Jlir u mr £ViJi5il) r (üuurnnt W Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken" - NEDERLAND WAAKZAAM 1 JJL abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5336 DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 15e Jaargang gfobertentieprfóen: Van 1 tot 5 regels 1.17 Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingen ,^*7 van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend ƒ0.10 ie zich heden abonneert als kwartaallezer op ons blad ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie's Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE Men zendt ons thans het eerste num mer van Nederland Waakzacim, chris- telijk-nationaal volksblad ter bevorde ring der anti-revolutionaire beginselen. ,Wij willen van dat blad hier wat zeg gen, omdat het juist tijd is, dat zulk een orgaan regelmatig in duizenden exemplaren onder de menschen ge bracht wordt. Er is misschien geen land ter wereld, waar zooveel gezagondermijnende, op hitsende, anti-godsdienstige, ontevre denheid zaaiende lectuur verspreid wordt, als in Nederland. De groote geestelijke vrijheid, hier genoten, heeft geleid tot dezen stortvloed van kwaad doende leesstof. Zij komt in allerlei vorm uit, van het dagblad tot het slecht leesbare stencilpapiertje. Doch alles te samen doet het heel goed zijn werking, zijn verkeerde werking. De ziel wordt er dóór vergiftigd, de hartstocht op gezweept, en de neiging tot religieus bezien van het leven onderdrukt. Onze gewone dagbladpers bereikt de menschen niet, die de slachtoffers wor den van deze rusteloos voortgaande propaganda der duisternis. Op onze vergaderingen komen slechts de over tuigden. Maar zij, die geen raad weten met de felle aanvallen op den gods dienst, met de meedoogenlooze critiek op de regeering, met de ondermijning van het gezag, deze heen en weer ge- slingerden worden aan hun lot over gelaten. Zelf kunnen zij vaak geen verweer meer bieden, omdat zij den weg niet weten in de maatschappelijke én geestelijke verwarring, en anderen bieden hun helaas niet het wapen tot verweer. En daarin wil nu Nederland Waak zaam voorzien. Het doel is al vast toe gejuicht door talrijke vooraanstaanden uit onzen kring. Toch is dat slechts het begin. Het kan en zal vertrouwen wek ken, maar nu moet de daad volgen. Kiesvereenigingen, propaganda-clubs en allerlei soort organisaties moeten de uitgave doen slagen, door een zoo groot mogelijk getal van elk nummer af te nemen en aan vaste adressen te doen bezorgen. Particulieren nemen een abonnement voor zichzelf, waarvan zij ook nog wel pleizier kunnen hebben, daar twijfelen wij niet aan, en zij nemen op zich een aantal voor eigen rekening te aan vaarden. Dit wapen is te lang verzuimd en toch is erzoo vaak en zoo lang om geroepen. Een voorzitter eener stads- kiesvereeniging schreef aan het comité, dat de uitgave aanpakte, „dat hij reeds lang zocht naar een populair blad om op regelmatige tijden te verspreiden. Niet alleen 4 of 6 maal bij verkiezingen, want dit bevredigt niet, omdat het dan geen duurzame invloed kan oefenen". De burgemeester eener groote ge meente in een industriestreek schreef aan het Comité: „Bij tientallen arbeiders hangen de teksten aan den muur, doch ligt het roode Volksblad op de tafel. In een paar weken kreeg het Volksblad 1200 nieuwe abonné's uit deze omgeving te boeken. Ook aan de vertaling van bui- tenlandsche geschriften en boeken, handelende over het communisme dient ,m. i. aandacht te worden geschonken. Ook al zijn ze niet specifiek Christe lijk." Een predikant uit Haarlem zond het 'Volgende enthousiaste schrijven „Ten zeerste juich ik Uw streven toe. Heeds jaren lang heb ik erop aange- drongen dat er iets gedaan zou worden. Zonder slag of stoot geven wij duizen den van ons volk aan ongeloofsbegin selen over, of we laten hen stil in die macht. Hoe kunnen ze ook iets anders weten, indien ze nooit iets anders hoo- ren. Bovendien zijn er onder onze eigen menschen zeer velen, voor wie zulk een blad broodnoodig is. Wij moeten den vijand opzoeken in eigen vesting. Ik had behoefte om U te schrijven hoezeer ik instem met Uw streven. Dankbaar ben ik. God zegene het." Zal het doel bereikt worden? Hoewel straatverkoop ook moet aangepakt worden, zal de solide basis gelegd moe ten worden door de vaste afname, als boven uiteengezet. In het Zaterdag jongstleden versche nen nummer van „Vrijheid, Arbeid, Brood", het colportageblad der sociaal democraten stond als oproep: Naar de wekelijksche oplaag van 150.000. Over de 100.000 is men al lang heen. Wie slechts één nummer van zulke ontevre denheid-zaaiende, gezagsondermij nende lectuur heeft ingezien, weet, dat hem zijn roeping is vóórgeschreven. Het eerste nummer van Nederland Waakzaam vier pagina's groot, maar dit moet ten spoedigste acht wor den ziet er goed uit. Vlot geschre ven, pakkende caricaturen bij ons wat nieuws inslaande verzen, argu menten tegenover marxist, communist en nationaal-socialist, zóó kan de in houd getypeerd worden. Een jaargang van-24 nummers kost één gulden. Wij mogen al vast aan nemen, dat velen onzer lezers opgave van hun abonnement inzenden, maar ook, dat de in aanmerking komende organisaties ten volle hun plicht doen bij het afnemen van flinke aantallen. Vóór men het weet, staan wij vlak bij de verkiezingen. Nu reeds moeten de geesten bewerkt worden, want de an deren, gij weet wek wie, zitten nooit stil. Zij wachten niet tot wij het oogen- blik aangebroken achten, wat van ons te laten hooren. Het adres van Nederland Waakzaam is Talmastraat 13, Amsterdam-Zuid. BINNENLAND Het duel Aalberse-Colijn HET OORDEEL VAN Dr KORTENHORST In de R.K. Werkgever wijdt dr Kor- tenhorst een beschouwing aan het duel Aal- berseColijn bij het begrootingsdebat. Typecrend voor het geheele debat noemt hij het slot van dr Colijns rede op 1-i Nov. De minister stelde de. zaak aldus: „Ik kan mij voorstellen, dat men tot de conclusie komt, dat dit Kabinet niet den juisten weg bewandelt en dat men in stede van met rustige voorzichtigheid, en vaste hand zioh aan te passen aan wat om ons heen groeiende is en om ^f te weren, wat elk oogenblik van den dag op ons komt aanstormen een andere politiek moet volgen, een die frisscher is, een die van meer moed en van meer be sluitvaardigheid en van meer fantasie blijkt geeft." Wie teekent dr Kortenhorst hierbij aan deze woorden niet alleen gelezen heeft, rpaar ze ook heeft hooren en zien uitspre ken, kan dr Colijn niet misverstaan hebben in de waardeering van die „andere" politiek In schijn de mogelijkheid eener keuze aan nemende, heeft hij in werkelijkheid er de spot mee gedreven. Zoo blijkt de eindindruk van dit debat tusschen dr Colijn en prof. Aalberse onbe vredigend. De a.s. Statenverkiezingen ZUID-HOLLAND De anti-reV. Kieskringcentrale te Den Haag heeft in haar gisteravond gehouden vergadering de candidatenlijst voor de a.s. Statenstembus als volgt vastgesteld: 1. Jhr. Mr. J. M. M. v Asoh v. Wijck; 2 I. v. d. Loo; 3. MV. Dr. J. W. Noteboom; 4. J. A. Knetsch. 5. A. Mastenbroek; 6. J Ruissaard; 7. A. A. Klapwijk (Loosduinen) 8. Mr. I.. Lindeboom; 9. Mr. T. A. v. Dijken; 10. M. A. Potter. J. BENDIEN. f In den ouderdom van ruim 60 jaar is in het Algemeen Ziekenhuis te Almelo over leden de heer J. Bendien. De ontslapene was de oudste firmant van de N.V. tot Exploitatie van Bendien's Con fectiefabrieken en als algemeen leider, spe ciaal aangewezen voor de commercieele zijde der zaak, vormde hij, de groote steun- kracht, waardoor dit bedrijf, waarin hij 45 jaar lang opgenomen was, zich kon ontwik kelen tot een der grootste op dit gebied. VERPLICHTE KINDERTOESLAG IN BEDRIJVEN Het voorontwerp bij den Hoogen Raad De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt het dezer dagen door ons aangekondigde voor-ontwerp van een wettelijke regeling inzake ver plichten bedrijfskindertoeslag. Een commissie wordt opgedragen omtrent dit voor-ontwerp praeadvies uit t« brengen., Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen wij: Verschillende malen is cr, vooral in de laatste tijden, bijden minister op aange drongen, dat hij de indiening bevorderen zou van een wettelijke regeling inzake de verplichte toetreding tot bestaande bedrijfs- kindertoeslagïegelingen. In cenige bedrij ven zijn de georganiseex-de werkgevers on derling dan wel te zamen met de arbeiders ovreengekomen om aan de arbeiders, die kinderen te hunnen laste hebben, boven hun loon een toeslag te geven, verband hou dende met de grootte hunner gezinnen. En nu wenscht men, dat ook het niet-georgani- seerde deel van het bedrijf dezelfde ver plichtingen te dezen zal hebben na te komen. Het stelsel van kindertoeslagen vindt in ons land ï-eeds in aanzienlijke mate toepa: sing. De Rijksoverheid heeft het sinds ver- scheidene jaren voor haar personeel aan vaard. Het woi'dt eveneens gevolgd door verschillende provinciën en gemeenten. .Tal van particuliere ondernemingen alsmede het georganiseerde deel van eenige bedxij- ven hebben het ingevoex-d. Deze ruime passing laat zich goreedelijk verklaren. Beweegt het loon zich in het algemeen op een peil, dat ruimte laat voor allerlei, dat niet voor levensonderhoud strikt noo- dig is, dan kunnen ook de grootere gezin nen zich nog wel redden. Uit den aard der zaak zijn die al gewend, hun eischen niet te hoog te stellen. De zaak krijgt intusschen ecxx ander aspect, wanneer het loonpeil aan den lagen kant is. Kan onder die omstandig heden een gezin met 3 of 4 kinderen zich niet meer dan het noodige aanschaffen, dan is het duidelijk, dat de groote gezinnen te kort komen. Dit nu is in allerlei kringen aangevoeld als een ongezonde toestand en door het geven van kindertoeslagen tracht men althans de gi'ootste moeilijkheden voor de kinderrijke gezinnen uit den weg te rui men. Wanneer men slechts in een bedrijf de handen ineen slaat om tot een kindertoe slagregeling te komen, dan verdient die daad van solidariteit, naar het oordeel van den minister toejuiching. Kan hier echter ook een taak liggen voor de Overheid? Of moet deze afzijdig blijven; ook thans, nu de groote gezinnen meer dan in normale tijden den steun der kindertoeslagen noodig heb ben? De minister acht het alleszins verde- digbaar, dat de Overheid, door ten dezen een grens te stellen aan de individueel? vrijheid van den werkgever, er toe mede- werkt, dat hetgeen de groote meerderheid van een bedrijf tot nu toe op het gebied van kindei-toeslag vrijwillig in stand hield, niet in gevaar gebracht wordt door het af zijdig blijven van een minderheid in het bedrijf. Vervolgens wordt door den minister een eenigszins uitvoeriger beeld gegeven van wat ten onzent in het bedrijfsleven op het stuk van kindertoeslagen bestaat. De „Uiver"-hulde te Parijs Donderdagmiddag omstreeks 3 uur zal de „Uiver" op Le Bourget landen, om dooi de Nederlandsche kolonie te Parijs en door de Fransche luchtvaartautoriteiten te wor den .gehuldigd. Na afloop van de ontvangst te L? Bourget zal in het Nederlandsch gezantschapsgebouw te Parijs een receptie plaats hebben van de Uiverbemanning en van den heer Plesman en de verdere bestuurders van de K.L.M. en waarvoor ook de deelcemei-s aan de offi- cieele hulde door onzen gezant en door mevrouw Loudon zijn genoodigd. Tenslotte zal Vrijdagavond een feestelijk diner plaats hebben, aangeboden door de Nederlandsche Kamer van Koophandel. Hier aan zullen ook een viertal Fransche mi nisters deelnemen, en een aantal prominente figuren uit de Fransche vliegerswereld. Een versnelde Kerstvlucht naar de Oost Met de „Uiver" Op 20 December a.s. zal d.e „Uiver", onder commando van piloot -Beekman naar In- dië vertrekken, voor een vei-snelde Kerst- lucht. Waarschijnlijk zal tweede bestuur der zijn piioot Van Steenbergen, werk tuigkundige de heer Waalewijn en man conist de heer Pronk die thans met Gevs- sendorfer en Asjes op weg is naar Neder land. Naar samenvoeging van Zaangemeenten? Naar aanleiding van de ontslagaanvrage van den heer D. H e 11 e m a als burgemees ter van Zaandijk, zal, naar wij vernemen, het Comité tot samenvoeging van Zaan gemeenten zich tot den minister van Bin- nenlandsche Zaken wenden, met het ver zoek voor deze fuxxetie geen definitieven opvolger te benoemen, zoolang de kwestie der samenvoeging van Zaangemeenten nog hangende is. Het comité stelt den minister voox-, desnoods eexx tijdelijk burgemeester te benoemen, hetzij door de combinatie secra taris-bux-gemeester, dan wel door burge meesters van aangrenzende gemeenten deze fxinctie te laten waarnemen. Provinciale politiek in N.-Holland De electriciteitsvoorziening Het Provinciaal Comité van A.-R. Kiesver eenigingen in Noord-Holland heeft twee ver gaderingen gewijd aan de bespreking van de provinciale politiek. Voor deze bijeenkomsten, gehouden op 10 en 24 November te Amster dam, bestond beide malen groote belangstel ling. Mr. A. Öruch, van Haarlem, lid Gedep. Staten van Noord-Holland, heeft de be spreking ingeleid met 'n rede, waarin hij het provinciaal beleid besprak ten aanzien van de salarissen, de provinciale ziekenhuizen en de provinciale electx-icteitsvoorziening. Laatstgenoemd punt vormde de hoofdschotel der besprekingen. Mr. Bruch heeft in zijn rede uitvoerig betoogd hoe de Staten van Noord- Holland er toe gekomen zijn, de electriciteits voorziening zelf ter hand te nemen en hun be- drijfspolitiek door te zetten ook tegen gemeen tebesturen in, die hun bezwaren niet wilden opgeven. Volgens hem komt deze politiek ten goede aan de verbruikers. In de eerste plaats omdat de provincie overal dus ook in afgelegen stre ken, voor directe stroomlevering zorgt, en ten tweede, omdat de provincie het electriciteitsbe- drijf niet als winstobject ziet en dus de stroom pi-ijs zoo laag mogelijk kan houden. Op de rede van Mr. Bruch is een breed de bat gevolgd, waaraan in de vergadering van 10 November alleen kon deelnemen de burge meester eener groote Gooische gemeente, die betoogde dat wat de provincie doet, onrecht be- teekent tegenover een aantal gemeente-bestu ren, die ongeveer 15 jaren geleden werden aangespoord de electriciteitsvoorziening zelf ter hand te nemen. Nu de provincie deze bedrij ven geleidelijk overneem, be teekent dit voor deze gemeenten niets dan last, moeite en voor al nadeel, omdat z.i. een behoorlijke „goodwill" bij de overname der gemeentelijke netten tegen over de provincie niet kon worden bedongen. Zoowel deze sprekers als eenige woordvoer ders in de voortgezette vergadering van Zater dag j.l. w.o. een lid der A. R. Statenfractie betoogden, dat de provincie niet alle ge meenten op gelijken voet behandelt. De groote gemeenten, Amsterdam en Haarlem, blij' geheel buiten de bemoeiingen der Staten kunnen wèl bedrijfswinsten maken, wat den overigen gemeenten onmogelijk wordt ge maakt; 63 pCt. der provincie blijft buiten schot op deze wijze, 37 pCt. valt onder de mo nopolistische politiek der Staten, die ook den laet der onrendabele gebieden hebben te dragen. Deze sprekers achtten de verdeeling onbil lijk'en onrechtvaardig en enkelen hunner we zen bovendien op de gróote financieele zomen der gemeentebestux-en, terwijl de financiën der provincie er goed voor staan. De hoofdgrief was dat de Staten door mid del van hun bedrijf (de P. E. N.) niet „en gros' aan de gemeenten leveren, maar met uitslui ting van de gemeenten direct aan huis. Op grond van uitspraken van Dr. A. Kuyper en anderen werd betoogd, dat matige bedrijfswin sten voor de gemeenten geoorloofd zijn, ter wijl men evenzeer betoogde, dat de provincie ingreep in de zelfstandigheid der gemeenten. In zy'n uitvoerige repliek heeft Mr. Bruch betoogd, dat niet in strijd is gehandeld met het A.R. beginsel, toen de Staten besloten tot di recte stroomlevering. Z.i. zijn de betrokken gemeenten rechtvaardig behandeld zoowel in den prijs, die voor overgenomen gemeentelijke netten is betaald als in de compensatie vooi ontgane winst. Rechtstreeksche levering, zette Spr. uiteen, is meer rationeel en goedkooper voor de ver bruikers. En wat Amsterdam en Haarlem be treft, eer de provincie tot bemoeiing op dit ge bied overging, beschikten deze groote steden reeds over concessies. De ongelijkheid, waar over men sprak, kan alleen door een Rijksrege ling worden weggenomen. Aan het einde der geanimeerde besprekingen heeft de vergadering zich van een bepaald© conclusie onthouden. Petitionnementsterreur Hier kunnen onze lezers terecht Het Hoofdcomité van Actie uit de Chris- telijk-socxale organisaties. Abstedex-dijk 20i, Utrecht, schrijft ons: Het vex-zamelen van handteekeningen voor het petitionnement van het N.V.V. is volgens de berichten in „Het Volk" op zeer consciëntieuze wijze gegaan. Allerlei erva ringen van niet sociaal-democraten wijzen echter in andei-c richting. Bij het vex-zame len werd noch controle geoefend op de leef tijd der onderteekenaars, zoodat vele niet- meerdérjarigen hun handteekening zetten, nóch nagegaan, of de onderteekenaars niet al eer hun naam gezet hadden, zoodat er een groot aantal dubbele onderteekeningen op de lijsten zullen staan. Vele middenstanders zouden volgens de berichten in „Het Volk" gaarne hun hand teekening gezet hebben. Ook daarop is zeker wel een en ander af te dingen. Ons bereik ten althans mededeelingen, die er op wij zen, dat op niët-onderteekenaai-s wraak- maatregelen zijn toegepast, waardoor het aantal verwor-ven handteekeningen van middenstanders veel beteeken is moet ver- liezen. Uit een der Friesche gemeenten b.v. wordt ons gemeld, dat een drietal pex-sonen, alle in overheidsdienst werkzaam, een hunner leveranciers heeft opgezegd, omdat hij wei gerde, liet petitionnement tc teekenen. Het Hoofdcomité van Actie uit de Chris- telijk-Sociale organisaties zal het op prijs stellen, indien het de mcdedeeling van an dere dergelijke gevallen met opgaaf van naam en datum, mag ontvangen, teneinde dit materiaal op de meest juiste wijze te gebruiken. Tot zoover het schrijven van bedoeld Hoofdcomité, dat door onze ervaringen vol komen bevestigd wordt. Verschillende lezers hebben ons gevraagd hoe ze hun handteekening terug zouden kunnen nemen. Enkelen waren voornemens zich naar een der kantoren van de rood© vakbeweging te wenden. Of het gebeurd is, eten wij niet. Naluui-Jijk hebben we die namen niet gepubliceerd. Dat doet het Hoofdcomité ook i:det, al ontvingen wij vertrouwelijk wel afschriften van eenige brieven met pertinente verklaringen. Mochten onze lezers het nogmaals ge- wenscht achten mededeelingen te doen, dan zulier. we die gaarne doorzenden. Vereeniging voor Riet- en Griendcultuuf „Bieschbosch en Omstreken" Te Dordrecht werd in Gebouw Eisen een druk bezochts vergadering gethouden van de Verceniginig voor Riet- en Griendcultuur Biesbosch en Omstreken, gevestigd te Dor drecht. De vergadering, welke onder leiding stond van den heer C. H. Bogens te Werken dam, was in hoofdzaak belegd naar aanlei ding der gepubliceei-de steunmaatregelen voor de Riet- en Griendcultuur. De steunnormen komen ongeveer daarop neer, dat voor vierjarig griendhout een steun wordt gegeven van gemiddeld onge veer 10 pei* HA. en per jaar, terwijl een verlies geleden wordt van minstens 70 per H.A. en per jaar. Een gedeelte van het mati-iet wordt uit de markt genomen tegen een netitcnpinjs van 17 ct per bos, terwijl een minimum netto- prijs van 30 ct per Hos noodig is om deze cultures zondof verlies te kunnen exploi- teereiL De geheèle vergadering is diep teleurge steld en bitter gestemd door deze steunrege ling, welk,© feitelijk de naam niet kan dra gen van steunregeling te zijn. Dit ls ook wel gebleken uit de openbare houtverkoo- ping, gehouden te Dordrecht ten ovenstaan van notaris Van Haaften, waar ongeveer 50 der perceelen opgehouden werden bij gebrek aan kooplust Het gevolg hiervan is, dat honderden arbeiders, welke hierin werk. gevonden zouden hebben, werkloos blijven' en aangewezen zijn qp de steun. Verschillende sprekers voeren het wooi'd,t die allen hun giroote ontevredenheid over] zulk een regeling uitspreken. Aan het bestuur wordt opgedragen elsnogi ail het mogelijke te doen, een betere steun-! regeling te verkrijgen. Het bestuur wordïj nog aangevuld met een 9e litL nl. de heer| L. A. Overwater te Sttiiensas. Voornaamste Nieuws. --Mi- Een waar woord Een sociaaldemocraat vermaant zijn vrienden. In de „Sociaal-Democraat" betoogt de heer Ed. v. Cleef, dat het socialisme, „wil het werkelijk de sociale gerechtigheid als ba sis nemen, zijn opvattingen inzake den eigendom der productiemiddelen zal moe ten hérzien". Dat is van belang; maar met begiijpelijke instemming wijst de r.k. pers op deze merk'waardige passage in het artikel van den soc.-dem. schrijver: „Ik wijs op de in oiize kring veel 1e wei nig bestudeerde Encycliek Quadragesimo Anno, een geschrift van ontzaggelijke waar de, dat ook voor'het'socialisme, indien dit ooren heeft om te hooren (helaas luistert men in onze rijen veel te weinig naar wat er in de christelijke hoek wöx'dt gezegd en geschreven) veel; nieuws en aanvaardbaai-s bevat". Dat is zeker een belangrijke uitspraak en de man heeft nog gelijk ook. Nat. Chr. Officieren-vereeniging In de te Utrecht gehouden jaarvergade ring van de Nat Chr. Officiex-en Vereeniging, waarvan wij gisteren verslag gaven, heeft Lt.-gen. L. F. Duymaer van Twist, als voorzitter, gewezen op de groeiende belang stelling voor de weermacht, veroorzaakt o.m. door de drang naar sterker bewapening, waardoor het ooxiogsgevaaar wordt vergroot. De houding van Nederland moet zijn gericht op medewerking aan de internationale rechtshandhaving door den Volkenbond. Doch zou de Volkenbond tekort schieten en Nederland zou niet beschikken over een goede weermacht, dan zou het met het zelf standig volksbestaan spoedig zijn afgeloopen. Alleen door eendrachtige samenwerking kan onder Gods zegen het patrimonium, het vaderlijk erfdeel bewaard worden. Verster king van den onderlingen band ook in den kring der Christen Officieren heeft daarvoor groote beteekenis en kan niet anders zijn dan tot heil van vaderland en vorstenhuis. Onder applaus der vergadering werd be sloten een telegram te zenden aan H. M. de Koningin. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer B. Gcleynse, van Achterveld, in inkomsten en uitgaven loopend over een be drag van f 579, sloot met een batig saldo van 117.50 (v.j. 58.50). 1-Iet werd na korte bespreking goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris, den heer T. Ziedses des Planten, van Amersfoort, vermeldde, dat het "dental op 1 Juli 1934 beliep 131 leden en 12 buitengewone leden. Bij acclamatie werd Generaal Duymaer xn Twist tot voorzitter herkozen. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 De inhoud van het voorontwerp van een wet telijke regeling inzake Verplichten bedrijfsltinderbij- slag, dat de minister van sociale zaken bij den Hoogen Raad van arbeid aanhangig heeft gemaakt. Tc Almoin is overleden de heer J. Bendien, oud- directeur van dc N.V. tot exploitatie van Bendiens confectiefabriek. tiOr Blz. 2 Rond het Joego-Slavisch-Hongaarsch conflict. Twee fronten. Benesj afgetreden als Raadsvoor zitter. Een mislukte aanslag op den keizer van Mands- Onregelmatigheden bij de textieltrust te i Charkow. Italië levert Pavelewitsj en Wwaternik, die ver dacht worden van medeplichtigheid aan den aan slag in Marseille, niet aan Frankrijk uit. De pseudo-monnik, die zich in Noord-Limburg aan groote oplichting heeft schuldig gemaakt, is te Trier gearresteerd. Blz. 3 De Nederlandsche en Scandinavische Regeerin- - gen hebben een verklaring afgelegd inzake dc ratio- naliseering van de internationale scheepvaart Pleidooien voor het Haagscfae Gerechtshof in dc procedures tegen de Kon. Petroleum en de Bataaf- sche over de goudclausule. Verhooging van het officieele Italiaansche bank- Brieven uit Catalonië (VI). Barcelona en het leven op straat. Blz. 9 Verschillende berichten over de verhouding vati Kerk en Staat in Duitschland. Karl Barth is ge schorst. De positie van Muller. Het petitionnement van 't N.V.V. De minister van sociale zaken, prof. Slo- temaker de Bruine, heeft zich bereid ver klaard heden het bestuur van het Neder landsch verbond van vakvereexrigingeu en een delegatie van de hierbij aangesloten vakbonden te ontvangen,-teneinde het peti tionnement inzake de werkloosheid in ont vangst te nemen. In 745 van de 1076 in ons land bestaande gemeenten werden handteekeningen inge zameld. Het totaal aantal bedraagt 1,556,747, zijnde ruim 35 pet. der meerderjarige bevol king. In Zeeland, Limburg en Noordbrabant werden in het geheel 141.920 handteekenin gen bijeengebracht, in Friesland 116,764, te Amsterdam 187.358, DEN HAAG Een Kunstijsbaan AAN DE LAAN VAN NIEUW OOSTINDIE Naar het Hbd. meldt, is het thans zeker, dat dezelfde combinatie, die te Amsterdam een kunstijsbaan liet aanleggen, zal over gaan tot den bouw van een baan te Den Haag en wel aan de Laan vari Nieuw Oost- Inrtië. Men houdt er rekening mede,, dat deze kunstijsbaan volgend jaar November geheel gereed zal zijn. Den Haag volgt als eerste plaats na Amsterdam. Intusschen zal het van verschillende omstandigheden afhangen of na Amsterdam en Den Haag de steden Rotterdam en Nijmegen zuil an volgen. Met den aanleg is meer dan anderhalf millioen gulden gemoeid, Naar wij vernemen heeft de politie de vrouw uit de Kranestraat. die Donderdagmiddag j.l. ge arresteerd werd io verband met den dood van een kindje van 8 maanden, hedenochtend op vrije >eten gesteld. Het sectie-onderzoek heeft uitgewezen, dat op- :t om het kindje van het leven te berooven, uit gesloten moet worden geacht. Wel zal de vrouw -ervolgd worden ter zake van dood door schukT :n eventueel wegens verwaarlooziog van het kind. i —*3*- f -£k J ,T T" l"""""1 «'«"«e moloM-etnio.il m teer OudeTke,H-KUu- W/"" V<"" he'v"ke" i" noordelijk derl van de Krimpenerwaard wordt oMrjè-el 9 verbeterlne is. Een met steen neladen Ireiler

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1