;D.»NSDAG 11 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VERGELIJK TE GENEVE In de Joego-Slavisch 'Hongaarsche kwestie Een reddende resolutie Mooi werk van Laval, Eden en Aloisi. De leidende staatslieden te Genève hebben mooi werk verricht in de behandeling van het Joego-SlavischHongaarsch geschil. De rollen zijn klaarblijkelijk handig ver deeld. In het vorig nummer zagen wij, hoe La- val, zonder Hongarije te krenken, Joego slavië gestreeld heeft. Hiermee was de tra-, ditioneele vriendschap tusschen Frankrijk en de Kleine Entente in het openbaar al thans ontzien. De Italiaan Aloisi nam het daarentegen openlijk op voor Hongarije en ook daarvan was de strekking duidelijk- Italië is dikke vrienden met de Hongaren .en wil dat blijven. Achter de schermen echter is, zooals meestal te Genève gebeurt, heel anders ge sproken dan voor het internationale voet licht. Daar zijn de rollen opnieuw verdeeld, maar daar is ook met de beide betrokken partijen hartig gesproken en men kan veilig aan nemen, dat de actie van de leidende perso nen daar, binnenskamers, vooral gericht is geweest tegen het gevaarlijk geblaas van Joego-Slavië en zijn supporters: Roemenië en Tsjecho-Slowakije. De gevolgen van deze gesprekken waren al te bespeuren toen de heeren Titoelescoe, Benesj en Jeflitsj gistermiddag in de ópen- bare raadszitting het woord voerden. Na tuurlijk trachtten de ministers der Kleine Entente nog eens te bewijzen, dat althans dc Hongaarsche autoriteiten zich aan onge oorloofde nalatigheid hadden schuldig ge maakt. Hatelijkheden moesten daarbij wel gedebiteerd worden, al was het alleen maar ter wille van het Joego-Slavische publiek, maar ten slotte vroeg geen der heeren van Hongarije meer dan dat het de schuldigen zou weten te vinden en te straffen. De Hongaarsche gedelegeerde Von Eck- liardt bleef het antwoord niet schuldig. Hij herhaalde dat het Hongaarsche revi- isionisme vredelievend van aard is en de Kleine Entente Hongarije nooit in staat heeft gesteld zijn goede bedoeling te toonen. Verder vroeg Von Eckhardt Titoelescoe of Roemenië niet beter zou doen op te hou den met het maken van onderscheid in de behandeling van de Hongaarsche minder heid dan zoo hoog van den toren te blazen tegen Hongarije. Hiermede waren de gemoederen definitief gelucht en kon men aan het verzoenings werk in het openbaar beginnen, dat zoo ge lukkig geslaagd is. Gelijk wij hieronder wat uitvoeriger mee- deelen, heeft de Volkenbofidsraad namelijk eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin Hongarije toezegt een nieuw onder zoek te zullen openen over de eventueele schuld van bepaalde ambtenaren en dat daarover een rapport aan den Volkenbond zal worden uitgebracht Bovendien is een commissie benoemd die [voorstellen zal uitwerken voor een ontwerp- conventie tot bestrijding van het terrorisme in het algemeen, een denkbeeld waarvoor Laval bij het begin der Raadszitting van gistermiddag reeds een aantal richtlijnen had ingediend De rol van. Eden Toen men gisternamiddag in de Volken bondsraadszitting bijeen kwam, was de ge- wenschte overeenstemming waarmede de debatten gesloten zouden worden, reeds in hoofdzaak bereikt. Voor den schijn werd aan het eind van 'de debatten, omstreeks half zeven. Eden officieel tot rapporteur benoemd, doch deze functie bekleedde hij feitelijk reeds enkele dagen, die hij, in samenwerking met Laval, met groot succes aan de vredestichting tus schen Joego-Slavië vU Hongarije had be steed. Reeds dadelijk bij zijn benoeming werd Eden met tal van lofwoorden van de an dere raadsleden overladen. Daaraan kon men al merken, dat de zaak reeds in kan nen en kruiken was. Op voorstel van Litwinof werd hierop be sloten om 's avonds half 11 onmiddellijk weer bijeen te komen om het rapport^ van Eden aan te hooren on zoo mogelijk het accoord te kunnen vaststellen. Met alge- meene stemmen werd Litwinofs voorstel aangenomen, waaruit opnieuw viel op te maken, dat 't accoord reeds beklonken was. De Volkenbondsraad in nachtzitting Even na elf uur kwam de Volkenbonds- l-aad in nachtzitting bijeen. Het eenige waarop toen nog gewacht moest worden was het antwoord der Hon gaarsche regeering. De Hongaarsche gedelegeerde, de minis ter van buitenlandsche zaken Von Kanya, had zijn toestemming aan de opgestelde re solutie reeds gegeven, maar voor alle zeker heid wilde hij nog de toestemming van minister Goemboes te Boedapest inwinnen Men benutte den tijd van wachten maar met de vertaling van de rede van Von Eck hardt in het Engelsch. Ook daarna was het Hongaarsche antwoord echter nog niet. bin nengekomen. De voorzitter las toen namens de Portugeesche regeering een verklaring ter eere van de nagedachtenis van Barthou en koning Alexander voor. Hij zeide zich daartoe verplicht te gevoelen, daar alle an dere sprekers zich reeds in dien zin hadden geuit Hij verklaarde daarna het debat uit drukkelijk voor gesloten en verdaagde d~ zitting voor een kwartier. Te half twaalf kwam de Hongaar sche minister van buitenlandsche za ken in het Volkenbondsgebouw aan met het toestemmende antwoord der Hongaarsche regeering. De zitting werd daarna onmiddellijk hervat. Gemeld wordt, dat Goemboes zich slechts met moeite had laten overreden. In hoe verre ook dit „posé" is. kunnen we niet oordeelen. Toen het antwoord van Hongarije binnen was, kwam dadelijk Eden aan het woord om rapport uit te brengen. Hij herinnerde er can, dat de Vol kenbondsraad geen gerechtshof is en dat hij slechts tot taak kan hebben, de partijen te helpen bij het herstel der weder/ijdsche betrekkingen. De resolutie die werd aangenomen De resolutie begint met een betuiging van deelneming in het ongeluk van Frankrijk en Joego-Slavië en met de veroordeeling van de misdaad. Tegelijkertijd wordt ver langd, dat de schuldigen tot verantwoor ding worden geroepen. Dan, in de tweede plaats, wordt gewezen op den plicht van ieder land om geen ter roristische actie, op zijn grondgebied te duD don. Geen staat mag iets nalaten om iets dergelijks te voorkomen en te onderdruk ken en de regeeringen, die daarom vragen, hulp te verleenen. Dezen plicht hebben vooral de leden van den Volkenbond te ver vullen, die ook verplicht zijn de territoriale onschendbaarheid en de politieke onafhan kelijkheid der andere leden te ontzien. Daar aldus .het derde punt de raad van meening is, dat bepaalde Hongaarsche autoriteiten door nalatigheid een verant- wooi'delijkheid op zich hebben kunnen ne men ten aanzien van handelingen, die in erband staan met den aanslag te Marseille n dat de Hongaarsche ïjegeering den plicht heeft, de autoriteiten v/ïer schuld zal wor den vastgesteld te straffen, en daar de raad overtuigd is van den goeden wil vun de Hongaarsche regeering, verzoekt hij de Hongaarsche regeering, den raad inededce- ling te doen van de maatregelen, die zij tot dit doel heeft genomen. En ten vierde: Daar de raad van mee ning is, dat de thans geldende regels van het internationale recht met betrekking tot de onderdrukking van het terrorisme vol doende duidelijk zijn, besluit hij, een com missie van deskundigen op te dragen, deze kwestie te bestudeeren, opdat een ontwerp worde opgesteld voor een internationale conventie, die aan deze eischen voldoet. De raad besluit verder, dat deze commissie uit 10 leden zal bestaan. België, Engeland, Spanje, Frankrijk, Hongarije, Italië, Polen, Roemenië, Zwitserland en Sovjet-Rusland worden uïtgenoodigd, elk een lid te benoe men. Deze commissie zal ook de initiatieven bestudeeren, die de Fransche regeering den raad heeft doen toekomen, of die nog door andere regeeringen naar voren zullen wor den gebracht. Deze resolutie werd met algemeene stem men aangenomen. Daarna sprak dé Fransche minister van buitenlandsche zaken, Laval, eenige woor den, waarin hij de Joego-Slavische regee ring dankte \oor haar bereidheid tot schik king. Vervolgens dankte Aloisi den rap porteur Eden voor de knapheid en den tact waaraiede hij het vergelijk heeft bewerkt. De raadszitting werd dan gesloten. De voorstellen van Laval Uit Genève: De voorstellen van den P'ranschen minister van buitenlandsche za ken, Laval, inzake een internationale over eenkomst ter bestrijding van terroristische aanslagen, zijn den voorzitter van den vol kenbondsraad met een kort schrijven van Laval overhandigd. De Fransche voorstellen beginnen met de zinsnede: Het te 'sluiten accoord heeft het uitslui tende doel de onderdrukking te regelen misdadige handelingen, die gericht zijn tegen personen of goederen en een ter roristische handeling met politieke doelein den te vervolgen. Als daden, die daarbij in het oog worden gevat, worden de volgende genoemd: 1. een aanslag op het leven of de vrijheid van -een staatshoofd, van de leden eener regeering, van parlementsleden, overheids personen, en rechters of op politieke per sonen om politieke redenen. 2. aanslagen op openbare gebouwen, spoorwegen, schenen, vliegtuigen, en an dere verkeersmiddelen; 3. de vorming van groepen met het doel dergelijke daden te begaan; 4. het bezit van wapenen, munitie, ont plofbare middelen of brandvenvekkende middelen met het doel dergelijke handelin gen te plegen. De staten, die het accoord zullen sluiten, nemen de verplichting op zich alle hande lingen \an dezen aard te onderbreken. Voor bijzonderheden wordt voorgesteld aan te sluiten bij de overeenkomst inzake de onderdrukking der valschmunterij. Ofschoon de onderdrukking van deze daden aan de afzonderlijke sta ten blijft overgelaten zal toch een per manent internationaal strafgerechts hof van zes leden worden ingesteld, dat slechts dan bijeen zal komen, wanneer het een misdaad zou moeten behandelen, dat onder zijn bevoegd heid valt. Dit gerechtshof zou een vonnis moeten uitspreken over beklaagden, die naar an dere landen zouden zijn gevlucht. Een staat, zou waarschijnlijk een schuldige liever aaD dit internationale gerechtshof uitleveren dan aan een anderen staat. Het internatio nale gerechtshof zou voorts optreden, wan neer de staat, op welks gebied de misdaad begaan is, het bij een eigen gerechtshof in te dienen. In de overeenkomst zouden verder ook bepalingen worden opgenomen, waardoor de echtheid van passen ên andere legimi- tatie-papieren verzekerd wordt. De moord op Kirof Talrijke arrestaties in de Oekraïne. Uit Moskou: In verhand met den moord op Kirof heeft het Volkscommissariaat van binnenlandsche zaken in de Oekraine 37 personen doen arresteeren, die ter beschik king van het militaire gerechtshof zijn ge- steld.- PARIJS, 11 Dec. De spanning ea.n de Italiaansch-Abeseinische grens in Noord- Afrika blijft aanhouden en van Italiaansohe zijde wordt een intensieve militaire activi teit ontwikkeld. 0.a. worden nieuwe troe pen en afdeelingen gevechtsvliegtuigen ge mobiliseerd en in gereedheid gehouden. Te Parijs arriveerde de bekende archeo loog en ontdekkingsreiziger graaf Byro: Porok, die terugkeerde van een expeditie in Abessinié en m9dedeeling deed omtrent de verschillende botsingen tusschen Abch emische en taliaaneohe troepen. Hij ver wacht, dat tegen het voorjaar 250.000 man aan Italiaansche troepen, kleurlingen in begrepen, in Italiaansch Érithrea, nabij het gebied der onlusten zouden staan en zou den wachten op de bevelen om Abessinië bin.--?n te trekken, wanneer de incidenten zouden voortduren. SIMON OVER DE SAAR- TR0EPEN Opperbevelhebber een Engelschman De Engelsehe minister van buitenlandsche zaken. Sir John Siinon, heeft gister in het Lagerhuis mededeelingen gedaan over het zenden van een internationaal troepencon tingent naar het Saargebied, waarbij hij zeide, dat behalve Engelsehe en Italiaan sche troepen ook Nederlandsche en Zweed- sehe afdeelingen zouden worden gezonden Men kan derhalve hopen, dat een uit de vier genoemde staten samengestelde strijd kracht in het Saargebied npg voor Kerstmis een feit zal zijn. De opperbevelhebber van deze internatio nale troepen zal een Engelsclmian zijn. Op de vraag van een Lagerhuislid of de regee ring de troepen paradeuniform zou willen laten dragen, teneinde daardoor het politie- karakter sterker te doen uitkomen, ant woordde Simon, dat om redenen van zuinig heid alleen de garde en de muziek parade uniformen zouden dragen. Zwitscherlands weigering De Zwitsersche Bondsraad maakt bekend waarom Zwitserland weigert een troepen contingent aan het Saarleger te leveren. De Bondsraad kan er, uit overwegingen, die voortvloeien uit de grondwettelijke princi pes des lands niet toe overgaan. Wat het oproepen van politiekrachten be treft zon een dergelijke oplossing in een land als Zwitserland, waar het politiewezen onder dc bevoegdheid valt van 25 kantons, practisch onuitvoerbaar zijn. Bondsraad Motta heeft den Engelschen gezant verzocht zijn regeering op de hoogle te brengen van de motieven, die de hou ding van Zwitserland hebben bepaald. Bo vendien heeft een ambtenaar van het poli tieke departement de betrokken instantie hij den Volkenbond in kennis gesteld van d? houding van den bondsraad, waarvoor vol ledig begrip bestond. KRAUSS OPVOLGER VAN FURTWAENGLER In de Berlijnsche Staatsopera Uit Beilijn: In de vacature van dirigent van dc Berlijnsche Staatsopera heeft mi nister-president Goering den dirigent van de Weensohe staatsopera Clemens Krauss benoemd. Branting houdt vol De echtheid van den brief van Ernst Uit Stockholm wordt aan de N. R. Gt. ge meld: Naar aanleiding van de publicatie von het Parijeolie Journal van d>e bekentenis van den S.A.-leider Ernst aangaande de brandstichting in het gebouw van den Duit- schen Rijksdag, heeft Geo;\ge Branting 'aam een verslaggever van Aftenposten meëgë-l deel'd, dat Ernst het document aan den Ber- lijnsohen advocaat Voss ter hand heeft ge steld, die er voor zro>rg droeg, dut het stuk naar Parijs werd gebracht, waar Branting; het voor de eerste maal onder oogen kroeg. Branting kon daar toen ook inzage nemen ven een brief van Heines aan Ernst, welke de verklaring van Ernst. ov9r de brand stichting bevestigen. De bekentenis van Ernst is door schrift kundigen ondoroocht. Zij zjjn het er over eens, dat de handt-eekening van Ernst echt is en dat het stuk op Duitech papier is op gesteld. Branting deelde voorts, mede, dat het Witboek, waarin de bekentenis van Ernst en de brief van Heines aan Ernet op genomen worden tevens 't zg. Blauwboek zal bevatten dat uit eenige geheime memoranda bestaat, die de hoogste leiders van de Rijks- weer kort voor cn vlak na den dood van Von Hindenburg hebben opgesteld en die, aldus Branting, een goed beeld geven van de opvattingen, die men in jde hoogste krin gen van de Rijksweer omtrent Hitler hul digt, cn van den toestand in het algemeen. Bioscoopbrand Acht dooden, tien zwaargewonden. Uit Madrid: In de projectiekamer van een bioscoop in de nabijheid vun Teruel is ge durende een voorstelling plotseling brand uitgebroken in het filmmateriaal, dat daar bewaard werd. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Onder de ongeveer 150 bezoe kers ontstond een paniek, met het noodlot tige gevolg, dat 8 menschen werden gedood en 10 ernstig gewond. Oosten rij ksche nazi's óp vrije voeten gesteld Uit Weenen: Naar van betrouwbare zijde verluidt, zijn de laatste dagen 2500 natio- naal-socialisten uit het concentratiekamp te Woellersdorf ontslagen. Er zouden zich thans nog slechts 2000 nazi's in het concen tratiekamp bevinden. Daar vóór Kerstmis nog meer personen uit het kamp zouden worden vrijgelaten, bestond aanvankelijk het voornemen het concentratiekamp te Woellersdorf geheel op te heffen. Aangezien evenwel de gevange nissen, waarheen het overblijvende deel der gevangenen zou moeten .worden onderge bracht, niet voldoende plaats bieden, heeft men liet plan tot opheffing van het kamp weer laten var Uitgewekenen Naar verluidt, zijn 900 Oostenrijksche nazi's, die kortgeleden met schepen van den Norddcutsc.hen Lloyd uit Sushak in Joego- Slavië naar Duitschland zijn vertrokken, te Bremerhaven aangekomen. In officieel» kringen verklaart men hiervan niets te weten. In Oostenrijksche kringen is men echter zeer benieuwd naar wat de Duitsche regee ring met deze Opstenrijksche vluchtelingen zal doen. DE DUITSCHE WINTERHULP Zondag is voor de Winterhulp in Duitschland bijna zy2 millioen mark ingeza meld. Daarmee zijn alle vroegere records overtroffen. NU ONTVANGT GE EEN GRATIS PROEFFLACON KRUSCHEN SALTS BIJ ELKE FLAC. VAN 1.60, DIE GE KOOPT Uw apotheker of drogist heeft nu een be perkt aantal Reuze Pakken Kruschen Salts. U ontvangt dus nu meer Kruschen voor hetzelfde geld. Kruschen Salts is over de geheele wereld bekend als het rheumatick- middel hij uitnemendheid. Nergens kent men een middel evengoed als Kruschen, geen, dat even goede resultaten geeft. In liet buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daar om in geen geval Kruschen Salts in buiten landsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met de naam N.V. Rowntree Handels Maat schappij op verpakking en etiket van de flacon gedrukt. (Adv.) Weg met 't Byzantinisme! Geen menschvereering en geen lof artikelen. (von onzen Duitschcn correspondent) Er is een Duitsch wooi'd, dat. door zijn Nederlandsch equivalent niet geheel gedekt wordt. Ik bedoel het typisch Duitsóhe be grip „eohwannerieoh", in het woordenboek weergegeven met geestdriftig, dwepend, dweperig. In deze woorden ontbreekt name lijk. een element, dat ons volk volmaakt vreemd is. dat. dei' adoratie van mcnsiohen, een fanatieke verheerlijking, welke ons ge zond verstand teboven gaat. Zoodoende ver vallen wij dan ook niet zoo gauw in het andere uiterate en overladen iemand, dif aan onze nationale verwachtingen niet ge heel voldoet, met een stroom van onverdien de verwijten. Ik denk hierbij onwillekeurig aan keizer Wilhelm II, die tijdens zijn langdurig be wind van vóór den oorlog door het over* groote deel van zijn volk „schwarmeriseh" vereerd en verheerlijkt werd, om dan later, toen hij zijn toevlucht in Nederland 'gezocht en gevonden had, blootgesteld te worden aan allerlei hatelijke en vaak onverdiende aanvallen. Thans, nu Adolf Hitler en zijn omgeving door het volk op de handen gedragen wor den, schijnt men in de Wilhelmebrasee het gevaar van zooveel adoratie bijtijds erkend te hebben, want Hess, de plaatsvervanger van den kanselier, verbiedt in een officieele verordening nadrukkelijk alle overbodige huldiging van vooraanstaande partijmannen Door persoonlijke prestatie moet het ver trouwen der bevolking worden gewonnen en het wordt ten strengste verboden, byzan •tijnsche lofartikelen te publiceeren. wan neer door de een of andere minister eigens een officieel bezoek wordt afgelegd. Ook de verjaardag van vooraanstaande mannen Hess heeft hierbij waarschijnlijk aan Hitier Goebbels en Goering gedocht mag niet meer in journalistieke lofliederen bezongen worden. Wie zich aan het bewierooken van menschen schuldig maakt, loopt gevaar, zijn beroep te verspelen, ook al heeft hij zich in den dienst der partij een goede re putatie' verworven. Het' valt op, d>at men in bladen, die ziöh juist 't meest, aon deze verheerlijking van bepaalde mensèhen hebben schuldig ge maakt, plotseling van „Konjunkturritter" spreekt en aan de hofberichten herinnert, welke in de keizerlijke epoche gebruikelijk waren. Men zou tot zulke menschen kun nen zeggen: ni eet extréme d'honneur, ni cette indignité! Ilët is nu maar de vraag, of het Duitsóhe volk door dieae verordening van een eigen schap bevrijd zal worden, welke het van oudsher in zijn wezen met zich meedraact. tevens, of de vooraanstaande mannen op den duur deze persoonlijke adoratie van Jan Publiek kunnen ontberen? EERST SOLDAAT. Verklaringen van Schuschnigg Uit Weenen: Bondskanselier Schuschnigg heeft in een te Innsbrueck gehouden rede gezegd, dat slechts die jongeman een open bare betrekking zal kunnen krijgen, die minstens een jaar vrijwillig heeft gediend bij het bondsleger. In een tweede rede te Innsbrueck ver klaarde de bondskanselier: „Wie niet voor den staat heeft gestreden, heeft geen grpnd meer voor de aanspraak, mede te werken aan den wederopbouw van dezen staat. Wie niet heeft gediend als soldaat, heeft geen aanspraak op een betrekking in openbare dienst". Kort Nieuws Rond 10.000 leden der nationaal-socialie tische beweging in Duitschland zijn in den diicnst der politie opgenomen.. Duitschland en Frankrijk hebben beide Mussolini bedankt voor de onpartijdige be handeling van de Saarkwêstie, In Zuid-Afrika is men tot de ontdek king gekomen, dat sprinkhanen op de vlucht gaan voor het geluid van sirenes. De Poolsohe Rijkspresident Moscicki is 30 jaar wetenschappelijk werkzaam ge weest. Hij deed uitvindingen von wcreld- beteekenis op bet gebied der nitraten, Willy Poet heeft opnieuw een vluch* naar de stratosfeer gemaakt. Op ongeveeir 12.900 M. weigerde de hoogtemeter. Kirofs urn is met groote plechtigheid op het Roode Plein te Moskou bijgezet. Dui zenden defileerden voor de plaats van in metseling. Frankrijk en Rusland hebben zich wederzijds verplicht geen onderhandelingen over bilaterale verdragen te voeren, zonder te voren met elkander contact te hebben gehad. Door de afschaffing van de broodkaart in Sovjet-Rusland zal het brood van 90 kopeken tot 1.50 roebel per Kg. stijgen; op de vrije markt kostte het echter ongev er 5 roebel. In Turkije gaat men militaire dienst* plicht, ook voor vrouwen, invoeren. DE BRITSCH-INDISCHE CONSTITUTIE De debatten begonnen Uiteenzetting van Sir Samuel Hoare Bij het begin der debatten in het Lagen huis over Britsch-Indië deed minister Hoare een beroep op de menschen van goeden wille, zoowel in Engeland als in Indië om het wetsontwerp als een geheel te aanvaar den en te gelooven, dat het de bedoeling van commissie on regeering is, Indië een zoo ruim mogelijke gelegenheid te bieden voor zelfbestuur in een schema, dat er ton zou bijdragen, dat Britsch-Indië voor altijd vriend van Engeland .en het Britsche Rijk zou zijn. 1-Iij zeide verder, dat het meer dan tijd is, dat verdere slappen worden gedaan op den weg der decentralisatie. De oude centrale regeering van Indië was doelmatig zoo lang do regceringsproblemen betrekkelijk een voudig waren. Toen zij echter ingewikkel der worden en de politieke opinie groeide, werd liet onvermijdelijk, dat deze stap on den weg der decentralisatie werd genomen. De eerste gedachte \an de commissie was die van een provinciale autonomie, die ge paard zou gaan met verantwoordelijkheid voor rechtshandhaving en orde. De tweede conclusie was die van een fe deratie voor geheel Indië. Een dergelijke federatie zou niet. mogelijk zijn zonder een aanzienlijke uitbreiding van het groote ge tal Indische vorsten. Een derde gedachte van de commissie zou kunnen worden omschreven als verantwoor delijkheid met sancties. Deze sancties of voorzorgen zijn niet de schepping van theo retici. maar zij bestaan inderdaad. Het is van het grootste belang onder de huidige omstandigheden dat de verdediging van In dië onder controle van het rijk wordt ge houden. Er is geen enkel Lagerhuis aldus Hoare hue het ook zou zijn samengesteld, dat zou meewerken aan een Indische Constitu tie, waarin geen waarborgen waren gege ven voor de bescherming der uitstekende Indische politie tegen het gevaar van mo- reele ondermijning. Wat betreft het. terro risme was Hoare niet verwonderd, dat de Commissie speciale voorstellen heeft gedaan om den gouverneur-generaal en dc gouver neurs de beschikking te geven over speciale volmachten teneinde togen dit ernstige kwaad te kunnen optreden. Indien het wetsontwerp volgens de alge meene lijnen van het rapport zal worden aangenomen, gelooft de Minister, dat de constitutie een goede werking cal hebben Indien in deze zitting géén ontwerp zal worden aangenomen, zal er in eeu reeks van jaren geen veelomvattende Indische wet in behandeling komen. Hot. gevolg daarvan zou zijn, dat het vraagstuk van de Indische grondwetsherziening zou komen in handen van uiterst rcchtsche en uiterst linkscha groepen. De regeering aldus besloot Hoare stelt dit ontwerp voor, omdat zij gelooft dat het bestuur van Britsch-Indië er wel bij zal Wordt hij uitgeleverd? Zi'iRICH. 11 Dec. De politie' te Zürich heeft gisteren gearresteerd het voormalige communistsichc lid van den Duitsehen Rijks dag. Hein Neumann, tevens voormalig lid van net partijbestuur der K. P. D. Neumann vertoefde reeds geruimen tijd onder den naam Beier en met een valsch paspoort te Zürich. De Duitsche autoritei ten beschuldigen hem van moord en heb ben oen arrestatiebevel tegen hem uitge vaardigd. De staatspolitie, die hem arres teerde, heeft hem ter beschikking gesteld van do kantonnale politie aangezien het de partement van politie te Bern van de zaak op de hoogte moet worden gesteld, ter be slissing on eventueel verzoek om uitlev°- ring van Duitschland. De kans hierop lijkt vrij gering, aange- zein Neumann als politiek vluchteling moet worden beschouwd. Gemengd Nieuws DE AFFAIRE VAN DE VALSCHE AANDEELEN. Naar wij vernemen zal als verdediger de Pool Wulf, die van geboorte een Estlander is, optreden Mr. Th. Muller Massis. Paarde- kooper wordt verdedigd door Mr. L. Wij ten- horst. Wulf houdt nog steeds vol, te goeder trouw te hebben gehandeld. De instructie zal waar schijnlijk slechts betrekkelijk zeer korten tijd in beslag nemen, zoodat binnenkort deze ge- ruchtmakende zaak ter openbare terecht zitting zal worden behandeld. DE VALSCHE GULDENS. Te Brussel is op verzoek van de Neder landsche justitie zekere W. H. uit Amersfoort te zijnen huize gearresteerd. H. heeft samen met zekeren van O. te Breda valsche guldens uitgegeven. Ook O. is te Brussel gearresteerd. Hij was nog in het bezit van ongeveer veertig valsche guldens. Beiden beweren elkaar niet te kennen. EEN LEKKEND KANAAL. Er komen uit de laag gelegen Limburgsche dorpen tusschen het nieuwe Juliana-kanaal de Maas alarmeerdende berichten over water snood. Ten Zuiden van het dorp Stein, waar de groote kolenoverlaadhaven aangelegd is, staan vele hectaren weiland blank. De bewoners hebben er veel last van het opdringende kwelwater. Erger is het gesteld te Urmond. Het laaggelegen gedeelte aan de Maasstraat is bijna onbewoonbaar geworden. De keuter boertjes, die er wonen, zaten des avonds aan tafel toen plotseling liet water door de vloer op kwam borrelen. In een boomgaard staat het water tot aan de kruin der boomen. De boeren hebben al hun kelders rfioeten leeg halen en hun goederen, vooral aardappelen, naar hooger gelegen gebied moeten bergen. De bewoners van Obbicht hebben planken bruggetjes moeten aanleggen om hun huizen te bereiken. Het water stroomt met groote snelheid door het dorp. VAN HUIS WEGGELOOPEN 's Nachts omstreeks drie uur hoorde eeu agent van politie geruisch achter de hek ken. die de toegang afsloten tot een winkel van lampen op den Nieuw endijk te Amstcr dam. Direct werd een uitvoerig onderzoek ingesteld, waarbij schijnwerpers te hulp werden geroepen en tenslotte ontdekte men een 9-jarige jongen, die op den grond zat en die zich waarschijnlijk in had iaten slui ten. De chef weid gewaarschuwd en de jongen werd door dc politie naar huis terug gebracht Het bleek, dat het knaapje om 1 uur door zijn oudere, om een boodschap te doen, was weggestuurd, Weerbericht Hoogste stand te Riga 765.9. Laagste stand te Reykjavik 725.5. Stand vanmorgen halftwaaW 753.9. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige, tijdelijk wellicht toe nemende Z.W. tot Z.O. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen hai-ftwaalf 7.6 C. 12 DECEMBER Zonsopgang 8.02 uur, zonsondergang 3.45 uur Maan op voorm. 11.43 uur, oder nam. 11.11 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 12 DECEMBER Van 's avonds 4.15 uur tot 's morgens 7.33 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Rhelnfelden Breisach K-hl Diedeshelm Mannheim Mainz Bingen Reden Vorig 1.93 1.21 3.37 3.42 0.96 1 90 2.22 2-24 1.70 1-39 0 28 0-32 1.49 0,00 1.30 l.°0 Heden Vor'g 1.87 1.00 Caub 0.85 0.90 Fms Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort Wesel Emmerik -0.27 -0-02 -0.03 -0-19 1.27 116 Lobith 10.19 9,42 Nijmegen 7.*5 7.11 St Andries 2,40 2.13 Arnhem 7.8i 7.20 Vreeswijk Iw 0. .7 0,-8 Westervoort 8.44 7,30 Deventer 2.28 1.94 Kampen -0.00 - 0 03 Ej sden 47.95 47.03 Maastricht 42.35 41.80 Grevenblcht 28,95 28.85 Venlo 11.19 11.07 Grave (sluis) 5.83 5.77 tit Audries 1.06 1.29 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 12 Dec. Deifz(jl 2.41 15.28 HellevoetsL 6.55 19.17 Terschelling 12.31—.— Willemstad 7.42 20 13 liarungen 0.59 13.20 Brouwersh. 6.07 18.29 Den Helder 14.29 23.10 Zierikzee 6.26 19,01 lJmuiden 7.U1 19.26 Wmneldinge 6.56 19,25, Hoek v. lloll. ü.u7 18.25 Vhssingen 4.58 17.26 ticheveningen 6.27 18.45 Terneuzen 5.37 18,10 Botterdam 8.02 2U.46 Hans weert 4.42 17 ,U INBRAKEN EN DIEFSTALLEN Door middel van verbreking van een ruitje van de straatdeur heeft men zich toe gang verschaft tot een woning in de Uifr hournstraat tc Amsterdam. Een aantal sie raden en ruim f 1200 werden gestolen. Naar aanleiding van de gepleegde wieldiefstallen in de streken van Oss heeft de marechaussee een inval gedaan bij ze keren de B. tc Oss. een bekende van de politie. In zijn woning werden vele rijwiel- onderdeden aangetroffen, afkomstig van gestolen fietsen. De man.is in de mare» chaussee kazerne opgesloten. Zijn broer is eveneens aangehouden onder verdenking van medeplichtigheid. ERNSTIGE AANVARING. Men meldt ons uit Moerdijk: In het vroege morgenuur hod een aan varing plaats tusschen de in het Hellegat even buiten het Hollandsch Diep gelegen schokker van schipper B. Kantens alhier en een voorbij varende stoomboot. De schokker werd geramd en bekwam ernstige t en lekkage. De schipper met zijn zoons, waarvan een nog door den vader tijdig gewekt werd, konden zich in hun roeiboot, welke zich aan een schokker bevindt, ter nauwernood redden. OPRUIING Het gerechtshof te Amsterdam veroordeel de den voorzitter van de O. S. P., P. J, Schmidt, wegens opruiing bij geschrifte, tot zes maanden ge vangenist raf met aftrek van het geheele voorarrest (ongeveer vijl maanden). Land- en Tuinbouw. GEWICHTSGRENZEN KALVEREN Door de Nederlandsche Veehouderijcen trale wordt het navolgende bekend ge maakt: Zooals reeds werd medegedeeld, zal do voorloopige kalveren-toewijzing 1935 niet plaats vinden. In verband daarmede worden de ge- wichtsgrenzen der kalveren, waarvoor een identiteitsbewijs 1934 vereischt is, met in gang van 1 December 1934 als volgt vast gesteld: a. voor mannelijke, al dan niet gecastreer de, dieren: 120—300 K.G.; b. voor vrouwelijke dieren: 120250 K,G. Tevens wordt den belanghebbenden mede gedeeld, dat het in de bedoeling ligt, met ingang van 1 Januari 1935 de onderste gc- wichtsgrenzcn wederom to verhoogcu. De bovenste gewichtsgrenzen zullen dan eens worden verhoogd. Uit Oost-lndie Nederlandsch-Japansche onderhandelingen Het eerste stadium beëindigd BATAVIA, -11 Dec. (Aneta). De NederL Japansche handelsdelegatie ontving heden morgen hot rapport van de Japansche de legatie, welke uit Soekaboemi is terugge keerd. Het rapport wordt thans van Neder landsche zijde bestudeerd. Uit het officieele communiqué, uitgegeven door den voorzitter van de Nederlandsche delegatie, blijkt, dat het eerste stadium van de Nederlandsch-Japansche onderliandelin- [gen, thans is beëindigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2