Jlteuure ^cittsdjr (iïourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. HEESCHE KEEL 9bonni mutitsprijs: Per kwad /aal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco jer post 2.35 portokosten Per we/jk0.18 Voor fc/et Buitenland bij wekelijksche zen (ding4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles b'j vooruitbetaling Lossi nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 Va ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5329 MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 15e Jaargang Sibertentteprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel OM'li Bij contiact belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 DE RADIO-OMROEP Stelling en consekwentie IQ een hooggestemd artikel looft de roode pe/i's het boek aan „Het vraagstuk van de radio-omroep" gewijd door prof. mr. P. S. G'Jrbrandy, hoogleeraar in de rechten aan do Vrije Universiteit (uitgave van J. H. Klok te Kampen). /Dat is,.schrijft de redactie, een grondigo anti-revolutionaire beschouwing „omtrent het radio-recht, zooals het zich in ons land ontwikkeld heeft en zooals het zich, gege ven de materieele verhoudingen en gegeven de Nederlandsche volksaard, wel moest ontwikkelen". Op onderdeelen is natuurlijk verschil van opinie mogelijk en aanwezig, doch de re dactie verklaart gaarne, dat zij zich, wat de hoofdzaken aangaat, zeer wel met het omstandig betoog van dezen anti-revolutio nairen rechtskenner kan vereenigen. Het yormt een boek, waarop zij zich bij voor keur in menig opzicht zal kunnen beroepen en dat in het algemeen richtlijnen aan geeft, welke ook door sociaal-democraten aanvoerd worden. Wij verheugen ons natuurlijk ten zeerste over deze eenstemmigheid en over de hulde aan Prof. Gerbrandy gebracht, van wien terecht geldt, dat hij niet alleen principieel- theoretische richtlijnen trekt, maar ook als rechtskennner te midden van de praktij!; des levens gaat staan. Volkomen naar waarheid wordt opge merkt: De omroep, die zich zelf als de a'Yge» meene of nationale aandient, wordt niet alleen onzerzijds, maar ook door de twee rechtsche als de liberale beschouwt! De schrijver van het besproken boek toont nu langs zeer eenvoudige weg aan, dat inderdaad de A.V.R.O. ook in werkelijk heid de liberale omroep is. Het volks deel, dat, na aftrek van het katholieke, het protestantsche en het socialistische overblijft, is immers juist het vrijzinnige volksdeel. Hiermee stemt overeen, dat de katholieke pers de K.R.O., de anti revolutionaire en christelijk-tr/storische pers de N.C.R.V., dc socialistische pers de V.A.R.A. en de liberale pej.6 de A.V. R.O. als de aan haar verwande omroep beschouwt. Welke kracht kfj.n dan de pretentie van deze laatste o.'taroep heb ben, om zich als de algemeeue of natio nale te proclameeien? En zeg nu niet, dat de roode pers zich met instemming op het boek iran Prof. Ger brandy beroept, omdat zijn betoog de V.A. R.A. in het gevlei komt en het recht van de socialistische omroep erkent. Natuurlijk, dit spreekt in de beoordecJing wel mee; maar de redactie aarzelt niet verdere cbn- sekwenties uit de anti-rev.. rechtsbeschou- wing te trekken en derhalve schrijft zij: Het is hiermee, gelijk de schrijver uit eenzet, zooals op zoo menig ander ge bied. Taai heeft de liberale pers altijd vastgehouden aan een gedroomd „Chris tendom boven geloofs/verdeeldheid", dat de geest van het geJieele nationale on derwijs zou moeten uitmaken, totdat overtuigend bleek, f7!at de meerderheid des volks er een g eheel andere opvat ting op na hield. Toen eerst werd de vlag gestreken en de gelijkberechtigd heid van de scholen van onderling uit- eenwijkende geestesrichting erkend. Het was dezelfde liberale zelfoverschatting, die deze heeren van ziclizelven deed spreken als van „het denkend deel der natie", zoodat ïille niet-liberalen tot domooron gestem.peld werden. Deze libe rale aanmatiging moest, naarmate an dere volksgroejpen tot zelfbewustzijn kwamen, wel de, nederlaag lijden, zoowel op schoolgebied als ook op radio-terrein. Alweer, volkomtm juist en we wilden dit citaat daarom ook niet achterhouden. Het is alles zeer voortreffelijk gezegd. De redac tie trekt uit de j niste grondstelling de daar bij passende co#isekwenties; in casu, wat het onderwijs 'betreft. Echter zouden we daarbij wel dfi opmerking willen maken: pas op, heererj, wees voorzichtig; wie con- j sekwenties trekt, moet ze ook in de prak tijk toepassen., Nu dient toegegeven, dat de sociaal-demo ten inzake liét onderwijs hun best hebben gedaan het leven in overeenstemming met de leer te brengen. Maar consekwent tot in de perfectie zijn ze toch nooit geweest; op dit oogenblTk bestrijden ze nog zooveel mo gelijk het Christelijk vakonderwijs en de gelijkberec'htigdheid voor hooger en mid- delbaar onderwijs, ja zelfs het recht voor bewaarschoolonderwijs vindt in him kring nog weinijg steun en sympathie. Erger nog: als de rechten der lagere bi zondere school niet in de wet verankerd lagen, d;an waren wij er niet zoo heel zeker van, dat ze ten volle door de'S.D.A.P. ge- eërbiedi/gd zouden worden. De laatdunken de wijï/e, waarop men er thans in de roode pers c/ver spreekt, is leerzaam en veel zeggend. En, hoe staat het op het terrein der vak beweging b.v.? Wordt daar het recht van I orgamisatie onder eigen banier erkend? Zekfir, sommige nuchtere menschen roodle hoek houden zoo nu en dan hun vol- gèlingen voor, dat men rekening moet hou den met het onloochenbare feit, dat Chris- tell/jke en Roomsch-Katholieke arbeiders om de>6 beginsels wille zich apart organiseeren; mfiar de aanvaarding van een vaststaand ff At is nog niet hetzelfde als de erkenning van een recht. En met minder zijn wij niet tevreden. Blijkt het niet telkens weer, dat de soci aal-democratie zich gaarne aanmatigt om namens heel het volk, althans namens de arbeidersklasse te spreken, waarom zo dan ook d e Arbeiderspers uitgeeft en in menig opzicht toont iets geërfd te hebben van de liberale zelfoverschatting? Als een zangvogeltje, dat een koekoeks jong. opvoedt, kan het liberalisme klagen: hoe kom ik, arme dwaas, aan zulk een akelig wezen? En het koekoeksjong, waarvan hier sprake is, wéét betër. Geheel naar waarheid schrijft immers de roode pers: „Het anti revolutionair betoog, waarbij wij ons vol gaarne aansluiten, vertegenwoordigt in werkelijkheid de ware vrijzinnigheid". Ja, dat is altijd het kenmerk van de zui vere anti-revolutionaire leer geweest, dat zij het met de geestelijke vrijheid, ook voor anderen, durfde wagen. Groen, Kuyper en Lobman hebben het telkens en telkens her haalt: vrijzinnigheid is nog geen vrijheids zin. En Bilderdijk beleed ook reeds: „Lie ver Turksch dan liberaal", waarom hij den Kluizenaar aan de Pindus liet zeggen: „Neen, ik haat geen Muzelmannen, Wier gemoed mijn Heiland eert, Maar een moedwil van tyrannen, Die op vrijheidsnaam regeert." Wijziging Begrooting Wegenfonds Ingediend is bij de Tweede Kamer een etsontvverp tot wijziging en verhooging an de begrooting van het Wegenfonds voor 1933. Blijkens de Memorie van Toelich ting heeft de ten bate van het Wegenfonds komende opbrengst van de belastingen in f 20.678.471 bedragen. Daarvan komt 35 pet. derhalve f 7.237.464,85, aan de pro vinciën ten goede. Voorgesteld wordt, het betreffende begrootingsartikel 10 te verhoo- gen met het verschil tusschen de genoemde som en het bedrag voor uitkeering aan de provinciën in de begrooting geraamd, der halve met rond f 587.465. gewone dienst van deze begrooting zal sluiten met een batig - saldo van ruim f 5.900.000 on de kapitaaldienst met een na- deelig saldo van rond f 5.360.000. Teneinde de kapitaalverstrekking niet noodeloos te vergroot en en dus aan het fonds een be langrijk bedrag aan rente te bespareu, wordt voorgesteld een gedeelte van het ba tig saldo op den gewonen dienst ten bedra ge van f 5.800.000 aan te wenden tot aflos sing van het bereids opgenomen en voor 1933 op te nemen kapitaal, waartoe art. 14, hetwelk voor „memorie" is uitgetrokken, met laatstgenoemd bedrag moet worden verhoogd. De Indische Salarissen Naar verdere aanpassing. Volgens de Memorie van Antwoord op de Indische begrooting is ondanks de verlaging van het salaris- en pensioenpeil, ondanks de verschuiving van een aanmerkelijk deel der pensioenlasten naar de toekomst en de daling van de uitgaven voor schuld door renteverlaging en sterke vermindering van aflossing, de druk, door de personeelslasten en die voor rente en aflossing op het bud get uitgeoefend, n.1. voor de personeelslas ten (bezoldigingen, wachtgelden en pen sioenen) van 1929 tot 1935 van 48,3 pet. tot 51,5 pet., voor rente en aflossing in die ja ren van 16,5 pet tot 24,2 pet Met deze cijfers voor oogen zal het duide lijk zijn, dat een verdere aanpassing van de financieele positie der landsdienaren aan de tot de helft ge reduceerde. draagkracht van 's lands bud get niet zal kunnen uitblijven, al zal daar naast uiteraard ook voortdurend aandacht dienen te blijven geschonken aan de moge lijkheden, die bij voortgezette daling van den rentevoet voor vermindering van de schuldverplichtingen kunnen ontstaan. Uit deze mededeeling van den minister is dus te lezen dat in 1936 verdere verla ging van de salarissen zal plaats hebben. Wel vallen onder deze bewoordingen niet direct de reeds toegekende pensioenen, maar daaruit mag niet worden afgeleid, dat van verdere korting daarop zou zijn af gezien. De overbrugging van het Zijpe Prov. Staten van Z.-Holland Oprichting van een industriebank. De heeren J. ter Laan c.s. hebben bij de Prov. Staten van Zuid-Holland een tweetal voorstellen ingediend. Het eerste beoogt ter bevordering van de industrieele ontwikkeling van het gewest, de oprichting van een Economisch Technologisch Insti tuut en van een provinciale industriebank. Het tweede voorstel dringt aan op een ver snelde uitvoering van het provinciaal we genplan, met het oog op werkverruiming. Als objecten, welke daarvoor allereerst in aanmerking komen, worden o. a. genoemd de nieuwe weg door -de Krimpener Waard, met aansluitende brug over den Holland- chen IJssel, en de nieuwe weg door de Alblasserwaard. Blikvleesch in prijs verlaagd Wie het koopen kunnen Zooals wij reeds in een deel van onze vo rige editie meldden, is met ingang van heden de prijs van de blikken rundvieesch, welke door de Nederlandsche Veehouderij Centrale beschikbaar worden gesteld, aan de daartoe aangewezen groepen, verlaagd van 35 cents tot 25 cents per Kg. blik. Proeven worden genomen om voor den komenden winter naast de blikken rund vieesch een nieuw product voor dezelfde groepen beschikbaar te stellen: gehakt in blik, bestaande uit rund- en varkensvleesch en bevattende een belangrijke hoeveelheid vet. De prijs hiervan zal 35 cent per K.G. blik bedragen. Tot nu toe kon het vleesch in blik verkre gen worden door de navolgende groepen van personen: 1. steuntrekkenden en armlastigen; 2. personen, die naar het oordeel van het bestuur der gemeente, waarbinnen zij woon achtig zijn, een inkomen genieten, hetwelk in het algemeen ten hoogste gelijk te stellen is met dat, hetwelk door steuntrekkenden wordt, genoten; 3. personen, die als mijnwerker in de steenkolenmijnen werkzaam zijn; 4. gestichten, waar uitsluitend of nage noeg uitsluitend armlastigen voor rekening van openbare kassen of instellingen van weldadigheid worden verpleegd; 5. vereenigingen of andere lichamen met een liefdadige doelstelling voor gebruik bij gratis of tegen zeer lage vergoeding ver krijgbaar te stellen warme maaltijden; 6. diaconieën en instellingen met liefda dige doelstelling, ten behoeve van door deze lichamen ondersteunden. Deze categorieën kunnen blikvleesch blij ven betrekken. Voorts zal er toe worden overgegaan het vleesch in blik beschikbaar te stellen voor de in werkverschaffing te werk gestelden en voor de landarbeiders en tevens in de ruim ste mate voor de groote gezinnen. Naar aanleiding van een van don hoofdingenieur van den provincia len waterstaat, dat men, mede gelet op de door het werkfonds 1934 geboden mogelijk heid, geenszins afkeerig zou staan tegen over het opmaken van een ontwerp voor de overbrugging van het Zijpe, waardoor Schouwen en Duiveland met St. Philips land zou worden verbonden, deelen Ged. Staten van Zeeland aan de Provinciale Staten mede, dat zulk een overbrugging als een provinciaal belang is te beschouwen en stellen zij daarom voor een crediet van f 5000 tc verlecnen voor het opmaken van een ontwerp voor het genoemde werk. Een conflict in den raad van Culemborg Gebrek aan arbeiderswoningen In Culemborg bestaat een groot woning tekort, zoo zeer zelfs dat een aantal arbeiders een nieuwe fabriek, die van elders komen, zich in Utrecht moeten vestigen, omdat er in Culemborg geen huis beschikbaar is. Dienten gevolge zijn de huren hoog opgedreven. De werkloosheid en daardoor de behoefte aan werk verruiming is er eveneens groot. Verschillende bouwondernemers hebben zich :eds aangeroeid om voor eigen rekening in Culemborg een beduidend getal goedkoope arbeiderswoningen te bouwen en te verhuren, doch daarvoor is in de eerste plaats goedkoope bouwgrond noodig. Is die grond er dan komen woningen, en komen er ook huurverlaging werk voor de arbeiders, dan kan tevens de Overheid- aanmerkelijk op de steun be sparen. Door by zondere omstandigheden was het den burgemeester gelukt, den besten bouw grond voor het doel te krijgen tegen lager prijs dan waar ook in de gemeente. Omdat alleen de gemeente den grond kon krygen, (die het wederom kan overdragen aan de bouwonder nemers), was de bemiddeling van de gemeen te onvermijdelijk. Raads meerderheid echter, staande on der leiding van eenige grond- en huiseigenaren die hun huur en grondprijzen in gevaar zien, heeft het vooistel afgestemd, en tegelijk een motie van afkeuring van het beleid van den burgemeester aangenomen, waarna de burgemeester heeft medegedeeld, dat op een ingrijpen van hooger instanties kan worden gerekend tegen deze verregaande verwaarloo- zing van de belangen der volkshuisvesting, en de belangen der huurders en werkloozen. ALS DE „UIVER" OP SCHIPHOL LANDT.... Verkeersregeling voor Woensdag a.s. In verband met de aankomst van de „Uiver", welke zooals men weet Woensdag a.s. op Schiphol wordt verwacht, zijn door de politie reeds tal van voorzorgsmaatrege len genomen. Parkeeren Zoo is er voor de volgende parkeergelegen heid gezorgd: I. Voor auto's: op landingsterrein tegen over militaire vliegloods, z.g. Oost. Voor auto's: op landingsterrein tegen over boerderij Knibbe, z.g. Noord Parkeerterrein boerderij Groenenberg aan Spaarnwouderweg. 4. Parkeerterrein hoeve Hugo de Groot a.n Aalsmeerderweg. 5. Parkeerterrein „Josefahoeve" en op Aalsmeerderweg (reserve). Parkeerterrein voor autobussen, uit sluitend het betonnen platform op Schiphol, voor loods B. Reserve parkeergelegenheid voor auto bussen op Schinkeldijk, ten Zuiden van pon tonbrug Schinkelweg in de richting Aals neer. 8. Parkeerterrein genoodigden I op sta tionsplein Schiphol, binnen de hekken. 9. Parkeerterrein genoodigden II en III links vóór hekken en hoofdingang Schip hol. Reserve parkeerterrein voor genoodig den I weide voor restaurant II. Reserve parkeerterrein voor genoodig den I. II en III naast Fokkerloods. Reserve parkeerterrein voor genoodig den I, II en III op voetbalterrein, naast Fok kerloods. 13. Reserve parkeerterrein op Burgemees ter Colijnweg. Slechts te gebruiken als de respectievelijke parkeerterreinen voor auto bussen en auto's geheel bezet zijn, Alleen toegang langs ponton voor Burgemeester Colijnweg. Opstelling langs rechterzijde weg. Achter elkaar. Rijwielstalling Fietsers kunnen hun karretjes in bewaring geven: le. Weiland De Haan aan Ringdijk. 2e. Op Meidoornweg bij Spaarnwouderweg. 3e. Rechts aan einde Burgemeester Colijn weg, tegenover het oude fort. Aanrijden van Amstelveen, langs rijwielpad. De hulpbruggen De hulpbruggen over de ringvaart liggen op de volgende punten: le één ponton voor dorp Sloten; 2e. één hulpbrug in verlengde (voor wielrijders en voetgangers); 3e één ponton ongeveer tegenover Burge meester Colijnweg; 4e. één ponton nabij Schiphol, tegenover Schinkelweg. De ponton, sub le, en de hulpbrug, sub 2e mogen benut worden van 7 tot 22 pontons sub 3e en 4e van 10 tot 19 uur. Op de andere uren mag dus het scheep vaart- verkeer niet gestremd worden. en beleden wordt en ook des naasten eer en goed gerucht naar vermogen voorge- staa.' en bevorderd worde". De afgetreden bestuursleden zijn: mej. W. Los te Den Haag; A W. v. Blitterswijk te Rotterdam; sergeant-majoor Jac. de Moed te Leiden; Jac. de Groot te Boskoop; luitenant J. Reinink te Rijswijk en serg. maj. H. de Geus te Leiden. G. J. VAN DEN BERG t In den leeftijd van ruim 50 jaren is Zater dagavond te 's Gravenhage rrti het eten van vergiftige mosselen plotseling overleden de heer G. J. van den Berg, in leven pro curatiehouder bij de C.V. Wm. H. Muller en Co. aldaar. Met hem is 'n algemeen geziene persoonlijk hei. {lie vooral in 't Haagsche maatschappe lijke en kerkelijke leven 'n vooraanstaande plaats heeft ingenomen, heengegaan. Ruim 25 jaar geleden is de heer v. d. Berg van uit Rotterdam, waar hij zijn jeugd doorbracht en o.m. lid was van de bekende J. V. op G.G. Timotheus, naar de Residentie vertrok ken. Hij wist zich daar spoedig in te werken en ontpopte zich als een vurig propagandist voor de A.R. beginselen. In latere jaren stelde hij zijn gaven en krachten in dienst van het Gereformeerd kerkelijk leven. Hij was langen tijd ouderling, tevens ook boek houder van dc Geref. Kerk Den Haag West. Het Christelijk onderwijs had de liefde zijn hart en vooral als bestuurslid van de Elout van Soeterwoudeschool heeft de c ledenè veel voor het Christelijk onderwijs gedaan. Voorts was de heer v. d. Berg com missaris van de N.V. Amsterdamsch Effecten kantoor. In breeden kring zal het zoo plotseling verscheiden van deze bekende persoonlijk heid als een smartelijk verlies worden ge voeld. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De prijs van het blikvleesch is verlaagd. Bij Leeuwarden is een ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij drie personen zijn gewond. Blz. 2 Een Franscb interview met Hitier. F tan din wil terug naar de vrije concurrentie, fit de economische dwang mislukt is. Hitler verplaatst het nat.-soc. hoofdkwartier uit München naar Berlijn. Een groote Paragueesche overwinning wordt gfe rapporteer <L uwe taifoen op dc Philippijnen eischt 236 slachtoffers. even uit Catalonic. V. Blz. 8 Radiostoringen en wetgeving, door G. Vos. Ged. Staten van Groningen Naar wij vernemen heeft de heer U. G. Schilt huis (vrijz.-dem.), lid van Ged. Staten van Groningen, den wensch te ken nen gegeven, bij de a*s. verkiezingen voor de Staten niet meer te worden gecandi- deerd. De heer Schilthuis werd den 8sten Octo ber 1903 in de plaats van zijn vader, den heer J. Schilthuis U.G.zn., gekozen tot lid der Staten en heeft sedert onafgebroken daarin zitting gehad. Op 21 December 1909 werd hij gekozen tot lid van het college van Ged. Staten, welk mandaat telkens bij zijn periodieke aftreding werd hernieuwd. De Spelling EN HET DIETSCH STUDENTENVERBOND Het hoofdbestuur van het Dietsch Studen tenverbond raadt zijn leden aan de spelling- de Vries en te Winkel (met de gebruikelijke afwerkingen), te blijven volgen, omdat voor het gehecle taalgebied één uniforme schrijf wijze dient te bestaan. Men stelt vast dat de spelling-Marchant in Vlaanderen tot heden geen ingang heeft gevonden en ver klaart, dat elke doelmatige en ordescheppen de maatregel tot verandering der schrijf wijze zich hebbe uit te strekken over het gehcele Nederlandsche taalgebied en gelijk tijdig dient te worden aangenomen door alle daarbij betrokken regeeringen. De „Uiver" nadert Nederland Aneta Vaz Dias meldt, dat bij. de K.L.M. bericht is ontvangen, dat de „Uiver' op de terugtocht naar Nederland, Zondag te Angora is aangekomen. De honderdjarige Amelander! Hollum houdt feest. De 100ste verjaardag van den oud-redder J. E. de Vries te Hollum, op Ameland, aan wien Ds. Hakman in ons blad van Vrijdag j.l. een artikel wijdde, is Zaterdag met zeer veel opgewektheid gevierd. Geheel het dorp was in feesttooi en van alle kan ten kwam men den oud-redder gelukwen- schen. Te half elf werd de jarige gecom plimenteerd door B. en W. van Ameland, die hem een leunstoel aanboden. De burge meester overhandigde den oud-redder na mens het Carnegie-Heldenfonds een enve loppe met inhoud. Ook de' seecretaris van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij gaf van zijn belangstelling blijk en bood namens deze maatschappij een bloem stuk aan, terwijl de voorzitter van het Do lus Rijkersfonds, die eveneens aanwezig was, een envelop met inhoud aanbood. Pro Rege en het fascisme Het geheele bestuur van verband Zuid-Holland afgetreden Gelijk we in ons blad hebben gemeld heeft de uitspraak van de jongste algemee- ne vergadering van de Nationale Vereeni- ging Pro Rege in betrekking tot de ver- eenigbaarheid van het lidmaatschap van Pro Rege en eenigerlei fascistische organi satie en de houding die het hoofdbestuur terzake heeft ingenomen aan de heereu ds. Jac. v. Nes-Czn.; ds. K. K. Troost en W. G F. Scheps, allen te Den Haag, aanleiding gegeven ontslag te nemen als bestuurslid van het Verband Zuid-Holland. Deze ontslagname gaf de redactie van het orgaan van Pro Rege (redacteur dc voorzitter, ds. T J. Hagen te Delft) aanlei ding een artikel te schrijven onder den titel: „Moeilijkheden in Pro Rege". Dit. ar tikel heeft om het licht dat het doet vallen op de afgetreden bestuursleden en hun handelingen, zulk een ontstemming en af keuring gewekt bij de overgebleven zes be stuursleden, dat zij collectief hun ontslag hebben genomen. In hun verklaring spre ken zij uit „dat door de wijze van schrij ven het bedanken wordt belicht, zooals van die zijde nimmer zou kunnen en mogen worden verwacht". Het bestuur ontkent dat de afgetredenen obstructie zouden heb ben gevoerd „maar dat bedoelde bestuurs leden naar hun vaste overtuiging een zaaK hebben gediend, die zij naar eer en gewe ten met anders hebben mogen bezien". Het Verbandsbestuur „keurt teil scherpste dit onchristelijk drijven af en wenscht van harte, dal; in alle dingen oprecht Ernstig auto-ongeluk DRIE BROEDERS GEWOND Onder Marssum nabij Leeuwarden had een ernstig ongeluk plaats. De vier gebroe ders Wybe, Haye, Jolle en Pièter Cnossen, wonende te Sneek, werden op dezen weg waaraan zij reparaties verrichtten door de auto van den handelsreiziger H. Vogelsang uit Huizum overreden. De heer Vogelsang haalde met zijn auto de stoomtram, welke te omstreeks tien uur uit Leeuwarden vertrokken, op den weg LeeuwardenMars sum in. Tengevolge van de rook-ontwikke- ling door ae stoomtram zag de heer V sang de vier werklieden niet, met het ge volg, dat de wagen de vier mannen over reed. Dc auto moet met vrij flinke vaart hebben gereden, want zij reed eerst nog het waarschuwingsbord omver om daarna over een hoop steenen van ongeveer een halve meter heen op de vier mannen in te rijden. Wybe Cnossen kreeg de ernstigste verwon dingen. Hij is per auto naar Sneek overge bracht, waarbij hij begeleid werd door zijn broer Pieter, die zoo goed als niet gewond werd. Voor het leven van W. Cnossen wordt gevreesd. Haye en Jelle Cnossen kregen minder ernstige verwondingen. Beiden zijn per auto van de marechaussee naar hun woning in Sneek overgebracht De auto, die de aanrijding veroorzaakte, werd gering be schadigd; de bestuurder, tegen wien proces verbaal is opgemaakt kreeg geen letsel. De doodelijke damp VROUW VAN TACHTIG JAAR OVERLEDEN Te Haarlem heeft 's nachts in perceel Bakenessergracht 50. een geval van kolen dampvergiftiging plaats gehad. De bewoon sters, de 80-jarige weduwe W. van Bilder- beek-v. Riemsdijk en haar 48-jarige dochter raakten bedwelmd, doordat een kachel op de slaapkamer kolendamp verspreidde. De dochter wist nog een raam te openen en de buren te waarschuwen, die een dokter haal den. Deze constateerde, dat de oude dame reeds was overleden. Het stoffelijk overschot is naar het St Elisabeths-gasthuis overge bracht: KIND LEVEND VERBRAND Eenige dagen geleden heeft het drie jarig zoontje van den heer Z. te Oirschot, een ketel kókend water van het fornuis ge trokken. Het kind kreeg ernstige brand wonden. Thans is het aan de gevolgen overleden. Voornaamste Nieuws. ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOED Doodelijke auto-ongelukken Het tien-jarig zoontje van den heer Wind werd door een auto te Exloërmond (Dr.) overreden. Eenige uren later is het kind aan de verwondingen overleden. Op den rijksweg MaastrichtVaals is in de kom van de gemeente Gulpen (L.) do 37-jarige huishoudster van de familie Ploum mej. Alice Cloubet, door een auto, afkom stig uit Noord-Holland aangereden en ern stig gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Maastricht is het slachtoffer overleden. Te Wassenaar heeft op den rijksstraat weg hoek Rust en Vreugdlaan een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij één doode to betreuren is. Uit de richting Den Haag na derde een personen-auto bestuurd door den heer V., uit Alfen aan den Rijn. Plotseling zag de heer V. een bakfiets met hulpmotor zich rijden, die waarschijnlijk uit een zijweg te voorschijn was gekomen. Hij kon een aanrijding niet meer voorkomen. De bakfiets, bestuurd door den heer M., uit den Haag, werd gegrepen en sloeg over den kop. M. werd zwaar gewond opgenomen en over leed eenige oopenhlikken na het ongevaL Het lijk is naar het politiebureau te Was- naar overgebracht. De auto werd zwaar be schadigd, terwijl de bakfiets totaal vernield was. De politie maakte procesverbaal op en stelde een nauwkeurig onderzoek in. Per politieradio-omroep werden getuigen opge roepen. Het drama te Den Haag De vrouw van den schoenmaker T., in wiens woning in de Maasstraat Vrijdag avond j-1. het droevige drama heeft plaats gehad, heeft gisteren het gemeente-zieken huis verlaten. Zij vertoeft thans bij familie leden. De begrafenis ran den man en de kinde ren zal Woensdag a.s. plaats hebben op de Algem. Begraafplaats. Vertrek van het zie kenhuis om 2 uur. VERDRONKEN Men meldt ons uit Sliedrecht* Zaterdag middag is uit de Haven, alhier, het lijk op gehaald van de 17-jarige dienstbode V., wo nende te Papendrccht, en in dienst bij V., alhier, die sinds een week werd vermist. Het lijk is naar de ouderlijke woning ver voerd. UIT DE ANTIREV. PARTIJ A.R. STATEN SECTIE DELFT De jaarvergadering van de Statensectie Delft zal gehouden worden op Zaterdag 24 November in Hotel de Kroon te Den Haag. Mr. G. van Ba ren, van Delft, heeft zich bereid verklaard tot be antwoording van te stellen vragen over de politiek van den dag. Zaterdagmiddag is te Vlaardingen het Zeemanshuis, dat geheel gerestaureerd is 'weer heropend. Foto van het bestuur met degenen die de restauratie hebben uilocvoe'rd m andere genoodigden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1