BlUE BAND De balans JkgeefU GARANTIE" u bij het Kind Dobbelmeinn lekfter...ntan! Nuttie's Vader VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Het Kabinet versterkt Onze parlementaire redacteur schrijft: Het is niet wel voor gegronde tegenspraak vatbaar, dat het Kabinet versterkt uit het algemeen debat over de Rijksbcgrooting voor 1935 is te voorschijn getreden. Wie let op het groot misbaar, dat buiten de Kamer wel is gemaakt men denke o.a. aan de handteekeningenbedelpartij van het N.V.V. kan moeilijk ontkennen, dal de wcorklank daarvan in het gehouden vijf- daagsch debat niet te vernomen is geweest. Op do hoofdpunten is het regeeringsbelcid door de critiek niet aangetast, maar wel mag worden vastgesteld, dat niemand de verantwoordelijkheid voor een min of moer radicale wijziging in de koers heeft aange durfd. De financieele politiek blijft afgekeerd van vrijwillige monetaire experimenten en ge richt op een zooveel mogelijk natuurlijk ver- loopcnd aanpassingsproces. Voor de uiter mate gevaarlijke soc.-dcm. financieele bok kensprongen bestond geen interesse. Nie mand kan ze ernstig nemen en zelfs de ge dwongen voorstanders er van verzuimden de gelegenheid om er bij de replieken nog een goed woord aan te wijden. Dat de Regeering een open oog heeft vopr de vergroote politieke spanningen in de in ternationale verhoudingen en daaruit de passende consekwenties trekt, ontmoette bij niemand ernstig verzet Do soc.-dem. blijven op dit gebied onbetrouwbaar en de vrijz.- dem. zijn nog niet geheel los van hun niet eervol verleden met betrokking tot. de lands verdediging, maar zongen in tweede termijn aanmerkelijk lager dan bij de eerste aan loop. Aan de positie van het kabinet kan zulks slechts ten goede komen. Ten aanzien van de aanpassingspolitiek is ook heel wat meer helderheid gekomen. De eenzijdigheid in de beweringen over een zijdigheid, zal moeilijk meer gehandhaafd kunnen worden, wil men niet op gespannen voet komen te staan met de feiten en met de waarheid. Ook de gedachtenwisseling over de econo mische politiek is niet in het nadeel van het kabinet uitgevallen. De heer Aalberse kwam met zijn denkbeelden waarvoor hij als minister nooit iets deod omtrent bedrijfs organisatie op publiekrechtelijke grondslag, met als kop een Economischen Raad er bo venop, niet veel verder dan deze zeer alge- mecne omschrijving. Wel beweerde hij, dat het verlangen naar zulk een bedrijfsorgani satie met dén d^g als kool groeit, maar be wijs bleef achterwege en over teleurstellende verschijnselen op dit gebied werd keurig gezwegen. Dat is geen betoon van werkelijk heidsbesef! Niet onnut was het daarom, dat Dr. Colijn aan die werkelijkheid herinnerde en voorts er op wees, dat ook gezorgd moet voor het algemeen belang, waaronder o. a. behoort het belang der verbruikers, die niet zonder meer omdat er ook groepsbaat- zucht is kunnen worden overgelaten aan georganiseerde ondernemers en arbeiders in een bepaald bedrijf. En zeker zullen ze af hebben te blijven van onze handelspolitiek. De. verantwoordelijkheid daarvoor zal ton volle bij de Regeering moeten blijven be rusten. Het beste is nu maar rustig en voorzichtig de elementen, die zich in het maatschappe lijk leven, dat een product is van algemcene ontwikkeling, ten gunste van gezonde be drijfsorganisatie ontplooien, aan te grijpen en te benutten en daarnaast in de goede richting stimuleerend werkzaam te blijven, gelijk het kabinet reeds doet. Het kan echter niet te werk gaan „als een wilde kat in een porceleinkast". Omtrent de ondersteuning der werkloozen bleef o.i. weinig stof tot controvers meer over, nu aan de particuliere weldadigheid ruimer armslag zal worden gegeven, zonder dat de gesteunden daarvan nadeel zullen ondervinden. Meermalen reeds hebben we ons daarover uitgesproken, zoodat het resul taat der besprekingen op dit punt ons bij zonder verheugt. De noodige ruimheid van opvatting behoort hier te worden betracht, nu bij het nog geldend algemeen levenspeil met de steunnormen tot de uiterste grens is gegaan. De vraag van den heer Aalberse of het bij de werkverruiming niet over te veel schijven loopt, was misschien niet geheel te onpas. Maar we zouden het protest wel eens willen hooren als een deel dezer schijven com missies, raden, enz. zou worden uitge schakeld. Elke onnoodige vertraging moge intusschen worden vermeden. Het is goed, dat Dr. Colijn zich bereid verklaarde om nog eens te onderzoeken op welke wijze een versnelde afdoening van zaken mogelijk zou kunnen zijn. In zake de huren werd verklaard, dat we nog lang niet zijn waar we wezen moe;cn. Maar ook hier past voorzichtigheid en voegen we er aan toe medewerking van de gemeentebesturen, die tot heden toe nog niet veel deden om de huren te kunnen doen dalen. Soms bewerkten zij zelfs het tegendeel. Ten slotte was er de orakelachtige ver klaring van den heer Aalberse. Het kabinet verdient lof om de waardige wijze, waarop daarop is geantwoord. Denkt de heer Aalberse een eenheid van tegendeelen tot een werkmeerderheid te kunnen samenbrengen? We kunnen het niet gelooven, ondanks zijn herinnering aan den Duitschen staatsman Bruening en diens aan passingsprogram. Het Duitsche Centrum heeft van samenwerking met soc.-dem. nim mer veel genoegen beleefd en na Bruening... kwam Hitier. Zeker de Katholieke fractie kan bij enkele hoofdstukken nog wel wat critiek oefenen. Maar dan geschiede het op meer deugdelijke gronden, dan waarop die critiek gebaseerd is in een deel harer pers. Voor de R.K. Staatspartij zelf leidt dat tot funeste gevol- zegt het BLUE BAND-meisje de garantie van een product, bereid onder de strengste controle. Een waarborg, dat slechts de beste grondstoffen werden uitgezocht om Blue Band te maken. Een belofte Toor een smakelijk maat waar groot en klein van zullen smullen VERSCH GEKARND gen. Zij doet daardoor haar menschen steeds gemakkelijker met de socialistische vak beweging contact vinden. Dat is nu eenmaal de vrucht van inhoudlooze phraseologie en „onvolledige" volksvoorlichting. Aan een nader discours, een interpellatie of iets dergelijks, nu het algemeen debat zonder incidenten achter den rug is, kunnen we moeilijk gelooven. Dan zou het beleid der R.K. fractie nog zonderlinger worden dan het sinds Mei 1933 soms is. We kunnen ons dan ook nauwelijks iets anders voorstel len, dan dat ook de Roomsch-Katholieken bereid zijn eendrachtig en opbouwend werk zaam te zijn om ons volk door deze donkere tijden zoo goed mogelijk heen te leiden naar een andere, betere toekomst, die we van den Almachtige dagelijks weer mogen afbidden. De balans der algemeene beraadslagingen opmakende, kunnen we niet anders dan de overtuiging uitspreken, dat het kabinet daar bij niet minder is geworden, maar ongerept en met eere uit het parlementair tournooi te voorschijn is gekomen en met nieuwe moed zich aan de voortzetting van zijn moei lijke taak zal kunnen zetten. „DE WAARHEIDSVRIEND" 1903 3 December 1934 I11 onzen, met opgaan, blinken en verzin ken steeds meer vertrouwd rakenden tijd, is een weekblad, dat z'n 25-jarig bestaan bereikt, bewijs van kracht. Achter zulk een kwarteeuw moet een bestand zitten, dat boven de ongunst der tijden en de snelle wendingen van smaak of mode staat, wijt het rust op immaterieele overtuigingen. Welnu, het jubileum van het weekblad „De Waarheidsvriend" getuigt van de krachten, die in betoon van trouw en van geloof hun openbaring vinden. Het eerste nummer van den eersten jaargang en het bijna laatste van den 25en jaargang zijn er de zuivere weerspiegeling van: toen vier, nu acht pa gina's per week, en waar dit blad vrijwel geheel op zijn lezers „drijft", moet ook hun aantal zeer gestegen zijn. Er zijn nog andere teekenen van besten digheid aan de Waarheidsvriend. Het is dezelfde hoofdredacteur, Ds. M. van Grieken, (toen te Ameide), die op 3 3Dec. 1909 zijn inleidend woord schreef en die thans nog met onverflauwde liefde zijn bijdragen schrijft. Het is ook dezelfde vriend-in-der- waarheid, de heer Duymaer van Twist, die van het begin tot op heden zijn vaste bij dragen „Staat en Maatschappij" leverde. En het is dezelfde drukkerij, de N.V. Maassluis- sche Boekhandel en Drukkerij, die het le en het 1300ste nummer ter perse gelegd heeft. Bij zulk een vasthouden aan „het toebe- trouwde pand" door redactie, drukker en lezers, kan het niet anders of een levens krachtig, geestelijk beginsel moet de stuw kracht zijn geweest. De ondertitel van het jubileerende blad geeft ons den sleutel: „Orgaan van den Geref. Bond tot verbrei ding en verdediging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk ten voor- deele van het leerstoel- en studiefonds". Oorspronkelijk heette dit anders; toen het orgaan van den Geref. Bond werd opgericht, bestond de Bond reeds een drietal jaren, en heette toen „Geref. Bond voor de vrijmaking der Ned. Herv. Kerken". Men heeft toen een jaar lang in het Geref. Weekblad gehospi- teerd. Maar toen in 1909 de bekende quaestie- Bahler (de man, die het Boeddhisme boven het Christendom durfde stellen en deson danks door de Synode niet werd tegen gestaan) tot ernstige bezinning drong, heeft de Geref. Bond een eigen orgaan gesticht. In den naam van het blad, dat uiteraard ook vriend der Waarheid i s, was uitgespro ken de nauwe geestelijke band met die vrien den der Waarheid, die in de Ver. tot ver breiding der Waarheid hun vesting tegen het modernisme in de Herv. Kerk hadden betrokken. ,De Waarheidsvriend echter is niet ai leen met een geestelijk zwaard van ver dediging en verbreiding, maar ook met een troffel tot opbouw van de Waarheid te ver gelijken. Immers, het waren twee belang rijke steunpunten Leerstoelfonds en Studie fonds. diie bezet en versterkt moesten wor den. Zoo is de Waarheidsvriend tegelijk ge worden de band tusschen hen, die op den kansel de stem der Waarheid zouden doen hooren en hen, wier begeerte bet is, om die stemmen te beluisteren. Als dan op 3 December 1909 het eerste nummer van de pers komt, leest men in het aanvangsartikel deze woorden: „Daarom is onze krant in de wereld gebracht: om te getuigen onder u. Om te spreken naar het Woord. Om te verkondigen onze ellende en te vermelden Gods oordeelen. Om te hande len over den weg der verlossing, om te lok ken tot den weg der bevrijding en zoo een zegen te verspreiden". De Waarheidsvriend is haar programma tot op dezen dag trouw gebleven. De redactie plaatste zich aanstonds op het standpunt, óók in het eerste nummer vermeld, dat in de kolommen van dit blad ook ruimte be hoorde te zijn voor het bespreken van de belangen van Staat en Maatschappij. „Wij staan niet op het standpunt, en gaan niet van de meening uit, dat in een blad, waar in de Gereformeerde beginselen worden voor gestaan, gelijk wel eens beweerd wordt, al leen maar plaats is voor stichtelijke lectuur, voor zaken, het kerkelijke leven betreffende, of voor dergelijke onderwerpen meer, zoodat Ds M. van Grieken alles wat niet tot die dingen behoort, of er niet onmiddellijk mee in verband staat, contrabande zou zijn". Zoo heeft dan van den beginne af aan een rubriek „Staat en Maatschappij" onder re dactie van den heer Duymaer van Twist deel uitgemaakt van de vaste bijdragen. Een andere vaste rubriek is die der Stichtelijke Overdenkingen, regelmatig bij toerbeurt ver zorgd door eenige predikanten. De reeksen „Uit den Woorde Gods" worden verzorgd door Prof. Dr. H. Visscher; de Kerkelijke rondschouw heeft Ds. van Grieken voor zijn rekening. En dan is er nog die andere ru briek, waarin de financiën -hun aandeel hebben. Een bijzaak dus? Verre van dat Want het is geen gering deel van de taak door den Geref. Bond onafgebroken verricht: het on derhouden van bijz. leerstoelen in de Geref. Theologie (thans aan de Universiteiten te Utrecht en te Leiden door Prof. Visscher bezet en in de ufficieele roosters opgenomen), en het handhaven van een studiefonds voor studenten, die straks de beginselen van den Bond zullen uitdragen in het gemeenteleven. Hoezeer deze arbeid gezegend en de steun gestegen is, blijkt bijv. uit het eenvoudig naast elkaar zetten van twee cijfers: de week-ontvangsten uit 1923, groot 5377. en uit 1933, groot 25.695.Of, om het nog anders te zien: op 3 Dec. 1909 begon de toen malige penningmeest- r, de heer J. C. Fliehe uit Delft, met een ontvangst van 25.— en op 1 Mei 1933 noteerde de tegenwoordige, Ds. J. Goslinga van Utrecht, een weekontvangst van 2659.—! De bronnen van deze gelden zijn, de z.g. Paaschcollecte in talrijke kerken en waar niet, een collecte aan de huizen der geest verwanten. Verder contribution, giften enz. en ev. saldo van de Waarheidsvriend. Zoo heeft dan dit weekblad nu 25 j'aren zijn roeping vervuld en het heeft daarbij den zegen van een eensmoedige en van een be stendige samenwerking tusschen alle bij dit streven betrokkenen mogen ervaren. In den grijzen pastor van de Maasstad. Ds. van Grieken, zien we de ernst, de eerlijkheid en de volharing belichaamd van den strijd voor de beginselen, welke in de banier der Gere formeerde Waarheid geschreven staan. Die ét rijd om een hoog en heilig Joel: „té kómen tot oprichting van de Hervormde Kerk uit haar diepen val en tot wederverkrijging van haar plaats in het midden van ons volk" (art. 4 van de Statuten van den Geref. Bond) mist de bekoring van een spoedig succes. Maar hij g e f t meer: de sterkende over tuiging van het streven naar een ideaal, dat ten nauwste verbonden is met de komst van het, Godsrijk. Of, en wanneer, en hoe dit ideaal bereikt wordt, is niet aan menschen om uit te maken. Maar door dezelfde be geerte, waarmee elk geloovige tracht naar de vervulling van het „Weest heilig, want Ik ben heilig!" wordt ook de Waarheidsvriend gedragen. Mogen zij, die in deze 25 jaren hebben gearbeid en volhard, bemoedigd wor den, om op „de oude paden" voort té gaan, gezegend en ten zegen in het midden der strijdende Kerk, en op Gods tijd deelend in de uiteindelijke triomf der Waarheid. Gemengd Nieuws. MISLUKTE ROOFOVERVAL Te Os hebben inbrekers getracht hun slag te slaan in de bakkerswinkel van den heer Bottema aan den Berchumscheweg. Terwijl zich niemand in den vinkei bevond, drongen eenige individuen naar binnen om hun slag te slaan, Hun eerste gang was naar de winkel lade. Bij hun poging om deze te lichten, wer den zij echter gestoord, daar de eigenaar ge stommel had gehoord en naar voren kwam. Zij waren dus genoodzaakt te vluchten, zon der iets buit gemaakt te kunnen hebben. De politie werd onmiddellijk van het geval in kennis gesteld en deze stelde een uitgebreid onderzoek in, hetwelk er toe leidde dat eenige uren later twee bij de politie niet al te gunstig bekend staande individuen gearresteerd wer den. Hoewel zij ontkenden, werden z\j voor- loopig in verzekerde bewaring gesteld. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam wilde een 60-jarige man in de Linnaeusstraat de inzittenden van een auto, die ter plaatse eenige oogcnblik- ken stilstond, spreken, blijkbaar zonder dat de passagiers daarvan gediend waren. Toen eerstgenoemde hevig tegen de achterruit tikte, reed de auto opeens achteruit met het gevolg, dat dc man tegen den grond sloeg en, hevig bloedend uit neus en mond, bewus teloos bleef liggen. Spoedig was een auto van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst ter plaatse, die het slachtoffer naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis heeft vervoerd. Dc politie stelt een onderzoek in naar de om standigheden waaronder dit ongeluk heeft plaats gehad. Vermoedelijk treft den chauf feur geen schuld. Te Blaricum (N.-H.) reed de 25-jarige de Boer uit Hilversum met een auto op den Muntweg. Naar hij later aan de politie be kende was zijn snelheid ongeveer 80 K.M. per uur. Hij zag dat een Vrachtauto van den fruithandelaar D. H. Buntgener bezig was te draaien maar trachtte toch tusschen de vrachtauto en de wegafscheiding door te ko men, hetgeen mislukte. De vrachtauto werd zwaar beschadigd en groente en fruit lag over den weg. Buntgener klaagde over pijn in den rug. Het hek langs den weg werd vernield. De vrachtauto moest per takel wagen worden weggesleept. De bestuurder van de personenauto, waarvan de remmen niet goed werkten had noch een geldig rij- noch geldig nummerbewijs. Ook zijn auto werd beschadigd. Ambtenaren der accijnzen hebben in samen werking met de politie ten huize van B. J. K., in de Nobelstraat, te Gouda, een geheime dis tilleerderij ontdekt. Het toestel was in een bed stede geplaatst, waar tevens twee fleischjes gedistilleerd van slechte kwaliteit en een hoe veelheid grondstoffen werden aangetroffen. Het heele zaakje ie in beslag genomen en te gen K. is proces-verbaal opgemaakt. Door de marechaussee is in de gemeente Aduard (Gr.) een geheime distilleerderij ont dekt bij zekeren J. P. Reeds een jaar heeft men naar deze distilleerderij gezocht. J. P. is in arrest gesteld. De ingrediënten werden in beslag genomen, DE PERSEN VAN DE N.V. ATALANTA. De raadsleden van de N.V. Atalanta, Mrs. S. de Jong en P. van 't Hoff Stolk, hebben opnieuw bij request aan de rechtbank terug gave gevraagd van de dezen zomer in beslag genomen machines en persen van de Tribune drukkerij. Vermoedelijk zal dit request heden worden behandeld. BRANDEN. Te Winschoten ontstond door de ver warming van een aquarium, een felle bin nenbrand in het winkelhuis van Joh. Kieviet, waarin een vogelhandel is gevestigd. De be woners moesten worden gewekt en ontvlucht ten met hun kindje het huis. De brand kon echter spoedig worden gebluscht De meeste vogels konden bijtijds in veiligheid worden gebracht. Te Amsterdam ontstond op de derde etage van een perceel aan het Olympiaplein in de achterkeuken brand, doordat een pot met lijnolie, welke op een brandend gascom- foor stond, vlam vatte. De brandweer die spoedig ter plaatse was had het vuur spoe dig gedoofd. Een der bewoners die aan de hand brandwonden had opgeloopen kon ter plaatse worden verbonden. Te E m m e n is door onbekende oorzaak het winkelpand van A. Halberstadt aan de Weerdingerstraat tot den grond toe afge brand. De geheele winkelvoorraad ging in vlammen op. De man lag ziek te bed, terwijl de vrouw juist even uit was. De brandweer, die spoedig met een motorspuit ter plaatse was, moest zich slechts beperken tot het nathi luien der belendende perceelen. Verze kering dekt de schade. Te Licht aard bij Dockum (Fr.) is door een schoorsteengebrek de boerderij van S. Kroodsma afgebrand. Het vee werd ge red. Een deel van het huisraad is verbrand. Met moeite konden de in de nabijheid staan de woningen worden behouden. Verzekering dekt de schade. Te Wildervank (Gr.) brak 's nachts brand uit in de burgerbehuizing, staande aan het Westerdiep, bewoond door den spoorwegbeambte J. Schotanus. De bewoner, wiens vrouw en kinderen bij familie in Friesland vertoefden, en die dus alleen thuis was, sliep in een op de bovenste verdieping gelegen slaapkamer en kon het brandende perceel slechts verlaten door uit een raam op een platdak te springen. Alles is verze kerd. Het huis is geheel afgebrand. aan gebracht ionder"innemen.M -VÏSI$s WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK RUBRIEK HUIZEN 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 er< 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. half-* uur. 12.15 Gramofoonpl 12.30 Schlagermuziek, 1.30 Reportage. 3.00—4.00 Kinderuur. 4.15 Or kestconcert. 4.45 Reportage. 5.00 Orkestconcert en lezingen. 7.15 Kath. RVU. 7.45 Gramofoon- platen. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Schlagermuziek, 8.35 Lezing. 9.05 Gramofoonpl. 9.15 Hoorspel. 9 35 Schlagermuziek. 10.15 Lezing. 10.30 Va3 Dias 10.35 Schlagermuziek. 11.1512.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM 301 M. VARA-progranuna. S.OO Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. continubedr.: VARA-too- neel. olv. W. v. Cappellen, W. Derby en gra mofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 De Noten krakers olv. D. Wins, en gramofoonpl. 1.45 Or gelspel J. Jong. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Edd-^ Walls en zijn orkest. 3.15 Causerie. 3.25 Rott. Philh. Orkest olv. Flipse. 4.30 Dr. W. v. Ra- vesteyn: Frankrijk. 4.50 Vervolg orkestconcert. 5.30 Orgelspel C. Steyn. 5.40 Literaire causerie M .Wolters. 6.00 Uit de Roode Jeugdbeweging. 6.30 Gramofoonpl. 7.00 „Orvitropia" olv. J. v« d Horst. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Gramofoonpl. 8.30 „Oome Keesje". 8.40 VARA^orkest olv. H. de Groot. Toespraak A. Pleysier. 9.30 Vervolg orkestconcert. 10.00 Vaz Dias en Vara-varla. 10.15 De Flierefluiters olv. E. Walis. 10.45 „De Zcoekloppers" olv. C- Steyn. 11.00 Ver volg „De Flierefluiters". 11.15 Vervolg „De Zonnekloppers". 11.3012.00 Gramofoonmuz, DROITWICH 1500 M. 10.35-10.50 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonpl. 12.05 Western Studio-orkest olv. F. Thomas mmv R< Chivers (bariton). 1.20 Commodore Grand Or kest olv. H. Davidson. 2.25 Belfaster Omroep orkest olv. E. G. Brown mmv. S. Wweir McCormick (bariton). 3.20 Orgelspel H Ram say. 3.50 Troise en zijn Mandoline-orkest, mmv. S. v. Dyck (sopraan) en D. Carlos (tenor). 5.05 Studentenliederea 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Sportnieuws. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 Reportage. 7.50 BBC-orkest olv J. Lewis mmv. H. Brindle (bas) 8.50 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.20 Orgelconcert O. H. Peasgood. 1105 Voor dracht. 11.15 Dansmuziek (gr.pl.). 11.20-12.20 Ambrose en zijn Embassy Club Orkest. PARIJS „RADIO PARIS" 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.20 Orkestconcert olv. Letom- be. 8.20 Variété-programma. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20-1.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.50—4.50 Omroeporkest olv, Gröndahl. 6.50 Paedag. concert. 8.05 Orkest- concert olv. Mahler. 9.30 Werken van Ernst Krenek en Kurt WeiH olv. Mahler. 10.20-11.35 Dansmuziek. KEULEN 456 M 520 Gramofoonpl. 6.35 Omroep- kwintet. 11.20 Blaasconcert olv. Gründler. 1.20 Gramofoonpl. 3 20 Uit Hamburg: Orkestcon cert olv. Rudolph. 6.20 Omroeporkest olv, Buschkötter. 7.35 Vroolijk programma mmv. het Omroepkleinorkest olv. Eysoldt en solisten, 10.20 Dansmuziek. 11.20—12.20 Dansmuziek. ROME 421 M. 8.05 Opera-uitzending. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M 12.20 Salon orkest o!v. Douliez. 1.30—2.20, 6.40 en 7.20 Gramofocnpl. 8 20 Salonorkest olv. Douliez. 8.50 Cabaret. 9.50 Salonorkest olv. Douliez. 10.3011.20 Dansmuziek. 4S4 M.: 12.20 Gra mofoonpl. 1.30—2.20 Salcnorkest olv. Douliez. 3.20 Werken van L. de Vocht olv componist. Hierna: dansmuziek. 6.35 Zangvoordracht. 6.50 Gramofoonpl. S.20 Jachthoorn-concert. 9.05 Re portage. 9.35 Solisten.koor en orkest olv. J. Kumps. 10.3012.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M.: 730 Film muziek mmv. solisten en orkest. 9.20 Berichten. Sportpraatje. 9.50 Reportage. 10.05 Weerbe richt. 10.2011.50 Gevarieerd programma uit Hamburg. FEUILLETON VAN CHARLOTTE M. YONGE UIT HET ENGELSCH (79 „Het llwe ventje! En waar hebt gij het gevonden?" „Waar ik 't nooit zou gedacht hebben! Op het bed van een armen, kreupelen jon gen op het hofje naast het mijne. Hij is een soort van vriendje van mij, en ik ging bij hem aan om hem wat aardbeien te bren gen. Toen ik binnenkwam, drukte hij hel liefkoozend tegen zich aan." „Hoe was hij er aan gekomen?" •,Onze „Liz" had het hem meegebracht. Onze ,JLiz" is een heel ruw exemplaar, dat er haar geheple leven, tot zij boven de jaren was, op uit geweest is oin den school opziener te ontduiken; maar zij heeft een Weeke plek in haar hart voor haar broertje en ik geloof ook een voor Gerard Godfrey. We moeten zeer omzichtig zijn en gee.i kwade vermoedens opwekken of we wor den teleurgesteld. Ik vrees dat het niet heel voorzichtig van mij was om dei kleinen Alf een nieuw scheepje te gever, in Tuil hiervoor; maar het was mij een be hoefte het mee naar huis te brengen." »Hebt gc het meisje niet gezien?" „Neen. Met die warme avonden loopen die meisjes lang en laat rond en ik geloit niet dat ik iets uit haar zou gekregen hob-, ben. Ik ben bij Gerard Godfrey geweest en de eerste stap moet nu aan hem ovarg' laten worden". „De eerste vraag is, of gij er aan die arme menschen in No. 5 iets van zult ver tellen", zei Mark. Mijnheer Dutton aarzelde. .«Ik zou er geen kwaad in zien juffrouw Egremont don troost te geven, dat de kans hes,.a at dat wc een leiddraad hebben; maar als haar vader wilde dat de politie er zich mep. bemoeide, zou de hoop op goed gevolg zeer gering zijn. Ik geloof dat het voorzichtiger zal zijn te wachten, tot we weten wat Godfrey zegt. Hij hoopt het meisje morgen in zijn zen dingsklasse te zien; maar zij komt daar natuurlijk niet geregeld. Ik weet zelf niet wat het beste is." Annaple moest zich geweld aandoen om aan de moedeloozen de hoop te onthouden gedurende den geheelen volgenden Zoadng, die een bijzonder moeilijke dag was, daar Nuttie smachtend verlangde naar haar lieve kameraadje bij de prenties, verralen en liederen, die hij altijd zoo mooi had ge vonden en waarbij hij zijn aardige kinder lijke opmerkingen had gemaakt die zij nu als gedenkwaardig ging besch-mwen. Zoodra hij kon, ging mijnheer Duttor. Maandagmorgen naar de kamers van Gerard Godfrey en vernam dat het den jongen geestelijke gelukt was het meisje te zien en haar te ondervragen zonder; haar argwaan te geven en gehruik te doen maken van het wapen der leugen tegen iemand die nooit beschouwd was als een bondgenoot der politie. Het scheen dat zij het schip of liever zijn romp mee thuis had gebracht uit een der gemeenste logementen waar zij als iets tusschen eer werkvrouw en een boodschappenmeisje ir. dienst was. Zij had het op een morgen in zijn tJgen- woordigen toestand op iets dat voor een ned doorging, gevonden, toen zij de af- schuwelijke ligplaats, die als algemeeae slaapkamer diende- eenigszins in orde moest brengen en had het zich heimelijk toege, eigend om er haar broertje blij mee ta maken. Eerst had zij zich dom gehouden en voorgegeven er niets van te weten hoe het daar gekomen was, maar mijnheer Godfrey had haar als vriend dringend verzocht moeite te doen om het te weten te komen. Hij had haar een aandoenlijke beschrijving gegeven van het meisje (hij durfde niet zeggen de dame) die altijd als een moeder voor haar broertje was geweest hem nu verloren had en in de vreeselijkste onzeker- heid omtrent zijn lot verkeerde. Dat werkte op Lizie's gevoel- en nu liet zij los wat zij gezien en uit allerlei praatjes opgemaakt had, dat het scheepje daar was achter gelaten door den eigenaar. Li', was on zeker of het een jongen of eer meisje was want het kind had lang blond haar, droeg een rok en was met jenever en iets anders in slaap gemaakt, toen het weggevoerd werd. Zij zeiden dat het leven genoeg ge maakt had toen hij daar door Malle Frank en Julia gebracht was. Dat waren kunsten makers die na afloop der wedrennen van Derby overgekomen waren om pret te maken en een jong kind te stelen om feeën en dergelijke voor te stellen, om 1st het laatste dat zij gehad hadoen zijn rug bezeerd en in het armhuis achtergelaten had moeten worden. Ja, zij had hooren vertellen dat zij het kind hadden gekregen doqr Moeder Bet, van wie Gerard eeu flauwe voorstelling had als een der afschu welijke heksen, die niet alleen zelf bedelen maar voor bedelaars en ook voor kinderen uitrustingen maken om medelijden op te wekken. Of zijzelf, of een van haar bende had 't kind gevonden en zich zijn kleeren toegeëigend; en daar zij toen gezien had dat hij te oud en te verstandig was om veilig gebruikt te worden als bedelaarskind had zij hem verkocht of verhuurd aan deze kunstenmakers, welke naar die groote on bekende streek, het platteland. getrohLen waren Liz wist volstrekt niet hoe nun ware naam was en ook met. waar ij heen waren gegaan, alleen dat zij wed rennen en kermissen bezochten. Niet zoodra was het genoegen jyn inlichtingen te uwen voorbij of zij werd aangegrepen door oen par.ischen schrik, en smeekte Godfrey geen gebruik te maken van haar inlichtingen want dat de eigenaars van het logcnmf in staat zouden zijn haar tp dood en- a's zij haar verdachten van iets dat zij uitvoer den, te verraden. Het was onmogelijk ha' verdere onderzoek aan oyerheidsperso"- p op te dragen; en mijnheer Dutton vond het 't verstandigst om in een klein briefje aan mijnheer Egromont mee te deeien dat h. bewijzen had gevonden dat het kind leefde en dat hij wegging om het oo te sporen, maar veiliger vond voor het oogen blik niet meer te zeggen. Hij gaf het aa Mark op zijn kantoor. „Ik vertrouw mijzelf niet om hem te sien", zei hij. ,.Ik zou in verzoeking kunnen komen om meer tc zeggen dan overeen te brengen is met Godfrey's woord van eer aan de arme Liz." „Ik geloof dat gij gelijk hebt" zei Mark. „Het is 't best dat ik er ook maar iieel weinig van weet, want ik zal nard gedron gen worden. Gaat gij niet eerst naar huis?' ,-Ja, ik ga enkele dingen nij elkaar ua.i ken en Monsieur halen. Een reisje door net platteland zal hem goed doen en hij kari mij van onsrhatbaren dienst zij:.. Ik zal op dit uur niemand op Springfield vinden." „Wat is uw plan?" „Ik zal de vrijheid nemen om aan de politie de namen te vragen van de gewone bezoekers van wedrennen en Kermissen en in welke volgorde zij die gewoonlijk i«c- reizen. Voor het overige nio-i ik mijn oogen gebruiken. Maar zeg aan uw nicht dat ik hem met Gods hulp hoop terug te brengen". „Hij zal het doen", zei Ursula toen M-u-l haar de boodschap overbracht, en van la' ongenblik was zij kalmer. Zij viel M.»-k zelfs minder lastig met vragen 'an Avrutple zij deed haar best om tc voorkomen dat haar yaue» zicli l>oos maal.te over de wei nige inlichtingen en trachtte zelfs eenige van haar gewone bezigheden op te vanen, schoon zij voortdurend op den uitkijk was. „Mijnbeer Dutton zou het. niet gezegd hebbeu als hij geen gegronde hoop had beweerde zij- „en ik verlaat me op hem.' Toen er evenwel vier, vijf, zes, acht dagen zonder bericht verloopen waren, kou zij het bijna niet langer uithouden, schoon zij steeds een krachtig antwoord gereed nad als haar vader weer begon te oi helden op don parapluie-fabrikant, omdat hij alles in zijn eigen handen verkoos te hoeden. Zelfs Annaple kon zich niet weerhouden tot hag;- echtgenoot te zeggen aat zulk een nauwgezette, fatterige oude vrijer minder dan iemand geschikt was om in sloppon en dergelijke te gaan zoeken. ..Zoodra ze hem zien, zijn ze al op hun hoede. En stel u dan zijn manier van spreken eens voor", voegde zij er bij. „Ik wou dat ik kon gaan! Als ik met een doek over mijn hoofd cn een draai orgel bij me er op af ging. zou ik veel meer kans hebben dan hij. Ik verzeker u- M.irk dat we bet doen zullen, als hij r.iet shagi. We zullen een orgel huren en riaar tu!t gij op snelen. Och! Gij schudt met uw h'>ofd. Muzikale onleiding is er niet voor nonj'g en ik weet dat ik spoedig tot e?n dnnd van wanhoop kom. als dat lieve jongetje niet gevonden wordt." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3