DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DUITSCHLAND AAN DE BEURT? 1 Wij hebben het indertijd verklaarbaar ge noemd, dat het nationaal-socialistische Duitschland de banden met Genève heelt yerbroken. Aan deze opvatting houden we op het oogenblik nog vast. Tiet was inder daad voor een oplevend groot volk als hel Duitsche ondragelijk om zich langer in het ontwaneningsdwangbuis te schikken, ter wijl het voor zijn oogen zag, dat anderen niet aan dachten te ontwapenen. Het is niet toevallig, dat in deze dagen [van herdenking van den wapenstilstand vóór 16 jaren allerlei zaken die met de ont wapeningskwestie verband houden weer op het tapijt komen. Mac Donald, de Britsche premier, heeft .verleden week in zijn Guildhall-rede ver klaard, dat het voorbeeld geen middel is om den vrede af te dwingen en daaraan eenige zinnen vastgeknoopt, waaruit men wel concludeeren moet, dat hij, dè enthou siast voor internationale ontwapening, vol komen bekoeld is. Hoe kèn het ook anders na alles wat Genève op dit gebied in den loop der jaren vertoond heeft! Is zelfs niet Henderson, de onverbeterlijke optimist en kinderlijk-geloovige in het ontwapening* heil, een moedeloos man geworden? Onder deze omstandigheden schijnt het Du toch werkelijk „de beurt" van Duitsch land te worden. Het ziet er voor Berlijn gunstiger dan ooit uit ten aanzien van het slagen van een actie voor erkenning van de rechtsgelijkheid. En het voordeel van d3 éénhoofdige leiding geeft het daarbij een belangrijke voorsprong. Hitier schijnt consignes gegeven te heb ben om thans aan alle kanten, die daar voor in aanmerking komen, de actie te openen. We leiden dit af uit opvallende woorden door den gezant van Weenen, Von Papen, de laatste dagen geuit. Von Papen spreekt tot Duitsche kolonisten in Karinthië en Stiermarken over kalmte en broederlijkheid bij de oplossing van cultureele mecnings- verschillen en houdt zelfs in de club der Engelsche en Amerikaansche pers te Wee nen een rede, waarin hij de verwachting lanceert, dat alle moeilijkheden tusschen Oostenrijk en Duitschland spoedig opgelost zullen zijn en weldra ook de bladen weder zijds weer zullen toegelaten worden. Zoo wekt hij de hoop, dat Hitler-Duitschland, geleerd door de gevaren voor den Europee- schen vrede, welke het Oostenrijksche vraagstuk inhoudt, definitief besloten is eieren voor zijn geld te kiezen en van de bedreiging van Oostenrijks onafhankelijk heid af te zien. Tegelijkertijd speelt zich te Londen iets af, dat misschien nog meer opmerking ver dient. Daar is de speciale gezant van Hit- lor, de heer Von Ribbentrop, een man die in stilte weet te werken en daarom alleen reeds kans op successen heeft, in actie. Wat Von Ribbentrop te Londen doet is niet in bijzonderheden bekend, maar zelf heeft hij, na het voor pure fantasie te heb ben verklaard, dat hij zou onderhandelen over terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond, gezegd, dat hij alleen te praten had over Duitschlands wensch naar Euro- peesche solidariteit en een samenwerking op de basis van rechtsgelijkheid. Dat van Duitschlands wensch om in den Volkenbond terug te keeren ziet er overi gens toch zoo gek nog niet uit. Wij hechten er tenminste toch wel eenige waarde aan. Von Ribbentrops gesprek met Anthony Eden moet natuurlijk een doel hebben. De man komt niet naar Londen om zoomaar een los praatje te maken. United Press zegt dan ook vernomen te hebben, dat hij een geheel nieuw voorstel ter tafel heeft gebracht, waardoor tenmin ste de weg tot een terugkeer van Duitsch land naar de Ontwapeningconferentie zou kunnen worden gebaand. Von Ribbentrop moet namelijk hebben voorgesteld, dat de mogendheden Berlijn officieel zullen vra gen hoe, het met de Duitsche bewapening staat. Duitschland zou dan uitvoerig met opgaven daaromtrent antwoorden. En de mogendheden zouden dat antwoord dan al leen als kennisgeving aannemen en daar mee de Duitsche bewapeningspariteit al3 voldongen feit aanvaarden. Hierop zou dau weer Duitschlands terugkeer naar de Ont wapeningsconferentie en daarmee in begin sel ook tot den Volkenbond gebaseerd wor den. Er zal nog wel wat water door den P.ijn stroomen alvorens een land als Frankrijk tot het aanvaarden van zulk een procedure bereid zou zijn. Maar het denkbeeld lijkt nog zoo kwaad niet, vooral niet nu men alom reeds met de herbewapening van Duitschland als feit rekent ennu een nieuws man te Parijs aan buitenlandsche zaken zit die vermoe delijk wat grooter soeoelhe.d en meegaand heid zal vertoonen dan zijn overleden voor ganger Fransch marinevliegtuig neergestort Uit Parijs: Vier marine-watervliegtuigen, 'die bij Cherbourg voor een oefenvlucht wa ren opgestegen, zijn bij de terugtocht in den mist uit de koers geraakt. Drie machines konden veilig hun punt van uitgang weer bereiken. Het vierde toestel geraakte in brand en stortte boven land neer. Van de Vijf inzittenden vonden drie den dood. Vier dooden PARIJS, 13 Nov. Bij het in brand raken Van het marinevliegtuig nabij Cherbourg zijn niet, zooals aanvankelijk werd gemeld, drie, maar vier personen om het leven ge komen. De eenige overlevende is met brand wonden en inwendige kneuzingen naar het hospitaal overgebracht en .verkeert in levensgevaar. DE BELGISCHE REGEERING TREEDT AF Oneenigheid in het ministerie Uit Brussel: Tijdens de kabinets zitting, die gisteren gehouden is onder voorzitterschap van minister-president De Broqueville en w#ke volgde op een vergadering van het beperkte mi- nisterieele comité, dat zich bezig had gehouden met de nieuwe maatregelen van economischen aard, die in het vooruitzicht waren gesteld, werd medegedeeld, dat de regeering heden, Dinsdag, voor de Kamer een verkla ring zal afleggen nopens het genomen besluit. Dit besluit houdt in, dat graaf De Broqueville Dinsdagmiddag het gezamenlijk ontslag van de regeering aan de Kamer zal bekend maken. De aanleiding van dit ontslag is on eenigheid in de regeering, voorname lijk aangaande kwesties in verband met de contingenteeringen, de land bouwpolitiek, de werkloozensteun, enz. De socialistische „Peuple" schrijft: ,De volmacht-regeering, die niet bij machte blijkt te zijn, het land uit deze moeilijkhe den te redden, neemt ontslag op een alles behalve eervolle wijze. De liberale minis ters hadden in principe reeds enkele weken geleden deze regeering den rug toegekeerd, toen de heer Van Cauwelaert in een rede had verklaard, dat de politiek van land- bouwproteetionisme zou worden voortgezet. De katholieke Libre Belgique" zegt. dat de ernstige moeilijkheden voor de regeering zes weken geleden begonnen zijn, toen de minister van landsverdediging weigerde, be zuinigingen op zijn begrooting te verwezen lijken en de minister van financiën hierop met ontslag dreigde. Toen kwamen de de missieplannen der financieele regeerings- specialisten van Zeeland en Ingenbleek, daar zij het niet eens waren met de finan cieel politiek Aan Sap. Men vermoeit, dat De Broqueville het nog eens op een andere manier wil probeereu, namelijk met -c" regecring waarin verschil lende extra-parlementaire persoonlijkheden zitting hebben. Overigens worden Jaspar, de tegenwoor dige minister van buitenlandsche zaken. Van der Vijvere e.i Theunis als mogelijke kabinetsformateurs genoemd. Werk inplaats van steun Nieuwe plannen van Roosevelt Uit Washington: „Liever werk verschaf- foen dan steun uitkeeren", is president Roo sevelt's motto bij het treffen van maatre gelen, om de werkloozen door de komende wintermaanden heen te helpen. Zoo veel mogelijk steungeld wil hij der halve besteden aan werkverschaffing in plaats van aan directe uitkeeringen. De overheid geeft thans in totaal ruim 140 millioen dollar per maand uit. aan di- recten steun. Het aantal steuntrekkende ge zinnen bedroeg in September 4.018.000, samen Ongeveer 16 millioen menschen, hetgeen zes pet. meer is dan de voorafgaande maand. De minister van binnenlandsche zaken, Ickes werkt nauw samen met den leider der steunverleening, Hopkins, President Roo- sevelts plan voor huizenbouw wordt ge steund door vele vooraanstaande financiers en industrieelen, die gelooven, dat een her leving van het bouwbedrijf noodzakelijk is voor het nationaal herstel. Roosevelts tweede plan, waarmede een bedrag van zes milliard dollar gemoeid is, over een aantal jaren te verdeelen, heeft be trekking op de uitbreiding van openbare werken, het opruimen van sloppen en ver beteringen op het platteland. Indien beide plannen geheel werden aan genomen. zouden de kosten van de „New Deal" daarmee bijna dubbel zoo hoog wor den. Twee pleziervaartuigen in botsing 17 dooden. Uit Mexico City: Twee pleizierbooten zijn ter hoogte van het eiland Carmen aan de kust van den 6taat Campoche, in de Golf van Mexico, met elkander in botsing ge weest 17 menschen zijn verdronken, o.m. de bekende Mexicaansche stierenvechter Luis Freg. TRAGISCH GEVAL TE BERLIJN BERLIJN, 13 Nov. De ontslagen hooge ambtenaar van den Rijksbank, Koeppen, die verleden week in Schutzhaft werd ge nomen .awxgezien hij van nat.-soc. zijde er- van werd beschuldigd, huurders uit een hem toebehoorende woning te hebben ge zet wegens achterstallige huurschuld, waar door hem gebrek aan sociaal gevoel werd ten laste gelegd, heeft zich gisteren in zijn cel door ophanging van het leven beroofd. Zooals gemeld, ging de zaak om een huurschuld, die Koeppen door de recht bank was toegewezen, doch men had van nat.-soc. zijde een zoodanige voorstelling van de zaak gegeven, dat een menschen- menigte voor het huis van Koeppen samen schoolde en de ruiten inwierp. BURGERSTRIJD IN MEXICO MEXICO-CITY, 13 Nov. In 't in den Staat Puebla gelegen dorp Atlico, kwam het tus schen twee vijandige groepen dorpsbewo ners tot een schietpartij, waarbij één per soon werd gedood en elf werden gewond. In het nabij de stad gelegen dorpje Aca- jete drong een menigte het huis binnen an een vrouw, die met haar dochter ijve rig propaganda maakte voor het socialisme en doodde de beide vi-ouwen met steen worpen. LONDEN, 13 Nov. Uit Belgrado wordt ge meld, dat aldaar een wijziging van de grondwet wordt overwogen, waardoor het den jeugdigen koning Peter mogelijk wordt gemaakt naar Engeland terug te keeren om daar evenals voor den moord op zijn vader, wijlen koning Alexander, weer de school te bezoeken. Uit Warschau: Op den straatweg nabij Poznan is een vrachtauto met 25 jongelie den, die van een voetbalmatch huiswaarts keerden, van den weg afgeraakt en van een helling gestort, met het gevolg, dat zeven inzittenden ernstig gewond werden, van wie twee in levensgevaar verkeeren. Acht erdere inzittenden wei'den licht gewond. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Later zijn twee des gewonden overleden. SLAPELOOZE NACHTEN DOOR SPIT. Na drie weken Kraschen werd het beter. «Een j«ar lang heb ik gesukkeld met spit in den rug en hevige pijnen in de beencn. Zelfs zoo erg, dat ik 's nachts niet kon slapen. Ik heb hiervoor alle middelen aan gewend, maar niets hielp, totdat ik er ein delijk toe ovei-ging om eens Kruschen Salts te gebruiken. En ik had het nog geen drie weken gebruikt, toen kon ik al weten, dat het gaando weg beter werd. En nu kan ik er beslist niet meer buiten, want ik had het een week niet gebruikt en de pijnen kwa men weer terug. Daarom heb ik dan ook weer een potje aangeschaft. Ik kan Kruschen Salts dan ook ten zeerste aanbevelen." B. J. W. te B. Indien de afvoerorganen niet behooi'lijk functionneeren, ontstaat in het lichaam een ophooping van schadelijke afvalstoffen en urinezuur, wat de ondragelijke rheumati- sche pijnen kan vcrooi'zaken. De zes ver schillende zouten in Kruschen drijven deze afvalstoffen en urinezuur langs den natuur lijken weg zachtjes en volkomen uit het lichaam: de „dagelijksche dosis" Kruschen zal daarna de afvoerorganen blijven aan sporen om alle schadelijke stoffen geregeld uit het lichaam te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend vei*krijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naatn Rowntreo Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Moorden in Macedonië Ruim honderd lijken gevonden. De Bulgaarsche politie heeft in het mijn- gebied van Macedonië talrijke lijken ont dekt van personen, die in de laatste 10 jaar om het leven zijn gebracht, In het geheel zijn ruim 100 lijken gevonden, o.a. die van 10 leden van een gemeenteraad en ook lij ken van vrouwen en kinderen, die waar schijnlijk gemarteld zijn. Het ondex-zoek duurt nog voort. De spanning te Weenen Uit Weenen: De toestand alhier blijft ge spannen, hoewel de gevreesde uitbarsting van ontevredenheid bij de communisten en socialisten is uitgebleven. Tal van pex-sonen zijn gearresteei-d. Overal staan met machi negeweren bewapende manschappen. Gisteren zouden 1600 machinegewe ren zijn in beslag genomen, welke door de communisten als „zeep" zou den zijn ingevoerd. De moord te Marseille Hongarije's onderzoek geëindigd. De Hongaarsche politie deelt mee, dat haar onderzoek inzake den aanslag te Mar seille geëindigd is. Zij heeft geen andere tot dusver onbekende feiten weten op te duiken. Zij heeft in dit vei'band alles ge daan wat haar vanwege Zuid-Slavië en Frankrijk verzocht was. Van de honderden door haar verhoorden en de 21 gearresteer den kon geen enkel persoon in verband wor den gebracht met den aanslag. Ook bleek niet of de moordenaar Wlade Georgieff ooit in Hongarije is geweest. Op in Hongarije verblijvende Zuid-Slavische staatsburgers- zal ook vex-der worden toegezien. De voorbereidende vlootbesprekingen Geen geh*>?mo onderhandelingen. Mac Donald, wiens aanklacht gevestigd was op de in de V. S. gepubliceeixie ver klaringen, heeft de volgende verklaring in verband daarmede afgelegd. Ik stel er prij3 op, dat men duidelijk weet, dat de Ameri kaansche vertegenwoordigers op de hoogte gehouden zijn van wat gebeurt tusschen Japansche vertegenwoordigex's en ons zelf, evenals de Japanners op de hoogte gehou den zijn van wat tusschen de Amerikanen en ons is bespx-oken. Negen leden der I.M.R.O. vermoord Uit de Macedonische stad Petx-itsj wor^t gemeld, dat de autoriteiten op een veld bij de treinhalte Pirin een graf, inhoudende negen lijken, hebben gevonden. Alle lijken zijn geïdentificeerd. Het betreft uit hetdox-p Krupnxk afkomstige lieden, die tegenstan ders waren van den leider der 1MB O, Mi- chailof. De moordenaars zijn reeds drie maanden geleden geairesieex-i. De Saarpolitie Mac Donald ove* de aanwerving. In het Lagerhuis is gisteren de vraag tot de regeering gericht of op het oogenblik voormalige Engelsche officieren met goed keuring van de Engelsche regeering aange worven worden voor de politie in het Saar- gebied, Mac Donald verklaarde hierop: Van voor malige Engelsche officieren is een aantal verzoeken ontvangen. Zij zijn doorgezonden naar de regeerings-commissie van het Saar- gehied, nadat tevoren zekere punten waren onderzocht, zooals bijv. de vx-aag of de be trokkene reeds beschikte over ervaringen in politiedienst en of hij in staat was de Duit sche en Fransche taal te gebruiken. De be doeling van dit onderzoek was doellooze vex-zoeken reeds onmiddellijk op zijde te leggen. ERNSTIG DYNAMIET-ONGELUK SAN FRANCISCO, 13 Nov. Te Availon op het eiland Catalina aan de Californische kust is, bij het overladen van 7500 pond dy namiet uit bussen in zakken, het dynamiet door tot nog toe onbekende oorzaak ont ploft. De kleeren der negen arbeiders, die met het overladen bezig waren, geraakten in brand en zes hunner verbrandden le vend. Twee werden levensgevaarlijk ge wond en een arbeider wist zich te redden door met zijn brandende kleei'en in zee te springen. Joodsche advocaten in Oostenrijk Verre In de meerderheid. De Bond van Duitsch-Arische advocaten heeft een verzoekschrift gericht aan hat bondsministerie van justitie, waarin een nieuwe verdeeling der bestaande Weensche „Rechtsanwaltkammer" gevraagd wordt, opdat de Arische, Chrlstelijk-Duiische advo caten hun aangelegenheden zelf kunnen be sturen. Er wordt op gewezen, dat het totaal aantal advocaten van den Weenschen „Amtsring" der Neder-Ooslenrijkers en van het Burgenland 2459 bedx-aagt, waai'van 1939 Joden en 520 Ariërs. In \Veenen zijn 320 Arische en 811 Joodsche advocaten. BINNENLAND Levensvragen Waarover wij ons bezinnen moeten De heer B. v. d. Kolk, te Amersfoort schrijft ons: 'k Ben geen econoom, 'k Matig me dus geen oordeel aan, en verbeeld me geenszins dat ik de oplossing van het vreeselijke vraag stuk van de crisis één stap genaderd ben. 't Gaat ons leeken als vele anderen: wij weten het niet De eenige troost daarbij is, dat de knap- sten uit de knapsten het ook niet weten. Toch meen ik, dat de Christenen van Ne derland zich wel terdege op de moeilijke problemen van onzen tijd moeten bezinnen, 'k Heb zoo'n heimelijke vrees, dat we thans bezig zijn, de liberaal- kapitalistische ge dachten trouw voort te zetten, terwijl we nog nimmer een ernstige poging waagden, om bij 't licht vqn Gods Woord een ander economisch stelsel op te bouwen. Wat onze tegenwoordige rechtsche mi nisters doen, zou met alle eerbied voor hun kunde en positief christelijke overtui ging ook door even knappe liberale mi nisters gedaan kunnen zijn. En daarbij zakken wo toch maar steeds dieper weg. Het staatsbudget moet ontlast worden. Daarom maar vermindering \an salaris sen en loonen dergenen die in Rijksdienst zijn. De steunnormen moeten omlaag, want alles moet zich aanpassen aan een lager ni veau. Alles, uitstekend, maar zijn we daarbij op den goeden weg? We zwemmen in de melk, daarom af slachting van straks woer ruim 100.000 stuks ruidvee. Maar ondertusschen kan de vrouw van den arme en van den werklooze geen melk koopen omdat ze geen 0.12 per liter kan betalen. Ondex-consumptie en daardoor over productie. En we konden het toch zoo goed gebruiken. De boter is zoo duur dat 't gezin van een gemiddelden rijksambtenaar geen natuur boter meer gebruiken kan en zich dus wend heeft tot do margarine. Maar deze is door de cx-isismaatregelen o.a. 25% na tuurboter zoo duur geworden, dat de arme ook deze niet kan koopen. En ik weet menig gezin, waar de vader werkloos is en waar men dientengevolge droog brood eet. Maar waarom dan geen vet? Ook al weer door de crisismaatregelen te duur gemaakt voor de schaarsch bedeel den. De regcerlng wil den melkstroom stuiten, maar weet ze dan niot, dat er duizenden snakken naar goedkoope melk, goedkoope boter of margarine of vet. Met de aardappelen staat het al evenzoo. Welk huisgezin van een werklooze met een gezond aantal kinderen kan dag aan dag voor 4 Kg. aardappelen 4 maal 0.08 is 0.32 betalen? Daarom eiken middag maar geen warm eten.En ondertusschen worden op last onzer regeering millioenen Kg. aard appelen gedenatureerd. Evenzoo met groen te, vleesch, brood. Kunstmatig worden de prijzen hoog gehouden en het daardoor aan den arme onthouden, en het kostbaarste ge schenk, eten en drinken dat God voor deze wereld geeft, wordt vei'nletigd. De loonen moeten omlaag, 't Zij zoo. Maar de onderconsumptie, straks het gebrek, loert bij menig gezin om den hoek, terwijl er ook in ons land ln overvloed is. De Heere geeft rijke zegeningen ln over vloedige oogsten en door onze wijze, maat schappelijke maatregelen onthouden wij dat aan den arme, die het zoo noodig heeft. En dat alles, om de prijzen maar veilig te stol len, de pachten en hypotheekrenten maar te kunnen betalen. Mag dat, kan dat? Is dat alles wel ln overeenstemming met Gods Woord, met Zijn heiligen wil? Is dat alles niet een erfenis uit den libe- raal-kapitalistischen tijd? Kunnen en moe ten we daar niet iets anders togenover stel len? 't Zijn alle maar eenige losse gedachten, die ik hier geef, eenige vragen, waar ik geen antwoord op geven kan, maar die daarvan ben ik overtuigd leven in de har ten van vele eenvoudige Christusbelijders in Nederland. DE HAVENS VAN HET JULIAN ARAN AAL In antwoord op een brief van de Kamer van Koophandel voor de Limburgsche mijn streek heeft de Minister van Waterstaat me degedeeld, dat van rijkswege geen haven ter beschikking gesteld zal worden aan het Ju- lianakanaal bij Born. De oevers van de berghaven zullen onder nader vast te stellen' voorwaarden ter be schikking van handel en industrie worden gesteld. Op een spooraansluiting kan daar niet gerekend worden. Rechtzaken. Haagsche Gerechtshof Het Gerechtshof heeft arrest ak vain het communistische raadslid van Schiedam, W. C., geïntimeerde van een vonnis van den politierechter te Rotterdam, waarbij hij is vrijgesproken van de he.m ten kuste ge legde opruiing tn het openbaar. Verdachte zou op 10 Juli jl. in een openbare vergadering van don Schiedamschen Beetuur- lersbond, in verband met de rolletjes te Am- iterdam o.m. hebben gezegd: „do tijd van pro- debal >rblj; gevochten worden, wij moeten vechten tegen het mlnlsterie-ColIJn". Door den advocaat-generaal was vernietiging ran bet vrijsprekend vonnis gevraagd, met ver- lordeellng van C. tot 2 maandien gevangenis- Hét hof heeft het vrijsprekend vonnis van den politierechter te Rotterdam bevestigd. VRIJSPRAAK De redhtbank te Rotterdam heeft M. de K., eehtgepoote van D. en haar dc-chter E. C. D.. vrijgesproken van de haar ten laste gelegde meineed ln een strafzaak tegen den echtgenoot van de eerste verdachte. Het hof heeft dit von nis bevestigd, LICHAMELIJK LETSEL VEROORZAAKT De rechtbank te Mldde vrijgesproken van de he: overtreding van art. 308 W.v.S. (het ken van lichamelijk letsel door schuld). Het hof heeft dit vonnis vernietigd, en C, veroor deeld tot betaling van een geldboete van 300 subs. 60 dagen, alsmede tot betaling van een bedrag van 137.50 als schadevergoeding. OPLICHTING E. B. Is door de rechtbank te Middelburg ter ake van oplichting, veroordeeld tot i maund evangenisstraf. Het hof ,:«eft dit vonnis met erbeteriug van gronden, bevestigd. VRIJSPRAAK De rechtbank te Dordrecht heeft A. R„ ter ake van meineed veroordeeld tot 6 maanden ova.ngenlsstraf. Hot hof heeft dit vonnis ver nietigd cn verdachte vrijgesproken. Uit Oost-lndie PANTER GEDOOD BATAVIA, 13 Nov. iAnota). Achter Goe- noengeaharis nabij het stadcentrum van Batavia is een groote panter neergeschoten. Vermoedelijk is dit exemplaar het mannetje van de panter, welke eenige maanden gele den in het midden van'Batavia is gezien en daar is gedood. De thans neergeschoten panter is door den dierenhandelaar Vogel poel door middel van een revolver neen DALENDE WATERSTAND BATAVIA, 13 Nov. De resident van Pon- tianak seinde, dat het water in de Malawi- rivier snel daalt. Sedert 10 Nov. is de 6tand van het water bij Nangapinam 1.25 M. ge daald. In de onderafdeeling van Sintang staan ten gevolge van de hooge waterstand in de Kapoeasrivier vele aanplantingen aan rivie- ren gelegen, onder water. Bijzondere voedsel voorziening is daan- echt or niet noodig. Volgens een nader telegram is het waóer bij Nangapinoh 2.25 M. in totaal gedaald., waardoor ook de pasar vrij van liet water is gekomen. Ook in de Kajanstreek is belangrijke eohade aangericht, doch ook daar zakt het water snel. Gemengd Nieuws. Wolvega uit zijn millioenen- droom ontwaakt Onstemming tegen Wethouder Muurling Nu Wolvega uit zijn mooie millioenen- droom is ontwaakt, is het wrevelig, om dat het zich voor de nuchtere werke lijkheid van allen dag ziet geplaatst, cn zich lichtelijk belachelijk voelt. Wet houder Muurling en burgemeester Maas, tot voor kort de gewichtige mannen, die er meer van wisten, zijn thans bezig, het elkander warm te ma ken met de vraag naar iedere verant woordelijkheid. Het is een: en hy zei en toen zei ik net als bij schooljon gens. De Leeuwarder Crt, die met wethouder Muurling eens gepraat heeft, vernam van de zen, dat hy xu'et gezegd zou hebben: ik heb den motor zien draaien. „Wat mijn aandeel in de heele zaak betreft, diene zoo verklaarde hij aan den vertegen woordiger van genoemd blad dat ik op den derden Woensdag in September den heer War denier in verbinding heb gebracht met burge meester Maas. Na dien tijd is Wardenier af en toe met den burgemeester op reis geweest. Over deze reizen werden geen mededeelin- gen gedaan in B. en W. doch door deze hou ding van den burgemeester maakte de zaak op ons een meer betrouwbaren indruk. Op Maandag 29 October deelde de burgemeester aan de andere leden van het dagelijksch be stuur mede, dat het Nieuwsblad van Friesland zich tot hem had gewend om inlichtingen. Door den burgemeester krachtig aan te raden thans geen mededeelingen aan de pers te strekken, wist ik ontijdige publicatie den kop in te drukken. Op Donderdag 1 Nov. was het college van B. en W. weer bijeen. Ik had reeds iets ge hoord van een pereconferentie en toen ik mr Maas hiernaar vroeg zeide hy, dat deze 'i middags om 4 uur ten gemeentehuize zou worden gehouden. Ik was over deze mededeeling zeer schrikt en zeide: „Maar burgemeester, dat mag en zal ook niet, dan loopt de zaak mis". Mr. Maas antwoordde hierop: „Ik kan het nu niet meer afzeggen." Door mijn houding is mr Maas blijkbaar zenuwachtig geworden, althans toen de heeren zich aandienden, besloot hij ze te ontvangen in tegenwoordigheid van het volledige college van B. en W. En in deze persconferentie, die door den burgemeester is doorgedreven zeer tegen myn terwijl de andere wethouder vrijwel var niets wist wy werden door mr Maas vrij wel buiten alles gehouden in deze perscon ferentie ligt nu m.i. de groote fout. Hierdoor de uitvinding tot een te vroeg geboren kind je geworden. De zaak was nog niet af en door .ontijdige publicatie komt nu de ontgoocheling. Anders was het mogelijk wel iets geworden, Immers de teekeningen en de explicatie er van maakten op ons steeds een betrouwbaren indruk. En niet alleen op ons, maar ook op technisch mee* geschoolden. Steeds heb ik dan ook op het standpunt gestaan: Laat ons al- wachten wat er van terecht komt en er uit de gemeentekas liever een som van f 25 voor hebben dan ons de zaak te laten ont glippen. De burgemeester ie echter veel te voortvarend geweest en hierdoor is het uitge- loopen op de debacle en zyn ons moeilijke dagen bezorgd. Ja en neen! Intusschen houdt de redacteur van de „Mep- peler Courant" vol, dat de heer Muurling per tinent heeft verklaard, dat hij den motor sta tionair heeft zien draaien. By dit onderhoud was tevens aanwezig de heer F. Canté, direc teur van het pershureau De Beurs te Amster dam en tevens correspondent van een Ameri- kaansch dagblad. Ook deze bevestigde dat de heer Muurling tegenover hem en zyn Meppe- ler collega had verklaard, dat hij en ook de burgemeester den motor stationair hadden zien draaien. Burgemeester Maas zeide nooit reizen met den heer Wardenier te hebben gemaakt. Slechts ééns is hij met den uitvinder meege reden, toen hy naar Hengelo moest om zijn moeder te bezoeken. Hy zou dan tevens in de gelegenheid gesteld worden verschillende me dedeelingen vaxx den heer Wardenier te con troleeren. Toen men in Zwolle aankwam, zeide ik, aldus de burgemeester: Wardenier laat mij nu je motor eens zien. Doch hy antwoordde: Dat mag ik niet doen zonder toestemming van mijn ingenieur» Ik heb dat toen geloofd, omdat de jongen op mij zooals trouwens op iedereen betrouwbaren indruk maakte. Later heeft Wardenier my nog in tegen- oordigheid van wethouder Muurling, eens uitgenoodigd mede naar Antwerpen te gaan. Ik stond daar niet afwijzend tegenover, daar ik, als ik meesing, zou kunnen controleeren of alles, wat de heer Wardenier over zyn derhandelingen met de Minerva-fabrieken ver telde, gegrond was. Van deze reis is echter niets gekomen. Voorts ontken ik uitdrukkelijk, dat ik de wethouders buiten de zaak heb gehouden, in tegendeel, ik heb de wethouders nergens bui ten gehouden. En nu de z.g.n. persconferentie. Zoogenaamd Weerbericht Het dunne pültje geeft den vorlgen etand Hoogste stand te Haparanda 772.2. Laagste stand te Scilly 738,2. Stand vanmorgen halftwaalf 747.3. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind, neve- j lig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen en iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie op de Noordzee blijft lang zaam N.-vvaarts trekken; die in het W. is bij IJsland sterk afgenomen, maar heeft een kern bij het Kanaal gevormd, die nog ver der Z.O. waarts trekt. De hooge drukking in Scandinavië nam in het N. nog toe; die op de oceaan herstelt zich weer. In N.-Scan-; dinavië bleef de vorst streng. Verder Zuide lijk bete -kent zij weinig. In Z. en O. Duitsch land en in Engeland kwam lichte vorst voor. Alleen aan de W.-zijde van de depressie in het Kanaal waait het stormachtig uit N.W. In Engeland valt veel regen, in Z. Frank rijk weinig. Zweden had in de laatste 24 uur I zware regen. In onze omgeving en in Duitsch land komt veel nvist voor. T~ berichten uit Noorwegen ontbreken. Voorloopig is mistig weer met eenige afkoeling te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen 9 uur aan alle posten: Attentiesein neer. TERMOMETERSTAND Stand vacunorgen halftwaalf 4.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 NOVEMBER. Van 's avonds 4.38 uur tot 's morgens 6.52 uuï WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfclden 2.09 2.14 Rreisnch 1.21 1.98 Krill 2.35 2.32 Mnxau 3.71 3.41 Diedeshetm 1.76 179 Mannheim 2.49 2.54 Lohr 1.23 1.29 Malnz 0 29 0.35 Bingen 1.41 1,56 Lobith 9.33 9,70 Nijmegen 7.49 7.i0 St Andries 2.15 2.07 Arnhem 7.53 7.45 Vreeswijk Iw 0.43 Heden Vort) Cnnb 169 IA Fms 1.28 1.2: Coblens 1.85 1,6: Trier 0.88 0.7: Keulen Pusseldorf Rhhrort Wesel Emmerik E™<len° Maastricht 1.50 1.431 0.90 0.71 0.02 0.12 0.33 0.4' 0.90 0.7» -0.Q1 .-0.09 46.45 41.20 40,10 Grevenbicht 28.29 28.20, Venlo 10.87 10.99 Grave (sluis) 4.73 4,26 St Andries 0.73 0.47' HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 14 Nor. Delfzijl 3.42 16.37 Hellevoetsl. 8.01 20.38 Terschelling 0.56 13.46 Willemstad 8.53 21.32 Hanlngen 1.45 14.30 Bronwersh. 7.13 19.48 Den Helder 12.95 Zierikzee 7.30 20,16 I J muiden 8.06 20.42 Wemeldinge 8.01 20.40; Hoek v. Holl. 7.14 19.46 Vllssingen 6.08 18,n7 Schoveningen 7.34 -20.08 Terneuzen 6.45 19,31 ltotteidam 9.09 2_'.o6 Hansweert 7.26 204^ zeg ik, omdat van een persconferentie in den eigenlijken zin des woords geen 6prake ia ge weest. De kwestie was, dat in Wolvega en ook te Heerenveen iets ruchtbaar was geworden, en dat op my door verschillende bladen voortdu rend aandrang werd uitgeoefend nadere mede deelingen te doen. Ik sprak destijds wel eens met Wardenier, omdat zijn mededeelingen en ook van anderen, die met hem in relatie ston den. my betrouwbaar leken. Vooral ook, ornaat ik in het belang der gemeente Wolvega het wenschelyk vond my van den gang vaxx zaken od de hoogte te houden. Ik kon het dan ook goedkeuren, dat de heer Wardenier in myn tegenwoordigheid mede deelingen aan de pers zou doen, d.w.z. aan vertegenwoordigers van de bladen, die steeds om inlichtingen verzocht hadden. Hierbij voeg den zich toen de plaatselijke correspondenten te Wolvega van enkele andere bladen. Ik re kende er op, dat Wardenier aan deze persver tegenwoordigers geen mededeelingen zou doen asl hij niet volkomen zeker van zyn zaak wa6. Zelf wenschte ik er by te zijn om te kunnen verklaren, dat, mochten de plannen voortgang vinden, hier de nooclige grond voor een fabriek disponibel was. Bij nader inzien achtte ik het wenschelijk, dat ook de wethouders tegenwoor dig zouden zijn, opdat deze zouden kunnen con troleeren, wat ik ter persconferentie had ge zegd. Ik herinner mij niet positief wat de heer Muurling omtrent de wenschelifkheid van pu blicatie in de vergadex-ingen van B. en W, heeft gezegd. Het is mogelijk, dat hy tegen ontijdige publicatie heeft gewaarschuwd, maar dit heeft op mij niet de minste invloed gehad. Ik heb zelf volledig myn houding ten opzichte van do publicatie bepaald. Tenslotte verklaarde de burgemeester, - daarmede een groote zelfverzekerdheid sugge reert: Ik aanvaax-d voor mijn houding in de heele zaak voor de volle honderd procent verantwoor delykheid, doch ik wenscht my niet door een der wethouders in een hoek te laten duwen. Het lijkt ons op bet oogenblik feen prettige atmosfeer, in het „Edison-dorp" hoog in het Noorden! Wissellooper verdwenen Met medeneming van f 7000. De Alkmaarsche politie heeft de opsporing verzocht van de 23-jarige wissellooper A. G- te Alkmaar, die bij de Middenstandsbank in betrekking was en die gistermorgen uit de stad is verdwenen met medeneming van een bedrag aan bankbiljetten van f 7000. De jongeman was by de politie niet geheel onbekend. Hy moest voor de Middenstandsbank by de Nederlandsche Bank f 6000 deponeeren, doch hij heeft dit niet gedaan. Wel heeft hy een riet door de Nederlandsche Bank onderteekend stortingsbewijs aan zijn kantoor afgegeven. Voorts had de jongeman nog f 1000 by zich van geïncasseerde wissels,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2