rtKflCO) Brieven uit Catalonie Naar en in Zuid-Afrika MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. Allerheiligen op het kerkhof te Barcelona Een trambedrijfwaar Hol landsche tramwegen van zouden watertanden Orde en zelftucht Op aanraden van mijn gastheer en zijn ivrouw ben ik vanmorgen naar het kerkhof gegaan, om daar getuige te zijn van de wijze, waarop de bevolking op 1 November zijn dooden herdenkt. Ik ben met eenige in drukken en ervaringen rijker terug geko men. Mijn eerste ervaring was dat de Spanjaar den in orde en zelftucht heel wat hooger staan dan wij. Ik moest nl. op de Plaza d'Espana de bus hebben, die vandaar naar Tunis aan den voet van het kerkhof voert. Er stonden reeds naar schatting een hon- 'derdtal menschen te wachten. In zoo'n ge- ,val zou zich bij ons een onontwarbaar klu wen vormen, om toch vooral, met verachting van z'n medemenschen, zich een plaats in bus ,tram of trein te veroveren. Hier niets daarvan. Geduldig maakten de menschen uit zich zelf queue langs het trottoir en scho iven bij aankomst van de bus netjes en ge leidelijk naar binnen, totdat deze afgeladen was en vertrok, de achterblijvende queue, die inmiddels weer aangroeide, bleef geduldig pp een volgende afrit wachten. In een Spaansche autobus Ik heb nooit geweten, dat een beperkte ruimte zooveel menschen kon bevatten. Be halve dat in de bus alle zit- en staanplaat- 6eif waren ingenomen, stonden we met ons zestienen op het achterbalcon, dat voor slechts zes passagiers bestemd was. Hoe het den conducteur gelukte, met z'n sigaretje tus 6chen de tanden, zich een weg door die opge pakte vleeschklomp te banen, was me een raadsel, en toch volbracht hij het, om op gemoedelijke wijze allen van een plaatsbe wijs te voorzien. Wat de situatie nog moeilijker maakte was «lat bijna allen van bloemen waren voorzien, die natuurlijk niet in 't gedrang mochten komen en daarom zooveel mogelijk boven de hoofden werden gehouden. Het kerkhof ligt. aan de Zuidoostelijke hel ling van den Montjuich, een rotscomplex, dat als een diluviaal eiland stijl uit de vlakte oprijst en de stad tot aan de zee aan de Zuid zijde begrenst. Hierover later meer. In een doodenstad 't Is beter om van een doodenstad te spre ken dan van een kerkhof. Een breede auto weg slingert er zich tot aanzienlijke hoogte doorheen, aan weerskanten afgezet met palmen, cypressen en accacia's. Er langs vindt men de prachtige graftomben van mar mer of ander kostbaar gesteente, die sterk doen denken aan het beroemde Campo Santo te Genua. Ook vindt men er geheele graf kapellen van rijke families, met een altaar er in, terwijl de sarcofagen, van het schitte rendst marmer, aan weerszijden er van zijn opgesteld en het geheel is afgesloten door een kunstig gesmeed hekwerk. De overgroote meerderheid der graven zijn echter als nis sen uitgehouwen in de rotsen. Bij duizenden en duizenden rijen zij zich zes hoog boven elkaar aaneen langs de breede terrassen, die ;van den rijweg door breede trappen te be reiken zijn. De kist wordt met het hoofd einde vooruit er in geschoven; dan wordt de nis dicht gemetseld en van 'n min of meer luxueuse dekplaat voorzien; soms alleen den naam van den overledene vermeldend, soms en relief uitgehouwen met de een of andere symbolische voorstelling. Vaak is dan de steen nog afgesloten door een glazen ruit. Als de indruk van 't gezicht op al die woningen des doods, torenhoog zich opsta pelend, te machtig wordt, dan behoeft men den blik slechts zijwaarts te richten, om dadelijk weer aan leven en opstanding her innerd te worden. De blik waart dan over de heerlijke Middellandsche Zee, waarover de zon als symbool van levenwekkende kracht haar stralen uitgiet. Vooral dezen morgen bood de zee een onvergelijkelijken aanblik. Door het spel Van zon en wolken was het één gramma van kleuren, van glanzend goud en zilver, blauw en groen tot het fijnste parelgrijs. En daarop een enkel zeilschip, dat er, door gebrek aan wind, slechts langzaam in slaagde, de ha ven, die zich aan den voet van den Mont juich uitstrekt, te bereiken. Liefde en devotie 't Leek wel of alle vervoermiddelen gere- quireerd waren, om de nabestaanden der doo den naar het kerkhof te brengen. Auto's zonder tal, geheele files van taxi's, trams en bussen snorden aan, om hun levende last aan den ingang af te zetten. Met bloemen beladen begaven zich allen, dikwijls heele families, naar de plaats waar hun dooden rustten. En nu mogen wij, als nuchtere Hol- landsche Protestanten daar anders tegenover staan, toch is het aangrijpend te zien met welk een liefde en devotie zij de herinne ring aan hun dooden bewaren. Eerst wor den de graven en ruiten schoon gemaakt en daarna met zorg de bloemen geschikt Beambten zijn overal disponibel om met ladders en trappen de versieringen aan te brengen van de hooger gelegen nissen, zoo dat ten slotte de loodrechte voorzijden der graven één bloemenweelde vertoonen. In gepeins ziet men de menschen dan neer gezeten tegenover het graf hunner dooden. In de grafkapellen brandden de hooge was kaarsen op het grafaltaar en daarbuiten flik kerden voor de graven de vlammen in de oliebekkens, rustende op bronzen drie- pooten. Een aandoenlijk gezicht was dat van een eenzaam man in de kracht van het leven, die voor het graf zijner vrouw de vuur vlam ontstak. Diep onder den indruk van hetgeen ik gezien had, keerde ik naar de stad terug, waar niets er op wees, dat Aller heiligen een van de grootste hoogtijdagen van de Roomsche Kerk is, en dat nog wel in een Roomsch-Katholiek land! Een schrille tegenstelling met den plechtigen ernst en de kalmte van den doodenakker! De prachtstad Barcelona „Barcelona is een prachtstad", begon ik een vorig schrijven, doch dwaalde toen af naar de vlakte van de Llobregat., waarin het gelegen is. Ditmaal hoop ik voet bij stuk te houden en in de stad zelf te blijven. Het eerste dan, wat den bezoeker treft, is haar groote uitgestrektheid met daardoor enor me afstanden. Deze worden echter overwon nen door een tramnet van ongeveer 70 lij nen, die de stad in alle richtingen door kruisen, evenals een uitstekend ingerichte „Metro" dit ondergronds doet. Bussen twee dekkers verbinden voorts het centrum met de buitenwijken, terwijl ten slotte meer dan 3000 taxi's, op alle punten der stad ge stationeerd, te allen tijde klaar staan u met bekwamen spoed naar een of ander ge- wenscht punt te brengen. Voeg daarbij het groot aantal particuliere auto's en andere vervoermiddelen, en ge begrijpt, dat het rij- verkeer heel druk is. En toch niet levens gevaarlijk voor den voetganger zooals in Parijs, dank zij een uitstekend ingerichte ver keersregeling, die op de drukste punten auto matisch werkt en verder door verkeersagen ten met witte helm wordt onderhouden. Het gebruik, dat van de tram (en metro) ge maakt wordt, is voor het gemeentebestuur van Rotterdam om van te watertanden. Maarde tram is hier geen gemeentebe drijf en dus niet aan politieke raadsinvloe- den onderworpen, 't Gebeurt hier dan ook niet, dat men, aan een eindpunt ingestapt, zit te trappelen van ongeduld, omdat de hee- ren van den wagen nog eerst hun pijpje of sigaret moeten uitrooken, alvorens er toe te besluiten af te rijden. Onophoudelijk glijden de trams af en aan en steeds zijn meerdere tramlijnen in de richting die men uit moet ter beschikking, zoodat men in een mini mum van tijd naar zijn doel onderweg is. Ook staat er wel officieel in de wagens en op de balkons, dat ze zóóveel plaatsen be vatten, maar men kijkt niet op een passa gier meer of minder, zoodat ze van 's mor gens tot diep in den nacht steeds met meer dan volle capaciteit rijden, en de onderne ming dus bepaald wel een winstgevend be drijf moet zijn. En dat tegen een laag en vast tarief van 10 centimo's per rit. wat bij het koersverschil voor een Hollander slechts 2 centen uitmaakt. De trams zijn practische, ouderwetsche wa gens zonder voor- en achterkamer en rook kamer in 't midden, wat de vlugheid van het in- en uitstappen bevordert: voor uit, achter in. Maar genoeg over de tram. Een onwillekeurige vergelijking tusschen 't nood lijdend bedrijf der Hollandsohe en het florissante der Barceloneesche tram gaf aan leiding tot deze uitvoerigheid. Madrid voorbijgestreefd De stad, die met haar buitenwijken ruim een millioen inwoners telt en Madrid sedert eenigen tijd in aantal is voorbijgestreefd, be staat uit twee wel te onderscheiden deelen: de oude stad, die zich van Oost naar West uitstrekt van de Middellandsche Zee tot de Plaza de Cataluna, en van Zuid naar Noord van den Montjuich tot voorbij het Parque de la Ciudadela, waar zij overgaat in de vis- scherswijken van Barceloneta. In een wij den kring ligt de nieuwe stad naar alle zijden om de oude heen. Zij is op Amerikaan sche manier bloksgewijze gebouwd en vindt haar hoogste punt in de Tibidabo, 532 M. boven den zeespiegel, en waarheen de voor naamste straten zich min of meer waaier vormig uitstrekken. Terwijl men van den top van beide bergen het schitterendst uit zicht over de stad heeft, vormt de voet van den Montjuich een schrille tegenstelling met dien van den Tibidabo. Aan den voet van den eersten bevinden zich de allerarm ste wijken, waar de menschen leven in krot ten uit allerlei materialen samengeflanst. Vroeger was hier het Joodsche ghetto, van daar nog dc naam Montjuich, d. i. Joden- berg. Aan den voet van den Tibidabo de schitterendste villa's der rijke Barcelonee- zen, in allerlei stijlen, van den Moorschen stijl tot dien van Gaudi, den nationalen bouwmeester van Catalonië, aan wiens brein de meest bizarre bouwwerken zijn ont sproten. Maar van welken stijl ook zij getuigen alle van de kwistige prachtlievend heid der Barceloneezen, die zich ook aan de meeste gewone huizen openbaart. Ik heb .onder alle nieuwe gebouwen in en om Bar celona er maar één ontdekt, dat aan onze tegenwoordige Hollandsche rechtlijnige ku busstijl doent denken, nl. een schoolgebouw, dat den naam van den stichter der Cata- laansche vrijheid draagt Frances Macia. En al die villa's zijn omgeven door de heer lijkste tuinen, trapsgewijze op de rotsen aan gelegd en waaruit slanke palmen omhoog rijzen te midden van de, vooral in 't voor jaar, grootste bloemenweelde. Ook nu, begin Gezicht op Barcelona, BURGEMEESTERS INSTALLATIE De heer A. Smit doet zijn intrede in Sprang-Capelle Blijde en hartelijke ontvangst In de gemeente Sprang-Capelle was het Zaterdag een ongewone dag. Dat ongewone had een blijde reden. De nieuwe burge meester deed z'n intree. En daarom: vlag gen uit, zang- en muziekvereenigingen actief, bloemstukken naar het raadhuis ge zonden, en een fleurige stemming bij de be volking. Centrum van al dit bijzondere, dat wegens de tijdsomstandigheden sober was gehouden maar toch als vanzelf een feestelijk karakter droeg, was natuurlijk het vriendelijke raadhuis, waar bloemen in de vestibule reeds bewezen dat 't geen ge wone raadszitting was die om half drie ge houden zou worden. Bloemen van welkom waren er o.m. van de Herv. kerkeraad, van de phr. vakbonden, van Jongelings- en Meisjesvereenigingen en van verschillende andere organisaties. Tegen half drie vulde zich de mooie raadszaal met z'n prachtig uitzicht over de landelijke omgeving, met tal van genoodig den en belangstellenden. Er waren o.m. do burgemeesters van Loon op Zand, 's-Grave- moer en Waspik, resp. de heeren J. A. Fr Mallens, A. Smits en P. Dekkers (de burge meester van Waalwijk was verhinderd), Ds J. C. Hagen, Geref. pred., Ds W. Bouw- sema, Herv. pred., (Ds. P. K. Keizer was door een begrafenis verhinderd), vele vroe gere collega's en vrienden van den nieu wen burgemeester uit Dordrecht, Ds. H. A. Geus van de Bilt, namens het hoofdbestuur van de Ned. Herv. Bond van J.V. op G.G., in welk bestuur ook de heer Smit zittinp had, de heer T. W. Korevaar van Schoonro woerd namens de afdeeling Zuid-Holl. van dien Bond en vele anderen. Toen de raadsleden waren gezeten, wer den onder leiding van den loco-burge meester, weth. R. Middelkoop (lib.) eerst eenige gewone agendapunten afgedaan, waarbij o.m. bleek dat de gemeentereke ning over 1933 op de gewone dienst een batig slot van f 895 aanwees en op de kapitaal dienst van f 5032. De begrooting voor 1935 werd aangeboden met als eind cijfer f 163,678.01. En toen was het moment van de installatie aangebroken. De nieuwe burgemeester, de heer A. Smit van Dordrecht, werd binnengeleid en door den loco-burgemeester in zijn nieu we werkkring welkom geheeten, echter pas nadat deze had gemeend te moeten uit spreken, dat z.i. de secretaris, de heer D. v. d. Berg (a.r.) bij deze benoeming is ge passeerd. Spr. maakt daarvan echter den nieuwen burgemeester geen verwijt, die immers het recht had in de wedloop mee te doen. Nu hij de palm der overwinning wegdroeg, wil spr. hem sportief gul de hand toereiken en welkom heeten. Gij krijgt, aldus spr., een rustige gemeen te, waar het u bij liet zoeken van het be lang der burgerij, niet aan waardeering zal ontbreken. Nadat hem de ambtsketen was omhan gen, voerde de nieuwe burgemeester het woord. Hij gaf in hoofdlijnen aan hoe hij zich de vervulling van zijn functie voor stelde. Soepel wil hij zijn, maar zonder In strijd te komen met de (anti-rev.) begin selen die hij voorstaat Ernstig wil spr. trachten samen met den raad het goede te zoeken voor de gemeente, al ontveinst hij zich niet dat de meeningen daarbij wel eens zullen uiteenloopen. Na zich op hartelijke wijze gewend te hebben tot den secretaris, eindigde spr. met de bede, dat God hem kracht moge geven voor zijn taak. „Moge daarbij wijs heid aan mijn rechterhand gaan en aan mijn linker rechtvaardigheid." November, is alles nog groen en prijken vele planten nog met hun bloemenschat Per tandradbaan naar boven Nu we toch in de buurt van den Tibidabo zijn, willen we met de tandradbaan maar meteen naar boven gaan om van het ter ras op den top van een der heerlijkste zichten te genieten, die men zich denken kan. Hierop wijst de naam al. Tibidabo is Latijnsch en beteekent: Ik zal u geven. Vol gens de Spaansche overlevering nl. zou dit de Berg der Verzoeking zijn, van welks top de Satan den Heere Jezus .Alle koninkrij ken der aarde" toonde. -Aan den voet Oost waarts de blanke huizenzee van de stad en daarover heen de blauwe Middellandsche Zee, waarvan het water zóó intens blauw kan zien, dat het moeilijk is den horizont te vinden, zoo vloeien het blauw van hemel en water samen. Bij helder weer moet men door den kijker zelfs de Balearen kunnen onderscheiden. Naar 't Zuidwesten doemt het mysterieus rotsmassief van den Montserrat op, waarover nader. Naar 't Westen de rood bruine bergen, slechts schaars met groen be kleed en waartusschen hier en daar een klokkentoren de aanwezigheid van een dorp verraadt. En eindelijk naar 't Noorden de thans reeds met sneeuw bedekte toppen der Pyreneeën, die ik ditmaal het genoegen had duidelijk te kunnen onderscheiden, 't Is te begrijpen, dat de berg, met zijn boschrijke hellingen een druk bezocht punt is voor het uitgaande Barcelona. Men vindt er op den top behalve een kerk met prachtige mozaiek wanden, een draadloos station en een obser vatorium als 't voornaamste aantrekkings punt voor het groote publiek, een groot res taurant met lunapark, 's Avonds van uit de stad gezien biedt dit alles door zijn ver lichting hoog in de lucht een prachtig schouwspel. Langs een mooie autoweg de autowegen zijn uitstekend in Spanje die zich om den berg naar beneden slin gert, bereikt men het eindpunt van 'n tram lijn, die ons weer stadwaarts voert. Een volgend keer over den Montjuich en het leven op straat. Prat de Llobregat, 5 Nov. 1934. Verschillende toespraken Hierna spraken welgemeende woorden van welkom de raadsleden G. J. van Willigenburg (a.r.) voor de rechtsche fracties, J. Kraak voor de arbeiderspartij en J. C. Michaël (lib.).- Hartelijk was ook de wijze waarop de secretaris den nieu wen burgemeester toesprak. Hij consta teerde dat voor een goede verhouding tus schen hen de grondslag reeds was gelegd en de juiste toon vam beide zijden reeds was getroffen. Daarmee was het officieele gedeelte van de plechtigheid beëindigd. Burgemeester Smit richtte zich nu nog in het bijzonder tot zijn echtgenootc en zijn ouders en tot zijn nieuwe en oude collega's. Namens zijn nieuwe collega's sprak burgemeester Dek kers van Waspik, waarna Ds. de Geus sprak voor het hoofdbestuur van de Ned. Herv. Bond van J.V. op G.G., waarin voor 25 jaar bij de oprichting ook een burge meester Smit zitting had, die de vervaardi ger was van het bondslied. De heer Kore vaar voerde nog het woord namens de afd. Zuid-Holl. van dezen bond, de heer A. v. d. Wilt namens de vele aanwezige oud-colle ga's uit Dordrecht en de heer H. Neerings van Dordrecht als voorzitter van de kerke lijke kiesvereen. „Waarheid en Vrede' aldaar. En toen moest de burgemeester naar beneden om de hulde in ontvangst te ne men van verschillende zang- en muziekver eenigingen. Daarna werd gerecipieerd. Via de radiodistributie werden de ge meentenaren op de hoogte gehouden van de gang van zaken in het raadhuis, terwijl ook de toespraken van den wethouder en van den burgemeester via de distributie door heel de gemeente konden worden be luisterd. RUBRIEK^, DINSDAG 3 NOVEMBER 1934 HUIZEN 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 113012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagennuziek en gramofocopL 2.00 Vrouwen uur. 3.00—4.00 Modecursus. 4.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 6.40 Cursus 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonpl. 7.45 Schlagermuziek, 8.30 Gramofoonmuziek. 8.50 Orkest- en solis tenconcert. 9.35 Lezing. 9.50 Vervolg concert. 1035 Vaz Dias eo gratnofoccpl. 10.45—12.00 Populair concert en gramofoonmuziek. HILVERSUM 301 M. AVTO-uitzending. 530— 6.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 1030 Kook en bakpraatje door mevr. R. LotgeringHille- brand.. 11.00 Orgelconcert Fr. Hasselaar mun.v L. Schuyer (cello). 12.00 Ensemble Rentmees ter. 2.00 Voordracht door R. Geraerds en con cert door J. Wolf (teuor). E. Veen (piano) en B. Lensky (viool). 3.00—4.00 Knipcursus. 4.15 Gramofocoplaten. 4.30 Radio-kinderkoor zang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 VPRO Jeugdhalfuur door B. J. Aris. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.00 Piano-recital W. Christie. 7.30 Engelsche les door Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest 9.00 Negro-Spirituals door Marion Anderson (alt). 9.15 Gramofoonplaten. 9.20 „Tartarin de Ta- rascon", hoorspel naar Daudet door T. J. C. Gerritsen. Regie: Kommer Kleijn. 10.00 Omroep orkest oJ.v. A. v. Raalte m.m.v. M. Anderson (alt). 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Kovacs La jos en zijn orkest DROITWICH 1500 M. 10.35-10.50 Morgenwij ding. 11.05 en 11.20 Lezingen. 11.40 Gramo foonpl. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Olo£ Sextet m.m.v. H. Searlc (sopraan). 1.20 Het Birminghamsch Hippodrome-orkest o.l.v. H» Peil. 2.25 Voorde scholen. 4.20 Gramofoonpl» 4 50 Strijkkwartet m.m.v. J. Leggatt (sopraan). 5.35 Het Sharpe Sextet. 6.20 Berichten. 6.50 Koorooncert m.m.v. bariton en luit 7.10 Fran- sche causerie. 7.40 Gramofoonplaten. 7-50 Le zing. 8.20 Pianoduetten door I. Gray cn C. Pol lard. 8.50 Variété-prijsvraag. 9.50 Berichten. 10.20 Lezing. 10.40 Concert door A. Gauntlett (viola da gamba) en J. Ticehurst (cembalo)» 11.30 Voordracht. 11.35—12.20 Lew Stone en zijn Band. PARIJS „RADIO PARIS" 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.20 Orkestconcert oJ.v. Guil- lou. 9.05 „La Grand'mère", spel van Hugo. Hierna „Absurdité", spel van Finn. 10.50 Dans muziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.20—4.20 Omroeporkest oJ.v. Reesen, 7.20 Weensche operettemuziek. 8.20 Hoorspel. 8.45 Saxofoonsoli. 9.00 Zangvoor- dra dit. 9.50 Kamermuziek. 10.201130 Dans- KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.35 Or kestconcert o.l.v. Weisshaupt. 11.20 Orkestcon cert oJ.v. Fenske. 12.20 Ruhrland-orkest o.l.v. Switing 3.20 Omroepkleinorkest oJ.v. Kühn. 4.35 Trioccocert 6.20 Omroepkoor en -kwintet oJ.v Breuer. 7.30 Concert uit Breslau o.Lv. Ernst Prade. Salarissen en pensioenen der Amsterdamsche wethouders Het Seniorenconvent van den Ainsterdam- schen gemeenteraad heeft advies uitgebracht op de voorstellen van de raadsleden Weiss c.s. om het salaris der wethouders te bren gen van f 8000 op f 5000 en om het pensioen in 't vervolg te brengen op f 2500 hoogstens in plaats van f 4000. Dit pensioen van f 2500 zal dan worden uitbetaald gedurende 3 jaar. Het zal pas verder weer ingaan op 60-jarigen leeftijd. De meerderheid der commissie is van oor deel, dat de jaarwedde van de wethouders niet te hoog is, gezien de omvang der werk zaamheden. Een der leden wenschte alle hooge salarissen in de gemeente tot f 5000 terug te brengen. Wat de pensioenregeling betreft, bestond er wel een strooming om daarvan wijziging te overwegen, bijv. pen- BRUSSEL 322 en 484 M- 322 RL: 12.20 Omroep orkest oJ.v André. 1.302.20 en 5.20 Gramo foonplaten. 630 Salon-orkest olv. Walpot 735 dito. S.20 Omroeporkest ol.v. Andre. 1030— 11.20 Gramofoonpl. 4.84 M.: 12.20 Gramofooit- platen. 1.302.20 Saloo-orkest o.lv. Walpot. 5.20 Symphonieconcert. 635 Gramofoonpl. 830 Symphoniecoccert 10.30—11.15 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Zie Keulen. 8.35 „Ein Dorf musiziert", hoor bericht. 9.20 Berichten. 9.45 Wintersportpraatje. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Gramofoonmuziek. sioen te geven volgens een afloopende scliaal, al of niet gecombineerd met een stelsel van herleving van het pensioen op 65-jarigen leeftijd. Nadere voorstellen kunnen hierover very wacht worden. De commissie adviseert ech ter in meerderheid het voorstel Weiss te verwerpen. Reisbrieven van Prol. Dr. V. Hepp Het „In Mèmoriam" voor Cecil Rhodes. Even builen Kaapstad, te Rondcbosch, heeft men een grootsch gedenkteken opgericht voor Cecil Rhodes. Wat mij het meest interesseerde, waren met de ruiter en leeuwfiguren, hoe imposant ook, maar de buste van gebeeldhouwd in een nis tusschen de kolommen, die het kostbare monument naar achter afsluiten. Op een meter of vijf afstands zei ik tot mezelf: net een Nerokop. Dichterbij gekomen lijken de trekken aan wreedheid te ver- 11 Echter spelt de glimlach geen goedhartigheid, maar veeleer zelfvoldaanheid, zoo niet verholen triumfgevoel. Boven de buste leest ge: „To the Spirit and Life-work of Cecil John Rhodes, who loved and served South-Africa" d. i. ,,Aan den geest en het levenswerk van Cecil Rhodes, die Zuid-Afrika lief had en diende". Heeft men hier niet met een beruchte grafsteen-leugen te doen Hier te lande zullen velen, die nog iets van den grooten Boeren oorlog afweten, dit direkt bevestigen. Zij zouden er misschien ,voor in de plaats willen stellen: die Engeland liefhad en 'diende ten koste van Zuid-Afrika, of erger nog: die zichzelf lief had en diende. Toch is zulk een ontraadseling van zijn persoonlijkheid wel wat al te eenvoudig. Stellig werd hij gedreven door een onstuimige eerzucht. Het egocentrische in zijn karakter valt niet te loochenen. Daarenboven bleef hij Engelschman in hart en nieren. De glorie ,van zijn vaderland tc verhoogen, bepaalde zijn daden. Maar daarnaast heb ik gegronde reden om te gelooven, dat het op schrift niet liegt. Inderdaad, hij hield van Zuid-Afrika op zijn manier. Hij zag er meer in dan een wingewest voor Engeland. Men behoeft niet] naar Rhodesia te gaan om er bewijzen voor te zoeken. In Kaap stad en omgeving liggen ze voor de hand. Hij zorgde, dat Van Riebeek aan den ingang van de Pier in Kaapstad een standbeeld ilcrecg, zijn gedachtenis waardig. Hij koesterde oprechte bewon dering voor wat de Hollandsche pioniers hadden tot stand ge bracht. Hij koos als verblijf „Dc Groote Schuur", niet ver van het .tegenwoordige monument gelegen, een bouwwerk in oud-Hol- landschen stijl, dat nu nog door de eerste ministers wordt bc- oond als de parlementaire periode hen naar Kaapstad roept. VI stond in ons blad van 6 November. Van binnen moet het ik heb het alleen van buiten gezien aan een bronzen uitbeelding van de landing van Van Riebeek een centrale plaats toekennen. Het moet schatten in zich sluiten, die de herinnering aan de oude Hollanders levendig houden. Maar hij koesterde niet alleen eerbied voor het verleden van Zuid-Afrika. Zijn streven was er op gericht het volk op een hooger kultuurplan te heffen. Daarvan legt het Universiteitsgebouw van Kaapstad, niet alleen het grootste en mooiste van heel Zuid- Afrika, maar waarmee ook weinige universiteitsgebouwen ter wereld kunnen wedijveren, een onbetwistbaar getuigenis af. Zelf heeft hij de oprichting niet beleefd. De prins van Wales legde den eersten steen cn in 1925 was het voltooid. Maar de wil van Rhodes vormt er het fundament van. En overeenkomstig zijn wensch is het gebouwd op de gronden, welke bij „Dc Groote Schuur behooren. Dat Rhodes voor Zuid-Afrika blijvende verdienste heeft, kan niet weersproken. Indien menschen zwegen, zouden brons, mar mer, graniet ervan getuigen. Doch die verdienste kan niet opwegen tegen den vloedgolf van leed, welken hij over Zuid-Afrika deed woeden. Door zijn toedoen is de bodem gedrenkt met edel bloed, dat nog steeds tot God in den hemel zijn klagende stem opzendt Door zijn toedoen zijn tranen geschreid als bij den kinder moord van Bethlehem. In 1913 schreef president Steijn nog: „Geen wonder dat ons ganse volk ween en dat onse Rachels nie getroos kon word". En Totius dichtte zoo ontroerend teer: Dus denk ik aan die Rachels van mijn land, wat sonder huis of hut eers wreed o'eral werd uit hul wonings uitgebrand, op vlaktes uitgeschud! om daar alleen te krimp van moederwee; wel verderaan harde soldate, macir g'n Jacobs met hul mee om troostend bij te staan. In wij e, wije wereld, ons so vreeslik leeg het hul gesterf maar sie die laagtes het in minste windbewceg die klaagtoon o'ergeërf. Door Rhodes' toedoen moest de oude Kruger vluchten als weleer David voor Saul, den tyran. Zoo iets kan de:pompeuse praal van zijn gedcnktecken u niet doen vergeten. Daarop moet gij, bij alle voornomen tot billijke beoordeeling, zijn steenen kop nog aanzien. Ik sprak later met een paar Engelschen over Rhodes. Hun oordeel luidde: een groot vaderlander, een man van ontembare energie, het grootste genie van zijn tijd ik weet niet of Engel schen zoo luchtig omspringen met het woord „genie" als Neder landers soms doen maar geen hoogstaand karakter. Naar „Kaap de Goede Hoop". In Kaapstad te zijn geweest en niet een autorit naar Kaap de Goede Hoop te hebben gemaakt, zou bijna als een mislukking van een Zuid-Afrikaanschc reis worden beschouwd. Het meest gewild is een tocht rond het heele schiereiland. Maar die vraagt ongeveer 'een acht-uren dag. Over zooveel tijd kon ik niet beschikken. Toch wou ik graag „de" Kaap zien. Daarom moest ik wel den raad volgen om den koristen we" heen en weer te rijden. De trip langs Tafelbaai moest ik dus missen. Een prachtig deel daarvan had ik trouwens reeds mogen bezoeken. Toen ik in Kaapstad aankwam had mijn welwillende gastheer mij o. m. op een uitstapje naar Houtbaai getrakteerd. De baai snijdt diep het land in. De oude Hollanders achtten haar van strategisch belang en stelden hier dan ook batterijen op. Daarvan zijn nog enkele overblijfselen aanwezig. Hun inzicht was stellig zoo mis niet, al zou door de veranderde omstandig heden tegenwoordig een fort hier weinig waarde hebben. Thans ademt de baai enkel vrede. Ge kunt hier volop genieten van heerlijke berg- en zeegezichten. Men heeft hier autowegen aan gelegd, onderlangs en bovenlangs, welke de schoonheid van het landschap op haar voordeeligst doen uitkomen. Gij zit in dc auto als op een draaiende schijf, opdat u maar niets zou ontgaan. In de dalen strekken zich de boomgaarden wijd uit. Op dit oogenblik durft nog slechts een enkel takje zijn kleurigen bloesem beschroomd to toonen. Maar over veertien dagen, een maand hoogstens, zal dc bloeiende Betuwe hier een concurrent vinden De weg van Chapman's Peak (men zou dit kunnen vertalen door „Venterskop") heeft terecht beroemdheid verkregen en behoort tot de schitterendste van dat deel der wereld dat ik bereisde. Valsbaai de Goede Hoop". Dus dan maar de kortste route naar „II Die loopt langs Valsbaai. Om haar te bereiken moet men het Schiereiland dwars over- steken. Het is een lust door een lange rij van tuindorpen te rijden, waar uiterlijke welvaart u toelacht. Het voornaamste daarvan is Wijnberg. Niet ver hier vandaan plantte Van Riebeek den eersten wingerd. Thans ziet men heinde en ver velden met wijnstokken. Want die groeien hier niet langs Vanaf de gebrekkige autowegen geniet men 'n heerlijk panorama schuttingen, muurtjes of tegen heuvelen en bergen, maar frank en vrij in de vlakte. Dit pleit wel sterk voor dc uitnemende ligging van het land, beschermd tegen gure winden, mild van klimaat Wajnbuk, zeggen de Engelschen. Als zij den naam van een plaats niet kunnen veranderen, doen ze niet de minste moeite orn zich de juiste uitspraak machtig te maken, in onderscheiding van ons, Nederlanders. Zij kennen op dit punt geen toegeeflijk heid. Afrikaanders daarentegen, gelukkig niet het meerendeel, gorgelen in zulke gevallen de Engelschen na. Vermakelijk doet dit aan bij Muizenberg, de plaats, waar we bij do Valsbaai uitkomen. De Engelschen verhaspelen dit tot M j o e z e n b u k en sommige Afrikaanders eveneens. Dat moes ten de Hollanders eens gehoord hebben, die in 1795 hier een kamp opsloegen om het Engelsche leger, dat in de nabijheid was geland, in zijn opmarsch naar Kaapstad te stuiten! Overi gens waren die Hollanders niet meer uit het hout van Van Riebeek gesneden. Ze heulden met de patriotten. Hun komman- dant, kolonel de Lillc, dacht bij dc nadering van de zonen Albions: liever bloo Jan dan doo Jan en maakte beenen Neen op de Hollanders uit dien tijd behoeven we niet trotsch te zijn' Men kan het betreuren, dat de Engelschen ons het Kaapgebied hebben ontroofd, maar men moet het in zijn hart toegeven dat onze landgenooten van toen niet beter verdienden. Hot stralende zonlicht, waaraan Muizenborg zoo rijk is, kan die donkere blad- kleuren °nZe niet t0t wit of zclfs maar tot Keel ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9