ra dSOJj Dobbelmanit lekker ...man! VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 VIERDE BLAD PAG. I Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Haarlem-N., N. Brandsma te Bunschoten. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bergschen'hoek, J. C. van Apeldoorn te Leiden. Te Bodegraven. J. D. van Hof, te Rotterdam-Delf shaven. Bedankt: Voor Nieuwerkerk a. d. IJssel, G. de Vries te Heerde. JUBILEUM Ds. G. LANS Den 9en Januari 1935 hoopt Ds. G. Lans, Ned. Herv. Pred. te Huizen (Gooi) den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaar te Doeveren in het ambt van Dienaar des Woords werd bevestigd. Behalve Doeve ren. diende Ds. Lans ook nog de gemeenten te St. An naland, Ooltgens- plaat. Monster. Ouderkerk aan den IJssel, Suawoude en sedert 19 Juli 1931 zijn tegenwoordige gemeente Huizen. Van Juh 1920 Sept. 1923 was Ds. Lans Pred.-Directeur van den Geref. Zendings- bond. Hij is ook voorzitter van den Bond van Ncd. Herv. Jonge], Verg. op Geref. Grondslag. In Huizen heeft zich een Commissie gevormd onder voorzit terschap van Ds. Bouthoorn om den jubilaris op 9 Januari op passende wijze te huldigen. EMERITAAT Ds. C STEENBLOK Naar we vernemen heeft Ds. G. Steenblok, pred. bi) de Geref. Kerk te Lopik, wegens gezondheids redenen emeritaat aangevraagd. Ds. Steenblok is pas 40 jaar en in 1925 candidaat geworden. Lopik is zijn eerste en eenige gemeente geweest; hij deed er 31 Juli 1927 zijn intrede. Ds. A. T. VINK t Op 60-jarigf-n leeftijd is gisternacht plot seling overleden ds. A. T. Vink, N'ed. Herv. predikant te Angeren (Geld.). Ds. Vink is in 1S99 candidaat geworden en werd in 't zelfde jaar predikant te Vleuten. Sedert 30 Sept. 1928 diende hij de gemeente van An geren, waartoe ook Loo behoort. F. H. FOLKERTS f Op 21-jarigen leeftijd is overleden de 3e jaars student van de Theol. School te Kampen Folkert H. Folkerts van Groningen. Hij heeft zich in zijn jonge leven inzonderheid beijverd voor straatpre- diking en Zondagsschool in Kampen e.o. DE KERK VAN NOORD-SCHARWOUDE Er zijn plannen tot wederopbouw van de on langs afgebrande Ned. Herv. Kerk te Noord- Scharwoude. Het architectenbureau Kakes te Zaandam heeft een ontwerp gemaakt. Dit bureau heeft dezer dagen zijn 60-jarig bestaan herdacht en talrijke gebouwen in de Zaanstreek, inzonderheid fabrieken, gebouwd. JAVAANSCHE KERK TE KOETOARDJO Geopend op 19 October jJ. De Chr. Pers-Ver. „Midden-Java" meldt ons: 19 October was een blijde dag voor de leden Ber Javaansche Christelijke Kerk te Koetoardjo. Op dien dag mochten ze hun nieuwe kerkgebouw feestelijk in gebruik nemen. De plechtigheid stond onder leiding van Mas Karsamartedjo penningmeester van den Kerkeraad. Hij heet alle aanwezigen welkom, gaat in vogel vlucht na de geschiedenis dezer gemeente, ver klaart daarna de woorden die op den voormuur van de kerk zijn aangebracht: Karatone Allah woes anjedaki. moelanê pada mratobata (d.i. Be keert U want het Koninkrijk der hemelen is nabij gekomen), geeft een verklaring van het op de kerk aangebrachte kruis en gaat voor in gebed. Daarna iaat de eerste Goeroe Indjil van Koeto ardjo: Mas Samuel de gemeente zingen Ps. 122:1 en opent hij de kerk. Een Javaansche temlbang wordt ten gehoore ge bracht door een zangkoor hoofdzakelijk bestaande uit leerlingen van de P.G.C. schakelschool te Koe toardjo. De Voorganger (Goeroe Indjil der gemeente) beklimt den preekstoel en geeft nadat hij de aan wezigen welkom heeft geheeten een kort overzicht van de wordingsgeschiedenis van dit nieuwe kerk gebouw. Tenslotte vermaant hij de gemeente om getrouw te zijn in het bezoeken der bijeenkomsten. Toespraak Ds. Keuchenius Na een gemeenschappelijk gezang waarin Gods voortdurende Zegen over de nieuwe kerk word afgeaneekt ontvangt Ds. Keuchenius, de Miss. Predikant het woord als vertegenwoordiger der Zending. Hij brengt de gelukwenschen over van de Geref. Kerk van Utrecht, wiens gezondene hij is en ver klaart daarna in een korte preek de tekst, die tegen den achtermuur in een lijst is opgehangen, n.l. Johannes 3 16. I Een lied gezongen door de Vereeniging „Mozes" van de Christ. Schakelschool te Koetoardjo sluit de eerste rl) der sprekers af. Na de pauze voert de Wedana het woord, die namens hemzelf en de Inlandsche Overheid geluk en zegenwenschen uitspreekt voor dit nieuwi bouw en voor de gemeente. Vele afgevaardigden voerden daarna het woord o.a. Ds. Darmoatmodjo van Poerworedjo. Vele hartelijke woorden worden gesproken door de afgevaardigden uit het Keboe- mensche. Om 1 uur wordt de samenkomst met gebed gesloten. Het is een vriendelijk, ruim gebouwde kerk geheel onder leiding en verantwoordelijkheid van den Javaanschen Kerkeraad gebouwd door den Heer The Bing Koen uit Djokja. De kerk slaat aan den anderen kant van de spoorwegoverweg aan den verkeersweg naar het Zuiden, Kerk en Staat in Duitschland De bemiddelingspogingen Aannemende dat de in deze dagen veel voorko mende term „Te Berlijn verluidt" in de buurt der waarheid ligt, mogen wij als mogelijk veronderstel len, dat de bemiddelingspog.ngen van de Ministe- rialdirector dr. Buttmann, die op verzoek van Adolf Hitler sinds vorige maand de bemiddelings- werkzaamheden tusschen de twee fron.en heeft overgenomen, voortgang maken en er kans op een oplossing komt, eenerzijds doordat de meest voor aanstaande leiders van de belijdenisbeweging, bis scoop dr. Mahrarens, bisschop dr. Meiser en bisschop dr. Wurm voor een compromis toegan kelijk zijn. anderzijds doordat de leider der .Duit- sche Christenen", de waarnemende rechtsbestuur- der der kerk mr. Kinder een zeer tegemoetkomende hocdlng aanneemt. Er is echter tegenstand tegen elk compromis bij een minderheid aan beide zijden. In de belljdenisbewegng zouden Karl Barth, As- mussen en Martin Niemöller scherp tegen eenig compromis zijn. Splitsing in de Belijdeniskerken? Deze laatste mededeeling vindt steun in een „officieus-poli liek" bericht aan het N.C.P. uit Berlijn, dat de leden van den Broederraad ds. Nie möller, ds. Asmussen, ds. Karl Immer (te Barmen, Gereformeerd) en prof. dr. Karl Barth hun ambten in de Broederraad hebben neergelegd en zich alleen nog in de thans zelfstandig geworden Oud- Pruisische Uniekerk geven willen. „Beduidt dit niet direct 'n splitsing in de belijdenisbeweging", aldus gaat dit bericht voort, ,,'t beduidt toch wel, dat de landsbisschop van Hannover dr. Mahrarens (met de Zuid-Duitsche bisschoppen) thans positief voor den vrede in de kerk opkomt, al heeft hij niet de geheele belijdenisbeweg.ng achter zich". Zijn deze tijdeigen juist, dat blijft de afstand naar een verzoening, waarbij de belijdende kerken hun positie ongerept handhaven kupnen, even groot als tevoren. Het In beslag genomen blad „Evangelium im dritten Relch", waarvan nr. 47 in beslag genomen Is, deelt in nr. 48 mede, dat het ditmaal in plaats van 12, 8 bladzijden telt, om dat 4 bladzijden met berichten over (het woord kerkstrijd is met ingevuld) oiet verschijnen mogen. Onze Duitsche correspondent schrijft ons; Ondanks allerlei offidee'e en offitieuse berich ten. volgens welke de staat zich niet meer met Jen kerkdijken strijd wenscht te bemoeien, blijkt tel kens weer, hoe groot de belangstelling juist in regeerlngskringen voor alles is, wat met de ver schillende religie use stroomingen samenhangt. Zoo kan men op de voorpagina van den „Völkischen Ëeobachter" van 27 Nov. met dikke letters lezen: „Verbod van de Vrij- relig:euse gemeenten in Pruisen". Als minister-president van Pruisen en chef der Geheime Staatspolitie deelt Görlng mede. dat dit genootschap den laatsten tijd opvallend veel voormalige communisten en socialisten heeft opgenomen, om een nieuwe politieke actie onder religieusen dekmantel op touw te zetten. Hooge functionarissen uit den marxistischen glanstijd hadden hier hun toevlucht gezocht en gevonden, maar het algemeen bdang maakte opheffing dezer organisatie noodzakelijk. Aldus oordeelt Minister Göring. De redactie van het hoofdorgaan der N.S.D.A.P. voegt hier nog aan toe: „Bovenstaande verorde ning van den Pruisischen minister-president bewijst voldoende, dat alle beweringen omtrent een vij andige houding ten opzichte van de kerk niets dan leugen en laster beteckenen. Het tegendeel wordt hiermee aangetoond, dat de staat zich beschermend voor de instituten der christelijke confessies plaatst, doordat hij de laatste overblijfselen der marxisti sche, tegen de kerk gemunte organisaties vernie tigt". Al gelooven wij niet zonder meer, dat het onder Rosenbergs beleid staande hoofdorgaan der N.S.D. A.P. plotseling sympathie gaat koesteren voor het kerkelijk leven toch valt het op, dat de staat zich opnieuw met den kerkelijken strijd gaat be moeien. Men heeft waarschijnlijk ingezien, dat deze kerkelijke strijd van beslissenöen invloed kan blijken op het voortbestaan van het Derde Rijk. Immers: beide begrippen, staat en kerk, kunnen niet van elkander gescheiden worden door bepaal de wettelijke verordeningen. De Duitsche kerk is ongetwijfeld op steun en hulp van staatswege aan gewezen —- maar al evenmin kan de staat zich op den duur handhaven, wanneer een belangrijk deel van het kerkvolk zich aan het politieke leven ont trekt. Men hoort in theologische kringen tegen woordig vaak de vraag stellen: Is de kerk een voortbrengsel van den staat of heeft de staat zijn groei en bloei voor een belangrijk deel aan de kerk toe te schrijven? Vooralsnog schijnt men in officieele regeerings- kringen overtuigd te zijn van de superioriteit van den staat, want men heeft 't aangedurfd, den veel- genoemden Zwitserschen theoloog, professor Karl Barth, die in Bonn doceert en in gereformeerde krin gen onaantastb_ar aanzien geniet, te schorsen. Beweerd wordt, dat hij den nieuwen ambtelifken eed, welke absolute gehoorzaamheid aan Hitier voorschrijft, zou hebben afgelegd ..voorzoover dit inet zijn geweten in overeenstemming te brengen is". Deze beperkende bepaling zou tot zijn tijdelijk ontslag hebben geleid. Zijn aanzien in christelijke kringen zal hierdoor stellig niet kleiner geworden zijn. Niettemin moet hierbij in het oog worden gehouden, dat Barth overtuigd sociaal-democraat was, zelfs voor de tweede maal tot deze partij Als een kleine sensatie werkte het bericht, dat de organeu van beide kerkelijke groepen, dus „Evangelie in 't Derde Rijk" en de „Junge Kirche" in beslag genomen zijn. Bij de „Junge Kirche" Is dat niet zoo bijzonder, want de oppositie staat voortdurend on-c-r strenge controle maar voor de „Duitsche Christenen" en hun rijksbisschop Muller beteekent het een moreele nederlaag, daar zij zich steeds beroepen op hun nauw contact met de rijksregeering. Het verbod van beide organen is begrijpelijk, want een verordening van rijksminister dr. Frick had voorgeschreven, dat de kerkelijke strijd voor taan niet meer in dag-, week- of maandbladen behandeld mag worden. Natuurlijk is zulk een ver ordening op den duur onhoudbaar maar niette- m n moet een schending van zulk een verbod ge straft worden. Ik heb een nummer vao het ver boden weekblad der „Duitsche Christenen" op mijn schrijftafel liggen maar zie van citaten af. daar het hierbij immers om een interne Duitsche aange legenheid gaat, waarmee wij ons vooral niet al teveel moeten bemoeien. Omtrent de kerkelijke oppositie liet ik me toe fluisteren, dat men Wilhelmstrasse 34. in het hotel van de „Vereenig'ng van Chr. Jonge Mannen (waar vrij geregeld samenkomsten van de oppo sitie worden gehouden) een kerkelijke synode heeft belegd Bij deze gelegenheid weid ingeval rijksbisschop Muller mocht aftreden het volgen de kerkelijke ministerie opgemaakt: bisschop Ma- rahrens als opvolger van Müller. praeses Koch. Lie. Humburg (Westfalen) en Breit (Beieren) als eventueele kerkelijke ministers. Actueele beteekenis hebben zulke besluiten echter niet, zoolar-g Muller als rijksbisschop gehandhaafd blijft. Ook deze heeft cor Woensdag een bijeenkomst uitgeschreven. 11e vroegere verordeivngen van Jager herroepen n schijnt er dus op uit te zijn, door een nieuwe kerkelijke wetgeving zijo positie te sterken. Volle digheidshalve mget ik nog meededen, dat in Duitsch-Christelijke kringen het gerucht de rende doet. dat ds. Niemöller uit Dahlem en prof. Barth Bonn geschrapt zouden zijn als lid der kerke lijke oppositie, een gerucht, dat mij niet erg waar schijnlijk aandoet, daar zij juist bij hun strijd om het evagelie-in-onverkorten vorm steeds op den voorgrond hebben gestaan. EERSTE STEENLEGGING. Hedenmiddag te 2 uur is door Ds. J. v a n er Leek, predikant der Geref. Kerk te naarlemmermeer-Sloterweg de eerste steen gelegd van het nieuwe kerkgebouw dier gemeente CHR. GEREF. GEM. DEN HAAG-OOST. De institueering van de Chr. Geref. Ge meente Den Haag-Oost zal 13 December a.s. plaats hebben in een samenkomst in de Eben Haëzerkerk. Ds. L. H. v. d. Meiden van Den Haag-Centrum hoopt in dezen dienst, die des avonds om 8 uur begint, voor te gaan. Hiermede zal 't aantel Chr. Geref. Gemeenten de Residentie tot drie zijn uitgebreid, t.w. Centrum, West en Oost. DE FUSIE MF.DAN-SIANTAR. Naar wij vernemen gaat de voorgestelde fusie tusschen de Geref. Kerken van Medan en Siantar niet door. Medan durfde de finan- tieele consequenties van het beroepen van Ds. E. de Jong te Siantar niet aan. Na uitvoerige beraadslagingen is daarom besloten dat de kerk van Fematang Siantar zelfstandige ge meente blijven zal. Door ingrijpende bezuini ging zal de kerk van Siantar probeeren haar finantiën sluitend te krijgen. De kerk van Medan zal die van Siantar op allerlei wij: steunen, o.a. doordat elke drie maanden e» gemeenschappelijke vergadering kerkeraden gehouden zal worden. Kostelooze proef met Kruschen Salts Bij elke flacon Kruschen Salts 1.60 wordt nu voor een bepaalde tijd een gratis proefflacon verpakt. Maak nu van dit mooie aanbod gebruik om eens zelf de werking van Kruschen Salts te ondervinden. Kruschen Salts zuivert Uw bloed. Voor rheumatiek, jicht en ischias bestaat er geen beter, eenvoudiger en doeltreffender middel. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buiten- landsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking mei de naam van N.V. Rowntree Handels Maat schappij op verpakking en etiket van de flacon gedrukt. (Adv.) 'T VERLANGLIJSTJE VAN MIEP bevat alleen boeken. Zij wil graag hebben. 1. J. H. v. d. Lichte: Tot het licht gloorde. 2. M. v. d. Ililst: Roselientje. 3. Sophie Woudts: Die andere Beatrijs. Allemaal uitgaven van MEINEMA te Delft en ze kosten 0,90 ing.; 1,gecart. en ƒ1,50 in prachtband. Vraagt uitdrukkelijk deze titels bij Uw boekhandel. ZENDING EN PHILANTHROPIE DE GULDEN REGEL, DE MELKCENT ENGIJ Welk bitter menschenwee in Armenië doorstaan wordt, is meer bekend dan de wijze, waarop wij hier in het zoo rijke Holland kunnen helpen het te verzachten. De Morgen! and zending kan er ons pijnlijk veel van vertellen en zij doet wat z ij kan. Wij ook? Eir zijn een paar eenvoudige middelen welke zij ons aan de hacis doet, om haar zwaar en mooi wenk te steunen. Het eerste wordt al eenige jaren toegepast; de dag van den Gulden Regel. Ditmaal valt hij op 9 December. Wij eten dan één keerniet op z'o Zondagsch en het saldo is voor de tobbende Armeniérs. Het andere middel is: de melkcenï. Het doel is op iederen liter melk, die wij voor cos huisgezin nemen 1 cent als toeslag te leggen voor het anders van ellende wegstervende kind. Aan dezen oproep vao een meelevend lezeres van „Morgenland" (het orgaan van de Morgen land-Zending) hebben tal van lezers gehoor ge geven. Er staan echter nog een groot aantal busjes te wachten. Eind October zijo voorloopig als proef twee kisten melkpoeder inhoudende 900 liter volle melk naar Aleppo gezonden. In ons blad van 22 Sept. jJ. hebben wij melding gemaakt van de uitzending van den Zendeling Breet en zijo echtgenoote naar Aleppo. Zij zijn daar inmiddels aangekomen en deelen mee, dat zij na een rit van 12 uren uit Beyrouth te Aleppo vermoeid waren aangekomen. „De vermoeidheid werd echter spoedig vergeten door de ontvangst. Toen we dicht bij het Zendingshuis waren, kwamen plotseling de kinderen, die in Nederland pleeg ouders hebben, ooder leiding vao Zr. K. Oster- mann naar buiten, stelden zich in rijen op en zen gen een aantal liederen ter verwelkoming. Het was ontroerend te zien en te hooren, hoe geestdriftig het wei-kom dergenen was. die zoo ontzettend veel hebben moeten lijden en nog lijden om Jezus' wil en met hoeveel blijdschap zij hen ontvangen, die den naam van Jezus onder hen levendig willen houden en dien naam willen verbreiden onder hun vervolgers. Onze kamers in het Zendingshuis waren met bloemen versierd (en dat wil heel wat zeggen in Aleppo, waar nagenoeg geen bloem» te krijgen zijn) en boven de deur prijkte een groot bord met „Welkom"." In Aleppo zijn thans vier Zendingstehuizen: Bij de reeds bestaande huizen „Elim" (weverij". „Sa- repta" (toevlucht voor weduwen), „Karmel" in Atyk (herstellingsoord) is nu ook „Sichar" geko men als eigenlijk zendingshuis; te Straatsburg is een zendingshuis als ceDtrale van den arbeid Id Frankrijk gebouwd. Al deze huizen werden ge bouwd uit middelen, die speciaal voor elk doel werden gegeven. Ten slotte: het adres voor de bewijzen uwer dankbaarheid voor wat gij oog moogt ontvangen, is Me). Cato de Witte, W. Barentz- straat 103. Utrecht (Postgiro 18757). DE GEREF. KERK VAN MEDAN De Kerkeraad der Geref. Kerk heeft doen aanbesteden den bouw van een Zendingskerkje voor de Christen-Javanen, alsook een goeroe woning en een colporteurs-onderwy zers( dub bel) hui s- Ds. L. Netelenbos, te Hilversum, predikant van de Geref. Kerk van Utrecht van het Zendingsterrein te Poerworedjo, die om particuliere redenen in Ned.-Indië vertoeft heeft van 6—20 October de Geref. Kerk var Medan bezocht en de kleine kinderen der Ja vaansche geloovigen gedoopt, alsook een 7-tal volwassenen, terwijl enkele Doopleden bij hem apenbare belijdenis des geloofs hebben ge Schoolnieuws. Dr. L. C. HOFMANN NAAR Z.-AFRIKA Onze landgenoot dr. L. C. Hofmann te 's-Gra- venhage is, naar het Hbld. meldt, benoemd toi professor of Roman law, Roman Dutch law and jurisprudence aan de universiteit van de Wi tersrand te Johannesburg. Dr. Hofmaan is geboren te Rotterdam 19 April 1902. studeerde aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1924 den graad van mr. in de rechten be haalde. In 1927 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift. Hij is o.a. o. geweest secretaris van de directie der S. H. V. a ss. professor aan de Columbia-i New-York. JAARBOEK NED. HANDELSHOOGESCHOOL Het jaarboek 19331934 van de Ned. Verg. voor Hooger Handelsonderwijs, waarvan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam uitgaat, bevat de gebruikelijke gegevens. Opgenomen zijn o.m. de afscheidsrede van Prof. Verrijn Stuart diesrede van Prof. Mr. C. W. de Vries. Het aantal studenten is sedert de oprichting (1913) gestegen van 70 tot 461 vrouwelijke). De verste daling werd bereikt in 1929 (310), het hoogste cijfer in 1918 (584). Stu denten van boven 30 jaar zijn er voor bet loopen- de studiejaar 32 ingeschreven. Naar hun afkomst zijn er 377 Nederlanders, uit de Ned. Koloniën 71 cn uit andere landen 12. In het genoemde studie jaar hebben 11 promoties plaats gehad. Van de vaders der studenten zijn er 37 werkzaam bij het onderwijs, 62 in den handel. 21 in de techniek, 36 rentenier. 13 militair. 13 arts. 15 fabrikant 23 middenstander, 17 handelsagent of -reiziger, 17 in het Bankbedrijf. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzeres aan de Prot. Chr. School te Boxmeer (hoofd J. E. Meijer): Mej A. H. Hajenius. thans als zoodanig werkzaam te Waspik. Benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Wierden (hfd. J Buddingh): de heer P- C. v. d. G r i f t te Den Helder. Benoemd tot onderwijzer aan de Geref. School te Wezep (G.) de heer R. L. Kuipe r te Hollen Benoemd tot Hoofd der School met den Bijbel te Appelscha (vac. P. Boerema): de heer G. Drenth Jr. thans hoofd te Kantens (Groo.). JUBILEUM J. T. DE JAGER Morgen viert de heer J. T. de Jager, hoofd van de Chr. School te Bozum, thans wonende te Leeuwarden, zijn 40-jarig ambts jubileum. De jubilaris arbeidde als onderwijzer aan de Chr. scholen te Oostermeer, Kollum en Assen en trad in 1901 op als hoofd te Bozum. Aan de vroegere Normaallessen te Sneek en aan de Chr. Kweekscholen te Sneek en te Leeuwarden was de heer De Jager leeraar. In verschillende examencommissies heeft de heer De Jager vele jaren zitting gehad, ter wijl hij medewerker was aan de schriftelijke hoofd-acte-cursus „Studeo". Ook heeft hij meerdere leerboeken en brochures van zijn hand het licht doen zien. Aangezien de heer De Jager reeds eemgen tijd ziekteverlof geniet kan van eenige vie ring van zijn jubileum geen sprake zijn. Gisterenmiddag is de pas gestichte Land bouwhuishoudschool te Giessen-Oudkerk (Gem Gieasendam) geopend. De Minister van On derwas was vertegenwoordigd door Mej. Smit, inspectrice van het landbouw-huishoud onderwijs. Zij heeft de school officieel ge opend en het onderwijzend personeel geïnstal leerd. In haar rede deed zij het groote belang van het landbouw-huishoudonderwijs in het algemeen uitkomen, en de groote beteekenis van deze school voor de streek, waarin ze ge plaatst is (het centrum van Alblasserwaard) in het bijzonder. Na de inspectrice werd nog het woord ge voerd door verschillende autoriteiten uit den omtrek, burgemeesters der omliggende plaat sen en door Bestuurders der samenwerkende organisaties. UIT DE TIJDSCHRIFTEN in een nuchtere, ernstige causerie over ,A«t ge zond verstand" in het orgaan der S.S.R.. schrijft IJ. R. Wierda behartigenswaardige woorden, waarvan wij er enkele, als strekkende tot buiten de studentenwereld, overnemen: Wij calvinistische studenten moeten ons vooral in dezen tijd hoeden voor dwaze dingen. Het front van de strijd tegen het Christendom is ver legd naar het terrein der ethiek. ^Wetenschappelijk heeft men het Calvinisme als levens- en wereldbeschouwing niet kunnen ver nietigen. .Nu gaat men de leefwijze van de Christenen zelf na. om vanuit een meer kwetsbaar punt de leer te bestrijden. Natuurlijk tevergeefs. Maar toch, het leidt tot heilzame zelfcritiek. „Zoomin de wereld de leer kan aanvallen met de'leefwijze der aanhangers, kunnen wij de leer verdedigen zonder er naar te handelen." Examens ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Geel.: Indisch recht: cand.ex.. de he-e.r M. Wkaanmam Re oil ten: ca.nd.ex.. de hew R Leggers; doet. ex.. die heer J. C. van Alphen de Vee*. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Geel." Godgeleerdheid: kerk. voorb. ex.. de nee ren w. A. Nell en A.C. Smits. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl ueneeskunde: artoex. Ie ged.. de heeren H. Mulder, M. J. Ktogroa. M. U. Wiersema; mrtsex., de heer B. J. v. d. Meer. geb. te Akkanim. God-geleerdheid: kerk. voorb. ex., de hew K. Beka. R-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl. Rechten: doet. ex„ de heer G. T. A. M. Noppen te Eindhoven. NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. Gesl.: Handelswetenschap: carta.ex^ de heeren H. D. Nijhuls. M. Sijtsma. Ph Streef en A J. D. Rozema. R.-K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TIL BURG. Gesl.; Handelswetenschappen: cand.ex.. de heeren M. F. J. van El-deren. 's-Hertogen- bósoliF. T. H. van Gullek, R-avenstelm. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT Gesl.Scheikundig ing.: cand.ex., de heer H. N. GESCHIEDENIS M. O. AMSTERDAM. GeSx.4 rand. Gesl. W. H. Schute 3-HertogbosohH. A. Rubers. Etten DELFSTOFFENKUNDE ENZ. DEN HAAG. (Akte K. delfstof-, aard-, plaait- ?n diefltuode). Opger. en opgek. 2 cand., afgew. L, gesl. de heer H. R. Slnia, Den Haag. WISKUNDE RUBRIEK^ ZATERDAG 1 DECEMBER HUIZEN 1875 M. KRO-programma. 8.00—9.15 cn 10.00 Gramofocopi. 113012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 230 Gramofoonpl 3.00— 4.00 Kinderuur. 4.15 Operetteprogramma. 5.15 Gramofocopi. 5.30 Lezing. 5.45 Schiagermuziek en lezing 7.15 Kath. RVU. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. Gramofocopi. S-10 Populair concert 9.00 Gramofoonpl. 9.10 Operaconcert 9.55 Gramofoonpl. 10.25 Vaz Dias. 10.30 Ver volg operaconcert. 11.0012.00 Gramofoon- muzick. HILVERSUM 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofocopi. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. continubedrijven: Orvitro- pia olv. J. v d. Horst. J. Lemaire (declamatie), J MacDuncao (doedelzak) en mevr. MacDun- can (zang). 12.00 Gramofoonpl. 12.15 De Zon nekloppers olv. C. Steyn. 1.00 Gramofoonpl. 1.30 De Flierefluiters olv. E. Walis. 2.00 Zen- derverzorging. 2.15 Zang door Leo Fuld. 2.40 Mr. S. Mok: De herziene ziektewet. 3.00 Gra mofocnpl. 330 R'damsch Philh. Orkest olv. E. Flipre, E. Schelling (piano) en R'dainsch Man nenkoor Apollo". 4.30 J. de Roode: Duitsch land. 4.50 Vervolg concert. 5.30 Gramofoonpl. 5.40 Literaire causerie N. J. Swierstra. 6.00 Dc Wielewaal olv. P. Tiggers. 630 GramofoonpL 7.00 VRO. 8.00 SOS.-berichten, gr.pl. 830— 12.00 „Hou stand!", programma mrav. het Vara-oricest olv H. de Groot. Eddy Walis en zijn ensemble. J. Schmidt (zang), Oome Keesje, Lou Bandy en Henriette Davids in bun reper toire. DROITWICH 1500 M. 1035-10 50 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonpl 12.05 Western Studio-orkest olv. F. Thomas mmv. H. Searle (sopraan). 1.20 Commodore Grand Orkest olv. H. Davidson. 2.25 Belfaster Omroep orkest olv. E. G. Brown. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Reg. King en zijn orkest mmv. Fr. Morris (sopraan). 5.05 Studentenliederen. 5.35 BBC-dansorke&t olv. H. Hall. 6.20 Berich ten 6 50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.20 Interview. 7.50 Radio Militair Orkest olv. B. Walton O'Donnell. mmv. K. Ellis (bas). 8 50 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Theater-orkest olv. S. Robinson. 11.15 Voordracht. 1130—12.20 Ambrose en zijn band KALUNDBORG 1261 M. 11.201.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.50—4.50 Omroeporkest olv. Reesen. 7.20 Feestuitzending. 9.35 Omroepor kest olv. Gröndahl. 10.20—11.35 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Orkest- concert. 11.20 Omroeporkest olv. Schumacher. 12.35 Mannenkoor olv. Niemann. 1.35 Gramo foonpl. 3.20 Omroepkoor, kamerorkest en so listen olv. Kneip. 6.20 Volksmuziek 735 „Hu mor vom Niederrhein", gevar. programma mmv het Omroepkleinorikest, mcodharmonica-orkest, mannenkoor en solisten. 9.40 Concert. 10.20— 12.20 Uit Hamburg: Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.; 12.20 Gramo foonpl. 130'2.20 Salonorkest olv. Walpot. 6 40 Kamermuziek. 735 Gramofoonpl. 8.20 „Dreigroschenoper" van K. Weill mmv. solisten en het Salonorkest olv. Douliez. 9.20 Cabaret programma. 10.30—12.20 Dansmuziek. 4.S4 M.: 12.20 Salcnorkest olv. Walpot. 1.30—2.20 Gramofoonpl. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Gramo foonpl 8.20 dito. 8.50 Concert uit Luik olv, Fr. Rasse. Hierna tot 12.20: dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Georg Boulanger en Georg Nettelmann met hun orkes ten mmv. M. Gründgens en H. E. Groh. 9.20 Berichten. 9.50 Ijshockeyberichten. 10.05 Weer bericht. 10.2011 50 Dansmuziek uit Konings bergen olv. E. Börsdiel. IBIS SHAG - LICHTE PUPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en «één anderal FEUILLETON Een werkende Vrouw Naar het Engelsch (2 „Nu, volg mij daal" Hamilton ging haar vóór door een lange gang en door een leeg vertrek, dat vol aardewerk stond en waar vrouwen ijverig aan het schrobben waren; toen een trap op en door een reeks vertrekken, waar Vrouwen cn meisjes papieren patronen aan de vormen zaten te hechten, of die in wreven met een rood poeder; toen weer een trap op en weer door een reeks kamera waar jonge mannen aan het beschilderen Van vazen waren; tot ze tenslotte aan een Vertrek kwamen, waai' de tafels en de stoelen alle opzij geschoven waren, zoodat hier de vloer kon gedweid worden. Een magere vrouw was zoo juist met den benen hoek er van begonnen. „Hier is een nieuwe hulp voor u, Mrs. Briggs. U moet haar maar onmiddellijk aan het werk zetten." „Ja, sir", antwoordde de vrouw nederig. Zijn gevoel van ridderlijkheid gedoogde het niet, deze jonge dame aan dergelijk werk te zien, maar hij had immers niets anders voor haai en zij had eenmaal zoo zeer aangehouden, dat hij haar innig vor driet zou hebben gedaan met een wei gering. In den loop van den dag kwam hij her haaldelijk eens kijken en vond haar altijd ijverig aan het werk. Op Zaterdagochtend, even voordat dc werkzaamheden gestaakt werden, hield een sierlijk pony wagentje voor den hoofdin gang stil; een jonge-.dame wierp de teugcis toe aan een miniatuur-groom en begaf zich door den hall regelrecht naar een vertrek, waaroD stond geschilderd: „Bedrijfsleider." Ze was heel aardig om te zien: een blond teer ding, met blauwe oogen en haar keu rig toiletje van donkergroen laken stond haar uitstekend. Ze ging het vertrek bin nen als iemand, die er zeer goed bekend is en die het recht had, er te komen, wat inderdaad ook het geval was, want zij was de dochter van Mr. Vane, den oudsten deelgenoot. Ze tikte aan en hoorde onmiddellijk een stug: Binnen!" „U is niet bijzonder beleefd, mijnheer de bedrijfsleider! Ik had hard lust, om niet binnen te komen." Verrast keek Max op: „Neem mij niet kwalijk: ik wist niet, dat jij 't was, Amy! Ik ga do werklui be talen; ik dacht, dat jij de eerste was." „Ik zou heel graag betaald worden. Hoe veel denk je dat ik waard ben?" „Als model voor een schilder?" Zij verwaardigde zich niet te antwoor den op die plaagachtige vraag. Max was in zijn werkpak, dat vol vlek ken en spatten zat van allerlei kleur; maar hij scheen in het minst niet verlegen door de tegenwoordigheid van de sierlijk go- kleede jonge dame en ging met haar om, met het gemak van een ouden huisvriend Dit was iets, dat de arbeiders zich nietl begrijpen konden en het had dikwijls aan- i leiding gegeven tot veel gepraat aan dc lange tafels, waar de patronen op de vor men werden gehecht. Iedereen wist, dat Mr. Hamilton van onderop was opgeklom men tot bedrijfsleider en men hield het er algemeen voor, dat zijn eerzucht nog naar iets hoogers streefde. „Ik zou graag wat hooger zittem, dat ik hun gezichten kon zien. Ik acht mijn op voeding niet voltooid, eer ik mijn mede schepselen zal hebben bestudeerd!" „De studiën van een muis, is 't niet? Noem dan mijn kantoorstoel en ik zal Hij schoof zijn tabouret dichter bij het venster, waar haar tegenwoordigheid niet. zoo dadelijk in het oog zou vallen en, toen hij weer hoorde kloppen, liaasite hij zich naar zijn schrijftafel en herhaalde zijr: „Binnen!" op dienzelfden gebiedenden toon waar Amy zoozeer bezwaar tegen had go had. Eén voor één, heel ordelijk, kwamen de arbeiders naderbij, zeiden hun namen en ontvingen hun loon. De meeaten keken eens even naar het jonge dametje op de kantoorkruk en werden wat minder ruw in hun optreden om der wille van haar. Het was inderdaad een studie, om de gelaatsuitdrukking waar te nemen bij zoo velen: er waren er bij bleek en vol zorgen, van vrouwen, die een zware taak hadden; aardige, een beetje verlegen gezichtjes van jonge meisjes on ruwe, grove mannenge- zichten, soms half-verzengd door het hoete ovenvuur; dan waren er ook met schran dere of artistieke uitdrukking. De laatste, die naderbij trad, was dc nieuwe werkster. „Hoe is uw naam?" vroeg Max op zijn gewonen, strooven toon. „Esther Stewart", antwoordde zij vrien delijk. Miss Vane was de studie van haar mede schepselen wat moe; na de eerste honderd gezichten leek het haar een beetje een tonig te worden. Maar op de klank van Esthers muzikale stem herleefde haar belangstelling. „Waar woont u?" vroeg Max. Zij noemde den naam van een armoedige buurt, en, nadat hij haar adres had opge- teekend in zijn boek, telde hij een stapeltje shillingen uit en schoof haar dit toe. „Ik ben hier pas een halve week", zei ze en gaf de helft van het geld terug. Max keek haar aan met strengen blik en vroeg: „Wilt u hier blijven werken?" „Heel graag, als u tevreden over mij is „Onthoud dan ééns en vooral: als u hier wilt blijven werken, dan moet u mij ook gehoorzamen. Neem dus dat geld. Ik wil mijn rekening niet door de war ge stuurd zien door zoo'n halve week!" Een donkere blos overtoog haar gezichtje toen ze dc shillingen bij zich stak; maar ofschoon ze wel eenigszi'.is in haar trots geraakt was, begreep zij toch, dat het zijn manier was, om haar een vriendelijkheid te bewijzen; en het was al zoo lang geleden, dat iemand vriendelijk voor haar was geweest! Ze was net bij de deur, toen zij zich hooide terugroepen op korten, zakelijkcn toon. „U kunt de volgende week naar kamer, nummer 10 gaan; daar hebben ze nog een werkster noodig. Niet vergeten? Num mer 10 dus." „Dank u", zei ze weer, met oogen, die schitterden door haar tranen heen, want haar dankbaarheid kende geen grenzen. Het grond-dweilen was een veroazend ver moeiend iets geweest voor haar daarin on bedreven armen en op kamer nummer 10 zou het, in vergelijking, makkelijk werken zijn. Bovendien was de betaling daar nog Miss Vane klom van de tabouret „Toe, vertel mij eeus wat van dat meisje Max!" „Ik weet niets van haar af: ze is hier pas een paar dagen." Hij zei er niet bij, dat zij dienst deed als werkster. „Ik ben overtuigd, dat ze beter dagen heeft gekend!", zei Miss Vane. „Ze heeft oen zeer beschaafde stem met een eenigszins vreemd accent. Plooide je wel?" „Dat is weer net iets voor een man, om daar niets van te merken! Nu, zooals ik aan haar spreken hoorde, begreep ik, dat zij een dame was. Ze is zeker kamenier geweest en heeft veel in het buitenland gereisd. Ik denk, dat ik haar eeas ga opzoeken." „Dat zou ik je niet raden." „Waarom niet? Ze leek mij heel arm; misschien kan ik haar helpen." „Je moet doen, zooals je wilt, maar menschen, die beter dagen hebben gekend, worden niet graag beschermd." „Dus ze heeft dan toch beter dagen ge kend?" „Ik weet niets van haar: jij opperde «T.e, veronderstelling zelf." „Je be.it vanochtend niet best geluimd, Max! Dan blijf ik dok niet hij je praten. Ik vond, dat je zooeven erg bot was tegen dat arme kind!" Max lachte en terwijl hij iets uit een muurkast haalde, bood hij haar een pakio aan. „Niet openmaken, vóór je thuis bent, zie je!" „O, wat lief van je! Dat is zoo 'n snoezig klein kopje. Is er eindelijk een bestand gebleven tegen het heete vuur?" „Wacht tot jo thuis bent", was al wat hij antwoorddA. HOOFDSTUK II Maandagochtend kreeg Max een briefje met uitbundige dankbetuigingen van Miss Vane, want, daar zij toch in lekeren zin tot de firma behoorde, was zij in staat, hel cadeaytje van dat fecëriek-fijn-beschilderde kopje en schoteltje te waardeeren. Zij wist, hoe vele er eerst te niet moesten zijn gegaan, vóór dit er ongeschonden afgek.*, men was en ze wist ook, dat Max alle voorafgaande mislukte exemplaren an de firma zou betaald hebben. In het post scriptum zei ze: „Wil je zoo goed zijn, Esther Stewart vanmiddag naar de Towers te sturen? Moeder wil haar eens zien." Max fronste de wenkbrauwen: „Nu, ze moeten natuurlijk haar zin heb ben", mompelde hij, „maar ik geloof niet dat Lady Adelaide Miss Stewart tot iets bewegen kan, wat zij niet wil!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11