JHruiur Itrihsrijr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. SbonncmcntsprijS Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5324 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 15e Jaargang SbberteirtiepripEn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NIET TER ZAKE DIENENDE Ongetwijfeld verkeeren de vrijzinnig-demo cratische ministers in het huidige kabinet niet in de aangenaamste positie. Van alle ministers geldt vrijwel, dat ze gedurig ge noodzaakt zijn maatregelen te nemen.,welke in strijd komen met de propaganda van de hun bevriende partijen in de laatste jaren. 'Alleen.de leiders van groepen, welke elke verantwoordelijkheid afwijzen en elke cri- tiek loozen, beleven gouden dagen; en ze slaan er zooveel mogelijk politieke winst vit ook. Vast staat echter, dat minister Marchant. fjv. met zijn „aanslag op de openbare school"; minister Oud met zijn afwijzen van belast tingverliooging en hefling in eens en beide ministers samen met hun indolentie tegen over de nationale ontwapening, in een moei lijk parket komen. Dat Dr van Embden, de dóór-slaande sena ior en Mr Joekesi de vaak raakslaande af gevaardigde, tegenover hun partijgenooten komen tp staan, lijdt geen twijfel. Het ware politiek van het laagste allooi iom zich daarover vr ooi ijk te maken. Partij politiek in die zin wijzen we ten eenen- male af. Daarom betreuren we het, dftt met name de Limb. Koeri er t h r. n s geruchten gaat verspreiden over moeilijkheden bij de Kabinetsformatie van hit vorig jaar. I-Iet blad is verstoord os er het antwoord eer Regeering, dat dc- actie, welke in het Zuiden van ons «and gevoerd is vcor min der bezuiniging op de defensie uitgaven, in geenerlei ver! -and staat met dc houding van het Kabinet. Goed. dat mag gezegd; ook ons is niet recht helder, waarom dit mei zooveel na druk incest worden verklaard. Wat onder het volk leeft en tot uiting komt, is altijd voor dc Regeering van belang; onverschil lig hoever dc waardeering en instemming gaat. Maar het is ons ook niet duidelijk, waar om genoemd blad zich nu „van hooggeachte zijde" laat schrijven: „In welingelichte kringen heeft tijdens de formatie van het KabinetGolijn een hardnekkig gerucht geloopen, dat nu wel eenige aandacht verdient Bij de eerste besprekingen zou van vrijzinnig-democra tische zijde aan den formateur de eisch zijn gesteld, dat dr Deckers, de Minister van Defensie in het Ivabinet-Ruys, niet in het. ministerie'Colijn zou worden opge nomen." Daar is toen niets van gekomen; maar Dm afleiding te bezorgen is toen de commis- sie-ldenhurg ingesteld. Wij vragen ons af, welk nut het kan heb ben ihans in retrospectieve beschouwingen te treden over kwesties, welke zich afge>- speeld hebben bij de kabinetsformatie. Zij kunnen slechts de kracht van het kabinet verzwakken, en daarop behoeft nie mand gesteld te zijn. Als de critiek niet zwijgen mag, dan spreke men; doch boven staande beschouwingen £ijn niet ter zake dienende. Trouwens, al is de positie der vrijz.-dem, ministers niet benijdenswaard, zij valt toch gemakkelijk genoeg te verdedigen. Waarom zouden zij bv. het oordeel vféa zen van de S.D.A.P., welke in 1934 een Paaschcongres hield, om de houding der partij tegenover nationale ontwapening en illegale actie te herzien; terwijl haar Zwit- eerscho partijgenooten gisteren met 39 te gen 13 stemanen de noodzakelijkheid van nationale verdediging aanvaardden? Wie met zooveel boter op zijn hoofd loopt, dient zelf de zon der critiek zooveel het kan te mijden. nieuwe wijsheid op te doen; doch waar zij nooit lang of voorgoed blijven; zij zeggen: liever in de Ridderzaal onder bewaking van rechercheurs, dan in het Kremlin onder ko zakken-controle. En ten slotte komt ons daar een der meest militante Nederlandsche feministen spreken over „Vooruitstrevend Brazilië". En in de- Vrijheid, (natuurlijk, waar zou het beter op zijn plaats zijn) schrijft zij deze ode aan de vrijheid der vrouw: „De nieuwe Brr.ziliaansche grondwet heeft met iedere achterstelling der vrouw gebroken. Dit is daarom van zoo groote beteekenis omdat het land door opper vlakte en bevolkingsaantal tot de groot ste behoort en men in het algemeen Zuid Amerika een groote toekomst voorspelt. Door het tot stand komen van de nieuwe grondwet hebben dus ongeveer 15 mil lioen vrouwen dezelfde rechten verkregen als haar mannelijke landgenooten. Zij kunnen haar nationaliteit behouden wan neer ze trouwen, ze hebben het recht op alle regeeringsposities, benoembaarheid tot alle technische commissies en voor zoover ze ambtenaressen zijn, zijn ze eco nomisch volkomen mot, dè ambtenaren ge lijkgesteld. Huwelijk is nooit een reden voor ontslag." Achterlijk Nederland doet op dit oogciv blik precies het omgekeerde. Niet alleen stelt een vrijzinnig minister dezelfde,' die het vrouwenkiesrecht „veroverde" voor, de huwende onderwijzeres te ontslaan; maar op dezelfdo dag, dat Brazilië modern wordt, dienen drie rechtsche Kamerleden an de drie groote rechtsche partijen een anjenderaent in om ook de gehuwde onder wijzeres die geen kcstvyipjter is, te ontslaan. Dat is wel achterlijkheid in 't kwardaat. Neen, dan leve Brazilië! Zou het altcmet ook zóó kunnen zijn, dat Brazilië een b"otjs achter ons aankomt en dat wij de stauens, waar de schrijfster zoo gaarne pleisteren wil, reeds na eenig, soms al te lang oponthoud, weeï zijn ge passeerd?. ACHTERLIJK NEDERLAND De achterlijkheid van ons land neemt gaandeweg toe. Men ziet het groeien bij dag en uur. Volgens de N.S.B. zijn wij Duitschland en Italië, maar vooral het eerste land, mij len ver in ontwikkeling ten achter. Daar beslist één en de rest gehoorzaamt. En dies spreekt men aan de Oostkant terecht van den „dommen Hollander" Gelukkig, 't wordt iota beter. De Provinciale Statenverkiezingen zijn aanstaande en de groote leider der N.S.B. heeft dezer dagen gezegd: „Ik stel candida- ten voor de a.s. verkiezingen, doch tot op de dag der candidaatstelling zal ik geheim, houden, wie dat zijn." 't Lijkt ons wel een raadsel, hoe dat mo gelijk is. omdat men ten onzent nog geen genoegen zal nemen met candidatenlijster. in de elf provincies, welke alleen door Ir. Mussert zijn onderteekend; maar wat het wezen der zaak betreft, gaan we nu wel slap voor stap vooruit. De voet is op de eerste sport van de ladder der dictatuur gezet. De S.D.A.P. houdt ons weer andere voor beelden voor oogen. In Amerika zet Roose velt de bankiers de pen op de neus; in Engeland daalt de werkloosheid door de devaluatie (thans door Ir. Albarda afgewe zen); in Denemarken bevordert men de na tionale ontwapening en in Tsecho-Slowakije zorgt men voor goede schoenen en goede arbeidsvoorwaarden. Maar kom daar hier eens om! De communisten stellen ons Rusland ten Voorbeeld, waar ze gedurig verblijven De loonen van Amsterdams Gemeentepersoneel Verlaging thans bevolen. Aan B. en W. is een Koninklijk Be sluit van 8 November ter kennis ge bracht, waarin zij uitgenoodigd wor den om binnen een termijn van drie maanden over te gaan tot herziening van de loon- en sal'arisregelingen voor de gemeentewerklieden en ambtena ren in den zin als in hun voordracht van 25 September j.l. is aangegeven. De minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. Zooals men weet heeft de gemeente raad geen gevolg gegeven aan de aan maning van de regeering om alsnog de voorstellen van B. en W. tot sala risherziening goed te keuren. NATIONALE SCHANDE? De Ondervoeding Vorige week heeft Minister mr Marchant het in een radio-rede een nationale schande genoemd, dat wij nog altijd ons gebouw niet klaar hebben in de Parijsche Cité Uni versitaire, waar Nederlandsche studenten de Latijnsche cultuur op zich moeten laten inwerken. Er ontbreekt nog vier ton. Indien particulieren daarvan twee ton bijeenbren gen zal de regeering de twee andere beschik baar stellen. Ook wij, aldus schrijft de Tij d, gevoelen voor de Latijnsche cultuur en stellen op prijs wat Jhr Loudon en anderen daarvoor te Pa- weten te bereiken. Maar wij moeten ronduit verklaren, een slechte indruk te hebben gekregen van de opgeschroefde, niet nationale maar nationalistische rede, aan welke de rhetorica van mr Marchant zich te buiten ging. Hij salueerde overdreven met de vlag het liberaal-universitaire Frank rijk, waar heelemaal veertig Hollandsche studenten hun hoogere studie aanvullen, ter wijl in het eigen land bitter op het onder wijs voor het volkskind wordt bezuinigd, om te zwijgen over het nijpen op salarissen en loonen. Het oogenblik voor deze nationalistische radio-oproep is trouwens al heel slecht ge kozen. Reeds zeven ton heeft de Nederland sche edelmoedigheid bijeengebracht voor ons somptueuze gebouw in de Cité Universitaire- Zou de regeering het niet noodzakelijker achten, een radio-rede te houden voor het stichten van een biizonder fonds tot het te gengaan van de ondervoeding in Nederland? Van „nationale schande" gesproken, dat is er een! Voeding van werkloozen en andere ondersteunden Instelling i Commissie HET KABINET ACHTER DE DEFENSIE-POLITIEK Nieuw materiaal, langer oefentijden Opheffing vooroefeningsinstituut Iu de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Defensie, verklaarde de Minister, dat de in verband met de om standigheden nood zakelijk geachte de fensie-politiek de in stemming heeft van het gcheele Kabinet dat ook in dit op zicht volkomen ho mogeen is. De minister wijst voorts de opmerking af, dat „militaristen" hem zouden aanzet ten tot een politiek gericht op uitbrei ding van leger en vloot en verklaart, dat hij zich bij zijn besluiten slechts laai leiden door wat zijn Minister T°ckcrs [officieren en 3 reserve-onderofficieren. I Vooris is aan 23 reserve-officieren en aan T reserve-onderofficieren die aangesloten bij een vereeniging, waarvan het lidmaatschap voor den militair is verboden, op hun verzoek ontslag uit den militairen dienst verleend. Ten aanzien van 28 reser- Vo-officieren is het onderzoek nog gaande. Bij de zeemacht hebben ter zake nog geen jontslagen plaats gehad. Ten aanzien van 1 1 -officier der zeemacht is nog ccn on derzoeik gaand*. Nieuwbouw voor de vloot. Dat de begrooting door het aangevraagde bedrag van 6.3 millioen voor nieuwen aan bouw een militaristisch karakter krijgt, moet de minister ontkennen. Ware gevolg ge geven aan de plannen vervat in het aan- bouw-plan 1930, dan zou tot en met 1935 03.3i millioen voor nieuwen aanbouw zijn besteed, in hoofdzaak voor dat gedeelte der A-loot, dat men het* operatief orgaan in In- die noemt. In werkelijkheid is echter slechts 41.47 millioen uitgegeven voor de in dai plan vóórkomende schepen. Daardoor is dan ook achterstand ontstaan en om daar in eenigszins tegerhoet te komen is nu een bedrag van 6.3 millioen aangevraagd, welk bedrag nog ver beneden het jaarlijksch be drog van- tl.2 millioen van het vlootplan 1930 blijft. De „Vooruit" verneemt, dat vanwege het departement van Sociale Zaken zeer binnen kort een Commissie zal worden ingesteld, die tot opdracht zal krijgen, voorlichting te ver strekken inzake de voeding van werkloozen en andere ondersteunden. Naar verluidt zullen tot leden van deze Com issie worden benoemd eenige dames van de Vereeniging van Leeraressen van Huishoud scholen, vertegenwoordigers van de Vakcen- ti-ales en enkele ambtenaren van het Departe-ontslagen I vrijwilliger beneden den rang ment. van sergeant (beroepsmilitair), 5. reservo- erantvvoordelijkheid voor de hem toevertrouwde belangen hom gebiedt. Elke inkrimping van beteekenis zou het leger ongeschikt maken, om buiten de vesting Holland op te treden en dus ongeschikt om aan de doelstelling te voldoen. De minister hoopt, dat deze leden in de toekomst hun volle medewerking bij de noodige voorzieningen in 's lands defensie zullen verleencn. Ook volgens den minister moet het gevaar dat voor ons land uit een conflict in Europa zou kunnen voortvloeien oor de naaste tokomst niet. overdreven hoog worden aangeslagen, maar men mag do oogen niet sluiten voor het feit, dat de pa^iningen tussclien verschillende volke ren, niet alleen in Europa, maar ook in andere werelddeelen, in den laatsten tij 1 zijn toegenomen. Het Belgische Leger Het Belgische leger is ongeveer dubbel zoo groot als het Nederlandsche. De sterk te der Belgische lichting is niet 62.000, maar ten hoogste 41000 dienstplichtigen, dus on geveer twee maal de sterkte der lichting hier te lande. De minister geeft voorts cij-. fers nopens Belgische en Nederlandsche ofJ ficieren en beroeps-onderofficieren en trekt de conclusie, dat in Nederland de sterkte aan officieren en onderofficieren aanmerke lijk geringer is, dan in België terwijl bo vendien in België een groot aantal vrijwil lige korporaals beschikbaar is, waardoor o.m. in verschillende instructeursfuncties kan worden voorzien. De actie in het zuiden des lands is niet, althans niet in hoofdzaak, gericht „op de versterking van de bewapening in dat dee! van het land", maar op versterking van de mobiele strijdkrachten. Indien de toestand daartoe aanleiding geeft ligt het in het voornemen, dat voor volgende jaren hoogere bedragen beschik baar komen voor de verdere aanvulling van de materieeluitrusting. Onjuist is de meening, dat een groot deel van ons geschut zeer verouderd zou zijn Behoudens voor wat betreft de bezuini gingsmaatregelen, welke in de ontwerp-be grooting werden aangekondigd, acht de mi nister het niet wel mogelijk, de kosten van de weermacht aanzienlijk te verminderen, zonder de waarde daarvan aan te tasten. Van de maatregelen, door sommige leden aan het rapport der commissie-Idenburg ontleend, wordt de wijziging in de opleiding der beroepsofficieren nader commissioraal onderzocht. Het desbetreffende rapport ziet de minister binnenkort tegemoet. De ver mindering van bet aantal sohoolbatterijen per regiment veldartillerie van drie tot twee heeft de minister reeds meermalen overwo gen, maar hij heeft zijn aanvankelijk voor nemen laten varen in verband met de ern stige bezwaren in de Kamer gerezen. De compagnie torpedisten heeft een onmis bare laak, Wijziging der dienstplichtwei Een wijziging der dienstplichtwet, voor namelijk strekkende tot verwezenlijking van enkele voorstellen der commissie-Iden burg, is in bewerking. Daaruit voortvloeien de veranderingen in de vredesorganisatiën zullen uit den aard der zaak niet worden aangebracht, alvorens de Staten-Generaal van hun oordeel over dc wijzigingen dei dienstplichtwet hebben doen blijken. De minister stemt in met het wel gefun deerde oordeel der commissie-Idenburg, dat „verdere inkrimping der vredesorganisatie niet aaanvaardbaar moet worden geacht". De regeering is van oordeel, dat in de ter genwoordige omstandigheden het niet mo gelijk is, de defensiebegrooting te vermin deren. Het advies van den gouverneur-generaal over de voorstellen der commissie-Idenburg betreffende de marine is binnengekomen, maar de regeering heeft nog geen definitie ve beslissing daaromtrent genomen. Binnen zeer korten tijd kan deze beslissing echter worden verwacht, Militaire luchtvaart. Ten aanzien van de aanschaffingen van vliegtuigen overweegt de minister maatre gelen, ten einde in deze tot meer eenheid en grooter centralisatie te komen. Wat betreft de vraag of ons vliegwapen in goede verhouding staat tot de overige weermacht, mede in verband mot de groeien de beteekenis van het vliegwapen, wordt opgemerkt, dat naar deze juiste verhou ding wordt gestreefd. De vraag of voor verder bcnoodigd mo dern luchtdoelgeschut afzonderlijke credie- tcn kunnen worden aangevraagd, is nog in onderzoek. De verboden verecnigingen EEN BEZOEK AAN PARMENTIERS MOEDER „Een eenvoudige jongen" Maar die een mooie carrière maakte Een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias heeft een bezoek gebracht aan de Soem bawastraat te Amsterdam, waar de ouders van den „Uiver"-piloot Parmentier wonen. Hij trof er Koenes moeder, en een van zijn zusters. Of ik trotsch ben op mijn jongen? En niet zoo zuinig ook, mijnheer! En m'n vijf doch ters niet minder op hun eenigen broer! Koe ne was veel thuis, 't Was altijd een vlijtige jongen, die graag leerde en teekende. En met de jaren groeide zijn belangstelling voor dc vliegerij. Hij is na de lagere school bij Fokker op kantoor gekomen. Vier en een half jaar is hij daar geweest; toen moest hij in dienst! Is hij op Soesterberg geweest? Ja mijnheer, hij heeft daar z'n tijd uit gediend, maar niet bij de luchtvaartafdee- I ling! Wat heeft hij geprobeerd, bij den vlieg Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Biz. 1 Verschenen i de begrooting Antwoord inzake t«v, u dienst een plaatsje te krijgen; ook heeft hij Ten aanden van de herstelling van Hr. Ms. Sumatra wordt medegedeeld dat do commandant der zeemacht verwacht, deze tegen 1 Februari 1935 gereed zal zijn. Vermoedelijk zal het schip daarna weder in dienst gesteld worden. Opheffing vooroefeningsinstituut De regeering, hoewc-l zich ten volle be wust, van de aan de instelling verbonden voordeelcn, heeft zich niet verantwoord ge acht, dit instituut onder de huidige om standigheden te handhaven. Voorts zet da minister uiteen, dat de door verscheidene leden en mede in de afzonderlijke nota van den heer Duymaer van Twist verkondigde meening. dat de betrekkelijke duurte het Vooroeter,ngsinstituut wordt veroor zaakt. doordat dit instituut is gebruikt als depot van hij de vredesorganisatie overcom pleet geraakt beroepspersoneel, op een mis vatting brust. Dc in deze nota gegeven cij fers hebben niet de waarde, dat zij zich zouden leenen tot uitgangspunt van ge- dachtenwisseling. De minister beraamt de bezuiniging door opheffing op f700.000. Een ontwerp Capitulantenwet zal zeer bin nenkort een onderwerp van bespreking uitmaken in den ministerraad en de Kamer spoedig hereiken. Verlenging oefentijd. 'N In hot nieuwe stelsel zullen diverse werk- zaamheden door militairen bij toerbeurt worden verricht. Hirdoor wordt het noodig, het contingent uit te breiden met 2000 man en de eerse oefentijd voor de categorieën, waarvoor deze thans o1/* maand bedraagt, te brengen op zes maanden. Tegenover deze verlenging van den eer sten oefentijd acht de minister het dan te verantwoorden, de beide herhalingsoefenin gen voor de dienstplichtige korporaals en soldaten van 17 dagen terug te brengen tot 13 dagen. De bate van dezen maatregel be draagt f377.000. Opleiding tot reserve-officier. De inlermitteerende opleiding tot reserve officier bestaat nog voor de infanterie en de genie. Het ligt in de bedoeling haar voor de gonie af te schaffen. Voor de infanterie wordt zij gehandhaafd voor een beperkt aantal personen. Korps mariniers. Van het op de bearooting 1934 aangevraag de bedrag van f85.000 als eersten termijn voor de inrichting van een kazerne voor dc mariniers te Rotterdam is nog niets uitge geven. De uitvoering van het werk is aan gehouden in afwachting van de beslissing, te npmen op het voorstel der commissie- Idenburg ten aanziep van het korps mari niers. De loonsverlaging spoorweg personeel De Centrale Bond van Spoor-, Tram- A.T.O.- en Van Gend en Loospersoneel heeft te Utrecht een buitengewone algem. verga dering gehouden, ter bespreking van de aan gekondigde loonsverlaging voor het spoor wegpersoneel. Er werd een motie aangenomen, waarin werd geconstateerd, dat de loonen reeds met ongeveer 30 zijn gedaald, en waarin werd besloten dc aangekondigde nieuwe verla ging met 5 niet te'aanvaarden. De herclassificatie voor rijksambtenaren Het Tweede Kamerlid Mr A. M. Joe lees vei'zoekt ons mede te deelen, dat het. bericht in eenige bladen, volgens hetwelk hij in de vergadering van de federatie Overijsel van den Vrijz.-Dem. Bond de verklaring zou hebben afgelegd, dat de herclassificatie var; rijksambtenaren zal - worden ingetrokken, niot juist is. De lieer Joekes heeft als zijn persoonlijke meening in die vergadering medegedeeld, dat hij verwachtte, dat de regeering.op het plan tot invoering van her- classificatie zal terugkomen. Bij informatie, is aan de „N. Rott. Crt." ge bleken, dat de regeering deze zaak nog in overweging heeft; van andere zijde heeft het blad echter dc mededeeling gekregen, dat het, gezien de tegenkanting in de Tweede Kamer, niet onmogelijk is, dat de heiclassi ficatie zal worden teruggenomen. Een hier mee in verband .gebracht bericht over een nieuwe algemeene verlaging met 2 pet. van salarissen en loonen voor het rijkspersoneel, is. naar liet blad werd verzekerd, niet juist. F.en dergelijke korting zou niet te wachten zijn. herhaaldelijk geschreven of er kans dat hij bij de opleiding geplaatst kon wor den, maar daar is in zijn diensttijd niets van gekomen. Toen hij uit dienst kwam, was hij werkloos, want z'n plaats bij Fokker was door een ander bezet, die er niet voor voel de om zijn betrekking weer af te staan. Door bemiddeling \an een zwager van me is Koene toen eo.nigen tijd in de bouwvak ken werkzaam geweest, Veel nachtwerk! Als bouwvakarbeider heeft hij eens een klap op z'n hoofd gehad met een voorhamer. Het litteeken is nog te zien en de dokter, die hem behandelde, dacht,, dat hij er een ge heugenct (ornis uit zou overhouden! 't Was me een vreugde, toen op een goede dag bericht uit Soesterberg kwam, dat m'n zoon zich daar in z'n oude uniform, die veel te krap was gewordoni melden moest voor cle keuring door de luchtvaart- afdeeling. Juichend kwam hij thuis dat hij goedgekeurd was. Van toen af is 't feitelijk heel vlot gegaan. Op het eind van November trad hij in dienst en half Maart had hij reeds z'n kleine brevet! Een half jaar later had hij zijn groote brevet en kon hij zich sergeant-vlieger noemen. Twee jaar is hij op Soesterberg geweest hij trouwde inmiddels en voelde er niets voor om voor de vier volgende reserve-jaren van zes vlieguren per maand te bestaan. Hij heeft toen ge tracht bij de K.LAL te komen en dat is wonderwel gelukt. Het overige is U bekend. V,"- m'n man er ma.iv, die heeft alles over m'n jongen opeeteekend. Heeft U het dadelijk goed gevonden, dat hij vlieger wilde worden. Eerlijk gezegd, neen mijnheer! Ik vond het een gevaarlijke sport, maar Koene zei steeds, dat je op straat ook kon doodvallen! Bovendien dacht ik dat er voor een jongen van eenvoudige ouders bij het vliegwezen geen plaats was, maar d nrin heb ik me toch vergist! Ziet U Uw zoon vaak? Gelukkig wel mijnheer, antwoordt moe der Parmentier, die haar aandoening niet meer meester is en haar tranen den vrijen loop laat. Koene is een beste jongen voor zijn ouders en zusters. Ik weet, dat hij de eenvoudige jongen blijft, die hij altijd geweest is. Nooit zal hii verzuimen, als hij een vlucht naar Indië gaat maken, afscheid bij ons te komen ne men. Een enkele maal is het voorgekomen, dat hij het te druk had, maar dan stond hij erop, dat wij naar zijn woning in Amstel veen kwamen. Nu wachten we in spanning op zijn terugkomst en niemand zal ous kwalijk nemen, dat wij Woensdag over een week graag op Schiphol de huldiging zou den willen bijwonen. Velen in de buurt weten niet eens, dat het mijn zoon is, die met Moll en de anderen de „Uiver" naar Melbourne heeft gebracht. We plaatsen ons niet graag op den voorgrond. Maar bij zijn aankomst wil ik hem op Schiphol in mijn armen sluiten! Ten slotte stellen we de oudste dochter nog een vraag, die velen houdt. Hoe spreekt men eigenlijk den naam Parmentier uit, gewoon als Parmentier, of als Parmentjee? Tegen beide uitspraken hebben we geen bezwaar' is het lachend gegeven ant woord. Op werkdagen Parmentier en op Zondag Parmentjee lijkt me een goede op- Een bezoek bij de moeder van Parmentier. Nog enkele bizonderheden over de tragische ontknooping van hot Wolvcgasche drama. Blz. 5 Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de begTooting van Buitcnlandschc Zaken. Blz. 9 Dresden als Cultuurcentrum. (Van onzen Duit» schen correspondent). Blz. 3 Kerk Staat i Het reisplan vai de onderzeeboot K 18. tot voorzitter der Zuivel-Steuncommissie: L F Britzei, te Usquert (Gr.); tot onder voorzitter der Zuivel-Steuncommissie: G J Blink, te Wassenaar; tot leden, die met den voorzitter en onder voorzitter der Zuivel-Steuncommissie het dagelijksch bestuur der afdeeling „Zuivel- steun" vormen: J A Geluk, te 's-Gravenhage; Th. C Geu- deker, te 's-Gravenhage; A Hartog, te Was senaar; H Ruytër, te Arnhem; A N Vaan drager, te Rotterdam; A van Wijnen, ta Gouda; tot secretaris der Zuivel-Steuncommissie: Th. C Geudeker, te 's-Gravenhage; tot leden van de Zuivel-Exportcommis- sie: G J Blink, te Wassenaar; L F BritzeL te Usquert (Gr.); J A Geluk, te 's-Graven hage; U Kooistra, te Leeuwarden; J M Wa genaar Hummelinck, te Wassenaar; A van Wijnen, te Gouda; tot voorzitter der Zuivel-Exportcommissle G J Blink, te Wassenaar; tot ondervoorzitter der Zuivel-Export- commissie: L F Britzei, te Usquert (Gr.); tot secretaris der Zuivel-Exportcommissie ir. M de Vos, te 's-Gravenhage. PROVINCIALE UTRECHTSCHE BEGROOTING Jaarwedde Ged. Staten verlaagd tot f 4000. Op verlangen van den Minister Men meldt ons uit Utrecht: Ged. Staten bieden aan de Staten dezer provincie aan de begrooting voor 1935, en deelen in de nota van aanbieding mee, dat het batig saldo, waarmee de begrooting opent, een aanzienlijken teruggang vertoont. Dit saldo, dat voor 1933 bedroeg 336.753 en voor 1934 260.212 wordt voor 1935 6leclits op 12C.719 uitgetrokken. Hiervan wordt voor 1935 gebruikt 100.000, terwijl de rest gereserveerd wordt in de reserve den lande bezig tot nivelleering van de belastingen. Ged. Staten deelen mee, dat de jaarwedde van de leden van hun College vermindert wordt van 5000 op 4000, zulks op verlangen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, hoewel de Prov. Staten od 17 Sept. 1.1. besloten deze jaarwedden te verlagen van 5000 op 4750. Stichting Ned. Zuivelcentrale Benoeming commissies De minister van Economische Zaken heeft benoemd tot leden van de Zuivel Steuncommissie: De opcenten op de inkomsten- en ver mogensbelasting, reeds gebracht van aclif op tien. moeten nu weer verhoogd worden tot dertien. Een grootere bate van 21.000 wordt daardoor verkregen, waarmee het evenwicht in de bcgrooting is bereikt. Zeer vele provinciale subsidies zullen -r, verminderd worden. De toelagen, welke f Ze\ enbergschenhoek (N.-Br.):! worden genoten door veeartsen, in dienst \v üerkhoft, te Amsterdam; J Biemonrl van gemeenten in deze provincie zullen Fzn., te Bleisvvijk (Z.-H.); G J Blink, te moeten afloopen in den tijd van vijf jaar. Wassenaar; J Bosselaar, te Aagtekerke 1 De subsidies voor de verpleging van (Z.); L I' Britzei, te Usquert (Gr.); A C de krankzinnigen zullen verminderd worden Bruyn, te Utrecht; II L Creemers, te Roei niet 33,per patiënt. Hierdoor wordt mond; I- II Dijksterhuis, te Meiizingeweei de provinciale uitgaven 35.000 bespaard. (Gr.); P R Douvves, te 's-Gravenhage; J A De gemeente Utrecht alleen met ongeveer Geluk, tc s-Gravenhage; Th. C Geudeker. 550 armlastige krankzinnigen zal daardoor te s-Gravenhage; A J de Goev, té Moni- 18.000 aan provinciale subsidie moeten foort (U.); W A Goosen, te 's-Gravenhage; derven. Ed. M Goossens.^ te Wassenaar; A Hartog, I -Voor het provinciaal wegenplan wordt te Y\ asscnaar; T J Huisman, te 's-Graven op de begrooting uitgetrokken 250.000. iiagc; ir. It C Jonkman, te Zutphen; V Ged. Staten deelen mee, dat zij zich voor- Keysper, tc Alkmaar; U Kooistra, te Leen 6tellen om in de eerste zitting der Prov. jjjfir'"1 A Kool, tei Oversell ie; JAS Krot. Staten met nieuwe voorstellen te komen rarden te Enschede; K Kuiper, te Oostwoud (N.II.; P Lettinga, te Amsterdam C; P v d Linde, te Rottcidam; L Loohuis, te Bornerbroek (O.); A 11 v d Most, te Bodegraven; II Foo ters, te Koog a d Zaan;.G J van Poppet, te Gilze (N.-Br.); J C Redelé, te 's-Graven- hagc; II Ruyter, te Arnhem; G S Scholtes, te Leidschendam: J C Stahle, te 's-Graven hage; G Stam, tc Amsterdam; G Stecg- mans, te Roermond; G A van Swieten, te 's-Gravenhage: Y K Tamminga, te Leeu warden; A N Vaandrager, te Rotterdam; A II Verkade, te Zaandam; J M Wagenaar Hummelinck, te Wassenaar; A v. Wijnen te Gouda, G J Wilms, te Oud-Sclio (Dr.); L de Winter, te Amsterdam: Woerden, te 's-Gravenhage; omtrent den aanleg van nieuwe wegen. UIT DE ANTIREV. PARTIJ A. R. J. A. De Gouw „Dordrecht en Omstreken" als sub-organisatie der A.R.J.A. houdt Maandag ID Nov. des avonds te acht uur, haar eerste Gouwdag in „Waarheid en Vrede" Museum- straat 24 te Dordrecht. Tngeleid zal worden I- het onderworp „Democratie" door den heer w 1 van Noordenne te Ridderkerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1