DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Belangrijke verklaring van de Engelsche regeering In verband met de Duitsche herbewapening Baldwins rede tevoren ter kennis gebracht van Hitier, Frankrijk, Italië en de Ver. Staten Nieuwe poging tot wapenings beperking De indruk in de Wilhelmstrasse liet Engelsche Lagerhuis was gisteren in afwachting van de debatten over het voor stel van Churchill tot verhooging van de Britsche bewapening, in het hijzonder van de luchtstrijdkrachten, zulks in verband met de Duitsche herbewapening, dicht bezet. Nadat eenige kleine zaken waren behan deld en waren beantwoord, ving Churchill zijn groote redevoering aan. Hoewel een oorlog niet onmiddellijk Jvoor de deur schijnt te staan, meende Churchill, dat Groot-Brittannië onverwijld moet zorg dragen voor zijn veiligheid. Het groote nieuwe feit toch is, dat Duitschland weer bewapent. De Duitsche fabrieken arbeiden eigenlijk onder oorlogsomstandig heden. Duitschftmd bewapent to land, in zeke ren zin ter zee en wat Groot-Brittanië liet meeste aangaat, in de lucht. Het ergste wapen in dc lucht is de brandbom. Een week of tien dagen hardnekkige bomaan vallen op Londen zouden 30 tot 40.000 menschen dooden of verminken en in korten tijd zouden drie of vier milliocn menschen uit de stad het land in gejaagd "worden. Uitvoerig behandelde spreker het pro bleem van den aanval en keerde zich ver volgens tot de kwestie der afweer daar tegen. Spr. acht de eenige practische ver dediging: den vijand evenveel schade toe te brengen als hij Engeland zou kunnen veroorzaken. Daarom moet Groot-Brittan nië thans besluiten, het koste wat het 'koste, in de eerstvolgende 10 jaren een luchtstrijdmacht te onderhouden, die essen tieel sterker is dan de Duitsche. Het zou een groote misdaad tegen den staat zijn, wanneer de een of andere Britsche regee ring zou toelaten, dat de sterkte van de Britsche luchtstrijdkrachten, beneden die yan Duitschland zou dalen. Churchill gelooft weliswaar niet, dat Duitschland Engeland wil aanvallen. Het Duitsche volk heeft zeer vriendschappelij ke gevoelens voor Engeland. Evenwel alles .wat bij de organisatie der Duitsche regee ring noodig is om zonder aankondiging een aanval van stapel te doen loopen, is het besluit van een handjevol mannen. Het is een gevaar voor geheel Europa, dat Enge land zich in deze positie bevindt Het ge vaar zou Engeland binnen zeer korten tijd overvallen, wanneer het niet onmiddellijk zou handelen. Het geheim van de Duitsche bewapenin gen moet worden opgehelderd. Duitsch land bewapent in overtreding der verdra gen. Thans beschikt Duitschland over zijn -militaire luchtstrijdkrachten met de nood zakelijke aanvullingsdiensteu op ^en grond, met reserves en geoefend personeel en materiaal. Dat alles wacht slechts op een bevel om samengevat te worden. Deze onwettige luchtstrijdkrachten hebben spoe dig hetzelfde niveau bereikt als de Engel sche, het volgende jaar omstreeks denzelf den 'tijd, wanneer Duitschland en Engeland zich aan hun programma's houden, zullen de Duitsche militaire strijdkrachten min stens zoo sterk zijn als de Britsche. Eind 1936 zal de Duitsche militaire luchtstrijd kracht bijna 50 pet. sterker zijn en in 1937 de dubbele sterkte bereikt hebben van die van Engeland. Duitsclilands civiele vlieg tuigen kunnen gemakkelijk worden omge bouwd, terwijl die van Engeland voor oorlogsdoeleinden waardeloos zijn. De traineerende politiek van de Britsche regee ring ook slechts enkele maanden voort te zetten zou beteekenen Engeland berooven ,van de macht, ooit de Duitsche inspanning te overvleugelen. Churchill, die 50 minuten lang sprak, oogstte luiden bijval van de regeerings- banken. Na hem sprak Baldwin namens de regeering. Hij erkende de groote moeilijk heid van het probleem. De kwestie betreft niet alleen Engeland en zijn verdedigings middelen maar heel Europa. Maar zelfs nu wanhoopt spr. niet aan een bewapenings beperking. Hij hoopt, dat Duitschland zijn rede zal beoordeelen naar haar geest, zon der afzonderlijke woorden er uit te lichten. Een der bases van het thans bestaande .wantrouwen is de onwetendheid buiten Duitschland en de geheimzinnigheid birn nen Duitschland. Spr. merkt op, dat hij geen critiek zal uitoefenen op de nieuwe a'egeering van Duitschland. Ieder land moet doen, wat het met betrekking tot zijn regee ring goed acht. Baldwin ging den onrustigen toestand in Europa na, een nervositeit, die van het eene land op het andere overslaat. Hij wilde een aantal cijfers geven, maar tengevolge van het feit, dat Duitschland een donker land is, ka.n hij geen garantie voor $ezo cijfers op zich nemen. Geruchten hebben de ronde gedaan, dat Duitschland een leger op de been brengt. De Britsche regeering is van meening, dat deze geruch- tén gebaseerd zijn op het feit, dat Duitsch land zijn leger met langen diensttijd, groot 100.000 man, bezig is uit te breiden tot een leger voor vredestijd, groot 300.000 man. Dat was de eisch die gesteld was, toen Duitschland zich uit de ontwapeningscon ferentie terugtrok. Tot welken omvang deze plannen uitgevoerd zijn, kan spr. niet met zekerheid zeggen. „Ik denk, dat bet juist is te zeggen, dat de Duitschers bezig zijn met het scheppen van een luchtstrijd macht. Ik denk voorts, dat de meeste he richten, die hier te lande en in de dag bladen gegeven worden, zeer overdreven zijn. Ik kan geen feitelijk aantal noemen van types of vliegtuigen, maar ik kan twee schattingen geven, tusschen welke de juiste getallen zich waarschijnlijk zullen bevin den. De cijfers waar wij over beschikken gaan van het getal, gegeven door een uit nemend deskundige en uit een bx-on van ontwijfelbaar gezag, groot 600 militaire vliegtuigen in totaal en het hoogste getal, dat wij hebben en dat eveneens uit zeer goede bron stamt, gaat niet bov.en de 1000 uit. Hot is waarschijnlijk, dat het juiste aan tal tusschen deze beide cijfers in ligt, maar ik kan niet zeggen welk cijfer het! chchtsf benaderd wordt. Het is interessant op te mei-ken. dat de Fransche regeering een getal heeft gepubliceerd groot 1100. Voor zoover wij weten, zijn nog geen diensteen- heden gevormd, ofschoon zij eenige bom menwerpers hebben, maar er wordt vee] haast gemaakt met het aanleggen van vliegvelden en groote geheimhouding be tracht ten opzichte van don bouw en de plaats der toestellen en vliegvelden." Engelnnds direct gereede luchtmacht be staat uit SSO toestellen terwijl er nog een veel grooter aantal aanwezig is dat be stemd is voor vervanging, proefnemingen Voortgaande zeide Baldwin, dat er op dii oogenblik geen reden was voor ongepaste angst en nog minder voor paniek. Geen onmiddellijk gevaar bedreigt Engeland of iemand anders in Europa. Er heerscht geen feitelijke noodtoestand, maar Enge land moet in de toekomst zien en er be staat reden tot zeer ernstige bezorgdheid. Derhalve heeft de regeering den toestand sedert vele maanden waargenomen, neemt zij hem nog waar en zal zij dezen blijven waarnemen. Mocht zich een gevaarlijke situatie ontwikkelen, waarvan men op dit oogenblik nog geen teekenen ziet, dan zal de regeering niet onvoorbereid verrast worden. Nadrukkelijk ontkende Baldwin, dat Groot-Brittannie algemeen in de lucht achteraan komt. Ingaande, op de verklaring van Churchill verklaarde Baldwin, dat het niet juist was, dat Duitschland spoedig den stand van Groot-Brittanië nadert. Duitschland is in derdaad actief bezig met de vervaardiging van militaire vliegtuigen, maar zijn werke lijke sterkte bedraagt geen 50 pet. van de tegwoordige sterkte van Engeland. Dc Britsche regeering is vastbesloten, al dus Baldwin, onder geen voorwaarde eenigerlei inferioriteit met betrekking tot welke luchtmacht ook, te aanvaarden. (Baldwin herinnerde er vervolgens aan, dat in het door de regeering aangekondig de plan wordt voorgesteld in 1935- .36 22 eskaders te vormen voor de verdediging van het moederland en drie eskaders vooi de marine-lucht-strijdkrachten. In den loop van dit jaar zijn bovendien reeds vier es kaders samengesteld. In 1936 zullen „in de eerste Ifnie" onge veer 300 vliegtuigen meer beschikbaar zijn dan thans. Voor oefeningen is voorts één voldoende aantal toestellen beschikbaar. Baldwin zeide, dat 12 maanden gemoeid zijn met de opleiding van goede militaire vliegers, die in staat zouden zijn tegen een vijancj. qp te treden. Indien Duitschland het materiaal en de menschen zou hebben voor een groote luchtmacht dan nog zou een dergelijke luchtmacht met een groote han dicap beginnen en van militair standpunt bezien zou het eenige tijd moeten kosten ad vorens een dergelijke luchtmacht, wat de doeltreffendheid aangaat gelijk zou kunnen worden gesteld met een luchtmacht, welke sedert den oorlog gebaseerd is op een vol maakte militaire techniek. De bevolking in Groot-Brittannië is geneigd over het hoofd te zien met welke achting de R.A.F. ter wereld wordt beschouwd.. Officieren uit elk land hebben gevraagd een oefenperiode te mogen meemaken met de Britsche pi-, loten en de Britsche toestellen en motoren' behooren tot de beste. De laatste typen, welke voor de eskaders beschikbaar zijn gesteld kunnen een snel heid van meer dan 230 mijlen per uur ontwikkelen. Baldwin besloot met te ver klaren, dat Duitschland zich concentreert op het herstel van zijn binnenlandsche in- dustrieele positie. Zooals allen in Europa hebben ondervonden heeft het land hei arm. De positie van Duitschland is afhan kelijk van de vriendschap van en den handel met de omliggende landen. Baldwin zeide ten slotte te hopen, dat de debatten mochten leiden tot den eersten stap voorwaarts op den weg van toenade ring tusschen de Europeesche naties en dat de stem van verstand en vrede thans zou worden gehoord. Na Baldwin spraken nog verschillende leden van het Lagerhuis. Onder dezen was Lloyd George, die Duitschland aan- spoorde zijn geheimzinnigheid op te geven en de regeering van Engeland in overwe ging gaf de Europeesche mogendheden te overreden haar toezeggingen en plechtige beloften te zullen ontwapenen, wanneer Duitschland dat doet, opnieuw in overwe ging te nemen. Tot dat zulks geschiedt, zult gij geen vrede in Europa hebben. Lloyd George sprak als zijn overtuiging uit, dat de wereld „van ons verwacht, dat wij hier een voorbeeld geven." Lloyd George vroeg, of Sir John Simon een inlichting kon geven over de zware ar tillerie en het 15 c.M. geschut, Churchill vroeg inlichtingen over !het Duitsche leger. Sir John Simon antwoordde, dat het vre- desleger van 300.000 man op korten termijn georganiseerd wordt in 21 divisies, naar Simon Onderstelt in verbinding met geme chaniseerde formaties en cavalerie. Simon De leider der Labour-opj>ositie, Lansbury, verklaarde dat de Arbeiderspartij van meè- ning is, dat hot bij de niet-nakoming der bij het vredesverdrag gedane beloften vroeg of laat tot een ontzettenden oorlog zal komen. Sir John Simon besloot de rij der spre kers. Hij zeide, dat Baldwins rede als van bijzondere beteekenis zijnde moet worden beschouTvd. Voor zij werd gehouden, is de inhoud er van ter kennis gebracht van den Rijkskanselier, van Frankrijk, Italië en de Vereenigde Staten. Deze procedure is ge volgd, omdat het niet een Engelsch-Duit- scho kwestie is, maar een kwestie van Europeesoh en van wereldbelang. Hierdoor heeft de regeering er toe bijgedragen veel argwaan weg te nemen. Wanneer wij tot ervereenstemming zouden kunnen komen, zouden wij gaarne zien een ontwapening tot een laag niveau overeen te komen. Anders zouden wij genoegen moe ten nemen ipet een zoo laag mogelijk ni veau. Wij verklaren opnieuw dat wij voor een geregelde beperking zijn in plaats van voor wapeningswedloop en ongeregelde be wapen! Hg. I-Iet debat eindigde met intrekking van Churchill's amendement op de nota van antwoord op de troonrede en de goedkeu ring van die nota. Uit Berlijn wordt aan het Hbl. gemeld, dat Hitier tot diep in den nacht met zijn raadsleden bijeen is gebleven om over de consequenties van de Engelsohe ministers- rode to beraadslagen. HET JOEGO SLAVISCHE MEMORANDUM De beschuldigingen tegen Hongarije uitgewerkt „De misdaad van Marseille het na- tuurlijk resultaat van de sedert lang (in Hongarije) georganiseerde mlsda- digersbende". Uit Genève wordt ons gemeld: Het aangekondigde memorandum van de Zuid-Slavische regeering betreffende den moordaanslag te Marseille is gistermiddag overhandigd aan den secretaris-generaal van den Volkenbond. Het memorandum om vat 7S gedrukte pagina's, waarvan 29 blad zijden een resumé Vormen. Een bijlage be vat de schriftelijke gedachtenwisscling, die sedert October 1930 tusschen Boedapest, en Belgrado over de actie der Kroatische emi granten heeft plaats gehad. De foto-bijlagen toon en leden der organisatie Oestasji in uniform en voorts hoofdzakelijk passen, die door de politie te Boedapest aan verschil lende Zuid-Slavische onderdanen, welke ter rorist waren, zijn uitgereikt. Het memorandum gaat na een uitvoe rige historische inleiding over tot het eigoa- lijke vraagstuk van de verantwoordelijk heid voor den aanslag te Marseille, De kwestie van de verantwoordelijkheid, aldus wordt gezegd, wordt opgehelderd door drie leiten? 1. dc keuze der misdaad is geschied op Hongaarschcn grond onder de terroristen, die in speciale kampen lang en zorgvuldig voor de uitvoering van dergelijke handelin gen waren voorbereid: 2. de samenzweerders liebhen het Hon- gaarsche gebied ongehinderd en voorzien van Hongaarsche passen verlaten: 3. de aanslag te Marseille is de uitwc king van de terroristenactie die jarenlang on Hongaarsch gebied is geleid en onder steu nd. Aan de Hongaarsche regeering wordt ver weten, dat zij, ondanks herhaalde klachten, geen effectieve maatregelen tegen de terro risten in de jaren 1930 tot 1934 genomen heeft. Eerst in April 1934 heeft de Hon gaarsche regeering het aanwezig zijn van terroristen op Hongaarsch grondgebied ge deeltelijk toegegeven. Dank zij het dulden door de Hon gaarsche regeering cn den steun der overheid, is een corps van geoefende moordenaars en misdadigers kunnen ontstaan in een ware misdadigers- school. In dit terroristenseminarium hebben de organisatoren van den aan slag op koning Alexander de uitvoe rende organen van hun wandaad ge zocht en uitgekozen. Volgens de bekentenis van een der me deplichtigen aan den moord, Mijo Kraly, heeft te Nagy Kanisza, werwaarts onge veer 15 terroristen uit Janka Poeszta zijn overgebracht, in aanwezigheid van kolonel Petrbewitsj een soort selectie plaats gevon den om de drie personen, die den aansla; moesten plegen uit te kiezen. Deze drie personen. Mijo Kraly, Zvonïmir Pospisil en Ivan Rajitsj, hebben vroeger in het kamp van Janka Poeszta verblijf ge houden. Deze drie individuen hebben Nagy Kanisza met Hongaarsche paspoorten verla ten. Dat is geconstateerd door de politie van. Lausanne en bevestigd door de bekentenis sen van de schuldigen voor de Fransche autoriteiten. Hot bevel voor de reis naar Frankrijk met Hongaarsche paspoorten, de spoorkaartjes en het noodige geld waren door den te Boe dapest wonenden leider der organisatie ge zonden en overgebracht door den terrorist Mijo Bzik. Ondanks de herhaalde beloften der Hongaarsche regeering de terroristen onder controle te zullen stellen, heeft men den aanslag zonder moeilijkheden kunnen voorbereiden. De verantwoordelijkheid van de Hongaarsche regeering wordt in het bijzonder in het licht gesteld door het feit, dat de aanwezigheid van Mijo Kraly haar bekend was geworden en dat zijn uitlevering was geëischt, doch dat men hardnekkig Jiad geweigerd hem te arresteeren. Tegenover het internationale onderzoek heeft de Hongaarsche regeering, aldus wordt verder verklaard, een systematisch negatie ve houding ingenomen vol uitvluchten en tegenstrijdigheden. De misdaad van Marseille wordt, het na tuurlijke resultaat genoemd van een sedert lang georganiseerde misdadigersbende, wel ke tegen Joego-Slavië gekant was. De autoriteiten van één staat staan on machtig tegen dergelijke terroristische or ganisaties en zonder internationale samen werking is de bestrijding van dezen bijzon der gevaarlijken vorm van criminaliteit on mogelijk. De Hongaarsche regeering heeft geen effectieve maatregelen willen treffen, waardoor de tegen Joego-Sla vië gerichte daden van terreur kon den leiden tot de misdaad van Mar seille. De regeering van Joego-Slavië beschouwt het als haar voornaamste plicht deze verantwoordelijkheid ter kennis te brengen van het hoogste or gaan der Volkenbondsgemeenschap. Verklaring van Hongaarsche zijde Uit Genève wordt nader gemeld: De leider der Hongaarsche delegatie Eek- hardt heeft Woensdagavond laat een tegen verklaring gepubliceerd op het memoran dum van Joego-Slavië, waarin o.m. betoogd wordt, dat het de regeering van Joego-Sla vië er slechts om gaat Hongarije te belas teren om zuiver politieke bedoelingen. De Hongaarsche regeering zal daar nader op in gaan, zoodra zij het memorandum nauwkeurig zal hebben bestudeerd. De moordenaar is, volgens Eckhardt, in Hongarije geheel onbekend en heeft daar nimmer gewoond. Juist is, dat drie der samenzweerders voor den aanslag in Hongarije hebben gewoond. Hongarije heeft de regeering van Joe go-Slavië reeds volledige opheldering gegeven over het kamp van Janka Poeszta Sinds het laatste voorjaar heeft de Hongaarsche regeering de noodige maatregelen genomen om er voor te zorgen, dat de Joego-Slavische emigranten Janka Poeszta verlaten. Overigens is Janka Poeszta geen kamp, maar een bescheiden boerderij, waar 30 of 40 Kroatische emigranten waren onderge bracht. Het geheel was een particuliere aan gelegenheid. De Hongaarsche regeering is Het koninklijk huwelijk in Engeland Hat vorstelijk bruidspaar, Z. K. H. Prins George van Engeland en H. K. H. Prinses Marina van Griekenland, omringd door de bruidsmeisjes. Boven v.l.n.r.: Prinses Irene van Griekenland; lady Mary Cambridge; Prinses Elisabeth van York en Prinses Juliana. Onder v.l.n.r.: Prinses Catharine van Griekenland; lady Iris Mountbatten; Prinses Eugenie van Griekenland en Groothertogin Kyra van Rusland De Hertog van Kent trouwt Prinses Marina van Griekenland Heden is imöt veel pracht en praal de Hertog van Kenit, de jongste zoon van den Koning van Engeland, met Prinses Marina van Griekenland in het huwelijk getreden een gebeur tenis die in Engeland als een der grootste van dezen aard sinds vele jaren in Euroj»a wordt beschouwd. Plechtigheden als op dezen dag zullen nog lang leven in de herinne ring van hen die er getuige van waren. In de straten verdrongen zich zóó velen, dat het verkeer er door werd belemmerd. Reeds te middernacht stelden zich do nieuwsgierigen langs den weg op die d bruidstoet zou passeeren. Velen hadden vouwstoeltjes en dekens meegebracht. On der dezen bevonden zich zelfs vole dames en heeren in avondtoilet. De Koning en de Koningin gaven inmid dels in Buckingham Palac een eoiréc, voor 1500 gasten. De Hertog van Kent zelf verzamelde bij wijze van vrijgezeJlenafscheid, eon aantal van zijn naaste vrienden aan een rustig diner, dat eveneens in het Buckingham Palace werd gegeven. Na afloop begaf hij zich met Prinses Marina, Koningin Mary en de moedei van de bruid naar oen theater in het West end, waai- de Koninklijke kasten de voor stelling bijwoonden en luide werden toe gejuicht. Tegen hot aanbreken van den dag wer den de rijen menschen, die zich een plaats lornas eten weg hadden gekozen, om de bruidsstoet af te wachten, dichter. De mist, die sedert verscheidene dagen over Londen heeft gehangen, is opgetrok ken. Slechts boven de Theems hangt nog een lichte nevel. De weerberichten kondi gen zacht en fraai weer aan. Heel Londen vlagt en is versierd. De route tusschen paleis en Abdij inzon derheid baadt in een gloed van klourciv Vlaggen van alle naties hingen van de ee- bouwen. Blauwe tribunes zijn op de open plaatsen opgericht In de historische Whitehall wapperen duizenden gekleurde vlaggetjes van hooge Venetiaansohe mosten. In ide dlefl'iige Böndtetreet hangen hoog boven de straat omvangrijke bloemkronen in allerlei nuances. Achtduizend man politiepersoneel' zijn rtp straat om de orde te handhaven. Allerlei voorzougsmaatreerelen zijn genomen lanes de route waar de Koninklijke stoeten zou den passeeren. De talrijke mooie kleurige uniformen van de soldaten vielen langs den weg bijzonder op en wekten de bewondering van de toe schouwers. Speciale maatregelen zijn genomen om de door de opheffing van het kamp geheel tegemoet gekomen aan de eischcn van Joe go-Slavië. Voorts protesteert Eckhardt tegen het bij de zaak betrekken van Hongaarsche offi cieren. Evenmin zou ooit van Hongaarsche ijde financieeie steun zijn verleend. D" autoriteiten zijn steeds streng opgetreden hij strafbare actie der emigranten. De ontevredenheid onder de Kroatische revolutionairen spruit, volgens Eckhardt, voort uit den hinnenlandschen toestand van Joego-Slavië. Hongarije zal tegenover de ge- heele wereld zijn eer verdedigen en de waar heid bewijzen. driehonderd invalide oudstrijders in staat te stellen dc plechtigheden te zien. Voor den dienst in de Abdij zijn 1800 uit- noodigingen verzonden. Bij het naderen der plechtigheid bereikte de spanning bij de menigte haar hoogtepunt Luid gejuich barstte los toen bekend werd. dat Koning George en Koningin Mary Buckingham Palace waren vertrokken. Ge- escoteerd door cavallerie in groot tenue re den zij langzaam langs de ontzaglijke me nigte, voortdurend luide toegejuicht. Misschien nog luider werd de bruid toege juicht toen zij met haar ouders, Prins en Prinses Nicolaas, het paleis verliet. Gekleed in een hermelijnen mantel ovi haar bruidstoilct was zij een schilderij va gratie en schoonheid. Nimmer tevoren had Engeland een beminnelijker bruid gezien, zij had de harten der Engeïschen gewonnen. De onstuimige toejuichingen van de hon derdduizenden langs den weg, toen de auto van de Prinses passeerde, zijn onvergetelijk. Mannen, vrouwen en kinderen er wa ren duizenden kinderen schenen al hot andere voor het oogenblik vergeten te zijn. „Marina, Marina!" schreeuwden zij totdat hun stemmen heesch waren, cn al dien tijd antwoordde de Prinses met een lieve glim lach. Een half uur voor den aanvang der plech tigheid verliet de Hertog van Kent, verge zeld door zijn oudsten broer, den Prins van Wales liet SL James palace, voor zijn laatste rit als vrijgezel. Groot, slank, flink, gekleed in mar uniform, scheen hij de volmaakte bruide gom. Zijn gelaat stond in een lach bij het aanschouwen van de enthousiaste menigte. Hij zag eruit als de gelukkigste man ter wereld. In de Westminster Abdy De eerste koninklijke stoet, die aan de Westminster Abdij arriveerde, was die van den koning cn de koningin, die begroet wer den door vele koninklijke gasten en de hooge geestelijken. Toen alle gasten zich bij den ingang hadden verzameld, traden de koning cn de koningin het kerkgebouw bin nen en begaven zich naar hun plaatsen bij het altaar. Het groote moment was echter de aan komst van de bruid kort daarop. Aan de groote westelijke ingang van de Westminster Abdij werd zij ontvangen door den deken dr Foxley Norris, den kanunnik van de Westminster en andere functinarissen van de Abdij. Daar waren ook de acht bruids meisjes, onder wie Prinses Juin de Nederlandsche koninklijke gast hij deze huwelijksplechtigheid. Alle bruidsmeisjes waren gekleed In een japon van witte crêpe .doorweven met een dunnen zilveren draad en droegen bouquet- ten van kleine witte rozen, bijeengehouden door een zilveren lint. Aan deri arm van haar vader, prins Ni cholas, trad zij de Abdij binnen, gracieuse- lijk gevolgd door de bruidsmeisjes. Op de treden naar don kansel voegde de hertog van Kent zich hij zijn bruid, waarna de huwelijksplechtigheid een aanvang De buitenlandsche politie in het Saargebied Uit Saarbrückon: Eén Tsjechische, acht Engenlsche en twee Noorschc politieofficie ren zijn in het Saargebied aangekomen. N e- d e r 1 an ders en Italianen worden nog verwacht. Zwitserland weigert de Saarregee- ring Zwitsersche politictroepen ter beschik king ie stellen. Weerbericht Hoogste stand te Mi'rachen 776.5. Laagste stand te V-ardö 733.3. Stand vanmorgen lialftwaalf 775.5. WEERVERWACHTING Zwakke veranderlijke wind, later waar schijnlijk uit O. richtingen, nevelig tot. half of licht bewolkt, weinig of geen neerslag, kouder 's nachts, later iets kouder. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 9.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 30 NOVEMBER. Van 's avonds 4.20 uur tot 's morgens 7.18 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Rreisach 0.76 0.75 K-hl 1.79 19.) Mnxau 3.20 3.21 Diedeslietm 0.40 045 Mannheim 1.92 1.91 Lohr 1.02 1.05 Mainz 0 18 0.]7 Bingen 1.03 1,06 Lobith 9.07 9,10 Nijmegen 6.84 6.88 St Andriea 1,62 1.66 Arnhem 6.98 7.01 Vreeswijk lw 0/ 3 0,00 IV es ter voort 7.57 7,59 Deventer 1.63 1.65 Keulen Dusseldorf Rhhrort Wesel Emmerik 1.14 1.13 1.21 1.27 0.14 0.17 0.70 0.76 0.10 0.14 0.70 0.66 1.08 115 0.19 0.24 Kampen -0.03 -0 02 Ej-sden 00.00 46.04 Maastricht 40.75 40.7a Grevenbtcht 27.76 27.95 Venlo 10.69 10.18 Grave (slnisj 4.21 4.4a St Andriea 0.39 0.3 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 30 Nov. DelAtfl 4.32 17/27 HellevoetsL 9.04 2I.3S Terschelling 1.50 14.39 Willemstad 10.00 2239 Hariingon 9/25 16.10 Brouwersh. &16 2«'.46 Den Helder 13.00 Zierikzee 8.31 21,10 limuiden 9/20 21.52 Wemeldinge 9.UI '21,39 Hoebv.HolL 8.27 20.57 Vlissingen 7/23 20,18 Scheveningen 8.47 21.17 Terneuzen 6.53 20.35 Kotteidam 1U.U7 2..01 Hansweert 8.22 21.09 „Baby Face" Nelson doodgeschoten Uit Washington: De procureur-generaal Cummings beeft medegedeeld, dat de be ruchte gangster George Nelson, „Baby Face Nelson in de buui't van Miles Conter' (Il linois) dood is aangetroffen met vijl scho ten in de maag, twee schotwonden in dc borst en tien in de beenen. Nelson schijnt te zijn bezweken aan de verwondingen, wel ke hij Dinsdag bij een vuurgevecht met po litiebeambten te Chicago heeft opgeloopen en waarbij Nelson twee politiebeambten heeft gedood. Brug ingestort te Willebroek Uit Antwerpen: In het stadje Willebroek is gisteravond tengevolge van een aanvaring de brug over dc rivier de Rupel ingestort. Een schip, dat de rivier opvoer, botste met .zulk een kracht tegen het kunstwerk, dat het ineenstortte. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers er bij dit ongeluk te betreuren zijn. In elk geval staat het vast, dat zich tijdens de botsing verscheidene personen op de brug bevonden. Het zou reeds zeker zijn, dat een tweetal vrouwen is gedood. De president van Bolivia gevangengenomen Reuter meldt uit New-York: De president van Bolivia, Salamanca, is door troepen gevangen genomen in de buurt van Chaco Boreal. Deze mededeeling is ontvangen van offi- cicele zijde te La Paz. Salamanca had zich naar den Chaco' begeven om naar aanlei ding van do jongste nederlaag van het le ger van Bolivia en wijziging te brengen in het opperbevel van het leger. Kunst en Letteren. CHR. AUTEURSKRING De Chr. Auteurskring hield ter herdenking van het vijfjarig bestaan te Gorkum een herdenkings avond, waar versahiiüjende leden van de kring uk ecgen werken 'hebben voorgelezen. Vóór de pauze las de heer H. M. van Randwijk een fragment uit eigen werk. getiteld Rationalisatie en de heer Jan H. de Groot zijn „Vrolijke Liedjes". Na de pauze las die heer v. d. Hufist een fragment voor uit een van zijn kinderboekjes. Hem was nog een verras sing bereid door een huldiging bij monde van dien heer van Goor; hoofd een-er Chr. school te Gor kum. Hij memoreerde het feit, cat de heer v. d. Hulst zijn 25-jarig jubileum als schrijver vierde. VoonJs droeg de heer H. de Bruin voor „de Won dere Weerstand". De vergadering, die goed bezocht was, werd door den heer KncL leeraar aan de Chr. Kweek school, met gebed geopend en met daokzegg.ng DE ACTIE TEGEN HINDEMITH Furlwangler schrijft een moedig artikel Wij hebben gemeld, dat de muziek van den componist Paul Hridemith in DuUschlaod is ver boden omdat Hindemitih getrouwd is met een jodin en 'hij ook oa de revolutie nog met joden te samen in het buitenland gemusiceerd heeft. Als bewijs, dat men ook in Duitschland dit ge snuffel naar iemands voorouders of familieleden' zat gaat worden, kan gelden, dat de in Duitschland hooge-lijk vereerde dingen-t Wilhelm Furtwangler dit optreden tegen H'ndemith openlijk in een artikel de „Deutsche A'lgcmeine Zei tun g" veroordeelt. „Wij kunnen cos schrijft Furtwangler aan het slot van dat artikel gezien de ontzettende armoede aan werkelijke productieve musici in de geheele wereld, de wedde niet parmdtteeren, zoo zonder meer van een man alis Hindemith afstand te doen." Nadat 'hij eenst de verzuchting geslaakt heeft: „Waar moet het met ons naar toe, politieke verdachtmakingen ook al m zoo hooge :e op dc kunst worden toegepast7"

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2