Jlic uwr jCdttódjf (SLmrant W Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad Tfa cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5338 DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 Sfobertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelinget» van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel O.I7'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 ie zich heden abonneert als kwartaallezer op ons blad ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie's Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE GEMEENTEN EN MIDDENSTAND Inschakeling van de middenstand De commissie, ingesteld door de afdeeling Zuid-Holland der Vereeniging van Neder- landscho Gemeenten, had tot taak een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van centralen inkoop en prijsregelend optreden door gemeenten.- Onder centrale inkoop verstaat de com missie het door gemeenten gezamenlijk in- koopen van artikelen, waarbij de daaruit voortvloeiende bemoeiingen zijn opgedragen aan een centraal punt, ten einde door centralisatie van. inkoopen te geraken tot voordochter prijzen. Begrijpen wij deze omschrijving goed, dan zijn er bij de toepassing van centrale in koop vooral twee mogelijkheden. In de eer- •6te plaats kunnen de gezamenlijk inkoopen- de verecnigingen een eigen, zelfstan dig centraal punt stichten, van waaruit dan tevens de distributie plaats heeft, In het algemeen wordt deze wijze van uitvoering van de hand gewezen, o. i. terecht. Immers, door zelf als actieve tussclienschakel op te treden, door zelf het distributie-apparaat iu handen te nemen, accepteeren de gemeenten tevens de vele en groote risico's, die hieruit .voortvloeien. Meerdere kosten moeten wor den gemaakt: voor pakhuisruimten moet worden zorg gedragen, personeel moet wor den aangesteld, beheer moet worden ge voerd, toezicht uitgeoefend. Al de onbereken bare factoren, waarmede de handel steeds te maken heeft, neemt men voor zijn reke ning. En wat het grootste bezwaar is: d e middenstand wordt uitgescha keld. Niet in even sterke mate is van zulk een climineeren van den handel sprake in het tweede geval, wanneer men namelijk niet ze 1 f de distributie te hand neemt, maai* clio plaatst bij een (mogelijk reeds aanwe zig) centraal punt. Dat hier niet zonder meer sprake is van het betrekken van de midden stand in de schakel, moge blijken uit het zeer omzichtige voorbehoud, dat de commis sie hier maakt: „Indien in daartoe leidende gevallen inschakeling van de plaatselijke handeldrijvende middenstand, plaats heeft en zoo noodig overleg met de middenstand, dan is te bereiken, dat waarborgen verkre gen worden ten gunste van de belangen van de mdustrieele en handeldrijvende midden stand" Het komt ons voor, dat in het gunstigste geval voor de middenstand de practijk dezer toepassing hiertoe leidt, dat van uit één centraal punt bepaalde benoodigdheden wor den geleverd, dat één industrie of één han delsonderneming de opdrachten ontvangt. Voor inschakeling van de middenstand op breeder plan lijkt ons hier weinig gelegen heid te bestaan. Daartoe wordt belangrijk grootere waar borg gebóden, wanneer de gemeenten de tweede weg inslaan, welken ook de commis sie bij haar onderzoek bewandelde, het prijsregelend optreden. Hier staat men voor het van uit een centraal punt in overleg met leveranciers bevorderen van uni forme prijzen dan wel het toepassen van kortingen op algemeen geldende prijzen. Ook deze werkwijze geeft naar het ooi-deel der commissie aanmerkelijke besparing en van deze methode getuigt zij terecht, dat zij aan nemelijker is, vermits hier de belangen van de plaatselijke middenstand voldoende in acht kunnen worden genomen. Dit punt is van groot belang. Wanneer men let op het feit, dat tot dusver nog heel wat gemeenten nalieten gebruik te maken .van do resultaten, door het inkoopbureau der Vereenigmg van N'edeiTandsche Gemeen ten bereikt, is voor tal van kleinere ge meenten de oorzaak hierin gelegen, dat men van de voordeelen, die op dit gebied kunnen worden behaald, niet genoegzaam doordron gen was. Voor vasthouden aan het inter médiair van de middenstand zal hier in de regel geen sprake zijn, omdat men in eigen gemeente niet terecht kan en zijn bestellla- gen elders plaatst. Anders staat het met de grootere ge meenten, vooral met de plaatsen van stede lijk karakter. Men voelt het bezwaar om de middenstand, die het in deze dagen toch reeds zoo moeilijk heeft en min of meer top zwaar werd te midden van een verarmde be volking, de rug toe te keeren. Zou de han deldrijvende middenstand te gronde gaan, dan zou daarmee aan d-e gemeente een van haar hechtste steu. laren ontvallen, zou een van haar rijkste belastingbronnen opdrogen, zou een van de stevigste schakels uit de gemeentelijke samenleving worden wegge nomen en daarmee ook het welzijn der ove rige standen worden in gevaar gebracht. Daarom is het een eisch van doelmatig ge meentelijk beleid, dat die handeldrijvende middenstand zoo krachtig mogelijk wordt gesteund. Intusschen, niet ondanks alles. De middenstand heeft niet waarde om zij n s zelfs wil, maar alleen voor zoover hij diensten verricht aan de maatschappelijke samenleving en die diensten naar behoo ren verricht. Die diensten mag men niet onvoldoende oordeelen alleen reeds op deze grond, dat de gemeenten ten aanzien van bepaalde ma terialen en goederen langs den weg van cen trale inkoop en prijsregelend optreden gun stige prijzen weten te bedingen. Want de werkzaamheid van de middnstand is tot deze enkele handelwijze niet beperkt. Men mag niet vergeten, dat een winkel stand,toegerust naar de eischen van de tijd, niet kan volstaan met enkele speciale goederen voor zeer lage prijs te leveren. De handeldrijvende middenstand moet zich be hoorlijk outïlleeren, hij moet voldoen aan zeer uiteenloopende en niet steeds even re delijke eischen van het publiek. .Hij brengt onder de aandacht der afnemers, en dus ook van de afnemende gemeenten, de nieuw ste snufjes, die aan de markt komen, in de hoop, dat zij hun weg tot het publiek zullen weten te vinden. Deze hoop verkeert evenwel maar al te vaak in teleurstelling, daar in onze snel bewogen tijd het eene product het andere verdringt. De middenstand verricht bovendien vaak détailwerk. De kleinste bestelling mag een zaak, die wat wezen wil, niet van de hand wijzen, zelfs al levert zij geen verdiensten op zelfs al kost zij geld. De winkelier moet wel in het kleine voorzien, zal het groote hem niet ontgaan. Zoo is de middenstand een lichaam van vertrouwen, dat men met allerhande wen- schen en aanspraken tegemoet treedt in de verwachting, dat daaraan zal kunnen worden voldaan. Maar deze verwachting brengt dan ook voor de handeldrijvende middenstand de verplichting mee om zich zoo goed moge lijk toe te rusten, om steeds paraaat te zijn. Dat vele middenstanders inderdaad dili gent zijn, moge worden afgeleid uit het feit, dat tal van grootere gemeenten tot dusver reeds daarom niet bij het inkoopen van de bemiddeling der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten gebruik maakten, wijl de middenstand zich behoorlijk wist aan te passen. Wie kennis neemt van de prijzen, in de bijlagen van het door ons besproken rapport voor sommige goederen aangegeven, en weet, tot welke bedragen de plaatselijke middenstand soms leveren kon, zal moeten toegeven, dat deze nijvere groep in vele gevallen haar plaats uitnemend weet te ver dedigen. Alleen maar de waarheid gebiedt op te mei-ken, dat de samenwerking tusschen ge meenten hierop niet zonder invloed is ge weest. Ook daar, waar verschillende ge meenten geen gebruik maken van bemid delend optreden in de weg van samenwer, Icing, zal men de vruchten plukken van dc strekking tot prijsverlaging dezer beweging. Het gaat ermede als met de coöperatie. De hier en daar gekoesterde verwachting, dat de coöperatie het gelaat van den handel vol ledig zou wijzigen is niet in vervulling ge gaan. Zij heeft niet de wereld veroverd; wel heeft zij verschillende toepassing ge vonden en ook voor prijsverlaging invloed geoefend, waar op haar grondslagen, niet werd gebouwd. Evenzeer staat vast, dat voor de idee van samenwerking tusschen gemeenten in het belang der financiën niet al le gemeentebe sturen zullen worden gewonnen. Prijsgeven van de midenstand zal velen tot de uitroep brengen: non tali auxilio, niet met gebruik making van zulk een middel. Maar ook daar, waai- dc middenstand blijft ingescha keld, zal men moeten erkennen, dat door liet instituut der samenwerking belangrijke geldelijke voordeelen worden behaald, die anders voor een groot deel waren uitgeble- SPOORDIENSTEN GESTAAKT AalsmeerHaarlemLeiden, enz. In verband met de verliesopleverende exploitatie zal naar wij vernemen tegen het einde van het volgende jaar de dienst op de lijnen Aalsmeer— Haarlem, Hoofddorp—Leiden. NieuwveenTer Aar en Alphen—'Uithoorn worden gestaakt. ONS NIEUWE FEUILLETON Heden beginnen tve met een nieuw feuilleton. Oudergewoonte waarschuwen we even, omdat er vele lezers zijn, die 't vervolg verhaal uitknippen en bewaren. Wie 't eerste stuk leest, heeft geen ver dere aansporing noodig het vervolg bij te houden. We willen nu alleen maar zeggen, dat 't een boeiend verhaal is, in prettigen toon geschreven. 't Is niet zoo lanjf als ons vorige feuille ton, maar we zijri er verzekerd van, dat 't met genoegen zal gelezen worden. De Amsterdamsche Onderwijzers salarissen Aanmaning tot verlaging. B. en W. van Amsterdam hebben aan den Raad bericht, dat zij een K. B. hebben ont vangen, waarin wordt overwogen, dat da salarisverlagingen voor het onderwijzend personeel en het personeel der scholen voor voorbereidend onderwijs, in het algemeen kunnen worden aangemerkt als te strekken tot meerdere aanpassing aan het peil van salarissen en loonen, hetwelk redelijk en noodzakelijk wordt geacht, en: dat mits dien door het feit. dat de raad der gemeen te Amsterdam deze voordrachten heeft ver worpen, zonder daarvoor in de plaats te stellen eenige regeling, welke aan bovenbe doelde voorwaarden voldoet, ten aanzien van dc salarieering van bovengenoemd per soneel een toestand is ontstaan, welke on bevredigend is te achten, zoodat een nadere voorziening noodig is. De Raad wordt aangemaand, om binnen een termijn van drie maanden, met intrek king van zijn besluit van 31 October 1934, regelingen te dezer zake vast te stellen, als in- bovenbedoelde voordracht vervat B. en W. stellen den Raad voor, aan do aanmaning van dit Koninklijk besluit ge volg te geven en alsnog bedoelde besluiten te nemen. Begrooting Zuiderzeefonds HET VRAAGSTUK DER INPOLDERING Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer wordt ontleend, dat vele leden het betreurden, dat de plannen betreffende in poldering van den Noordoostpolder nog niet zoover gevorderd zijn. dat met de inpolde- ringsweikzaamheden kan worden aange vangen. Andere leden waren van meening, dat met de verdere inpoldering niet behoort te worden doorgegaan. Zij meenden, dat de kosten bij lange na niet door dc waarde der droogkomende gronden zullen worden ge dekt. Vele leden betreurden voorts, dat de Mi nister met de in uitzicht gestelde reorganisa tie van dc leiding van de inpoldering in 't IJselmecr zoo woinig spoed betracht. Verscheidene leden achtten de uitgaven van f 11S.700 voor den proefpolder nabij Andijk, o\ereenkomende met f 3000 per ba. niet langer verantwoord. Met het oog op de tallooze, naar hun oor deel veelal gegronde klachten, betreffende de uitvoering van do Zuiderzeesteunwct, met het oog ook op dc veel te geringe gel delijke tegemoetkoming ingevolge de wet, een tegemoetkoming, welke in vele geval len het karakter heeft van een uitkeering ingevolge de Armenwet, waren verscheidene leden van oordeel, dat de eenige weg om aan deze grieven een einde te maken, her ziening der wet is. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN DEPARTEMENT VAN BINNENL. ZAKEN Bü Kon. besluit zU» met 1 Januari bevorderd ot commies btt het departement van Binnen- mej. E. de Vries ACCOUNTANTSDIENST el. in tijdolUiten dienst J J Muidei DEPARTEMENT VAN FINANCIëN LANDMACHT irie de ïe luit. dei n het leger in Xed.-Indlë, is vol ontslagen E Fienieg als Drukkerij bli den Toj an di-r Schroeff. vlieger CRISIS-TUCHTRECHTSPRAAK. De minister van Economische Zaken heeft ingetrokken zijn beschikking waarbij de heer N. Dekker is benoemd tot lid dei- Commissie voor de Crisis-Tuchtrechtspraak. te Alkmaar. Als zoodanig is benoemd de heer H. Kla ver te Alkmaar. ZUIVELORGANISATIES OVER DE ZUiVELREGELING De voorgenomen maatregelen bieden geen voordeel Het geheele bedrijf wordt ontwricht Door den Algem. Ned. Zuivelbond (F.N.Z) de vereen, voor Zuivelindustrie en Melkhy giëne en den Bond van Kaasproducenten, is over de nieuwe melkstennregeling een uitvoerige brief geschreven aan den minis ter van Econ. Zaken, mede in verband met het bekende interview, dat dc Minister het correspondent dbureau toestond. Bestreden wordt de opvatting, dat de hoe veelheid geïmporteerd krachtvoeder in be paalde verhouding staat tot de melkproduc tie en de besparing op krachtvoeder grootcr zal zijn dan de waarde der verminderde melkopbrengst. Door de heffing op buitenlandsch kracht voeder wordt de melkveehouderij belastten behoeve van de steunverleening aan ande ren. terwijl het groote probleem van onze zuivelbedrijven de groote onevenwichtigheid tusschen zomer- en winterproductie. er door verscherpt wordt Verminderde melkproduc tie doet de productiekosten per eenheid stijgen. Bovendien zal, als het zelfde steun bedrag wordt uitgekeerd, zij het over min der hoeveelheid, de boer geen meerder voor deel ontvangen. Verder wordt er op gejvezen, dat de Ne- derlandsche consument vergeleken met vóór den oorlog goedkoope zuivel-producten eet Het is dan volgens adressanten ook niet waar, dat voor, de zuivel den consuihent zwaardere lasten worden opgelegd dan voor andere artikelen. De indexcijfers wijzen aan dat in September 1.1. de kaas een index cijfer had van 69 en boter 101, terwijl de kosten van voeding te Amsterdam op 121 stonden, alles gerekend naar het jaar 1913. Ook vergeleken met het buitenland zijn de prijzen hier niet hoog. Adressanten komen tot dc volgende con clusies: Aangezien het Nederlandsdhe veehouders bedrijf lang niet in de eerste plaats vleescli- productie-bedrijf is, zal er in ieder geval voor gewaakt moeten worden, dat zulk een teeltregeling terwille van een nevendoel het boerenbedrijf met betrekking tot het hoofd doel niet ontwricht. De cijfers betreffende den omvang van den melkveestapel zijn in den zin, waarin ze gegeven worden, onbetrouwbaar. Het verband, dat gelegd wordt tusschen den omvang van den melkveestapel en de grootte der melkproductie, is volkomen onjuist. De voorgenomen maatregelen zullen aan de gemeenschap de consumenten geen Voordeelen bieden. Tenzij men het totaal bedrag, dat besteed wordt aan ondersteu ning van de melkveehouderij, wil vermin deren, in welk geval wij voorzien dat het melkvee'houdersbedrijf in een geheel onmo gelijke positie komt en zeer onredelijk be handeld wordt in vergelijking met andere gesteunde bedrijven, met name den akker- De voorgenomen regelingen zullen het göheele bedrijf ontwrichten, een enoime ad ministratie en controle vereischen, knoeierij op groote schaal in dc hand werken, den boer alle initaticf uit bandon nemen en hem alleen nog maar het risico laten voor hem van bovenaf opgelegde experimenten. De melkveehouder mag verlangen dat op- houwende maatregelen worden getroffen ter verbetering van zijn positie; met name mag hij verlangen, dat voor hem' gedaan wordt wat voor alle andere bedrijven ge schiedt: reserveering van een grooter deel van de Nederlandsche markt voor zijne pro ducten waartoe een verbod tot het bakken van waterbrood en een sterker beperking van den margarineverkoop doeltreffende middelen zijn. Begrooting van Justitie In de Memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag der Tweede Kamer, inzake de begrooting van Justitie, zegt de Minister dat de regeling van het huwelijksvermogens recht niet zoo urgent is. dat het geboden zou zijn. haar in de gegeven omstandig heden ter hand te nemen. Een wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht is in voor bereiding. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de aangekondigde wetsontwerpen, inzake de nationaliteit van de gehuwde vrouw nog in den loop dezer zitting wor den ingediend. De Minister meent, dat ze'er terecht door de Justitie is opgetreden tegen den Voorzit ter der O.S.P. ter zake van diens artikel in De Fakkel. Aanvulling van de wet van 18S5 op het recht van vereeniging en en vergadering is in overweging. Het verdient geen aanbeveling, thans een herziening van cle Zondagswet ter hand te nemen. Dc tegen de in het Voorloopig Verslagbe- doelde loterij geopperde bezwaren, verdie nen de bijzondere aandacht. Mocht blijken dat tussclienkomst van den rechter even tueel Kier geen uitkomst kan brengen, dan zal deze aangelegenheid nader worden be- De indiening van een ontwerp tot over brenging van het grootste gedeelte van de werkzaamheid van de deurwaarders in strafzaken naar de posterijen is binnen niet al te langen tijd te verwachten. De „Uiver" weer op reis VOOR EEN SNELLE VLUCHT NAAR BAG DAD VERTROKKEN Hedenmorgen om 7.33 uur is de „Uiver" met post en passagiers vertrokken. Zooals be kend, vliegt de „Uiver" naar Bagdad, waar post en passagiers aan de „Oehoe" zullen wor den overgegeven. De „Uiver" keert daarna weer naar Amster dam terug- Voor deze reis hebben drie passagiers ge boekt. Gemengd Nieuws Door den trein gedood Terwijl hij op de rails zat te eten! Hedenmorgen omstreeks 7 uur is de 21- jarige H. Laurensen, uit Hoensbroek, die werk zaamheden verrichtte aan de telefoonlijn langs den spoorweg RoermondMaastricht, ter hoog te van kasteel Hattem, toen hij op de rails een boterham zat te eten, door een trein, komende uit Maastricht, gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk is te wijten aan de zware mist, waardoor de man den trein niet zag aankomen. Bedriegelijke bankbreuk Verschillende arrestaties Door de marechaussee to Alblasserdam zijn, naar ons gemeld wordt, gearresteerd de twee Gebr. B. en P. B. V. Jr., alle landbou wers aldaar, benevens zekere P. B. V. Sr. en C. V. eveneens landbouwers, woonachtig te Oud-Alblas op vermoeden zich gezamenlijk aan bedriegelijke bankbreuk schuldig ge maakt tc hebben, Eenige tijd geleden werd P. B. V. Sr. te Oud Alblas in staat van fail lissement verklaard. Als gevolg hiervan werd diens eigendom te gelde gemaakt door middel van openbare verkooping. Het was bij deze gelegenheid de curator opgevallen dat een en ander veel minder opbracht, dan aanvankelijk werd verwacht. Gedacht werd aan knoeierij, temeer daar het de mare chaussee bij geruchte bekend was. dat een en ander niet in den haak moest zijn. Bij een onderzoek bleek, dat een omwisse ling van koeien had plaats gehad, waar door de goede melkkoeien voor minderwaar dige waren omgewisseld, zulks met mede weten van de gefailleerde en gebroeders B. en P. B. V. Jr. zoodat de opbrengst lager was dan anders het geval ware geweest. Bovendien zijn door gefailleerde verschillen de goederen aan den boedel onttrokken o.m. landbouwwerktuigen en veldvruchten. P. B. V. Jr. heeft bovendien de schetsen die ingevolge de Crisis-veecentrale bij kal veren behooren aan derden verkocht. De opbrengst dier schetsen heeft hij ten eigen bate aangewend. Het vijftal is te Papeodrocht in de mare chaussee-kazerne ingesloten en zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. DooSelijke auto-ongelukken Te Den Helder kwam op de Binnenhaven uit een der zijstraten de heer Adema perfiets en reed den grooten weg op inplaats van het fietspad. Juist naderde met groote snelheid de auto van den commandant der Marine, waarin een andere officier was gezeten. Hoewel de maximumsnelheid in de gemeente is bepaald op 20 KAI. reed hij me vaart van 70 K.M. Hl reed de fietser aan, over den grond werd geslingerd. Deze bleef met een groote hoofdwond liggen en is naar het hospi taal vervoerd, waar hij des avonds is overleden. KNAAP LEVEND VERBRAND De 9-jarige Chr. Moes uit Vriezenveen, die ge heel met brandwonden overdekt tengevolge van eer brand in het ouderlijk huis, in het Algemeen Zie kenhuis te Almelb was opgenomen, is aan zijr brandwonden bezweken. In het zelfde ziekenhuis wordt zijn vader, die bij den brand eveneens werd gewond, verpleegd. DOODELIJK RIJWIELONGELUK Dinsdagavond reed de 16-jarige V. te Haarlem m de Spaarnwouderstraat op zijn racefiets met zee: groote snelheid in de richting Amsterdam. Plotse ling moest hij stoppen voor een juffrouw die de straat overstak. Met een hevige slag werd de wiel rijder tegen de straat gesmakt. Hij moest met dende verwondingen en een schedelfractuur het Maria Ziekenhuis worden overgebracht. Daar is hij overleden. DOODELIJK MOTORONGELUK Onder Kloetinge (L.) is 's nachts de onge huwde H. Goense uit Kwadendamrae met zijn motorrijwiel tegen een boom gereden. Het motorijwiel werd zwaar beschadigd, terwijl de berijder bewusteloos en bloedend bleef liggen. Omwonenden hebben hem van den straatweg opgenomen en in een tuintje neergelegd. Een dokter was spoedig ter plaatse en constateer de een hersenschudding en schedelbreuk, be nevens waarschijnlijk nog eenige inwendige kneuzingen. Op zijn advies werd G. overge bracht naar het ziekenhuis St. Joanna. Daar is hij aan zijn wonden overleden. LEEUWARDEN- Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Biz. 1 Door Verschillende bonden op het gebied der zuivelbereiding is over de nieuwe mclksteunrege- ling aan dc minister van Economische Zaken ge adresseerd. De Amsterdamsche Gemeenteraad wordt bij Koninklijk besluit aangemaand de salarissen der onderwijzers te verlagen. Te Alblasserdam en Oud-Alblas zijn enkele personen gearresteerd verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Engeland en Duitschlands herbewapening. Eed rede van Baldwin die van tevoren aan Hitler was gezonden. Heden is met groote praal het huwelijk tusschen den hertog van Kent en Prinses Marina van Griekenland vertrokken. Het Zuid-Slavische memorandum dat Honga- rije's aansprakelijkheid voor den aanslag te Mar seille wil bewijzen, is verschenen. Na een veertigjiarige ambtsbediening heeft Ds. H. D. Drenth gisteravond te de Hey-Tuindorp (Rotterdam) afscheid genomen als predikant der Geref. Kerk. Het Nijverheidsonderwijs in 1935. Blz. 5 Naar en In Zuid-Afrika XI. Reisbrieven vah Prof. Dr. V. Hepp. TIJDELIJK 20 pCt. KORTING OP ALLE PRIJZEN VAN CHEMISCH REINIGEN EN VERVEN „HEEL NEDERLAND PALTHE KLANT" VERDRONKEN Volgens een bij de politie te IJmuiden gedane inededeeting zag een tweetal per sonen, dat op de Zuidpier aan hot visschen was, cp circa veertig meter afstand ee:i man in liet water liggen, waarvan het hoofd nog boven water uitstak. Met liet onmiddellijk uitwerpen van de lijn heeft men nog getracht dpn drenkeling te red den. Volgens het „Hbld.'' zonder resultaat. De drenkeling was gekleed in een blauw jasje; li et geen dc visechers nog juist had den kunnen opmerken, vóór de onbekende voorgoed voor hun oog verdween, Uit de Waal bij Nijmegen is opgehaald het ljjk van den monteur J. H., die by de Waal- brugwerken te water geraakte en verdronk. In het Clubhuis Jong-Utrecht wordt een PoppententoonstelUnq gehouden ten bate van de \ereeiu voor Chr. Gezondheids-en ^acantickolonies. Deze tentoonstelling werd nr. opend door mevr ter Pelkwijkechtgenoot e van L ireehls Burgemeester Op onze toto ziet men de inzending van U.M. dc Koningin en H.K.1I. Priiises Juliana,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1