PALMOLIVE zeep dm* ^eugd VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 TWEEDE BL'AD PAG. 5 binnenland Het anti-Iawaai-congres te Delft Gisteren is te Delft het eerste anti-lawaai- fcongres gehouden, door de Geluidstichting pn de K.N.A.C. In zijn openingsrede legde de voorzitter, Mr. J. Linthorst Homan er den nadruk bp, dat dit congres beschouwd moet wor den als een eerste stap op dit buitengewoon belangrijke terrein en dat de K.N.A.C. hoopt Bat dit congres jaarlijks op steeds grootere schaal, ook internationaal zal worden her haald. Het vraagstuk van de bevordering der stil le heeft inderdaad in de verschillende lan den thans de volle belangstelling en het is pan ook wel waarschijnlijk, dat voor een (volgende bijeenkomst afgevaardigden van (veel meer landen zullen worden uitgenoo- pigd. Prof. dr. A. D. Fokker heeft vervolgens besproken over „Aspecten van het geraas- rorobleem". Spr, wees er op dat 't lawaai leen bedreiging vormt van onze geestelijke bezondheid, en dat er een laboratorium knoet komen om leiding te geven aan de bnti-lawaai-bewegoing. Geluidshinder ver helpen, daarvoor is noodig een goed onder- Koekings-laboratorium. Geluidsmisbruik be strijden, daarvoor is noodig instructie van het publiek. Naar beide doeleinden streeft de geluidsstichting. Daarvoor behoeft zij de Steun van vele donateurs. De heer C. Bakker, commissaris van de LAmsterdamsche verkeerspolitie, legde ei ken nadruk op, dat meer stilte op den weg ben grootere veiligheid beteekent. Cijfers uit het buitenland wijzen dit uit. Jammer is het, dat, terwijl men overal bezig is het straatgeluid te reduceeren, de automobiel- fabrikanten hoorns in den handel brengen, die van een inderdaad verbazingwekkende geluidssterkte zijn. F Mr. N. R. H. v. Esse n, rechtsk. adviseur Öer K.N.A.C., stelde de wettelijke en juridi sche zijde van het vraagstuk der bestrijding (Rran het straatlawaai, in het licht, f In de middagvergadering heeft dr. ir. N. [A. Halbertsma gesproken over verkeers- (Bignalen, die tot vermindering van het btraatlawaai kunnen bijdragen, j Spreker wees erop, dat de ontwikkeling ban de verkeersdiscipline bij het publiek, die hu nog veel te wenschen overlaat, een nood zakelijke eisch blijft, zelfs indien de sig naalsystemen, die het lawaai verminderen. ;n de geluidlooze signaalsystemen rtog eer zullen worden geperfectioneerd en op •ooter schaal zullen worden toegepast. Van techniek alleen vernachte men dus niet ide verlossing van den geluidschaos. 1 Ten slotte heeft prof. dr. C. Zwikker ingeleid het onderwerp: De oorzaken der geluiden optredende bij automobielen. Spr. onderscheidt bij de geluiden optredende bij I'automobielen zestien verschillende soorten, aangegeven door de namen: ratelen, ram melen, signaleeren, puffen, fluiten, tikken, pingelen, kloppen, bonken, gieren, joelen, (huilen, knarsen, knallen, niezen en suizen. Achtereenvolgens behandelt spreker de borzaken van de verschillende geluiden. Een en ander werd door demonstratie toe gelicht, waarvoor zoowel de Ford-fabrieken als de Nederlandsche Siemens Mij. demon Btratie-onderdeelen ter beschikking hadden gesteld. Mr. J. Linthorst Homan, voorzitter Öer K.N.A.C., sloot het cöngres. Federatie van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes De te Den Haag voortgezette algemeene vergadering van de federatie van Chr. Ver- eenigingen van en voor Vrouwen en Meis jes ving aan met een wijdingssamenkomst. Mej. H. Rutgers, arbeidsinspectrice be handelde daarna de vraag, wat er gedaan kan worden om te voorkomen, dat jongere meisjes in gevaren komen door den arbeid in de industrie. Als taak van de Chr. veree- nigingen op het gebied van den jeugdarbeid noemde spreekster het steunen van alle po gingen om den arbeid in zoo zuiver moge lijke omgeving te doen geschieden, en ver der door allerlei jeugdwerk deze kinderen ten goede te beïnvloeden. Zoo zou halve- dagarbeid en halvc-dagschool een nuttigen invloed kunnen hebben. Ook zou het goed zijn, den leerplicht te verlengen, bijv. tot 16 jaar. Voor de meisjes zijn niet de fabrieks- uren, maar wel liet gaan van en naar de fabriek de gevaarlijke uren. Maatregelen ter bescherming tegen die gevaren zijn in den laatsten tijd in voorbereiding genomen. Mej. Van G'h eel Gildemcester be toogde de noodzakelijkheid om den arbeid van zuster Gunning in Indië ook voeder krachtig te steunen. Vervolgens werden nog verschillende me- dedeelingen omtrent den arbeid van aange sloten vereenigingen Het bestuur der Federatie heeft overgeno men de voorstellen van de commissie, in gesteld om te onderzoeken welke wegen moesten worden ingeslagen om tot een krach tiger eenheidsfront in de Federatie te ko men. Deze voorstellen luiden: 1. De vereenigingen, die speciaal de jeugd zorg behartigen, Union, Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn en Zustcrhulp vormen tezamen een groep, die zoowel op practisch als op ander gebied naar nauwere samenwerking zoekt. 2. De vereenigingen van de jeugd zelf tre den als groepen in één verband onder éen naam, maar onder eigen groepsbestuur en met behoud van eigen werkprogram, voor zoover en voorzoolang dit noodig is, zelfs des gewenscht met eigen naam (bijv. J.V.G.- Groep; Vérbondsgroep enz.) Wanneer in één der groepen een arbeid moet worden verricht, die ook voor andere groepen van belang geacht wordt, kan daarvoor een com missie worden ingesteld, die voor alle be langhebbenden tegelijk dezen arbeid ver richt. Gedacht wordt aan het werk, dat de Sexe Studie-commissie nu reeds verricht, dat de Centrale Kampraad moet gaan verrich ten, dat een commissie voor feestavonden nu uitsluitend in en voor het Verbond ver richt 3. De in 1 en 2 genoemde groepen blijven samen in nauw federatief verband. Dit fe deratief verband blijft ook opengesteld voor vereenigingen, die om geldige redenen niet kunnen behooren tot één der groepen, ge noemd onder 1 en 2. 4. De commissie is er ten zeerste van over tuigd, dat met deze voorstellen slechts een eerste stao is gedaan om te komen tot een eenheidsfront, en dat hiermede nog niets is gezegd over een krachtiger optreden naai buiten. Toch meent de commissie, dat zij op het oogenblik niet verder kan gaan. 5. De commissie verzoekt daarom het bp stuur der Federatie deze conclusies te over wegen en stappen te doen tot yerwerkelij .king daarvan. VRAAG ONS OF UW BOE K HAN DE LAAR NAAR DE VERRASSIN GEN TER EERE VAN HET TACHTIG JARIG BESTAAN VAN ONZE ZAAK Het bestuur der federatie is er zich van bewust, dat dit voorstel van zeer ingrijpen den aard is. De bedoeling is om eerst in de besturen der betrokken vereenigingen deze zaak te doen bespreken en pas in een vol gende algemeene ledenvergadering zouden definitieve plannen kunnen worden voorge legd. Na gedetailleerde besprekingen, waarbij naast de instemming van onderscheiden ver eenigingen ook bezwaren van andere dele gaties, o.m. tegen vermindering van zelf standigheid, naar voren kwamen, werd het voorstel van het federatiebestuur in dien zin veranderd, dat de wensch van meer éénheid wordt geuit, doch dat een nadere bespreking met de aangesloten vereenigin gen dient te volgen omtrent de wijze, waar op deze meerdere eenheid zal worden ge vormd. In dezen zin vereenigde de vergadering zich met het bestuursvoorstel. Freule mr. Wttewaal van Stoet wegen deed vervolgens mededeelingen over de Worlds Young Women Chr. Associa tion, die te Genève onlangs haar wereldraad heeft gehouden. Op die vergaderingen kwam vooral de noodzakelijkheid naar voren om als Christen-vrouwen tot het geheele maat schappelijke wezen van de menschheid door te dringen. Juist in een crisistijd als die waarin wij leven, moet dit werk worden gesteund. Voorts kwam in dien wereldraad de eenheid in Christus vooral in de wij dingssamenkomsten op voortreffelijke wijze tot uiting. De presidente van de Federatie drong er yereenjgingea op aan, PARTICULIERE WAPEN INDUSTRIE „Onze Vloot" heeft er niets mee te maken Naar aanleiding van vragen uit onze lezerskring verzochten we het Hoofdbestuur van „Onze Vloot" zoo mogelijk eenige meerdere gegevens omtrent zijn verhouding tot den heer Koster, eere-lid der vereeni ging. die in een lucratieve connectie zou staan tot de particuliere wapenindustrie. Het antwoord, dat wij voor eenige dagen reeds ontvingen, doch,dat even op behande ling moest wachten, is uitvoeriger, maar stemt wat de kern betreft, geheel ovei met de mededeeiing uit het Orgaan der vefreeriging, welke wij pas publiceerden. Het Hoofdbestuur heeft met den heer Koster gecorrespondeerd, maar tot heden zonder succes. Het Hoofdbestuur besluit deze mededee lingen met de opmerking: ,.Tot geruststel1 ing van uw lezers moge nog dienen, dat al is de heer Koster op het oogenblik nog eerelid van „Onze Vloot", hij niet is en ook nimmer was „deskundig adviseur" en ook niet de minste invloed heeft gehad op de werkzaamheid van „Onze Vloot". En ook kan men er gerust op zijn, c'at het be stuur van ,Onze Vloot" niet zal nalaten de relatie met eenig lid en zelfs met een eere lid te verbreken, zoodra daartoe gegronde redenen bestaan, ontleend aan de belangen der vereeniging of haar doel, blijkende uit de statuten. Men zal echter thans goed doen de nader te publiceeren mededeelingen van het Hoofdbestuur van „Onze Vloot" rustig af te wachten." Ter verduidelijking laten we hier nu nog volgen een gedeelte van art. 2 der Statu ten van „Onze Vloot": De Vereeniging, niet vertegenwoordigende eenige staatkundige of godsdienstige rich ting en van oordeel dat het algemeen be lang en de welvaart der volkeren drin gend vereischt een internationale, voor al len bindende regeling, waardoor de ver houdingen tusschen de beschaafde staten uitsluitend door het recht beheersoht en een duurzame vrede verzekerd wordt, stelt zich ten doel om, zoolang zulk een regeling niel tot stand is gekomen, in het nationaal be lang de instandhouding te bevorderen van een voor d" bescherming der belangen van het Koninkrijk der Nederlanden noodige en op de sympathie der natie steunende Zeemacht en daartoe bij alle Nederland sche onderdanen het besef aan te kwee ken en te versterken dat vooralsnog een zoo kraohtig mogelijke Nederlandsche Zeemacht onmisbaar is als waarborg voor de eerbiediging van ons onafhankelijk volksbestaan en voor liet behoud van het grondgebied van het Rijk in en buiten Europa. Zij tracht dit doel te bereiken langs wet tige weg en o.m door: de geestelijke en stoffelijke belangen van het personeel der Nederlandsche Zeemacht te behartigen; alle oorbare propagandamiddelen toe te passen, welke overigens naar gelang van omstandigheden van algemeene of plaatse lijke aard geschikt geacht kunnen worden. het werk meer dan tot nu toe gedragen tè doen worden door het gebed. Tenslotte volgde een bespreking van de al gemeene toestand der Federatie en van het werk der commissiën. De groote hoeveelheden olijf- en palmoliën, in elk stuk Palmolive zeep verwerkt, zijn van onschat bare waarde voor het behoud van een frissche, soepele huid. t. (2 stuks voor 25 et) Alblasserdam in moeilijkheden Weigert Straatbelasting te heffen Dc Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, behandelde een beroep van den gemeenteraad van Alblasserdam tegen een besluit \an Gedep. Staten van Zuid-Holland, waarbij niet is goedgekeurd dc begrooting dier gemeente, aanwijzende een tekort van f 29.400. Gedep. Staten heb ben deze begrooting tot vijfmaal toe terug gezonden en den eisch gesteld, dat de ge meente een straatbelasting zou heffen. De heer Boersma, wethouder van finan ciën, heeft voor den Raad van State het beroep toegelicht. Invoering van een straat belasting zou voor de gemeente z.i. funest zijn. Het inkomen der inwoners is in drie jaar tijd tot ongeveer een derde teruggeioo- pen en 50 pet. der inwoners is armlastig ge worden. Van de overige 50 pet. verkeert 30 pet. in een zoodanigenstaat, dat dit per centage binnen één of twee jaar eveneens armlastig zal zijn. Alblasserdam is dan ook één van de ergst getroffen gemeenten. Van de belasting moet 60 A 70 pet. worden opge bracht door eenige groot-industrieën, die tevens grootendeels eigenaars zijn van do woningen. Deze menschen, waarop de ge meente drijft, hebben toch reeds neiging, de gemeente te verlaten en zullen dit zeker doen als hun een nieuwe belasting wordt opgelegd. Daar komt nog iets bij: van de 10.000 gulden, die de straat per jaar kost is f 6300 noodig voor een dijk, die in hoofdzaak hier in het geding is. Die duurte wordt ver oorzaakt door het doorgaand autoverkeer, niet door hpt verkeer in de gemeente. Het zou toch hoogst onbillijk zijn, de eigenaars van die huizen te laten betalen in de kosten van het doorgaand verkeer? Bovendien zou er bij de invoering van een straatbelasting een ambtenaar ter griffie bij moeten komen, aangezien er toch reeds personpel te weinig is, waardoor achterstand is ontstaan. Pleiter drong er dan ook op aan, dat zou worden geadviseerd, de be grooting goed te keuren. De kantoorbedienden en de buitenlandsche werkkrachten Door den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius", de Ned. Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handels bedienden en den R.K Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „Sint Fran- ciscus van Assisië" is gezamenlijk een adres aan den Minister van Sociale Zaken ge zonden. waarin zij den Minister verzoeken een advies-instantie volgens K.B. (wering van buitenlandsche arbeidskrachten) in het leven te roepen en genoemde vakhonden in de gelegenheid te stellen, daarin elk een ver tegen\ -oordiger aaa te wijzen. ROFFELRIJMEN ALBARDA'S REQUISITOIR Ik heb op mijn manier in groote angst gezeten: Ik lees de roode pers, dat moet je niet vergeten Daar las ik voor en na: het kabinet-Colijn Zou in de politiek nu uitgeknikkerd zijn Eet is in zijn beleid op 't allerscherpst te laken, Het heeft geen steek gedaan dan groote bokken maken En als het op een keer nog eens een snipje schoot Dan lukte dat pas na een klopdrijfjacht van Rood... Ilc zat, zooals ik zei in groote angst en vreeze: Men zou den heer Colijn eens de levieten lezen Voor 't front van héél het volk bij 't jaarlijksche debat Waarvan het Lagerhuis de inzet heeft gehad. Nou, ik heb Albarda's requisitoir gelezen! Wat zal die Hein CoLijn daarvan geschrokken wezen! Het was zoo mat, zoo down, zoo futloos en zoo flauw Als veertien daag tevroeg ontslapen kabeljauw Dat was nou Albarda! hij zou het even zeggen! Hij zou het Kabinet in d' eerste ronde leggen! De man van de partij die zoo te eisch en weet Heeft in z'n schamelheid zichzelf slechts uitgekleed Om voor het gansche volk te kunnen demonstreer en: Wij kunnen in de krant geweldig opponeeren En schimpen op 't geknoei en schreeuwen om de Daad Maar vraag je ons hoe 't moet dan weten we geen raad! (Nadruk verboden.) LEO LENS Tilburg is op het lumineuze idee gekomen, het afvalwater door buizen naar laboratoria te voeren om er daar grond stoffen zooals zeep, enz. aan te onttrekken, welke produc ten als nieuw inden handel komen. De uaiüeg. De afgetreden Fransche ministerpresident Doumergue in zijn villa te Tournefeuille Amy MollisonJohnson, zoo juist met de „Pelikaan" op Schiphol aangekomen De Sovjetvlag hangt op de verjaardag van de Sovjet-unie aan de gevel van de Russische handels-attaché te Berlijn De bekende Engelsche staatsman Lloyd George in zijn huis te Churt, poseerde voor den portret-schilder Sir John Lav ery. De Prins van Wales die in Bristol de werkloosheidscentra bezoekt arriveert bij de werkloozen van Bedminster

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5