Rond de uitvinding van Wardenier ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND KNOX BESCHULDIGT DUITSCHLAND Inmenging in de aangelegenheden van het Saargebied De .Arbeidsdienst" geheime politie Spionnage tot aan de Tafel van Knox Bedreiging, boycot, spionnage, diefstal van documenten Het Volkcnbondssecretariaat maakt belangrijk document openbaar inzake Saargebied, afkomstig van de regeerings- commissie, dip, zooals bekend, staat onder leiding van dc-n Engelschman Knox. De Regeeringscommissie zet daarin haar conclusies uiteen ten aanzien van de door haar in beslag genomen documenten bij de huiszoeking in de bureaux van den Vrij willigen Arbeidsdienst, een onderdeel van het Duitsche Front Het Duitsche lid van do Saar-regeerings- commissie is het met het toezenden van di" rapport aan den volkenbondsraad niet eens, aangezien hij niet inziet, dat do vertegen woordigers van het Duitsche Front de voor de volksstemming noodzakelijke orde in ge vaar brongen. Het 26 getypte bladzijden lange docu ment vormt een serie van aanklachten aan het adres van het Duitsche Front betref fende aangelegenheden van hot Saargebied, die zelfs nog, zooals de govonden geschrif ten aantoonen, na het accoord van -i Juni 1934 hebben plaats gevonden. De gevonden documenten bewijzen, dat het Duitsche Front de directe voortzetting is van de nationaal-socia- listische partij in het Saargebied on der leiding van Spaniel, want de or ganisatie schijnt volkomen overeen te stemmen met de organisatie van d» nationaal-socialistische partij in Duitschland. Het rapport levert vervolgens een groot aantal bewijzen voor den druk dien het Duitsche volk op dc Saarbevolking, de ker ken en de scholen uitoefent, waarbij het aan bedreigingen niet ontbreekt. Personen, die de politiek van het Duit- schi front niet volgen, worden in de pers, in openbare redevoeringen, door middel van radio-toespraken aan de kaak gesteld. En tenslotte wordt nog als pressiemiddel de boycot toegepast Het Duitsche Front ontziet zich niet ver dachte personen aan de Duitsche autoritei ten te signaleeron. Een zeer groot stuk is gewijd aan een der onderorganisatres van 't Duit sche Front, den z.g. Arbeidsdienst. De ze staat volgens do commissie gelijk met een geheime politie, die alle le den van het Duitsche Front en zelfs de leiders nauwlettend moet surveil- leeren. De Arbeidsdienst beschikt over snelle ver voermiddelen en de commissie, schat de ef fectieven op een tienduizend personen. De commissie kan niet nalaten het doel van dezen Dienst met dat van de S.S. in Duitsohland te vergelijken. Een volgend hoofdstuk van het rapport handelt over den spionnagedienst van het Duitsche Front. In de archieven v Duitsche Front heeft de commissie een groot aantal gestolen documenten gevonden. De r.-Kath. geestelijken blijken onder een nauwlettende surveillance te staan. De fei ten. die doojr den spionnagedienst aan het licht komen, worden vervolgens aan Duit sche autoriteiten overgebracht. Zelfs wordt de opzienbarende aanklacht geuit, dat de regeeringscommissaris Knox, zelfs in zijn eigen woning bespionneerd werd. Men heeft een aanhanger van het Duit sche Front als huisknecht in de woning van den Saarcommissaris binnengesmokkeld en deze heeft het Duitsche Front regelmatig berichten verstrekt over tafelgesprekken en andere besprekingen, welke Knox met an dere autoriteiten gevoerd heeft. Deze be richten werden dan door 't Duitsche Front doorgegeven aan de rijksautoriteiten in Duitschland. 't Document geeft vervolgens 'n overzicht van de klarblijkelijke betrekkingen welke tusschen een aantal ambtenaren in het Saar gebied en het Duitsche Front bestaan. Voor al de activiteit van den eersten burgemees ter van Saarbrücken, die zich als de ver tegen woord iger van het Dutische Front schijnt te beschouwen is uitvoerig aan de hand van documenten belicht. Ook duiden de gevonden documenten er op, dat de regeringsambtenaren medeplich tig zijn geweest aan het stelen van regee- ringsdoc urnen ten. Verder toont de commissie ean, dat het Duitsche Front ovor zich in het Saargebied bevindende vluchtelingen inlichtingen in wint. om die vervolgens aan de Duitsche autoriteiten over te brengen. In 't 'aatste hoofdstuk verklaart de commissie, dat het Duitsche Front de medewerking heeft verkregen van de Duitscho regeering en van andere Duitsche autoriteiten. Honderden brieven zijn in Saarbrücken in beslag cenomcn, afkomstig van de Duit sche ministeries of officieels instclingen. Gebleken is. dat de Duitsche ministeries meestal haar instructies ten aanzien van de organisatie der volksstemming, politieke propaganda en de inmenging in de admi nistratie door bemiddeling van een zekeren Watermaan in Kerulen aan het Duitsche Front doen toekomen, welke persoon even eens als bemiddelaar optreedt voor het doen toekomen van subsidies uit Duitschland aan het Duitsche Front. Tenslotte spreekt de commissie de mee ning uit. dat alle in het rapport genoemde gegevens dc onwettige inmenging van Duit sche ambtenaren in de Saaraangelegenhe- den. waarvan de meesten van zeer recenten datum zijn. voldoende hebben aangetoond. Duitsche diplomatieke vertoogen Uit Berlijn: De Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers te Parijs, Londen, Rome en Brussel hebben gisteren op de ministeries van Buitenlandsche Zaken de Duitsche vertoogen in de Saarkwestie gehouden. Uit Parijs wordt over het gesprok tusscheD Koster en minister Laval gemeld: Zoowel de Duitsche ambassadeur als ook de minister van buitenlandsche zaken go ven uiting aan de hoop, dat de kwestie van versterking van politiebescherming in het TEGEN PRIJSOPDRIJVING Verklaring van Dr. Gördeler Geen reden voor ongerustheid De Duitsche prijzencommissaris Dr. Görde ler, heeft in een verklaring voor de pers ge zegd, dat in de laatste maanden de prijzen der artikelen voor dageljjksch gebruik zóó geste gen zijn, dat ze voor de groote massa der be volking ondragelijk worden. Hier moet worden i:*» ^grepen. De gewichtigste factoren vo prijsbepaling zijn niet hooger geworden. Loo- nen, renten, belastingen en bedrijfsonkceten zijn niet gestegen. Wat de schaarschte en het duurder worden van grondstoffen betreft, noodig voor de dek king van de dagelij ksche behoeften, er is geen reden ora zich daarover ongerust te maken. En alles wordt in het werk gesteld om te zor gen dat ook in de toekomst daaraan geen ge brek zal zyn. Gördeler hekelde de angst-psychose bij tal van personen. Wanneer de koopers gediscipli neerd bleven en geen vrees meer koesterden, dan zouden de overdreven prijsverhoogingen in zelf verdwijnen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou even streng tegen prijsopdrijving opgetreden wor den als de juiste en normale prijs zou worden beschermd. Gördeler deelde ten slotte mee, dat hij zal beginnen met verordeningen uit te vaardigen betreffende eenige vitale levensmiddelen en kleeding. Hij was van oudsher een tegen stander van prijsafspraken. Deze zijn alleen dan te verdedigen als zij in het belang het geheele volk zijn. Daarom is voor elke prijsafspraak zijn toestemming noodig. Een verordening tegen prijsopdrijving, De Duitsche Rijksminister van justitie heeft aan de justitieele instanties een verordening doen toekomen met betrekking tot de bestrij ding der prijsopdrijving. Hierin zegt hij Het moet worden beschouwd als het ergste ergryp tegen den geest der volksgemeenr schap, wanneer enkele rewctenlooze personen door kunstmatig tot stand gebraclv schaarschte van goederen, door prijsopdrij ving en dergelijke kuiperijen hun eigen deel stellen boven het algemeene volkswelzijn het werk van den Leider daardoor ir vaar brengen. Voor de justitieele overheid •loeit daaruit de onvoorwaardelijke plicht oort tegen prijsverhoogingen en dergelijke kuiperijen, die door wet of verordening straf baar zijn gesteld, in nauwe samenwerking met de *bestuursoverheid zonder verwyl en met allen nadruk in te grijpen en straffen te eischen, die rekening houden met de bijzon dere schadelijkheid voor het algemeen van dergelijke vergrijpen. Voor zoover mogelijk moet gebruik remaakt worden van de bespoe diging der rechtspraak volgens par. 212 van het wetboek voor strafvordering. Bakkers, die te licht brood verkochten. Volgens een officieele mededeeling, is bij steekproeven te Kassei gisteren bij een acht tal bakkers een zoodanig ondergewicht van het brood vastgesteld, dat de bakkerijen middellijk gesloten moesten worden, teneinde verdere proeven te nemen. Het petroleum-monopolie in Mandsjoekwo Uit Londen: Het antwoord van de Japan- sche regeering op de recente stappen te Tokio door Engeland gedaan met betrek king tot zekere aspecten van de nieuwe petroleumwetten in Japan is naar het depar tement van buitenlandsche zaken gezonden, waar het zorgvuldig wordt bestudeerd. De Britsclie oliemaatschappijen, wier groote be langen in den Japanschen handel door de nieuwe wet ongunstig kunnen worden be ïnvloed zijn van den toestand op de hoogte gebracht. Voortdurend is nauw contact gehou den met de regeeringen der V. S. en van Nederland, die ten behoeve harer onderdanen, welker uitgebreide belan gen eveneens bedreigd worden, ook stappen te Tokio hebben gedaan. Japan en Binnen-Mongolië Uit Peking: De Japansche gezant Arijosji, die sinds kort hier verblijft, heeft verschei dene besprekingen gevoerd, waarbij o.m. op den voorgrond werd gesteld, dat het streven naar autonomie in Binnen-Mongolië een in terne aangelegenheid van de Chineesche Cen trale regeering vormt. Japan is niet direct bij deze kwestie geintereseerd. In politieke kringen wordt er de aandacht opgevestigd, dat de uitlatingen van Anjosji opmerkelijk vriendschappelijk zijn gehou den. Weliswaar kon de indruk niet üitge- wischt worden, dat de onderhandelingen van den kant van Japan verder in handen der militairen wordt gelaten. Politiek consult TUSSCHEN HONGARIJE EN OOSTENRIJK Goemboes en Schuschnigg hadden giste ren, te samen met andere ministers van Hongarije en Oostenrijk, een langdurig on derhoud in den door de gasten ontruimden salon van het Semmeringkurhaus bij Wee- Men vermoedt, dat de beraadslaging al leen aan politieke kwesties gewijd was en dat geen economische aangelegenheden be sproken zijn. Saargebied practisch in het geheel niet acuut zal worden. Het gesprek, dat ongeveer een uur duurde betrof verder in de meest tegemoetkomende termen de juiste interpretatie van de vol kenbondsbeslissing, waarover geen overeen stemming kon worden bereikt, aangezien beiden op hun standpunt bleven staan. Men was er zich echter van bewust, dat de beslis sing zoo noodig moest worden voorbehou den aan de ter uitlegging bevoegde interna tionale organen. de Knox, de president van de regeeringscom- missie, heeft aan de commissie-Aloisi, die zooals bekend op het oogenblik te Rome vergadert, verzocht om versterking van de internationale politie in het Saargebied. Het meerendeel van de Duitsche deskun digen en industrleelen heeft Rome al weer verlaten, behalve Vogt, de afgezant van de Wilhelmstrasse, die gebleven is. Men be schouwt de verlenging van zijn verblijf als een wijziging in de houding der Duitsche re geering. Tot Vrijdag toe heeft de rijksregeering geweigerd om de inlichtingen, die door de commissie gevraagd waren, te ver schaffen, waarop de commissie besloot in haar rapport aan den Volkenbond mel ding te maken van dit in gebreke blijven Het schijnt dat de Duitsche regccring thans wel genegen is om tenminste over enkele details een bespreking te voeren. De „brandstoflooze motor" levert brandstol Wolvega is ontnuchterd en hoont Een lichtgeloovig gemeente bestuur Blériot zou wachten op Wardeniers uitvinding Iets over de eeuwigdurende beweging en uitvinders- fantasterij De motor heoft nooit gedraaid! Gister kon men in ons blad lezen, dat de uitvinding van Wardenier minder enthou siast wordt begroet dan tijdens de eerste berichten en de „uitvinder" zelf dupe schijnt te zijn geworden van alle sensatie rond de vermeende brandstoflooze motor. Thans is Wolvega uit den droom ontwaakt en dreigt den „uitvinder" eer hoon dan lof. Donderdag werd Wardenier in de gelegenheid gesteld het bewijs voor zijn uitvinding te leveren. Hij is daar bij in gebreke gebleven. Hij erkende in een conferentie met den burgemeester van Weststelling werf, Mr. Maas, en twee veldwachters, dat hij nooit octrooi had aangevraagd bij den Octrooiraad, doch slechts bij een particulier octrooibureau. Later erkende hij nog, dat de motor in Zwol le nooit heeft gedraaid. Eindelijk be weerde hij, dat zijn motor b ij n a be drijfsklaar was. Ten huize van den burgemeester werd een conferentie gehouden. Na af- loop werd Wardenier voor zijn rust en veiligheid, naar de afdeeling voor zenuwzieken van het Academisch Zie kenhuis van Prof. Van der Scheer te Groningen overgebracht. Heeft de fantasie gewerkt? „De Stellingwerver", een plaatselijk blad, publiceert het volgende: Hoe langer hoe meer begon na de onthul lingen van de vorige week het vertrouwen in de mededeelingen van den heer Warde nier te zakken. Het was b.v. in den aan vang al medegedeeld, dat voor zijn vinding over de geheele wereld patent was verkre gen. Wel meende men zich tc herinneren, dat hij gezegd had, dat het in Engeland nog niet geheel voor elkaar was. Bij onderzoek bleek ons echter, dat bij den Octrooiraad te 's-Gravenhage niets be kend was, en toen wij dit aan Wardenier mededeelden, antwoordde hij, dat hij dat ook niet had beweerd, maar aat bij een octrooibureau een aanvrage was gedepo neerd. Er kwamen langzamerhand meer dingen minder vast te staan. Zoo reden wij Don derdag met den gemeente-veldwachter naar Zwolle en bezochten daar de machinefa briek, waar volgens beweren van den heer Muurling acht van zijn motoren zoudea worden gemaakt De fabrikant zeide ons, Wardenier in het geheel niet te kennen. Toen laatstgenoemde daaarover onder vraagd werd, zeide hij, dat hij nooit had beweerd, dat de motoren bij den fabrikant besteld waren, maar hij dacht er over ze daar te laten maken. Het vertrouwen in Wardenier wankelt Deze en meer andere onjuistheden had den al enkele dagen ook bij den burge meester en anderen het vertrouwen in de vinding van Wardenier aan het wankelen gebracht. Donderdag werd onder leiding den burgemeester een scherp onder zoek ingesteld, waarvan de uitslag was, dat het vertrouwen in de groote plannen voor Wolvega dermate is geschokt, dat thans het geloof in den geheelen opzet is verdwenen. Od alle manieren is getracht van de z.g. uitvinding iets te weten te komen en waar de motor zich bevindt, die hij beweerde ge reed te hebben. Wardenier, die tot heden niets anders verklaarde, dan dat de motor er is. zeide echter, dat deze nog niet geheel bedrijfsklaar was. Maar de volgende week kon hij haar laten draaien. In de veronderstelling, dat vrees voor straf hem weerhield de waarheid te zeggen, heeft men hem op dat punt gerust gesteld. Hij ver klaarde toen, dat er geen motor was, maar hij voegde er aan toe, dat hij tot zijn ver klaring was getart. Wolvega in rep en roer Een verslaggever van de Tel. weet het volgende mee te deelen: Wolvega is roerig. De stemming is onrus tig. Zat er de vorige week nog iets blij moedigs in de lucht, thans is het anders. Nog heerscht er de koortsachtige opwin ding, maar de stemming op straat is slecht. 'olk verzamelt zich hier en daar en scheldt de autoriteiten uit die passeeren. Een van de slachtoffers is een der wethou ders. Toen hij uit het station kwam, werd hij door een escorte Wolvegaërs afgehaald en onder hoongeroep naar zijn huis ge bracht. Het was deze wethouder, die gezegd had, dat de motor van Warcionier het ei van Co lumbus was en om van zijn woorden wer kelijkheid te maken had men een groot geschilderd en daaronder gezet „het ei van den wethouder". Daarmede ging men door de straten, tot de politie aan het spelletje een einde maakte. Het kan verkeeren... Vorige week op de handen gedragen, is Wardenier thans tusschen twee veldwach ters weggebracht. En wat ook typeerend is. is dat zij, die toch zeker de verantwoorde lijkheid dragen, thans deze van zich af trachten te schuiven naar den armen stum per, die nu opgesloten is en waarvoor wei nig medelijden bestaat. De ouderen, die wij zer hadden moeten zijn, zeggen nu plotse ling dat zij het toch nooit recht geloofd hebben. Slechts de familie van den sigaren winkelier, bij wien Wardenier in huis was, zeide: Och, meneer, geloof het niet, hetwa9 geen slechte jongen, maar ze hebben hem gek gemaakt. Wethouder Muurling vertelde nog het volgende: „Mijn geheele bemoeienis in deze zaak geweest het brengen van den uitvinder naar het gemeentebestuur. Ik zag daarin een ge meentebelang. Nadat de uitvinder met B. on W. in contact is gebracht, heeft dc burge meester den jongen geheel en al naar zich toe getrokken. Hij nam hem voortdurend mee op reis; o.m. zijn ze samen naar Hen gelo geweest. Wij, wethouders, kregen slechts weinig van de plannen te hooren. De burgemeester de zondebok? Niemand van ons heeft ooit den motor gezien, naar mijn weten ook de burgemees ter niet Deze heeft de vorige week de veal gecritiseerde persconferentie bij elkaar ge roepen. Ik heb hem in krachtige termen bezworen dat nooit te doen, daar ik de zaak nog niet rijp genoeg achtte, doch de burge meester was zoo zeker van zijn zaak, dut hij zijn wil doorzette. Verder heb ik voortdurend bij hom op aangedrongen ora meer klaarheid te krijgen. Ik geef toe, dat het gemeentebestuur door die persconferentie een zekere verantwoor delijkheid op zich neeft geladen. Ik beschouw die conferentie dan ook als de grootste dom heid in deze geheele affaire, maar u moet niet vergeten, dat wij allen te goeder trouw en in het belang van de gemeente hande len". De burgemeester zeide slechts: „Ik draag de verantwoordelijkheid en zal de critiek moeten aanvaarden. Ik wensch niet mede te deelen op welke wijze Wardenier is over gebracht, doch het is op medisch advies. Verder kan ik mij over deze zaak niet uit laten". Grond voor "e (gefantaseerde) fabriek De „Meppeler Courant" had kortgeleden een gesprek met wethouder Muurling, die toen gewaagde van sen rijksoctrooibureau met rijksingenieurs, die den motor zoudsn hebben verbeterd; met een van die inge nieurs zou Werdenier ook naar een fabriek in Londen zijn geweest. Burgemeester en Wethouders hadden den motor niet in een auto, doch stationair zien draaien. Volgens den uitvinder was het het ei van Columbus en kon men „met den wa gen" een vaart van 160 K.M. halen. Dat het heele dagelijksche bestuur het vertrouwen van den heer Muur ling deelde, moge hieruit blijken, dat de gemeente reeds beslag had gelegd op twee complexen grond, elk groot 60 a 70 H.A, De wethouder toonde een afschrift öfer officieele koopacte, welke als volgt luidt: „Ondergetekende verbindt zich tot 1 De cember 1934 aan de gemeente Weststelling werf in koop af te staan, indien het bestuur dier gemeente zulks wenst, de (het) per ceel (en), kadastraal bekend gemeente Wol vega sectie D. noter grootte van H.AareC.A., voor de som van i mede-ondergetekende Mr. E. N. W. Maas, burgemeester van Weststellingwerf, verklaart de verbintenis voor en namens die gemeente te accepteeren. Wolvega, denOctober 1934. Blériot wachtte op Wardenier....I it „de fantasie aan deze geschisdeni: niet vreemd is', moge ook uit het volgende blijken: ..Voorts werd door den heer Muurling medegedeeld, dat reeds licenties waren verleend aan een groote Belgische fabriek (de Minervafabriek). „Toen we" (de venslaggever van de Mep peler Courant) „den wethouder op onzd beurt inlichtten, dat des middags het ter rein voor de fabriek was goedgekeurd door een ingenieur, zeide de heer Muurling, dat dan de fabriek voor 100 procent safe was. Vermoedelijk zal nu op het terrein, liggende tusschen 6ipoorlijn en Schipsloot en gedeel telijk aan den straatweg WolvegaHeeren- veen, de fabriek verrijzen. Dat zal een ge bouw worden van 300 M. breedte, 280 M. diep en 30 M. hoogte. Er kunnen daarin 14.000 arbeiders worden geplaatst. Voor Wolvega een uitkomst", aldus wethouder Muurlinr. DUITSCHLANDS BUITEN LANDSCHE POLITIEK Een voorstel van den „Führer" Ribbentrop naar Londen. Volgens een bericht in de „Daily Herald" zou Hitier Ribbentrop naar Londen hebben gezonden, om het volgende plan voor te stellen: Duitschland zal zich ontheven verkla- van de verplichtingen vervat in het vijfde hoofdstuk van Jiet verdrag van Ver sailles. in verband met de mislukking van de ontwapening en met name wegens het onzekere karakter van de verklaring van December j.l. betreffende de bewapenings gelijkheid. Berlijn zal zich daarna hereid verkU- n den Volkenbond en de Ontwapenings conferentie terug te keeren. 3. Indien Frankrijk deze procedure goed keurt, neemt het Duitsche rijk ernstig in overweging zijn adhaesie te betuigen met het Oost pact. De „Daily Herald" voegt hier nog aan toe, dat Ribbejitrop, als hij in Londen een bevredigend astwoord ontvangt, naar Pa al gaan. ONTPLOFFING OP MOTOR- TANKSCHIP Tal van zwaargewonden Uit Mobile (Alabama): Op ongeveer 25 kilometer van de Amerikaanscne Zuid- Oostkust is het motortankschip „Caliche" tengevolge van een hevige benzine-explosie in brand gevlogen. Dertien opvarenden, w.o. de kapitein, werden zwaar gewond, de ka pitein het ergst, daar de brug, waarop hij zich bevond, ineenstortte. Men vond hem onder de overblijfselen. Toen de bemanning met behulp van tou wen een reddingsboot wilde neerlaten, sloe gen plotseling vlammen uit het tankschip die de touwen verbrandden. De zwaar ge wonde kapitein stortte verscheiden meters omlaag in de reddingsboot en brak daarhij beide beenen in armen. Men twijfelt eraan of hij het leven zal behouden. In de nabijheid van het brandende schip bevinden zich thans een reeks andere sche- pe. die met alle middelen het vuur trach ten te blusschen. Men vreest echter, dat dit wegens den omvang van den brand niet ge lukken zal. Nader wordt gemeld, dat één der gewon den overleden is. i De wethouder bevestigde ons, dat den lieeu* Wardenier millioenen waren gebodei voor het afstaan van zijn vinding. Reeds was een directeur voor de fabriek benoemd Deze is in functie tot en mot 193S. Daarna zal de heer W., die intussohen zijn tijd aan studie besteed zal hebben, als directeur op treden Sensationeel was de laatste mededeeling van den wethouder. Hij wees er ons op, dat de vlieger Blériot de eerste Kanaal- vlucht! op het luchtvaartcongres te Washington heeft gezegd, dat geregelde Oceaanvluchten thans nog niet denkbaar zijn. Binnen zeer korten tijd zou dat anders zijn. In opdracht van zijn rogeering kon Blériot nog geen nadere verklaringen geven De woorden, aldus de heer Muurling, had den betrekking op de uitvinding, door den jongen Wardenier gedaan. We laten deze conclusie natuurlijk getheel voor rekening van den wethouder", De twee baronnen Aldus besluit de medewerker van de „Meppeler Crt." zijn relaas van het onder houd met dén wethouder. En in een noot wordt nog iets medege deeld aangaande den door den heer Muur ling genoemden „invloedrijken persoon in den lande", door wiens bemiddeling twee baronnon Wardenier aan geld voor de fa briek zouden helpen. Het blad heeft bij dien persoon nadere informaties laten in winnen en daarop heeft hij pertinent ver klaard met deze heele zaak niets te maken te hebben. Een en ander wint hierdoor niet aan betrouwbaarheid! conludeert het blad, dat besluit: Als nu d,e millioenen-baronnen ook maar niet alleen in de fantasie be staan Maar er is nu gebleken, nog meer fan tasie in de zaak te zitten! Ir. W. K. Koster van Grooss heeft op de vraag „Bestaat de brandstoflooze motor9' het volgende antwoord gegeven: „Ja, maar ze is slechter dan de gewone motor; in plaats van 80 pet verlies, is er 85 pet. verlies. In de mijnen wordt ze dan ook alleen gebruikt, omdat deze motor nie! de gevaarlijke mijnexplosies kau veroor zaken. De „algeheele omkeering' Deze motor zal allicht de gemoederen niet zoo verhitten, als we in do couranten lazen. Maar de heer Wardenier zeide ook- „Ik verwacht er een algeheele omkeering in de wereld van". Welnu, dat zal gebeuren, als die gecom primeerde lucht, bevattende de chemisch-: energie van 10 kg. benzine, een energie schept uit niets van 2150 kg. benzine. Schept men die energie uit niets, clan is het een geweldige uitvinding. Alleen: dit is onmogelij k. De heer Wardenier zegt: het is geen per petuum mobile. Allicht, want deze bestaat niet. Maar een „algeheele omkeering" zou involveeren een perpetuum mobile. Ergo: de „algeheele omkeering" bestaat niet. De constructie van den motor laat ons verder onverschillig. Het principe: scheppen van energie is onmogelijk, is een van de grondwetten van de natuurwetenschap; hieraan is evenmin te twijfelen als aan 2 X 2 4 En of men nu allerlei hulpmid delen bezigt, als daar zijn: „ketel", „zijde- lingsche drukcompressor", heel wel, mair dat kan nooit deze natuurwet veranderen. De ingenieur verzekerde ten slotte: Af gaande op de woorden van den heer Warde nier verklaren we deze motor zonder eenig technisch en economisch belang. De eeuwigdurende beweging Dr Ir W. Wessel, octrooigemachtigde to Arnhem, schreef aan de „N. R. Crt": „Zoolang ik van de uitvinding nog geen kennis heb kunnen nemen, zal ik mij na tuurlijk wel onthouden van eenige oordeel velling. Ik volsta derhalve met de opmer king, dat de verschillende publicaties op mij een alleszins cm betrouwbaren indruk maakten en zelfs aanleiding gaven tot de veronderstelling, dat men hier te doen heeft met een vermeende oplossing ven het vraag stuk der eeuwigdurende beweging. Dit vraagstuk is niet nieuw en reeds ge durende eeuwen hebben talrijke zgn. uit vinders naar de oplossing gezocht, die ech ter niet is gevonden. Daarbij heeft men in aanmerking te nemen, dat de grond van theoretische overwegingen en practische proeven het voor iederen deskundige vast staat, dot de oplossing van het perpetuum mobile niet gevonden ken worden. Voorts dient men niet uit het oog te verliezen, da. het in den regel menschen zijn, die zelfs dc meest elementaire begrippen der mecha nica missen, welke zich met dit vraagstux bezighouden". Verknoeide tijd en weggegooid geld Ir Wissel weet uit ervaring, daar hij veel in aanraking komt met octrooi-aanvragers, hoeveel tijd en geld er verknoeid wordt aan „uitvindingen". Zoo kwam hij bij een vinder" van een „nieuwe machine", welk toestel inderdaad bleek te loopen. Het was een klein proefmodel, dat inderdaad func tioneerde, doch bij een oppervlakkig onder zoek ontdekte ik, aldus Ir W., een rubber- slang, die aan de waterleiding was vei'bon den! De waterleiding was dus de bron der energie, zoodat hiermede het geheele kaar tenhuis van den uitvinder ineenstortte. Een ander geval betrof het bekende rad met daarop draaibaar bevestigde hefboomen, die bij het draaien van het rad voor het ver plaatsen van het zwaartepunt moesten zorg dragen. Op papier liep deze machine voor treffelijk, althans naar de meening uitvinder. Ook in dit geval gelukte heit mij met den uitvinder, die ook weer geen enkel begrip van mechanica had, te overtuigen zoodat ook hier weer tenslotte de proef net bewijs zou moeten leveren. Het geloof aan fantasten Uitvinders van het perpetuum mobile (eeuwigdurende beweging) hebben echter steeds kans een willig gehoor te vinden, om dat het groote publiek de opvatting huldigt, dat ook de wetenschap wel een6 een vergis sing kan begaan, en dat juist het ongedach 'e en onverwachte de kenmerken van de are uitvinding zijn. Ik houd mij echter lie er bij de opvattingen van de wetensohan -n het valt te be-trueren, dat nog steeds vele lichtgeloovigen zonder voldoende weten schappelijke en technische kennis door sei> sationeele berichten geloof schenken aan fantasters, terwijl vaak kleine uitvinders, die iets werkelijk goeds hebben uitgevonden, de grootste moeite hebben voor het explci- teeren van hun toch vaak gezonde gedachten Hoe de oplossing van het perpetuum mobile op de fantasie werkt, niet alleen van het groote publiek, doch ook op ont wikkelde menschen, blijkt wel ui*, het feit dat indertijd Pref. M. de Haas, hoogleeraar aan de Techn. Hoogeschool te Delft, aan het slot van zijn college over de technische warmteleer een peroratie uitsprak, die on geveer als volg 'luidde: „En als ik de vol doening mag smaken, dat geen uwer zich later zal bezighouden met de oplossing van het perpetuum mobile, dan acht ik de. moeite en zorg die ik aan dit - ''ege heb bpstced, rijke' id". VANDALEN AAN HET WERK In den nacht zijn te Made de woningen van den burgemeester en gemeentesecretaris met teer beklad: deuren, kozijnen en rolluiken zijn volgesmeerd met teer. Deze vandalen-daad heeft in het rustige dorp veel beroering gewekt. Het is niet de eerste keer, dat zulks heeft plaats gehad. Het vorige jaar is hetzelfde met de woning van den gemeentesecretaris ge- DE BALDADIGHEID TE AMSTERDAM NEEMT TOE De Amsterdamsche straatjeugd kan nog maar steeds niet van de openbare brandmel ders met haar handen afblijven. Niet minder dan 72 maal is in October een brandschel mis bruikt. Ook hetzelfde aantal keeren is de brandweer naar deze brandmelders uitgerukt. Slechts tweemaal vielen de baldadigen in han den der politie Van vorige maanden werden drie door de rechterlijke macht veroordeeld, ieder tot een maand tuchtschool, voorwaarde lijk met een proeftijd van zes maanden. TUSSCHEN TWEE SCHEPEN BEKNELD Een 21-jarige jongeman raakte bekneld tus schen twee schepen, welke in de Amstel te Amsterdam lagen. De jongen viel in het wa ter, doch kon op tijd op het droge gebracht worden. Bewusteloos is hij naar het Binnen Gasthuis gebracht. EEN ONVOORZICHTIG PROFESSOR Toen Prof. H. de Vries uit het Victoria- Hotel te Amsterdam waar hij woont, kwam, zag hü, dat de tram, die hij noodig had, zich in beweging stelde. Met jeugdigen overmoed liep de 67-jarige de tram na om er op te springen, stapte mis en viel. Hij had e«n bloe dende hoofdwond en schaafwonden aan een van zijn handen. In het Binnengasthuis heeft men hem verbonden. ZENDING EN PHILANTR0PIE VEREENIGING „ALLEN CREATUREN" Te Amsterdam heeft onder leiding van Dr. VV. den Boom van Hilversum vergaderd de Internationale Vereen. „Allen Creaturen". De voorzitter heeft uiteengezet, dat de Inter nationale Vereeniging geboren is uit het verlangen van een tiental menschen, die tot verschillende rassen behoorden, hun eenheid in Christus ook naar buiten te manifestee ren. De Vereeniging wil getuigen tegen de verabsoluteering van het eigen ras waar tegen de prediking van de liefde van Chris tus het eenige afdoende middel is. Spreker gaf uitdrukking aan zijn blijdschap, dat zoo- velen. die dit positief-Christelijk standpunt niet deelen, nochtans van hun belangstelling blijk geven. Verder heeft de zoon van den stichter der Witte Kruiskolonie te Salatiga, de heer S. A. van Emmerik gesproken over het werk der kolonie, die op het oogenblik aan 1060 maatschappelijk gestranden een be staan verschaft. De heer P. W. Cohen sprak een slot woord. CLUBHUIS A.MJ.V. Zooals bekend, heeft de A(msterdamsche) M(aatschappij) V(oor) J(ongemannen) in Ned. Indië verschillende tehuizen gesticht waar onderdak wordt verleend aan slacht offers van de crisis die worden geholpen om door den grootsten nood heen te komen. Door dit werk is het eigenlijke doel van de A.M.V.J.-de behartiging van de geestelijke, lichamelijke en maatschappelijke belangen van jonge mannen een weinig op den achtergrond gedrongen. Daarom is men be gonnen om dit weer meer op den voorgrond te brengen. Tot dit doel heeft met te Batavia een clubhuis geopend. Daar worden lezingen gehouden over allerlei interessante onderwerpen en de onderlinge band tus schen de jonge menschen versterkt door het organiseeren van goedkoope uitstapjes. NED. BIJBELGENOOTSCHAP Dezer dager is te Heerlen de Limburg* sche provinciale vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap gehouden. In Limburg hebben tal van leden het boekje „Kracht en Licht" met een persoonlijk woord uitgereikt aan anderen die van Gods Woord vervreemd of er onbekend mee waren. Alle afdeelin- gen hebben de collecte voor het tekort ge houden. De afdeeling Maastricht had een bijzonder mooie collecte, 's Middags hield de Voorzitter ds. P. A. C. Douw es van Weert een belangrijke rede over „De pre dikant en het Nederl. Bijbelgenootschap". Slechts weinig predikanten waren aanwezig. Besloten werd tegen de volgende vergade ring in het bijzonder de onderwijzers uit te noodigen. ECONOMIE EN FINANCIEN RUBBER CULTUUR-MIJ „AMSTERDAM" De directie deelt mede, dat per heden zija verkocht: Van dien rubberoogst 1934 (n kg.): 9.020.000 kg. >r h. kg. Van den ruDberoogst 1935: 3.100 000 kg. tot >oréén 25 ct. netto per h. kg. Naar men weet was blijkens het jongste arverslag de totale kostprijs incl. afschrij vingen 19.93 cents. De prija le due het laatste Jaar dank zij de rubberreatrictlemaatregelen, flnnk eind gestegen. Er la doze w el ling ontsta; Explor&tl Mij. Deze liepen vrij J nd (X 130i geleide- blijkt dat dit '.n Einzlenlijk hoogere Tegenover 180 kg. ton in September, leverde October i productie van 36.480 leg. ton. Op het ter- n Noord Kloeang werd een nieuwe spuiter igeboord met een aanvankelijke productie 207 kub. Meter waterwrije olie en 21000 M3 i per etmaal. Aan de eenigszlna dalende •duetto van de laatste maanden schijnt thans der een einde gekomen to zijn. HOLLAND CANADA HYPOTHEEKBANK e vergadering - Jhr. Mr. E. N. dent van d< Rechtbank. ihandeld werden de voorstel! sp neerkomen dat de pandbrle' mderd In ..Income Bonds". voorzitter deelde mede. dat zijn 21 personen, bevoegd 142.39S s orde. stelde de De vergadering werd hierna gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2