Avondmaalserviëzen ZATERDAG 1 DECEMBER 1S34 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND LAVALS BUITENLANDSCHE POLITIEK De hand der verzoening naar Duitschland uitgestoken ,JLaat Hitier zich aansluiten bij onze garantie-politiek" „Ou« ui&oodisiog U eerlijk bedoeld". In de Vrijdagavond gehouden zitting van de Fransche Kamer hield de minister van bujtenlandsehe zaken Laval een redevoering Na betoogd te hebben, dat Frankrijk zijn belangen en den daarmee identieken vrede mofet verdedigen en daarom sterk moet zijn, zeide hij, dat tot die vredespolitiek behoort het' nauwer aanhalen van de vriendschaps banden met Italië. De onderhandelingen met Italië moeten over de onafhankelijk heid van Oostenrijk tot een overeenkomst leiden, welke den vrede in dit deel van Europa consolideert- Tegelijkertijd onder handelt Frankrijk over een pact tot weder- zijdsche steunverleening, welke een zelfde resultaat voor Oost Europa zal moeten op leveren. Frankrijk vclgt daarbij geen ego- istiëche motieven. Zonder zich te bekommeren om de binnenlandsche politiek of den vorm Van het regiem, is Frankrijk bereid met alle volken deze politiek van ver zoening te voeren. Niemand wordt buitengesloten en daarom kan deze politiek niet worden geïnterpreteerd als ©en aanvalsmanoeuvre tegen eeni- gen staat Alle regeeringen, waarmede rrtep wil onderhandelen op voet van liikheid en met erkenning van hun waardigheid, worden opgewekt, zich er over uit te laten op zij hun Euro- peesche plichten willen nakomen of zjch er aan willen ontrekken. Er is ecq principe, dat ieder moet erken nen: da handhaving der tegenwoordi ge grenzen- Wie deze grenzen anders wil trekken, verstoort den Europee- schen vrede. De Fransche regecring is bezig een inter nationale, samenwerking tot stand te bren gen en wenseht aan deze samenwerking geen wederzijdsehe verdragen toe te voegen Sovjt-Rusland is het op dit punt geheel eens met Frankrijk. Do Frapsch-Russische solidariteit zal open lijk aan het daglicht komen ten gunste van aileR en ten gunste van de consolidatie van den vrede in Oost-Europa. Duitschland is uitgenoodigd en wordt opnieuw uitgenoodigd op do- zelfde voorwaarden als alle andere landep, toe te treden tot dit pact van wederzijdsche hulpverleening, waarin het dezelfde garanties vipdt als de andere landen er door ten deel zullen vallen. De Rijkskanselier, Hitier, heeft op hieuw uiting gegeven aan zijn wil tot vrede. Wij wekken hem op zijn woor den in daden om te zetten, door zich aan te sluiten bij de politiek, welke wij ten gunste van Europa volgen. Met een dergelijke politiek zouden de mogelijkheden voor een oorlog wor den verminderd, omdat onder dehui- djge omstandigheden een dergelijke oofTog niet tot een bijzonder deel van Europa beperkt zou blijven. krachten iunnen rekenen. Door een uitgebreid verdrag kan men hApen, d^t de voorwaarde wordt geschapen voor hetgeen als schoonste werk des men seden kan worden beschouwd, n.l. de inter nationale overeenstemming tot beperkingen vermindering van de bewapening. Spreker herhaalt, dat de uitnoodi- gipg, welke tot Duitschland is gericht, eerlijk bedoeld is. Tusschen Frankrijk en Duitschland bestaan geen territoriale geschilpun ten. De Saarkwestie moet normaal en op voor beide landen bevredigende wjj?e worden geregeld. Het hangt van Duitschland af, of het plebisciet onder normale omstandigheden plaats vindt, Laval noepïde het voorts een verblijdend teéken voor het vertrouwen ln den Volken bond, dat Joego-Slavië zich met zijn pro- lest tot den Volkenbond heeft gericht Dit is voor Frankrijk een reden te meer om den Volkenbond zijn steun niet te ontzeggen. SJechts in het collectieve kader en binnen de grenzen van het Volkenbondsstatuut wgpscht Frankrijk zijn bemoeiingen vooit te zetten bij den heropbouw van Europa. Dè redevoering van Laval werd door de Hamer met lulden bijval begroet. De aarde beeft fie Württembergsche seismologische ob servatoria hebben gistermorgen vroeg een nogal sterke aardbeving op korten afstand opgeteekend. Ook te Belgrado is gisteroch tend een vrij hevige aardbeving geregis treerd. Men dacht dat het centrum lag aan de Kroatische kust Te Ancona, Venetië en Tjriëst is de schok duidelijk gevoeld. Merkwaardigerwijs heeft het seismolo gisch observatorium te Honolooloe ook een hevige aardbeving op grooten afstand op geteekend. Men vreesde een springvloed als gèvolg daarvan. Anti* Japansche betoogingen in Arizona Japanscb protest. Uit Tokio: De Japansche consul-generaal in Los Angeles heeft aan het ministerie van bujtenlandsehe zaken getelegrafeerd, dat t in het Salt-River-dal in Arizona tot anti-Ja- pansche relletjes Is gekomen. Verscheidene Amerikaansche onderdanen hebben twee hommen in de nabijheid van Japanscb boerderijen geworpen, zonder dat dt Anie- rlknonsehe politie ingreep. Het Japansche ministerie van buitenland- echo zaken deelt ln verband hiermede mee, dat de regeering een scherp protest te Washington zal indienen. Ook bij den gou verneur van Arizoqt is al een protest in gediend, Vrije broodverkoop in Rusland Geen rantsoeneering meer; tevens loonsverhooging Wat de sovjets hiervan verwachten De Sovjet-Russische regeering heeft beslo ten tegen 1 Januari de rantsoeneering van het brood practlsch op te beffen en in ver band met de verwachte stijging van den broodprijs voor de arbeiders dc minimale loonen te verhoogen. Thans seint Tass uit Moskou den 'tekst der desbetreffende resolutie, die 't centraal executief comité heeft aangenomen. Daarin wordt naar voren gebracht, dat de behoefte aan brood en andere producten onder het volk in de steden en industrieele gebieden snel gestegen is sedert het eerste vijfjaars plan, dat de welvaart onder de groote massa der arbeiders en landbouwers onophoudelijk «tijgt en dat de 6taat sinds de sovchozen en volchozen zijn gemechaniseerd, beschikt over een hoeveelheid graan, voldoende om de bevolking zonder kaartenstelsel van brood te voorzien. De afschaffing van hei kaartenstelsel zal de voornaamste stap zijn naar een ontwikkelden handel der Sovjets. De opheffing van het kaartenstelsel moe» aan het bestaan van een dubbelen prijs (door den staat vastgestelde prijzon en handelsprijzen) een einde maken, de tot standkoming van een vasten eenheidsprijs voor den staatsverkoop verzekeren, die bij benadering moet worden vastgesteld op eeu gemiddeld peil tusschen de bestaande hoo- ge handelsprijzen en de te lage vaste prij zen. Overwegende dat deze maatregel zal leiden tot een zekere hausse in de brood prijzen, heeft het centraal executief comité gemeend, dat een overeenkomstige verhoo ging van de loonen van arbeiders en env ployé's, de beurzen voor studenten en da pensioenen voor invaliden moet plaats heb ben. De raad van Volkscommissarissen zal de proporties der verhoogingon vaststellen. Op grond van de regelen gesteld voor den handel der kolchozen werd het noodig ge acht onverminderd den strijd voort te zet ten tegen alle pogingen tot speculatieven handel in brood, meel en grutten. Men ver wacht. van de te nemen maatregelen een nieuwe en snelle ontwikkeling van d< dustrie op den grondslag van een groeiende stabilisatie van den Sovjet-Roebel en een toenemenden handel tusschen stad en plat teland. De resolutie werd aangenomen naar aan leiding van een rapport van Molotov. Von Ribbentrop te Parijs Ook Rudolf Hess naar Frankrijk? Hitiers ontwapenlngsgevolmaehtjgde Von Ribbentrop was gisteren te Parijs, naar *.a Berlijn verklaard wordt slechts voor zaken van zuiver particulieren aard. De Völkische Beobachter meldde gisteren juist, dat ter bevoegder plaatse niets bekend was van 'n reis van Von Ribbentrop naar Frankrijk. Ook over een voorgenomen reis van den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, die door sommige bladen wordt aan gekondigd, was te bevoegder plaatse niet: bekend. De „Essener National Zeilung' „wist" al, dat Hess naar Frankrijk gaat op uitnoodiging van de Fransche oud-strijders, maar hij zou, volgens het blad, van zijn reis tevens gebruik maken om voor eigen rekening de kansen na te gaan voor.een Fransch-Duitsche entente, „geleid door den geest van de oudstrijders". Regeeringsverklaring van Schuschnigg Oostenrijk Is en blijft Dnitsch land. De weerbaarheid en de Jeugdopvoeding. Geen .katholieke koers". Uit Weenen: Het Oostenrijksche Tele- graphen Korrespondenzbureau deelt mede- Bondskanselier Schuschnigg heeft in de openingszitting van den Bondsdag eer verklaring afgelegd, waarin hij er den na druk op legde, dat Oostenrijk oprecht en eerlijk ook verder bereid is in vrede en vriendschap te leven met al zijn burpn. Wij zoeken geen conflicten, zeide Schuschnigg Wij zoeken rust en vrede, de gezonde ver dere ontwikkeling van ons land- De Oostenrijkers beschouwen het voorts als 'n eereplicht de weinge over gebleven minderheden een voorbeel dige rechtsbescherming en cultureels bescherming te geven. De naam Oos tenrijk heeft een eminent Duitschc be teekenis, nieuw Oostenrijk is en blijft Duitsch land. Ter handhaving van den vrede van het vaderland hebben wij behoefte aan de noo- dige wapens, opdat de vredeswil door al len wordt gerespecteerd. Aangezien wij geen algemeenen dienstplicht hebben en in de jaren na den oorlog het uitvoerende appa raat van den staaf alleen niet voldoende was. moeten naast de executieve vrijwillige weercorpson worden opgericht, welke onder de gemeenschappelijke leiding van den lei der van het „Wehrfront" Starhemberg de executieve overal zullen moeten steunen. De ambtenaren hebben ondanks de moei lijke omstandigheden hun pljcht gedaan- Een gemeenschappelijke lichamelij ke opvoeding van de jonge generatie, de opvoeding van de jeugd voor het vaderland, den nieuwen staat, zal van den staat uitgaan. Bij het Vaderlandsche Front en het Sportfont zal het „Jungfront" komen, dat essentieele beteekenis heeft voor het opbouwwerk. Moreele en religleuse opvoeding zal essen tieel zijn. Berichten, welke in het buitenland zijn verspreid, volgens welke in Oostenrijk een Katholieke koers wordt gevolgd of een te weinig Katholieke koers, zijn onjuist. In het nieuwe Oostenrijk wordt slechts een Oostenrijksche koers gevolgd. SMOKKELAPFAIRE AAN DE NEDERX*- BELGISGHE GRENS. Uit Antwerpen: Gisternacht kwamen ter hoogte van de Belgische gemeente Overslag vier gepantserde vrachtauto's uit Nederland over de grens. In deze auto's was een 60-tal runderen geborgen. Zij bereikten veilig het Belgische grondgebied, maar in de gemeen te Wachtebeke werden zij onder vuur ge nomen door de Belgische douane. Drie der wagens slaagi'en er in de brug in deze ge meente te passeeren. De vierde raakte ech ter vast in do opgeworpen grensversperring en werd in beslag genomen. De smokkelaars wisten echter te ontkomen. Het onderzoek wees nit '-'at de auto's uit Nederland af zijn. Egyptisch parlement ontbonden Uit Caïro: Koning Foead van Egypte heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de Grond wet buiten werking wordt gesteld cn hel parlement wordt ontbonden. DE TAIFOEN BOVEN DE PHILLIPIJNEN. Uit Manilla: De nieuwe zware taifoen, die, gelijk reeds gemeld, de Phillippijncn en Formosa heeft geteisterd, heeft volgens de uit alle deelen des lands binnenkomende be richten een materieelc schade aangericht van verscheidene millioenen dollars. Öok is een doodehjk ongeluk gemeld. Zeventien visschers, die zich tijdens de taifoen op zee bevonden, worden nog vermist. Dc provin cie Leyte werd het ergste getroffen. Hier zijn ongeveer 10.000 personen dakloos ge worden, OPSTANDELINGEN IN OOSTENRIJK VEROORDEELD. Uit XVeenen: Het militaire gerechtshof te Linz heeft 28 opstandelingen, die op 26 Juli hadden deelgenomen aan de verbitterde ge vechten om het plaatsje Lamprechtshausen in Salzeburg, veroordeeld tot in totaal 257 jaar gevangenisstraf. HELENE BOUCHER, f De Fransche vliegster Hélène Boucher, die verschillende wereldrecords op haar naam heeft, is gisteren bij een oefenvlucht te Etampes bij Parijs doodgevallen. BELANGRIJKE DINGEN OP TIL LONDEN, 1 Dec. Do correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de volgen de week te Genève belangrijke besprekin gen zullen plaats hebben, met betrekking tot de maa'regelen voor het handhaven van den vrede in Europa. Deze besprekin gen zullen ten doel hebben, de betrekkin gen tusschen Italië en Joego-Slavië te ver beteren, waarby tevens een toenadering tusschen Italië en Frankrijk wordt ver wacht. Verder wordt gemeld, dat de Duit- sche gedelegeerde, Von Ribbentrop, die een kort bezoek aan Parijs heeft gebracht, op 12 December a.s„ in gezelschap van den nazi-leider Hess, naar de Fransche hoofd stad zal terugkeeren. De „Daily Telegraph" meldt, dat Duitschland voor het nieuwe jaar diplomatieke stappen voorbereidt, ter oplossing van alle vraagstukken, welke band houden met de verhouding tusschen dat land en den Volkenbond. Het blad voegt eraan toe, dat sterke machten in deze richting werken. BOEDAPEST, 1 Dec. Na afloop van een vergadering van studenten, in het univer siteitsgebouw, trachtten ongeveer duizend studenten Vrijdag te demonstrecrcn voc legaties van de Staten der Kleine Entente. De politie heeft de deelnemers aan de de monstratie echter verspreid. Zes studenten werden gearresteerd. KANSAS CITY, 1 Dcc. De eerste sneeuw storm van dezen winter heeft Vrijdag een zestal staten geteisterd. In Missouri, Yowa Oklahoma, Nebrasca en Illinois is veel sneeuw gevallen. Op vele plaatsen werd het verkeer gestremd. Uit Oost-lndie Een Euröpeesch kanonnier vermoordt BANDOENG, 1 Dec. Aneta.' De Europee- sche kanonnier H. W. Monijn, is te Tjimahi vermoord gevonden. De moord is bedreven door een messteek. De dader, de Javaansche soldaat vat genie, Lady, is gearresteerd. De reden voor deze misdaad is nog niet geheel duidelijk. Lady beweert, dat hij zijn nagels stond schoon te maken en het slacht offer in het mes is gevallen. Aanvankelijk was een Chineesch warong houder verkeerdelijk voor den dader aange zien, daar hij hoofdwonden had bekomen, tengevolge van een slag met een stopflesch Het drama geschiedde na een braspartij. De vorslagene was 32 jaar oud; Lady is 25 jaar. DE DIRECTIE VAN FINANCIEN BUITENZORG, 30 Nov. (Aneta). De heer i. J. de Leeuw, directeur van financiën, is op zijn verzoek als zoodanig eervol ont slagen met ingang van 29 Maart 1935, onder dankbetuiging voor de vele goede en in moei jijke omstandigheden bewezen diensten. Kerknieuws. GEREF. KERKEN roe pen: Te Hoek. J. A. Vink, cacd. en bulpprcd. te Bunschoten-Spakenburg. NED. HERV. KERK -eroepen: Te Moordrecht, E. A. A. Snij- delaar te SchooodIJke. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE - Zondag 1 Dec. wd de heer R. C Franck tot dusver werkzaam te Den Oever, zijn Evan- gelisatlearbeid bij de Ned. Herv. gemeente te Middeameer aanvangen als opvolger van ds. K. O. Finkensieper. Ds. J. H. Gunning E-Bzn., predikant der Ned. Herv. Gemeente te Schoonhoven, die het beroep aannam naar Kesteren. hoopt op Zondag 13 Jan. a_s. afsche.d te nemen en op Zondag 20 Jan. Intrede in zijn nieuwe gemeente te doen na bevestigd te zijn door ds. D. van Lutterveld te Schalkwijk. Ds. P. Jociges is als predikant der Ned, Herv. Kerk te Zwartewaal bevestigd door Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga uit Santpoort, die een predikatie bleld over „het ecuwig Evan gelie". De nieuwe predikant hield daarop zijn in trede met een predikatie over Joh. 663. Vele riogpredlkamen e.a. waren aanwezig, onder wie Ds. Boer en Ds. Trouw. Ds. Kobus sprak namens den ring. Ds. Visser namens den kerkeraad van Zwartewaal en de V. G J. B. van het eiland Voorne. Ook was er een groote deputatie uit de gem. Santpoort Cand. P. K u Ij p e r Jr. te Hilversum hoopt Zondag 16 Dec. intrede te doen bij de Geref. Kerk van Monnikendam, na bevestigd te zijn door Ds. G. R. Kuijper van Kralingeo. Ds. C. G. H. Blok te Westmaas hoopt Zondag 6 Januari 1935 afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Westmaas. en Zcodag 13 Januari zijn intrede te doen te Workum. na beves- te zijn door Ds. C. J. Laarman te Huizum. Fa. B. v. d. BOSCH - Veenendaal in zilver en tin. Vraagt prospectus EEN UURTJE BIJ DOMINE Veertig jaren kanselarbeid Ds. S. Datema jubileert Zon random lazen we op een klein bui tenverblijf in de vriendelijke Parklaan in Driebergen, waar ook de aanslaande jubila ris woont. En dit woord leek ons een karak teristiek voor hot leven van Ds. S. Datema, die morgen zijn veertigjarig ambtsjubileum bij dë Geref. Kerken hoopt te vieren. Ds. S. Datema Zon rondom, heeft hij genoten in zijn le ven, heeft hij ook mogen verspreidon in de verschillende Gemeenten, welke hij gediend heeft. VVo zijn een uurtje te gast geweest bij Dominé, dit woord beklemtoond. Wat op en de top Dominé is de grijze jubilaris, die zich niet oud voelt, maar jong gebleven is. Vijf uur reveille. Vijf uur 's morgens opstaan, 's zomers som om vier uur, dat houdt een mensch frlsch, naar het hier blijkt. En men krijgt dan ook een dagindeeling, welke de mogelijkheid biedt, om veel werk te verzetten. Het liefste werk is de kanselarbeid, zoo vertelt ons Ds. Datema, En hij rekent met ons uit, dat hij in de voorbije veertig jaar zoo'n 5200 maal gepreekt zal hebben. Daaraan zit heel wat vast, want een preek wordt twee-, driemaal gchoel uitgeschreven, telkens omgewerkt, tot ze gereed is. Oude preeken worden niet voor den dag gehaald. Soms verschijnt een reeds gepredikt Bijbelwoord weer als nieuw, maar dan wordt de nieuwe leerrede daarover toch geheel uitgeschreven. En die predikaties zijn gezocht geweest. In Rotterdam spreekt men nog over Ds. Datema, dat weten we uit er varing en in Amsterdam, waar hij vaak preekte in zijn Haarlemschen tijd, was hij ook zeer gezien. Na zijn Frieschen tijd stond Us. Datema ln Noord-Brabant, in Vrijhoeve—'s-Grevol- duin-Capollo. Daar had hij een kroegbaas als hulpprediker. Dat lijkt een vreemde combinatie, maar het zit zóó: Acht dagen na Ds. Datenia's komst ln die gemeente stierf een kroegbaas, en op het kerkhof waar zeer veel volk ver zameld was, heeft Ds. Datema Gods Woord dóen hooren. Dat had zoo veel Invloed, dat velen hierdoor de prediking gingen zoeken. Zij wilden niet de Kerk, maar den prediker, cn brachten het zilver in de pastorie, maar het kleinste stukje koper in de korkezak. Daaraan moest gearbeid worden, veel werk, om zulke menschen tot de Kerk te trekken. Van Brabant naar Dclfshaven, een groeiende stadswijk. De vroegere boeren zoon, groot geworden tusschen het groeien de koren, moest naar Rotterdam in wording, naar de groeiende huizenmenigte. Hij ging er heen, omdat de meerdere arbeid hem trok. Rijnsdorp heeft ln zijn „Koningskinderen" de mentaliteit van Delfshaven in dien tijd geschetst. „Moet jo naar DelfshaVcn?" vroeg iemand aan den jubilaris-van-morgen. „Daar zijn ze allemaal Dominé". Maar dat schrik te niet af en het wevk is ook hier rijk ge zegend. Door den gemoedelij ken toon wist Ds. Datema de harten te winnen. Hij heeft zich in den stroom geworpen en de gemeen te meegekregen. Als hij voorwerpelijk pre dikte, dan voelden de gemeenteleden het als onderwerpelijk aan, door den gemoedelijken toon. De kerk in de Schoonderloostraat bood plaats aan vijfhonderd monschen werd ras te klein. In enkele jaren tijds was de Duyststraatkerk noodig, die 1200 zitplaat sen had. In 1905 stond do bauw in Rotter dam vrijwel stil, maar daarna begon do in vasie, niet van het gele, maar van het Rot- terdamsche ras. Geweldig zooals deze stads wijk zich uitbreidde. In 1911 word do Mei- neszlaankerk geopend. Welke zegen er ont vangen werd op den arbeid, blijkt uit dit ééne voorbeeld, dat ménsehen van over de tachtig jaar tot Openbare Belijdenis des Ge- Joofs kwamen. In 1907 werd de Rehoboth- school geopend, in 1911 de Eben Haëzer- school. In 1915 liep het weer vast. Eerst werd toen ge-„haspeld" (er werd dienst gehouden in een lokaal in de Haspelstraat) maar In 1915 kon toch de Boschpolderkerk in ge bruik worden genomen. Totdat de gemeente 3000 zielen was, heeft Ds. Datema haar al leen bearbeid, maar in 1912 kwam Ds. J. Schoonhoven als tweede predikant. Iedereen dacht: Ds. Datema blijft in Delfs haven, maar toen kwam Haarlem. Ja, dat wat een wonderlijke zaak. In Haarlem waren drie Geref. Kerken: A. B en C A. waren de afgescheidenen, B. de Kruis kerk en C de menschen van de Doleantie. Daar was dus eenheid te brengen. Ds. Date ma gipg er heen, biddend om die eenheid to mogen zien. Hij wachtte af, sprak niet en bad er niet in het openbaar, een half jaar lang. toen deed hij in October een voorstel tot eenheid en in December mocht hij voor gaan in den eersten gemeenschappelijkcn dienst Da? was iets onbegrijpelijks, het was van God geschied. Ds. Datema heeft nog ban den aan Haarlem. De Kennemers zijn een volk, dat den mystieken inslag in de predi king begeerde, en dezen vond in de prediking Ds. Datema. Ze vonden het eerst maar yaro Dominé. Hij zei zoo maar „bon jour" op straat Andere dominees doden heel statig]ijk „hoe vaart u" cn „goeden morgen" maar deze dominé wuifde met dc hand en riep „bonjour". Maar daaraan wonden zp en later wilden ze het niet anders van hun Dominé Van Damlate's stad naar Driebergen. Hoe kwam doze groote-stads-dominé nu naar Driebergen? Daar dreigde een scheur. En hier ook was. dus weer arbeid te doen om de eenheid te bewaren. Onder Gods zegen werd dit verkregen. Driebergen is een bij-j Accountantskantoor WIELENGA MAURITSWEG E ROTTERDAM REORGANISATIES zondere gemeente, omdat er velen zich ves tigen uit andere plaatsen. Maar ze krijgen er toch iets „Driebergensch" over zich, als zo er eenigen tijd wonen. En ook: ze hobben do- zelfde Bijbel en dezelfde Psalmbundel. En dat brengt toch de eenheid in deze cosmopo- litische gemeente. Ook hier breidde de arbeid zich geregeld uit. Van 900 zielen klom de ge meente tot 1300 zielen. Er wordt nu verga derd in de kerk aan den Engweg en in een lokaal aan de Loolaan. Er zijn plannen orn in het Noordelijk gedeelte aan de Loolaan een nieuwe kerk te bouwen. Dan komt er ook de begeerte naar een tweede predikants plaats. Dit alles is nog toekomst. Publicist en politicus. Deze Dominé is vaardig met de pen. Hij schreef „Erfzonde en uitverkiezing", over Augustinus en Pelagius. „Geesteskinderen van Pelagius en de Dordlsche Synode" en „Lastering tegen den H. Geest". Deze wer ken zijn herdrukt. Zijn predikaties in „Me nigerlei Genade" zijn bekend. Hij schreef bij dc 75-jarige herdenking van de Afscheiding in 1909 een werk over Hendrik de Cock. De brieven van Sufridus, eerst in de Delfsha- vensche Kerkbode, later in de Wachter, zijn zeer bekend. In de Kerkbode van Drieborgen schrijft hij elke week onder den naam An- tychicus. Op deze wijze heeft de jubilaris in de 40 jaar van zijn arbeid 2000 brieven ge schreven. Hfj vertelt gaarne van zijn reizen met de visschers, tot driemaal toe, naar Larvvick in Schotland, wa$r hij in het En gelsch gepreekt heeft. Drie maanden is hü in Californië geweest, in San Diego, by zijn dochter. Daar preekte hij in de Hollandsche kerken in Los Angelos en San Francisco. In Friesland diende hU de A.R. partij. Zoo ook in Delfshaven. Daar was hij voorzitter van „Nederland en Oranje" IV en in die kwa liteit was hy ook tweede voorzitter van het Perscomité, dat het dagblad De Rotter dammer oprichtte. Hij is dus door nauwe banden aan ons blad gebonden. Man van Studie. Deze jeugdige van hart heeft steeds nog de begeerte naar studie. Hij gaat nu met eme ritaat, niet om rust te nomen, maar om te studeeren. Zijn begeerte is eigenlijk nog om te doctoreeren. Toen we hem vroegen over welk onderwerp hij dan zijn. dissertatie zou schrijven, antwoordde hy ons: „Over den tijd van Schortinghuis, een tijd na de Reforma tie, die teveel miskend is, over de invloed van dc Schotsche Theologie op het religieuze leven in ons land". Vijf uur op, studeeren tot tien uur, dan tot twaalf uur de gemeente in. 's Middags niet rusten, maar van half drie tot halfvyf weer de gemeente ln. Zoo kan deze herder veer tig gezinnen per week met zijn huisbezoek dienen. „Korte bezoeken, ik houd niet van plakzegels", is zUn stelregel, 's Avonds cate chisaties en vergaderingen. Ziehier, in kort bestek het dagprogram van Ds. Dptema, Nu wordt het anders, maar niet stiller. Morgen hoopt de puhilaris zijn gedachtenis predikatie te houden. Maandag is er een ge- dachtenissaraenkomst. Op 9 Januari hoopt hij zijn afscheid tè preeken, maar hij jilyft zijn gemeente trouw. Eenmaal in de maand minstens gaat. hij" 's Zondags voor in den dienst des Woords, als het noodig is, kun nen ze op hem rekenen. Zon rondom. Indien er iets is, dat van dezen opgewekten prediker gezegd kan worden, dan is het dit woord: „Zij zullen frjsch en groen zyn". Moge het Ds. Datema gegeven zyn om nog lang van zijn „rust door arbeid" te genieten! Ouderlingenconferentie In de classis VGravenhage Gisteravond werd in de Westerkerk te 's-Gra- venhage de JaarliJksche conferentie gehouden van ouderlingen der Geref. Kerken In de classis 's-Gra- venhage. Na opening op gebruikelijke wijze trad als referent op Ds. J G. Feenstra. Geref. pre dikant te Scheveningen. met het onderwerp; .Het ambt der geloovigen". Referaat Ds. J. G. Renstra De acte van afscheiding, aldus spr., spreekt art. 28: „dat het ambt aller geloovigen is, zich volgens het Woord Gods af te scheiden van degenen, die niet van de Kerk zijn. Daar wordt over het ambt der geloovigen gesproken, dat zoo groote beteekenis heeft, dat het zich stelt tegen de gedeformeerde kerkelijke organisatie, zelfs tegen de bevelen dér Overheid (denk aan de plakkaten der Prinsen daartegen). Maar nooit revolutionair (de dood of eenige lichamelijke straf kan daaraan hangen zonder aat men zich tegen deze straf verzet). Ref. wees er in de eerste plaats op dat het ambt der geloovigen groote beteekenis beeft. Daar is allereerst het ambt en de schepping. God heeft den mensch zóó geschapen (Zondag 3 van den Heldelberger Catechismus). Het ambtelijke en bet menschelijke zijn oorspronkelijk één. De mensch }iad een drievoudige taak. Voorts is ér het amb: en dc val. Dat drievoudige ambt bloeit na door de gemeenc gratie. Profetisch In de wetenschap, pries terlijk In den dienst van barmhartigheid en nmklljk in de orde in het gezin, de school en slaat. De carricatuur van dat ambt vinden we in waarzeggerij, ascese en despotisme. De ver ging in atheïsme, gewetenloosheid en haat i anarchie en revolutie. In de derde plaats besprak Ds. Feenstra het ambt en de verlossing. Dat groote werk heeft Christus op Zich genomen om het oor spronkelijke te herstellen. Hij is de Ambtsdrager. Dc Profeet, de Hoogepriester. de Koning en door Hrnn (a)s Zijne lidmaten) worden wij weer tot dat oorspronkelijke ambt geroepen. (Van Adam-Mel- chlzedek-Chrisfrus). Wat de werking van het ambt der geloovigen betreft, in normale tijden zijn er gewone werkin gen. In abnormale tijden krijgt dat ambt bijzondere beteekeois. $pr. wees in dit verband nader op de profetische, priesterlijke en koninklijke taak der geloovigen. Op plaatsen waar geen kerk des Hecren is. moeien de geloovigen samenkomen als de afstanden te ver zijn. krachtens dat amét der geloovigen. Als het ambt gedeformeerd is, hebben de geloovigen krachtens art. 28 der Geloofsbelij denis een taak. Afscheiding of wederkccrlng. In de laatste plaats stond Ds. Feenstra stil bij de samenwerking vao de ambten In de Kerk en het ambt der geloovigen. Het Is noodzakelijk dat er een samenwerking is, die het kerkelijk leven leidt in de Juiste banen. Eenzijdigheden vindt ref. in orthodoxisme. mysüclsme en moralisme. Wel moei natuurlijk gerekend met de verschillende nuancee- ringen. De beteekenis van het ambt der geloovi gen moet cok In enze dagen tegenover alle surro gaat (Buchmanbewcg ng enz.) wel worden ver- lan. De beoefening van het ambt der geloovigen eisch van Christus, Dan zal het kerkelijk en hei geestelijk leven tot bloei komen en wordt Gods "aam verheerlijkt. Op het gesprokene volgde on levendige dis- issie. Na repüe1 van den inl. r werd de coo- ferentle og r'brudce1'"" a wijze geslot o. Kerk en Staat in Duitschland Een rede van Dr. Goebbels In een samenkomst tc Stettin heeft de Rijksminis ter Dr. Gocbbels. voor wiens rekening do propa ganda is ,een rede gehouden, waarin hij ook een ge woorden wijdt aan den Kerkstrijd. Zijn zienswijze is deze: ..De kerk meent, dat wij ons als reforma toren willen voordoen. Niets is verder van cos. Wij zijn geen reformatoren. Wij zijn poli- Wanneer de kerk er verder de behoefte aan heeft, haar geschillen voor het Dultsche volk te bespreken, en er ook niet voor terugschrikt in het openbaar baar vuile wasch te wasschen. dan zijn er twee voorwaarden: Dat de staat daarender geen schade lijdt en dat dat niet in onze vergaderlokalen geschiedt, maar in hun kerken, tegenover hun God, wanneer zij daartoe den moed hebben. Wij hebben niet de eerzucht op hun kansels te klimmen, doch wij dulden evenmia, dat zij onze sprekersj-ibunes betreden. Een volk van 66 miUioen menschen kan geen 28 landskerken hebben. Het is tijd deze 28 landskerken te vereenlgen tot een groote Rijkskerk. Wij dachten, dat zulks kalm ln zijn werk zou gaan. Het ging bij ons om een groote ChristeHjke taak. Wij hebben gehoopt, dat zij ons een deel van het werk en de zorg zouden ontnemen. Dat hebben ze niet gedaan, doch zij zijn overgegaan tot dogmatische haarklove- rljen. Zou het niet beter zijn geweest, wanneer zij zich in dezen tijd hadden overgegeven aan de tot herleving brengen der moreele krachten?" Met enkele onderstrepingen willen wij ditmaal volstaan; de rede spreekt genoegzaam voor zich zelf. Een uitspraak van Karl Barib Het gevoelen van hen. die door Minister Goeb» bels worden beticht vao haarkloverij e.d.. wordt vo.doende gekarakteriseerd door een uitspraak van Prof. Barth. die dezer dagen geschorst is in zijn ambt van hoogleeraar aan de Universiteit te Bonn: „Ik ben ervan overtuigd, dat het 'te.nde van de Evangelische Kerk zou be teekenen, wanneer deze leer, zooals dc „Duitschc Christenen" het wen- schen. in haar tot alleenheerschappij zou komen. Ik ben er van overtuigd, dat het beter zou zijn. dat de Evangelische kerk ineenschrompelde tot het allerkleinste groepje eri de catacomben Inging, dan dat zij ook maar op een afstand vrede sloot met deze leer." De kerkelijke wetgeving Aan bet intrekken van diverse kerkelijke wetten door Dr. MüJler geeft N.GP. de volgende beteekems: Vóór 1934 werd de Pruisische lands- kerk geregeerd door den Pruisisch en opper- kerkeraad. den Prulsischen kerkscoaat en den laodsbisscfiop van Pruisen (sinds 13 Aug. 1933 Ludwig Mliller). Bij kerkwet van 26 Jan. 1934 trok Ludwig Mliller de rechten van den kerkscnaat eigenmachtig aan zich. bij kerkwet van 7 Febr. 1934 hief hij de rechten van den opper- kerkeraad eigenmachtig op en bij kerkwet van I Maart 1934 droeg hij vervolgens alle bevoegdhe den van den Pruisischen landsbisschop aan d* Duitsche Evangelische kerk (dus aan zichzelf in kwaliteit van rijksbisschop) over. om daarna op 2 Maart als rijksbisschop een kerkwet uit te vaar digen tot totale reorganisatie der Pruisische kerk, welke wet dan op 16 Maart te Dortmund zooveel verzet ondervond, dat de Westfaalsche belijdenis synode aldaar tot stand kwam. Het intrekken dezer wetgeving beteekent dus, zoo vervolgt het N.C.P., dat de opperkerkc- raad en kerksenaat opnieuw in het leven" zijn geroepen met hun oude rechten, dat Ludwig Müller opnieuw landsbisschop van Pruisen is en dat daarmee de oude organisatie der Prui sische kerk hersteld is. De geheele Eingliederungs- wetgeving is daarmee vervallen. Vervallen is daar mee ook o.a. het ontbinden dér oude provinciale synodes, zoodat in dr. ."Koch," praeses is der eetüge provinciale synode, gelift: vóór T6 Maart het geval was, (bisschop Adler te Münster, eerst 14 dagen geleden plechtig géïflstal- leerd. is daarmee automatisch verdwenen) en even eens in Rijnland h'et Rljnsche consistorie te Düs- seldorf (vroeger te Koblenz) in de oude rechten hersteld is (met automatische verdwijning van bet bisdom Keulen-Aken). Eveneens zijn in Westfalen en Rijnland daarmee al de strafmaatregelen auto matisch opgeheven (in Westfalen werd dit uitdruk ke'.ijk al reeds geconstateerd) Westfalen en Rijn land waren de hoofdverzetgebleden tegen den rijksbisschop. Dr. Mtillers standpunt Tegenover de dezer dagen vermelde verklaring van de leiding der Luthersche kerken heeft Rijks bisschop Müller geantwoord met een publicatie waarm hij zegt. dat de kerkgrondwet van 11 Juli 1933 rechtsgeldig is. dat volgens deze kerkgrond wet hij rechtmatig rijksbisschop is en dat wie de kerkrerrecring-Mahrarens als wettige erkent, onwettig handelt. Hij verklaart op grond van de kerkgrondwet derhalve allen predikanten en ambts dragers te moeten .verbieden" zich aac deze „voorloopige kerkregeering" te onderwerpen. De Broederraad der belljdenisbeweglng zal tot 30 leden worden uitgebreid. De theologische hoogleeraren De theologische hoogleeraren aan de Duitsche staatsuniversiteiten hebben in grooten getale op nieuw een schrijven gericht aan rijksbisschop Muller, waarin zij er op aandringen dat hij af treden zaL De Gustaaf-Adolf-Vereetu"ging Een hernieuwd verzoek om af te treden is even eens door de GuStaaf-Adolf-Vereemging aan rijks bisschop Müller gedaan. GODSDIENSTONDERWIJZER Het classicaal Bestuur van Rotterdam heefi als Godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk ge ëxamineerd en toegelaten den heer A. Rome;n Jr. te Vlaardingen. KORTE BERICHTEN Naar wij vernemen heeft de Kerkeraad der Ev. Luthersche Gemeente tc Bodegraven besloten diensten welke door de vacature-Haumersen zijn ontstaan, door Rechtzinnige Luthersche predi kanten te doen vervullen. GIFTEN EN LEGATEN Ds. J. Goslinga. pennlngm. van de Geref, Bond. verantwoordt in de Waarheidsvriend als laatste ontvangst van de thans vol oo de 25 jaren /an het blad. een legaat van f 90832. Schoolnieuws. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd aan Chr. School IR te Papendrecht, als hoofd de heer J. Daneo, thans hoofd Chr. School tc Veendam. De benoeming gaat in 1 April 1935. Benoemd tot hoofd der Chr. Nat. School te Schalkhaar bij Deventer de heer S. Agema te Nw. Schoonebeek (Dr.). DUBBEL JUBILEUM Te Putter.hoek is dezer dagen het zilveren jubileum der Chr. school gevierd en tevens het 25-jarig onderwijzers-jubileum van het hoofd der school, den heer J. A. van der Brugge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2