Barcelona en het leven op straat DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een stad van vele monumentale gebouwen en prachtige standbeelden Wonderlijke tegenstellingen in een land waar de revolutie aan de orde van den dag is Bij de Columbuszuil We hadden dan na onzen tocht door de< haven voet aan wal gezet bij de Columbus- euil. Deze heeft een hoogte van 60 M. en draagt van boven een vergulde aardbol, waarop het beeld van den ontdekker met uit- gestrekten arm wijst in de richting van het door hem gevonden werelddeel. Aan den voet zjjn de standbeelden aangebjacht van beroemde tijdgenooten, waaronder de ook in •onze geschiedenis bekende Ferdinand var* Arragon en Isabella van Castilië. Bronzen platen geven ten slotte en relief de voor naamste. gebeurtenissen van den tocht weer. Rechts en links van den zuil strekt zich 'de met palmen begroeide Paseo de Colon uit, Waarvan het rechtsche gedeelte van de mees te beteekcnis is. Hier vinden we aan de lin kerkant groote kantoren en magazijnen, meestal verband houdend met de scheep vaart en rechts de loodsen en opslagplaatsen van de M.Z.A. d.i. Madrid-Zaragoza-Alicante- Spoonvegmaatschappij, die de verbinding met Frankrijk en de voornaamste steden in het Zuiden onderhoudt en wier eindstation, in de wandeling „Francia" (Frankrijk) ge noemd, aan het einde van den Paseo ligt. Verder vinden we links het monumentale postkantoor, dat voor een postkantoor één bezwaar heeft, nl. dat men, om er in te ko men, eerst een zeer hooge trap moet beklim men. Voortgaande komen we aan het Parque de la Ciadadela, alweer met een monumenta len waterval en fonteinen. Alles wat 't ge meentebestuur tot stand brengt is monumen taal; 't lijkt wel of monumenten en stand beelden geen geld kosten, zoo kwistig zijn ze overal rondgestrooid. Zelfs gewone drinkfon- teintjes in de oude stad zijn meesterstukjes van gietkunst in brons, b.v. een paar kinder tjes op een schildpad rijdend, of een straat jongen zijn dorst aan de fontein lesschend, enz. De dierentuin, ook bij het park gelegen, valt tegen voor zoo'n groote stad, 't is niet meer dan een verzameling van wat dieren. Behalve een i*aar museums, waaronder het oude, thans gesloten museum voor schoone kunsten, vindt men in de nabijheid de Triomfboog, die, opgetrokken in roode bak steen, wel wat uit den algemeenen grijzen toon valt. We keeren nu tot ons punt van uitgang bij den Columbuszuil terug, slaan hier rechts om en bevinden ons nu in het wel meest populaire deel van de stad: de Ram- blas. Stelt u voor een breede, eenigszins ver hoogde wandelweg, omzoomd met zware pla tanen en alleen bestemd voor voetgangers. Aan weerszijden de rijweg voor tram en an dere voertuigen. Dank zij het één-richting- verkeer en het uitstekend ingerichte signaal- SVatgrwerhm in jiet Park de. -la Columbuszuil systeem met op iederen hoek van een dwars straat een verkeersagent, loopt het verkeer n den letterlijken zin „op rolletjes", hoeveel trams en auto's ook op een gegeven oogen- blik in lange files komen aanrijden. Steekt men van het middengedeelte den rijweg over, dan komt men op de trottoirs waaraan niets dan winkelhuizen, kantoren, bankgebouwen en vooral niet te vergeten: café s gelegen zijn, met hier en daar een ho tel, bioscoop of schouwburg er tusschen. Wil men het straatleven in Barcelona goed lee- ren kennen, dan moét men eens een uurtje on die Ramblas vertoeven. Verveelt het ge drentel óf wordt men moe van de drukte en beweging om zich heen, dan zet men zich neder in een van de vele stoelen, waarvan men Vóór 10 cëntimos zoo lang gebruik lean maken als men wil. Drentelt men verder, dan treft het groote aantal tijdschriftenkiosken, die hier staan en van welke sommige den omvang van een heelen boekwinkel aannemen. Ze doen sterk denken aan openbare leeszalen in de open lucht. Want 't is de gewoonte, dat alle kran ten en andere periodieken opengeslagen te gen de kiosken worden opgehangen, zoodat het publiek zich gratis den geheelen inhoud kan toeëigenen en daarvan dan ook een dankbaar gebruik maakt. Wonderlijke tegenstellingen Alle mogelijke couranten uit de voornaam ste landen van Europa liggen hier ten ver koop uitgestald. Nederlandsch heb ik echter niet kunnen ontdekken. Als je nu zoo'n poosje bij zoo'n kiosk staat te filosofeeren, dan treffen je dadelijk twee sterke tegenstel lingen, waaraan Spanje zoo rijk is. De eerste is, dat in een land, waar de revolutie haast aan de orde van den dag is, de regeering geen maatregelen neemt, om door censuur of verbod oproerkraaiende buitenlandsche bladen te weren, je ziet hier b.v. ook geregeld ten verkoop aangeboden le Journal de Mos- cou en andere Russische bladen met hun on leesbare Russiche letters: wel een bewijs, dat er heel wat Russische elementen in de stad huizen, die 't inslaan van deze bladen voor den verkooper winstgevend maken. En daar tegenover een degelijke courant als La Van- guardia, het dagblad van Barcelona, waarop we later nog eens zullen terugko men die aan het hoofd van zijn artikelen de mededeeling moet doen, dat z'n inhoud door den censor is goedgekeurd! Een tweede tegensteling is deze: Nergens, zelfs in Engeland niet, ziet men zooveel ven ters van tijdschriften op straat, als hier in Barcelona. Op alle hoeken der straten vindt men stalletjes, of loopen mannen, vrouwen en jongens met een pak kranten onder den arm, den naam van hun koopwaar af te roe pen, die 10 cëntimos gretig aftrek vindt. Ja zelfs in de tram laten ze iemand niet met rust: aan een halte springen ze erin, rijden gratis tot een volgende halte mee en doen onderweg hun zaken. Dit ziende, zou men tot de conclusie ko men, dat in geen land ter wereld de ontwik keling een hooger trap kan bereikt hebben dan hier. En nu de tegenstelling: op die zelf de Ramblas, vlak bij die boeken en tijdschrif tenkiosken, vindt men in een hoek een rij hokjes, die sprekend doen denken aan onze stemhokjes in een stemlokaal. Ze zijn afge sloten door een gordijn en daarachter zit de man, die met brievep schrijven voor anafal- beten zijn brood verdient. Want volgens een matige schatting zijn nog een kleine 50 pet. der bevolking de lees- en schrijfkunst niet machtig. Wel wordt dit aantal sedert de Li stening van do Republiek minder, maar het is toch teekenend hoe onder 't regiem van t koningsschap en de geestelijkheid de be- \olkmg in onkunde is gehouden. In een be schouwing over 't Protestantisme in Spanje hoop ik hier nader op terug te komen. Een gedeelte der Ramblas wordt in beslag genomen door bloemenstalletjes, waarvan dit gedeelte den naam van. Ramblas de las blores te danken heeft. En wat verder op vmdt men de uitstallingen der vogelkooplui, die in allerlei vogels, maar vooral kanaries! handelen. Ook apen, honden, katten en witte muizen kan men er naar zijn gading vinden t Is aardig om te zien, met hoeveel ik zou haast zeggen teedere belangstelling de menschen naar deze uitstallingen kunnen staan kijken, daarmee het bewijs leverende van de waarheid van wat ik al zeide, dat de Spanjaard, ondanks zijn stierengevechten, in den grond van zijn hart een groot dieren vriend is. Een kleurige noot in het woelend geheel vormen de mozos de cuerda, kruiers, die met hun roode Catalaansche mutsen in den vorm van een Frygische vrijheidsmuts en een stuk touw over de schouders, op een "rachtje staan te wachten. P. J. v. d. S. V stond in ons blad van 19 November BINNENLAND. Officieele Berichten AUDIëNTIES RIJKSVERZEKERINGSBANK Bü beschikking van den Minister van Zaken is benoemd tot lid van den Ras Toezicht. bedoeld in art. 11 der Wet Rijksverzekeringsbank en de Raden van A. Vos. Bi) beschikking van den minister van sis zjjn ile volgende plaatsingen gelast: ROFFELRIJMEN. WINKELS KIJKEN. Voor een volle etalage Staan twee meisjes: Riet en Mien. Wat hun hart maar kan bcgéeren Is daar voor dat raam te zien. Ik vraag dit! En ik vraag datte! Ik dat spel! En ik die pop! Ik dat wiegje! Ik datdoosje Met dat paretje er op! Elke keer als ze wat anders En wat nog weer mooiers zien Klinkt het: ,Jk vraag dat, en datte" Vit de rappe mond van Mien, En dan vlak daarbovenover Zeurt de jengelstem van Riet, Elke keermeer opgewonden: „Neehoor! nare plaag, dat niet!!" Mientje ziet alweer ivat anders: „Ik vraag dat fornuisje daar!" „Neehoor!" Ik vraag dat kwartetspel!" Neehoor!!" „Ik die duikelaar!" „Neehoor!!! meid!!" gilt Riet kwaad- „Engert! hou je nou je snuit! aardig Alles wat ik graag teil hebben Kies jij er het éérste uit!" (Nadruk verboden.) LEO LENS. Het Rijwielplaatje Hoe het óók mag worden vastgemaakt. De minister van Financiën heeft met be trekking tot de wijze van bevestiging van liet rijwielbelastingmerk nader bepaald, dat deze ook mag geschieden op den bovenkant van het voor de voorvork van het rijwiel uitstekende gedeelte van het spatscherm an het voorwiel, mits binnen een afstand an 15 centimeier van de balhoofdbuis. Het merk moet in dit geval zoodanig zijn gevat 'n een houder, dat 't in verticale richting /ordt geplaatst met de daarop voorkomen de teekening naar voren gekeerd. Deze tee- kening moet geheel zichtbaar zijn, terwijl vóór het merk geen voorwerpen op het spatscherm mogen zijn aangebracht, welk* het gezicht op het merk belemmeren. DE HEER ADATSJI ONGESTELD. Naar wij vernemen, wordt sinds eenige weken in de Boerhaave-kliniek te Amster dam verpleegd de heer A d a t s j i, voorzit ter van het permanente hof van internatio nale justitie te 's-Gravenhage. De patiënt is onder behandeling yan prof. I. Snapper. Een gevaarlijke valpartij te Lingfield. Wolf tone" ligt op zijn rug en de berijder Morgan vormt een struikelblok voor „Dundrave", gereden door Dunk, tijdens de Surrey Handicap Race te Lingf ield. ïijdens de Duitsche Doodenherdenking ivordt een krans gelegd bij het trans- portarb eidersmonument te Potsdam. Een massa verbogen ijzerstangen op het tentoonstellingsterrein te Brussel, waar 9 arbeiders om het leven kwamen Na de Godsdienstoefening ten paleize voor de vorstelijke gasten van dén koning en de koningin van Engeland verlaten de jonge zangers van liet Chapel Royal Choir Buckingham Palace. In verband met't vorstelijk huwelijk, dat a.s. Donderdag te Londen vol trokken zal wordenzijn in verschillende straten versieringen aangebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5