*Hruuir geït&djc Gtnurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. MEDDENS ZOON ULSTER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wckelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/» cL niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5327 VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934 15e Jaargang Stbbrrtcntirprijjrn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertenliën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 nu niet Het seniorenconvent uit de Amsterdam- sche gemeenteraad stelt voor om eenige wijzigingen te brengen in de regeling van het presentiegeld der raadsleden. Om to- gemoet te komen aan het verlangen van Gedep. Staten om ook hierop te bezuini- Igen, zou het totale bedrag, dat in 1930 geste gen was tot 32000 per jaar, thans h.i. kun nen dalen tot 2S.S00; een verlaging dus van tien procent. Een kleine becijfering kan leeren, wat 'i ,voor het i'a&dslidmaatschap betaald wordt, j Men kan er Vrij telefoon en kosteloos train- vervoer nog bij rekenen. g|i Tegenover hen, die mochten meenen, dat het werk behoorlijk bezoldigd wordt, mcr- 103 ken we slechts op, dat het „uurloon" een raadslid, die werk van zijn ambt maakt, onverschillig in welke gemeente 24 zelfs in Amsterdam, waar het aan aD* hooge kant is (Rotterdam en Den Haag komen waarschijnlijk niet aan de helft) ,rka beneden elk collectief contract daalt. 1 O- Nog steeds geldt, wat destijds in do Me- morie van Toelichting te lezen stond: aus »>S°ms kan een presentiegeld middel zijn 8J om vlijtig opkomen ter bijwoning van de anc raad te bevorderen. Uit dien hoofde zal de Vï wetgever wel doen, de bevoegdheid van den 10 raad ter bepaling, dat zoodanig presentie geld zal worden genoten, boven verdenking 1 te stellen". Terwijl bij de mondelinge be- handeling de minister schalksch opmerkte: „zoo'n kleine vergoeding kan wonderen 3J doen". *>nl Het is en blijft een zeer kleine tegemoet- ,a-^ koming; welke vooral op 't platteland vaak istfl ontoereikend blijkt om de noodzakelijke 94 onkosten te bestrijden. Op zichzelf en in normale tijden zou- den wij er dan ook geen bezwaar tegen [hebben, dat voor commi.-sievergaderingen, snlwelke vaak uren van inspannende arbeid dragen, eveneens presentiegeld werd uitge- BS( keerd; de mogelijkheid is trouwens in nceide wet vastgelegd en wanneer Gedep. Sta- BB< ten jn' dc loop der .laatste jaren dergelijke besluiten misschien hebben afgewimpeld, S3 dan zullen ze dat uitsluitend gedaan heb- 7iben, omdat het ongewenscht is thans p4nieuwe uitgaafposten, hoe betrekkelijk 53 klein ook, in do begrooting op te nemen. WEen motief, waartegen o.i. niets yalt in te U-I brengen. 1 Om d i e reden en alleen ter wille van [bezuiniging en uit psychologisch oogpunt 8.fkeuren we het daarom af, dat het senioren- •W| convent van de Amsterdamsche raad wel .voorstelt om het presentiegeld voor raadsvergaderingen te verlagen, doch tege- wkj lijkertijd in overweging geeft thans over te 7jgaa<n tot het geven van vergoeding vooi 1-55 het bijwonen van commissie-vergaderingen. Dat moest men nü niet doen. 1 li Het seniorenconvent reageert o.l. wel zeer ongelukkig op hetgeen thans onder ons volk leeft. JM Alles heeft zijn bestemde tijd; ook het invoeren van vergoedingen, hoe billijk op 10'zich zelf wellicht, voor het bekleeden vervullen van het overheidsambt. Wie daar eret geen rekening mee houdt, brengt dit ambt in discredieL s y: pensioen 8- geen uitgesteld loon Grj Toen de nood der schatkist het indertijd vorderde om op de Indische pensioenen 8J een procentueele korting toe te passen, 45-hebben wij dit beginsel verdedigd. Wij konden niet accoord gaan met hen, die de rkel pensionneering zien als een privaatrech- co lelijke overeenkomst tusschen de overheid cn den individueelen ambtenaar; maar wij Danwaren van oordeel, dat het hier een pu bliekrechtelijke regeling betreft. Naar onze meening mocht er principieel .geen onderscheid gemaakt worden tusschen salarieering en pensionneering, in die zin, dat regelingen, welke voor de groep der gesalarieerden gemaakt worden, mutatis mutandis ook kunnen gelden voor de ge- pensionneerden; al treedt in 't laatste 11." geval do enkele persoon meer naar voren ngjdan in 't eerste. Wij zagen, nader aangeduid, in de pen- ^eionneering, de uitvoering van een zedelijke verplichting van de overheid-werkgeefster het personeel, dat wegens leeftijd bui ten de arbeid geplaatst wordt, te hand haven in de stand, waarin men door zijn betrekking geplaatst was. Indien het ir landers ware, zou het niet mogelijk zijn een ambtenaar zonder recht op pensioen te i ontslaan. Stond aanspraak op pensioen gelijk met een obligatie in een Staatslee- jning, welke persoonlijk bezit is, dan zon dijjhet recht nooit ontnomen kunnen worden, ^jl Het geeft ons voldoening, dat de (Indi- jjjjBche) Banier dezelfde opinie verdedigt rieij Dit Christelijk weekblad heeft ook steens ontkend, dat het pensioen der ambtenaren uitgesteld loon zou zijn, waarop de ambte- '"Jnaren dus een onvervreemdbaar recht zou den kunnen doen gelden. Het blad heeft in het pensioen meer ge zien een solidariteits-steun, van de Over heid uitgaande, maar waartoe óók de amb tenaren medewerken. L) Uit de bestudeering van het belangrijk rapport van de z.g. pensioens-financie- ringscommissio blijkt nu, dat deze con sie zich op hetzelfde standpunt stelde en met instemming wijzen wij met de Ba nier daarop. Wanneer deze commissie het juridisch er economisch karakter van het pensioen om schrijft, dan treft deze conclusie: De Overheid geeft haar ambtenair voor zich en hun nabestaanden e recht op pensioen, als onderdeel van het geheele samenstel van dienstvoor- waarden. Recht op pensioen staat in dit opzicht gelijk met recht op salaris, vei- lof en periodieke verhooging, e.d. Economisch beteekent pensionneeren. dat aan een aantal niet of niet iangei aan de productie direct deelnemende personen desalniettemin een zeker arbeidsloos inkomen zal worden gela ten. Pensionneeren bedoelt aan deze niet-productieven een deel van de in totaal aanwezige koopkracht beschik baar te stellen. De Commissie kan niet aanvaarden dat pensioen, althans het Indisch over- heidspensioen, „uitgesteld loon" zou zijn. Nog daargelaten de moeilijkheid, precies aan te geven wat economisch onder dit begrip zou zijn te verstaan, zijn er in de pensioenvoorschriften be langrijke bepalingen aan te wijzen, die met dit begrip in klaarblijkelijke strijd zijn, zooals o.a. het ontslag zonder recht op pensioen, het vorderen van bijdragen van de ambtenaren, e.d. Het recht op pensioen, zoo volgt uit deze conclusie der Commissie, ontleenen do belanghebbenden direct aan het safhenstel van wetten, besluiten en deringen, waarin deze rechten geregeld worden. De zekerheid dat de pensioenen tot de bedragen, zooals zij in deze wet ten, welke door de wetgevendo instan ties telkens gewijzigd kunnen worden zijn geregeld, ontleenen de rechthebben den in de eerste plaats aan de in samenleving principieel aanwezig te achten geneigdheid, aan deze niet-pro ductieven een in verhouding tot de totale koopkracht billijk te achten deel daarvan af te staan. Individueel houden de te verleenen pensioenbedragen uit den aard der zaak verband met de don den betrokkene bewezen diensten en kunnen zij ook nog van andere factoren afhangen. De opmerkzame lezer zal toestemmen, dat hier het publiekrechtelijk karakter van het pensioen naar voren wordt geschoven, al" wordt het woord niet gebezigd. Voorts zaJ hij ons er op attent maken, dat in een tusschenzin een beperking ligt: „althans het Indisch overheidspensioen". Echter kunnen wij niet inzien, dat hierdoor principieel iets aan de .zaak verandert. Het Indisch pensioen staat meer onder de invloed van het aantal dienstjaren, dan het moederlandsche; het kan op jeugdiger leef tijd ingaan; maar in de grond maakt dat toch geen verschik We merken dit nu reeds op, nadat 0.1. ook zij, die de pensionneering niet zien als een individueele overeenkomst, soms wat al te veel schermen met „verkregen rechten", welke gehandhaafd en geëerbie digd moeten worden. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. Is benoemd tot ridder in de Orde in den Nederlandschen beouw Sultan Moha mad Parikosit. bestuurder van het landschap Koetei (Zuider- en Oosterafdeeling van Bor neo): tot ridder tn de Orde van Oranje- Xas=.au I. van der Loo, oud-voorzitter van den Haagschen Chr. Besturenbond, te 's-Gravenhage is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaillein goud aan W. do Kant, eerste boekhouder bij de Stoom- erij .Nijverheid" te Enschedé; in zilver L. Knook, boekhouder-kassier bij de N.V. Trading Company, later Perry en Co, te 's-Gra- DIPLOMATIEKE DIENST ude van - sc- volmachti.gd minister, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie, be- t met het onderzoek naar de bekwaamheid geschiktheid voor den diplomatieken dienst. Jhr Mr A. W. L. Tjarda van Starkenborch l t V. el is hii he*6™1" K. B, benoemd 1 t lid HOOGE RAAD VAN ARBEID Bij K. B. is op hun verzoek eervol ontslag .rleend aan de heeren Mr P. W. J H. Covt ra der Linden te Groningen.. Mr C. H. Guópln Santpoort en Mr M. P. L. Steenberghc -Graven-ba n Arbeid, m in dlie functie bewezen diensten, en zijn noemd tot lid van den Hoogen Raad van F. H. E. Gal jé te Leiden. optreden ter STATISTIEK Centraal Bure de Statistiek, dat bureau, en is de heer Mi en. referendaris, bevorderd 1 LANDMACHT K. B. is benoemd tot res.off. van gezond heid der 2e kl. bij de landmacht de dienfitpl. iTig van de le comp. ho.sp.sold. C. J. Roos. Naar wij vernemen is vermoedelijk in het volgende voorjaar een nieuwe luchtlijn te venvachten tusschen Oslo en Amster dam, welke met medewerking der K.L.M. aansluiting zal geven op de luchtlijnen naar Parijs en Londen. Engeland en de Lage Landen Een belangrijke verklaring in het Lagerhuis Naar aanleiding van een uitlating van Baldwin, zei, volgens het verslag in de Times, Lord Hailsham in het Lagerhuis: „De spreker (Baldwin) had op het oog. dat het gevaarlijke van een aanval in zeer rui me mate afhing van de nabijheid van de plaats, van waaruit hij ondernomen werd. Gesteld dat de aanval uit de Lage Landen kwam, dan zou de vijand, met steunpunten in de Lage Landen, in staat zijn zijn aan val te volbrengen en weer weg te komen, bijna voor de opvliegende eskaders der ver dediging voldoende hoogte hadden bereikt om hem aan te tasten. Maar als hij verder teruggedrongen was, dan zou men vroeger voor zijn aankomst gewaarschuwd zijn en zouden onze eskaders in een betere positie wezen om met hem af te rekenen. Do uitdrukking „onze grens is de Rijn" had ten doel duidelijk te maken dat het, onder moderne omstandigheden, voor dit land van vitaal belang is dat geen aanval van de Lage Landen uit ondernomen wordt of van eenige plaats uit binnen het redelijk bereik van onze kusten".- De Times meldt verder: „Hij (Lord Hailsham) geloofde, dat dit de beteekenis was geweest van de uitdrukking, en zon der aarzelen kon hij daaraan zijn goedkeu ring hechten". Deze explicatie, aldus meldt de correspon dent der N. R. C. uit Berlijn, heeft hier zeer de aandacht getrokken. Paul Scheffer, de hoofdredacteur van het Berliner Tageblatt. die slechts zelden gele genheid schijnt te hebben zich te uiten, tee kent hierbij aan. dat Lord Hailsham bewe zen heeft, dat schilderachtige zinswendin gen te ver kunnen voeren. „Hij heeft een neutraal land in het debat gebracht, zeg gend dat het voor Engeland van vitale be teekenis was, dat geen luchtaanval van dat land, van Nederland uit of van een andere plaats dicht bij Engeland zou kunnen wor den ondernomen". Later vervolgt hij: „Een ongewoon procedéé. Het laat zien, welk een haast en welk een spanning En gland blijken te hebben bevangen. Hieruit blijkt welk een behoefte Engeland heeft om mede te werken aan een diplomatieke pre ventieve gordel, welke Frankrijk tracht in een te vlechten. Op het oogenblik is in En geland de geheele openbare meening ba- heerscht door militaire voorstellingen en dwangvoorstellingen. Al het andere, wat overigens in de benordeeling van de betrek kingen tot Duitschland op de voorgrond stond, is thans op de achtergrond getreden'" De pensioenleeftijd der Rijks- ambtenaren Wijziging der bepalingen Ingevolge de bestaande regeling wordt aan Rijksambtenaren als regel eervol ont slag verleend met ingaing van den len Jan. volgende op den dag, waarop zij den 60- jarigen leeftijd hebben bereikt. Deze rege ling maakt het mogelijk, dat in sommige gevallen ambtenaren tot bijna een jaar na het bereiken van dien leeftijd in dienst blijven, hetgeen een groote ongelijkheid kan scheppen. Ter wegneming van dit bezwaar en om dat er in de huidige omstandigheden, meer nog dan in normale tijden, zooveel mogelijk naar moet worden gestreefd, dat ambtena ren na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zoo spoedig en zoo algemeen moge lijk den dienst verlaten om voor jongeren plaats te maken, heeft de raad van minis ters thans beslist, dat ontslag moet wor den verleend op den eersten dag van de maand, volgende op die, waarin de ambte naar den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt Slechts in zeer bijzondere gevallen mag, na goedkeuring van dien raad, hiervan w den afgeweken. Met deze regeling moet van 1 Ja«n. 1935 af rekening worden gehouden. De in beslag genomen touringcars of autobussen Zooals gemeld, heeft de Haagsche kanton rechter een vonnis gewezen, waarin het vrij geven van een in beslag genomen z.gJi. wilde" autobus wordt gelast. De overwegingen van den kantonrechter ko men hierop neer, dat de consequentie va bec-lagneming is verbeurd verklaard en de wet dit slechts toestaat voor voorwerpen welke naar hun aard en strekking hulpmiddelen kun- genoemd worden voor misdadige hande lingen en niet in verband met de wet op de openbare middelen van vervoer. Mr. Duys deelde ons nader mede, dat als gevolg van deze beslissing de betrokken on dernemers him reizigersdiensten zullen hervat ten, terwijl dan, in afwachting althans van de uitspraak van den Hoogen Raad, geen inbeslag neming van andere autobussen e.d.g. van deze beide ondernemers uit dien hoofde zal geschie den. Wel zou, indien andere ondernemers uit Den Haag een dergelijken dienst zouden organisee- inbeslagneming van motorrijtuigen van die andere ondernemers kunnen volgen, omdat men dan weder met nieuwe gevallen te maken heeft. De oude diensten zullen dus nog loopig kunnen ryden. Het beslag op de be treffende bussen van beide ondernemers blijft echter voorloopig gehandhaafd zoolang geen principieele uitspraak is gedaan. Er is nog geen uitspraak gedaan over het al of niet ge rechtigd zyn van het onderhouden van autobuis verbindingen zonder vergunning van Amster dam naar Rotten am. De Hooge Raad zal nu in hoogste instantie hebben te beslissen of het beslag al dan niet rechtsgeldig is geweest. DE INSTALLATIE VAN DE BURGEMEESTER VAN SPRANG CAPELLE In het bericht van onzen verslaggever over de installatie van burgemeester Smit te Sprang Capelle, is niet vermeld, dat één der eerste deputaties, die ter receptie kwa men, om den burgemeester te feliciteeren en het welkom toe te roepen, was, een tweetal afgevaardigden van den Kerke- raad der Ned. Herv. Gem. to 's-Grevelduin- en Vrijhocve-Capelle, -n.I. de voorzitter van de Kerkeraad, Ds. J. R. Cuperus, en de oudste ouderling J. A. VerbeydeiL DE BEDRIJFSRADEN EN HET ECONOMISCHE LEVEN Maatregelen tegen verdere mechanisatie Het vraagstuk der woninghuren Blijkens het Voorloopig Verslag der Twee- Kamer betreffende de begrooting van So ciale Zaken waren verscheiden leden van oordeel, dat de bedrijfsradenwet te traag wordt uitgevoerd en dat bovendien de wet niet beperkt dient te blijven tot het sociale terrein. Naar hun meening sluit de bedrijfsraden wet het nemen van maatregelen op econo misch terrein niet uit. Mocht de minister evenwel meenen, dat daartoe wijziging dezer wet noodig zou zijn, dan zouden zij er op aan willen dringen, in dezen spoed te betrach ten. Andere leden daarentegen waarschuwden ernstig tegen het geven van verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden, in het bij zonder indien die bevoegdheid zich zou uit strekken ook op economisch terrein. Deed men dat, dan zou de kans groot zijn, dat de toch reeds zoo zware lasten welke op de bedrijven rusten, nog werden verzwaard, hetgeen althans de minst krachtige bedrij ven niet zouden kunnen dragen. Deze leden zouden in geen geval verordenende bevoegd heid aan de bedrijfsraden gegeven willen zien zoolang met de werking dezer raden niet eenige ervaring is opgedaan. Verscheiden leden vestigden de aandacht op den grooten achterstand, die bij verschil lende staten, ook bij Nederland, bestaat in het ratificeeren van de ontwerp verdragen, aangenomen door de internationale arbeids- conferenties. Het wilde hun voorkomen, dat deze achterstand te wijten is voor een deel aan het groote aantal van deze ontwerp verdragen, dat elk jaar te Genève wordt aangenomen. Blijkbaar kunnen vele stateu dit tempo niet bijhouden. Daarom stelden deze leden de vraag, of het geen overweging zou verdienen, door internationale arbeidsorganisatie niet ieder jaar, doch om de twee jaar ontwerp-verdra- gen aan de orde te doen stellen. Naar de meening van verscheiden leden zal pensioeneering van oudere arbeiders, bv. alle 60-jarigen en ouder, noodig zijn. Deze leden zouden gaarne van den minister wil len vernemen of de regeering een dergelijke pensioeneering krachtig wil bevorderen. Voorts werd aangedrongen op maatregelen, waardoor de voortgaande mechanisatie al thans in sommige bedrijven eenigszins wordt geremd. Gevraagd werd beperking van het gebruik van sigarenmachines, en men meen de dat in gesteunde landbouwbedrijven han denarbeid niet door machines mag worden vervangen. Het had de aandacht van sommige leden getrokken, dat het aantal aanmerkingen ten aanzien van de veiligheid hetwelk door de Inspectie van den Havenarbeid moest wor den gemaakt, sterk stijgende is. Gaarne zal men van den Minister vernemen, of de in druk van de Inspectie is, dat het materiaal voor laden en lossen verwaarloosd wordt ten gevolge van do crisis en den daaruit voortvloeienden slechten financieelen toe stand der reederijen. Van verschillende zijden werd gevraagd, in welk stadium het vraagstuk der unifica tie en reorganisatie der sociale verzekerings- wetgeving zich bevindt Teleurstelling werd uitgesproken over het feit, dat er in het afgeloopen jaar van regeeringswege nog zoo weinig gedaan is 01 tot de noodzakelijke verlaging der wonin; huren te geraken. De verlaging van de rei te voor met rijksvoorschotten gebouwde wo ningen is wel geschied, doch op veel te beperkte schaal. Van den bouw van goedkoope arbei- derswonihgen is vooralsnog niets terecht gekomen. Meer dan ooit bestaat er naar de meening dezer leden behoefte aan wettelij ke maatregelen, nl. de instelling van huur- commissies om de door iedereen noodzake lijk geachte huurverlaging te bereiken. An dere leden kwamen tegen deze beschouwing met kracht op en meenden, dat instelling van huurcommissies zou leiden tot volko men stopzetting van den particulieren wo ningbouw. Men stelde de vraag of het thans gevolg de systeem van huurtoeslagen bij de steun- verleening wel gehandhaafd kan blijven. Men meent, dat de huurders er thans vaak geen of te weinig belang bij hebben, om op huurverlaging aan te dringen. Indien zon der verlaging van het steunbedrag de huur- toeslag daarvan kon worden losgemaakt, tegen huurverlaging worden Enkele leden waren van oordeel, dat de administratie der werkloosheidsverzekering onttrokken dient te worden aan de vakorga nisaties. Zoolang dit niet is geschied dient van rijkswege een scherpe controle op de activiteit van do vakbonden te worden uit geoefend. De Regeering en de devaluatie Naar aanleiding van een onjuiste inter pretatie, door sommigen gegeven aan een uitlating van den minister van financiën bij het algemeen begrootingsdebat over ons muntwezen, worde nog eens nadrukkelijk herhaald, dat de regeeiing niet denkt aan devaluatie. De uitlating van den minister van finan ciën had geen andere strekking dan dat men zich theoretisch het geval zou kunnen denken, dat alle landen zich op een gege ven oogenblik eens zouden kunnen vereeni gen tot een beraadslaging over een herstel van een geordend muntwezen en dat iu zulk een geval Nederland zich aan zulk een beraadslaging niet zou kunnen onttrekken. PROV. STATEN VAN DRENTE. De opening van de winterzitting van de Provinciale Staten van Drente is door Ged. Staten bepaald op Dinsdag 18 Dec. om 11 uur. WEER NAAR VERKIEZING? Een mooi onderwerp voor zeker maandblad Altijd dacht ik, dat het maar een dwaas, eenigszins profaan verhaal was. Maar het schijnt heusch te kunnen gebeuren. Ergens in de achterhoek welke Iaat ik maar in 't midden was een predikants vacature. Geen bezwaar; er waren liefheb bers genoeg. (Ik vraag excuus voor deze zegswijze: 'k vertel slechts na en over). Maar aan iederen candidaat, die op beroep preekte, werd gevraagd of hij kon zorgen, dat er regen kwam, als de gemeente het be geerde. Geheel ten onrechte namen de eerstkomen- den het voor ernst op en zij antwoordden ontkennend, 't Gevolg was, dat zij geen be roep kregen. Eindelijk kwam er echter een, die de boertjes dóór had en zei: natuurlijk, broeders, natuurlijk, geen twijfel aan. De dominé werd beroepen en kwam. Maar de droogte kwam ook en het klagen begon. De kerkeraad bracht het feit ter verga dering. „Waar dominé nu bleef met zijn belofte?" O, zei de predikant, wenscht u regen? Goed, goed; ik zal woord houden. 's Morgens ging hij op stap en 's avonds kwam hij thuis. Met een volgeteekende lijst in zijn zak. Hij had de gemeenteleden huis aan huis opgezocht en gevraagd of ze regen wenschten. Er stonden heel wat ja's op de lijst; maar ook verscheiden neen's en velen hadden niet geteekend, doch gezegd: Zoo als het weer is, is het goed. Broeders, zei de leuke dominé op de eerst volgende kerkeraadsvergadering: gij hebt mij ('t was onbehoorlijk!) de belofte afge nomen, dat ik voor regen moest zorgen, als droogte u kwelde enals heel dt meente naar regen verlangde. Dat laatste geval heeft zich tot heden nog niet voorge daan; ziehier de lijstVerlangt iemand der broeders, het woord?Neen, dan is dit punt afgedaan en wij kleine menschen bemoeien ons nooit weer op de- z e wijze met het weer. Een wijs woord. Zulke dwaasheden moot men liever aan waarzeggers overlaten, lijk de Duitscher, die onlangs een artikel schreef, waarin hij allerlei .voorspellingen deed, o.a. deze: „In 1934 zal het volgende mogelijk zijn: mooi weer naar verkiezing, electrisch ver warmde kleeren, gemeenschappelijke keu kens voor de geheele bevolking, electrisch licht zal 95 pet. goedkooper zijn. „Slecht weer kost jaarlijks millioenen. Er zal dus veel geld bespaard worden, als men het weer naar zijn zin kan regelen. De straten zullen ook overdekt en mecha nisch verwarmd worden en altijd verlicht zijn met kunstmatige zonneschijn. Er zul len tunnels worden gebouwd voor interlo- cale en internationale verbindingen, door welke stroom lij mva ge ns zullen voortsnellen. „In 19S4 zal het volgende mogelijk zijn: Men zal dan in zeer dunne kleeren rond- loopen, welke electrisch verwarmd worden. „Keukens zullen worden afgeschaft. Huis vrouwen zullen alles in gemeenschappelijke „voedseldepóts" kunnen krijgen". Natuurlijk, ik durf wel te zeggen, dat masseltje in mooi weer wordt niets. Want de menschen zijn het nooit met elkaar eens. Overigens heb ik de vraag, hoe men over t bovenstaande denken moet doorgezonden aan de redactie van het (werkelijk!) be staande tijdschrift. „In 't O pene, maand blad gewijd aan do verborgen zijde der din gen". Indien ergens, dan moeten ze mij daar inlichtingen kunnen geven. Misschien is de waarzegger wel medewerker aan dit blad, De zegetocht van de „Uiver" Grootsche ontvangst te Bangkok. De Uiver is op de terugreis naar Neder land gisteren te Bangkok gearriveerd. Aan de bemanning werd een grootsche ontvangst bereid. De belangstelling was zeer groot en men had een extra-trein naar het vliegveld laten rijden. De piloten namen deel aan een noenmaal, dat gepresideerd werd door den Siamee- schen minister van defensie, die de beman ning de onderscheidingsteekenen overhan digde van de Kon. Siameesche luchtmacht. Tevens waren aanwezig: de Nederlandsche zaakgelastigde M. J. van Schreven, de Amerikaansche consul, het volledig com mando van de Siameensche luchtmacht en personen van allerlei nationaliteit. De Han- delsvereeniging Holland—Siam schonk den leden der bemanning Siameesche zilveren sigarettenkokers. Parmentier, de gezagvoerder van de Uiver dankte met eenige welgekozen woorden voor de huldiging. Te Rangoon aangekomen De Uiver is daarna naar Rangoon ver trokken, waar het toestel intusschen is ge land. Bij terugkeer van de Uiver op het vliegveld Schiphol zal de ordonnance-officier van H M. de Koningin eerste luitenant Romer aan wezig zijn om de bemanning namens II.M bij behouden terugkeer te verwelkomen. DE OPHEFFING DER GEMEENTE KATTENDIJKE De gemee- teraad van Kattendijke heeft besloten een schrijven te zcrlen aan de Ged. ï>taten van Zeelevd, waarin tegen de plan nen tot opheffing dezer gemeente ernsti'* wordt stellü-g -ei, Wel vc*laart" dë raad zich n dit schrijven bereid, voorstellen tot noodzakelijke grenswijziging in over- wging te nemen. leveren een goede VOOR f35.- in alle maten voorradig rotterdam den haag Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit VIER bladert De Uiver is na een tusschenlanding te Bangkok, waar de bemanning zeer hartelijk is ontvangen, te Rangoon aangcKomen. Engeland en de Lage Landen: opmerkingen van Duitsche zijde in verband met de verklaring van Lord Hailsham. Uiteenzettingen legenheden. de Saar-aange* s gisteravond nog niet gereed me* zijn 1 Amsterdam zet het begroo Brief uit Tropisch Nederland. Blz. 5 De Chr. Werkgevers Vereeniging heeft t4 Utrecht de jaarvergadering gehouden. Blz. 9 De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp wijzi ging van de artikelen 38, 56 en 97 van dc lager- onderwijswet (ontslag van de huwende onderwij zeres) met 51 tegen 31 stemmen aangenomen, na verwerping met dezelfde stemmenverhouding van een amendement-Bakker-Nort om te bepalen, dat de wet met 1 Januari 1938 vervalt. In de avond vergadering is de behandeling van de begrooting van Binncnlandsche Zaken voortgezet. Blz. 10 Dr. G. H. Coops M. O. cnV.H.O. t heen als inspecteur van 'i Huldiging I. v. d. Loo Op den Raad van Arbeid Men meldt jns uit Den Haag: Gistermiddag om half drie is de heer I. v. d. Loo, adjunct-inspecteur van den Raad van Arbeid- in verband met zijn benoemi:-.g tot ridder *in de Orde vavi Oranje Nassau op spontane wijze gehuldigd door het persin neel van den buitendienst. I. van der Loo Hij werd daariiij toegesproken bij ont stentenis van den voorzitter, dnor de chef de bureau, den heer Gambon. Deze sprak er zij-a groote vreugdo over uit, dat waar de heer v. d. Loo de eerste ambtenaar was in den buitendienst, deze nu ook ais eerste een dergelijke onderscheiding had mogen ontvangen. Spr. releveerde de vele verdiensten van' den heer v. cl. Loo op sociaal terrein cn hoopte dat hij nog tal van jaren zijn arieid voor den Raad zou mogen kunnen verrich ten. Hierna werden den heer v. 'd. Loo door spr. de Ordeteekenen overhandigd, waarna de heer v. d. Loo met een toepasselijk woord dank zegde. De N.U.M. komt terug In zijn Woensdag gehouden Kamerrede heeft Minister Co lijn o.m. gezegd, dat de Regeering in verband met de doorvoering der clearingpolitiek. een lichaam zal noodig hebben voor controle op den uitvoer. Het blijkt in de bedoeling te liggen, dat dit con.- trole instituut als een nieuwe N.U.M. zeer binnenkort in 't leven zal worden geroepen^ MIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN In het Koloniaal Instituut te Amsterdam h.rft een ivieenkemst plaats gehad ter her denking van het 15' jarig bestaan van de Maatschannii tot Nut van t Algemeen. Door voorzitter. Mr G. J. Z lm. is daarbij herdenkingsrede gehouden, waarin hij den stichter der Maatschappij Ds Jan Nieuwcnhnyzen herdacht, en alles wat door diens initiatief tot mzijn is gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1