De wandeling door Barcelona VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 De man die de afscheidings beweging verhinderde Gemoedelijkheid in een stad die in staat van beleg verkeert Vil Thans naderen we het eind der Ramblas idiie uitmonden op Barcelona's grooteto plein en wat 't verkeer betreft, zoowot t middelpunt der stad. Keeren we ons hier om en slaan we dien blik achterwaarts, dan krijgen we eerst recht een goede indru. van de drukte op de Rambles. Doordat de Etad vain de haven af langzaam oploopt, kijken we hier over de hoofden der men- echen heen en dan geldt hier in eigenlijken ein, dat 't op de Raeiblas „zwart van do mensehen" is. Met 't voortschrijden van den dag veran dert ook het publiek, 's Morgens meest zakenlui, 's middags pantoffelparade en ^avonds tot laat in den nacht wandelaar: en „uitgaand" publiek. Alles warrelt zóó gemoedelijk door elkaar dat men niet zou zeggen, in een stad te zijn diè nog steeds iu staat van beleg verkeert Hieraan wordt men echter voortdurend her innerd door de gewapende posten van as'aldos en guardias civiles op de hoeken der straten en de rijdende patrouilles, die mén zoo nu en dan tegenkomt. lederen dac wórden nog revolutionaire elementen óp- gepakt of verborgen wapens ontdekt, terwijl op d^ze zelfde Ramiblas de stuk geschoten gevels, der huizen, waarin de socialisten en syndicalisten hun vergaderlokalen hadden, herinneren aan het korte maar afdoende bombardement van generaal Batet, die. zelf Catalaan, het heillooze der afscheidings beweging Inzag, en door zijn energiek op treden Barcelona heeft behoed voor de rain .pen, dJie Asturie hebben getroffen. Hij is dan ook nu bij de dankbare burgerij do gevierde man, die voor alle plechtigheden wordt uitgenoodigd, zoo b.v. laatstleden 'Zondag zelfs voor de opening van een school, waar hij op gemoedelijke wijze do kinderen in 't Catalaansch heeft toegespro ken. Ook de regeering in Madrid heeft zijn verdiensten erkend, door hem in rang te verhoogen. In de nabijheid van de Ramblas Het is niet mijn plan, eile deelen van Barcelona even uitvoerig te beschrijven, als ik het de Ramblas gedaan heb; maar ik heb dit juist gedaan, om daaraan ook een kijk op 't volksleven te verbinden, dat ner gens zoo geconcentreerd uitkomt als oip en in de nabijheid der Rambles. Zoo bevinden zich hier ook de groote overdekte markt hallen, vvdar het voor een vreemdeling ooic wel eens aardig is, rond te dolen; vooral bij de uitstallingen van visch en vruchten. Men ziet hier namelijk visch in allerlei vormen en kleuren, die wij niet kennen en ook 't gebruik van weekdieren is hier veei grooter en verschillender dan in Holland. Ik zou haast zeggen, dat alle soorten van schelpdieren die de vloed aan 't strand werpt, hier gegeten worden. Men ziet hier ook veel te koop een 6oort Jïl-eine oesters, die, bij ons kostbare lekker nij, hier als gewoon volksvoedsel worden beschouwd, voorts zeeslakken, mosselen, inkt visch, een soort kleine gezouten haring, voorts kreeften, waaronder éón soort, dai niet grooter is dan een reuzen garnaal, en vooral niet te vergeten: stokvisch, die hier ook op vastendagen veel gegeten wordt. Bij de vruchtenstalletjes Bij de vruchtenstalletjes worden onwille keurig bijbelsche herinneringen opgewekt; we zien hier n.l. vele vruchten, die wij slechts bij naime uit den Bijbel kennen, zoo als granaatappels, the van buiten heel veel op zeer groote appels gelijken, maar van biimen honderden aaneengegroeid® roodc pitten hebben, die eigenlijk weinig smaak hebben, maar door hun groot vochtgehalte een verflrisschende uitwerking in den mond hebben. Dan olijven, groen van kleur, zoo groot als een hazelnoot, die, in zout inge legd, veel als toespijs, gebruikt worden en eigenlijk voor een Hoilandsche tong, die aan het heerlijke fruit uit het Westland of de Betuwe gewoon is, in smaak tegenvallen Verder een vrucht,- die, aan den boom hangend, sprekend op een sinaasappel ge lijkt; wanneer men hem plukt, als een to maat aanvoelt met z'n gladde schil, en wanneer men hem eet, nooh een tomaat, noch een sinaasappel bj ij kt te zijn, maar een flauwzoet moes bevat met enkele pit ten, die weer op pruimepittcn gelijken. Natuurlijk ontbreken de witte drui ven niet, die bijzonder lekker vam smaak zijn. Versc'ne vijgen behooren almede tot de uitgestalde vruchten. De sinaasappelen en citroenen zijn op 't oogenblik nog echaarsch wel komen veeds enkele vroege soorten ter markt, maar de meeste beginnen pas aan de hoornen te kleuren. De populaire vrucht bij uitnemendheid is op 't oogenblik de kastanje en de zoete aardappel. In alle mogelijke hoeken der stad ziet men thans vuurpotten, waarop kastanjes liggen te „piepen" en zoete aard appelen braden. Ik mag den smaak van kastanjes als bekend veronderstellen; die van den zoeten aardappel lijkt er wel wat op. VV ij zouden hem heusch niet als een bijzonodebe lekkernij waardeeren, maar de Spanjaard schijnt er verzot op te zijn, niét alleen de kinderen, die er hun 5 centimos van Moeder voor krijgen, maar ook groote menschen en soldaten, die ik heel gezellig, gedrieën zoo'n aardappel zag pellen. Na de rondgang een kopje koffie We hebben onze rondgang door de markt hallen volbracht en keeren nog één keer naar de Ramblas terug, om voor één dei- vele café's een kopje koffie te gebruiken. We zetten ons aan een tafeltje in de nabij heid van een kellner. We kunnen echter long wachten, voor dat hij naar ons toekomt. Hij neemt lieeie- maal geen notitie van ons en zou 't ons niet eens kwalijk nemen, als we weer op stonden, zonder iets gebruikt te hebber- Eerst wanneer we in de handen klappen, komt hij bij ons en neemt de bestelling aan Bij de afrekening geven we hem natuur lijk een fooitje, waarvoor hij evenwel geen spier op z'n gezicht vertrekt, veel minder bedankt Dit is dezelfde trots, waarmee een bedelaar wel zoo goedgunstig is, u in de gelegenheid te stellen, hem iets te geven. En. Bedelaars zijn er in overvloedl Terwijl we zoo naar de drukte en "t ge woel om ons heen kijken, maken we ken nis met een lid van een gilde, dot in Bar celona, tirouwens overal, zeer talrijk is en- waarbij geen werkloosheid heeracht. 't Is het gilde der schoenpoetsers. Het is n.l. geen gewoonte, dat de dienstmaagd thuis de schoenen poetst. Wil men met gepoetste schoenen loopen en daar is een Span jaard zéér op gesteld, dan laat men ze een voudig op 6itraat, of in daartoe ingerichte lokaliteiten, poetsen. Ook tusschen de ta feltjes der café's treft men deze menschen aan. Ze zullen zich echter nooit aan U op- diringen. Ze komen eerst, wanneer we een soort van sissend geluid zoo iets van „tsist" laten hooren. En terwijl we dan van ons kopje koffie genieten, weet hij onze echoenen met zóóveel zwier en zoo grondig te bewerken, dat hij van de vuilste schoe nen een soort van lakschoenen weet te tooveren, waarmee we desnoods zóó naar een „evening-party" zouden kunq^n stap pen. Je krijgt daarbij zoo de indruk, dat hij werkelijk pleizi9r in zijn vak heeft Groote café's houden er zelfs hun eigen schoenpoetsera op na, die op de mouw ven hun zwarte mouwvest een soort uniform clen naam der inrichting dragen. Nog een straatfiguur Een andere, zeer veel voorkomende straat figuur, niet alleen op de Ramblas, maar door de ge heel e stad, is de loterij-man of -vrouw. De Spanjaarden zijn nl. hartstoch telijk verzot op de loterij, waartoe de Staat in den regel elke veertien dagen gelegen heid geeft. Vooral de N-avidad of Keratmis- loterij is zeer populair. De hoofdprijs, die daarop valt, is dan ook niet minder dan 15 millioen pesetas of 3 millioen gulden. Ik wil hier niet den geheelen gang van zulk een loterij mededeelen, genoeg zij het te zeggen, dot elk lot door den eersten den besten winkelier weer onderverdeeld kan worden in deelcn ter waarde van één peseta En zoo kan men bij melkboer, bakker, enz zulke onderdeelen koopen en ook op 6traat wordt er, tot zelfs door blinden, groote lian del in gedreven. We komen nu op de daar straks reeds genoemde Plaza Cataluna. Het plein wordt omgeven door gebouwen die in hoogte en breedte aan zijn uitgestrektheid evenredig zijn. Het middengedeelte is alweer alleen bestemd voor voetgangers. Het is als park aangelegd met de noodige stafuen, fontei nen en watervallen. Aardig is het gezicht op de tamme duiven, die zoo mak zijn, dat ze op uw hoofd ën schouder gaan zitten, ja zelfs de zaadjes, die door vrouwtjes ten ver koop worden aangeboden, uit uvv mond pikken. 't Is moeilijk om met kinderen hier van daan te komen. Het verkeer wordt om dit verhoogde middengedeelte heengeleid Ik vergat nog te zeggen, dat de veiligheid van het toch zoo drükke verkeer, zeer in de hand gewerkt wordt, door de bijna totale afwezigheid van fietsen. De enkele fietsen, die men ziet, worden bereden door jongens Heeren fietsen niet en 't zou me talie rege len der wel gevoegelijkheid strijden als een dame of meisje éen rijwiel besteeg, In een volgend schrijven hoop ik nog en kele typische deelen der stad te bespreken, ook weer in verband met wat ons, vreem delingen 't meest treft, om daarna van een beboek te verhalen aan de Spaaneche Pro- testantsche Kerk en de gevolgen, die ddt bezoek te verhalen aan de Spaansohe Pro- testantsche kerkelijke leven in Spanje. P. J. v. d. S. VI stond in oms blad van 27 November Weer zoc'n held Beleedigers bedoelen het nooit kwaad Merkwaardig, dat alle lieden die in open bare vergaderingen anderen smalen en be- leedigen, strijk en zet voor de rechtbank verklaren: 't was heelemaal niet bedoeld om een ander pijn te doen. Revolutionairen en fascisten gaan daarin broederlijk sameu De fascist A. M. uit Oisterwijk had Dr Colijn, niet als minister, maar als persoon, schandelijk beleedigd; het kon eenvoudig niet erger en op papier van ons drukken we de lasterpraat liever niet over. Maar voor de rechtbank te Arnhem ver klaarde de held allereerst, dat heit eigenlijk een „besloten" vergadering was en dan mag mij blijkbaar lasteren zooveel men wil Toen dit standpunt echter niet te hand haven was, herhaalde hij, dat hij den per soon van Colijn niet heeft willen treffen, doch zoo heeft gesproken, om het Neder- landsche volk te helpen.'* Zulke helden! Maar het Nederlandsche volk zegt: Non tali auxilio: van zulke hulp zijn we niet gediend. ROFFELRIJMEN. j AAN DE SLAG1 Als u het nog niet (leed, neem dun direct een abonnement (slechts 1 per jaar, op „Nederland Waakzaam-, het Christel tfk-Nat Ionaal Volksblad tyt verspreiding van onze beginse len. aan de Administratie: Talmu- straat 13, Amsterdam—Zuid. Pat is „Neerland Waakzaam" is verschenen! Op en top een volksblad is 't, Dat, wanneer het goed verspreid wordt Zijn uitnemend doel niet mist. Eindlijk is 't zoover gekomen Dat men ons van onze kant Geeft een klein maar krachtig wapen, Klein, maar handig in de hand. Dat is werkelijk geen weelde In een land dat dag aan dag Door lectuur maar vrij gezégend En... vergiftigd worden mag! Communisten, socialisten, O.S.P. en N.S.B., En de christen-democraten, Werken (langs elkander!) mee Om het volk en de Regeering Te vervreemden van elkaar; De methode zelfs van Kersten Riekt verschrikkelijk daarnaar. Grove leugen, vuige laster, Halve waarheid, naar het valt, Wordt, in allerhande druksel, Voor de kiezers uitgestald; En het gruivelijkst van alles Is de openlijke spot Met den Koning aller Eeuwen En de dienst van onzen God. Met het Christelijke dagblad Dringt men tot het volk niet door Dat, in armoe en ellende, Satan leent een open oor Daarom is dit vlotte volksblad Een uitnemend apparaat Tegen leugen en misleiding Die als kanker verder gaat. Met het frissche eerste nummer Maakte men een goed begin: Korte, heldere artikels, Verzen, prenten staan er in. En de prijsdrie koopren centen, Bij een klein getal maar twee, Valt de kiesvereenigingen Enzoovoorts voorzeker mee. Nu de handen uit de mouwen! Nu, verspreiders, aan de slag! Hier is werk, als brood zoo noodig, Dat niet liggen blijven mag! LEO LENS. (Nadruk niet verboden Er wordt snel gewerkt aan den bouw van de Rijnbrug te Arnhem om deze bij eventueele ijsgang schipbrug moet worden weg genomenvoor 't verkeer te kunnen openstelen. waardoor de L)e ontzaglijke menigte op de Mali tijdens 't passeeren van de bruidskoets De bemanning van den Panderjager na hun aankomst aan het S. S. te Den Haag. De drie groote kransen zijn een attentie van de K. L. M. Door Geysendorffer meegebrachte ongepubliceerde foto's van 't ongeluk te Allahabad. Boven de veiwrongen motoren van de Panderjager. Onder:, wat er overbleef van de lorrie, waarmede 't toestel in botsing kwam. Uit 't verhaal der vliegers bleek wel, dat de bemanning nauwelijks aan den dood ivist te ontkomen. De koets waarin de koning en koningin van Engeland zijn gezeten, verlaat Buckingham Palace op weg naar de Westminster Abbey.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5