MAANDAG 3 DECEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTENSTR. Nr. 7 TOGA'S HEERENKLEEDING Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Tjerkgaast c.a., P. G. Ver- Weys te Cothen. Aangenomen: Naar Oud-Vossemeer H. van Eist te IJzendoorn Bedankt: Voor Westbroek c.a.f H. A. de Geus te De Bilt. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulppred. te Voorburg, cand. f. E. Hoekstra te Hilversum. Bedankt: Voor Veenendaal, Joh. Meynen te Den Helder. GEREF. KERKEN IN H.V. Beroepen: Te Middelburg, M. Hlolopen te Amstelveen. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Cand. K. Hart van Zaandam, beroepen predi kant te Oostwold (Oldambt)is Woensdag door de classis Winschoten der Geref. Kerken peremp toir geëxamineerd en toegelaten tot den dienst des "Woords en der Sacramenten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. C. G. H. BI ok hoopt op 6 Jan afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Westmaas en 13 Jan. rijn intrede doen te Work um. Beves tiger is Ds. C. J. Laarman, te Huirum. Cand. P. Bijl van Oranjewoud hoopt Zondag 16 Dec. intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Drogeham, na 'bevestigd te zijn door Ds. R. Bijlsma van Eexta. Zondag 6 Januari eJc. hoopt cand. A. Hoff man uit Utrecht bij de Ned. Herv. Kerk te Be so ij en (Waalwijk) zijn intrede te doen. Als bevestiger zal optreden Ds. M. van Grieken uït Rotterdam. Woensdag 5 Dec. 7 uur hoopt de heer D. L. Aangeenbrug afscheid te nemen als voorgan ger van de Chr. Geref. Kerk te Nieuw-Vennep, en Dinsdag 18 Dec. zijn intrede te doen te Leer dam, na bevestigd te zijn door Ds. L. S. den Boer van Arnhem. Ds. G. BOERSMA A.s. Woensdag herdenkt Ds. G. Boersma, Ned. Herv. predikant te Sil volde (Geld.), den dag waarop hij zich voor 25 jaar aan deze gemeente verbond. Ds. Boersma werd 27 Sept. 1859 te Buitenpost geboren en;studeerde aan het gymnasium te Doe- tinchem en de Universiteit te Utrecht. In 1890 werd hij candidaat in Zuid-Holland en 6 Juli van dat' jaar verbond hij zich te Heemse aan zijn eerste gemeente. In zijn eerste gemeente nam de jubilaris het initiatief tot het productief maken van woesten grond, een werk dat een hooge vlucht nam. In 1893 vertrok de jubilaris naar Haskerdijken welke standplaats in 1896 met Hollandscheveld verwis seld werd. Hier met name heeft Ds. Boersma ont ginnend werd gedaan. Hij vond er bij zijn komst een ootzettende verwildering der zeden, drinkge woonten etc. Hij stichtte er een Chr. school en trad er reformeerend op. De streek nam toe in bloei en werd weldra een zelfstandige gemeente (Elim). In 1903 vertrok doe jubilaris naar Goes. Aldaar heeft hij tot de stichting van een Herv. school eveneens den stoot gegeven. In Hollandsche veld-was Ds. Boersma praeses van het classicaal, bestuur vso Meppel, lid van de Gezondheidscónt- anissic etc. Dec. 1909 werd hij door zijn broer DE HERVORMING f Het orgaan van den Ned. Protestantenbond, ,,De Hervorming" zal met 1 Januari 1935 niet meer ver- ochijnen. Het heeft dan 59 jaargangen beleefd. Er tzijn vage nieuwe plannen. EEN HALVE EEUW DIAKEN „Diakonia" herinnert aan het feit, dat 19 Octo ber de heer F. M. Boot heeft herdacht, dat hij vóór 50 jaren werd gekozen tot Diaken der Ned. Herv. Gemeente te Valkenswaard. Hij is thans door ongesteldheid genoodzaakt zijn ambt neer te leggen. VERLATEN KERKGEBOUWEN Te Breda Men schrijft ons uit Breda: Gisteravond .-heeft voor het laatst een Gods dienstoefening plaats gehad in het kerkgebouw der Geref. Kerk aan de Kamemelkstraat, welk gebouw sinds 1896 in gebruik was. Deze laatste dienst werd o-m. bijgewoond door eenige van verre gekomen ïeden der Geref. Kerk, die in 1893 aan de coi stitutie der Bredasche gemeente hadden medegi De pastor loci Ds. A. T e 1 d e r bepaalde deze avond zijn gehoor bij 1 Sam. 7:12 „Sam-uel nam een steen en stelde dien tusschen Mizpa tusschen Sen en hij noemde diens naam Eben Haëzer en hij zeide: „Tot biertoe heeft de Heere pns geholpen". Achtereenvolgens behandelde Ds. Telder -het Eben Haëzer in Samuëls dagen, het Eben Haëzer in de geschiedenis van Gods kerk en het Eben Haëzer bij het veriaten van dit kerkgebouw. Aan het slot van den dienst werd staande ge zongen het laatste vers van Ps. 21. Donderdagavond a.s. wordt het nieuwe kerkge bouw aan de Zaadberglaan officieel ,io gebruik g; WIJLEN Ds. P. A. BINSBERGEN Over den op 25 Oct. J.l. te Makassar overleden predikant Binsbergen lezen wij in de Waarheids vriend, dat met hem de eenige tot den Geref. Bond Indië behoorende predikant is heengegaan. De heer A. P. Dorsman, coderwijzer aan de Be- stuursopleiding te Makassar, schrijft over de laat- dagen van den zeer betreurden leeraar: „Op 22 October, zijn 39sten verjaardag, nam de koorts in hevigheid toe. Dien nacht kwam de welke hij doorstond. In den morgen van 23 October werd hij naar het Militair Hospitaal getransporteerd. De toestand werd belangrijk beter. Dienzelfden middag liet hij echter z'n vrouw roe pen en besprak met haar z'n aanstaand heengaan, vas hem dipn dag duidelijk geworden, dat hij :n moest. Hij regelde en besprak alle zaken, verzekerde z'n tot tranen geroerde echtgenoote, dat hij naar den Hemel ging, sprak haar moed in vroeg nog eenmaal z'n 6 lieve kinderen te mogen zien. „Dat leek voor ons allemaal ongemotiveerd, >k voor den behandelenden medicus; er was miers niets wat op sterven leek? Het ging zelfs beter, .de temperatuur zakte, de pols werd kalmer. Ook den volgenden dag, 24 October, was het nóg beter. Iedereen kreeg weer moed, dat hij herstellen zou. Maar in den na-avond kwam er plotseling een collaps, een algeheeJe inzinking. Een paar uur later blies hij den laatsten adem Midden uit z'n altijd bezig, welbesteed leven, ging hij de eeuwige ruste in. „Geboren uit een Chr. Onderwijzersfamilie, had het predikambt de liefde van Ds. Binsbergens Jiart- Den 25en Juli 1920 deed hij op ruim 24-jarigen leeftijd zijn intrede in de gemeente Leerbroek, hij 3 jaar mocht arbeiden. Daarna mocht hij 4 jaar het Evangelie verkondigen te Mastenbroek, volgens nog 2J^ jaar te Muid'en. In Sept. 1930 kwam hij naar Indië en werd 2 Nov. in het her dersambt te Makassar bevestigd door ds. G. Eybers. Het terrein van arbeid in dit ressort is groot voor één predikant. Hij koos het deel, waar hij meende door God geroepen te zijo, den Zendingsarbeid. Op 't eiland Saleier wist hij de Binanga Benteng-beweging in goede banen te leiden door het plaatsen van goeroe s en het oprichten scholen." DE SOVJET-UNIE EN DE NED. HERV KERK Een adres van Dr. F. J. Krop Naar aanleiding van uitlatingen der Ned. Herv. predikanten B. Boers en J. D. Snethlage in het tijdschrift „Rusland van heden", waarin deze pre dikanten verklaren te staan aan de zijde der Sovjet heeft Dr. F. J. Krop, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, een adres gericht tot de Synode. Daar in haalt hij bovengenoemde uitlatingen aan, stelt daarnaast „den strijd, die zonder aanziens des persoons daarginds (i.e. de Sovjetunie) wordt gevoerd tegen elke kerk en godsdienst" en trekt daarop zijn conclusie, die bestaat in „het eenvou dig consbatceren van een onloochenbaar feit, n.l. dat twee voorgangers der Ned. Herv. Kerk zich opwerpen tot verdedigers van een levens- en we reldbeschouwing, die den ondergang van al het geen ons als geloovigen dierbaar is, heeft gezworen. zij zoo gaat het adres dan voort derhal- ons het woord van den profeet in herinnering brengen; als hij zijn weé uitspreekt over menschen, die het kwade goed heeten en het goede kwaad, de duisternis tot licht stellen 'en het licht tot duis ternis, die het bittere zoet achten en 'het zoete bitterheid (Jes. 5:20). Dat zij dientengevolge, en zooveel in hen is, smaad en verachting brengen onze Nederlandsche Hervormde Kerk, ge bouwd op het eenige fundament, dat gelegd is, het welk is Jezus Christus. Adressant laat 'het aan de synode over, aatregelen hier dienen te worden genomen. GODSDIENSTONDERWIJZERS Het classicaal bestuur van Wijk bij Duurstede heeft de acte tot het geven van Godsdienstonder wijs in de Ned. Herv. Kerk toegekend aan mej. W an Haaften te Odijk (U.) en mej. G. Ph. de Jorfcheere te Driebergen. LITURGISCHE KRING Naar wij vernemen zal op 3 en 4 Jan. 1935 de Liturgische Kring een samenkomst beleggen ,op Kasteel Hemmen, waar Prof. Dr. G. van der Leeuw, Ds H. W. Creutzberg en de heer J. H. Besselaar Jr. van Rotterdam het woord zullen BOND VAN GEREF. MANNEN- VEREENIGINGEN In November traden weer een tiental nieuwe Vereenigingen tot dezen Bcod toe, n.l. Kommerzijl. Ittersum, Boornbergum, Beekbergen, Heemse, Mui den, Dubbeldam, Nieuw eb rug, St. Laurens en Urk. KERKELIJKE VERKIEZINGEN Bij de verkiezing van tien leden van het kies college der Ned. Herv. Gem. te Harderwijk zijn gekozen de candidaten van de afd. van Geref. Bond. Bij de stemmingen voor leden van het kiescollege en van het college van notabelen te Haz woudc zijn de candidaten van de kiesvereeniging „Schrift en Belijdenis" met een overweldigende meerdenheid boven de candidaten van „Calvijn" gekozen. Kerk en Staat in Duitschland Tumult tijdens een preek Van een zeer onverkwikkelijk voorval te Berlijn maakt de Crt.-corresp. melding. De predikant van de Apostel Pauluskerk Ds. Rabenau, die ten- 'ge van de intrekking der kerkelijke wetten door de Rijksbisschop, weer in zijn rechten hersteld zou weer optreden. Nadat Ds. Kube het li turgisch gedeelte van den dienst had geleld, zou Ds Rabenau zijn predikatie houden. Onderwijl had echter de Duitsch-Christelijke predikant Peter het altaar plaats genomen, nadat hij de deur de sacristie gesloten had. Van het altaar af verstoorde hij daarop ononderbroken., gesfeynd door ongeveer 40 Duitsche Christenen die bem omringden, den dienst. De Duitsch-Christelijke or ganist hielp daarbij mee door gedurende de preek voortdurend het orgel te bespelen. Het zou voor de aanhangers van ds. Rabenau zeer gemakkelijk geweest zijn de rustverstoorders uit de kerk te verwijderen, daarzij in aantal sterk domineerden. Zij lieten dit evenwel na, uit eerbied voor de plaats waar zij zich bevonden. Nadat ds. Rabenau twee uur lang tevergeefs gepoogd had aan 'het woord te komen, verliet hij met zijn gemeente, die uit vele honderden aanhan gers bestond, de kerk en was hij genoodzaakt zijo advent-Godsdienstoefening in de open lucht te houden. De corresp. voegt hier nog aan toe, dat deze ordeverstoring vari Duitsche Christenen het begin van een tumult-campagne is. Wij laten dit voor zijo rekening; een sterk wapen lijkt het ons niet en in den vorm, waarin de hanteering in dit bericht wordt beschreven, zou het ook van over heidswege niet toelaatbaar kunnen geacht worden. GEREF. KERKEN VAN OVERIJSSEL De Particuliere Synode der Geref. Kerken van Overijssel heeft een voorstel van de classis De venter met eenige wijzigingen aanvaardend, beslo ten 6 depiitaten te benoemen met de opdracht-' een nieuwe indeeling van classen in dé provincie Overijssel te overwegen; quotatiecijfers voor de classen aan te geven, de wijze van steunbieding aan hulpbehoevende kerken in naar verhouding te zwaar belaste classen na te gaan, de vraag onder de óogen te zien of ook verandering behoort te worden aangebracht in de afvaardiging naar de Part. Synode en haar voorstellen vóór 1 Maart 1935 ter kennis te brengen van al de kerken in de provincie. DE VRIJE KERKEN IN DUITSCHLAND In onderscheid van de dezer dagen door den Pruisiscben minister-president verboden en oDt- bonden „Bond van vrij-religieuse gemeenten" be staat er in Duitschland ook een „Vereenigiog van Evangelische Vrije Kerken", wel'ke ongehinderd in vrijheid zich ontplooien kan. Deze Vereenigiog van Evangelische Vrije Kerken vergaderde begin dezer maand in Hamburg. Bij deze vereeniging zijn aangesloten; de Vrije Evangelische Gemeenten met 13500 leden, de Evangelische Gemeenschap met 30000, de Bisschoppelijke Methoddstenkerk met 42000 en de Bond van Duitsche Baptiste-Gemeen- ten met 72000 leden. Ais gast trad op de jongste vergadering nog toe de Philadelphiagemeente te Hamburg. Het gez. getal van 160.000 omvat oiet voor alk' groepen de kinderen mee-inbegrepen, Met deze mede beloopt het totaalcijfer een 300 000 zielen. Voorzitter van de vereeniging is van 1934 tot 1936 de seminarie-directeur dr. F. H. Otto te Melle (Methodist). ZENDING EN PHILANTHROPE RUSTHUIS „HEBRON'' Het Christelijk Rusthuis .„Hebronlejiilversum werd in de laatste maanden verbouwd en daardoor belangrijk verbeterd- Mede óm te 'voldoen aan de eischen der hygiëne ging het Bestuur tot deze verbouwing, over- Een dezer dagen wat het Bestuur met de dames der Bestuursleden en enkele genoodigdëh vereënigd' aan een eenvoudigen maaltijd in het Rusthuis. Aan tafel werden, nadat een lied van hartelijk welkom was 'gezongen, door Directrice en assistenten, door den Voorzitter, den heer J. N. Voorhoeve vai Den Haag, hartelijke gelukwenschen geuit, zoo wel aan het Bestuur zelf, als aan de dagelijkschf leiding. De heeren J. B. S a m s o m en B. L e m k e s var Alp hen a. d. Rijn ontvingen een woord vai welverdienden dank voor al het wenk, dat ze ah leden der Bouwcommissie hadden verricht. Dit dankwoord werd vergezeld door het aanbieden van een fraai geschenk als aandenken. Dr. Wessel van Hilversum betuigde het bestuur dank voo royale inwilliging zijner wenschen, die hij als dlcus in het belang van het Rusthuis had kenbaar gemaakt, en gaarne verklaarde 'hij, dat „Hebroo' nu „geheel bij" was. Nadat nog eenige vriendelijke woorden waren gericht tot mej. Samsom, de Directrice, en trouwe helpsters, waaronder mej. Wagenvoort, de sub-directrice, was er nog een aangenaam sa ëen kostlcuPigeschenk. c/nt ivxh'. c kan tjtn en fees tc c;ijuik ki'ruj^ 3 stukkeji Oco'i slechts )m zijn met de gasten in de ruime conversatiezaal met serre. Deze zongen een lied, dat speciaal met het oog op de verbouwing was vervaardigd, en namen op deze wijze een actief aandeel aan de intieme herdenking van wat God aan en voor „Hebron" gedurende ruim een kwarteeuw, en inzonderheid ook in de laatste jaren, gedaan heeft, De secreta ris, de heer J. Tie se ma van Hilversum, sprak een slotwoord, waarin vooral de gedachte tot uiting kwam, dat aan God de dank moet worden gebracht. In de Vrijdag te Utrecht gehouden bestuursver gadering van de Ned. Herv. Ver. voor Geestelijke Volksgezondheid, waarin o.m. besloten werd de oprichting van Consultatiebureaux in verschillende deelen des lands krachtig te bevorderen, vond de installatie plaats van de leden van 7 secties, welke speciale onderwerpen in studie zullen nemen. De samenstelling van deze secties is aldus: Sectie I. 1 Het huwelijksvraagstuk. Voorzitter: Dr. J. C. Roose. Leden: Mr. A. de Graaf. Mr. H. de Bie. Ds D van Krevelen. Ds. A. Drost. Dr. A. Hijmans. Sectie II. Werkloosheid. Voorzitter: W. J. Hemmes. Leden: A van Geelen. Anth. Folmer. Mr, Dr. S. Rosemond. D. C. A. Bout. H. Man- dersloot. Sectie IQ, Opvoedkunde, onderwijs en jeugdbeweging. Voorzitter: Dr W. L. Slot. Leden: Dr. J. A. Vor der Hake. Prof. Dr. Ph. Kohnstaram. Dr. Ph J. Idenburg Dr. A. Hijmans. Ds. G. B.arger. Ds. B ter Haar. Sectie IV. Het Kind. Voorzitter: Dr. J. van der Spek. Leden: Dr. M. Lietaert Peerbolte. Ds. H. Kluin. Dr, J, A. Putto. Abr. Pennings. Ds. A. Voors. Sectie V. Zenuwzieken, idioten, zwakzinnigen enpsychopathen. Voor zitter: Dr. B. Ch. Ledeboer. Leden: Mej, J. C. S. de Zeeuw. Mr. G. Wessel Dr. J. W. Bruyn. Dr. R, Burdet. Dr, A. G. Audier. F. André. Sectie VI. De onmaatschappelijken. Voorzitter: Ds. J. Henri Ledeboer. Leden' Mej. A. Talpia. Ds, J. A. Visscher. D. Noordam W. P. J- Overmeer. Jac Poonsen. Sectie VII. Het cultuurleveo. Voorzitter Prof. Dr. Th. L. Haitjema. Leden: Mr, J. S. G. van Brummen H. J. Voors. Mr. G. E. van Walsum. Prof. Dr. G. van der Leeuw. Mr F. J. Brevet. Na de installatie hebben de verschillende secties onmiddellijk vergaderd ten einde een werkplan vast te stellen, waarover daarna in een gecombi neerde zitting van 'bestuur met de secties door de voorzitters verslag is uitgebracht. WAARDEERING Ieder mensch heeft op z'n tijd wel eens behoefte aan waardeering. Ook Evangelisten. Die in Vlaan deren worden door een daar verschijnend R.K. blad aldus verwelkomd: „Van verscheidene kanten vernemen wij dat er een aantal protestantsche gelukzoekers uit Holland naar onze Vlaamsche gewesten overgewaaid zijn, om hier propaganda te maken voor hun winkel. Meer dan een winkel is het protestantisme niet". Het blad verliest zich nog iets verder in beschou wingen van het Protestantisme. „Het protestantisme is ook geen geloof; het geen de cenen prediken wordt door de anderen als valschheid en leugen uitgekreten. Men gaat er zelfs niet akkoord om te belijden dat onze Zaligmaker Jezus-Oiristus ware God en ware Mensch is!!! De waarheid is echter één; en het protestantisme, dat zelf niet weet wat het gelooven moet, is thans het onmcozelste gëdóe dat kan uitgevonden worden". En wat de papieren boodschappers betreft: „Hunne dwaze vlugschriften moeten regelrecht naar de plaats waar alle vuiligheid tehuis is; en naar de straatpredikanten keeren wij onzen rug toe. Het is het eerlig antwoord dat zij verdienen". De bisschop van Doornik had juist in eeo radio rede gezegd: „Bidt voor uw afgedwaalde broe- 8ers'"v...ï4 GIFTEN EN LEGATEN Door de Remonstr. gemeente te li t r e c h t is een legaat van f 5000 van mevr. de wed. baronesse d'Aulnis de BourouiH-Twiss ontvangen. Schoolnieuws. Prof. Dr. L. BOUMAN Veertig jaren arts De bekende psychiater Prof. Dr. L. Bouman, hoogleeraar aan de Utrechtsche en daar vóór aan de Vrije Universiteit, herdacht Zaterdag het feit, dat hij veertig jaren ge leden het artsdiploma verwierf. Prof. Bouman, die dezen zomer een reis naar Ned. Indië gemaakt heeft voor particulier doel, is thans 65 jaar oud en te Nieuw- Beijerlaod geboren. Alvorens de Vrije Universiteit als hoogleeraar tc dienen, was hij van 1895—1907 geneesheer op „Bloemendaal" te Loosduinen. Tot 1925 (en van 1910 af ook als directeur van de Valerius-kliniek) bleef hij aan de Vrije Universi teit en ging toen naar Utrecht, waar hij de op volger is gewor den van Prof. Winkler, wiens leerling hij aan de Amsterdam- sche Gemeente- VEREENIGING VOOR CHRISTELIJK BUITENGEWOON ONDERWIJS Zaterdag heeft bovengenoemde vereeniging on der voorzitterschap van den heer J. de Gragf ii hotel Terminuste Utrecht vergaderd. Op deze vergadering werden mededeelingen gedaan over de werkzaamheden van de commissie, ingesteld om de mogelijkheid te onderzoeken van het tot stand ko men van een fonds waaruit bijdragen kunnen wor den verleend in de kosten van blijvende verzorg-jng van lichamelijk of geestelijk misdeelden na 21ste jaar. De werkzaamheden der commissie zijn 'niet eenvoudig doch men komt in een verder ge vorderd stadium. De heer H. Kooyman van Sliedrecht, penning meester van de school voor B.L.O. te Dordrecht, heeft vervolgens gesproken over de geldmiddelen der bijzondere scholen in tijden van druk. Spr. erop, dat het Bijzonder onderwijs juist nu groote steun behoeft èo dat vooral het Christenvolk vén Nederland dit onderwijs met gebed en offers moet omringen aangezien ieders belang hiermede ge moeid is. Ons voiksinkomen is gedaald en daarom moet menige aanvraag worden afgewezen, maar hel bijzonder onderwijs moet gesteund worden. Steunverleening hieraan is. practisch Christen- Tenslotte merkte spr. op, dat het misschien niet ongeweoscht is als er een Centrale Kas gevormd zou worden door Hoofden van Chr. scholen om he Bijzonder onderwijs te steunen. Dat men echter tel kens op verschillende bezwaren stuit is niet te ont kennen. Een feit is wel dat nu het bijzonder onderwijs meer in de belangstelling komt te staan. Prof. Dr L. Bounuin Het mag over- >odig heeten, hier de groote betee- kenis van Prof. Bouman als Christen-psychia- ten. Zijo positie als wetenschap pelijk en invloed rijk man op het gebied der mo derne zielkunde is alom erkend. Ons land heeft daarvan in ruime mate nut mogen trekken, ten bewijze de mede door Prof. Bouman opgerichte Neurologen vereeniging te Amsterdam en de Chr. Vereeniging van natuur en geneeskundi gen in Nederland. Voorts is hij lid van het Cen traal College voor de reclasseering van den Psy- chopathenraad en plaatsverv. lid van het Tucht college. Tal van buitenlandsche onderscheidingen zijn hem ten deel gevallen en verder is hij ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Uiteraard heeft Prof. Bouman veel van zijn studieresultaten te boek gesteld; talrijke artikelen in binnen- en buitenlandsche bladen van zijn hand zijn verschenen en met Prof. Brouwer samen schreef hij een Leerboek der Neurologie. Ook als adviseur bij belangrijke rechtzaken wordt Prof, Boumaa vaak geroepen. CHR. LYCEUM TE HARDERWIJK De Vereen, voor Chr. M.- en V. H. onderwijs, waarvan uitgaat bet Chr. Lyceum te Harder- wijk, kwam Vrijdagavond in algemeeoe vergade- rijn bijeen, onder leiding van haar voorziztter DsK. J. van den Berg te A m e r s f oor t. Het jaar verslag over 1933. uitgebracht door den secretaris aen heer A. Sonke, werd goedgekeurd. Uit dat verslag bleek, dat de school op 1 September 1933 telde 308 leerlingen, waarvan 135 uit Harderwijk, 110 uit Ermelo. 25 uit Putten, 18 uit Nijkerk. 11 uit Barneveld, 3-uit Elburg en 6 uit Ede. wel een bewijs, dat zij in een behoefte voor deVeluwe voorziet. Het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester den heer H. C o z ij n s e n, werd goedgekeurd, eveneens de rekening over 1933 en den penningmeester werd décharge verleend voor zijn beheer. De heer Dr. J. MoU deed daar na verschillende mededeelingen over de school. Herkozen werd tot bestuurslid de heer A o t h. d e Groot te Harderwijk. Na dankgebed .door den beer de Groot sloot, dpvoorzitter de vergadering. CHRISTELIJK LYCEUM TE ARNHEM 8 December zal het 70 jaar geleden zijn, dat het „Christelijk Gymnasium" te Zetten (thans Chri: lelijk Lyceum te Arnhem) werd opgericht. Het bestuur heeft besloten tot een herdenking en ring in besloten kring van dit XlVde lustrum. De Rector zal op Maandag 10 December in de namiddag ipet de leerlingen in de aula een se komst houden, ten einde hun een en ander ov geschiedenis der Vereeniging mede te .deelen. Dinsdag 11 December verwacht het bestuur alle belangstellenden 's middags half 3 in de Aula. waar de.Voorzitter van het bestuur, verschillende oud- leerlingen, o.a. Ds. T. Ferwcrda van Amsterdam, er de Rector, een kort woord hopen te spreken. Hier na is er gelegenheid het schoolgebouw te bezichti gen en de .tentoonstelling van historische beschei den, welke in de leekenkamer wordt gehouden. In de Jeerarenkamer zal de thee worden aangeboden. Voorts staat op het programma een grocte feest avond in „Musns Sacrum", ook 11 Dec. Oud- leerlingen kunnen zich voor een toegangskaart wen den tot den Rector, Dr. D. J. A. Westerhuis. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Tot hoofd van de Chr. school III te Papco- drecht is met ingang van 1 April a.s. benoemd de heer J. Danes, hoofd te Ommelaoder- w ij k, gem. Veendara. De heer H. O o s t ij e n. hoofd der Geref. school te Hooghalen is in gelijke betrekking benoemd tc Boxum bij Leeuwarden. Wegens ziekte van het hoofd -der bijzondere school te Oideboorn is als tijdelijk hoofd be noemd de heer Jac. de Vries, wachtgelder te Tot onderwijzeres aan de Chr. School te De Hoef (Utr.) is benoemd mej. H. R. L. Bernard te Zaandam. DINSDAG 4 DECEMBER HILVERSUM 301 M. AVRO-uitzending. 11.00 RVU. 5.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramo- fooopl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ver volg ensembleconcert. 11.00 RVU. O. v. Tus- seabroek: St. Nicolaas. 11.30 Gramofoonpl, 12.00 Omroeporkest olv. N. Treep. 2.00 Viool recital Olly Fo!ge Fonden. 2-30 Gramofoonpl. 3.00—4.0Ó Kniples. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Ra- diokinderkoorzang. Leiding: J. Hamel. 5.00 Kin deruurtje- 5.30 VPRO. Causerie Ds. B. J. Aris. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU. Dr. A. N. J. den Hollander: Het Ameri ka, dat de toerist niet ziet. 7.00 Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 „Zie de maan schijnt door de boo- menSt. Nicolaas-programma mmv. het Omroeporkest olv. N. Treep, Kovacs Lajos en zijn orkest. Pierre Palla (orgel), E. Veen (piano). Alex de Haas (zang), Lia Fuldauer (sopraan), de AVRO-girls en Eddy Meenk (step). 9.30 „Smaadschrift", spel van E. Wooll Mmv, de Vereen- „R'damscb Hofstad-Tooneel" olv. C. v. d. Lugt Melsert. 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. KRO-programma. S.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl- 12.45 Orkestcoo- cert en gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.15 Orkestconcert mnjv. violist. 5.00 Voordracht. 5.15 Schlagermuziek en gra mofoonpl. 6.40 Cursus. 7.15 Causerie. 7.35 Gra mofoonpl. 7.45 Lezing. SIX) Vaz Dias. 8.05 Orkestconcert mmv. solisten. 8.50 Voordracht. 9.10 Vervolg concert. 9.35 Sportpraatjc. 9.55 Vervolg concert. 10.20 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.3512.00 Vroolijk concert en gramo- focmnuziek. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwij ding. 11.05 en 11.20 Lezingen. 11.40 Gramo foonpl. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Pierre Fol-kwintët. 1.20 Birmingham Hïppodrome- orkest olv. H. Peil. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Gramofoonpl. 4.50 Parkington Trio mmv. M« Marova (sopraan) .5.35 Ernesco-kwintet. 6.20 Berichten. 6.50 Zang door J. Armstrong (tenor). 7.10 Fransche causerie. 7.40 Gramofooopl. 7.50 Lezing. 8.20 Orgelconcert B. Mason. 8.50 Frag ment uit Strauss „Zigeunerbaron". 9.50 Berich ten. 10.20 Discussie. 10.35. Radiokoor olv. Woodgate mmv. A. Ehlers (cembalo). 11.30 Voordracht. 11.3512.20 Lew Stone en zijn RADIO PARIS 1648 M. 7.20 eo 8.20 Gramofooiv platen. 12.00 Symphonieconcert olv. Letombe* 9.05 Literair-muzikaal programma. Leiding: Sa- mazeuilh. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Strijkensem- ble olv. Andersen. 2.204.20 C. Rydahl s In* strumentaal Ensemble. 7.20 Holberg-concert d. h. Omroeporkest olv. Gröodalh. In de pauze; Radiotooneel. .9.50—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6-35 Instr. eri vocaal concert 9.50 Pianorecital W. Piel. 11.20 Orkestconcert olv. Artz, minv. H. L. Korth (te nor). 1.35 Gramofoonpl. 3.20 Omroepkleinor- kest olv. Eysoldt. 4.50 Fótëdor. muziek. 5.30 Gramöfoorvpl. 7.30 Dansmuziek uit Leipzig mmv. orkest en solisten. 8.20 Chemin-Petit- coiicert olv. den componist. Solist: R. Grote BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omrbep- oj*kest olv. Gascn. 130,2.20 Gramofoonpl. 5.20. 6.50 en 7.35 Gramofocopl. 8.20 Sympho nieconcert. 9.20 Vervolg concert. 10.30—Ï1-20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Salonor kest olv. Douliez. 1302.20 Gramofoonpl.,5.20 Symphonieconcert. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Pianoduettcn. 7.05 Salonorkest olv. Douliez. 8.20 „La Passion", spel van Dupuis. Mmv, koor en orkest olv. C. de Thoran en solisten. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 735 Dans muziek door de kapel van Gebr. Walters. 9.20 Berichten.' Causerie. Weerbericht. 10.2011.20 Populair concert uit Koningsbergen, olv, E. Wikken. ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. GesL: Rechtswetenschap: doet ex., Jhr M. P. M. vaia jecoviToi leverrraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a 10.75 per flacon. Een werkende Vrouw Naar het Engelsch (4 „Het spijt mij toch zoo. Moeder vindt uw stom zoo sympathiek en ze is zoo teleurge steld, dat u niet haar kamenier wilt zijn. Maar natuurlijk, als u het niet verlangt, dan iheeft u gelijk, dat u weigert!" De vriendelijke toon van spreken stemde Esther ineens week en gedurende een mo ment kostte 'het haar imoeite, haar stem in bedwang te houden. „Het was een verre wandeliing hierheen," eci Miss Vane. „Gaat u even met mij mee een kopje thee drinken?" „Dank u. Ik moest eigenlijk al Tang op iden terugweg-zijn. Ik had Lady Adelaide ook willen toelichten dat tie reden, waarom ik niet hier kan kamen ,is, dat iik een broer tje héb." „Kunt u hem dan niet naar een kostschool Benden?" „Neen," antwoordde Esther. „Dus u wilt niet -blijven thee-drinken bij ïnij? Nu, goeden-dag dan!" Een lakei deed de deur open en het vol gend oogenibllik stond het jonge meisje in de grauwe schemering, terwijl de regen haar dn het gelaat sloeg en de wind door haai' Idun zwart japonnetje woei. „Waarde Hamilton, Ik stelde veni belang in een jong meisje, Esther Stewart, die in de fabriek werkt. Ik heb haar gisteren bij mij laten komen en heb haar aangeboden, om haar de plichten van kamenier te laten leeren, met de bedoeling, om haar dan later bij mij in dienst te nomen. U kunt misschien de waarde van een dergelijk aanbad niet beseffen, maar ik verzeker u, dat de mees te jonge meisjes, 'in haar positie, dankbaar die geltegenheid zouden aangegrepen heb ben. Zij weigerde zeer beslist. De voordeelen, die ik haar bood, wa ren zóó groot, dat zij de een of andere reden moet 'hebben, om aan haar tegen woordig werk te blijven. Waarschijnlijk tracht zij achter de geheimen van het be drijf te komen, dat ze die dan aan een andere firma kan verkoopen. Mogelijk ook heeft zij er nog gevaarlijker bedoelingen mee! Ik ben zeker, dat u er goed aan zult doen, haar tc ontslaan. Met vriendelijke groeten, Uw Adelaide Vane". In het eerst keek Max heel ernstig, maar langzamerhand helderde zijn gelaat op, en, eer hij met zijn werk voor dien dag begon, schreef hij het volgende antwoord; „Waarde Lady Adelaide,, Mijn dank voor uw waarschuwing, die niet in den wind geslagen zal worden. Het door u bedoelde persoontje kan de Firma echter niet schaden, doordat zij niet in de gelegenheid is, de geheimen van het bedrijf te leeren. Zij belooft een goede werkkracht te worden, maar als ik iets verdachts opmerk in haar houding, dan zal ik uw raad ter harte nemen. Met de meeste hoogachting, Max Hamilton." „tfat is weer eciht iets voor een man!" riep Lady Adelaide, toen zij dit antwoord- getezen had. „Geheel blind is bij voor het geen er om hem heen voorvalt! Maar ik zal wel zorgen, dat ik die jonge dame blijf gade slaan in haar loopbaan HOOFDSTUK III. Het kon zijn naar aanleiding van die waarschuwing van Lady Adelaide, of moge lijk om een andere reden, in ieder geval voelde Max Hamilton bijzondere belangstel ling' voor Esther Stewart. Toch vermeed hij zorgvuldig allo begunstiging. „Wie hoestte daar?" vroeg hij streng, toen hij op een kouden ochtend door kamer num mer 10 ging. „Dat was rk," antwoordde Esther. „Wie heeft het boek van de Geneeswijze?" „Ik, sir." klonk er een stem achter uit liet vertrek. „Breng het dan vanmiddag' mee en geef Tiet. aan Esther Stewart," zei hij. Aan zijn toon van spreken had het gele ken of Esther Stewart iets heel slechts had gedaan, door zoo te hoesten, en toen hij dan ook weg was, maakte een van de meisjes de aanmerking, dat hi] zoo'n bc-uheer was, MaaT Esther bracht daar datlf' tegenin: „Ik vind het heel vriendelijk van hem, dat ihij zich bezorgd toont voor onze ge zondheid." Er volgde algemeen gelach en een van de anderen riep: „Ik geloof, dat zij nog partij zou trekken voor ouwen Harry :n eigen persoon!" „Ja, maar eigenlijk heeft ze gelijk", meen de weer een ander. „Mr. Hamilton lijkt wel stroef, maar ik geloof, dat hij in den grond tooh een goed mensch is." Het was merkwaardig, dat de meisjes van kamer nummer 10 wel wat beschaafder in haar heele optreden waren geworden, sinds Esther Stewart hij haar was. Het seizoen van rogen en wind kwam en no,g altijd liep Esther in haar dun, zwart japonnetje en ondanks het „Boek van de Geneeswijze" wond haar hoesten erger. Max ontmoette omtrent dien tijd baar broertje on straat-en was verbaasd hoe net jes dat kereltje gekleed was. Bij nader over leg kwam hij tot de slotsom, dat zij al wat zij missen '-on, zeker onverstandig voor hem besteedde. En den volgenden dag onderhield hij haar daar eens over. „Ik ben uw broertje een paar dagen gele den tegengekomen. Wat ziet hij er uitste kend uit!" Zij kreeg een kleur van genoegen en zei dankbaar: „Ja, hij maakt 't ook heel goed!" „Hoe oud is hij?" „Bijna negen." „Hij ISjkt jonger. Maar negen is toch nog heel jong, om allee- te staan op de wereld!" Esther werd bleek en een plotselinge angst bekroop haar, dat het ventje waarlijk onverzorgd niocht achterblijven. „Ik begrijp o niet," zei ze, echter met dcer- uiswaardigen klank in de stem* „U begrijpt toch wel, dat, als u uw gezond heid zoo sch. ndelfijk verwaarloost, de jongen dan al heel gauw alleen zal achterblijven?" Esther moest zich aan de tafel vasthouden, een nevel trok over haar oogen. Het leek haar, of zijn woorden al een voorspelling bevatten en dat haar krachten haar reeds begaven. Max, die dacht, dat zij op het punt van flauw vallen was, haalde zijn eigen stoel van achter de schrijftafel; en terwijl hij een kast in den muur opendeed, nam hij er een glas wijn uit t.i liet. haar drinken. „Dat hebt u noodig," zei hij, „dat wil zeg gen; niet wijn in het bijzonder, maar goed voedsel en warme kleeren." „Het is heel vriendelijk van u. om daar aan te denken," prevelde zij, terwijl zij met dankbaren blik naar hem opkeek. „Volstrekt niet," zei hij bruusk. „Maar het zou immers zonde en jammer zijn, als zoo'n aardige, kleine jongen achterbleef, zonder iemand die zorg droeg voor zijn welzijn." Esther begreep zeer goed, dat hij geen per soonlijke belangstelling voor liaar voelde, dat ,hij tegen haar gespz-oken had, zooals hij dit tegen ieder ander van de fabrieksarbeid sters zou hebben gedaan. Zij was hem im mers niets!Maar wat was hij haar? Haar eenige vriend, die haar behoed had voor armoede en ellende; haar ideaal van kracht en ridderlijkheid. Met nogmaals enkele woorden van dank sloeg ze haar sjaaltje.-wat dichter om zich heen en aanvaardde den weg naar huis door regen en wind. Op den volgenden betaaldag zag ze er al heel wat beter uit. Haar gezichtje was wat gevulder, had in ieder geval wat meer tint en haar oouen stonden niet meer zoo innig- vermoeid. Wat haar kleeding betrof, begfeep Max niet, wat voor een verandering er met haar had plaats gehad; maar ze leek Item gekleed als een dame. Toch was het maar een japonnetje van een doodeenvoudige wol len stof, maar het zat haar zoo goed. Hij zei echter niets, van hetgeen hij had opgemerkt. Enkele van de arbeiders bij Caslev Vane hieven heel hun leven op één en dezelfde af- deeling. maar hun, die talent bezaten, werd alle geleeenheid .geboden, om verder te ko men. Esther kwam al heel gauw tot die ont dekking, want ofschoon zij niet iemand was, om zich zoo op den voorgrond te dringen, achtte zij het aan zichzelve en Charlie ver plicht, om geen gelegenheid tot bevordering te laten voorbijgaan. Op een dag veraste ze Max door hem voor te leggen een teekening van bloemen en vruchten, die zij zelf had gemaakt. „Hebt u leeren teekenen?" vroeg hij, op zijn gewone bruuske wijze. „Ja." „Zoudt u graag naar een van de teeken kamers gaan?" „Heel graag." „Achter op zijn kaartje schreef hij: „Pro beer het eens met Esther Stewart." „Ga daarmee naar kamer numero 5", sprak hij en ging voort met schrijven. Esthers hart k.opte ontstirmig, toen zij de steile trap naar kamer numero 5 opklom. Zo werd daar geïnstalleerd aan eer van de ta(ci ties en er was ierend, d'e Vraa>- wees, hoe ze de kleuren moest gebruiken, d'e in het por- celein zouden gebrand worden. (Wordt .vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9