BINNENLAND. Gemengd Nieuws. KEELPIJN DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET JOEGO-SLAVISCH— HONGAARSCH GESCHIL Boedapest iets gekalmeerd Twee fronten Zooals wij gemeld hebben, heeft Hongarije 'de door de andere landen der Kleine En tente (Tsjecho-Slowakije en Roemenië) ge steunde klachten van Joego-Slavië beant woord door bij den Volkenbond onmiddellij ke behandeling te eischen van de tcgc.i Hongarije uitgebrachte aantijging, dat het den aanslag op koning Alexander zou be gunstigd hebben. Uit alles wat om dit conflict heen hangt is duidelijk, dat hier twee fronten tegen el kander botsen. De Kleine Entente heeft, als van otids, den steun van Frankrijk. Men bedenke, dat Laval geraadpleegd is over den inhoud van de Joego Slavische nota en men neme er kennis van, dat Titoelescoe, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, gisteren naar Parijs is gekomen om te praten met Flandin en Laval. Het andere front teekent zich even duide lijk af. Italië heeft zich achter Hongarije gesteld en er is tevens een samenwerking ;van Hongarije met Oostenrijk te constatea- ren, want. de jachtpartij die de Hongaar- sche minister-president Goemboes onmic dellijk na het bekend worden van de Joego slavische nota, in Stiermarken is begonnen te samen met Schuschnigg en het bezoek, dat de Ilongaarsehe minister-president Bethlen aan Weenen brengt, dienen natuur lijk om afspraken te maken aangaande de te volgen politiek. In toonaungevende kringen te Roedapest wordt inmiddels geconstateerd, dat de toe stand al wat minder gespannen is gewor den. Voorloopig verwacht men thans niet meer, gelijk voor eenige dagen, ernstige in ternationale verwikkelingen. Men legt er hier den nadruk op, dat door het Zaterdag door den Hongaarschen Volkenbondsgedele geerde ingediende voorstel de internationale machinerie van den Volkenbond in werking is gesteld. De Zuid-Slavische regeering zal thans de ernstige aanklachten tegen Hon garije op alle punten moeten bewijzen. Ds houding van Italië wordt beoordeeld als on dubbelzinnig gunstig voor Hongarije. De met de regeering meegaande bladen bren gen tot uitdrukking, dat de banden van liet pact van Rome eri" de principieel vriend schappelijke houding van Italië aanduiden, dat de Italiaansche regeering in de a.s. on derhandelingen energiek zal optreden. De openbare meening in Hongarije houdt zich voorts druk bezig .met het bezoek van Goemboes aan Oostenrijk. Men heeft den indruk, dat dit bezoek zal hebben bijgedra gen tot opheldering van de vraag welke houding de drie mogendheden van het pact van Rome zullen aannemen in geval van een verscherping van den toestand. De be langstelling richt zich thans dan ook ver der op de aangekondigde tweede nota der Zuid-Slavische regeering. die de documenten zal moeten brengen welke als bewijs moe ten gelden voor de beschuldigingen. De Hongaarsche staatslieden gaan onder- tusschen voort met hun opvattingen te Ge- mève te doen gelden. Zij hebben allereerst van hun reoht als Volkenbondslid gebruik gemaakt om als belanghebbende te willen deelnemen aan de besprekingen van den Volkenbondsraad. Ook eischen zij, dat over de beleedigende nota van Zuid-Slavië in een openbare zitting gesproken zal worden, opdat de geheele wereld er kennis van kar En dan hebben zij officieel doen weten, dat Hongarije er tegen is, dat Dr. Benesj, de minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije, optreedt als president van den Volkenbondsraad bij de behande ling van het geschil, omdat het ongewenscht is de besprekingen te laten leiden door een .vertegenwoordiger van een staat welke ten deele bij de aangelegenheid betrokken is. Ieder die deze aangelegenheid zonder vooringenomenheid bekijken wil moet die Verlangens van de Hongaren billijk achten. Inzonderheid de eisch, dat de Raad door een niet bij het geschil betrokkene zal wor den gepresideerd, zal door niemand kunnen worden afgewezen, die objectieve behande ling wenscht. Wat Engelands houding in het gerezen geschil zal zijn, ligt nog in het duister. Het eenige, dat wij vernemen is, dat Sir John Simon gisteravond in het Buckingham Pa lace een onderhoud heeft gehad met den regent van Joego-Slavië Prins Paul, die te Londen vertoeft in verband met het huwe lijk van Prinses Marina met Prins George, hertog van Kent. Vermoedelijk zal de Britsche rol ook dit maal wel weer bestaan in het oefenen van een verzoenenden invloed. Benesj afgetreden als Raadsvoorzitter Nader wordt uit Genève gemeld: In verband met de verklaring van Hon gaarsche zijde heeft bet Volkenbondssecre tariaat gisteravond medegedeeld, dat Benesj reeds vóór zijn vertrek uit Genève had te kennen gegeven, dat hij, indien de raad be sluiten zou de kwestie reeds in de aan staande buitengewone raadszitting te behan delen, het raadsvoorzitterschap aan een an der zou overdragen bij de bespreking van deze aangelegenheid. POLITIE-RAZZIA'S TE PARIJS Op verzoek van de Engelsche politie De politie te Parijs houdt sinds Zaterdag razzia's. De „Paris Soir" meent in dit verband te kunnen mededeelen, dat behalve den wensch der overheid de hoofdstad te zuive ren van alle lichtschuwe elementen een stap van het Londensche presidium van politie daar aanleiding toe gegeven heeft. De Lon- sche politie heeft n.l. in verband met het a.s. huwelijk van prinses Marina een lijst van 120 verdachte personen naar de Parij- sche politie gezonden en deze spant zich thans in deze verdachte elementen onscha delijk te maken. Uit Berlijn: In overeenstemming met den eisch heeft de vijfde strafkamer van het Berlijnsche landsgerechtshof gister de film actrice Brigitte Helm wegens toebrengen van lichamelijk letsel door onachtzaamheid veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en de kosten van het geding. De beklaagde had 27 Augustus in den loop van den avond met haar auto te Berlijn een vrouw over reden. De voorzitter wees in de motiveering van 't vonnis er op, dat een geldboete hier niet kan worden toegekend, aangezien de be klaagde reeds eenmaal om gelijke redenen voor het gerecht is verschenen. TER DOOD VEROORDEELD Uit Weenen: Het gerechtshof te Leoben heeft gister den 35-jarigen arbeider Joharki Fuerpass, die werkzaam was in een steen groeve, veroordeeld wegens hei in bezit heb ben van ontplofbare stoffen. Over hem werd het doodvonnis uitgesproken*. Het interview van Jean Goy met Hitier Uit Parijs: In een zitting van de natio nale unie van frontstrijders (U.N.C.) heeft Jean Goy rapport uitgebracht over zijn ont moeting met rijkskanselier Hitier. De raad van beheer nam daarop met twee stemmen tegen een resolutie aan, waarin het bestuur gemach tigd wordt eventueel eenige zijner leden opdracht te geven tot het aan- knoopen van nuttig contact met be voegde vertegenwoordigei-s a an de voormalige Duitsche frontstrijders. Uit Parijs: In de wandelgangen van de Kamer is het gerucht in omloop, dat de afgevaardigde Franklin Bouillon den afge vaardigde Jean Gov in verband met de hef tige incidenten, die in aansluiting op de Berlijnsche reis van Jean Goy tusschen heide afgevaardigden zijn ontstaan, zijn ge tuigen gezonden en hem uitgedaagd lieeft tot een duel. Op hem in verhand daarmede gestelde vragen antwoordde Bouillon gister, dat hij de geruchten noch bevestigen, noch ontkennen kon. Goy gaf een eensluidend antwoord. Men heeft thans ook den algemee non indruk, dat het inderdaad tusschen heide afgevaardigden tot een duel zal komen. Het verluidt, dat de getuigen van Frank lin Rouillon, de vroegere minister van Bin- ncnlandsche Zaken, Catala, en de bekende afgevaardigde Ybarnegaray zullen zijn. De voorbereidende vloot- besprekingen Een Japansche verklaring Uit Tokio: De woordvoerder van het de partement van buitenlandsche zaken heefi, op vragen, hem gesteld door de correspon denten van buitenlandsche bladen, geant woord, dat dë minister van bui tenlandsche zaken. Hirota even hoopvol gestemd is ten onzidhte van de Londensche vlootbespre'kingen als ooit. De woordvoerder wees er in dit verband op, dat zelfs wan neer de voorbereidende besprekingen nega tief zouden eindigen er hot volgende jaar een vlootconferentie zou worden gehouden. Hij voegde er voorts aan toe, dat eb een overvloed \an tijd was voor onderhande lingen tusschen de onderteekenaars voor hel verdrag van Washington vervalt, wannecr Japan het in December opzegt. Illegale socialistenleiders voor het Berlijnsche volksgerecht Uit Berlijn: Voor het Volksgerecht is het proces begonnen tegen 24 leidende leden van de illegale Socialistische Arbeiders- Partij. Onder hen bevindt zich een 16-jarige knaap, die tot zijn arrestatie nog op een middelbare school te Berlijn ging, en die diensten bewees als koerier. Eind Februari 1933 maakten Seydewitz en Rosenfeld wel iswaar bekend, dat de S.A.P. was ontbon den, doch illegaal werd de partijactie voort gezet, slechts 'met dit onderscheid, dat de centrale leiding naar het buitenland was verplafatst. 11 Maart 1933 had de eerste ille gale vergadering van functionnarissen der partij in Dresden plaats. De organisatie heette toen „De Nieuwe Communistische Partij Duitschland". Als leiders traden op de 37-jarige Max Koehler, de 34-jarige Klaus Zweiling, de 48- jarige Herman Reich en de 47-jarige Karl Baier, henevens een 25-jarige Eddit Bau- mann. Toen de criminecle politie eind Augustus 1933 verder werken verhinderde, weken de leiders naar het buitenland uit, terwijl hun werk werd voortgzet door dr. Stephan Szende. De uitwijkelingen begaven zich naar Parijs, Praag en Amsterdam. Er bestond ook contact tusschen deze partij en Trotzki. De illegale leiding van de S.A.P., aldus deze officieele mededeeling verder, heeft vooral een actief opruiend werk ge daan, waarbij uit het buitenland naar Ber lijn overgebrachte gruwelleugens weer dc ronde deden. De 24 beklaagden zullen thans zich moeten verantwoorden wegens voorbe reiding tot hoogverraad. Een mislukte aanslag op Keizer Poe Yi De daders worden opgehangen SHANGHAI, 27 Nov. Volgens berichten van de Cliineesclic pers hebben vijf Cliinee leden van de ..Patriolische vereeniging tol Nationale Redding", een bomaanslag ge pleegd op keizer Poe Yi toen deze de gra ven zijner voorouders bij Moekden betrad, om daar te offeren. Er werden twee bommen geworpen, waardoor verscheidene soldaten van de be- wai ngsti-oepen werden gewond, doch de Keizer bleef ongedeerd. De daders konden worden gearresteerd en zullen worden opgehangen. Hypotheeklasteiv WAT KAN ER GEDAAN WORDEN? Een artikel in liet Bondsorgaan van de Ned. Bond van Huiseigenaren enz. w een nabetrachting gegeven op het Bonds- cóugrcs, terwijl daarin tevens besproken wordt, wat minister Colijn en de hoer Schouten zeiden over gedwongen rentever laging van hypotheken. Do schrijver zegt: „De heer Schouten en met' hem oud minister De Geer, die zidh in diezelfde rich ting ten opzichte van deze materie, doch nog eenigsjfins sterker uitsprak, en ook onze Minister-President, dr Colijn, zullen, vroeg of laat tot hun groote schrik bemer ken, dat hun troetelkind „de hypothecaire schuld" juist door hun eenzijdige bescher mingsmethode eerder verzwakt dan ver sterkt is, als, ingevolge de tegenwoordige aanpassing» politiek der Regeering, de on derpanden der hypothecaire schulden èn in waarde èn in inkomsten nog belangrijk ver- dor zullen dalen; wat te voorzien is. En om in dezelfde terminologie van Minister Colijn te spreken wat moet de overheid dan antwoorden, wanneer zij on danks herhaalde waarschuwingen haar eenzijdige heschermingstaktiek van de hy pothecaire schuld toch heeft doorgezet, en de dag na een wellicht plotselinge ineen storting van het hyplhecaire crediet de ge dupeerde of de talrijke gedupeerden zich aanmelden bij den Minister en hem zeggen dat is het resultaat van uw eenzijdige hou ding. wat doet gij nu voor mij? Wij hebben nooit gevraagd een rijeksicht- Ios ingrijpen met voorbijzien der belangen van de crediteuren, doch steeds herhaald: laat niet onnoodig uitsluitend de huis eigenaar-debiteur het kind van de rekening worden. DE BEMANNING DER „PANDERJAGER". Dc bemanning van de verongelukte „Pan derjager" zal Woensdag te Genua aanko men en dan verder reizen met de Neder land-express, welke om 10.20 uit Genua ver trekt. Aankomst Donderdagmorgen 29 No vember: 6.18 te Zevenaar, 7.14 te Arnhem, 8.00 te Utrecht C.S., 8.56 Den Haag S.S., 9.00 Amsterdam W.P., 9.15 Amsterdam C.S. en 0.31 Rotterdam-Maas. Talrijke arrestaties Naar te Moskou officieel wordt medege deeld. is het de Sovjet-Russische politie ge lukt bij de textieltrust te Charkow groote verduisteringen en vervalschingen "te ont dekken. Het betreft hier een der grootste verduisteringsgevallen, die tot dusverre in de Sovjet-Unie zijn voorgevallen. De balans over 1933 is volkomen ver- valscht. De directeur van het staatsbank filiaal te Charkow financierde bewust de •erduisteringen. De trust beleende goede ren, die niet aanwezig waren De beschul digde ambtenaren gingen zelfs zoo ver zich door den staat geldpremies te doen toeken nen voor „bijzondere prestaties". De belas- tingoverheid is benadeeld voor een bedrag an 1.200.000 roebel. Verder heeft de onder- leming 400.000 roebel steekpenningen aan vaard. De bende heeft bovendien goederen ter waarde van y2 millioen cadeau gegeven, terwijl voorts om de sympathie van de Oekrainsche overheid voor zich te winnen door de bende talrijke geschenken in geld zijn gegeven. Men heeft thans de namen van de ontvangers dezer geschenken vast gesteld. Voor zoo ver tot dusverre kon worden be rekend is de staat benadeeld voor een be drag van ruim 6 millioen roebel. Talrijke personen zijn in verband hiermede gear resteerd. DE OOSTPACTNOTA IN WARSCHAU OVERHANDIGD De Fransche ambassadeur Laroche heeft den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beek de veelbesproken nota-Laval overhandigd. Geen politieke persoonlijkheden meer in filmjournaal Uit Parijs: In het belang van de openbare orde en rust heeft de prefect van politie van Parijs aan alle directeuren en exploitanten filmtheaters bevel gegeven dat zij in den ervolge uit hun filmjournaal de opnamen an alle politieke persoonlijkheden moeten schrappen, welke bij het publiek aanleiding kunnen geven tot demonstraties. PAWELÏTSJ EN KWATERNIK WORDEN NIET UITGELEVERD Uit Rome: Naar officieel wordt bekend gemaakt heeft de afdeeling onderzoek van het hof van appel te Turijn beslist, dat de uitlevering van Paiwelitsj en Kwaternik aan Frankrijk niet kon worden .toegestaan, INVAL IN EEN NACHTKROEG. De politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam heeft 's nachts een inval ge daan in een perceel aan de O.Z. Achter burgwal en daar overtreding van de drank wet geconstateerd. Vcrscneidcne personen zijn naar het bureau geleid, waar zij aan een verhoor zijn onderworpen* BUSSUMSCHE BOEFJES. De politie te Bussum arresteerde een twee tal broertjes van 9 en 10 jaar, terwijl zij be zig waren een rijwiel te stelen. Het tweetal werd. naar het politiebureau overgebracht en aan een verhoor onderworpen. Daarbij bleek dat er nog een derde broertje van 8 jaar in het complot was. Op de vraag van de politie wat zij met het rijwiel wilden doen, deelden zij mede, dat zij het maar voor de aardigheid hadden medegenomen en weer weg wilden gooien. Intusschen bleken de jongens nog in het bezit te zijn van rijwie len, welke niet hun eigendom waren. Het drietal had echter nog meer op zijn kerf stok. Des middags arresteerde de politie de jongens en na verhoor bracht zij ze weer naar school, doch des 's avonds om twaalf uur trof een agent hen nog op straat aan. Hij nam ze mede naar het bureau waar men al spoedig tot de ontdekking kwam, dat in combinatie met het derde broertje nog wel het een en ander was uitgehaald. Nummer drie werd den anderen dag van school ge haald en nu bleek, dat zij op school geld wegnamen uit mantels en jassen van de andere schoolkinderen en van de onderwij zers. Ook uit het Jeugdgebouw achter de Ned. Herv. Kerk aan den Huizerweg, wis ten zij Woensdags- en Zaterdagsmiddags geld weg te halen. Voorts stalen zij fruit uit manden, welke voor fruitwinkels geplaatst waren en brood uit bakkerswagens. De vader en moeder trokken zich van de kinderen niet veel aan. Een jaar geleden bracht de voogdijraad reeds een rapport over het gezin uit. De kinderuechter zal nu be slissen wat met deze kinderen gedaan moet worden. Hangende deze beslissing zijn ze weder op vrije voeten gesteld. KNOEIERIJEN OP EEN ONTVANGERSKANTOOR. Onlangs hield de politie uit Heerenveen in de buurt van Dusseldorf een klerk van den gemeente-ontvanger te Heerenveen aan, verdacht van verduistering ten nadeele van de gemeente van een bedrag van onge veer f 3000. De aangehoudene was eenige ja ren tijdelijk ontvanger der gemeente Scho- terland, in welke functie hij wijlen zijn va der opvolgde. Het „Hbld" meent te weten, dat bij een nader onderzoek is vastgesteld, dat verdachte ten nadeele van de gemeente Schoterland circa f20.000 heeft verduisterd. Aangezien deze gemeente een borgstelling heeft van f15000 lijdt zij dus een schade van f5000. EEN MOEDER De politie te Kerkrade heeft aangehouden een vrouw wegens medeplichtigheid aan win keldiefstallen. Haar kinderen van 8 en ll jaar zij mee de winkels binnen en de kinderen ontvreemdden de goederen, terwijl zij met het personeel stond te praten. Alsof er niets ge beurd was verlieten dan de vrouw en de kin deren den winkel. Het is zelfs gebeurd, dat de vrouw een der kinderen uit de school ging halen om gezamenlijk naar Heerlen te gaan en daar op de markt allerlei zaken te stelen. Tijdens een huiszoeking zyn tal van goederen van diefstal afkomstig gevonden. spoedig verholpen door inwrijven met VJCKS Hevige ontploffing te Gouda Geen persoonlijke ongelukken Hedenmorgen omstreeks half 10 vond te Gouda in de garage van den heer Hulleinan een hevige ontploffing plaats, welke ver in den omtrek te hooren was. Doordat een lucht- compressor welke voor het automatisch op pompen van banden wordt gebruikt, onder een te hoogen druk kwam te staan, sprong de in stallatie uit elkaar. De zware deksel vloog door het dak en kwam 50 M. verder omlaag, zonder iemand te treffen. In de garage lag alles door elkaar, terwijl vele ruiten in de omgeving sprongen. Een auto, die in de nabijheid van de compres sor stond, werd volkomen in elkaar gedrukt. In de betonnen vloer kwamen verscheidene ga ten. Een werkman, die vlak bij de installatie aan de vernielde auto werkzaamheden verrichtte, ie, als een wonder, aan den dood ontkomen, doordat hij juist vóór de ontploffing zich even had verwijderd om andere gereedschappen te halen. De andere werklieden waren juist in een ander gedeelte van het gebouw werkzaam, zoodat de ontploffing geen persoonlijke onge lukken met zich mede heeft gebracht. De „wilde" autobusdiensten Wederom stond een autobusondernemer voor den Kantonrechter te Amsterdam te recht. Hij had ritten georganiseerd van Am sterdam naar Rotterdam en terug tegen zeer lage prijzen. De verdachte I-I. v. d. Z. was niet verschenen en de zaak werd bij verstek behandeld. In Augustus en September jl. hebben agenten van de verkeerspolitie geconstateerd dat de touringcar van den ondernemer met een betrekkelijk groot aantal passagiers vertrok van de Rozengracht te Amsterdam. Twee chauffeurs antwoordden op de gen van den kantonrechter, dat zij slechts reden als er een „gezelschap" was. De on- dernenier Van der Z. had de auto voor en kele dagen van den chauffeur gehuurd. De Ambtenaar van het O. M. was van meening, dat geldboeten niet meer helpen; hij requireerde een hechtenisstraf van een week. Vonnis: vijf maal 5.— boete subs, vijf dagen hechtenis. Auto- en motorongelukken Te Den Helder begaven zich een paaï dames uit den trein per auto naar huis. De bestuurder van den auto reed met woeste vaart langs den Parallelweg, waar hij het trottoir aan den slootkant opreed en met zyn vehikel een lantaarn, benevens drie boomen deed af knappen- In de nabyheid liepen een heer er een dame, die bijna onder de vallende boomen terecht kwamen. De auto was vrijwel geheel vernield en de inzittende dames en de chauf feur werden door glasscherven gewond. Een der dames klaagde over pijn in de borst. Met geschokte zenuwen liep ze naar huis. De chauffeur, die niet geheel nuchter was, liet alles in den steek, doch daar zijn naam be kend was, kon tegen hem proces-verbaal wor den opgemaakt. £ij Rosmalen had in de Krysstraat auto-ongeluk plaats. Een personenauto, be stuurd door Van der Linden uit Sint Michiels Gestel, reed door onbekende oorzaak tegen een boom. Vervolgens kwam de wagen in sloot terecht. De vyf inzittenden werden allen door glasscherven gewond, doch niet ernstig De chauffeur verkeerde onder den invloed in sterken drank. De wagen is geheel ver nield. Te Voorburg had op den hoek van het Westeinde en de Laan van Middenburg een aanrijding plaats tusschen een auto, waarin zich twee personen uit Rotterdam bevonden, en motorrijwiel, bestuurd door Z. uit Den Haag, met op de duo zekere S. uit Den Haag. Beide laatsten werden tegen den grond gewor pen. De auto is na de aanrijding tegen den betonnen paal van de tram gebotst. De motor rijder liep een hoofdwonde op en is per zie kenauto naar zijn woning vervoerd; de duory- fier kreeg eenige schaafwonden. Zoowel de au- als de motorfiets werden zwaar beschadigd, i zyn per kraanwagen weggevoerd- Te Amsterdam is 's avonds een uit Am stelveen komende auto op den Amstelveen- schenweg bij den 2e Zuidelijken Wandelweg in de terzijde van het weggedeelte loopende sloot geraakt, na nog eerst een brandkraan :r te hebben gereden, waardoor de omge ving al heel spoedig blank kwam te staan. De inzittenden konden zich niet zonder moeite bevrijden. DE AVONTUREN EENER KOE Men meldt ons uit Hardinxveld: Toen bij den slager J- B. per vrachtauto een >e werd geleverd, is deze plotseling in dolle vaart op de vlucht geslagen. De knecht van den veehouder rende het beest, dat een weg zocht in den polder, achterna. Maar hiervan niet gediend, keerde de koe zich tegen haar achtervolger. Deze trachtte zich over een hek veiligheid te brengen, maar de koe sprong letterlijk over hem heen. In zijn wanhoop sprong de knecht op een kippenhok. De koe maakte verder een tocht door slooten en wete ringen en wist zoo den achterdijk te bereiken, een schilder op een ladder, het gevaar ziende, de vlucht nam door een zolderraam. Inmiddels was de politie gewaarschuwd, die het beest met een welgemikt schot uit de ka rabijn afmaakte. VERGIFTIGE KAAS. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn er leden van het gezin van den heer v. L. de Ruwaardstraat te Oss ernstig ongesteld geworden. De vtouw des huizes en drie kinde ren werden door ondraaglijke pijnen gekweld, gepaard gaande met maagkramp en brakingen De dokter constateerde, dat de patiënten lijdende waren aan een ernstige voedselvergif tiging:- Het bleek, dat de moeder en de drie kinderen bij' hun avondeten oude kaas hadden genuttigd, waaraan waarschijnlijk de vergifti ging te wyten zou zyn. De vader en de oudste hadden niet van de bewuste kaas gegeten. Zij bleven gezond- De toestand van vrouw kinderen is beterend. BRANDEN Te Deventer zyn in den nacht van Za terdag op Zondag de rjj wiel winkel en het woonhuis van Sas, aan de Bloemstraat totaal uitgebrand. De eigenaar en zijn echtgenoote waren uit de stad. De brandweer kon de be lendende perceelen behouden- Het huis en de inboedel waren verzekerd. De oorzaak is on bekend. Te Sneek is Zondagmorgen door het om vallen van een petroleumstel, brand ontstaan n de woning van J. Boersma, gelegen in een teeg aan de Bothniakade. De vlammen sloegen direct fel om zich heen zoodat de bewoners, een bejaard echtpaar en \ijf pleegkinderen, welke laatsten op zolder sliepen, zich door overhaaste vlucht moesten redden. Voor den oudsten pleegzoon, een jon geman van ongeveer 18 jaar, was echter de weg langs de trap door het vuur afgesneden, zoodat hy door een klein dakraam moest klim men om in veiligheid te komen. Hy kreeg eenige brand- en andere wonden aan z'n hoofd en handen. Het woonhuis brandde geheel af, terwijl de buren veel waterschade kregen. EEN HONDERDJARIGE De heèr B- H. Nyland, landbouwer te Ruur- !o, hoopt Vrijdag 30 Nov. a.s. zyn honderdste verjaardag te vieren, De pseudo-broeder Elegius, die gedurende eenige weken in Noord- en Midden-Limburg, o.a. \e Metelik en andere plaatsen, verschei dene personen wist tc bewegen hem geld to geven voor de missie is Zaterdagavond te Trier in Duitschland gearresteerd. De Limburg sche politieautoriteiten hadden zijn spoor, dat naar Keulen leidde, gevolgd en vandaar hun nasporingen tot Trier uitgestrekt. De gearres teerde bleek te zijn de 25-jarige Franschman Leon Diversy, die gedurende eenigen tijd als postulant bij de Barinhartige Broeders te Trier in het klooster was geweest. Hy daar wegens ongeschiktheid ontslagen, doch had kans gezien behalve zijn kleeding ook pa pieren uit hot klooster mee te nemen, welke papieren hem bij de diverse oplichtingen goede diensten bewezen. Bij zijn verhoor heeft hy bekend zich aan vele oplichtingen te hebben schuldig gemaakt. Ook in het Rijnland heeft hy een bedrag van circa Mark 1100 buitgemaakt. Er werd nog aanzienlijk bedrag in zijn bezit gevonden. De man is voorloopig in Trier opgesloten. Ver moed wordt, dat hy ook in Frankrijk soortge lijke oplichtingen gepleegd heeft. EEN AKELIG ONGELUK De bejaarde arbeider B., in dienst by den landbouwer W. onder Steenwyk, had hooizolder hooi voor de koeien geworpen. Hy ging daarna de ladder af naar beneden, terwyl hij zijn hoofd onder het zolderluik hield, om het op deze wyze te sluiten. De ladder gleed volgens het N.v.d.D- uit en B. bleef hangen met zijn hoofd tusschen luik en zolder. Toen hij uit zyn netelige positie verlost werd, hij bewusteloos. De inmiddels ontboden genees heer wist na veel moeite de levensgeesten weder op te wekken. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Heinenoord werd het achtjarig zoontje van de familie Leeuwenburg overreden door een vrachtauto. In zorgwekkenden toestand :t= het kind naar het Éudokia-ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar het thans is over leden is. LIJK VAN EEN NEDERLANDER OPGEHAALD Men meldt uit Antwerpen: De politie heeft uit het Zuiderdok het lyk opgehaald van den 20-jarigen Nederlander Joh. Melissen, die sinds den 21sten dezer uit zyn woonplaats, Tholen, verdwenen was. Men weet niet of hier een ongeluk heeft plaats gehad dan wel of een misdaad in het spel geweest is. VERDRONKEN IZondagavond is de 18-jarige dochter heer A. Luinge, wonende in de Blauwe Molen te Overschild (gemeente Slochteren) door de duisternis misleid en in het water De Molen wijk geraakt. Het meisje is verdronken. Hel lijk is later opgehaald. EEN COMPAGNON Te Den Helder is de garagehouder M. er met de kas vandoor gegaan ten nadeele van zijn compagnon V. SLUWE AUTODIEVEN Men meldt ons uit Hoofddorp (N.-H.): Bij den landbouwer R. aan den Aalsmeerder- dijk voegden zich eenige mannen met een auto, waarop zich manden met kippen bevonden, die ze te koop aanboden. Toen R. te kennen gaf, dat hij geen kippen noodig had, vroeg het drie tal of hij dan zijn auto aan hen wilde koopen. Zij deden een bod van f 200. R. ging hierop in en kon er zich mee vereenigen, dat zijn auto achter het motor-rijtuig van de kip- penhandelaren werd vastgekoppeld om op gang te worden gesleept. Plotseling werd door den bestuurder vol gas gegeven en eer R. goed en wel er op bedacht was wat de mannen in hun schild voerden, was het drietal met beide auto's uit het gezicht verdwenen. R. heeft van een en ander kennis gegeven aan de politie. BIJ HET SCHEIDEN. In een café in de Warmoesstraat te Am sterdam onstond 's nachts kort voor het sluitingsuur ruzie tusschen twee personen. Een der bezoekers, die evenals de meeste overige gasten, onder den invloed was, be gon „moord!" te roepen, hetgeen voor een der laatsten aanleiding was, om in zijn schrik dwars door de ruit het café te ver laten. Het gerinkel der glasscherven bracht met vele nieuwsgierigen ook de politie ter plaatse, die tenslotte ook het laatste woord in dit dronkemanseedoe heeft gesproken. DE DOODELIJKE DAMP. Doordat zij bij het poetsen der gaskraan deze vermoedelijk had laten open staan, raakte de 75-jarige juffrouw W. te Deventer bedwelmd door het uifstroomende gas. Men ontdekte het ongeval echter intijds. De oude dame werd in het ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is op het oogenblik naar omstandigheden vrij goed. IN EEN LIFT OPGESLOTEN. Te Amsterdam moest de brandweer hulp verleenen in een pand aan de Euterpestraat waar een dame was opgesloten in een lift, welke tusschen twee verdiepingen was blij ven steken. De brandweer schakelde het electrische contact uit en draaide de lift met de hand naar een der verdiepingen op, zoodat de dame bevrijd kon worden. EEN REUZEN-KARPER Te Bodegraven wordt bij een café aan de Noordstraat de aandacht van den voorbijgan ger getrokken door de volgende aankondiging in de allervereenvoudigste spelling: Hier is te bezigtege een wondervis, een karper wegende 34 pont, intree 5 cent en een van 21 pont. De eigenaar van d' j visschen is de heer Van Leeuwen, die met den zegen in één trek uit den Rijn dezen knaap van 34 pond en nog drie anderen tot totaal wicht van hon derd pond wist te - Weerbericht PÜltJe geeft d< Hoogste stand te München 778.0. Laagste stand tc Ingö 733.9. Stand vanmorgen halftwaalif 775.0. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige meest Z.W. wind, neve lig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temporatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 10.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2S NOVEMBER. Van 's avonds 4.22 uur tot 's morgens 7.15 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vor'a Rheinfelden 1.82 1.89 Rreisach 0.80 0.70 Kfhl Diedeshelm Mannheim 1.95 2-20 1.06 1-09 010 0-12 9.17 9,26 6.94 7.U3 1,74 1.77 7.05 7.11 Caub Ems Coblens Trier Dusseldort Rhhrort Wesel Emmerik Vreeswijk lw 0.37 0,26 Wester voort 7.64 7,71 Deventer 1.70 1.72 0.78 0.83 0.18 0.21 0.65 0.61 1.02 0.95 0.26 0.35 Kampen -0.01 -0 00 Eysden 46.14 00.00 Maastricht 40.80 40.8') Grevenblcht 27.96 27.95 Venlo 10.88 10.70 Grave fslnis) 4.26 4.?9 St Andries 0.42 0.42 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Haningen Den Helder IJmniden Hoek v. Holl. Rotterdam 28 Nov. 3.02 15.43 Hellevoetsl. 7.19 19.40 Willemstad 8.16 20.41 Brouwersh. G.31 18.52 Zierikzee 6.52 19,22 Wemeldinge 7.21 19.47 Vlissingen ö.33 13,06 Ternenzen 6.04 18,36 Hansweert 6.41 19,14 0.18 12.54 0.55 13.30 11.15 2 .05 7.30 19.52 6.38 18.55 6.58 12.15 BRUTALE STRAATROOVERIJ Toen een dame, die 's avonds op de Cein tuurbaan te Amsterdam in een winkel inkoopen had gedaan, op haar fiets stapte, werd zy ge- ruimen tijd gevolgd door een jongmensch, dat eveneens een rijwiel bereed. In de Koningslaan gekomen, kwam hy naast haar rijden en, Raar aansprekende, deelde hy haar mede, gezien to hebben dat zij in den winkel een gulden to weinig van het wisselgeld 'had terug ontvangen. De aangesprokene had het geld in een envelop pe gedaan, dié zij niet had weggeborgen. Zij stapte van haar fiets om zich van de bewering van het jongmensch te overtuigen. Laatstge noemde griste haar op hetzelfde oogenblik de enveloppe, die f 4.75 bevatte, uit de hand enj ging er vandoor. De dame ontmoette even daarna een agent, wien zy een vaag signale ment van den dader kon opgeven. Wel vertelde zij, dat hij op een fiets reed, die de aandacht trok door het vele nikkel. De agent ging op onderzoek uit en mocht, op de Willemsparkweg gekomen, het genoegen sma ken, daar een jongeman aan te treffen wiens fiets veel overeenkomst had met de door de bestolene gegeven bechrijving. Aangezien de wielrijder bovendien geen licht op had, hield de agent hem aan en bracht hij hem over naar het bureau Overtoom. De dame, wier adres was genoteerd, werd op het bureau ontboden. Zy ontdekte in den arrestant on middellijk den man, die haar beroofd had. De enveloppe was niet op hem bevonden, wel het bedrag van de inhoud. Na zijn verhoor is hy achter slot en grendel gezet. TWINTIGDUIZEND POP VERMIST Zaterdagmorgen heeft een bouwondernemer uit Heemskerk bij de politie te Haarlem aan gifte gedaan, dat hij Vrijdagmiddag tusschen half vyf en zes uur een oude bruinlederen zakportefeuille, inhoudende bijna twintig dui zend gulden en voorts naamkaartjes en andere papieren was kwijtgeraakt. Hij had het geld dien middag ontvangen en moest hiervan tienduizend gulden voor gekoch- ten grond betalen aan iemand in de Flores straat te Haarlem. Hy had daartoe in Heems kerk een taxi genomen, waarmee hij* zich naar Velsen-pont had laten brengen. Vandaar was hy per autobus naar Haarlem gekomen. Op het Soendaplein verliet hij d-e bus en begaf zich loopend naar de Floresstraat. Toen hij bij de persoon, wien hij' het geld moest betalen ontdekte hij, dat hy de portefeuille kwyt Hij wist niet, of hy haar in zijn colbert of overjas had gestoken en omdat hij zich in keet had omgekleed, kon het ook zijn dat hy haar in het andere cosituum had laten zitten. Dus ging hij onverwijld naar Heems kerk terug. Toen het geld ook hier niet was, is hij naar huis gegaan en deed den volgendén morgen aangifte bij de politie. Om half tien dien morgen heeft een andere bewoner van de Floresstraat de vermiste portefeuille by de politie gedeponeerd, welke hij in den voortuin van zyn woning had gevonden, echter zonder geld. AJleen de naamkaartjes zaten er nog in. VERGIFTIGDE GROENTEN Men meldt ons uit Sprang (N.Br-) Na het gebruik van blikgroenten werden in het gezin van M. V. vergiftigingsverschijnse- len geconstateerd. Zij, die van de groenten niets gebruikt hadden, waren niet ongesteld. De resten van de groenten zijn ter onder zoek opgezonden. DE GESTEUNDE SPAARDER Te Amsterdam werd door de politie op de Da Costakade een verdacht doend persoon aan gehouden. Bij onderzoek werd op den man f 3600 gevonden. Het bleek, dat hij dit bedrag had opgespaard en van de spaarbank gehaald, om er een nerinkje mee te beginnen. Tevens kwam de politie tot de ontdekking, dat de spaarder reeds drie jaar onrechtmatig steun had getrokken. Thans zal hy de steungelden terug moeten betalen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2