BINNENLAND. DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9" TWEEDE KAMER Begrooting van Defensie Dag van herhaling Vermoorde onschuld Roode echo Misbruik van een onjuiste verklaring Strijd over het V.I. Overzicht Vergadering van 28 Nov. 1934 Het was gisteren een dag van herhalin gen. Te begrijpen. Want we sloten bij De fensie af met den achttienden spreker en rog staan er enkele ingeschreven. Dat vreet tijd en we kunnen ons indenken, dat den minister soms zekere ergernis bekruipt als hij maar urenlang al die herhalingen moet aanhooren. Er wordt ditmaal wel wat erg ruhn met den nationalen tijd omge sprongen. Met name de soc.-dem. maken het daarbij heel erg. Reeds kwam hun vier de man in het vuur en we hoorden ook viermaal een betoog over de onjuiste docl- slelling van den minister voor onze weer macht' Dat is van „het goede" teveel. Ecni- ge meerdere discipline ware niet ongc- vvenscht. Intusschen stelt deze gang van zaken ons in staat om met een korte beschouwing te volstaan. Van de gehouden redevoeringen kunnen we die van de heeren Arts, Sneevliet, Ef- fendi en Faber laten voor wat ze zijn. Ook die van den lieer v. Houten was weer een trouwe echo van de ontwapeningsbeschou wingen der soc.-democraten. Ook de heer Drop had eigenlijk weinig Iiicuws te vertellen. Het spelen van de „ver moorde onschuld" ten aanzien van de ge beurtenissen met de „Zeven Provinciën" hadden we hem reeds eerder zien doen. Voor wie den inhoud der soc.-dem. pers kent voor en kort na het gebeurde, slaagt een dergelijk pogen niet. Ook lipt citeeren van vice-admirpal Jager, voorstander van klein materieel, leek ons niet zeer doeltreffend. Want de absolute te genstelling welke de heer Drop trachtte te constitueeren. is hier niet aanwezig. Wat we aan grooter schepen bezitten speelt geen rol; onze hoofdkracht zullen we steeds moeten zoeken in kleine schepen en in de luchtverdediging door middel van vliegtuigen. Dat de soc.-dem. het stellen van elke vcrdedigingsmogelijkheid als onderdeel van het doel onzer weermacht afwijzen, registrceren we nogmaals te allen overvloe de. Met a' hun gepraat over een veilig- heidsniacht laten ze ons land volkomen on beschermd en leveren het over aan do grootst mogelijke onveiligheid. Heel hun houding is tweeslachtig en Inconsekwent. Ze hebben vroeger gesproken van „dappere ongehoorzaamheid", maar de „dappere ge hoorzaamheid", die bij hun z.g. gewijzigde houding zou passen, kennen zij niet. Wat ons niet verwondert. Want naar onze over tuiging zijn ze als partij in wezen nog niet veranderd. Ze blijven revolutionaire oppor tunisten, menschen van het oogenblik, die volslagen den moed missen om te doen wat nationaal-voelende zusterpartijen in het buitenland wel doen, deels uit overtuiging, deels uit hittere noodzaak van het oogen blik. ..De partij", die eigenlijk nog leeft uit de oude leus: geen man en geen cent, zal aan den vloek van het booze verleden niet gemakkelijk ontkomen. Alleen bij situaties als in 1914 slaan ze om en stemmen weer voor de honderden millioenen aan oorlogs- credieten. Wee ons, indien we dan niet ge zorgd zouden hebben met de droeve werke lijkheid en de lessen der historie rekening te houden. Afwachten ware op dit gebied de ergerlijkste roekeloosheid en een spelen met de hoogste volksbelangen, in de eerste plaats met die der arbeiders. Voor ons de laatste maar chronologisch de eerste spreker was de heer Schaepman. Deze R. K. militaire specialiteit toonde zich voorstander van een klein-materieel-vloot, Felle critiek had hij op de schandelijke onnationale houding van dén fascist Wes terman, wiens doelstelling nationale af braak schijnt te zijn. Als buitenlanders dwaasheden zeggen of schrijven, weer spreekt hij die niet, maar zegt met den mond vol tanden te staan en komt dan ten slotte nog in het parlement vertellen, dat dergelijke onkundige vreemdelingen gelijk hebben! Een krachtig pleit werd voorts gevoerd voor meer en ten deele modenier uitrusting voor ons leger, waarvan de mankracht niet onvoldoende is. We beschikken ook mate rieel over allerlei, dat goed te noemen is, maar ons luchtdoelgeschut moet gemoder niseerd en uitgebreid en onze vliegtuigen moeten in aantal worden vermeerderd. In t bijzonder wordt de aandacht van den minis ter gevraagd voor de industrieele en econo mische weerbaarmaking van ons volk. In stelling van een staatscommissie van bur gerlijke signatuur werd te dezer zake aan bevolen. Wat 's ministers plannen betreft, werd goeddeels een afwachtende houding aange nomen. Met het capitulantenstelsel kon de heer Schaepman zich vereenigen, maar te gen dc opheffing van het Vooroefeningsin stituut had hij groote bezwaren; eveneens tegen het vervangen der burgercorveeèrs door dienstplichtigen en bet daartoe ver- grooten van het contingent en het verlen gen van den diensttijd met 14 dagen. Een deel der Katholieke fractie heeft to gen alles wat neerkomt op verzwaring der individueele lasten onoverkomelijke be zwaren. De critick op de opheffing van het V. I. ging gepaard met het in twijfel trekken van de daarvan door den minister verwachte be zuiniging. De heer Schaepman kon zich bij dit alles beroepen op argumenten van het KamerlidDeckers. We durven bijna aannemen, dat voor de plannen van den minister ten aanzien van hot V. I. in de Kamer geen meerderheid be staat. En toch zijn we er niet zeker van, dat zulks ook openbaar zal worden, zelfs al zou de minister de critiek niet ten volle kun nen weerleggen. Men verwondere zich daar over niet. Want in deze kwestie mengt zich ook een politieke factor, nu soc.-dem. en an dere revolutionairen zich op dit punt reeds tegenover den minister hebben gesteld. Een openlijke nederlaag zal men Dr. Deckers niet willen bereiden en dan is de kans groot dat de minister ten slotte het pleit wint, tenzij op andere wijze een uitweg of equivalent zou kunnen worden gevonden. Van dit laatste is echter nog niets geble ken. Afwachten dus totdat de kwestie defi nitief aan de orde zal worden gesteld zal noodig zijn. Natuurlijk blijft de mogelijk heid, dat thans getracht zal worden per mo tie een uitspraak te doen. Eenvoudig lijkt ons ook dat nog niet, omdat de Kamer dan vermoedelijk zal komen te staan voor het vraagstuk der verantwoordelijkheid. Stuk ken maken gaat echter niet en dus zal op passen de boodschap zijn. Verslag De behandeling van de DefensiebegTooting 'üe heertj£K?HAEPMAN (R.K.) dig- mogelijk mee in kennis. Het kleitieerend betoog vam den heer Wea- tanman over onze defensie was on-nationaai. .tlomale afbraak, oimfiakt Wat hij deed weermacht zaJ niet votrpfiakt zijn. la ongepast en ongerechtvaardigd greerend te spreken. We hebben meer vlieg tuigen noodig en onze uitrusting kan volle diger. Maar vergeleken bij andere landen valt het nog wel mèe. De heer Westerman stond tegenover een buitenlandsch zee-officier met beschaamde kaken. Dat is een schande voor hem. Een waardig antwoord war© geweest te wijzen op wat de K 13 en nu de K 18 weer doen. Geen andere marine heeft nog nooit iets dergelijks gepresteerd. We kunnen er trotscfh op zijn. Ons leger is gemobiliseerd voldoende sterk, maar het komt o-p de uitrusting aan. Deze op vatting wordt steeds algemeener. We moeten aanpassen aan de techniek, ingesteld op den bewegi ngisoorlog, en dat edoch t offers. Do luchtbescherming moet door Blnnenland- eohe Zaken verzorgd worden. De luchtverdedi ging moet krachtig worden. Noodig is een centraal aanschaffingsbureau voor vliegtuigen voor Nederland en Indlö. Dat brengt bezuiniging en we kunnen ook voor- deeüiig in senie gaan aajnkoopen. Voor onze vllegtulgenbouw moet de Regeering de politiek van de K.L.M. volgen: in eigen land bouwen, maar met licentie. We hebben een sterke luchtmacht noodig om onze luchtdoelartillerie moet versterkt. 1 nn der deel moet door concentratie tot gc menwerking worden gebiacht. Onze watervliegtuigen kunnen we fen, de techniek maakt ze overbodig. Mok en Soesterberg kunnen samen: Onze luchtmacht moet worden gedec eeerd en niet op één of weinige punt »ohleden. Hier Ugt steeds voorstander van. Echter moet vast blijven staan, dat een onderofficier ook geschikt moet zijn voor een bepaalde betrek- Tegen de opheffing van het Vooroefenlngs- ler-corveeërs werden :eld, Militaire eisohen vorderen dc opheffing van het V.I. niet en de berekende bezuiniging ls zeer problematiek. De MINISTER: Bij het V.I. kan ik geen oa- pitulanten gebrul" Do heer SCHAEPMAN: De verzwaring van individueele lasten door verhoogling van het contingent zal niet gemakkelijk worden aan vaard. Echter wilde hij zijn uiteindelijke hou ding nog niet definitief bépaicn. Gevraagd werd hoe de minister alcih den gang van zaken denkt. Komt er oen, wets- de oefeningen Tegen de In het vooruitzicht gestelde maatregelen hebben enkele leden die<r R.K. fractie reeds nu onoverkomelijke Wil de S.D.A.. vrijheid voor haar geest verwanten. dan moet geen misbruik van d« vrijheid worden gemaakt Men moet het ver een 1 gin geverbod niet trachten Gaarne had de heer S.D.A.P. verklaringen gehoord als v< heer Vliegen op liet congres en ook den noodlgd eens te vertellen, hij in het rysteem, dat nu door drie zijner partiJgenooton Is verdedigd, ln tijd van nood de geweien vandaan wil halen. De heer ARTS (R.K. VP.) had bezwaar te gen mllitalriseerlng van Nederland, welke hij duchtte van de groote belangstelling in dezen Daartegenover b defensie. .•erd-ubbelde actie 1 fan geleidelijke vermindering i Do soe.- en vrijz.-dem hebben thans onzeker- ïeld omtrent hun houding weggenomen. Oorlog cent geen recht en daarom is de heer Arts .-oor ontwapening. Hij betreurde, dat de Ka- .op gaan In de actie t n?ne en verklaarde zich De heer Ï'ABER (ad.) achtte de doelstelling van den minister voor de weermacht verkeerd. We moeten niet aan neutrallteitshandhaving doen, maar ons beperken tot de handhaving volkenbonds De heer tegen de bestrijding van den heer Amelink en anderen. U bestreden de soc.-dem. met de hou ding van soc.-dem. partUen ln het buitenland: maar de S.D.A.P. wenseht hier te lande zich zelf te bIU-.cn. In het buitenland worden ze ook niet vervolgd en uitgesloten. worden aansnr iïebonden hebben juist alles gedaan om de on rust te bezweren, toen deze door berichten en geruchten over salariskorting steeds groeide. fiHÉÉteMÉtyMMMMgiglK plet' Daarna zorgde de heer Drop voor het vierde erleg ls door den minister geweigerd. c.-dem. betoog, dat ministers doelstelling den weg zfcn. Voor de, leden wcelt de vorlge; commanaani van aen marinestaf' voor klein materiaal. - Het roer moet om. We moeten alleen voor de veiligheid wakenin Indiü door dc Inrichting van vUf of zea basispunten. De verdediglngsmogelljkheld willen de vachting uitgesproken, dat ens de vrUheid van organisatie voor de marl- iebonden zal moeten worden teruggegeven. Do heer SNEEVLIET (r.s.p.) was onbevre- De VOORZITTER hamert. De heer SNEEVLIET: Ze zHn veel restraft. Bjj do officieren was gebre inlandsch perso de Katholiekei reiniol alles veilig "^zonder krassen ■standaardbus nu.. I^uTI ^REUZENBUSjuJT^ OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN - DE BONS VAN DE REUZÉNBUS HEBBEN DUBBELE WAARDE FEUILLETON Een werkende Vrouw Naar het Engelsch HOOFDSTUK I Het was zeven uur op een herfstavond. De regen viel in stroomon neer en het krioelde van auto's in de hoofdstraten van de drukke fabrieksstad; telkens waren er slremmingen in het verkeer. Bij een dergelijke opstopping keek een jonge man uit het portier-naampje van zijn taxi, om te zien- wat nu weer zulk oen ong wenseht oponthoud veroorzaakte. Hij had een intelligent gelaat; de kin getuigde van groote vastberadenheid, terwijl de grijs blauwe oogen toch een vriendelijke uit drukking hadden. In het eerst zou men hem voor schilder gehouden hebben, maar de 1 landen, die op het smalle randje van het portier rustten, waren die van een werkman. Het was Mr. Max Hamilton, bedrijfsleider aan de pottenbakkerij van de heeren Casley Vanc. Vóór hij het raampje neerliet, had hij zijn demi-saison behoedzaam dichtgeknoopt orn zijn overhemd te beschutten tegen don regen, want hij was in avondkleeding en de fabrieksarbeiders zouden zeker verbaasd hebl 'ekeken, als ze licm zoo deftig hadd "C7.ien.' 'Onmiddellijk had .hij ontdekt, wat d* oorzaak van de stremming was en ging nu weer rustig zitten; maar, daar de regen er niet op stond, liet hij het portierrarvipje voor de frischheid open. Tegenover de plek- waar de taxi stilhield, zag hij een jong meisje, armoedig gekleed, maar met een zeer beschaafd gezichtje, met een paar groote oogen, zóó bedroefd en wanhgpend van uitdrukking, dat die hem den heelen avond bleven achtervolgen. In den gewonen sleur van het werk had hij den dag daarop al heel weinig meer aan het tragische figuurtje gedacht, tot hij op het eind van de week het heele voorval vergeten was. Op een avond, op weg naar huis, ging hij een banketbakkerswinkel binnen en «ag daar een armoedig jongetje met ver langenden blik naar een stapels cakes kijken. Hij vond het een alleraardigst ee- zichtje, want het was zoo echt kinderlijk, had niet de vroeg-wijze uitdrukking- die men zoo dikwijls waarneemt bij kinderen uit armelijke gezinnen. Het volgend oogenblik kwam er een jong meisje achter hem aan, die de hand op zijn schouder legde en het kind liefkoozend meetrok. Er was iets in haar vriendelijkheid, dat Hamilton trof, en terwijl hij haastig een paar cakes liet inpakken, ging hij hét twee tal achterna, dat intusschen al in een zij straat verdwenen was. Hij haalde hen echter in en riep: „Kijk eens, vent, hier heb je wat!" Ze keerden zich beiden om en keken verbaasd. „Hier zal je wel weg mee weten, is 't niet?' yroeg Hamilton en stopte den klei; nen jongen het zakje in de hand. Onmiddellijk helderde het gezichtje op, maar al die vreugde werd ineens te niet gedaan, doordat het verwijtend klonk van de lippen van het jonge meisje: •,Maar Charlie!" „Dank u, mijnheer", zei hij en gal het zakje terug. „Wat?Wil je mij wijs maken, dat je geen cake eten kunt?" „Het is heel vriendelijk van u en wij zijn u zeer verplicht, sir, maar mijn broertje neemt nooit iets aan van vreemden." „Zoo?" vroeg Max- ten zeerste verrast en dit ook toonend. „Wij bezitten maar heel weinig", zei1 hét meisje met een glimlach, „dus moeten we onze onafhankelijkheid althans bewaren." „Een fiere gedachte, dat moet ik zeggen! Maar zoo komt het. zeker- dat de kleine jongen er zoo verhongerd uitziet en dat zijn schoeisel ook nog al wat te wenschen overlaat. Nu, als u de dingen -niet hebben wilt, dan gooit u ze maar weg!", zei hij nu niet al te vriendelijk. Het jonge meisje kreeg een kleur, richtte zich op, in haar volle waardigheid en zeiJa: „Ouzc armoede geeft u toch niet het recht ons tc beleedigen!" Zonder verder een woord te zeggen, nam Max het zakje terug en keerde zich om, terwijl hij zich afvroeg, waar hij dat ge laat van het jonge meisje meer had gezien ,-Heht u soms bij ons op de fabriek ge werkt?" „Néén", antwoordde zij verrast. „Nu, ik dacht het rcv Goeden-dag!" Hij was nog maar weg, toen hij haastige voetstappen achter zich aanhoor Je. Stopen lioest tocHl Geef voor dien blaffenden hoest dodelijk Akker's Abdijsiroop. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoesi moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft I Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of fiepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw ind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. Kanon, die als crltlelc op het mllitairlsine werd ^AUörleTTactoren werken in do richting vnn oorlog. Tegen de voorbereiding daarvan heb ben v/o ons te verzqtten. We worden echter 't slachtoffer van den gevaarlijken geest, die thana overal heersoht. De minister is ,wat zUn begrippen over het orgahisatieleven betreft, de vertegenwoordiger van militaire opvattingen. Do heer EFFENDI ROESTAM (comm.) zelde dat de kapitalistische wereld in een buitenge woon militairistische stemming verkeert en 't imperialisme schreeuwt om koloniën. Alles in de wereld is op oorlogsvoorbereiding gerloht en ook wö kunnen ons aan de zulglng daarvan niet onttrekken. Dat toont deze begrooting. al poogt men zulks te verbergen. De Volkenbond kan een belangrijke factor zijn voor stablllseerlng van den vrede, maar slechts tUdelilk. Don imperi tischen oorlog zal hu Duarum zUn do com ders van den bond. Onze bewapening houd van het kapit nmogeltjk maken het Imperiaal bereid de nationale ontwa- uls te laten: ze steleln dat vloot aan het heele Nederlandsche volk moet behooren. Daarmee zijn ze zeer Inconse kwent. Ook botsen ze met dc houding van soc. partü* pening practlsch i de Regeering te helpen. landen. Maar c.-dem. hebben zich In J nationale ontwapening. Alleen Rusland i valt daar buitel boeren en arbeider De heer OUYMAER v. TWIST: ders bittere armoede. De heer ROESTAM vervolgde n op, alles, wat door ratlonalïsatU macht tot de perfectie wil opvoere pisten ziin togen elke versterking desorganls-"- slot Wer-"-JTEN (c.d.u.) achtt- .ng door den minister ilet geslaagd en maakte daarna de tegenstel- ing: landsverdedigingsteunregeling plus Am- atv r dam scha predikanten. De 'begroeting werd mllltalristisphe genoemd ten koste van allerlei andere volksbelangen. Gevreesd werd, dat we bU oorlog ln den strijd betrokken zullen worden on er te langer om zal duren. Daarom nationale ontwapening. Beweerd W9rd, dat aan do berechting der dienstweigeraars veel ontbreekt. Voor de luchtbescherming moet moer worden gedaan. Van 's ministers voorgenomen maatregelen moest de heer v. Houten niets hobben. Te 6.25 uur slot. Prinses Juliana te Londen Maaltijd in gebouw der Ned. Legatie. In het gebouw van de Nederlandsche Le gatie te Londen heeft Prinses Juliana een maaltijd aangeboden, waaraan de bruids meisjes en de prinsen die te Londen vertoe ven, hebben deelgenomen. Er waren een vijftig gasten, onder wie prins Karei van België, prins Karei van Zweden, de prinsen Paul en Peter van Griekenland, de infante Juan, prins George van Griekenland, barones Domberg en ex- koning George van Griekenland. EERSTE KAMER In verband met een van den Minister van Defensie ontvangen verzoek, heeft de voor zitter der Eerste Kamer den leden dier Ka mer medegedeeld, dat het ontwerp van wet betreffende de verhooging der ujtkeeringen aan oud-gepensioi.neerden militairen van zee- en landmacht, van de agenda voor de openbare vergadering van heden is afge- ROFFELRIJMEN. LEIDEN IN LAST Wat zijn ze toch gauw op hun teentjes [getrapt, De roode reclame-figuren! Wat moet, als de waarheid eens ferm [wordt gezegd, De vnjheid van 't woord het bezuren! Wat Beekenkamp zei in de Sleutelstad- [raad, Dat Rood slechts parade kan maken, Slechts bréken, waar anderen bouwen, [en voorts 't Beleid der Regeering fel wraken Het is slechts de wddrheid, en slechts [voor een déél; Besefte het volk die ten voüe Het rood ontevredenheidblazersorkest Zou zóó van het schouwtooneel rollen! Een-derde van 't volk, met de leugens [doorvoed Die Rood met genot blijft stoffeer en, Zit op de tribune, om bij het ge-eisch Der leider 8 te applaudisseer en; Dat deel leidt de lijders-aam- [neurasthenie Wier zenuwen lam zijn geslagen Omdat ze beangst zijn in 't kleinste [gehucht De last van 't regeeren te dragen. Ze missen de moed, en ze krijgen geen [kans, Gelukkig, vooral voor de armen!, De kip die de goudene eieren legt Voorgoed te ontdoen van haar darmen... Dat mag je niet zéggen, dat is [onbeschoft! Dat is veel te bar voor de braven Die onze Regeering en al wie haar [steunt Met smaad en gehoon wil begraven. (Nadruk verboden.) LEO LENS. NEDERLAND EN HET SAAR- PLEBISCIET De voorzitters der stembureaux Recruteering voor politiedienst Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche Regeering naar aanleiding van een tot tot haar gericht verzoek aan den voorzitter van de Regeeringscommissie van het Saar- bied te kennen gegeven, geen bezwaar to hebben tegen een individueele recrutee ring hier te lande van de politie in het Saar- gebied met het oog op de aldaar houden volksstemming van 13 Januari a.s. Voorts is aan de Regeeringscommissie medegedeeld, dat onze Regeering voor zoo ver mogelijk, bereid is medewerking te ver- leenen aan de .uitvoering van dit recrutee- ringsplan. De bedoeling zoowel officieren als man schapen in totaal 30 man hier te lande te recruteeren. De voorwaarden voor de indiensttreding staan nog niet volledig vast. Zoodra dit het geval is, zal zoo spoedig mogelijk tot recru teering worden overgegaan. Ook is nog niet uitgemaakt, uit welke groepen deze Saarpolitie zal worden gere- cruteerd, hetzij alleen uit miltairen of ook uit politietroepen, marechaussees en rijks veldwachters. In ieder geval zal een behoor lijke kennis van de Duitsche taal een ver- eischte zijn om voor aanwijzing in aanmer king te komen. Wat betreft de voorzitters van de stem bureaux bij een volksstemming in 't Saar- gebied, kunnen we nog melden, dat spoedig de voordracht van de Nederlanders, die in aanmerking komen voor het voorzitter schap van een der stembureaux in de Saar, aan de Plebisciet-commissie zal worden overhandigd. Deze voordracht is nog niet geheel gereed; er wordt daarover nog over leg gepleegd tusschen de departementen van Buitenlandsche Zaken en van Binnenland- sche Zaken te Den Haag. De Plebisciet-commissie zal beslissen, wie van de voorgedragenen zullen worden aan gewezen. Iu het geheel zijn 860 voorzittersplaatsen te vervullen. Zooals men weet, zijn hiervoor aangezocht de omringende landen nl. Zwitserland, Luxemburg en Nederland, ten einde de kosten zoo laag mogelijk te hou den. Uit Nederland zujjen 300 a 400 voor zitters kunnen worden benoemd. De vergoedingen voor de voorzitters zul len bestaan in reiskosten en daggeld. De uit oefening van deze functie zal vijf dagen in beslag nemen. De aan te wijzen functiona rissen reizen Donderdag 10 Januari naar het Saargebied; op Vrijdag 11 Januari zullen zij worden geinstrueerd; Zaterdag 12 Januari vertrekken zij naar de stembureaux, waar voor zij zijn aangewezen, om zich van den plaatselijken toestand op de hoogte te stellen, Zondag 13 Januari heeft de stemming VRIJDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM 301 M. S.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenv.-ij<ü>g VPRO. 10.15 Declaraa'.ie R. Numan 10.35 Gramofoon- platen. 11.00 Vervolg declamatie. 11.30 Gra mofoonpl. 12.00 Rembrand:-theater-orkest olv. D. Hartogs. 1.45 Voordracht F. Kramer. 2.15 Kamermuziek door H. Grip (viool). Fr. Kloek (viola) en J. de Ven te (Hint). 2.45 Gramofoco» muziek. 4.00 Kniptes. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers olv. D. Wins. 6.00 Gramofoonpl. 6.15 Vervolg De Notenkrakers. 6.30 Gram.p!. 6.45 E. Walis cn zijn orkest. 7.00 Orgelspel J. Jcog. 7.30 H. Vos. Het plan de Man. 750 Gramofoonplaten. 7.57 Herh. SOS-ber. 8.00 Causerie Prof. Dr. M. C. v Mourik Broekman. 8.30 Mary Kahn en Sini Ottens (pianoduetten). 9.00 Dr. H. de Vos: Rede en openbaring. 9.30 Vervolg concert, 10.20 Vaz D;as. Vrijz. Godsd. Persbureau, 10.15 Lezing J. v. Kasteel. 11.00—12.00 Gra- mofoonmuziek HUIZEN 1875 M. Algemeen programma verzorgd door deu KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramo foonpl. 11.30—12.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gramofoonpl. 1.00 Orkestcon cert en gramofoonpl. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Ortkestconcert en gramofoonpl. 5.00 Lezing, 5.30 Sdhlagerm-uziek en gramofoonpl. 7.15 Le zing. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. Gra mofoonpl. 8.15 Orkestconcert. 9.00 Orkestcon- eert mmv. solist. 9.35 Gramofoonpl. 9.40 Cello- soli. 9.50 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10-35 Populair concert 11.15—12.00 Gramofooomuz. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwij ding. 11.05 Causerie. 11.20 Orgelspel R. New. 11.50 Voor de schollen. 12.10 New Victoria Cinema-orkest olv. S. Phasey. 12.50 BBC-dans- orkest olv. H. Hall. 1.35 Concert door strijk kwartet. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Voor dracht. 3.35 Lezing. 4.00 BBC-Northera Orkest, olv. T. H. Morrison. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 6.35 Mantovani en zijn Tipica-orkest. 6.20 Berichten. 6.50 en 7.10 Lezingen. 7_30Koo*r concert. 750 „The Kentucky Minstrels", neger- revue olv. H. S. Pepper. 8.50 St Andrews Day programma. 9.50 Berichten. 10.20 Maj. C H Douglas: Causes of War. 10.35 BBC-orkest olv. J. Lewis. 11.30 Voordracht. 11.35-12.20 Harry Roy en zijn band. KALUNDBORG 1261 M. 11.201.20 Strijkorkest olv. H. Andersen. 2.204XX) Concert uit rest. „Wivex". 7.30 Fluit-duet. 7.45 Radiotocoeel, 9.50 Mandolineconcert olv. Hammerich. 10.20 11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 en 6.35 Gramofoonpl. 11.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 1.35 Omroep- kwintet. 3.20 Uit Koningsbergen: Omroepklein orkest olv. Wilcken. 7.35 Uit Breslau: „Lachen de Poeterei". aterair-muzikaal programma. 8.20 Omroepkinderkoor olv. Hüsch. 8 40 Omroep orkest olv. Buschkötter. 10.20—11.20 Orkest concert olv. Engels. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M: 12.20 Gramo foonpl. en salonorkest olv. Walpot. 1.30—2.20 Gramofoonpl. en vioolrecital. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Salonorkest oiv. Walpot. 7.35 en 8.20 Gramofoonpl. 8.23 Gevar. concert. 10.30 Volks liederen. 10.45 Cabaret-programma mmv, man doline- en strijkorkest. 11.1511.20 Gramofoon- muziek. 4S4 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30— 2.20 SaloQprkest^ülvj And ré. 5.20 Symphonie- concert. .-635" Gramofoonpl. "6.50 Pianorecital. 8.20 Omroeporkest olv. André. 10.30—-11.20 Gramofocnmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Zia Keulen. 8.20 Dansmuziek (gr.pl.). 9.20 Politiek overzicht. 9.30 Berichten. 950 Causerie over Finliand. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Willi Wende en zijn orkest. plaats en Maandag 14 Januari keeren 1 zij naar hun woonplaatsen terug. Naar wij vernemen, was in ons land do liefhebberij om tot voorzitter van een Saar- stembureaux te worden benoemd, zeer groot. Nog dagelijks komen aanbiedingen binnen, waarop echter in verband met het stadium, waarin de voorbereiding van de voordracht verkeert, geen acht meer kan worden ge slagen. De opbrengst der crisis-prijsvraag Ruim 31.000. Nu de afwikkeling van de N. C C. Radio prijsvraag tot het verleden behoort, kan wor den medegedeeld, dat in totaal rond 110.000 briefkaarten met oplossingen bij het Comité zijn ingekomen. De opbrengst bedroeg ruim 31.000. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De heer W. de Boer van Den Helder is benoemd tot lid van de Prov. Staten vaa Noord-Holland, in de vacature-P. Koste- I ij k Pzn. PROV. STATEN VAN GRONINGEN. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Groningen heeft de Prov. Staten in wintervergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 December a.s. „Sir!" riep het jonge meisje ademloos. Max Hamilton keerde zich om en vropR terwijl hij het zakje weer te voorschijn haalde: •.Is u van opvatting veranderd?" Zé moest eerst even op adem komea, vóór ze in staat was te antwoorden. „U vroeg, of ik op de fabriek gewerkt heb? Is u dan de eigenaar? Kunt u mij werk geven?" „Ik ben niet de eigenaar van een fabriek maar ik ben bedrijfsleider van een potten bakkerij. We hebljen op het oogenblik geen plaats open." „Luistert u nog eens even: ik kan ook niet verwachten, dat u mij zoudt aanT nemen voor iets, dat een zekere handig heid vereischt; maar er valt toch wel ruw werk te doen? Vloeren te schrobben, ramen te zeemen en dergelijke bezigheden? Kunt u mij daarvoor niet gebruiken? Al betaalt u er ook maar nóg zoo weinig voor!" Het was onmogelijk, den smeekenden blik tc weerstaan uit de groote- donkere oogen. Max wist, dat er zelfs geen vacature onder de werksters was, maar hij dacht ei zoo eenigszins over, of hij een van do anderen niet een verdieping hooger kon gebruiken, waardoor er dan een plaats vrij zou komen. Terwijl hij zoo aan het overleggen was, viel het hem opeens in, dat zij het jonge meisje was geweest met dien allerdroevigsten blik, die juist bij de deur van het gebouw had gestaan, toen zijn taxi er tegenover stilhield. En onmid dellijk vroeg hij dan ook: „Stond u Vrijdagavond niet bij de Ar beidsbeurs in dc Fitzroy street?" I „Ja- ik schoof daar juist een brief door. Het is zoo moeilijk voor mij, om iets te krijgen, omdat ik geen enkel vak versta. Ik ben ook pas in het land gekomen: dus kan niemand mij hier nog een getuig schrift geven." „Maar uw vrienden in het buitenland zouden er u toch wel eeh kunnen bezor gen?", vroeg hij. Door al wat hij likwijls ervaren had, was hij achterdochtig gewor den; vandaar dat hij eigenlijk dit onder werp met haar had willen vermijden. „Ik ben niet van plan, er een aan hen to vragen" zei ze trots; maar toen weer op haar vorigen smeekenden toon: „Maar om vloeren te dweilen, komt er dat toch zeker taitet zoo op aan? Al was ik ook oneerlijk met dat soort werk valt er niet voel te stelen!" Max keek nu eens naar de kleinen jon gen, die al bijna even smeekend keek als zijn zuster. „Vindt u zelf niet, dat u daar zooeven wat onbeleefd was?" vroeg hij streng. „Ik had foch de moeite gedaan, om u een straat ver hard achterna te loopen." „Het moet ook wel onbeleefd hebben ge- lekeh", gaf zij toe. „Ik vond het in waar heid heel vriendelijk van u; maar ik ivil Charlie nu eenmaal goed inprenten, dat hij niets aanneemt van vreemden. U zult het mij nu toch wel niet meer kwalijk -nemen? „Als u dan ook niet langer weigert." Met een blos, waaruit bleek, aat zij het niet zoo heel graag deed, naxa ie het zakje van hem aan en zei: ..Dank u wel." Max haalde nu een kaartje te voorschijn. „Komt u morgen maar eens op do fabriek en vraagt u naar mij; maai- vergeet vooral biet dit kaartje te geven." Het was de moeite waard om te zien hoe haar gezichtje ophelderde, toen ze be greep, dat hij toch zeker wel aan haar verlangen zou voldoen. Met een diep-gemeend: „Dank u zeer", ging ze dus weg. Hij nam zijn hoed af en moest ook haastig verder, want hij had een afspraak. Dien volgenden ochtend werd hij gewaar- schuwd, dat er een meisje naar hem vroeg. Hij zag juist toe, dat een van de groote ovens van het bedrijf werd uitgehaald en schoongemaakt en gaf de boodschap terug dat ze wachten moest, tot hij gemist kon worden. Dit duurde een half uur en was een ware marteling voor Esther! HÜ S'Qg naar den hall en vond daar een zeer net-gekleede jonge dame op zich wachten. „Ik geloof niet, dat u sterk genoeg zult zijn voor dat soort werk", zei hu onwille keurig. „Probeert u het maar eens met mU!" „Maar weet u wel, dat u zes dagen achter een vloeren zult hebben te dweilen? IT zult half-dood zijn, tegen dat de week ten einde is en u zult er net. een schrale boter ham mee verdienen; meer niet. Mij dunkt, er zal voor u toch wel iets betere te doen „Ik zal u heel dankbaar wezen, als u het eens een week met mij probeeren wilt." (Wordt vervolgd)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9