BINNENLAND. Weerbericht ZATERDAG 17 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND ENGELAND, AMERIKA EN JAPAN Reeds in do dagclijksche dingen is het goed zich steeds te bezinnen op den achter grond van de verschijnselen, die wij waar- Hoeveel te meer is dat noodig in de groote kwesties van buitenlandsche politiek. Een voorbeeld daarvan vormen de voorbe reidende vlootbesprekingeri te Londen. De verschijnselen zijn eenvoudig: Japan wil geen genoegen meer nemen met de be kende verhouding 5:5:3, wat de vlootsterk- ton van Engeland, Amerika én Japan be treft. Engeland tracht nu door arbitraire voorstellen waarvan de kern is Japan in beginsel toe te geven doch practisch te laten wachten totdat Amerika zijn vloot op de normale sterkte heeft gebracht te bevredigen. Het antwoord van Japan op die voorstellen zal vermoedelijk over en» kele dagen bekend worden. Maar achter deze verschijnselen woelt een en ander, dat men zoo niet met den eer sten oogopslag ziet. De rede welke generaal Smuts vlak voor zijn terugkeer naar Zuid-Afrika heeft ge houden, heeft de aandacht op dien achter grond gevestigd. Smuts sprak nl. niet al leen over de Europeesche verhoudingen (zooals we gemeld hebben) maar ook over liet dreigend gevaar in het Verre Oosten. Dat gevaar achtte Smuts veel grooter dan wat men als Europeesch oorlogsgevaar be schouwt en Smuts' raad was daarom: laat Europa spoedig tot een accoord komen en laat inzonderheid Engeland bedenken, dat het wel goed is met Japan goede vrien den te blijven maar dat het van nog veel grooter beteekenis zal zijn een innige vriendschapsverhouding met het groote Angelsaksische Amerika te bewaren, zoo dat men in geval van een crisis zonder aarzelen Amerika als metgezel zal kunnen kiezen. Smuts' vermaning had niet alleen betee kenis als woord van een ervaren staats man maar vooral omdat het de vertolking was van de meening der Dominions, op welker steun Engeland in geval van oorlog aangewezen is In 1922 heeft Engeland het verdrag met Japan opgezegd om de samenwerking met Amerika des te beter te kunnen voortzetten Reeds toen waren de Dominions het met hex Moederland volkomen eens. Den laats ten tijd echter worden de stem men der meest-redhtsche Tories en der in- dustrieelen steeds sterker om een nieuwe oriëntatie in de richting van Japan. Hier is een zeer moeilijk vraagstuk. Het schijnt, dat Engeland er economisch wèl bij varen zal als het met Japan en zijn vazal staat Mandsjoekwo tot overeenkomsten ge raakt. Het éconor/isch zelfgenoegzame en met enorme moeilijkheden worstelende Ame rika biedt daartegenover geen of weinig markt voor de B-ritsche ondernemingsgeest Maar aan den anderen kant schrikt het onvervaarde zelfstandige politieke optreden van Japan de voorzichtige Engelsche poli tici af van al te. nauwe samenwerking. De meerderheid in het Engelsche kabinet is zeker voor de Amcrikaansche oriëntee ring en, zooals gezegd, staan de Dominions ook aan dien kant. Smuts heeft in zijn rede de Japanners gewaarschuwd, dat zij niet al te veel waarde moeten hechten aan de vriendelijke woorden, die de Engelsche industrieelen tijdens hun bezoek op Mand sjoekwo en Japan op hun banketten heb ben gesproken. Maar vriendelijk willen de Britten toch wel blijven tegenover Japan. Vandaar hun vriendelijke bemiddeling in het vlootvraag- stuk op de uitwerking waarvan we nu het antwoord uit Tokio wachten. En wellicht zullen de Britten daarna ook nog wel ko men met andere bemiddelingsvoorstellen. Er valt nl. nog genoeg recht te zetten daar in het Verre Oosten. Scheef staat nog altijd de staatkundige positie van Mandsjoekwo, de positie van China, die van de eilanden in den Stillen Oceaan. Laat ons hopen, dat al die bemiddeling NIEUW CONFLICT IN HET SAARGEBIED Knox beschuldigt de Duitsche leiders van beleediging en laster Typiste schond ambtsgeheim Het Berliner Tagéblatt zou, volgens het Hbl.. in zijn ochtend-uitgave van heden be richten hebben over een nieuwe blijkbaar zeer ernstige verscherping der situatie in het Saargebied, dat ontstaan moet zijn door het feit. dat Knox, de vooi-zitter der regee rings-commissie, bij de Opperste Plebisciet- gerechtshof een aanklacht tegen de bekend ste Duitsche leiders in het Saargebied, Röch- ling, Kief er, Pirro, Levacher en Schmelzer heeft ingediend wegens beleediging en las ter, een en ander naar aanleiding van het antwoord van deze leiders van het z.g. Duitsche Front op het bezwaarschrift van den heer Knox aan den Volkenbond. Deze aanklacht is in hoofdzaak gegrond op de overweging, dat het antwoord van het Duitsche. Front ten deele gebaseerd is op een getuigenis van de vroegere typiste van de directie van Binnenlandsche Zaken der Saarregeering, welke dame 14 September j.l. werd ontslagen onder verdenking 't ambts geheim geschonden te hebben, waarop zij naar Duitschland de wijk nam. Voorts gaat deze aanklacht, welke de bla den in het Saargebied op hevel der Saarre geering hebben moeten afdrukken, ook on andere bijzonderheden van de nota van het Duitsche front uitvoerig is, zoo ook op het verduisteren van stukken, welke in deze nota in facsimile opgenomen zijn. Gaat het Plebisciet-gerechtshof op de be schuldiging in dan is het theorethisch mo gelijk, dat de mannen, op wie het voor de Duitsche zaak aankomt, tijdens het hoogte punt van den verkiezingsstrijd buiten ge vecht gesteld worden. Maar zoover is het nog niet en mag het ook niet komen. ..De politieke gevolgen van dit optreden der regeerinscommissie worden echter door de psychologische schier overtroffen. In welk een wereld leeft de heer Kriox, de Volkenbondscommissaris voor het Saarge bied?" vraagt het blad. Naar wij meenen te weten is de Duitsche regeering van alle bijzonderheden over dit nieuwe en zeer scherpe conflict reeds op de hoogte gesteld. Wat zij daarop zal ant woorden, zal straks stellig wel uit de com mentaren der bladen zijn op te maken. Uit Saarbrücken: De Plebiscieicornmlssie heeft gisteren nauwkeuriger mededeelingen gedaan betreffende het aantal ingekomen protesten tegen de voorloopige lijst van stemgerechtigden. Het aantal der laatstge noemden bedraagt 107.145. HET ZUID-EUROPEESCH GEROMMEL De moord op Koning Alexander voor den Volkenbond Uit Parijs: De permanente vertegen woordiger van Zuid-Slavië bij den Volkenbond, Potitsj en de Zuid-Slavi sche gezant te Parijs hebben den Franschen minister van buitenland sche zaken er van in kennis gesteld, dat Zuid-Slavië bij clen Volkenbond een onderzoek zal aanvragen inzake den moord op koning Alexander. Ook een Hongaarsche stap tegen Zuid Slavië bij den Volkenbond Uit Boedapest: In welingelichte kringen heeft men den indruk, dat de Hongaarsche regeering voornemens is stappen te doen bij den Volkenbond, teneinde de aandacht te vestigen op het feit, dat de Zuid-Slavische regeering door de vervolging van de ir „afgestane" gebieden wonende Hongaren zoowel de bepalingen van het verdrag van Trianon als ook de op zich genomen ver plichtingen ter zake van minderheidsbe scherming heeft overtreden. Men houdt het hier in ieder geval voor vaststaande, dat, wanneer de Zuid-Slavische regeering een beroep doet op den Volkenbond, de Hon gaarsche regeering onverwijld een stap zal doen eveneens bij den Volkenbond. Van nf- ficieele zijde worden tot dus verre nog geen mededeelingen in deze aangelegenheid v< strekt 3 Zuid Slavië ontstemd over de reis van Laval naar Rome Het bericht inzake de a.s. reis van Laval naar Rome wordt door de Zuid-Slavische openbare meening met ontstemming opee nomen. Ook de dagbladen, die anders prin cipieel achter de Fransche politiek staan, brengen hun ontstemming tot uiting door do persstemmen aan te halen, die tegen de Italiaansch-Fransche toenadering gekant zijn, zoolang niet Italië zijn tegenstellingen tot Zuid-Slavië uit den weg heeft geruimd. Een eigen houding neemt slechts de „No wosti" aan, die zich uitspreekt tegen allo onderhandelingen met Rome. SPAANSCHE MINISTERS AFGETREDEN Wegens slappe houding jegens revolutionairen Uit Madrid: De minister van buiten landsche zaken, Samper en de minister van oorlog Hidalgo zijn afgetreden. Mi nister president Lerroux heeft de zaken van het ministerie van buitenlandsche zaken opgedragen aan den minister van marine Rocha, terwijl hij het ministerie van oorlog zelf op zich neemt. De redenen voor het aftreden der beide ministers zijn de aanvallen, die het parle ment tegen hen gericht heeft wegens hun toegevende houding tegenover de revolu tionaire elementen in den zomer ven clir jaar. Daardoor zijn de i'evo 1 utie-voorfberei- dingen van de staatsvijanden essentieel ver gemakkelijkt. Minister-president Lerroux deelde inzake het aftreden der beide minis ters mede, dat Samper en Hidalgo de beslis sing over hun verder aanblijven in de refer ring dan wel hun aftreden hadden overge laten aan den president der 'republiek. De staatspresident heeft echter met het ocg op de bijzondere omstandigheden den ministers aangeraden af te treden. Daarop hebben hun portefeuilles den minister-president ter besohikking gesteld. Laval over zijn reis naar Rome Uit Parijs: Laval heeft voor de commis sie van buitenlandsche zaken van den Se naat verklaard, dat zijn reis naar Rome ten doel heeft de betrekkingen tusschen Frank rijk en Italië nauwer aan te halen. De Fran sche ambassadeur te Rome, de Chambrun, is met dienovereenkomstige instructies naar Rome vertrokken. Eigenlijk had de Chambrun reeds Woen: dag weer uit Parijs moeten vertrekken, docrh hem was verzocht nog eenige dagen te blijven om deel te nemen aan de voorbe reidende werkzaamheden voor de verwaeh te Fransch-Italiaansche besprekingen. Inza ke de aankondiging van een reis naar Ro me van Flandin in een Parijsch ochtend blad wordt van bevoegde zijde verklaard, dat nog geen besluiten in deze aangelegen heid zijn genomen. Dit sluit uiteraard nog niet uit. dat Flandin een ontmoeting zoi hebben met Mussolini. Laval en Zuid-Slavië's plannen Laval ontving ook den Zuid-Slavischen vertegenwoordiger bij den Volkenbondsraad, Potitsj, die begeleid was door clen Zuid-Sla vischen gezant te Parijs en daarna denOoi tenrijkschen gezant Met de Zuid-Slavische diplomaten heeft Laval uitvoerig gesproken over het voornemen van Zuid-Slavië den Volkenbond een nota te doen toekomen in zake de Hongaarsche verantwoordelijkheid voor den mooidaanslag te Marseille. Schuschnigg te Rome Vrijdagavond is de Oostenrijksche bonds kanselier Schuschnigg met den minister van buitenlandsche zaken von Berger-Wal- denegg en den staatssecretaris voor onder wijs, Dr. Berger, in Rome aangekomen. On der het weerklinken van het Oostenrijksche volkslied begroette Mussolini den bondskan selier. Het program voor het verblijf van vier dagen is veelomvattend. Maandagavond houdt Mussolini in het kapitool een gTooto receptie. Dinsdag zullen de Oostenrijksch» staatslieden een bezoek brengen aan hr Vaticaan en daar besprekingen voeren. Oostenrijksch-Hongaarsche economische onderhandelingen Uit Boedapest: De van 14 tot 16 No vember gevoerde Oostenrijksch-Hon gaarsche economische besprekingen hebben, volgens een bericht van het Hongaarsche Correspondentiebureau geleid tot de afhandeling van verschil lende kwesties in het wederzijdsche handelsverkeer. De overeenkojnst heeft betrekking op Hongaarsch graan en meel, op den invoer van Oostenrijksch hout in Hongarije, zoo mede op de uitbreiding van het Hongaar sche toeristenverkeer met Oostenrijk, DE BELGISCHE REGEERINGS- CRISIS Theunis tracht een Kabinet te vormen Jit Brussel: Inzake het verrassende besluit van Jas par de opdracht tot vor ming van een kabinet weer in handen van dén Koning te leggen, wordt door het ko ninklijk kabinet hedenmiddag een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat Jaspar bij zijn bezoek aan den koning he- m'klaard heeft, dat hij bij zijn onder handelingen niot den noodigen steun heeft gevonden en dientengevolge geen regeering kon vormen. De Koning heeft daarop den katholieken senator Van Overbergh die behoort tot den democratischen Vleugel van de katholieke partij, bij zich ontboden en hem de vraag gesteld, of hij bereid was de regeeringsfor- matie op zich te nemen. Van Overbergh heeft echter in verband met zijn gezond heidstoestand het aanbod van den koning afgewezen. Daarop is de voormalige minis ter president Theunis, met wien de koning reeds vóór hij Jasper opdracht gaf rugge spraak gehouden had inzake de kabinets formatie, wederom door den Koning ont vangen en na een uitvoerige bespreking belast met de hervatting van de door Jas- rerklaarde Theunis den journalisten, dat hij zijn uiterste best zou doen zijn taak te ver vul en, doch dat deze taak niet eenvoudig K.L.M.-KERSTVLUCHT DE WEST NAAR FLANDIN EN HET STAATS GEZAG Onberispelijke dienst van de ambtenaren geëischt Uit Parijs: Minister-president Flandin heeft aan alle ministère het volgende rond schrijven gericht: „Het herstel van het staatsgezag eisoht een nauwkeurig opvol gen der wetten en bepalingen der openbare ambtsbureaux. In de toekomst mag een on berispelijke uitvoering van den dienst noch door afzonderlijke, nooh door gemeenschap pelijke nalatigheden of verlangzaming van het werk, verstoord worden. Ik verzoek U dus ten eerste er op te letten, dat geen ver grijpen worden begaan in de onder u res- sort©erende bureaux en dat zoo noodig de chefs persoonlijk en disciplinair ter verant woording worden geroepen en ten tweede mij iedere maand een lijst van in de onder u ressorteerende bureaux gepleegde ver grijpen en de door u genomen strafmaatre gelen te doen toekomen. CONTROLE OP WAPEN- FABRICAGE Engelsch voorstel van verre strekking Uit Londen wordt gemeld, dat het Engel sche voorstel inzake controle op de wapep- productie, dat Eden de volgende week te Genève zal indienen, een veel grootere draag wijdte zal hebben, dan de eerste, door de Engelsche regeering ontworpen redactie. Het eerste plan zou hebben bestaan uit een eenvoudige veralgemeening van het Engel sche systeem van uitvoerlicenties. Het nieu we plan, dat misschien tot stand is gekomen onder den invloed van de kort geleden te Washington uiteengezette voornemens, brengt nu de instelling van een verder rei kende en effectievere controle ter tafel. Het Engelsche voorstel zou bevatten: 1. de algemeen bindende invoering van een licentiedwang voor alle wapen fabrieken. 2. de algemeen bindende invoering van den licentiedwang voor den uitvoer van wapenen. 3. de verplichting voor alle landen rapporten te publiceeren over hun wa pen- en munitieproductie. Dit laatste punt is hoofdzakelijk in over eenstemming met het door Cordell Huil aan gekondigde Amerikaansche plan, zoodat een gemeenschappelijk Amerikaansch-En- gelsch fron* te Genève in deze kwestie ver wacht kan worden. Het nieuwe voorstel zou het allen staten onmogelijk maken wapenen en munitie te vervaardigen en op te slaan, zonder dat de Volkenbond daarvan in ken nis zou zijn. Met de „Snip" over den Oceaan Rustig en met beleid werkt de K.L.M. aan haar taak. Geleidelijk en met betrachting van do grootst mogelijke veiligheid breidt zij deze uit. Eerlang zal een nieuwe stap worden gezet ter uitbreiding van haar lucht- verbindingen, die zich reeds uitstrekken over een belangrijk deel van Europa en voor Oost-Indië, waarmee een weke lij ksohe dienst wordt onderhouden. Het 300-jarig jubileum van het Neder- landsóh gezag over Curasao was voor dc K.L.M. een welkome aanleiding om de vleu gels naar West-Indië uit te slaan. Het liefst had zij tijdens de jubileum week van 22 tot 29 Juli een vlucht naar West-Indië doen ondernemen, maar dit stuitte op bezwaren en de K.L.M. moest zich voorloop'g vergenoc gen met deelneming aan de tentoonstelling van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat op Curacao. Een der voornaamste redenen om de vlucht uit te stellen was materieel- g eb rek tengevolge van het drukke zomerpro- gramma der maatschappij. Waren de bestel de nieuwe machines tijdig afgebouwd, dan zou het anders geloopen zijn. Aanvankelijk lag het in de bedoeling den 12.200 K.M. langen weg Amsterdam—Casa- blanca-Dakar-Natal-Paramaribo-Curacao te volgen, met het oceaantraject DakarNatal van 303S K.M. De oceaan is hier op zijn smalst en wordt reeds door anderen gebruikt. Doch later was er aanleiding om dit plan te wijzigen, omdat vliegvelden werden ge sticht op enkele der Kaap Verdische eilan den, waar tusschenlandingen zouden kun nen worden gemaakt. Dit heeft de K.L.M. er toe gebracht een nieuwe, kortere route te kiezen nl. onmiddellijk van Porto Praia naar Paramaribo. De reis wordt daardoor 1760 K.M. korter en de oversteek over zee wordt weliswaar 3612 K.M., doch het vlieg tuig zal voortdurend wind mee hebben. Want er heers kt hier gedurende den winter een constante Noordoost passaat, bij een wolkloozen hemel. De eerste ruk gaat ineens door naar Casa Blanca. Paramaribo beschikt niet over een eigen lijk vliegveld, maar op 45 K.M. ten Zuiden van de stad is er een uitgestrekte savannah, de z.g. Zanderij, welke door enkele, zeer weinig kostbare voorziemngen. tot een zeer behoorlijk landingsterrein gemaakt kan wor den. De ve. binding met de stad is uitslui tend per trein. Curacao bezit sinds eenige jaren een goed vliegveld, Hot©. Zooals men weet zal de vlucht onderno men worden met een F 18, de „Sn'p". Dit vliegtuig heeft nieuwe motoren van 525 P.K. gekregen en is voorzien van verstelbare luchtsch roe v en De bemanning van de Snip bestaat uit 3 heeren H o n d o n g, gezagvoerder; van a 1 k o m, tweede bestuurder; van der Molen, marconist; en Stolk, werktuig kundige. De heer Hondong, een zeer bekend gezagvoerder op de Indiëroiite is reeds 3gen jrar in d'enst der K.L.M. Het vliegtuig zal naar alle vaarschijnliik- De actie tegen de wilde autobusdiensten Exploitanten veroordeeld Gisteren heeft mr. G. de Grooth, optredend twee combinaties vau garagehouders voor Rotterdamschen kantonrechter mr. J. Nelemans request toegelicht, dat de strekking had, dat de kantonrechter de in beslagname van de autobus sen, die gebruikt zijn in het vervoer van reizigers tusschen Rotterdam en Amsterdam zal opheffen. Mr. Nelemans zal op dit request een beschikking Voor den kantonrechter mr. E. Polak zijn de zaken behandeld van twee combinaties van auto busondernemers, die ln de maanden Februari tot en met Mei een dienst tot geregeld vervoei personen, die zich daartoe aanmeldden tusschen Rotterdam en Amsterdam in werking hebben In deze zaken werden een aantal chauffeurs, die de wagens hadden bestuurd als getuigen gehoord, Zij kregen opdracht van hun patroon om straat waar het reisbureau voor de eene binatie was dat in de Aert van Nesstraat en de andere op den Coolsingel voor te rijden. Daar troffen zij dan een gezelschap dat zij in den wagen opnamen. De controleur van het rijkstoezicht op de spoor wegen, P. H. J. Ockemuller verklaarde o.m., dat hij de diensten in April en Mei geregeld gecontro leerd had en daarbij geconstateerd had, dat op ge regelde tijden werd gereden. De bussen meestal vol passagiers. Deze getuige zei voorts, dat men op het oogen- blik probeert de zich aanmeldende passagiers per taxi te vervoeren, maar getuige waarschuwde de ondernemers, dat die taxi's ook in beslag zullen worden genomen evenals de autobussen. In zijn requisitoir wees de ambtenaar van het O.M., mr. M. S. van Oosten er o.m. op. dat de verdachten reeds herhaaldelijk te dezer zake 1 veroordeeld en bewezen achtend hetgeen ten laste is gelegd, heeft het O.M. tegen ieder der verdach ten geëischt f 150 boete subs. 30 dagen hechtenis. heid uitgerust worden zoowel met lange- als met korte goll radio-installatie. De K.L.M. heeft bij de ontwikkeling van haar plannen van vele zijden steun onder vonden. De K.N.S.M. heeft er in toegestemd, dat een van haar schepen, de Stuyvesant, op den datum van de Oceaanvlucht (1920 December) den koers zal verleggen, zoodat deze samenvalt met dien van de Snip. De Stuyvesant heeft radiopeilinstallatie aan boord en het contact, dat de Snip met dit schip kan onderhouden, is dus van zeer groot belang voor de goede navigatie van het vliegtuig. Dank zij de medewerking van het Depar tement van Defensie 'zal een onderzeeboot van de Koninklijke Marine, do K XVIII, gedurende de vlucht van de Snip halver wege de Kaap Verdische eilanden en Para maribo gestationneerd worden. Dit is niet alleen van belang in verband met eventueele hulpverleening, doch het radiopeilstation van de K XVÏII is eveneens een belangrijke hulp bij de navigatie van de Snip. Ook bet Comité Vliegtocht Nederland Indië steunt en werkt mede, gelijk het een maal zijn steun verleende aan wijlen den vliegeV Van Onlangs, die in 1927 heeft ge tracht do noodige fondsen bijeen te brengen om een vlucht naar Curacao te ondernemen, Ondanks zijn onvermoeide pogingen is Van Onlangs hierin niet geslaagd. Het vertrek uit Amsterdam zal den 15den of uiterlijk den 16den Decem ber, de start van de Kaap Verdische Eilan den eenige uren voor zonsondergang op den 19den of 20sten December plaats hebben. Er zal gelegenheid bestaan post met de Snip mee te geven. De K.L.M. hoopt in staat te zijn nog voor Kerstmis de post uit het moe derland in het bezit te stellen van de ge adresseerden in Suriname en Curacao. Maximaal gaa 150 K.G. post aan brieven van 5 gram mee. Omdat de vlucht eigenlijk ,self supporting" moét zijn en geen regee- ringssteun hier geboden wordt, wordt op een stevige bezending post gehoopt. Hoewel de economische factoren op het oogenbük voor een zeer voorspoedige ont wikkeling niet al te gunstig zijn, hoopt de K.L.M. toch, dat binnen korten tijd een basis geschapen zal kunnen worden, waarop gelei delijk een West-Indische afdeeling der maat schappij kaï. worden opgebouwd. Neemt het vervoer i p, dan ligt het in de bedoeling een tweede machine naar de West te zenden en daarna een derde. Hoe het precies gaan zal, is moeilijk voor uit te zeggen. Een luchtlijn tusschen Paramaribo en Cu racao is vorrloopig economisch een onbegon nen werk, want het verkeer tusschen beide is zeer gering. De zaak zou anders 6taan, indien een geregelde dienst tusschen Moe derland en West-Indië ingesteld zou kunnen worden. Dan ligt hier voor de Nederland- sche luchtvaart een belangrijk gebied open. Doch vooreerst moet een bescheiden lucht vaartbasis op Curaqao gevestigd worden en zich daar slaande weten te houden. Daartoe is de medewerking noodig van ieder, die relaties met West-Indië heeft. Daarom vraagt de K.L.M., bovenal voor dien eprsten, moeilijken tijd, de daadwerke lijken 6teun van ieder Nederlander. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aon BAROMETERSTAND Hoogste stand te Vasa 768.2. Laagste stand te Janmayen 751.5. Stand vanmorgen half twaalf 759.8. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige O. tot N.O. wind, neve lig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen. regen, weinig verandering in temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 6.8 C. 18 NOVEMBER Zonsopgang 7.27 uur, zonsondergang 4.02 uur 19 NOVEMBER Zonsopgang 7.29 uur, zonsondergang 4.01 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 18 NOVEMBER Van 's avonds 4.32 uur tot 's morgens 6.59 uur 19 NOVEMBER Van 's avonds 4.31 uur tot 's morgens 7.01 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Hedeu Vorig Heden Vorig Rheinfelden 1.98 2.03 Caub 140 l,M> Rreisach 1.02 1.06 Fms 1.20 1.°1 K"hl 2.16 2.16 Coblena 1.66 1,16 Max au 3.55 3.59 Trier 0.53 0-59' Diédesheim 0. 2 0 58 Keulen 1.32 1.41 Mannheim 2.33 2.36 Dusseldorf O.'l ''.80 Lohr 1.07 1.11 J< Uhrort 0.07 u.03 Mainz 012 O20 Wenel 0.35 0.32 Bingen 1.36 1,41 Emmerik .0,93 1.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 18 Nov. 19 Nov. Delfzöl 8.33 21.21 9.28 22.07.. Tershelling 5.49 18.31 6.43 19.17 Harlingen 6.46 19.20 7.40 20.10 non TTnldnr 4.25 17.20 6.2-5 18 05 0.22 12.45 12.04 1.13 13.28 IJ.50 12.10 0,23 12.5 0.43 13.1 2.33 14.4 1.03 1-3.2 1.57 14.1 11.48 12.16 0.39 12. .Wh,O held van het verhaal raakt, door zijn al '-o groote belangstelling in en nieuwsgierig-; hoid naaf de tocht van Parmentier en zijn mannen. Het boek is geïllustreerd door Adri Alindo en verschijnt in fleurigen band in de Nederlandsche kleuren: rood-wit-blauw en oranje. Een boek, Jat in onze christelijke gezin nen de aandacht vraagt, óók voor het op handen zijnde St. Nicolaasfeest. Mr. M. de Grooth voerde aan, dat ondanks alle verklaringen der getuigen toch van een dienst geen sprake kon zijn. Pleiter was van oordeel, dat hier geen veroordeel:ng zou kunnen volgen. De kantonrechter heeft in de eerste van de beide zaken dadelijk vonnis gewezen en elk der verdach ten veroordeeld tot f 150 boete subs. 30 dagen hech tenis. In de andere zaak zal de kantcorechter, op verzoek van mr. De Grooth over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. N.C.R.V.-jubileum Voor de door de Nederl. Christelijke Reisver- eenigiog in haar Jubileumjaar georganiseerde groote Vereenigingsreis blijkt nu reeds bijzonder groote belangstelling te beslaan. Nietminder dan 20C aanmeldingen kwamen binnen, nadat de publicatie eerst drie weken geleden plaats vond. Het met groote zorg saamgestelde programma, waarbij de natuurpracht van het Noo. che Fjorden- land (drie der schoonste fjorden worden bezocht) en de bijzondere schoonheid der Scholsche Hoog landen vooral trekken, biedt .elck wat wils". Een bezoek aan Edinburgh, een der parelen van Europa's stedenschoon, de hoofdstad van het Va derland van John Knox. den Schotschen Hervor mer, is bijvoorbeeld een attractie op zichzelf. Reeds een viertal groepen van deze reis met het Nederlandsche Stoomschip „Veendam", zijn voitee- kend, hetwelk zender twijfel ook voor een belang rijk deel het gevolg is van de buitengewoon lage prijzen, waarvoor men aan deze tien dagen duren de zeereis 26 Juli—5 Aug. 1935 kan dcel- Ghristelijke Marine Vereeniging De Christelijke Marine Vereeniging hield te Den Helder de eerste vergadering. De voorzitter, de heer E. Bos, hield na de opening een kle.'ne speech en droeg daarna eenige gedichten voor. Ook hield de heer de Jong de ver gadering aangenaam bezig met eenige voordrachten van proza en poëzie. Na een kleine pauze hield dé heer Herweijer een lezing over het leven van den luitenant ter zee Beynen, die een der beste zee officieren is geweest. Bij de rondvraag werd o.m. besproken hoe voor taan de leiding op de vergaderingen zal zijn. Ver der werd besloten tot het oprichten van diverse clubs als damclubs, schaakclubs, sjoelbakken, enz. enz. Om half. elf sloot de voorzitter deze zeer .geanimeerde vergadering. De thuisreis van de „Uiver" Te Jodphur geland. EEN UIVER-JONGENSBOEK. Naar wij vernemen zal dezer dagen, al thans vóór du aankomst van de „Uiver" in het vaderland, bij de N.V. W. D. Meinenia te Delft een kinderboek verschijnen, dat een spannend jongensverhaal geeft, met als achtergrond rle roemruchte Melbourne- tocht. De titel van dit boek is: „De Uiver. Frits Ruyver en een nikkelen stuiver". De schijver M. van der I-Iilst, laat de Uiver- tocht voor onze Ho.llandsche jongens leven, en vertelt vau de moeilijkheden, waarin de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren Beperking van executie-recht Vermindering van vaste lasten Vooi den Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren, die te Amsterdam vergaderde, heeft de heer S. J. Mook, gesproken over: Is beperking van het executierecht wensche- lijk t.a.v. het onroerend goed? De beslissende factor voor het huurpeil bij vrije prijsvorming is de nieuwbouw. Het huurpeil zal" zich in groote lijnen ontwik kelen in de richting van de huren van het nieuwe product. Vóór 1914 constateeren wij, dat de nieuwe woningen tenge.olge van een zeer langzame stijging in de bouwkosten niet zoo gemakkelijk konden verhuurd als de bestaande woningen. Dat zij tenslotte wel werden verhuurd is te danken a$n een meer of minder sterke aanwas der bevolking. Na den oorlog kreeg men een duidelijke aanwijzing in welke richting de nieuwe pro ductie zich zou moeten ontwikkelen,-nl. in dé richting van aanbouw van arbeiderswo ningen. Het is' echter anders gegaan. De overheid als monopoliste van den grond of als draag ster der verantwoordelijkheid voor de vast stelling van. uitbreidingsplannen en bouw?.-, voorschriften heeft de adviezen van* wo ninghervormers volgend en zich daarbij baseerend op de mogelijkheden tijdens een woning-tekort en tijdelijk gestegen koop kracht in geld der huurders bewust óf onbewust, er toe bijgedragen, dat de produc tie zich niet in de richting van arbeiders woningbouw kon ontwikkelen, en dus prac tisch geen andere dan middenstandswonin gen konden worden gebouwd. Had nu in 1931 de overheid als conse quentie van het handhaven van den gou den standaard de belastingen en tarieven op onroerend goed of huren drukkende, ver laagd, van de hypothecaire crediteuren even eens een offer geëischt en desnoods eigena ren verplicht deze verlaging van .lasten tot huurverlaging aan te wenden en aanbouw, van woningen met lage huurwaarde be vorderd, dan ware niet alleen nog veel on- heil voorkomen, maar was tevens een con structieve aanpassing aan de gewijzigde om standigheden verkregen. Het is helaas niet zoo gegaan. Integen deel: de overheid is er juist toe overgegaan de belastingen op onroerend goed niet on belangrijk te verhoogen. Vergelijken we nu de exploitatierekening van een nieuwbouw woning in 1934 met die van een woning ge bouwd in 1925—30 dan blijkt, dat de huren van de nieuwbouwwoning lager gesteld kunnen worden, dan de som der vasle las ten hij de in 192530 gebouwde woningen. Geef ons verlaging van belastingen en ta rieven, geef ons devaluatie of srhuldherzie- ning, geef ons een executieverbod, aldus spreker. Besloten werd, een telegram aan rlen Mi nisterraad te zenden, waarin werd aange drongen op beperking van het recht van executie en vermindering van vaste lasten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2