariniers, dat naar het Saargebied zal trekken, is thans het grootste deel te Rotterdam geconcentreerd. Over de sterkte van de troep circuleeren momenteel allerlei geruchten. Men spreekt van 200, 250 en 300 manschappen, doch wi] vernemen zoo juist, dat het juiste aantal nog niet definitief is vastgesteld. Nog deze week zal echter de geheele afdeeling mariniers, waarvar Rotterdam ongeveer het 2/3 deel zal leveren, ii de marinierskazerne te Rotterdam worden saamge trokken. In den loop van vandaag en morgen worden, behalve de 46 man, die gister, reeds uit Amsterdam en den Helder arriveerden, nog 70 manschappen uit verschillende paatsen van hef land te Rotterdam verwacht. Het ligt in de bedoe ling vóór het vertrek, dat, zooals reeds gemeld omstreeks de Kerstdagen zal vallen, nog eens ter dege te oefenen. Het contingent zal worden inge deeld in 2 compagnieën en volledig worden uitge rust met bagage, munitie en gevechtstrein. NederlandJapan Hervatting der onderhandelingen verwacht» In vervolg op ons bericht van gister inzaki de Nederlandsch-Japansche onderhandelingen kan nog worden medegedeeld, dat de vele vraagstukken, die tusschen ons land en J bestaan, niet onopgelost kunnen blijven. Daar om kan hervatting der onderhandelingen worden tegemoet gezien. Wanneer dit zal zijn staat echter nog niet vast, doch allicht niet vóór de a.s. zomer. De eerste vergadering der Vereen. „Spellingvrede" .Spellingvrede" hield haar eerste goed bezochte openbare bijeenkomst in de groote zaal van het gebouw der A. M. J. V. te Am sterdam. Het woord werd gevoerd door Z.Exc. Mr. H. P. Marchant, minister vai Onderwijs, en Prof. Dr. N. J. H. G e r 1 a c 1 R o y e n, hoogleeraar te Utrecht, taalkundij adviseur der vereeniging. Na een korte inleiding van den voorzit ter van het hoofdbestuur der Vereeniging Mr. Dr. E. W. C a t z, was het woord aan minister Marchant, die sprak over: „De stand van het spell in 'vraagstuk". De minister vertelde aan het begin van zijn rede, dat er een soort psychose is geko men. De minister krijgt bijv. allerlei ano nieme briefkaarten met scheldwoorden. Iemand schreef o.a.: „Met de diepste ver achting voor uw persoon", maar spr. telde negen fouten tegen De Vries en Te Winkel in die brief. Een ander schreef: „Het is maar jammer, dat het verboden is op U teschieten en dat alles om de spelling! (gelach). De minister verdedigde daarna zijn be leid in deze zaak en de wijze van invoering via het onderwijs. Er zijn inspecties, waar op geen enkele school meer De Vr. en Te W. wordt gevolgd. Alleen Utrecht is een zondering. In het vijfde jaar wordt daar de nieuwe spelling naast de oude onderwezen. Het wordt dan een warboel in de hoofden en Utrecht zal spoedig van de dwaling terug keeren. Ik zal het ze dan niet kwalijk ne men! De vereenvoudiging heeft bij het on derwijs overal de overwinning behaald. Spr. gaf daarna nog aan, dat het onbil- billijk is om uit „bédelen" en bedélen" een argument te halen, omdat er bij allerlei woorden voor dezelfde spelling een andere beteekenis is. Het is dus niets bizonders. Hoeveel beteekenissen heeft het woord „post". Kijk maar in een woordenboek. Ten aanzien van de geografische nai merkte spr. op, dat hier ook eenheid zal moeten komen. Daarna sprak prof. dr. N. J. II. G e r 1 a c h R o y e n, die de kwestie van taal-weten- schappelijk standpunt belichtte, en o.a. prof. Huizinga bestreed. Tegen prof. Taverne's lange artikelen kon spr. niets inbrengen, omdat daarin niets werd beweerd. Een woordenboek Na de rede van de minister heeft dr. J. J. B. Elzenga, secr. der Vereen., mede namens dr. A. J. de Jong, aan de minister het eerste exemplaar van een Nederl. Woor denboek in de nieuwe spelling aangeboden. De minister dankte hiervoor en zeide, dat de „beschaafde taalgebruikers" twee dingen willen: een woordenlijst en een „alzijdige commissie". De woordenlijst is er! Maar de „alzijdige commissie" moet maai* nooit ko men. Italië verbiedt invoer van varkens en varkensvleesch Voor Nederland een geduchte slag Naar het „Alg. Handelsblad" ver neemt, heeft Italië met ingang van gis teren den invoer van varkens en var kensvleesch verboden. Deze export was voor ons land zéér belangrijk, vooral wat betreft 't spuien van de door de Varkens- Veehou derij-) centrale opgekochte en ingevro ren varkens. Zoo ging er in October (de November-cijfers zijn nog niet gepubli ceerd) 1,241,000 kg bevroren varkens vleesch naar Italië en in September 1,702,000 kg. Gedurende de afgeloopen tien maan den exporteerde Nederland naar Italië 6,816,000 kg bevroren en 2,463,000 kg versch en gezouten varkensvleesch, be nevens 923 levende varkens, te zamen voor f 2,6 millioen. Het vraagstuk der zware Varkens heeft door dezen maatregel dus in eens weer een geheel ander aspect gekregen, waardoor den optimistischen verwach tingen der Centrale derhalve de bodem wordt ingeslagen. „De Princevlag" Onder presidium van zijn voorzitter Overste W van der Vlerk te Overschie, heeft het hoofdbestuur van „De Prince vlag" eerst alleen, en daarna met de afge vaardigden der verschillende afdeelingen in Hotel „Terminus" te 's-Gravenhage ver gaderd. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de afdeelingen zich in toenemenden den bloei mogen verheugen, dat nieuwe af deelingen zijn opgericht, dat enkele oraoje- vereenigingen zich hebben aangesloten, ei dat de meeste afdeelingen onderafdeelingen hebben om door verschillende middelen het doel te bevorderen. Inzake een voorstel om tot uitgave van een maandblad te komen werd een missie benoemd, bestaande uit de heeren C. S. Heerema van Voss, te Amers foort, Mr J. H. C Kok te Schiedam e alg. Secretaris Dr M H A van d e r v a 1 k te Hillegersberg, om een definitief voorstel op de eerstkomende vergadering in te die nen. Het plan werd ook besproken om volgen-, de zomer een landdag in Gelderland te hou den, waarbij verschillende sprekers liet woord zullen yoeren. Huurverlaging Door vermindering der vaste lasten In een interview naar aanleiding van de mededeeling van den minister over verla ging der hypotheekrente, verklaarde de heer J. Bommer secretaris van de Nat. Wo ningraad o.a. het volgende: Voor de met Rijksvoorschot gebouw de Vereenigings- en Gemeentewoningen is huurverlaging op ruime schaal mogelijk geworden. De Regeering heeft niet alleen de rente der Rijksvoorschotten in overeenstemming gebracht met die der Staatsleeningen, zij besloot dezer dagen tevens de aflossings termijn dezer voorschotten met 25 jaar n.l, van 50 op 75 jaar te verlengen. De eerste maatregel maakt een huurver laging voor de betrokken woningen moge lijk van gemiddeld ongeveer 10 pCt De tweede maatregel doet het voor huur verlaging beschikbare bedrag meer dan verdubbelen. Bovendien heeft de Regeering voor 1935 een bedrag van iy2 millioen, meer aan bij dragen uitgetrokken. Eventueel zal voor huurverlaging ook nog beschikbaar te stellen zijn een deel van de exploitatieoverschotten welke een aan tal oude woningwetwoningen opleveren. Ook de Vereenigings- en Gemeentewonin gen, welke zonder Rijksvoorschotten werden gebouwd, of waarvan dit voorschot ver vroegd is afgelost moeten worden geholpen. Het ware gewenscht, dat een deel der be schikbaar gekomen gelden .voor deze wo ningen werd aangewend. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen 81x. t Verschenen is het verslag der commissie tot oorbereiding van het wetsontwerp inzake de financicele verhouding tusschen het rijk en dc ge meenten. De regeering zal aan de Staten-Generaal een overzicht doen toekomen van haar medewerking de Volkenbondsactie in het Saargebied. Oud-minister Verschuur heeft aan een noenmaal in de Rotary club te Brussel de Nederlandsche deelneming aan de Brusselsche wcreldtentoonstcl- ling van 1935 besproken. Een bijeenkomst van de Vereeniging Spelling vrede te Amsterdam, waarin oa. minister Mar chant het woord heeft gevoerd. BIz. 2 De zitting van den Volkenbondsraad is in ali« kalmte gesloten, na een besluit inzake de Saar- troepen te hebben genomen. Volgende zitting opj 11 januari vastgesteld in verband met de volks stemming in het Saargebied. Het Saarleger zal uit 3300 man bestaan, onder commando van den Engelschen generaal-majoof. De rechtbank te Haarlem heeft gisteren At moordzaak te Hoofddorp behandeld. Eisch tegen verdachte, slachtoffers pleegzoon K., 10 jaar ge in den Haagschen Dierentuin heeft gisteren een protcstvergadering van spoorwegpersoneel plaats gehad tegen de houding van den Minister van Wa terstaat inzake de loonsverlagingen. De Tweede Kamer heeft gister de BegrootinjJ van Waterstaat verder behandeld. In de avondver gadering kwam Sociale Zaken aan de orde. Geen beursvacantie op 24 en 29 December, Wie ZELF speelt, is meer waard I Laat Uw kinde ren zelf leeren spelen Gisteren zijn op het Departement Economische Zaken de besprekingen aan gevangen over een nieuw handelsverdrag met Duitschland. Zooals bekend loopt het huidige verdrag ultimo December af. Het Winterseizoen in België In België worden thans krachtige pogin gen aangewend tot het in het leven roepen van een speciaal winterseizoen. Reeds heb ben Eupen en Elsenborn met hun winter sport veel sportieve touristcn tot zich ge trokken, voornamelijk uit Nederland en Frankrijk. Spa houdt zijn badhuizen heel het jaar open, zoodat de verschillende ku ren, die men er kan doen, niet onderbroken behoeven te worden. Ostende heeft verleden jaar eveneens een winterseizoen ingesteld, en daarmee mooie resultaten mogen boe ken. Het Thermenpaleis, hetwelk' in ziju soort een meesterstuk kan worden genoemd, blijft eveneens liet heele jaar open. Men vindt er een physio-therapeutisch en een chemio- therapeutisch instituut, benevens een cli- uisch laboratorium, dat door vooraanstaan de medici wordt geleid en in België zijns gelijke niet heeft. In Ostende vinden de touristen bovendien uitstekende hotels met zeer gereduceerde prijzen, verschillende ontspanniugsgelegen- heden en de Kursaal, thans ook het heeio jaar door toegankelijk, waar men o. a. uit- slekende concerten kan bijwonen. Met het oog op Kerstmis en de Jaarswis seling is voorts een speciaal feestprogram ma in voorbereiding. Hypotheek-voorschotten j Voorschotten voor de bouw van arbeiderswoningen Zooals bekend, is bij Kon. besluit van 30 Oct. bepaald, dat het rijk voor de stichting van arbeiderswoningen van passenden huur prijs aan de gemeenten rentedragende voor schotten kan verstrekken, teneinde de ge meenten ih staat te stellen aan particuliere bouwers geldleeningen te geven onder ver hand van tweede hypotheek. Aan de rege len voor de uitvoering van dit Kon. besluit ontleenen wij het volgende: De voorschotten worden slechts verstrekt voor woningen, waarvan de inhoud niet meer bedraagt dan: a. voor eengezinshuizen 250 M3.; b. voor pcrceelen, waarin niet meer dan twee woningen boven elkaar zijn gelegen, middeld 200 M3. per woning. c. voor perceelen. waarin meer dan twee woningen boven elkander zijn gelegen, ge- mi ddld 200 M3. per woning. In gemeenten, waar een arbeiderswoning type van grooteren inhoud inheemsch is, kan worden toegestaan dat deze maten in overeenstemming worden gebracht met de ter plaatse geldende. Ook kan met de be hoefte aan meer woonruimte der groote ge zinnen rekening worden gehouden. Voor winkel woningen wordt in 't algemeen alleen dan voorschot verleend, wanneer zij deel uitmaken van een woningcomplex. De gevels der woningen moeten voldoen aan redelijke eischen van welstand. .De wo ningen moeten voldoen aan eenige mini- muraeischen. Het bedrag der hypothecaire geldleening zal niet meer mogen bedragen dan f700 per woning bij bouw op erfpachtsgrond en f900 lier woning bij bouw op eigen grond De tweede hypotheek wordt verleend voor een tijdvak van ten hoogste 10 jaar. De hypothecaire geldleening wordt ver strekt tegen een door de ministers van finan ciën en van sociale zaken te bepalen rente, welke voor do eerste maal is vastgesteld op 4 pCt. De rente moet door den belanghebben de iedere drie maanden aan de gemeente worden voldaan. Ieder jaar moet ten minste worden afge lost 2 pCt. van de oorspronkelijke hoofd som van de eerste hypotheek; op de tweede hypotheek behoeft geen aflossing plaats to vinden. Voor nader bijzonderheden over deze re gelen zie men de Staatscourant no. 23S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1