JHriuur r iitsrljr Qtmtattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. N.V, HOUTHANDEL V.HJ, Gemengd Nieuws. VAN SCHIJNDEL CO abomitmcntsprijg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/« ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeslriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang NO. 5322 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 üftbertcntiepriftrn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer .-•••••••. 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 RIJKSBEGROOTING 1935 De balans van het driedaagsch debat (Van onzen parlementairen redacteur.) Wanneer we, dit artikel schrijvend nu de Minister-president nog niet gesproken heeft, de balans opmaken van de Algemeene Be schouwingen over de Rijksbegrooting 1935, dan valt de uitkomst voor het kabinet erg mee. (Intusschen heeft Dr Colijn reeds het woord gevoerd, maar we behoeven niet een regel te schrappen. Aan zijn betoog hopen we Maandag een artikel te wijden.) Van de vele groote woorden buiten de Kamer gehoord, viel in de gehouden rede voeringen niet de minste weerklank te be speuren. Voor hen, die zich door allerlei demagogisch gedoe hebben laten beïnvloe den. moet dat een teleurstelling zijn ge weest. Het geconstateerde feit kan hun de ge dachte bijbrengen, dat zij door allerlei zich democraten noemende agitatoren polities worden misbruikt Als het op constructieve en verantwoordelijke politiek aankomt staan deze met de mond vol tanden. Voor de „listen en lagen eener avonturierspolitiek die onder het mom van een nationale ge zindheid" sprak zelfs niet de heer Al barda van nationale solidariteit! „de volksgemeenschap met vuig verraad be dreigt" is het Nederlandscbe parlement niet toegankelijk; het is daarvoor te koel en te nuchter. We zijn dit met den parlements redacteur der Arbeiderspers, die met de ge citeerde woorden het „constructief betoog" van den heer Albarda inleidde, geheel eens. Vandaar ook, voegen we er als conclusie aan toe, de teleurstelling, welke de rede van den soc.-dem. leider moest wekken. Ook het betoog van den chr.-dem. v. Houten klonk om diezelfde reden hol en leeg in de parle mentaire sfeer. Had de heer v. Houten, die zich kenmerkt door een zeer beperkte poli tieke horizon, geen krantenknipsels en bro chure-citaten om in demagogischen trant to valwerken, bij zou zijn rede hebben kun nen beperken tot de korte verklaring: Mijn heer de voorzitter, 'k sluit mij bij de desi derata van den leider der soc.-dem. fractie aan. Ook overigens is men het Kabinet niet bijzonder hard gevallen. Zijn financieele politiek is bijna niet aan gevallen. „Geen devaluatie", klonk het van alle zijden. Wel waagdo de heer Albarda het om nieuwe belastingen aan te bevelen, maar hij wist vooruit, dat zijn gevaarlijke experimenten niet de m'nste kans van sla gen hebben en ook hem kan het niet onbe kend zijn, dat bij verhoogde belastingen de belastingopbrengst zich voortdurend in da lende lijn beweegt. En niet onjuist was ook de opmerking van den heer Aalberse, dat liooge belasting tegenwoordig veelal grooter werkloosheid gaat beteekenen. Dat is te be grijpen door allen, die zich niet laten mis leiden door de apert leugenachtige voorstel ling, welke wel gegeven wordt, als zou dc Regeering „het kapitaal" zooveel mogelijk snaren en den druk der tijden vrijwel een zijdig leggen op de schouders der financieel minst draagkrachtigen. De „dansende valuta's" om met den heer Schouten te spreken zullen dus niet met de Nederlandsche gulden worden ver meerderd, indien we daartoe niet, door thans nog niet voorziene omstandigheden, zouden worden gedwongen. Komen we tot de „aanpassingspolitiek" van het Kabinet, dan valt te constateeren, dat buiten degenen, die in dezen tijd hun Ziirich nog niet hebben en vergeten zijn. dat zij indertijd de eersten waren, die in Amsterdam salarisverlaging voor het ge- meentepersoneel voorstelden ook daar over geen schokkende meeningsverschillen zijn te registreeren. Natuurlijk: want wie devaluatie afwijst, moet tot de aanpassings politiek komen. Deze behoort niet eenzijdig te zijn. Ze is dat ook niet, al zouden velen de doorwer king aan de zijde der „vaste lasten" gaarne wat sneller zien. Maar men vergete niet, dat ook daar groote moeilijkheden liggen, welke voor een belangrijk deel op het ter rein der gemeenten worden gevonden. Waar blijven deze met tariefsverlagingen, verla gingen van grondhuren (canons) en derge lijke? De Regesring bracht voor den volkswo ningbouw de rentevergoeding op 4 pet Wat doen de gemeenten? Verlagen zij canons, straatbelasting, tarieven van licht en water? We hooren er niet van; en willen er direct aan toevoegen, dat de gemeenten ook in gróote moeilijkheden geraakten. Alles kan niet van de Rijksoverheid ko men en zeker kan zij niet voldoen aan d« overdreven opvattingen, die in dit opzicht bij niet weinigen gevonden worden. Maar het proces is in gang en moet bevorderd worden, zónder in onrechtvaardigheden te vervaMen en zonder ons credietwezen in gioote srevaren te brengen. Dwang zal op dit gebied tot het uiterste vermeden moeten Ook de economische politiek van het Ka binet is er in de Kamer beter afgekomen dan velen zuüen hebben verwacht, die geen verantwoordelijkheid dragen, de dingen in hun sampnhang niet kunnen overzien en daardoor meenen net te weten en niet zelden op lichtvaardige wijze oordeelen en veroor- deelen. Wat met name mr Aalberse hier over zei. kwam vaak letterlijk overeen met hetgeen wij schreven: Het verschil zit voor al in het tempo en waar Colijn een mol plaatst, zet Aalberse soms een kruis. I.etten we ailereerst op de noodig geachte ordening van het maatschappelijk leven. Zekpr over structureele wedergeboorte van ons productieproces is en wordt nog veel gesproken. Bedrijfs- en maatschappij orde ning zijn hekende slagwoorden. Zoo in het vage gehouden oefenen ze op velen een ma gische invloed. Ook ons bekoort de grondgedachte en we hadden geen Quadragesimo Anno noodig om van de juistheid van bet principe overtuigd te worden, Daarvoor hadden Groen v. Prin- •tferer, Kuyper, Talma en Sikkel reeds lang de harten gewonnen Maar nu de uitwer king. Die is moeilijker. Er staan planken vol literatuur over, waarin de grootst moge lijke verscheidenheid van denkbeelden om trent den inhoud van het mooie gronddenk beeld tot uiting komt De weg, die tot de daad leidt, schijnt lang. De concrete uit werking van het principe, zoodanig dat een meerderheid van beteekenis er voor te win nen is en er geen experiment in ziet. dat bij niéLslagen ons volk ten verderve zou zijn, kennen we niet, al hebben we een open oog voor wat in het maatschappelijk leven in organischen zin groeiendp is Er past hier groote voorzicht:gheid eri we moeten goed weten, waar we met een bepaalde vurm van ordening heengaan. Hetgeen we in deze tijd alom aan orde ning waarnemen, maant wel tot die be dachtzaamheid. In allerlei landen is er na tionaal georiënteerde ordenende gelegen lieidswetgevlng. Centraal wordt gezorgd voor vele takken van het bedrijfsleven. In- en uitvoer worden van bovenaf geregeld naar de bereikende behoeften. En toch spre ken we van een verdwaasde wereld en een economisch gekkenhuis. De hand van een is tegen allen en de hand van allen tegen een. Practisch is het: ieder voor zich en van dag tot dag neemt de verdwazing cn verwarring toe. Amerika heeft mMliarden geofferd voor een nieuwe ordening in het arbeidsproces en nog nooit was de toestand ellendiger dan nu. Ten slotte hebben de werkverruiming en de steunregeling de aandacht gehad. De wensch naar werkverruinrng is algemeen en stellig zal 't Kabinet bereid zijn te doen al wat mogelijk is om weer zooveel .moge lijk werkloozen in het arbeidsleven op te nemen. Ook door, waar zulks mogelijk is, vrouwelijke werkkrachten door mannelijke te vervangen en te doen vervangen. Blijft over de steunregeling. Geen nieuwe belastingen om verhoogin gen aan te brengen, vyenschle de heer Aal berse, maar met den heer Schouten heeft hij gepleit voor. verbeteringen en het weg nemen van ergernissen, hardheden en onbil lijkheden. Die zijn ér wie za! het ont kennen? Maar dan mag, neen, moet gepleit voor wegneming er van, zelfs al gingen we niet den winter teeemoet. Wat aan winterhulp geboden kan worden, moet worden toegestaan. De zorg voor huis brand, kleediDg en deksel moet zoo goed mogelijk zijn. Als we het buitenland goed koop onze producten kunnen 'aten eten, moet dat ook voor onze eigen werkloozen kunnen geschieden Ook mag de particuliere liefdadigheid niet langer worden belemmerd, nu de steun- normen gebracht zijn op het niveau van Juli j L We houden ons overtuigd, dat in al deze wenschen geen aanleiding tot eenig politiek conflict zal schuilen en dat redelijke over eenstemming zal worden verkregen. De wensch van „Zwart Front": het mi nisterie Colijn valt, zal zeer waarschijnlijk niet in vervulling gaan. Het landsbelang zal daarmee meer gebaat zijn dan met het geen sommige roekeloozen en kortzichti gen als een uitkomst zouden beschouwen Zelfs de heer Albarda zou met den val van het kabinet verlegen zitten als een alleen wonende juffrouw op een klein bovenhuis- je, die een olifant cadeau zou krijgen. Waar zou zijn partij dan met haar dema- gogische agitatie moeten blijven? Een sma delijke ondergang zou daaraan besohoren zijn. Als een troep „verraders" zou de par tij en terecht aan de schapdpaal ko men te staan. En dat de heer Albarda en de zijnen daarnaar zouden verlangen, kun nen we ons moeilijk voorstellen. Summa summarum kan het kabinet over het driedaagsche debat tevreden zijn. Ze ker in de gegeven omstandigheden. Hopen we, dat we aan het eind van de rit in al onzen nood toch nog mogen zeggen: einu goed al goed en met Gods hulp gaan we verdei' om den weg te zoeken uit de bittere nood der tijden naar de plaats, waar het den Almachtige believen zal uitkomst en verademing te schenken. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde v. d. Nederlandsche Leeuw H. H. de Cock, gou verneur van Djokjakarta. TWNBOUWONDERWIJS Bij beschikking van den Minister van Eicon. Za ken is met 16 Nov. 1934 benoemd tot lid der Com missie van Toezicht op de Rijkstuinbouwschool te Lisse: J. M. L. A. Speelman te Sassenheim. LANDMACHT Bij Kon. besluit is een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan de reserve-ofHcieren van gezondheid der tweede klasse bij de laadmacht A. J. Karreman, J. Wijers, J. Cohen, G. de Vries, J. P. Niekerk en H. de Vries Robbc; zijn benoemd tot reserve-officier van gezondheid der eerste klasse die der tweede klasse A. van Waasbergen, K. van der Hem. H. J. Oosterhuis, J. J. J. M. Schreden en A. J. Oskam DE SPELLING VAN BUITENLANDSCHE AARDRIJKSKUNDIGE NAMEN Door den directeur van een Rijkskweek school is een officieel schrijven van Minister Marchant ontvangen, waarin wordt meege deeld, dat de buitenlandse lie geogra fische namen de regel wel zullen volgen, dus Duitsland, Wenen, Nederlands Indie enz. Maar de Nederlandsche blijven onver anderd: Heerenveen, Hoogezand enz. DE TUNNEL ONDER DE NIEUWE MAAS Hoe staat het met de K.L.M. De reorganisatie der Spoorwegen Blijkens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over de begrooting van Water staat, waren enkele leden van oordeel, dat het op den weg der regeering ligt, te bevor- deren, dat er een moderne veerdienst Nu- mansdorp—Willemstad tot stand zal komen en zouden gaarne vernemen, wanneer do minister zich voorstelt de verbetering van de veerverbinding tusschen Middelharnis en Hcllevoetsluis ter hand te nemen. Eenige leden vroegen wat het stand punt van den minister is ten aanzien van het aanbrengen van een tunnel onder de Nieuwe Maas te Rotterdam. Zij wezen erop, dat Rotterdam voor dit werk reeds veel heeft gedaan, maar dat het niet mogelijk is, dat kostbare werk zonder steun van rijk en. provin cie tot stand te brengen. Wanneer tot den bouw van deze tunnel wordt over gegaan, zou volgens deze leden het maken van een brug bij IJsselmonde eenige jaren uitgesteld kunnen worden. Verscheiden leden zouden gaarne wordep ingelicht over den omvang en de verdere plannen van het buitenlandsch en het opko mend binnenlandsch luchtverkeer. Ook zou den zij gaarne vernemen, of de plannen tot aanleg van en vlieghaven ir Zuid-Limburg reeds vasten vorn hebben verkregen. Terwijl met genoegen geconstateerd werd, dat het binnenlandsch luchtverkeer zich sterk ont wikkelt. vroegen zij zich af. of wel voldoen de aandacht besteed, wordt aan de inrich ting van havens voor d:t verkeer. Zuid-Lim burg en ook Zeeuwsch-Vlaanderen komen thans wel allereerst hiervoor in aanmerking. Nu het rijk het exploitatietekort dekt van de K.L.M. zouden verschillende leden het op prijs, stellen, indien de Minister jaarlijks de hedrijfsrekening van de K.L.M. zou willen overleggen. Deze leden hadden niet den indruk, dat de K.L.M. wel zoo zuinig beheerd werd als de tijdsomstandigheden vorderen. Zij vroegen, of de minister verwacht, dat de K.L.M. het weldra zonder sub sidie kan stellen? De bezuiniging kan verder niet worden gediend dooi de drieërlei wijze van vlieger> opleiding. Het Spoorwegbedriji Gaarne zouden vele leden worden inge licht omtrent de plannen ten aanzien van reorganisatie van het spoorwegbedrijf. Een uitvoerige discussie had over dit bedrijf plaats. Men drong er opnieuw op aan, dat een aantal sneltreinen zal stoppen aan de hal'te Bergweg bij Rotterdam. Sommige leden achtten het niet te verant woorden, nog eens een extra korting van 5 pet. toe te passen op de loonen van het spoorwegpersoneeL Men achtte het spoorverkeer aan den linker Maasoever te Rotterdam onvol doende geregeld. Gevraagd werd welke maatregelen te dien aanzien zijn te verwachten. Sommige leden drongen erop aan, de bei de stations te 's-Gravenhage te vervangen door één en wel aan de Schenkkade. Een aantal vragen werd gesteld naar aan leiding van de Dieseltractie. Wederom werd door verschillende leden de aandacht gevestigd op het groote aantal ongelukken bij onbewaakte overwegen. Eenige leden bepleitten nauwere samen werking tussohen Staatsmijnen en particu liere mijnen eenerzijds en den steenkolen handel anderzijds door oprichting van een centraal verkoopkantoor. De brandstoffen voor werkloozen Maximum f 1.per week In de circulaire van 24 October jj. over den brandstoffentoeslag voor ondersteunden en voor de bij de werkverschaffing tewerkgestel de werkloozen wordt o.in. gezegd, dat niet meer mag worden uitgekeerd dan voor een ar beidersgezin noodzakelijk moet worden geacht. In verband met vragen, die daaromtrent door eenige gemeentebesturen werden gesteld, wordt vanwege het Departement van Sociale Zaken medegedeeld, dat de beoordeeling te dezer zake geöeel aan de gemeenten wordt overgelaten en dat elk gemeentebestuur voor zigh zelf dient vast te stellen, hoeveel brand stof een arbeidersgezin ter plaatse geacht kan worden noodig te hebben. Alleen die hoeveelheid mag worden ver strekt. Van Rijkswege is echter als grens gesteld, dat voor dezen bijslag een maximum van f 1 per gezin per week niet overschreden mag worden. Een nieuw Wieringermeerdorp „WLringerwerf" Binnen enkele weken zal met den bouw van het derde dorp in de Wieringermeer genaamd Wicrin- gcrwerf, dat ook het hoofddorp zal worden, worden aangevangen. Het is gelegen in het centrum van den polder ten Noorden van de terp. Aanvankelijk was dit dorp in de onmiddellijke omgeving van de terp geprojecteerd, doch wegens de voor bebouwing minder gunstige bodemgesteldheid ter plaatse werd het circa 1 K.M. noordwaarts verplaatst. De bouw van de eerste 100 won'ogen is reeds aanbesteed en gegund aan de firma Kingma. een aannemersfirma te Slcotdorp in de Wieringermeer voor de som van f 200.000. Ook met de uitbreiding van bet wa terleidingnet naar het nieuwe dorp zal binnenkort worden aangevangen. Installatie van Renkums burgemeester De buitengewone raadszitting te Renkum, waarin de nieuwe burgemeester J. J. Talsma werd geinstalleerd, werd mede bijgewoond door burgemeesters der omliggende gemeen ten. De oudste wethouder Jhr J. Beelaerts van Blokland sprak als waarnemend burge meester de heer Talsma toe en wenschte hem geluk met zijn benoeming. De gemeente heeft met vertrouwen den- gene als haar hoofd te aanvaarden, die haar van elders wordt gezonden. In hoeverre het billijker ware bij benoemingen als deze het oor eerst plaatselijk te luisteren te leggen, laat ik thans onbesproken. U komt hier als een vreemdeling een belangrijke plaats inne men, maar van ouds was gulle gastvrijheid een Geldersche deugd en wij willen u en mevrouw Talsma daarmede ook ontvangen. Uit zeer goede bron is bekend, zegt spr., dat u, voorzoover geen andere factoren daarbij in het spel waren, benoemd zijt omdat u een bij uitstek deskundige wordt geacht op het gebied van gemeente-uitbreiding en woning bouw. De uitbreiding van Renkum wordt door hooger autoriteit, die de toestand slechts ten deele kent, blijkbaar als het „eene noodige" beschouwd! Op dit punt is onze gemeente ech+er" geenszins in gebreke. Onder het overreiken van de ambtsketen uit spr. de wensch. dat hnrq-pmeester Talsma onder Gods zegen veel mag doen voor Renkum Ook werd nog het Woord gevoerd door het oudste' raadslid, de heer Rijks, waarna de heer T alsma het woord verkreeg. Hij deed een beroep op de medewerking van de wethouders en raadsleden. Spr. weet dat thans meer dan ooit constructieve arbeid moet worden verricht. Natuurschoonbevorde- ring enl vreemdelingenbezoek is voor Renkum belangrijk. Werkloozen zorg is noodzakelijk. Thans dreigt gevaar voor de gemeentebesturen dat er niet veel van de zelfstandigheid over blijft. Met de hulp van Boven hoopt spr. zijn arbeid te kunnen verlichten. Het gerestaureerde raadhuis van Veere Plenaire slotvergadering der Restauratie- commissie op komst. Na&r, luid der berichten zullen nog voor hef einde des jaars de restauratie en de herinrichting van het Raadhuis te Veere voLtooid zijn. In verband daarmede bestaat, naar wij vernemen, het plan binnenkort een slot vergadering te houden van de voltallige commissie, welke desti;! 's werd opgericht teneinde de belangen der restauratie zoo veel mogelijk te behartigen, de belangstel ling van het Nederlandsche volk ervoor naar vermogen op te wekken en wakker te houden. Deze vergadering zal vermoedelijk te Middelburg gehouden worden. Voordien zal met B. en YV. van Veere een bespreking gehouden worden ten einde zoo mogelijk de datum voor de slotvergadering vast te stellen op dezelfde dag als de ingebruik neming van het stadhuis te Veere plaats vindt Het voornemen bestaat den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. P. Marchant, onder wiens bewind de restauratie voltooid werd, en diens ambts voorganger mr. J. Terpstra, onder wiens ministerschap er een aanvang mee werd gemaakt, tot het bijwonen der plechtige slot zitting van de restauratiecommissie uit te noodigen. De Chr. Marinevereeniging Mededeelingen van het Hoofdbestuur Het hoofdbestuur deelt mede, dat de functies als volgt zijn verdeeld: Voorzitter E. Bos Jz., 2e voorzitter Alb. Lever, Secre taris J. Herweijer, Penningmeester J. de Jong, Commissarissen P. van Leersum, C A. de Moor en R. Wijngaarden. De eerste ledenvergadering zal. gehouden worden D.V. Vrijdag 16 November a.s. in de Bovenzaal Chr. Mil. Tehuis, den Helder. Op die vergadering, aldus het hoofdbe stuur zullen de leden met"het bestuur moe ten bespreken de wijze, waarop we het schoone doel, kunnen verwezenlijken! We denken hierbij aan de lectuurverspreiding, ziekenbezoek in het hospitaal, het houden van lezingen over verschillende onder werpen, het oprichten van Dam-, Schaak-, Schiet- en Kegelclubs, enz. Ook zullen we onder de oogen zien, of er behoefte be staat aan een wekelijksche korte bijbelle zing en op welke wijze we onze ledenver gaderingen bet meest doeltreffend kunnen inrichten. Het secretariaat dezer organisatie is ge- Zuidstraat 25, Den Helder. Vereen. Chr. Marine Personeel De gewijzigde statuten der V.C.M.P., goed gekeurd bij K.B. van 11 Sept. 1934 No. 93. zijn opgenomen als bijvoegsel bij de Ned. Staatscrt. van 19 en 20 October jl. Het secdetariaat dezer organisatie is ge vestigd: Binnenhaven 25. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING Met de behandeling van de Amsterdamsche ge- meentebegrooting zal Woeosdag a.s. door den ge meenteraad een aanvang worden gemaakt. N.LVJLM. Ned. Inlormatiebareau voor automobilisten Verschenen is bij de Erven Kramer te Am sterdam het eerste nummer van Nivam, maandblad, officieel orgaan van het Ned. Informatie-Bureau voor Auto- en Motorbe- zitters. Blad- en bureau beoogen togen een con tributie van 5 per jaar de auto- en motor- bezitters allerlei diensten te verleenen: koo- pen, ruilen, verkoopen, verzekeren enz. De aankomst van de „Uiver" Kaarten voor Schiphol Naar wij vernemen, zijn bij" alle K.L.M.-agenten kaarten verkrijgbaar, welke toegang geven tot de „Uiver"- ontvangst op Schiphol. Naar aanleiding van tot hem gerichte ver zoeken heeft de Minister van Onderwijs be slist, dat aan onder zyn departement ressor- teerende rijksscholen voor voortgezet onder wijs op den d?.g van de aankomst van de „Uiver" op Schiphol, of eventueel op den dag voor de huldiging te bepalen, vrijaf kan wor den gegeven op zoodanigen tijd, dat de leer lingen, die dit wenechen, deze nationale ge beurtenis kunnen bijwonen, mits blijkt, dat een belangrijk deel van de leerlingen daarvan inderdaad het bedoelde gebruik zal maken. In afwachting van de aankomst van de Uiver, zal het publiek zich niet behoeven te vervelen, want de Nationale Luchtvaart School zal met haar geheele luchtvloot en haar in structeurs vliegaemonstraties te zien geven. Daarbij zal het zweefvliegtuig met den heer Van Neijenholf in de lucht worden gesleept, terwijl ook de autogiro van den heer Mees niet zal ontbreken. De Uiver te Buitenzorg. BUITENZORG, 10 Oct. (Aneta). Geheel Buitenzorg is feestelijk versierd in afwachting van de komst van de Uiverbemanning, die hedenmorgen ''oor den Gouverneur-Generaal in audiëntie zal worden ontvangen. De Uiverbemanning en de Gouverneur-Generaal. BUITENZORG, 10 Nov. (Aneta). Heden morgen is de Uiver-bemanning door den Gou verneur-Genera d in audiëntie ontvangen, waar bij vele autoriteiten aanwezig waren. De Gouverneur-Generaal wenschte de beman ning een goede reis, huiswaarts toe, wees op het werk vnn de K.L.M., waarmede Holland in Indië zoozeer is gebaat en bracht speciaal hulde aan de demonstratie van meesterschap by de noodlanding te Al bury. Benzinebrand te Helmond Man in vlammen Donderdagavond z"ag een chauffeur van den heer S., in diens opslagplaats-van bouw materiaal, gelegen in de Molenstraat te Hel mond bezig met het vullen der benzine-re servoirs van een autOj dat eenige vlammen uit de mond van het. benzinevat sloegen waaruit hij de benzine in de autptank over hevelde. Hij trachtte het vuur met zand te blusschcn, doch toen dit niet gelukte vroeg hij assistentie. De heer J. van Griënsveen employé van de A.P.C. arriveerde spoedig met een brandbluschapparaat Juist toen hij het apparaat op de vlammen had ge richt sprong een benzinevat met een hevige knal uit elkaar terwijl de benzine in alle richtingen uiteenspoot. De heer van Griens- ven stond onmiddellijk als een fakkel iD brand. Toesnellende personen wierpen jassen over hem heen en rolden hem over den grond waardoor de vlammen werden gedoofd. De ongelukkige werd voornamelijk aan het hoofd zeer ernstig gewond. Hij is naar het nabijgelegen St. Anthoni- us-gasthuis overgebracht. De inmiddels gearriveerde brandweer tast te het zich steeds uitbreidende vuur in de opslagplaats snel aan, doch durfd. de brand haard niet te naderen omdat nog een paar vaten benzine lagen opgesteld. Het duurde dan ook niet lang of de vaten explodeerden waarbij meterhooge vlammen opschoten. Toen kon de brandweer met volle kracht aan het werk gaan en was men het vuur spoedig meester. Daar de brand in dc onmiddellijke nabij heid van het SL Anthonius-gasthuis woedde, moesten eenige van deze barakken, waarin elf patiënten lagen, worden ontruimd. Het ziekenhuis heeft gelukkig.geen oogen- blik gevaar geloopen. Een groote hoeveelheid bouwmateriaal werd een prooi der vlammen, terwijl zware schade is aangericht aan twee tractors en een trailer van den heer S. De volledige schade is echter nog niet be kend. De toestand van den heer Griensven is zeer ernstig. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. Opgehelderde diefstal De verdwenen f 16.000 bij Lissone Op Maandagavond 20 Augustus kwam men by het Reisbureau Lissone te Amsterdam tot de ontstellende ontdekking, dat zonder eenig spoor van braak uit de brandkast 16000 gul den was verdwenen. Natuurlpk werd onder deze omstandigheden de dader onder het personeel gezocht. Maar al heel spoedig bleek, dat ten aanzien van vrij wel het geheele personeel de dader daaronder niet schuilde. Alleen op één de 40-jarige werkster bleef de verdenking rusten, die grooter werd, toen men merkte, dat deze zicb uitgaven permitteerde welke gingen boven haar 'normale verdiensten en dat ze verkeerde in 'n verdacht milieu er samenleefde met een reci divist. Bij deze werd huiszoeking gedaan evenals bij een andere vrouw, een Zeedijkbezoekster, vriendin van de werkster en de recidivist. Alle drie personen zyn gearresteerd en de man heeft reeds bekend. De vrouwen blyven elke medeplichtigheid nog ontkennen. Volgens de bekentenis van den man is al het geld reeds uitgegeven. DOODELIJK ONGEVAL Op den rijksstraatweg naar Zevenbergschen Hoek is de 14-jarige R., toen hy naar huis terugkeerde, door een auto gegrepen en ge- Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Bit I Gisteravond heeft een zware brand gewoed ia een sigarenfabriek te Tilburg. Blz. 2 Een omvangrijk stuk van de Saar-rcgeering met een reeks klachten tegen de actie van het Duitsche Front in samenwerking met de Duitsche regecring. Knox vraagt opnieuw versterking van de Saar- politie. Duitschland doet in de hoofdsteden van Europa diplomatieke stappen. Een Engclsch persbericht maakt melding van du actie van Hitler met het doel te komen tot een bevredigende regeling op buitenlandsch politiek Dc Duitsche prijscontroleur Dr. Gordel er waar schuwt tegen ongerustheid in verband met de prijs stijgingen van den laatsten tijd. Verdere bizondcrheden over het drama met de brandstofloozc motor te Wolvega. Blz. 3 De herdenking van het gouden ambtsjubileum van Ds. A. M. Donner. Blz. 5 Dc*algemeenc beschouwingen over de Rijksbe grooting zijn in cL Tweede Kamer voortgezet. De minister-president Dr. H. Colijn beeft een rede ge houden. Handgemeen tusschen twee bisschoppen. De Duitsche pers h.t zwijgen opgelegd. De Belij- deniskerk en haar pretentie. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie. „Gedicht" (Anonym). Letterkundige Kroniek van A. Wapecaar. 'Kórt verhaal 'van C. Gilhuis „Dat 's Heerea zegen „Bij W, G. van de Hulst". Interview door G. P.KJijn. Langs de straten van Indië. ..Dagboekblad Ln de herfst" (Anonym). Dagboek van Pit. „De Bruiloft zonder Bruidegom" door D. Krijger. Jeugdrubriek. Klcuterkrantje. ERNSTIGE BRAND JE TILBURG Halve ton schade. Door onbekende oorzaak oritetond Vrijdag avond te omstreeks acht uur brand in een der afdeelingen van de sigarenfabriek der firma Majóie aan het Wilhelminapark te T i 1 b u r g, in welke afdeeling ,o.a. zyn ondergebracht de siearendrogerij, de sorteerderij en de kisten- bergplaats. Dit fabrieksgedeelte is geheel uit gebrand. Groote voorraden sigaren en sigaren kistjes werden een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op een halve ton. De firma is tegen brand- en bedryfsschade ver zekerd. ALMELO MINISTERIEEL BEZOEK De Minister van Sociale Zaken, Prof. Dr Slotemaker dt Bruine had op Woensdag avond, 7 November 1934, een conferentie ten gemeentehuize te Almelo met de Dames mevr. Sichteiman- van Heemskerck van Beesd, voorzitster va.i het Damepcomité, me vrouw Hilbrink-Sluldreher, vice-voorzitster, mevr. Tilanus- Klatte, secretaresse en mevr. Leendertz- Ladenius en de heeren Mr AL Sichterman, ec-re-voorzitter, Deken Pasfoor van der Waarden, voorzitter en Ds Boon, penningmeester, teneinde op de hoogte ie worden gesteld met de werkzaamheden vaa het ter plaatse bestaande comité voor klee ding en dekking, hetwelk de volle belang stelling van den Minister heeft De Minister bezocht na afloop der confe rentie, waaraan ook deelnamen afgevaar- digden van de gemeentebesturen van Alme lo. Hengelo, Enschedb en Oldenzaal, het bu reau voor kleeding en' dekking, waar de overige leden van het bestuur en de vaste medewerkers aan den Minister werden voor gesteld. De Minister uitte zijn bijzondere ingeno menheid met do werkwijze van het comité en stelde het op hoogen prijs, dat ook werk loozen belangeloos hun medewerking ver leenen, waaraoor zy de voldoening smaken zich, ondanks hun werkloosheid nuttig te kunnen maken voor hun medemenschen. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van den heer J. H. Kok te Kampen, heeft een comité van auteurs der wakkeren uitgever een pracht'g album aangeboden. HOOFDKANTOOR UPS» AGPLA«TS£N OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN BOEREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1