Jlkuuie £ciïtódjr (üourmit Avang Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Help Uw eigen dagblad verspreiden SCHOENEN P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.51 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5332 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 22 NOVEMBER 1934 15e Jaargang Sfobertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 117 V» Elke regel meer 0.22 'I, Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Onze lezers vinden elders in dit blad weder mededeelingen omtrent een nieuwe cam pagne betreffende voortdurende uitbreiding van hun dagblad. Wij hopen, dat zeer velen ook thans weer hun plicht gevoelen Afdeeling Propagandadienst van de NIEUWE LE1DSCHE COURANT v' dat zegt genoeg In een artikel over de onderwijsbezuini- ging in de Vrijheid trof ons deze zin: „Werd vroeger wel eens beweerd, dat de 13 groei van het bijzonder onderwijs op kunst matige wijze werd belet (doordat de ouders niet slechts een groot deel van het bijzon der onderwijs moesten bekostigen, maar ook een deel der uitgaven van het openbaar onderwijs hadden te dragen, zoodat zij dub bele offers moesten brengen), thans zou men veeleer kunnen spreken van achterstel ling van het openbaar onderwijs. Wie de brochure leest, welker titel boven dit stukje staat, kan dienaangaande kwalijk in twijfel yerkeeren." Vroeger werd wel eens be weerd, dat de voorstanders van bizondcr onderwijs achtergesteld werden bij die van 't openbaar onderwijs Het werd wel eens beweer ddeze laatdunkende uitdrukking zegt voldoende, wat we van deze zijde te wachten hebben, als men de macht in handen kreeg! Vrijzinnigen van allerlei politieke rich ting hebben de volkomen juistheid van deze „bewering" erkend, maar anno 1934 schrijft de redactie van de „Vrijheid" toch maar weer zoo iets neer. Dat teekent! gekleurd verslag In ons nummer van Maandag 19 dezer namen we een bericht op over een conflict in de raad van Culemborg, ons toegezonden door het bekende correspondentiebureau Vas Diaz. Natuurlijk was dit bureau geheel te goeder trouw en gaf het waarschijnlijk slechts door, wat van officieele zijde was ingezonden. En onze redactie nam het, eveneens te goeder trouw, over. Bij aandachtige lezing bleek echter al spoedig, dat in dit bericht een beschuldi ging geuit werd aan het adres van eenige raadsleden, welke zeker niet in een objec tief verslag thuis hooren. Wij doelen op de passage, dat het den Burgemeester door bi- zondere omstandigheden gelukt was, de beste bouwgrond voor de stichting van arbeiderswoningen tegen een lage prijs in handen te krijgen; maar, zoo volgt er dan: ,,'s Raads meerderheid echter, staande on der leiding van eenige grond- en huiseige naren die hun huur en grondprijzen in ge vaar zien, heeft het voorstel afgestemd, en tegelijk een motie van afkeuring van het beleid van den burgemeester aangenomen." Ook zonder nadere gegevens staat vast, dat de eerste beschuldiging niet in een ob jectief verslag thuis behoort. Dat do Bur gemeester, een wethouder en nog vier raadsleden er zoo over denken, bewijst nog niet, dat de zeven andere raadsleden die tegen stemden, ongelijk hebben en nog veel minder, dat zij eigen belangen dien den. Zonder nader gegevens achten wij ons niet competent een oordeel uit te spreken over de zaak zelf, maar na lezing van het vier pagina's lange verslag (en er komt nog meer) van deze raadsvergadering in de„Cülemborgsche Crt.'' van 17 Nov. 1.1., kregen we wel zeer do indruk, dat de wijze van optreden van den Burgemeester tegen enkele raadsleden verre van gelukkig is en bovendien, dat de verhoudingen in deze raad ongelooflijk slecht zijn In de vorige raadsvergadering was reeds zooveel kabaal geweest en was een raads lid z.i. dei-mate beleedigd, dat hij zijn ont slag heeft ingediend. En de meerderheid van de raad keurde allereerst de notulen van de vorige vergaderingen af. Vervolgens ontspon z>ch een heftige en Vaak verwarde discussie over de ontslag brief van het heengaande raadslid. De voorzitter sprak geen enkel woord van waardeering ten afscheid; dat deed èén der wethouders en enkele raadsleden. Een geestverwant van het afgetreden raadslid (R.K.) sprak van „een bruto ter reur welke in Culemborg woedt". De prot. rechtsche fractie, bestaande uit één anti-rev. en een chr.-hist lid, huldigde het afgetreden raadslid als een man van oprechtheid in hart en wandel; maar de woordvoerder klaagde ook over de terreur in en buiten de raad. En dat de Burgo meester volkomen onpartijdig optreedt, blijkt niet uit zijn schampere opmerkingen aan raadsleden en evenmin uit deze tus- schenzin van den verslaggever als het anti- rev. raadslid aan het woord is: „Spr. verdedigt zijn houding in deze nog uitvoerig, maar wordt herhaaldelijk op hin derlijke wijze geïnterrumpeerd, en van ter zijde gehinderd zonder dat hiertegen wordt opgetreden." Een wethouder spreekt van „schrift-ver valschers", „farizeesche greins", walgelijke huichelarij" enz. enz. en de voorzitter laat alles toe. Er ware nog veel meer over te zeggen, maar uit alles blijkt, dat do verhoudingen in de Cülemborgsche raad grondig bedor ven zijn. In verband met de grondaankoop werd zelfs een motie van ernstige afkeu ring tegen den Burgemeester met 7 tegen 5 6temmen aangenomen. De meerderheid be stond uit 3 V.B., 2 R.K., 1 A.R. en 1 C.H. raadslid; de minderheid uit 2 R.K. 3 soc.- democraten, We meenen deze opmerkingen te moeten maken, omdat het geplaatste verslag tot onze spijt nog al gekleurd was. In 't algemeen en wat de zaak betreft, laten we de schuldvraag thans onbe sproken. BINNENLAND Petitionnementsterreur Hoe er gewerkt werd Het Hoofdcomité van Actie uit de Christelijk- Sociale organisaties, Abstederdijk 204, Utrecht, schrijft ons: Het verzamelen van handteekeningen voor het petitionnement van het N.V.V. is volgers de be richten in „Het Volk" op zeer consciëntieuze wijze gegaan. Allerlei ervaringen van niet sociaal-demo craten wijzen echter in andere richting. Bij het zamelen werd nóch controle geoefend op de leeftijd der onderteekenaars, zoodat vele niet-meerderjari- gen hun handteekening zetten, nóch nagegaan, of de onderteekenaars niet al eerder hun naam gezet hadden, zoodat er een groot aantal dubbele onder- teekenangen op de lijsten zullen staan. Vele middenstanders zouden volgens de berich- n in „Het Volk" gaarne hun handteekening geze' hebben. Ook daarop is zeker wel een en ander af te dingen. Ons bereikten althans mededeelingen, die er op wijzen, dat op niet-cuderteekenaren wraak maatregelen zijn toegepast, waardoor het aantal orven handteekeningen van middenstanders veel beteekenis moet verliezen. _..t een der Frièsche gemeenten b.v. wordt ons gemeld, dat een drietal personen, a'le in overheids dienst werkzaam. eeD hunner leveranciers heeft op gezegd. omdat hij weigerde, het petitionnement te teekenen. Het Hoofdcomité van Actie uit dc Christeiijk- Sociale organisaties zal het op prijs stellen, indien het de mededeeling van andere dergelijke gevallen met opgaaf van naam en daturu mag ontvangen, teneinde dit materiaal op de meest juiste wijze te gebruiken. Notaris H. R. Struve t Te Middelburg, waar hij sinds 1905 notaris was, is op 70-jarigen leeftijd overleden de heer II. R. Struve. Zijn ongesteldheid, die slechts van korten duur was, werd vermoe delijk veroorzaakt door het eten van mosse len. Notaris Struve had van 1913—1919 zit ting in de Prov. Staten van Zeeland, als af gevaardigde der A. R. partij. Hij was te- sec'-etaris van het college van notabe len der Ned. Herv. Kerk, penningmeester van de Zeeuwsohe Horv. Diaconessen-inrich- g, en regent van het oude mannen- en vrouwenhuis. Ook was hij beheerder van het notarieel archief. De heer Struve was een algemeen bekend en geachte persoonlijkheid wiens heengaan voor velen een verlies be- teekenL Een groote verbetering. In plaats van hot oude pontje tusschen Ouderkerk en Nieuwerkerk aan den IJssel is daar thans een nieuwe motorpont in 'ie vaart gebracht die een breedte heeft van 4.30 M. en een lengte van pl.m. 13 JM. tus schen de klappen. Bovendien en dit maakt haar tot een geheel eenige pont in den I-Ioll. IJssel is een motor in het vaar tuig zelf aangebracht. Deze motor bezit twee schroeven, één voor voorwaartsche en één voor achtenvaartsche beweging.'De pont loopt niet, zooals de meeste van zijn soort- genooten, over een valreep. Met het oog op het scheepvaartverkeer, en daar het veer zich juist bevindt in een bijna haaksche vierbocht, die bovendien het uitzicht nog belemmert door hoog geboomte, werd zulks niet wenscheiijk geacht. De schepen zouden in dat geval te plotseling voor de valreep komen, waardoor dc overtocht minder safe zou worden. Derhalve wordt de pont door den veerman bestuurd. Het vaartuig heeft een draagvermogen van 13000 K.G.. en is in staat een drietal personenauto's tegelijk te vervoeren. Ook de oprit aan den Nieuwer- kerkschen oever is aanmerkelijk verbeterd. Vooral voor het verkeer uit het noorde lijk deel der Krimpenerwaard, dat niet via Gouda in de richting Rotterdam gaat is deze meer crmfortahele overtocht een uit komst. Tot dusverre moesten zwaardere voertuigen teneinde in Rotterdam te kunnen komen, uitsluitend gebruik maken van het pontveer De Ruit te Krimpen aan den IJs sel, hetgeen echter pl.m. S K.M omrijden was. Het laat zich daarom aanzien, dat de verbeterde overtocht, een toenemen van het auto-verkeer via dit veer tengevolge zal heb ben. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Oldebroek, G. J. Koolhaas van Charlois. Te Rijswijk (Z.H.) Ned. Herv. Evang., J. van der Wiel te Oost-Kapelle (Z.) Te Ouwerkerk, W. E. Heyboer, cand. te Middel burg. Aangenomen: Naar Kesteren, J. H. Gunning EBz. te Schoonhoven. TERUGGENOMEN BESLUIT Van Ds. P. A. A. KI us ene r tt Vinkeveen die de vorige week het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te R ij s s e n heeft aangenomen, ontving het kiescollege adaar thans een schrijven waarin Ds. KI. verzocht hem vrijheid te geven de aanneming van dit beroep in te trekken. Het kiescollege heeft hierop nog geen beslissing genomen. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST De classis Meppel der Geref. Kerken heeft gister praeparatoir geëxamineerd en met algemeene stem men beroepbaar verklaard cand. A. Kuiper. Cand. A. Kuiper zal gaarne des Zondags de kerken dienen en een eventueel beroep terstond in overweging nemen Zijn adres is: Kerkenbosch 231a, Zuidwolde (Dr.). In de gister te Almelo gehouden vergadering var de Classis Deventer der Geref. Kerken is oa afge legd peremptoir examen toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten Drs. K. G. Id erna van Wins um (Gr.), beroepen predi kant bij de gecombineerde kerken te Borne er De 1de n. HULPPREDIKERS De heer L. W. Korvinus te Haarlem, cand. aan de V.U. heeft de benoeming tot hulpprediker bij dc Geref. Kerk van Hoorn aangenomen. Hij blijft beroepbaar in de Geref. kerken en is een maal per maand in de gelegenheid de» kerken des Zondags te dienen. Zijn adres is: Bottelsteeg 2 te AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. M. D. G. Koipscheer, te Dantuma- woude is voornemens 13 januari a.s. afscheid te nemen van de Doopsgezinde gemeente aldaar en Zondag 20 Januari d.a.v. intrede te doen te Groningen. Men schrijft ons uit Buren: Op 28 November aanstaande hoopt onze predi kant Ds. P. V. van Steio Callenfels te B u den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren in het predikambt werd bevestigd. Geboren te St. Laurens (Z.) den 15 Februari 1882, bezocht Ds. van Stein Callenfels het gym nasium te Nijmegen, studeerde theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, deed 10 1909 propo- nents-examen en den 28 Nov. 1909 intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Dussen (N.-Br.), na bevestigd zijn door zijn vader, wijlen Ds. S. L. van Stein Callenfels, destijds Ned. Herv. predikant te Heerde. Hier was de jubilaris tevens praetor van den Ring Heusden en lid van het Classicaal Bestuur aldaar. Na een verblijf van ruim 13 jaar vertrok Ds. van Stein Callenfels naar Nieuwland (Z.H.), waar hij eenigen tijd scriba-quaestor van den Ring Leerdam Vervolgens werd een beroep naar Buren (GId.) aangenomen; de intrede in zijn tegenwoordige standplaats had plaats op 24 Oct. 1924. Dc werkzaamheden van Ds. van Stein Callen- feils zoowel in- als buiten zijn standplaats zijn vele. We noemen: voorzitter van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, Godsdienstleeraar aan het vermaarde weeshuis, voorzitter van dc Plaatselijke Commissie van den Biz. Vrijw. Landstorm, idem de Oranjevereenig'ng „Oranje en Buren", secr. penn. van de bewaarschool „Wilhelmina", terwijl hij reeds vele jaren het coosulentschap van de nte predikantsplaats van Erichem op zich Voorts is de jubilaris praetor van den Ring Cu lemborg, was hij eenige jaren lid van het Classicaal Bestuur van Tiel en adert Mei 1933 lid van het Prov. Kerkbestuur v.x Gelderland. Bovendien is de jubilaris voorzitter van den Ring Tielerwaard van het Ned. Jongel. Verbond, lid van de Class. Zen- '.ir jscommissie Tiel en Bommel en redacteur van het Zendingsblaadje „Bolaang Mongondow". Op Zondag 2 Dec. a.s. hoopt Ds. van Stein Cal lenfels om 2 uur nam. een gedachtenisrede uit te spreken in de Ned. Herv. Kerk te Buren. Het zal den geachten en algemeen beminden pas- >r zeker niet san belangstelling ontbreken! KERKORGEL In de nieuwe kerk te V 1 i e r d e n (N.-Br.) is in gebruik genomen het geheel vernieuwde en ver- groote kerkorgel. Het bleek aan de hoogste ver achtingen te voldoen. Het orgel heeft twee kla- ieren en vrij pedaal, 15 registers. De werkzaam heden werden uitgevoerd door de orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor HollandDEVENTER Alg. Synodale Commissie Ned Herv. Kerk Tweede zitting. De president opent de vergadering met gebed. De secretaris leest de notulen voor, welke goedgekeurd worden. Allereerst wordt nog eens gesproken over het zoogen. groote stadsproblcem. Na dis cussie wordt besloten, dat de Synodale Com missie de Kerkernden der groote steden zal uitnoodigen afgeva.ardigden te benoemen, om met elkaar te overleggen. Een brief van het P. K. B. van Friesland over de quotisatie zal in handen gesteld worden van de te benoemen commissie voor de quosisatie. Met het hoofdbestuur van de Vereeniging van Kerkvoogdijen zal een commissie een samenspreking hebben, op verzoek van ge noemd hoofdbestuur, over de „Docdehands- belasting". De vice president heeft een collecte-brief opgesteld voor het fonds voor noodlijdende Kerken en personen welke met dank wordt geaccepteerd. Twee verzoeken om rehabilitatie worden behandeld. Aan de Synodale Commissie is door de Synode van dit jaar opgedragen allereerst te overwegen of de wijdingssamenkomst bij den aanvang der vergadering van de Sy node voor eenige jaren ingesteld, in het aanst. jaar zal gehouden worden. Besloten wordt, die samenkomst ditmaal niet te houden. Aan de orde komt een schrijven van Dr. H. W. van der Vaart Smit. betreffende den Evangelisatie-arbeid te Berlijn. Geschreven zal worden aan den voorzitter van een kring welke te Berlijn predikbeurten orga niseert om nadert inlichtingen. Tot leden van de Commissie tot herzie ning der quotisatie worden benoemd de heeren F Tammens en L. S. v. Zwet Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland vraagt voorlichting betreffende de toepassing van art. 54 Regl. op de Vacatu- ten. Het betreft een predikant, ir. het bui tenland. die in de Herv. Kerk geen dienst tijd van 3 jaar heeft vervuld en op een drie tal voorkwam in een gemeente met 3 predi kanten. Venvezen zal worden naar het be sluit met de argumentatie der Synode van 1925- waarin afgewezen is een aanvulling van art. 51 Regl. Vac., dat bedoelde, dis pensatie te kunnen verleenen van het be paalde in art. 54. Het rapport van de Commissie voor de kas-opname van den Quaestor-Generaal, luidt gunstig. Het rapport wordt met dank aanvaard. Aan de orde is de opdracht der Synode 1934 ten aanzien van den kerkrechterlijken toestand dc-r Duinoordkerk. Uit de mededee lingen, te dezer zake gedaan, wordt de conclusie getrokken, dat er in dit stadium geen aanleiding bestaat, om bijzondere maatregelen te nemen. He» Classicaal Bestuur van Wijk doet een beroep op de fondsen van de kerk. om de gemeente te Leersum wanneer de tijd daarvoor gekomen is te hulp te komen. Ge antwoord zal worden, dat er rekening met het schrijven van genoemd Classicaal Be stuur zal gehouden worden. Een kerkeraad vraagt om een subsidie uil de Generale Kas. waar de subsidie-aan vrage op onverklaarbare wijze is zoek ge raakt Besloten wordt- om deze aanvrage in handen te stellen van den correspondent van Zuid-Holland. Aan het Classicaal Bestuur van Sneek. dat een vergoeding van kosten vraagt, zal geantwoord worden dat deze kosten ge bracht moeten worden ten laste van de ge wone kas van het Classicaal Bestuur. Het voorstel van Ds. L. G. Bruijn van Heteren. tot aanvulling van art. 44 regl. oo de vac. wordt in handen gesteld van de Commissie, die eventueel een herziening van het Regl. op de benoeming zal voor bereiden Een gemeente meent de subsidie uit het Fonds Geestelijke Behoeften niet te kunnen aanvaarden, aangezien de gemeente zelf er niet zooveel aan kan toevoegen, zóó, dat een hulpprediker kan worden benoemd. Dit schrijven wordt voor kennisneming aange-j nomen. De heer Sanders te Duisburg, brengt het verslag van zijn arbeid uit over het 3e lav. 1934. Het werk ging geregeld voort. Doordat de inkomsten èn hier te lande èn in Duis burg voortdurend inkrimpen, gaat van lie verlede het werk gehukt onder geldzorgen: vermindering van arbeid zal het gevolg zijn. naar te vreezen staat. Ook het Belgische Zendingswerk tobt met geldzorgen. De subsidie van vorige jaren zal wederom geschonken worden. Dc President verdaagt de vergadering tot den volgenden morgen 10 uur. KERKELIJKE VERKIEZINGEN Tc Winterswijk Bij de stemming voor leden van het kiescollege de Ned. Herv. gera. te Winterswijk zijn de can- didaten der Vrijz. en Evang. met groote meerder heid gekozen, al. met gemiddeld ongeveer 730 stemmen tegen een gemiddelde van ongeveer 260 emmen op de orthodoxe candidaten. Te Zuidwolde Bij de stemming ter verkiezing van drie leden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Zuidwolde (Dr werden de aftredende rechtzin nige candidaten herkozen met gemiddeld 316 stem- en: de vrijzinnigen behaalden 14 stemmen minder. Van de notabelensieniming, die denzelfden dag gehouden werd. doch waarbij de vrouwelijke lid maten niet mochten medestemmen, was. naar de N.R.C. meldt, de uitslag juist andersom: daar ver- cenigden de vrijzinnige candidaten de meerderheid der stemmen op zich, waardoor dit college zinnig bleef, evenals de kerkvoogdij, in tegenstel ling met kerkeraad en kiescollege. PROF. HEPP IN ZWD-AFRIKA In „Die Kerkbode" worden woorden van harte- lijken dank gewijd aan Prof. Dr. V. Hepp „de groote opoffering welke hij zich get heeft, ow de lange en gejaagde reis naar en door Zuid-Afrika van Zuid naar Noord te onderne men", en ook voor zijn lezingen en preeken. „welke bijzondere aandacht gehad en veel nut gesticht hebben". De typeering der reis is wel neei juist, pas oa zijn terugkeer in Patria heeft Prof. Hepp tijd kunnen vinden, om zijn reeks brieven vooi blad, welke met een paar brieven over de uitreis was aangevangen, voort te zetten. DRIEDAAGSCHE CONFERENTIE Te Den Haag vindt vao 27—29 Nov. in de Evang. Luth. kerk een driedaagsche conferentie over ,.De(n) nood-der tijden" plaats met als spre kers uit verschillende kerken en Godsdienstge meenschappen herkomstig: J. C. van Amerooy te Den Haag. ds. A. M. Berkhoff te Bilthoven. bri gadier F. J. Buiterman van het Leger des Heils ds. C. J. Hoekendijk te Bussum, ds. J. J. Jeronimus. ds. A. Offeringa. ds. J. Rottenberg, ds. I. Vasseur. ds. G. B. Westenburg en ds. H. C. Zwahler. allen van Den Haag en ds. A. W. F. Waardenburg v< Wezep. Kerk en Staat in Duitschland Een Nationale Pruisische Kerk? Een bericht, dat ten deele „tweede zetsel" en tei deele nieuw is, treffen wij in het Hbld. aan. He behelst de mededeeling. dat „een nieuwe en naa men meent definitieve stap tot de stichting van eei Nationale Kerk die onafhankelijkheid van Müller' creatie zal zijn, is gedaan door den Broederraad van de Belijdenis-Beweging door het beooemen van dr. Koch te Oeynhausen tot grondlegger zulk een organisatie. Dr. Niemöller te Dahlem bij Berlijn en ds. Meiese! te Wupperthal zullen hem daarbij assisteeren. Men begint met de stichting van een Pruisische Kerk. die dan contact z< zoeken met die van Beieren, Würtemberg Baden, waarin naar men weet de anti-Mullerianen verreweg in de meerderheid zijn. Campagne tegen de oppositie Met dezelfde reserve leze men ook het bericht, dat Dr. Kinder, leider der „Duitsche Christenen" en juridisch adviseur van Müller als opvolger dr. Jager, een ooderhoud met Hitier heeft gehad, en een plan de campagne ontworpen zou hebben tegen de oppositie. De Duitsche Christenen be weren, dat dit plan de volkomen goedkeuring Hitier heeft. KERKELIJK DUTSCHLAND Dc jaarcijfers van 1933 Blijkens de gegevens van het pas verschenen officieele statistische Jaarboek van het Duitsche Rijk was in 1933 het aantal inwoners in totaal 65.218.000 aldus verdeeld (wij volgen de be namingen van het jaarboek, dat naast de cijfers van 1933 die van 1925 stelt toen Duitschland 62.410.000 zielen telde). 1925 1933 Evang. Christenen 40.05J.000 40.865.000 R.K. Christenen 20.19JXX> 21.172.000 Andere Christenen 51.900 34.900 Israëlieten 564.400 499.600 Diversen 1.550.000 2.646.000 Men ziet in deze groepeeringen geringe verschui vingen in de hoofdgroepen: bij de Evang. Chris tenen een stijging van 2 pet.: bij de R.K. een 4.8 pet. Bij de andere Christenen echter heeft daling van 32.8 pet. plaats gehad en. zooals klaarbaar is, bij de Israëlieten ook een daling 11.5 pet. Zeer sterk is het cijre. der Godsdienst lozen toegenomen, n.l. van 1.141.000 tot 2.437.000 dat is met 113.6 pet. HERDENKING DER AFSCHEIDING Te Smildc De officieele herdenkingssamenkomst van Gereformeerde Kerk te Smilde. in verband met de afscheiding op 19 November 1834. is gevolgd, op een tweeden avond, door een samenkomst die eveneens druk bezocht was en waarin de pastor loci Ds. D. van Enk welkom heette Ds. L. Kui per. emer. predikant der Geref. Kerk te Kampen, een kleinzoon van Luitse Dijkstra, de eerste predikant van Smilde. Ds. G. Kerssies te Wilder- vank, Ds. F. H. van Loon te Haarlemmermeer. Dr. L. van der Zanden te Groningen, de vroegere predikanten van Smilde. en Ds. Oegema van Hau- lerwijk en Ds. B. A. Bos te Assen. Ook waren te genwoordig de kerkeraden van Hoogersmilde, Ap pelscha .Assen, Veenhuizen, Een en Diever. Er was binnengekomen een telegram van geluk- wensch van den kerkeraad der Geref. Kerk te Ui- rum, die dezer dagen als eerste in de rij der Gere formeerde kerken het feit der Afscheiding kon her denken. Door de predikanten L. Kuiper, Kerssies. Oege ma, van Loon, van der Zanden en Scheele werden voorts hartelijke toespraken gericht tot den kerke raad en de gemeente. De Geref. Zangvereeniging Tonegido zong en kele liederen, terwijl de muziekvereniging O.B.K. te Smilde het hafe bijdroeg om de samenkomst te doen slagen. •.ESN WANKLANK IN DE TEMPELZANG" Zoo noemde de schrijver van een ons gezon den brochure, de heer R. van Mazfjk, het vrije kerkliedi, dat sinds eenigen tijd in den vorm van een 20-tal Gezangen in de Geref. Kerken gezongen kan worden. De schrijver heeft principieele, historische en pi-actische be- aren daartegen. Zfjn principieele zyn derlei: het karakter van het kerklied wordt geschaad, de leiding des geestes wordt kend; de continuïteit met de Kerk aller ïeuwen wordt verbroken; een individueele im pressie wordt aan de gemeenschap opgedron gen. De historische bezwaren worden aange geven door een reeks jaartallen van 3631934. Na het opnoemen van zes praktische bezwa- beantwoordt de schriiver de vraag: „Wat nu te doen?" met drieërlei advies: opmer ken. bidden en gptuigen. Dit laatste kan be- i in zwijgen;van zijn gevoelen blijk ge ven een verzoek indienen bij kerkeraad of pre dikant. oir. dc gezan- cn niet te laten zingen. Uitgever der brochure is de schrijver, adres Rembrandtstraat 55, Rotterdam TOEN „DE UIVER" AANKWAM, Woensdagmiddag, was ook Vader nog even thuisgebleven om met 't heele gezin naai de Radio-uitzending tc luisteren, 't Was prachtig, en wat genoten de jongens! Meteen wist Vader een prachtig St. Nieo- laascadeau voor hen. Hij besloot direct te koopen Meineina's Uiver-hoek: „De lliver. Frits Ruvver en een nikkelen stuiver" door M. van der Hilst Het kost 0,90 ing.; f 1»gecart. en 1,50 in prachtband. In den boekhandel voorhanden. Eens dragen STEEDS vragen!! Verkrijgbaar in alle betere Schoenenzaken Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Biz. 1 Biz. 2 Het parlementair rapport over dc Grondwetsher ziening voor Britsch-Indië verschenen. Prinsts Marina te Londen hartelijk ingehaald. i Prof. de Sitter. Biz. 5 Prinses Juliana is Ce Londen aangekomen. Biz. 9 De glorieusc ontvangst van de Uivcr door een enthousiaste menigte. De heer Pies man, directeur van de K.LJVÏ. is benoemd tot ridder in dc orde van dc Nederland* sche Leeuw. Een beschrijving van de huldiging van de Uiver-bemanning te Batavia, door onze correspon dent aldaar. tijdelijk 20 pCt. KORTING op alle prijzen van chemisch reinigen en verven „HEEL NEDERLAND PALTHE KLANT" ZENDING EN PHILANTROPIE OXFORD-BEWEGING In Noorwegen In Noorwegen is de Oxford-beweging een uit gebreide campagne begonnen, bestaande uit de be kende house-parties en ook uit openbare samen komsten. Uit ons land nemen er een dozijn be kende personen uit de Buchman-beweging aan deel, zooals Baron van Wassenaar. Ds. Creutzberg e.d. Op 8 en 10 Nov. zijn te Oslo grootere bijeen komsten gehouden, ook afzonderlijke met officieren, waarbij o.a. de Kroonprins en Dr. Buchman zeif aanwezig waren. De Koning van Noorwegen heeft Dr. BuchmaD in particuliere audiëntie ontvangen. Dan is er in het gebouw der Inw. Zending een meeting gehouden, waar behalve de 2200 personen die er plaats kunnen krijgen, nog een duizend buiten hebben gewacht op een na-mëeting. Voorts zijn gehouden talrijke samenkomsten in particuliere huizen, o.a. in dat van een der grootste industriec- len, die zijn woning openstelde voor ongeveer 200 van zijn kennissen. Op de eerste van deze reeks samenkomsten was ook de Minister-president Mowinckel aanwezig. TIMOTHEUS' HERFSTNUMMER Het weekblad Timotheus is al aan z'n veertigsten jaargang bezig, maar het blijft toch altijd even interessant en frisch. Nu komt hei weer met een fraai Herfstnummer voor de dag. Het geheel is gevat in een ge kleurd omslag met als versiering een oude boom in herfsttooi. Het nummer telt 24 bladzijden, terwijl er èen kunstbijlage bij wordt verstrekt, die de Lange Jan te Middel burg voorstelt Verschillende mooie illustraties vindt toen in dit herfstnummer, waarbij verschillende van een geheele bladzijde. Uitgeefster van Timotheus is de firma La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. NASLEEP VAN DE RELLETJES IN DE JORDAAN Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde het >nois van den politierechter, waarbij de boekbin der D. B. wegens diefstal van horloges tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Op 6 Juli werd tijdens de opstootjes in de Jordaan de boekbinder gearresteerd. Op hem werden bij fouil leering vier horloges en twee kettingen gevonden, list uit de étalage van een particuliere bank leening aan de Lindengracht; de ruiten van de bank waren ingeworpen. Bij behandeling in hooger beroep requireerde de procureur-generaal bevesti ging van het vennis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1