rö iëÉCO) WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 6 Waterstaat en Sociale Zaken Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent Gebrand? PUROL bluscht de pijn! Een werkende Vrouw TWEEDE KAMER Natte en droge Waterstaat SOCIALE ZAKEN Werkloosheidsverzekering De Steunregeling Wenschen en moties Overzicht Natte en droge Waterstaat, voorzoover ze gistermiddag in behandeling kwamen, ga ven geen aanleiding tot een overzicht. Eigenlijk had het heele debat niets om het lijf: het was een herhaling van den inhoud der schriftelijke stukken. 's Avonds kregen we weer met Sociale Zaken te maken. Deze begrooting was in eens van den dag naar den avond en den nacht verplaatst. Waarom begrijpen we niet goed, maar dat U bijzaak. Het zou be langrijk worden. De heer Aalbersc z*"* de bij de al- gemeene beschouwingen verloren strijd voortzetten en megr bevrediging ten aanzien van zijn sociaal-economische wenschen zien te verkrijgen. Als men sommige roomsch-katholieke bla- 'do.n las dan maakt het den indruk dat de stukken eraf Eouden vliegen. Wat allerlei economische zaken betreft, was het opge vallen dat de r.k. fractie bij de begrooting tan minister Steenberghe er vrijwel het zwijgen toe had gedaan. Hoe »>u het hij Dr. Slotemaker de Bruine gaan in verband met de steunregeling? De voorzitter der r.k. fractie heeft 't ant woord gegeven: de berg heeft een heel klein muisje gebaard. Hoe kon het ook anders! De heer Aalberse begon met te zeggen, dat hij bij het algemeen debat acht weu- schen had uitgesproken en het met zes er van reeds in orde was. Genoemd werden hu ren en vaste lasten, goedkoope levensmid delen, kleeding en dekking. Ook de toezeg ging omtrent de winterhulp was ten volle bevredigend. Maar nu waren er nog twee wenschen over: de steun moest in de groote steden voor de groote gezinnen tot 90 pet. van het loon kunnen oploopen en alle particuliere ondersteuning behoorde vrijgelaten te wor den en dus niet in mindering te worden gebracht, vau de steunuitkeeringen. Ziedaar het geweldige waarop gewacht werd. Het eerste punt raakt vooral de rege ling van den kindertoeslag. Heel groote ge zinnen. met 12 en 14 kinderen, gelijk de heer Aalberse zei, zouden het maximum moeten kunnen halen. Die 90 pet. zouden dus groote uitzondering zijn in de steden, want daar zijn zulke groote gezinnen niet zoo talrijk. En de loonmarge blijft in ieder geval bestaan. F.n nu de particuliere liefdadigheid. Hier zal moeten worden gewaakt, dat steun en particuliere giften 't loon in de vrtje maat schappij naderen of overschrijden. Dat zou beide doen ontaarden. En ook de heer Smeenk wees daar terecht op moet wor den voorkomen, dat afschuiving van diaco nale of particuliere armenzorg plaats heeft in de richting van dubbele bedeeling, ten einde hel vrijvallende voor werkloozen te kunnen besteden. Daar zullen ook de r.k. mee willen rekenen. En in dien zin zullen ze het misschien, met eenigen goeden wil, kunnen billijken dat de minister schreef de particuliere steun „niet geheel" buiten beschouwing te kunnen laten bij de bepa ling van het steunbedrag. De vrijheid va» armslag kan dan toch belangrijk grooter worden dan ze nu is. In dit verband moeten we een opmerking maken. Des ministers critici pijpten vooral buiten de Kamer nogal op over de twee derde aftrek van inkomsten buiten de steun. Hier zijn te wel zeer onbillijk. Want het is juist deze minister die op dit punt verzachtingen heeft aangebracht in een re geling, welke afkomstig was van den r.k. minister Verschuur, en waarbij alle extra inkomsten werden ingetrokken. Onder het huidige kabinet is de aftrek tot twee-derde beperkt, en ook zijn pensioenen van inwo nende familieleden met inkomsten uit ar beid gelijk gesteld. Extra steun voor bijzon dere gevallen hoefde ook niet meer in re kening te worden gebracht. De heer Aalberse stond hier dus vooreen open deur. Zijn wenschen vinden trouwens in principe geen bezwaar. Slechts is er de kwestie van meer of minder bij te regelen, waarbij in ieder geval tegen misbruiken zal moeten worden gewaakt. Het zal met deze dingen wel losloopen en dan mag de r.k. vakvereenigingsman Steinmetz, die eigenlijk z'n eigen fractieleider bestreed, wel meestemmen met de soc.-dem., die met hun bekende „wenschen" voor den dag kwamen: verhooging der normen, die naar ze weten uitgesloten is en het verstrekken van kleeding, dekking en voed sel, welke reeds toegezegd is. Hun beide in gediende moties missen dus reëelen zin en zijn slechts „pour la galerie" bestemd. Mogen we op dit punt nog één opmer king ons veroorloven, dan zou het deze zijn: De heer Steinmetz citeerde enkele armoede- gevallen door roomsche geestelijken be schreven. Hij slingert daarmee echter een aanklacht niet in het aangezicht van de j egeering, maar van zijn eigen kerk, en deed dus beter daarmede den minister niet to bestoken. Want zulke gevallen zijn, hoe ernstig de nood ook is, niet maatgevend cn de r.k. kerk is financieel allerminst on machtig te achten om voor een behoorlijke ondersteuning en verzorging van haar/arme leden te zoigen. Anderen kunnen dat ook, en dan is de r.k. kerk zeker in staat te doen. wat zij jegens haar arme medeleden maar 't Christelijk solidariteitsbeginsel ver plicht is. Verslag By den aanvang der verjraderlne vroeg dc heer SNEEVLIET (r.s.p.) een interpellatie aan. te richten tot de ministers van Defensie en van Bnitenlandsche Zaken, naar aanleiding van het voornemen om Nederlandsche troepen beschikbaar te stellen voor politiediensten in he't Saargebied. Aan de orde was daarna de Begrooting van Waterstaat De heer v. BRAAMBEEK (s.d.) was van meening. dat op het gebied van het verkeers wezen nog niets ten goede is veranderd. De minister naast wat zwakke spoorlijntjes. Dat is echter slechts klein werk. Zijn voorne mens loopen langs den grooten omweg van 't Verkeersfonds, in.de hoop. dat een nog in te stellen Verkeerscommlssie hem middelen aan de hand zal kunnen doen. En Inmiddels gaat de verwildering op verkeersgebied maar door. Spoor, trom en binnenvaart kwijnen, aan auto bussen wordt het leven moeilijk gemaakt. Ten aanzien van het vrachtautoverkeer gebeurt er niets. De minister is bezig zijn als directeur der spoorwegen verworven goede reputatie te verspelen Overal is verwildering en de minis ter aarzelt in het bepalen van zün houding. De minster bekijke eens wat in België geschiedt, waar het conflict tusschen spoor cn autobussen is opgelost. Ook elders ziin maatregelen getrof fen. die wel niet afdoende zün, maar toch iets regelen. De heer v. DIS (s g.p.) wilde geen ingrijpen de beperking van het vrachtautoverkeer. Tegen een eventueele verplichte verzekering van autobusbestvmrders in verband met wettelijke aansprakelijkheid tegenover derden, werd front gemaakt. in ieder geval moeten gemoedsbe zwaarden worden ontzien. De hetr KRIJGER (c h.) klaagde over on voldoende voorlichting der Kamer door den minister. Het duurt voorts te lang eer de mi nister zijn groote lijnen voor de verkeerscoör- dlnatic doet kennen. De reorganisatie van den Rijkswaterstaat moet worden doorgezet. De heer v. KEMPEN (lib.) vroeg inlichtin gen over dc gedragslijn bij het benoemen van bureel-ambtenaren. Dc MINISTER VAN WATERSTAAT meende, dat de heer v. Braambeek, die dreigde z'n red-» van nu volgend jaar opnieuw te zullen houden, reeds nu een speech van verleden jaar heeft herhaald. (Gelach). Hü heeft volledig genegeerd, wat bij de be handeling van het Verkeersfonds döor den mi nister is gezegd. De instelling der Centrale Verkeerscorr. missie is binnen afzienbaren tijd te wachten. Bij de in voorbereiding zijnde regeling van de aansprakelijkheid van automobilisten voor ongelukken, is reeds met gemoedsbezwa&rden gerekend. Maatregelen zullen worden genomen, dat de Kamer over gebrek aan inlichtingen nie't te klagen heeft Bü de afdeeling „Waterstaat" vroeg de heer EBELS (v.d.) inlichtingen over het Werkfonds. Het resultaat is tot nu onbe vredigend, Meer activiteit is zeer gewensclit. Geïnformeerd werd ook. wat voor verbete ring \an de tertiaire wegen zal kunnen wor den gedaan en wanneer een beslissing zal wor den genomen over dc verbetering der kanalen in Z.O. Groningen. Men wachte met de uitvoe ring niet tordat over de watervoorziening over eenstemming zal zijn verkregen. Eventueele overplaatsing van de laboratoria van do K.E.M.A. van Arnhem naar Delft ge schiede in overleg met deze stichting. De heer DÜÏMAER v. TWIST (a.r.) drong er op aan. dat de minister krachtig de ver betering van de kanalen in het noorden des land9 zal ter hand nemen. De aandacht werd gevraagd voor de Hoogeveensche vaart. Voorts werd verzocht de noodige gelden aan te vra gen voor de verbetering der kanalen in Drente. Opnieuw werd opgekomen tegen te hooge scheepvaartrechten. De heer DROP (s.d.) betoogde wederom de urgentie van het opnemen van de bepalingen van collectieve contracten in de Rijkswater- staatsbestekken. Is "s ministers antwoord on bevredigend. dan zal een motie worden inge diend. De heer BONGAERTS (r.k.) vroeg nadere in lichtingen oves de aanluiting van het Jullana- kanaal aan het achterland. Hoe zit het met de overlasdhaven te Borgharen; deze minister acht die ineens niet noodig. Hü trede niette min in overleg met Limburg. Op het isolement van Zeeuwsch-Vlaandercn wees de heer v. d. PUTT (r.k.); verlaging van tarieven der veerdiensten werd gevraagd De heer J. TER LAAN (s,d.) betoogde de ur gentie van eet» tweede oeververbinding: brug of tunnel, te Rotterdam. Er moet in ieder ge val spoedig wat gebeuren. Ook de heer WESTERMAN (nat. herstel) drong aan op beter verbindingen van Zeeuwsch Vlaanderen met overig Nederland. De veerdien sten moeten veel meer varen, vooral ook op Zondag. De heer SMEENK (a.r.) herinnerde er aan. dat hij al onder vjjf ministers had aangedron gen op verbindendverklaring der collectieve ar beidscontracten voor waterstaatsbestekken. Het is nog steeds niet duidelijk, waarop het afstuit om aannemers tegen unfaire concurrentie te be schermen. De minister wijzige thans de hou ding van het departement. Bij uitbreiding van den Electrlcl'teltsraad zor- ge de minister, dat het belangenelement geer. schade ga doen aan de objectiviteit der ad viezen. De heer BIEREMA (lib.) drong aan op ver betering van de veelal te smalle en ondiepo kanalen ln het noorden des lands. Het belang daarvan is niet minder groot dan de kanalen- verbetering in het zuiden, waaraan in de laat ste jaren vele mlllloenen besteed zijn. Men hange de hulp aan het noorden niet op aan de „kapstok van de watervoorziening". De heer KRIJGER (c.h.) vroeg "s ministers aandacht voor den waterstaatstoestand van westelijk Noord-Brabant. De hoer Westcrman deed weer of hü het nu eens zou opnemen voor de verbindingen van Zeeuwsch-Vlaandercn. Maar li(j bleek wee- niet op de hoogte. De zaak is al vele jaren in de lviuncr besproken en in de laatste jaren is er hel wat verbeterd De staat legt al f 187.000 bü de tekorten, die op" dc diensten geleden worden. Verder verklaarde de heer Krijger het eens te zün met wat over do Gronlngsche kanalen en de Rotterdains'hc tunnel gezegd is. De heer KUIPER (r.k.) wilde, dat er wat minder onderzocht werd en wat moer gedaan, b.v. ten aanzien \an de waterstaatstoestanden ln westelijk Ncord-Biabnnt. Het is hoog noo dig, dat daar wat gebeurt. Zulks is ook in het belang der werkloosheidsbestrijding. Omtrent de bcstcksbepalingen sloot de heer Kuiper Zich bü dé reeds gemaakte opmerkin gen aan. De heer v. d. WAERDEN (s.d.) wenschte een zeer veelzijdige samenstelling van den Electri- citeitsraad en een spoedige wettelijke regeling voor dc samenwerking van electriciteltsbedrl)- verdcr gevraagd, met de n iy> miliioen aan het Ie verbetering der oude Minister Kalff Hoc- 7.it het. we vroegere bijdrage Wegenfonds vooi wegen? De heer VERVOORN (plattel.) besprak het nieuwe polderrcglcment in Gelderland cn vroeg verbetering van d.- Lingo. De heer v DIJKEN (ur.) besprak het regle ment van iiet waterschap Salland. dat ver schillen vertoont met de keur ten aanzien van het grazen van vee langs de oevers der wate ren. Ten onrechte is do reglementsbepaling goedgekeurd. Met betrekking tot het waterschap Herfte werd gevraagd, wat de minister in het afge- loopen Jaar gedaan heeft om de hangende kwesties tot een oplossing te brengen. Hü neme spoedig de noodige beslissingen. MINISTER KALFF betoogde, dat het Werk fonds niet behoeft te wachten op het departe ment; het is omgekeerd. Bü verplaatsing an de K.E M.A. zal naar samenwerking worden gestreefd. De kanalen In het noorden des lands kunnen niet onderhanden worden genomen, zoolang geen zekerheid bestaat omtrent den watertoe voer. Er zal met spoed gewerkt worden. De bijdrage voor dc verbetering der oudo wegen kon op de begrooting vervallen, omdat alles uit het Verkeersfonds komt. Over een afwateringskanaal voor de Gelder- sche vallei, waarover de heer D. v. Twist ge sproken had. zijn alle belanghebbenden 't eens geworden. De scheenvaartrechten zijn in onderzoek bU de commissie-Fatün. Bü de bepaling van deze rechten wordt wel degelijk met de be langen der scheep vaart rekening ge houden. Nu de spoorweg- vrachten voor ko len zoo laag zün geworden, behoefte aan ccn kolen-overslag Borgharen niet zoo groot meer Eerst als de hoefte eraan blükt kan over geld ge sproken worden. De afwatering van W. -Noord-Brabant is Ln eerste instan tie zaak der pro-, vlncie. De provin cie is voornemens een diepgaand on derzoek ln te stel len ten einde dc behoeften te kun nen bepalen. Voor een scheepvaartkanaal naai Bergen op Zoom kan de Regeering geen mll lloenen beschikbaar stellen. Om de electrieiteitsvoorzienlng te conoentrce- ren bc-schikt de minister niet over middelen; hij kan alleen pogen dwaasheden te voorkomen Ec wet zou voor dit doel noodig zijn. De sa menstelling van den Electriciteitsraad moet zoo z(!n, dat geen speciale belangen daarin tegenwoordiging vinden. Bü de bestrijding van den heer Wes'terman kon de minister zich bü den heer Krijger aan sluiten. Dc frequentie en de tarieven der veer diensten wil hü nog wel eens nader beküken, verhooging van uitgaven is echter uitgesloten. Ten aanzien van het verkeer tusschen de eilanden en Noord-Brabant worden adviezen In gewacht van de commissje-v. Rückevorsel om trent veerinrichtingen en veerdiensten. Het tunnelplan (of brug) te Rotterdam is nog in het stadium van voorbereidende over wegingen. De minister verdedigt daarna zün houding inzake Salland; hü wil de kwes'tie verder laten rusten. In Herfte moet een behoorlijke toestand ontstaan; de minister is een rapport wachtende Bü gebleken onwil van een der partöen, zal hü zün houding weten te bepalen. Op het stuk der collectieve contracten zag de minister geen aanleiding tot verandering van houding. Hü blpft een toetslngsapparaat. in het büzonder in dezen tüd, noodig achten en verklaart nadrukkelük zijn standpunt te hand haven. Replieken. Motie De heer DROP '(s.d.) diende een motie in. mede-onderteekend door do heeren Smeenk en Kuiper, om de Regeering uit te noodlgen maat regelen te nemen tot verbindendverklaring der collectieve arhel<lNovereenkoninten in bestek ken van rükswerken. MINISTER KALFF zeide, dat het niet voor schreven der collectieve arbeidsovereenkomst van grooten invloed zal ziin op de inschrij vingssommen voor werken. Doze toetsing moet de minister ter wille van dc economie be houden. Heden te 1 uur zal over de motie gestemd worden. Bij de afdeeling „Geologische Dienst" besprak de heer LOUWES (lib.) het verschünsel van het dalen van onzen bodem met 1 a 2 milli meter per jaar beneden het zeeniveau cn be pleitte In verband daarmee verhooging der zee weringen De MINISTER achtte dit niet noodig. „Spoor- en tramwegen" Bü ..Spoor- en tramwegen" besprak do heer EBELS (v.d.) den 'toestand der spoorwegen. Onrendabele Hfnen zullen moeten worden opge heven en allerlei tusschenstations gesloten. Maar daarmee komen we er niet. De spoor wegen zuilen meer rekening moeten houden met de eisehen van hot verkeer; het reizen moet aantrekkelük gemaakt. Gevraagd werd of t niet voorzichtiger ware geweest, indien met de Diesel-tractie met een proef ware begonnen. Wie zün voor de herstel- kosten aansprakelük en in welke mate? De heer DUYMAER v. TWIST (a.r.) klaagde ook. dat het reizen niet voldoende aantrekke lük wordt gemaakt. Optimistisch ten aanzien van de Diesel-tractie kan men niet zün. Maar dan komt dc vraag op of niet stoommaterieel zal moeten worden aangekocht. Wat zijn de kosten daarvan en van het gebruik er van? Minister Slotemaker Do sporen vervoeren teveel goederen bene den kostprüs en hun gratis besteldienst kost schateteu. Hot ware beter dit vervoer aan dc vrachtauto en do scheepvaart over tc laten. De spoorwagens moeten niet door goedkoope tarieven de nicnschen uitlokken op Zondag te reizen. De Zondagsrust van het personeel wordt daardoor aangetast en een groot goed wordt aan hen en hun gezinnen ontnomen. Hierna word gepauzeerd. AVONDVERGADERING Begrooting van Sociale Zaken In dc avondvergadering werd de begrooting vnn Sociale Zalcer. voortgezet. (Afd. Werkloos heidsverzekering). MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE ver volgde ziin rede. Do minister begon met een beschouwing over een wettelijke regeling der werkloosheidsver zekering en kon zich niet voorstellen, dat <S6n Kamerlid zich 'te dezer zake nu al zoli willen vastleggen voor een onbekende toekomst. Het is niet gewenscht; nu reeds met een w ontwerp 'tc komen, dat Ruk. gemeenten en bedrijfsleven In 't te stichten fonds groo te bü'dragen zouden moeten storten. Tot verhooging der uitkeerlngen voor land arbeiders kan, om fi- nancieele redenen, niet worden overgegaan. Deze kassen genie ten al hooger toeslag dan andere kassen. Er is geen enkele verlaging van uitkee- ring door den minister opgelegd: door loondaling kunnen echter de uit te koeren bedragen minder worden. Het ultkee ringsperccntagc hooger stellen, gaat niet; we mogen al blij z(jn nis we kunnen blüven doen wat thans geschiedt. Over het percentage van het subsidie voor 1935 is nog geen beslissing genomen. De vreemde arbeidskrachten van Duitschen oorsprong in ons land zijn talrüker dan omge keerd Naar meer evenredigheid zal worden ge streefd. Voor musici heeft een commissie gunstige resultaten verkregen. Voor hotelpersoneel Voi Werkverschaffing en steunverlecning waren een en twintig sprekers Ingeschreven, elk eon half uur. Do heer LOUWES (lib.) wenschte voor de meisjes uit arbeidersgezinnen beter opleiding voor haar toekomstige taak uls huisvrouw, vroeg steun voor bevordering van 't landbouw onderwijs en zal gaarne zien. dat de hulsvrou wen worden voorgelicht in dien zin. dat zc met het huishoudgeld meer resultaten ten aanziec van de voeding bereiken. Toegejuicht werd. dat dc werkverschaffing dienstr>aar wordt gemaakt aan grondverbete ring. Dc in werkverschaffing verkregen lan derijen kunnen in rljksbezit blüven. Gewezen werd voorts op het nut van drainage. Het denkbeeld werd aan de hand geduan om in werkverschaffing de spoorwegoverwegen door viaducten tc doen vervangen. Gevraagd werd of de Regcering bü het be palen van normen voor de werkverschaffing en steun niet meer rekening moet houden met de loonen in de onbeschutte bedrijven, die door de wcreldconcurrentie op meer normaal peil zün gekomen. NatuurlüL i3 het leven in de stad duurder dan ten plattelande. De heer AALBERSE (r.k.) besprak enkele steun-wenschen. Omtrent zes van de acht, die bü de Alg. beschouwingen werden geuit, weten we wat. We gaan naar lager huren, goedkoope levens middelen (vleeseh en groenten) zullen worden beschikbaar gesteld, ex tra-winterhulp is toege zegd (f 2 miliioen), de gemeenten worden plicht tot invoering een steunregeling en een onderzoek is daarom trent gaande en voorts zullen pensioenen en an dere inkomsten van ge zinsleden niet ten volle maar slechls voor twee derden worden afgetrok ken en ook het eigen be zit zal meer worden ont zien. Een andere wensch was dat in dc groote steden voor dc groote gezinnen de steun 90 pet van het loon moet kunnen be dragen. Voor de groote gezinnen op 't platteland is het reeds zoo, maar voor de steden is 70 pet het maximum. Voor de zeer groote gezinnen is dat te weinig. Financieel zal tegemoet koming in deze riohting niet onoverkomelü'k zün het aantal zeer groote gezinnen is in de steden niet zoo groot. Gewenscht wordt 90 pet voor de georganlseerden en 85 pet vooir ongeor ganiseerden. De liefdadigheid dat is de achtste wensch moet worden vrijgelaten. Daaromtrent Iets gezegd, maar nog niet voldoende. me< dc heer Aalberse. Aanvankeltik werd alie par ticuliere steun in geld of in natura afgetrokken van den steun. (Regeling-Verschuur. Red.). 12 Dec. 1933 heeft dc minister een milder standpunt ingenomen en kwam 2/3 slechts ln aanmerking voor aftrek. Maar er zijn nog plaatsen, waar aan de 100 pet aftrek wordt vastgehouden. Deze regeling Is de dood voor de particuliere liefdadigheid. Daarom moet haar op dit punt „meer armslag" gegeven worden. Deze werd door minister Colün toegezegd. Maar in de Mem. van Antwoord van Sociale Zaken staat te lezen, dat particulieie steun „niet geheel bulten beschouwing" kan wor den gelaten. Dat is een teleurstelling, vooral na den langen duur van de crisis. Zulk een particuliere handreiking is voor vele gezinnen toch cigenlü'k onmisbaar. De minister behoeft niet te vreezen. dat diaconieën zoo met zullen stroo'ien. dat de gesteunden boven bet loon uitkomen. Daarvoor zün ook de inkomsten van diaconieën en armbesturen te veel gedaald. Laat regel zijn, «lat wat vnn liefdnillgc, particuliere of kcrl;el(ikc zijde komt, niet wordt afgetrokken van den steun. De heer KUPERS (s.d.) betoogde, dat de steunnormen van Juli te laag zün. Vaak is de steun te gering om van rend te komen; voor andere dingen dan eten is er geen geld. Daar om heeft het N.V.V. zün actie opgezet en aller- wege instemming gevonden. De toestand der werkloozen was onhoudbaar. Maar do Regce ring trok er zich blijkbaar weinig van aan Wat zü nu wil doen, is een droppel op een Prof. Aalberse gloeiende steen. Noodig Is extra-kindertoeslag. Het bussenvleesch is in prüs verlaagd, maar men verhoog© met den prüs van het nieuwe busscnvlec-sch. Er komt goedkoope gToenten- verstrckklng; biyft die verzekerd? Meer vet. goedkoope aardappelen en boter i:i noodig. Ver der werk voor do Jonge werkloozen. Het gevaar dreigt, dat cr een tekort aan geschoolde arbei ders ontstaat, een zg. overgeslagen generatie. Wat gevraagd wordt, is nog wel te betalen. Twee moties werden ten slotte ingediend. 1. Dc eerste vroeg verhooging der steunnor men van 1 Juli 1934. 2. La tweede vroeg gedurende de winter- maanfcn een toeslag op de uitkeerlngen en op rulmei schaal aan in het voornemen der Re geering ligt, verstrekking van kleeding. dek king. alsmede goedkooper voedingsartikelen. De lieer LOERAKKER (r.k.) drong aan op uitbreiding vau locale en ge-westclüke werkver schaffing en op herziening van te lage loonen in de werkverschaffingen. Tegen de jeugdwerkloosheid moet krachtig worden opgetreden. Bil de uitvoering Werkfondsplannen denke men ook aan de werk looze jeugd. In zake de steunregeling sloot de hoer Loerak ker zich bij den heer Aalberse aan. Als het steunbedrag niet verhoogd kan wor den. moet de particuliere liefdadigheid te hulp komen. De weg daartoe late de Regeerlr.g nu de gemeenten steeds scherper de steunrege ling toopassen. De lieer SMEENK (a.r.) wenschte büzondere zorg besteed aan de werklooze jeugd. Met het kampwerk kunnen we niet volstaan. De aan dacht werd in dit verband gevestigd op het zg. plan-Westhoff. dat ook financieel door dacht is en do jongelui een paar maandei de kampen vasthoudt We kunnen gelijken met anderen, wat de bestrüdlng der werkloosheid en d« verzorging der werk loozen betreft. Ten aanzien van dc steun zün wenschen uitgesproken. Steun geen verzekering. BU he't inschakelen der particuliere lief dadigheid vraagt d< verhouding tusschen steun en loon de dacht. Ter aanvulling van de steun z(jn reeds toezeggingen gedaan. Treedt de C. Smeenk belangroke particuliere liefdadigheid op. dan moet toch aan de loonmarge worden gedacht Men wekke ook niet 'te hooge verwachtingen over dien particulieren steun. Gerei, en andere diaconieën spannen zich bü zonder in om de gewone armen uit handen der overheid te houden. De crisls-werkloozen val len hier buiten. Elke overheidshulp heeft in beginsel de ten dens de particuliere activiteit te remmen. Muur toch zün er nog kringen, die geheel bun eigen armen verzorgen, al wordt dat in deze langdurige crisis zeer moeilük. Wat voor de werkloozen zou geschieden, moet niet geschle den ten koste van de gewone armen; die moe 'ten ook niet naar de burger!üke overheid wor den overgeheveld. Eenige bedachtzaamheid i: hier wel noodig. Het verstrekken van kleeding en dekking, uitkeerlngen ln natura bij feestdagen, steun bü ziekte en bevalling bl{jve buiten aftrek voor den steun. Zün de particuliere instellingen daar in actief en blüven ze ook overigens voldoen de zorgen voor hun gewone armen, dan hebben ze hun plicht gedaan. Echter wordt in alle gemeenten ten aanzien van den btlzonderen steun niet eender gehan deld en anders dan de minister bedoelt. Er mogen in leder geval op dit gebied geen misbruiken ontstaan. Als de steun fn totaal het loon zou naderen, zou dit economisch niet gewenscht zün. Met de loontoeslagen in den landbouw mag werden voortgegaan, als geen misbruiken ont staan. De heer STEINMETZ (r.k.) had weinig be wondering voor de steunpolitlek der Regeering, al doet ze veel goed. Er is hier en daar onder voeding. De normen zijn na 1 Juli te laag. Onze volksgemeenschap kan echter best meer betalen Voor de groote gezinnen zün de maxima te laag Behalve de nonnen moeten ook de percenta ges en de kindertoeslagen omhoog. Als de Regeering niet meer kan doen. dan moet zü de particuliere liefdadigheid in haar zegenrijk werk niet verhinderen. Een crisis- offer ware gerechtvaardigd. Gevraagd werd hoe de tóegezegde f 2 mil iioen zal worden verdeeld. Zal individueel kun nen worden gesteund? En hoe zal het gaan met de spaargelden? Met verbetering der steunnormen, ver klaarde de heer Steinmetz niet te bedoe len terugkeer tot dc steunnormen van voor 1 Juli p.l. Mevr. DE VRIES-BRUINS (s.d.) betoogde, dat in vele gezihnen van werkloozen de voe dingstoestand slecht is en ondervoeding zou voorkomen. De steunregeling kan daarom .geen ..afgedane zaak" zün. Verkeerd is het om op dochters van werk looze arbeiders drang uit te oefenen om huis- houdeltjke werkzaamheden te gan verrichten. Ook moet de toelating van leerlingen tot de Zeevaartscholen worden beperkt. De heeü WEITKAMP (c.h.) wees op de dere drooglegging van het waterschap Vollen- hove als object voor werkverschaffing. De heer v. VOORST TOT VOORST (r.k.) vestigde de aandacht op dc- moeilüke omstan digheden der kleine zandboeren en verzocht de gelegenheid te openen om die bü de werkver schaffing te plaatsen. Dat is de eenige uitkomst in den nüpenden nood dezer zelfstandigen. In het Oosten en Zuiden des lands kunnen ze o; hun eigen bedrijfje te werk worden gesteld. De heer EBELS (v.d.) vraagt of do instelling van het Werkfonds de financieele bezwaren van de werkverschaffing niet voor een belang rijk deel wegnemt bc-spreekt het systeem der loonbüslagen, dat vervangen kan worden door een vrij ingewikkeld stelsel van normen, dat evenwel de bezwaren, welke aan bet thans gevolgde stelsel kleven, wegneemt; zodat loon büslagen over het geheele land zullen kunnen worden toegepast. Aan de jeugdige werkcloozen wüde de Mi nister aandacht. Spoedige beschikbaarstelling van goedkoope levensmiddelen is gewenscht. De heer SNEEVLIET (Rev. Soc.) meent, da't de Minister eigen initiatief van provincies remt door veelzijdigheid inzake werkverschaffing uit 'te schakelen. Spr bespreekt „wandaden" in de werkver schaffing. waartegen dc Minister niet voldoen de optreedt en meent dat tienduizenden Ka tholieke arbeiders het niet met den heer Aal berse eens zullen zün inzake de waardeering van de steunvcrleening. De werklooze moet bulten de liefdadigheid gehouden worden. HU heeft recht op steun, de Wtnterhilfe volgens Dultsch systeem past niet in Holland. Tenslotte werd op technische verbeteringen in de steunregeling aangedrongen. De heer HIEMSTRA (soc.-dem.) onderschrüft het betoog van de heeren Ebels en Louwes inzake de toepassing van loonbüslagen in Gro ningen. bepleit do belangen ook van de schip pers en die der jeugdige werkloozen. De heer VAN HOUTEN (Chr.-Dem.critiseert de „schriele aalmoes", die deze minister den RUBRIEK DONDERDAG 13 DECEMBER HUIZEN 1875 M. 8.00-9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00-11-30 NCRV. 8.00-9.15 ea 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst olv. Ds. G. W. van Deth 10.45 Gramofoonpl. 11-30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramo foonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 .Vrouwen halfuur. 3.00—3.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbelle zing door Ds. G. Kerssies, mmv. bariton co orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 De clamatie door B. Forsten Azn. en gramofoonpl, 6.15 Gramofoonpl. 6.45 Causerie A. Stapel kamp. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Kerst concert in dc Pieterskerk te UtTecht door de Chr Orat. Vereen. „Utrecht" olv. A. v. d. Horst, mmv T. v. d. Sluys (sopraan). F. Koene (riool) en A v d Horst (orgel). 9.30 Cause rie door Dr. F. M. G. v. Walsem. 10.00 Vaf Dias. 10.10—11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301 M. AVRO-uitzending. 84» Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest olv. N. Treep» 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10 30 Hofstad Trio en R. Geraerds (voor dracht). 12.00 Omroeporkest olv. N. Treep cn gramofoonpl. 2.00 The Gubo's (accordeon) cn het Omroeporkest olv, N. Treep. 3.003.45 Naaicursus 4.00 Voor zieken en ouden van da gen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Voor grootere kin deren. 5.30 Barnabas von Gcczy en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Pianoreci tal Giselle Couteau. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Orkestgebouw-orkest olv. Dr. W. Mengelberg mmv. Oda Slobodskaya (zang). 9.20 Louis Noiret in zijn repertoire. 9.45 Barnabas voa Gëczy en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10-* 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 10 35-10.50 Morgenwij ding 11,05 Lezing. 11.25 Gramofoonpl. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Rutland Square en New Victoria Orkest olv. N. Austin. 120 Gramo foonpl. 2 25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Gramofoonpl 5.05 Orgelconcert door H. O. Hodgson. 5.35 Neville Bishop eo zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 Oude muziek voor strijk kwartet. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Gramo foonpl. 7.50 Lezing. 8.20 „The Musical .Box", melodieën uit revues en klankfilms. 8.40 Jean Harley en G. Baker (liedjes a. d. vleugel). 8.50 „Dotty Ditties", gevar. programma. 9.00 Voor dracht. 9.10 Bobby Howes en Binnie Hale iC een fragment uit „Yes Madam". 9.20 Braziliaan sche gramofoonpl. 9.50 Berichten. 10.20 Korte Dienst. 10 35 Lezing. 10.50 Orgelconcert B. Mason. 11.35 Voordracht. 11.40—12.20 BBC- dansorkest olv. H. Hall. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoon- platen. 12.50 Pascalorkest. 4.20 „L'avare", spel van Molière. 9.05 Nat. Orkest olv. Inghelbrecht, 10.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Orkest concert. 11.20 Omroepkleioorkest olv. Eysoldt 1.35 Koorconcert. 3.20 Keulsch Symphonie- orkest olv. Gillessen. 5.10 Kinderconcert. 7.35 Omroeporkest olv. Buschkötter. 8.05 „Musik und Liebc". operette van Müller. Muzik. lei ding- Eysoldt. 10.00 Radiokwintet. 10.20—11.20 Brahmsconcert. ROME 421 M. 8.05 Symphonieconcert olv. Fer* rero. Hierna: Dansmuziek. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gramo foonpl. 1.302.20 Salonorkest olv. Douliez. 5.20 Symphonieconcert. 8.20 „Tij! I". spel van A. v d. Velde. Muziek van K. Albert. 10.301L20 Gramofoonmuziek. 4S4 M.: 12.20 Omroep orkest olv. André. 1.30—2.20 GramofooopL 5 20 Gramofoonpl. 6.35 Salonorkest olv. Dou liez 8.20 Symphonieconcert. 9.35 Pianorecital. 10.05 Vervolg orkestconcert. 10.30—11.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Rosa lind von Schirach zingt Duitsche volksliederen. 8_.00 Gramofoonpl. 8.20 „Zwischen Himmel und Erde". hoorspel van R. Schneider—Edeoko- ben. 9.20 Berichten. Causerie. Weerbericht. 10.20—11.20 Dansmuziek (gr.pl.). KALUNDBORG 1261 M. 11.20-1.20 Concert i rest. „Wivex". 2.00 Zang en piano. 2.204-.05 Concert uit rest. „Ritz". 7.30 Leharconcert olv. Mahler. 8.50 Operaconcert. 9.50 Omroeporkest olv. Mahler. 10.2011.50 Dansmuziek. werkloozen biedt. Hü moet de zondige, stui tende ongelijkheid in het volksinkomen wegne men en het recht op steun erkennen. Het be drag van 3 miliioen voor winterhulp werd veel te klein genoemd. Do heer DUYMAER VAN TWIST (a.-r.) be veelt verdere drooglegging van Vollemhovo aan als werkverschaffing en bepleit de belangen van schippers en visschers. De heer SCHALKER (Comm.) constateert de machteloosheid van deze Regeerlr.g om iets tegen de werkloosheid te doen. Werkverschaf fing wordt gemaakt tot een stelsel van uit buiting. De verlaging van den steun zal moeten teruggenomen worden. Weigert dc Regcering dan kunnen alleen de arbeiders hierin veran dering brenc-en. Tenslotte werden een viertal moties ingediend. die echter niet voldoend© worden ondersteund. De VOORZITTER schorst de vergadering to 2 uur 5. tot heden 1 uur. FEUILLETON Naar het Engelsch (12 Charlie verwachtte nu, dat ze bij een drogist of hij een apotheker zouden aan-) gaan en was wel eenjgszins verbaasd, toen Max bij een bloemist binnenging. Een jonge dame ging hem vóór naar een broeikas achter den winkel. Max wees de mooiste bloemen aan, die zij afknipte en in een mandje schikte. Toen ze weer op straat waren, gaf hij het mandje aan Charlie en vroeg, of die hot aandurfde, het veilig naar huis te brengen. „Naar Esther?" vroeg het ventje, met stralenden blik. Hij wist immers, hoe dol zijn-zuster was op bloemen en deze waren prachtig. „.Ta, ze zijn voor Esther. Geef ze haar met mijn hartelijke groeten." „Maar daar zal toch haar oorpijn niet beter van worden?" vroeg Charlie ver legen. „Daar behoef je ook niets van te zeggen. Maar als ze haar goed doen, des te beter!" Misschien dat de geur wel wat helpt", zei de kleine jongen, „want ze ruiken ver rukkelijk!" ik hoop, dat je er heelhuids mee thuis komt Dag, hoor!" „Dank u nog wel, Mr. Hamilton. Esther zal er heel blij mee zijn!" Charlie spoedde zich naar huis en zette daar het mandje op een tafeltje bij het venster, zoodat Esther onmiddellijk de bloemen moest zien, als ze de kamer bin nentrad. Hijzelf ging toen met een boek zitten wachten, tot zij kwam. Hij was nog te jong, om zoo heel oplettend te zijn, maar hij had toch wel gemerkt, dat zijn zuster er den laatsten tijd bleek en bedroefd uit zag. Eindelijk boorde hij haar langzaam de trap opkomen; zij bleef op den drempel staan en keek het vertrek eens rond, om te zien, waar de geur van de rozen van daan kwam... Het was jammer, dat allen Charlie er getuige van was, hoe haar blik verhelderde en hoe zij bloosde, toen zij het mandje op tafel zag staan. Ze vroeg niets, maar ze trad op het tafeltje toe en boog zich over de bloemen heen. „Zou je graag weten, van wie die zijn"' vroeg het broertje. „Nrmurlijk. Weet jij het dan, Charlie?" „Ik heb ze hier gebracht", zei hij trots. „O!" „Ik ben Mr. Hamilton tegengekomen; hij vroeg naar jou en toen vertelde ik hem, dat je niet zoo wel was." „Maar Charlie, hoe kwam jc daarbij!" „Je weet het toch anders zelf ook wel." Daarop begon hij te vertellen van het bezoek bij den bloemist en hij vergat er ook niet bij te zeggen, dat Mr. Hamilton ze haar had gezonden met zijn hartelijke groeten. Esther zat dien avond nog heel laat op steeds genietend van de bloemen. Haar besluit was intusschen in het minst niet veranderd. Zij was er nog van over tuigd, dat zij, door Max op te geven, in zijn bestwil handelde en dat ze dus sterk moest blijven; maar, als ze weer naar de bloemen keek, werd de uitdrukking ia haar oogen onwillekeurig veel zachter en plooide haar mond zich tot een glimlach; want het was heerlijk, om te weten dat hij het haar ver-, geven had en dat hij haar nog liefhad. Ze maakte zichzelve wijs, dat ze over een tijdje blij zou zijn, als ze hoorde, dat hij over zijn teleurstelling heen was en dat hij met een ander ging trouwen, maar au was zij nog niet sfoo ver. Al de dagen, dat ze van hem gescheiden was, waren voor haar vol droefheid en hartzeer geweest, cu dit wel voornamelijk, omdat hij haar, voor het oog, zoo makkelijk had opgegeven. Dien avond viel Esther met een glimlach op de lippen in slaap. HOOFDSTUK VII Na het feest was er ruimschoots stof tot praten in de werkkamers en het onderwerp was hoofdzakelijk de bevordering van Mr. Hamilton. Ze hadden altijd wel geweien, zeiden ze. dat hij geen gewoon werkman was, want hij had zoo 'n soort „grootheid" over zich, maar ze hadden toch niet ver wacht, dat hij de neef was van Mr. Cas'.ey pn dat hij eens het groote huis zou bezitten en al het geld van den ouden lieer. Nu viel het ook makkelijk genoeg te begrijpen, dat Miss Vane altijd zoo druk aankwam op de fabriek. Zijn vrienden hadden het natuur lijk al lang geweten. Nu, Miss Vane was een aardig meisje en het zou ongetwijfeld, heel prettig zijn, als hij de fabriek ook ééns zou bezitten. Esther sprak nooit mee over dit onder werp, maar haar besluit ging er hoe langer hoe vaster door staan. Sinds Max deelgenoot was geworden, had Esther hem maar heel zelden gezien; bovendien was hij nu nog uit voor zaken; dus leerde ze zich met groote berusting schikken in dien vrij willigen afstand van alle geluk. Op een avond was ze enkele minuten langer dan de anderen gebleven, om nog iets af te maken, dat heel nauw luisterde: en toen zij zich na afloop kleedde, om naar huis te gaan, kwam ze tot de ontdekking dat iemand haar parapluie had meegeno men Dit was zeer onaangenaam, want Met had den heelen dag geregend. Maar er viel niets aan te veranderen, dus sloeg zij den kraag van haar mantel op en zou maar zoo vlug mogelijk loopen. Ze zou zich best de weelde hebben durven veroorloven van een taxi, maar er was geen enkele meer te krijgen. Ineens werd zij gewaar, dat er pen groote parapluie geregeld over haar hoofd gehouden werd en dat een lange heer zijn best deed, gelijken tred met haar te hou den. Ze keek op cn zag Max! „Ik heb mij al afgevraagd, hoe lang het duren zou, eer je je venvaardigde, mijn tegenwoordigheid op te merken", schertste hij. Esther was ontsteld; ze voelde, dat ze een hooge kleur kreeg, maar ze besloot, zich flink te houden. „Ik wist niet, dat jij het was", zei ze kalm. „Vind je het niet wat heel onverstan dig, om met zulk weer zonder parapluie te loopen?" „Dat lijkt ook wel zoo, maar ik kan het niet helpen. Ze hebben de mijne mee genomen." „Als je mij den arm wilde geven, zou ik je beter kunnen beschutten". „Neen, dank je", antwoordde ze haasti; „Goed", sprak hij kalm. Zwijgend liepen ze een paar minuten voort en Esther merkte wel, dat hij de parapluie geheel boven haar hoofd hield zoodat hij zelf druipnat werd, maar toch kon ze niet besluiten, zijn arm te nemen. Ze bedacht zich al, of ze niet het een of ander excuus kon vinden, om hem te over reden, dat hij haar verder alleen liet gaan Als er een winkel dichtbij was geweest, zou ze gezegd hebben, dat ze daar nog iets koopen moest, maar ze waren in een buurt, waar in het geheel geen winkels waren, Intusschen was Max gaan praten, zóó makkelijk en natuurlijk, of ze elkaar nog dagelijks spraken. Charlie was zijn hoofd onderwerp en Esther maakte hieruit op, dat hij al over zijn teleurstelling heen was en dat hij nu ook verder niet andere dan als goede vrienden de kennis wilde voort zetten. Eigenlijk had zij daar heel blij om moe ten zijn, omdat het de rol, die zij had ver kozen te spelen, zoo doodeenvoudig en ge makkelijk maakte, maar met iedere minuut voelde zij zich meer bezwaard van gemoed en het viel haar zelfs moeilijk, haar stem voldoende in bedwang te houden. „Loop toch niet, zoo 'n eind om Voor mij", drong zij. „En je zult zoo nat worden!" ,,lk loop niet om en een beetje regen zal mij geen kwaad doen; ofschoon die pira, pluie ons beiden zou kunnen beschutten, als je maar gebruik wilde maken van mijn arm." Hoe kon zij nu nog blijven weigeren? Toch voelde Esther, dat, daar zij in het vervolg immers niets meer voor elkaar zouden zijn, het een gevaarlijk ondernemen was. Ze hepen een paar minute» zwijgend voort cn zij moest- nu steeds weer den innerlijken strijd voeren, van zich te vel zetten tegen het geluk, dat zicli voor haar opdeed. „Is dit nu niet veel makkelijker?" vroeg Max na een tijdje en terwijl hij met een glimlach op haar neerkeek. „Het beschut ons beter." „Wie van ons beiden denk jo wol,-dat den sterksten wil heeft, jij of ik?" vroeg hij, als had hij haar gedachten gelezen. ,,Ia dit geval heb jij den sterksten wi! gehad", antwoordde zij, zoo tuchtig- mo gelijk. „En denk jo dan lieusch, dat ik je zou opgeven voor. zoo 'n onbeduidende re Ier. als je een tijdje geleden noemde?" vroeg hij zich naar haar overbuigend en heel za^ht spreke-nd. Ze trachtte haar hand uit zijn arm te trekken, maar hij legde er de zijne op en hield ze zoo gevangen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10