W K Jltetmn» Criteria (tumrunt NZE rVERSTBULAGE BaDagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Winterhulp BINNENLAND. N.V. HOUTHANDEL V.HJ. VAN SCHIJNDEL C« Pe? kwartaal in Leiden en in plaatsen Van I tot 5 regels l.I7'/> I agentschap is 235 B K II BBI M. gj Wf BIB I II B-' B I I I BIS VII Elke regel meer0.22 'I. Franco per posl 2^5 4-portokosten y M 4»/ hMTtmrff*' «I fri F" H. Per week0.18 L Ingezonden Mededeelingea Voor het Buitenland bij wekelijksche van ,—J> regels2*^ Alles bij vooruitbetaling Bij contract belangrijke korting Losse nummers 5 ci. me. zondagsblad 7'/.ct Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Voor M lui^n burKm Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar worfi, herekend 0.10 NO. 5340 ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 15e Jaargang ie zich heden abonneert als kwartaallezer op ons blad ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie's Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE Meer armslag voor de particuliere liefdadigheid De verzorging onzer werldoozen wordt zulk een angstwekkend probleem dat ze onze volle aandacht vraagt en daarop recht heeft. Nadat we een paar weken geleden in 't algemeen gespro ken hadden over de zorg voor ons dagelij ksch brood, waren we de vorige week genaderd tot de vraag, in hoe verre wy „Gods medearbeiders" mogen en kunnen zijn, wanneer de werklooze medeburger zijn bede opzendt: „Onze Vader, die in de hemelen zijt; geef ons heden ons dagelijksch brood". Ja, wat onze roeping en wat gemeenschaps plicht is, wanneer dat gebed op de lip pen verstierf. Zooals onze lezers zich hopelijk her inneren zullen, gaf een regeeringsmede- deeling ons de vorige week aanleiding daaraan eenige bizondere aandacht te schenken. De Minister van Sociale Zaken berichtte n.l. dat de regeering zal bevorderen om bij wijze van win terhulp een bedrag van twee millióéh voor de werkloozen beschikbaar te stellen. Het is te hopen, dat de Minister hierover spoedig nadere mededeelingen aan de gemeenten zal doen; want som migen meenen, dat dit slechts een ver dubbeling beteekent van het subsidie aan het Crisiscomité en dat van de ge meenten thans geen bijdrage meer zal worden gevorderd. De werkloozen zou den er dus niets beter van worden. Wij gelooven niet, dat deze opvatting juist is, maar meenen, dat de twee mil lioen een extra verhooging van het totale bedrag is. Nu is twee millioen een heel bedrag; doch er is weinig bedrevenheid in de rekenkunst noodig om te becijferen, dat het slechts voldoende is om voor één keer, hetzij als Kerstgave, hetzij via het Crisiscomité, eenige hulp te bieden. Meer dan 1.50 a 2.— per hoofd van de werklooze gezinnen kan het zeker niet worden. Een druppel water op een gloeiende plaat, zal men wellicht zeg gen ja, maar toch een gave, welke met dankbaarheid aanvaard zal worden. Echter, de regeering erkent, dat er meer gebeuren moet. Over die nood zakelijkheid willen we ook nog gaarne iets zeggen; doch we laten thans een andere factor voorgaan, omdat ons van verschillende zijden bleek, dat daarover allerlei vragen rijzen. Bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting heeft de Minister president verklaard, dat er een en ander voor de werkloozen zou worden gedaan en o. m. werd er op gewezen, dat ook de particuliere liefdadigheid „ruimer armslag" zou krijgen. Deze mededeeling lokte nog even een klein incident uit, omdat Mr Aalberse. zonder eenige kwade bedoeling, doch als onvoorzichtige aardigheid vroeg, of „ruimer armslag" misschien ongeveer hetzelfde beteekende als „slag om de arm"; en dit nam Dr Coljjn, die het heel ernstig opvatte, hem kwalijk. Overigens echter gaf deze mededee ling veel voldoening; zooals ook later in de pers bleek. We gaan op die be schouwingen thans niet diep in. Op de eigenaardige kentering, welke zich hierbij voordoet, wezen we reeds. Men vindt het thans heelemaal niet erg, dat werkloozen steun van liefdadige instel lingen en diaconieën ontvangen. Eenigt jaren geleden was dat gansch anders. Wij wijzen er ook slechts in 't voor bij gaan op, dat in een enkel roomsch kath. persorgaan gezegd wordt: Het had een betere indruk gemaakt, indien deze maatregel tjjdiger en op onge dwongen regeerings-initiatief ware al- gekomen; terwijl dan verder te ver staan wordt gegeven, dat van die zijde groote aandrang op de regeering is uitgeoefend. Dit noopt ons tot de opmerking, dat waarlijk niet alleen van roomsch-kath. zijde aandacht aan deze kwestie ge schonken is. De vraag, wat met name de diaconieën voor de werkloozen kun nen doen, is sedert jaren in onze krin gen aan de orde en er was met de regeering voortdurend contact. Maar men is van diaconale zijde nu eenmaal niet gewoon alles wat er gebeurt aan de groote klok te hangen. Op dit oogenblik lijkt het ons echter noodzakelijk er iets van te zeggen, om dat er twijfel rees over de uitlegging van de mededeeling der regeering, dat aan de particuliere liefdadigheid ruimer armslag zal gegeven worden. De vraag rees: vallen daar de diaconieën ook onder. Als antwoord op die vraag (en on bedoeld als bewijs van activiteit in onze kringen), laten we hier thans volgen een resumé van een artikel, dat onlangs opgenomen werd in het „Diaconaal Correspondentieblad" van de Gerefor meerde Kerken. Reeds op 29 September 1.1. had de heer J. H. Donner, als voorzitter der Centrale Diaconale Conferentie, in tegenwoordigheid der heeren Mr A. J. L. van Beeck Calkoen en Mr J. W. Noteboom een onderhoud met den Mi nister van Sociale Zaken om te spreken over het verleenen van aanvullende steun aan z.g. crisiswerkloozen uit de diaconale kassen. Hierbij bleek, dat de Minister op verschillende gronden overwegend, be zwaar bleek te hebben tegen een weke lijksche steun van diaconale zijde ter aanvulling van de crisissteun, zonder dat het bedrag van de aanvullende steun in mindering gebracht zou wor den op hetgeen de gemeente, het bur gerlijk armbestuur of maatschappelijk hulpbetoon verstrekt. De bezwaren mogen we als bekend veronderstellen. Aanvankelijk moest het volle bedrag van de diaconale steun in mindering op de crisissteun gebracht worden; docii thans wordt dit bedrag op één lijn ge steld met gezinsinkomsten, zoodat één derde deel van aanvullende diaconale steun aan de werkloozen ten goede komt. Dit geldt echter uitsluitend bij regel matige hulp, dus bij wekelijksche steun van de diaconie. Voor speciale nood gevallen, waaronder begrepen zijn: gebrek aan kleeding en dekking, ziekte van een kind, dat melk noodig heeft en andere soortgelijke gevallen, behoeft in het geheel geen aftrek plaats te hebben. Daarvoor geldt een andere regeling en deze schrijven we nu woordelijk uil het Correspondentieblad over: „Indien, in speciale noodgevallen extra hulp wordt verleend (b.v. bij gebrek aan kleeding, ziekte van een gezinslid, waarvoor versterkende mid delen noodig zijn, e.a.) dan behoeft in het geheel geen aftrek plaats te hebben. (Deze regeling geldt intusschen ook voor burgerlijke armbesturen en instel lingen voor maatschappelijk hulpbe toon. Red.) „Hierbij zij opgemerkt, dat het geval anders is, indien het gezinshoofd (de kostwinner) ziek is. In dit geval toch moet, althans indien de ziekte langer duurt dan één week, de steunverleening worden beëindigd en is de betrokkene voor evertueele verdere hulp aangewe zen op de instellingen van weldadig heid." Daaraan kan nog worden toegevoegd „dat evenmin aftrek behoeft plaats te vinden ten aanzien van bizondere steun ter bestrijding van tuberculose. Daar ook deze regeling voor de diaco nale arbeid van beteekenis kan zijn. laten we hier nog volgen de inhoud van de brief van den Minister, geda teerd 28 September 1934, aan de ge meentebesturen. De Minister schreef daarin het volgende: „Het zal U bekend zijn, dat de ver- eenigingen tot bestrijding der tuber culose voor woningverbetering van ge zinnen met t.b.c.-patiënten soms bijdra gen in de huishuur verstrekken. „Wanneer het hoofd of de kostwin ner van zulk een gezin in de steunrege ling opgenomen is, zouden deze bijdra gen, zijnde inkomsten niet uit arbeid verkregen, ingevolge artikel 7, laatste lid der steunregeling ten volle in min dering op het steunbedrag moeten Komen. Teneinde die bijdragen echter tot haar recht te doen komen, keur ik goéd, dat zij bij de steunverleening geheel buiten beschouwing worden gelaten. „Ik moge U verzoeken, hiermede bij de toepassing der steunregeling reke ning te willen houden." De redactie voegt hieraan dan nog het volgende toe, dat ook van belang is Nu is de crisissteun, gelijk men weet. allereerst een zaak dei' gemeenten, niet een zaak van het Rijk. Het Rijk bepaalt wel de maxima. Doch de gemeente is niet verplicht, die maxima uit te kee- ren. En dus kan de gemeente ook van den aanvullenden steun meer in minde ring brengen dan de Minister als eisch stelt. Dit neemt echter niet weg, dat wij mogen vertrouwen dat deze aanwijzin gen van den Minister aanleiding zullen geven tot een meer soepele practijk dan tot dusver in verschillende gemeenten ten aanzien van den aanvullenden dia- conalen steun gevolgd werd. En mocht blijken dat er gemeentebesturen zijn. die ten aanzien van den aftrek van aanvullenden diaconalen steun verder gaan dan de Minister eischt, dan ver dient het aanbeveling hierop de aan dacht van den Minister te vestigen, ten einde deze in de gelegenheid te stellen een andere toepassing der Rijksvoor- waarden te bevorderen." We meenen hiermee voor heden te kunnen volstaan. Ned. Roode Kruis Prinses Juliana voorzitster Naar wij vernemen. Is btj K. B. vanaf 1 Decem ber benoemd voor den tijd van vijf jaar tot voor zitster van het hoofdbestuur der Ver. Het Ned. Roode Kruis. H. K. H. Prinses Juliana. Belangrijke opdracht in Perzië De Nederlandsche Maatschappij van havenwerken heeft van de Per zische regeering de opdracht tot den bouw van een haven te Port Deh-No aan de Kaspische Zee ontvangen. Het contract is gister te Teheran getee- kend. Het gaat hier om een werk van pijn. vijf millioen, waarvoor een groot aantal buitenlandsche firma's mededongen. Thans is de beslissing gevallen, waarbij de Nederlandsche firma als de uitvoerster van het pro ject is aangewezen. De heer M. A. Verkerk Bij beschikking van den Minister van Financiën is de inspecteur der Registratie en Domeinen, M. A. Verkerk, overge plaatst van Gouda naar Arnhem. Enkele jaren heeft do heer Verkerk te Gouda als iid der A.-R. Partij zitting ge had in den gemeenteraad. Tevens was hij bestuurslid van de Ver. van A.-R. Gemeen teraadsleden in Zuid-Holland, en van hei Chr. Sanatorium voor Zenuwlijders te Zeist. Opvolger van den heer Verkerk in den Gemeenteraad is de heer A. van W ij k. MIN. MARCHANT HULDIGT STRAUSS. Naar wij vernemen heeft de Minister van Onderwijs gisteravond ten huize van den Duitschen gezant, bij gelegenheid van den daar gehouden maaltijd, aan de* toonkun stenaar Richard Strauss mcdegdeeld, dat de Koningin hem benoemd heeft tot Grootoffi cier in de Orde van Oranje-Nassau. DE „HAVIK" HEDEN TE AMSTERDAM. De „Havik" is Donderdagavond te 8.20 uur Amsterdamsche tijd van Djask vertrok ken. Het toestel wordt vanavond te Amster dam verwacht. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN 'J0STZEEDIJK No. 288, R'DAIV) ZAGERIJ EN SCBAVERU NASSAUHAVEN - BQEREGAT DE AUTOBUSDIENSTEN ROTTERDAM/ AMSTERDAM Twee garagehouders door den Kantonrechter veroordeeld Tot f iso boete, subs. 30 dagen hechtenis De Rotterdamsche Kantonrechter heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van de garagehouders G. A. van Z. en P. J. A. de V., die terechte gestaan hebben wegens het in werking houden van een autobusdienst van Rotterdam op Amsterdam, zulks zon der daartoe de vereischte vergunning te hebben. De Kantonrechter heeft de ten laste gelegd»3 feiten bewezen geacht en beide verdachten veroordeeld tot ieder 150.— boete subs, dertig dagen hechtenis. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter, mr. Polak, dat de gemachtigde, mr. G. de Grooth, heeft betoogd, dat de verdachten niet een autohusdienst in werking hebben gehouden, omdat voor die handeling noodig is eenig openbaar aanbod. De kantonrechter verwerpt dit, omdat geen wetsbepaling be kend is. die dat criterium stelt voor het be grip autohusdienst Weliswaar kan er eerst van een dienst gesproken worden, indien de bestemming aanwezig is, om geregeld langs een bepaal den weg de personen, die zich daartoe aan melden. te vervoeren, doch die bestemming "moet geacht worden aanwezig te zijn, indien men zich bereid verklaart om dagelijks met motorrijtuigen een bepaalden rit te onder nemen. Die bereidverklaring is uit het getuigen verhoor alleszins gebleken. De gemachtigde heeft voorts getracht de meening ingang te doen vinden, dat de ver dachten hun bussen telkens als het ware zouden doen afhuren voor een reis van Rot terdam naar Amsterdam en omgekeerd, met het oog waarop zij de reizigers zich tot een zoogenaamd reisgezelschap doen aaneenslui ten. doch naar de meening van den kanton rechter beslaat in werkelijkheid zulk een reisgezelschap niet, nu de reizigers niets met elkaar te maken hebben, terwijl het en kele feit, dat de verdachten hun motorrij tuigen bestempelen met den naam van tou ringcars nog niet wegneemt, dat zij evenzeer blijven voldoen aan de definitie, die art. 15 van de Wet op de openbare middelen van ^ervoer geeft van openbare middelen tot ver- «oer van personen. Ook de, omstandigheid, dat de verdachten hun autobussen bij beurten voor het door hen beoogde doel disponibel stellen en elkaar bij groote deelname van het publiek ter zijde staan en een teveel overdoen, wijst er vol gens den kantonrechter op, dat ook de ver dachten het vervoer met zekere regelmaat wenschen te onderhouden en ook onderhou den, welke regelmaat mede het karakter van den dienst bepaalt. Nog vier ondernemers veroordeeld Ook te Amsterdam hadden zich gister voor den kantonrechter een 4-tal onderne mers te verantwoorden wegens het organl- seeren van autobusdiensten zonder vergun ning. F. te Hilversum, die ritten maakte naar Arnhem werd veroordeeld tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. De eisch tegen v. d. L., die ritten maakte naar Rotterdam luidde 150 boete subs. 3 weken hechtenis. Het vonnis werd bepaald op 6 dagen hechtenis. Deze straf werd ook opgelegd aan v. d. B die ritten naar Den Haag organiseert, en L. G. die reizigers naar Den Helder ver voert. De belangen van de touringcar» ondernemers Vraagstuk der „wilde diensten" Te Utrecht heeft de Alg. Bond van Touringcar- onderoemers gisteren ooder leiding van den heer D. v. d. B u s s e een druk-bezochte vergadering gehouden. Als spreker trad op Mr. J. Noleo uit Amsterdam, ie de aandacht vestigde op twee kenmerken van het touringcar-bedrijf: een groot perspectief voor de toekomst en een groote pelheid voor aanpassing aan allerlei toestanden. Ten deele is het bedrijf gebcoden aan een seizoen, later zijn er ondernemers gaan zoeken naar em plooi in andere tijden, waarin dan de z.g. „wilde diensten" zijn ontstaan. Met nadruk verzette deinleider zich tegen opkomende meening. dat de autobus-ondernemers en de touringcarbcdrljven antipoden zija. Beide organisaties hebben te streven naar drie wenschen: bestrijden van excessen, een gezonde ontplooiing van het bedrijf, goede, wettelijke rege- Spr. zeide, dat de touringcar-ondernemers, het betalen van hun belastingpenning, ook iets kunnen eischen, en dat Is, het wegnemen van dc kunstmatige belemmeringen, welke de gezonde ont wikkeling van het bedrijf in den weg staan. Een discussie volgde op deze inleiding, doch leidde niet tot resultaten. Het effect van deze vergadering moet voorloopig nog wel problematisch zijn. daar noch de bond autobusdienstendernemingen. noch de bond touringcarondernemers zich b'j monde van hestuursleuen in dezen zin uitlieten, dat zij wenschen mede te werken. Een gezamenlijke actie tegen de steeds slechter wordende toestanden, eer gezamenlijk streven los te raKen van de zwaardei wordende lasten, en niet een splitsing in kleine be- lanoengroepjes kan de touringcar-ondernemers redden Arnold Spoel De toestand van den heer Arnold Spoel was gisteravond onveranderd. AANBESTEDING. Door den Rijksgebouwendienst is aanhe- steed het bouwen van een telefoongeboi te Amstelveen. Laagste inschrijver was v. d. Meulen te Heerenveen voor f 16S90. De nieuwe directeur-generaal van de Landbouw ij Kon. Besluit is Ir. A. L. M. Roebroek met ingang van 1 December 1934 benoemd tot directeur-generaal van den landbouw en is hem met ingang van denzelfden datum eervol ontslag verleend als rentmeester der Staatsdomeinen. De loonsverlagingen bij de Spoorwegen Ons wordt een communiqué gezonden waaraan we het volgende ontleenen: Op 29 November had een delegatie van de Ned. Vereeniging „St. Raphael" en de Prot. Chr. Bond een onderhoud met den minister-president, Dr. H. Colijn, teneinde zijn bemiddeling te verzoeken om te ver krijgen, dat de c oor den minister van Wa terstaat aanvankelijk gedane concessie om de jaren 1935 en 1930 de loonregeling van het spoorwegpersoneel met rust te laten, alsnog gestand zou worden gedaan, on danks het ontbreken van de door den mi nister geëischte algeheele overeenstemming. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad landsche industrie. Twee Rotterdamsche en vier Amsterdamsche ondernemers van „wilde" autobusdiensten zijn veroordeeld. Blz. 2 Frankrijks buitenlandsche politiek onder LavaL De hand uitgestoken naar Duitschland. Von Ribbentrop is gisteren te Parijs geweest. Men kondigt ook een bezoek van Rudolf Hess Een programrede van Schuschnigg. Anti-Japansche relletjes in Arizona. Een krachtige aardbevig geregistreerd. M Tgen viert Ds. S. Datema, Geref. predikant te Driebergen, zijn veertigjarig ambtsjubileum. Een gesprek met den jubilaris. Blz. 5 De Theologische School te Kampen bestaat op 6 D.cember tachtig jaar. Blz. 9 De Tweede Kamer heeft de behandeling van de Defensiebegrooting voortgezet. Daarna werden nog verschillende kleinere wetsontwerpen afgedaan. De minister-president heeft toegezegd, deze belangrijke aangelegenheid met zijn ambtgenoot van Waterstaat de volgende morgen te zullen bespreken. Waarschijnlijk tengevolge van dit intermediair is de mi nister van Waterstaat tot een milder stand punt gekomen en zal hij op 30 November aan een delegatie van de B.A.N.S. en de Centrale Bond hebben medegedeeld, dat de loonen in 1935 en 1936 niet op de helling zullen komen, behoudens de in de bespre king met de directie op 5 November tor sprake geweest zijnde buitengewone om standigheden. Onze Kerstbijlage, wélke ter perse is, zal de dubbele grootte beslaan van een Zondagsblad. De. samenstelling geschiedde weer onder redactie van den redacteur P. J. Kisseeuw, die zich verzekerde van de medewerking onzer beste auteurs. DE INHOUD. Iets uit den rijken inhoud xoiilen we reeds De lectuur wordt geopend met een Kerstmeditatie, gevolgd door een interessant artikeltje over Kerstlied-Leys. Bijzondere aandacht verdienen de artikelen van Ds. Jac. van Nes Czn. over „Palestina van heden" en van Mevr. H. Kuyper- van Oordt over „Het Paard van Trojé'. Voorts verschillende boeiende schetsen: „Steef" door C. Rijnsdorp, „Met Kerstmis thuis" door G. Mulder, ,JJij ons in Batakland" door Mevr, Renes-Boldingh. In de rubriek Van bonte dingen schrijft onze bekende mede werker Nonhebei over Solidair zijn"; ook wordt een aardig artikel van G. Peelen opgenomen over Vrouwen op de Noordermarkt". Natuurlijk zijn ook thans weer eenige gedichten opgenomen o. m. zal men verzen aantreffen van Willem de Mérode en Joost van den Vondel. De Jeugdrubriek bevat o. m. een boeiend verhaal van Koos de Goede: Vergeten'i" en in het Kleuter krant je een vertelling van Nel van der Vlis: „Het Kindje m de kribbe". Onnoodig te zeggen, dat deze geheele Kerstbijlage door keurige illustraties is verlucht. „BRENG DIT KERSTBLAD BIJ UW BUREN!" zong Leo Lens van onze Kerstbijlage 1932. En dat geidt zeker in met mindere mate van de bijlage, die onze lezers straks zullen ontvangen. Maar niet bij uw buren alleen. Door verspreiding van dit nummer kunnen onze lezers een nuttiglaten we hopen, gezegend werk verrichten. Op Zondagsscholen om mee naar huis te geven voor ouders en familie; uitreiken m ziekenhuizen, soldatenkamers. politiepos ten, evangelisatie-samenkomsten, scholen, vergaderingen van de jeugdbeweging, tremen of op schepen, kantoren of rubrieken. Socialisten en communisten zullen het Kerstfeest weer aangrijpen om het evangelie van den haat te prediken. En dat gaat er helaas gretig m in deze moeilijke, tijden. Stelten de Christenen hiertegenover wel voldoende HET Evang-het De prijzen stelden wij zóó, dat verspreiding in ieders bereik ligt. Dit is voor zoover wij weten de goedkoopste Kerxtiertuur- v er spreiding. Wij hopen, dat Gods zegen moge rusten uk op dit werk. Zaaien aan alle wateren en dan de uitkomst in Gods hand geven. De prijs van 10 exemplaren is per stuk 10 ets.; van 10—25 ex. 9 ets.; van 25—50 ex. 8 ets.; van 50—100 ex. 7 ets.- van 100—250 ex. 6 ets.; van 250—500 ex. 5% ets.; van 500 en meer ex. 5 ets. De levering zal franco zijn. Waar de prijzen zoo laag zijn ver zoeken wij vriendelijk de betaling tegelijk te doen plaats hebben. Wij verzoeken dringend zoo spoedig mogelijk te bistellen. Men kan betalen aan ons Bureau, per postwissel of over ons giro-nummer 58936 DIRECTIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1