Kirof vermoord MAANDAG 3 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Secretaris van partijorganisatie te Leningrad Lid van de Centrale regeering Uit Moskou: De secretaris van de partijorganisatie van Leningrad, Kirof, is Zaterdagmiddag in het gebouw van het Leningradsche bureau door een ter rorist doodgeschoten. Kirof was lid van het politieke bu reau van de centrale executieve der comunistische partij en lid van de cen trale regeering. De moordenaar, wiens naam nog niet bekend is, is door de GPOE gearresteerd. Kirof was reeds vóór den oorlog lid van de communistische partij. Hij was een van de vertrouwde medewerkers van. Stalin. Nadat Zinofjef wegens zijn oppositioneele houding verwijderd was uit de functie van secretaris der partijorganisatie in Leningrad werd Kirof in zijn plaats benoemd. Op het laatste congres der partlij werd bij gekozen tot derden assistent van Stalin als partij secretaris Bovendien werd hij gekozen in de centrale executieve der sowjet-unie cn speelde hij een belangrijke rol m de in- dustrialisatiepolitiek in Nooixt West-Rusland Kirof ging door voor een der intiemste aanhangers van Stalin, wiens vertrouwen hij in vollen omvang genoot. De moord werd gepleegd \oor het voor malige Sm dnipaleis, waar thans de leiding der partij-organisatie is ondergebracht De dader werd na een kort gevecht gearresteerd Op hem vond men een revolver en verschei dene patronen. Er wordt thans een uitgebreid en streng onderzoek ingesteld. Zaterdagavond is oen rouwbetooging ge houden, waarin Kirof gehuldigd werd als een der grootste strijders der partij. Do dader bekent Uit Moskou, dd. Zondag: Het verhoor van den gearresteerden mooidenaar van Ivirof Nikolajef, duurt voort. Nikolajef heeft thans hekend, Kirof te hebben gedood. Hij heeft dit plan wekenlang voorliereid. De motieven voor zijn daad wilde hij nog niet mededeelen. Hij verklaarde slechts slecht behandeld te zijn na zijn ontslag uit den staatsdienst. Hij zal zich in icderen straf schikken. In verband met deze moordzaak verluidt, dat de chef der Gepeoe te' Leningrad van zijn functie is ontheven, aangezien hij niet voldoende voorzorgsmaatregelen had ge troffen. Verdere arrestaties in Leningrad Uit Leningrad: De moordenaar van Kirof heeft nog geen verklaringen afgelegd over de vraag of hij medeplichtigen gehad heeft ,of dat andere personen van zijn voor nemens op de hoogte waren. De politie is er op het oogenbük mede bezig de gegevens die zij omtrent zijn persoon heeft ontvan gen, te onderzoeken. Naar voorts wordt medegedeeld, zijn te Leningrad nog talrijke arrestaties verricht. In de eerste plaats betreft het hier familie leden van den dader. In de Sowjet-Unie bestaat nl. de wet, dat bloedverwanten van een politieleen moordenaar of van een volks verrader in arrest kunnen worden genomen, wanneer door de gepleegde misdaden leden der Regeering zijn getroffen. Een arre'statie kan achterwege blijven, wanneer personen, die op de hoogte waren van de plannen tot het plegen van de daad. de overheid tijdig op de hoogte brongen. Naar voorts verluidt, zal het proces tegen den moordenaar en wanneer hij medeplich tigen heeft gehad ook tegen dezen, afgewik keld worden door het hondscommissariaat yan binnenlandsclie zaken (vroeger GPOE). Het vonnis zal worden uitgesproken door het hoogste gerechtshof. Maandagochtend werd het. stoffelijk over schot van Kirof in het vroegere Taurische Paleis, waar eertijds de Doema bijeenkwam) opgebaard. De eerewacht is betrokken door ver tegenwoordigers van leger en marine, zoo mede door liooge ambtenaren der Sovjet- regeering. Op instignatie der autoriteiten wordt het paieis dag en nacht opengehouden. Vrijdagavond zal hei lijk naar Moskou worden overgebracht. De Baltische Staten Uit Tallin: Na afloop der conferentie van 'de Baltische staten is een communiqué uit gegeven, waarin de wil der Baltische sta ten wordt geconstateerd in overeenstem ming met andere mogendheden het werk der versteviging van den vrede en de veilig heid in dit deel van Europa voort te zetten. De drie landen bevestigen opnieuw hun gunstige houding jegens het voorgenomen Oostelijke Pact en komen overeen het t? beschouwen als een kwestie van gemeen schappelijk belang, waarin zij zullen sa menwerken. De conferentie heeft besloten de banden .Van samenwerking, welke gevestigd zijn tusschen de Baltische landen, te consoli- deeren. De volgende bijeenkomst van de Baltische staten zal in April of Mei 193b te Kowno worden gehouden. Noodweer in Australië Uit Melbourne: In den staat. Victoria heeft gedurende 36 uren aan één stuk een regenstorm gewoed. In vele deelen des lands hebben over stroomingen jilaats gevonden. 34 personen zijn verdronken, terwijl 6000 personen dak loos zijn geraakt. OUITSCHE POLITIE-OVERVAL TE SAARBRUECKEN? Uit Saarbruecken wordt gemeld: De com munistische „Arbeiterzeitung" meldt, dat Zondagnacht drie gewapende agenten van de Duitsche geheime politie tevergeefs neb ben getracht het gebouw van de communis tische partij binnen te dringen en daarna de vlucht hebben genomen. Het persbureau der Saar-politie, die dit bericht bevestigt, meldt, dat de gendarme nabij de Duitsche grens heeft getracht de Duitsche auto, waarin de agenten zaten, tegen te houden, maar dat de inzittenden hem hebben ontwapend en zijn ontvlucht. Vier bewoners van het Saargebied, die van den aanval op de hoogte waren, zijn gear resteerd. Opgewonden debatten in de Fransche Kamer In een bewogen debat, gehouden in de Fransche Kamer, heeft de rechtsche extre mist Franklin Bouillon, onder hevig ap plaus. uitgeroepen, dat steeds wanneer Franrijk wijkt het oorlogsgevaar nadert en dat liet daarentegen altijd wijkt wanneer Franrijk tegenstand biedt. Zijn meening was, dat er met Hitler-Duitsehland geen verbond mogelijk is, zelfs al zou Frankrijk het wil len. omdat Hitier zijn politiek gebaseerd heeft op de vernietiging van Frankrijk, ge lijk spr. uit „Mein Kampf" zeide te kunnen aantoonen. Hitier zegt nu wel, dat Elzas- Lotharingen geen beletsel is voor vriend schap met Frankrijk, maar in het officieele programma der N.S.D.A.P. staat, dat Duitschland nimmer van Elzas-Lotharingen zal afzien. Na Franklin Bouillon sprak Jean Goy, die het bekende gesprek met Hitier heeft gehad. Iiij werd van links en rechts wegge hoond toen hij een verklaring van die be spreking wilde geven. Franklin Bouiloon had een justitieel on derzoek naai- Goy en zijn collega Monnier gevraagd. Monnier zou n.l. frauduleuze han delingen hebben gepleegd. Monnier hpeft thans aan zijnrt'ereeniging van oudstrijders een benoeming van een eereraad verzocht, welke een onderhoek zal moeten instellen naar die beschuldigingen. Tevens is Monnier van plan een aanklacht wegens laster in te dienen. FLANDIN VERDEDIGT DE GEHEIME FONDSEN. In de Fransche Kamer werden Zaterdag middag de debatten over de begrooting van binnenlandsche zaken voortgezet, waarbij zoowel van links als van rechts werd aan gedrongen op afschaffing van de geheime fondsen. De pers moet onafhankelijk zijn eu mag niet langs dezen weg worden beïn vloed. Minister-president Flandin keerde zich energiek tegen de afschaffing van de geheime fondsen. Hij zal er voor waken, dat er geen misbruik van wordt gemaakt.. In werkelijkheid gaat het ook minder om de ze fondsen als zoodanig. Het vertrouwen in de regeering is het veeleer dat op het spel staat. Niemand in de plaats der regeering van deze fondsen kunnen afzien; zij vormen geen wapen, maar een middel. Het is bovendien onnoodig nog lang over deze kwestie te debatteeren, daar de regeering envoudig de kwestie van vertrouwen stelde. Het resultaat van de stemming leverde een rpletterende meerderheid op voor de re geering, nl.. van 457 tegen 120 stemmen, waarmede het artikel, dat 3.700.000 francs uittrekt voor bijzondere uitgaven, is aange nomen. De oorlog in Chaco Wanhopige Boliviaansche weerstand. Uit Buenos-Aires: De Boliviaansche troe pen hebben Zaterdag met wanhopigen moed gevochten tegen den Paragueeschen op- marsch in den Chaco. Berichten uit La Paz melden, dat de nieuwe regeering onder lei ding van president Tejada Sorzano vastbe sloten is om den grootst mogelijken tegen stand te bieden. Waarschijnlijk zal het Bo liviaansche defensief worden geconcen treerd om Villa Montez. Intusschen verza melen de Paragijnen strijdkrachten voor een beslissenden strijd om den vijand uit den Chaco te verdrijven. ASUNCION, '3 Dec. De commandant van het Paraguaansche leger heeft gister het bevel gegeven voor een algemeenen oj> marsch langs de Pilcomajorivier en binnen eenige dagen wordt de val verw/tcht van enkele Boliviaansche forten. Inspecteur Bony gearresteerd De man, die bekend is uit de zaken- Stavisky en -Prince. De uit de Stavisky- en Prince-affaire be kende Parijsche politie-inspecteur Bonv is Zaterdag garresteerd cn opgesloten, in ver hand met de z.g. Volberg-affaire, waarin ambtenaren zijn omgekocht door een bui tenlander, maar ook naar aanleiding van in het proces van Bony tegen het weekblad „Gringoire" aan het licht gekomen zaken. Het gerucht gaat, dat de arrestatie een prc- entieve maatregel is, omdat de rechter van instructie een poging tot zelfmoord vreesde. SNEEUWSTORMEN IN DE VER. STATEN Uit New-York: De Vereenigde Staten heb hen Zaterdag hun eersten sneeuwstonn id dit seizoen meegemaakt. Op verschil lende plaatsen werden de verbindingen verbroken, straatwegen versperd en moesten de treinen worden omgelegd. De storm woedde vooral in Missouri en Iowa, terwijl ook Michigan en het Mississippi-dal hun deel kregen Terzelfdertijd was het buitengewoon vast weer in het Oosten der Ver. Staten. NAAR VERLENGING VAN DEN FRANSCHEN DIENSTPLICHT? Uit Parijs: De vroegere minister van bui- tenlandsche zaken. Paul Boncour, verklaart een artikel in Oeuvre, dat wanneer geen ontwapeningsconferentie meer zal be staan, wanneer geen algemeen ontwapo ningsverdrag tot stand komt, nog voor het einde van de huidige parlementszittings- periode de verlenging van den algemeenen dienstplicht tot 2 jaren een feit zal worden. TRIBUNE INGESTORT. 50 gewonden Uit Praag: Een staantribune op het veld an de voetbalvereeniging Slavia, is Zon dag tijdens den wedstrijd ingestort. Vijftig personen kwamen onder het puin terecht Zij werden gewond. De toestand van acht hunner is bedenkelijk. DE DRIE VERMOORDE MEISJES Tragisch besluit De drie in een bosch bij Harrisburg in Pennsvlvanië dood gevonden kinderen blijken door hun vader zelf geworgd te zijn. Hot lijk van den vader zelf 'vond men 115 K.M. verder en ook het lijk van zijn nicht, die na den dood van zijn vrouw zijn huis houding had gedaan. HET PROCES TEGEN DE 24 LEDEN DER S. A. P. ITet volksgerechtshof te Berlijn heeft Za terdag, na een behandeling van 5 dagen, uitspraak gedaan in de zaak tegen de 24 leden der Socialistische Arbeiderspartij en van den Socialistischen Jeugdbond, welke •egens hoogverraad terecht stonden. Met uitzondering van vijf minderjarigen werden alle beklaagden schuldig bevonden. Drie hunner werden veroordeeld tot drie jaarge- angenisstraf. De verdere beklaagden kregen gevangenisstraffen tot 1 jaar en drie maan den, tuchthuisstraffen tot twee jaar, enz. Hitiers gevolmachtigde bij Laval Men dacht, dat Von Ribbentrop reeds weer te Berlijn was Von Ribbentrop. Hitiers speciale afgezant voor de ontwapeningskwestie, is Zaterdag door den Franschen minister van buitenland sche zaken Laval ontvangen. Het bericht daaromtrent was voor Parijs een grooto verrassing, daar bekend wa maakt, dat Von Ribbentrop slechts voor een persoonlijke aangelegenheid in de Fran sche hoofdstad vertoefde cn Zaterdag reeds naar Berlijn terug zou zijn. Geen enkele expert of tolk was hij het on derhoud aanwezig. Naar verluidt, heeft Laval zijn uit zijn Kamerrede bekende standpunt nog eens uit een gezet en in het bijzonder op de toetre ding van Duitsohland tot het Oost-Locarno- jiact. Dit zou een gunstigeu invloed hebben op den internationalen toestand. Men meldt, dat Von Ribbentrop ten huize van Jean Goy, die laatst een onderhoud met Hitler had en daarover Zaterdag in Fransche Kamer is lastig gevallen, verblijf houdt. Van andere zijde echter verluidt, dat hij slechts een bezoek hij Goy heeft gebracht en in een hotel verblijf houdt. Joego-Slavië wil iedere oplossing van den Volkenbond aanvaarden Uit Parijs: De besprekingen, welke Prins Paul van Joego-Slavië Zaterdag heeft gehad met president Lebrun, minister-president. Flandin en den n* lister van bui tenlandsche zaken. Laval, hebben, naar officieel wordt geconstateerd, een verdieping der Fransch- Joego-Slavischo vriendschap ten doel gehad. Voorts is ter sprake gekomen de kwestie van het memorandum van Joego-Slavië en het Hongaarsdie antwoord daarop. Joego- Slavië zal iedere oplossing, welke de Vol kenbondsraad vindt, zonder moeilijkheden te maken, aanvaarden Plannen voor een tienjaren- Vlootverdrag Verklaring van Simon De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, heeft medegedeeld, dat er iu het kader der Engelsch-Japansche vlootbesprokingen thans plannen bestaan voor een tienjaren-verdrag, dat het verdrag van Washington zou moeten vervangen. Een dergelijk verdrag zou dan ook bepalingen bevatten omtrent de vlootbouwprogramma' der deelnemende mogendheden voor de eei ste vijf jaar, alsmede voor de volgende vijf jaren. Intusschen verluidt, dat de Japanners niet zijn teruggekomen op hun eisch tot pariteit en dat nog geeii noemenswaardige vorderin gen zijn gemaakt. Tarweconferentie verdaagd Nog geen resultaat bereikt. Uit Boedapest: De internationale Tarwp conferentie is verdaagd zonder dat overeen stemming is bereikt omtrent een beperking van de verbouwoppervlakte of de export auota. De eerstvolgende vergadering zal te Londen worden gehouden. JAPAN EN HET VLOOTVERDRAG. Opzegging 10 December. In de Zaterdag gihouden kabinetszitting te Tokio is besloten, dat op 10 December wet zal worden afgekondigd over de opzegging van het vlootverdrag van Wash ington. UIT HET SOCIALE LEVEN De directie van de lijm- en gelatine- fabriek te Delft heeft loonsverlaging afge kondigd, welke zal worden ingevoerd in twee gedeelten, n.l. 5 pet. met ingang van Zondag 9 December 1931 en 5 pet. met in gang van Zondag 3 Maart 1935. Dc zooge naamde loopdag van het personeel zal 9 December af vervallen, hetgeen, naar de directie meent, voor de meesten tegenover de loonsverlaging, weer een vermeerdering van inkomst enzal betcekenen, die een ge deelte van de eerste verlaging van 5 pet. zal goedmaken. Een minimum-weekinko- men van 20 (tot 2 Maart 1935 21) wordt gegarandeerd onder gelijke condities als dit ook voorheen bij het gegarandeerde mini- mum-weekinkomen liet geval is geweest In deze nieuwe loonregeling zal gedurende een jaar na de invoering geen verdere wij ziging worden gebracht. Naar do directie meedeelt, moet zij die loonsverlaging toepassen, om het bedrijf tegen de buitenlandsche concurrentie, wel ke met lage looncn werkt, staande te hou den. Aanvankelijk had de directie een loons verlaging van 10 ct. met onmiddellijke in gang aangekondigd De v akvereeuigingen hebben, volgens de directie, met een ultimatum, staking op 9 December, geantwoord. LANDBOUWGESCHIL IN N.-BRABANT De heer J. Schouten heeft als arbiter een beslissing: grenomen inzake het arbeidsgeschil -lo lnndhomvers in den Bicsbosch en u-ganisaties. De beslissing week zün. Paarder ;hts (ploegers) zullen f 1 meer verdlene Het minimum-loon voor volwaardige arbeidei bijzondere werkzaamheden, zal 25% eer ur bedragen. Voor kunstmeststrooien zt t per baal boven het gewone loon betaal •beidsttjd zullen de gebre keUjke regelingen gehandhaafd blijven. Voor aangenomen werk zullen de tarieve lodanig moeten zijn. dat de mogelijkheid be aat, dat een arbeider, in tarief werkend. 1 6 tot 7 cent per roed 2 keer koppen hakke wordc-n betaald Vooi c-n mlntfte 1% c< taald. Voor bleten sc' ichip zal 20 cent per >ieten-schepen met k Wat deze lai «slng zal golden - Intreerede Prof. Dr Willem Mengelberg Weerbericht „De taak en de studie der reproductieve Toonkunst' Prof. Dr Willem Mengelberg Iheeft hedenmiddag in het Groot Auditorium der Universiteit te Utrecht, het bijzonder hoog leraarsambt vtnwege de Maatschappij tol Bevordering der Toonkunst aanvaard met een rede over „De laak en de studie der Reproductieve Toonkunst". Spr. begon met op te merken, dat dc scheiding tusschen scheppend cn reprodu- ceereivd kunstenaar in. den loop der eeuwen steeds grooter en ingrijpender is geworden en de reproductie als zelfstandig vak een ongekende beteokenis heeft gekregen, welke zij weer ontleent aan het nieuwe maat schappelijke verschijnsel, 't. „muziekleven". Tot wat wij „de muzikale wereld" noe men. hehooren zoowel musici als dilettan ten, muziekbeoefenenden als belangstellen den. In die wereld nu speelt de roproducce- rende kunstenaar een belangrijke rol: hij vormt haar feitelijk en houdt haar samen en heeft als middelaar tusschen kunstwerk en publiek een opbouwend paedagogiseh en sociaal werk te vei richten. Spr ging nu het moderne muziekleven in zijn ontstaan na, besprak dc I waarbij hij erop wees, dat de homophonie haar geheel eigen wezen heeft en een oor spronkelijke macht, die door de ontwikke ling dor polyphonie niet is verzwakt. Dit bewijst de onuitputtelijke bron van ornle volksliederen en vooral het Gregoriaansrh. liet ontstaan der jiolyphonie is een dei- meest interessante hoofdstukken uit de mu ziekgeschiedenis, doch homojihonie en poly phonie blijven naast elkaar bestaan als uitingen van twee gebeel verschillende be schavingen: de Zuidelijke, gebonden aan een sterke Oostersche sfeer en de Noorde lijke. machtig en trotscli oprijzend. Het wezen der homophonie is berustend, dat der polyphonie constructief. De polyphonie als zuivere kunstvorm vond haar hoogtepunt in der 15de en 16de eeuw. De Nederlanders en hun mededingers en volgelingen bobben in hun kunst een beschavingsideaal der Ger- maansehe landen uitgebeeld, dat tot. de sterkste uitingen van den Europeeschen geest behoort. Toen de techniek zelf doel werd en deze kunst het contact verloor met den bodem waaruit zij was voortgekomen, kwam de reactie, uit Italië: or ontstaat de solo met de begeleiding. De Latijnsche geest uit zich weel- in deze z.g. „monodie". Twee eeuwen later ontmoeten Noord cn Zuid elkander, op Oostenrijkschen grond on do vereeniging \an beide elementen schenkt aan de wereld het wonder, de z.g. klassieke muziek: de Weensohe klassieke school Deze éreeniging is belichaamd in Joseph Haijda En de muzikale vorm, die aan het nu ko mende absolute rijk der toonkunst de grond wet heeft gegeven, is de sonatevorm. Naast Haydn verschijnt de jonge Mozart. Haydn is vooral geniaal als schepper \an nieuwe vormen. Mozart als bezieler. De twee meesters inspireeren elkander weder zijds. En daarna doet Beethoven zijn intre de in Weenen en wijst de gcheele 19de- „eemvsche toonkunst den weg. Door den omvattenden geest der schep pingen dezer meesters en hunner opvolgers ontwikkelt zich het aulochthone muzikale le aarvan spr. bij zijn inleiding gewaag de. Het is de wereld der symphonische muziek. Omstreeks 1800 Ze bevrijdt zich uit den dienst van een bejiaalde gemeenschap of klasse der maat schappij. Beethoven schrijft niet meer in dienst van kerk of vorst, mqar alleen krach tens de ingeving van zijn genie en wendt zich daarbij rechtstreeks tot den medo- mensch. Dc massa der hoorders, de massa der ont» 'ankelijken vormt nu een niéuw collecti vum, dat uitsluitend den geest en de wet ten der muziek belijdt. liet is een derk.beeldige gemeenschap, waarvoor de componist schrijft. Maar deze gemeenschap wordt in de concertzaal reali teit. En hier nu vindt de uitvoerende kun stenaar een nieuw en geweldig terrein: hij wordt in wezen re-productief. Spr. ging na hoe als gevolg van het feit, dat de muziek tevoren in hoofdzaak „gele gemheidsmuziek" was, de componist meest al ook de vertolker van eigen werk was. Vertolking geschiedde ook wel maar slechts als ambacht. De nieuwe wending in de ge schiedenis der toonkunst maakte haar tot een missie. Deze nieuwe geest der toonkunst is een der vele vormen, waarin zich de domkheel den der groote FranscliP revolutie manifes teerden. Het geheel muzikale leven sedert het begin der 19de eeuw tot op den huirti- gen dag wordt er door bebeerscht. De indi- idualitcit van den kunstenaar wordt ,.su- prema lex", wordt de hoogste wet. Men begint de werken niet meer te zien en te hooien in verband met het doel, de gele genheid, waarvoor zij zijn gemaakt, maar in verband met den groei der creatieve per soonlijkheid. ITet is evident, dat daarmede ook te taak van de vertolkers een andere, ruimere en meer zelfstandige werd. De muzikale uitvoe ring verliest het karakter van een dagbe drijf en krijgt een opbouwende, maatschap pelijke, ja, sociale lie teekenis. i vertolker is niet slechts de uitvoerder een bepaald werk bij een bepaalde ge legenheid, maar hij wordt de beheerder der muzikade productie. Als zoodanig heeft hij zich niet alleen bezig te houden met de technische weergave van één wrk op zich zelf, maar hij moet elk werk bezien en be- studeeren in een breed historisch en psycho logisch verband. Het is kenmerken,d, dat de nieuwe geest, in de beoefening der toonkunst zich ook dadelijk op het verleden richtte. den van Bneh in de Thomaskirohe te Leip zig, zou deze uitvoering elke levende schoon heidsontroering missen cn slechts een ge schiedkundige waarde hebben. Weliswaar is de kennis van de oude prao tijk voor den musicus noodig, maar slechts als handleiding en bij wijze van toelichting en verklaring van den opzet van een werk. Nooit kan een uitvoeringspractijk uit het verleden zonder meer als voorbeeld dienen YVant de practijk der uitvoering ontwikkelt, zich langzamerhand uit de studie van d* kunstwerken, en niet de kunstwerken uit de gebruiken der reproductie. Spreker haalt eenige voorbeelden aan ui', de geschiedenis. Dieaeneh, die zonder meer een recon structie van de oude uitvoeringsprac tijk bepleiten, hebben van het, wezen der muziek wi vam de muzikale ver tolking niet het juiste begrip. Hiermede, aldus spr., raken wij do grond problemen der reproductieve toonkunst en liet wordt duidelijk, dat haar beoefening, evenals hare beoordeeling, zeer bijzondere eisehen stelt. Het werk als zodanig vormt de basts voor elke reproductie in welken tijd en in welke omgeving deze ook moge plaats hebben. Maar aangezien de tallooze reproducties van één muzikaal kunstwerk geschieden voor de meest uiteenJoopende kringen van luisteraars, in zeer verschillende omgevin gen. in vei-schil lende tijden zullen al deze ronrodueties onderling blijven verschillen. Steunend op dit inzicht, stelt spr. voor de weergave van een muzikaal kunstwerk steeds vier grondregelen op. Deze vier geboden der vertolking zijn de. volgende: 1. elke noot, elk teeken zoo nauwkeurig mogelijk spelen; 2 elke noot elk toeken zoo mooi mogelijk spelen; 3. opdienen en bewust maken wat tusschen de noten staat ■i. de vrijheid van voordracht, het improvi- sando, het herscheppen uit de ingeving van bet oogenblik. is een der eerste en grootste gevolgen an de nieuw gewonnen onafhankelijk beid der muziek (eerste uitvoering der Matth&us-Passion in 1879 door Mendel» sohn). Het doen weerklinken en liet doen n van het werk kan alleen geschieden den geest en de techniek van den tijd, waarin dc uitvoering plaats heeft. Want do instrumenten zijn slechts de organen, die on? den geest en dc schoonheid openharen, en deze organen zijn evenals onze oogen en onze ooren producten eener ontwikkeling. Evenmin als wij de muziek der 18de eeuw met het oor van dien tijd in ons opnemen, e\enmin beantwoordt de uitvoeringspractijk an vroegere tijden aan de levenseisehen an de oude kunst. Wanneer wij werke lijk een uitvoering van Bach's Matthaus- ion zouden kunnen reconstrueeren pre cies overeenkomstig een uitvoering ten tij- HET VERKEER IN AMSTERDAM Merkwaardige resultaten van de verkeerstelling in 1930 De gewoonte om rechts te kiezen is zeer sterk De uitkomsten van de algemeene verkeerstelling te Amsterdam, gehou den op twee Octoberdagen in 1930 vanwege Publieke Werken, zijn in een lijvig raj>port verwerkt, hetwelk thans hij de Stadsdrukkerij is verschenen .De gegevens, waarop dit rapport is geba seerd, zijn aan de Dienst van Publieke Werken verstrekt door circa 2000 meis jes en jongens, die op bedoelde dagen de tellingen hebben verricht. Wij ontleonen aan 't rapport liet volgende: Het drukste pint van Amsterdam is het Lc'dsoh' boschje. Hier circuleerden in 12 uren niet minder dan 52.500 fietsen, 11.000 auto's en, ongerekend de tramwagens, nog 2700 andere voertuigen. Het aldaar ge telde aantal auto's is even groot als dat, wat te Amsterdam thuisbehoort. Het personenverkeer is het drukst in de Leidschestraat; hier passeerden 99.000 personen of bijna 2 oer seconde. Het Munt plein wordt alles te zamen tot half zeven door 100.000 personen bezocht. Wanneer men deze cijfers kent leert men de beteekenis an het Centraal Station naar waarde schat ten. indien men weet. dat door de gezamen lijke in- en uitgangen in .12 uren 53000 per sonen werden geteld. De meest bezochte voet gangers weg de Kalverstraat: 45.000; de meeste tram- assagiers; 34.000, passeeren over de Vijzelstraat; de Stadhouderskade bij het Vondelpark is het drukste punt voor de r ij- wielen: 34.300, persone na: ut o's: 51000, vrachtauto's: 3100. De handkarren en bespannen \oertuigen komen niet in zul kc groote aantallen voor; het grootste aan handkarren, dat ergens passeert, bedroeg 1325 (St.-Ant.oniessluis, in de Joden buurt, het grootsle aantal bespannen voer tuigen slechts 400. Te Amsterdam passeerden op de zwaarst belaste weg in 12 uren 26.000 tonnen ge wicht; dc drukste Rijksweg haalde in 14 uren nog niet de helft van deze belasting. Personenauto's en vooral rijwielen toonen zich zeer gevoelig voor de kwaliteit van lie wegdek. Wie)riidei-s laten de weggn zonder gladde wegbedekkuig en voor al die met ke'bestrating vrijwel geheel on benut. Naarmate de voertuigen sneller zijn, blijken ge hindernissen in verhoogde mate te vermijden. Handkarren en bespannen voer tuigen kiezen steeds de kortste weg, hoeveel belemmering deze ook mag opleveren en van welke kwaliteit bij ook is; auto's zullen .groo te omwegen maken, zelfs om gering opont houd te vermijden. Merkwaardig is, dat de gewoonte van rechtshouden zoozeer is ingeburgerd, dat op grachten, ook waar rechtshouden niet was voorgeschreven, steeds op de reehterka- de het rechtsche verkeer het linksche over trof, dat op parallelwegen eveneens de rech- terweg meer rechtsch dan linksch verkeer had en dat .wanneer er twee routes zijn tus schen twee punten, bij voorkeur de rechter- ronte verkozen werd. Over dé geheele stad doorèengenomen is Hoogste stand te Toulouse 766.3. Laagste stand te Janmaven 735.3. Stand vanmorgen halftwaalf 755.7. WEERVERWACHTING Matige, tijdelijk wellicht nog krachtige, Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, tijdelijk regen, aanvankelijk wein verandering in temperatuur, later ic kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Sinds Zaterdag heeft het gebied van hoo* gen luchtdruk zich geheel naar Centraal Europa terug getrokken, cn het veld geruimd voor een uit W. naderend depressie, waarbij de warme luchtstro-in uit het Z.W. tot diep in het vasteland doordrong en het vorst- gebied, in Centraal-Europa, dat gistermiddag nog aanwezig w.'s, geneel deed verdwijnen. 0\cral steeg de temperatuur sterk. Op vele plaatsen meer dan 10 gr. Celsius; tc Mün- chen zelfs 15 gr. C.; te Dresden 13 gr. C. In het N.W. daalde de temperatuur echter. Bij het stijgen van den luchtdruk aan de polaire zijde van het depressie-stelsel ontwik kelt zich over IJsland een arctische lucht- stroom met zeer lage temperatuur aan de O. kust van Groenland. Veertien stations mel den meer dan 10 mM. regen en vier meer dan 15 mM. regen. De grootste hoeveelheden vielen in ons land in N.W. Duitschland en voor de Noorsche kust. Het depressiesysteem reikt nog tot ver in het Z.W. op den oceaan. ITet ;s te verwachten, dat ons land voor- loopig in de warme luchtstroom zal blijveu en dat. een eventueelc opklaring slechts van korten duur zal zijn. STORMWAARSCHUWINGSDIENSL TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 11.2 4 DECEMBER. Zonsopgang 7.52 uur, zonsondergang 3.48 uur Maan op voorm. 5.21 uur, onder nam. 1.47 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 4 DECEMBER. \an 's avonds 4.18 uur tot 's morgens 7.24 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Vorfg Reden Rhelnfelden 1.73 1.72 Rreisach 0.62 0.72 K-hl 1.71 1.68 Mnxnu 3.14 3.13 Dledeshetm 0.45 0 33 Mannheim 1.82 1-90 Lohr 0.91 0-98 Mninz 0 27 0-22 Bingen 0.9S 1,02 Lobith Nijmegen St Andries Arnhem 8.90 8,95 6.68 6.76 1,95 1.56 6.88 6.89 Caub Fms Cohlens Trier Keulen Pusseldorf Riibrort Emmerik Kampen Ej sden Maastricht Heden Vor*« 100 1.03 1.12 1.13 1.12 1,17 0.64 0.04 0.04 0 03 -0.01 0.81 -0.88 -1.19 1.24 O.Of 0.05 0.09 -0.04 -006 46.13 46.08 40.78 40.71 Vreeswijk Iw 0.1 Westervoort 7.42 7^48 Deventer 1.54 1.57 Grevenbicht 27.93 27.82 Venio 10.71 10.71 Grave (sluis) 4.20 4.24 St Andries 1.09 0.38 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 4 Dc< 8.50 21.34 6.08 18.49 6.55 19.35 4.3. 17.30 len 0.54 13.14 r Holl. 0.07 12.30 ningen 0.27 12.50 lam 2.U9 14.16 Hans Deifzjjl Terschelling Hamngen HellevoetaL 0.45 13.07 Willemstad 1.41 14 00 Brouwersh. 12.22 Zierikzee 0.28 12,4. Wemeidinge 0.52 13.09 Vlissiugen 11.25 23,49 11.57 0.19 12,33 de samenstellin g van het voertuigver- kcer aldus, dat van iedere 100 vierwielige voertuigen er 50 peisonenauto's zijn, -13 vrachtauto's en 7 bespannen voertuigen. Bovendien komer in het verkeer naast elk 100-tal vierwielige voertuigen nog voor 500 rijwielen. 15 bakaetsen cn 19 handkarren. Daar men, globaal gesproken, kan rekenen dat 5 rijwielen evenveel plaats innemen als één vierwielig voertuig, blijkt het rijwielver- keer in onu'ang vrijwel gelijkwaardig te zijn aan dat .ai auto's en hespannen voertuigen te zamen. Meestal >\ordt aangenomen, dat de druk te van de buitenwijken naar het centrum steeds toeneemt. Dit is echter niet het ge val. Dit komt doordat het verkeer van de buitenwijken naar de city in de binnenstad allerlei verspreid gelegen bestemmingen heeft. Tot aan de rand der binnenstad ver zamelt het verkeer zich, 11a het binnentreden in de city vloeit telkens weer een gedee.te af. Het is dan ook typeerend, dat op alle kruispunten in de binnenstad het afslaand •erkeer zeer groot is Het rapport is voorzien van een groot aan tal tabellen. Foto's geven een beeld van de telling .eenige kaarten geven een duidelijke 'oorstelling van de stroomen van het ver keer. Vraag en Antwoord. kunnen helpen. U kunt 1 vorderen. Ook is U gerechtigd van Uw aigenaren deeling en scheiding van Uw iel te eisehen. Niemund toch behoeft in nverdeelden boedel te büven. De kosten icheiding moeten door alle deelgenooten 1 de vier klndet ;ilijden heeft plaatsgehad opgelegd worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2