Dobbehncmn icm! el VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DOUMERGUE AFGETREDEN Flandin vormt een nieuw kabinet Medewerking van de radicalen Hoe zal het volk reageeren? Doumerguc's ontslagbricl Zooals te voorzien was, is de Fransche minister-president Doumergue, tengevolge van het verzet van de radicaal-socialistischs Kamerfractie tegen zijn politiek, er niet in geslaagd zich te handhaven. Hij heeft gis teren ontslag genomen met een brief aan President Lebrun, waarin hij schrijft, dat zich op het oogenbl.k, dat hij een vurig door een groot deel der natie begeerd werk zou ondernemen, een tweespalt in zijn ministe rie heeft voorgedaan over een der voorstel len welker aanneming Doumergue noodza- Flandin Lelijk voorkwamen. De minderheid in liet kabinet die daar tegen was, heeft zich niet bij het besluit der meerderheid kunnen neerleggen en uit den ondervonden tegen stand heeft hij de conclusie moeten trekken, dat er geen mogelijkheid voor het voortbe staan van zijn ministerie aanwezig was. De radicaal-socialistische Kamergroep had de handhaving van den partijvrede afhankelijk gemaakt van Doumergue's afzien van de voorstellen welke hem voor het welzijn en de toekomst der natie onbetwistbaar nood zakelijk voorkomen. Die vrede aldus gaat Doumergue scherp verder kan niet vereenigbaar zijn met het zich neerleggen bij de eischen van de partij, die op G Febr. (den dag van de dreigende revolutie te Pa rijs) de regeeringsmacht in handen had en haar beslissingen ondergeschikt maakte aan haar uitsluitend willekeurige wenschen. Nu hem de steun van de radicalen is ont komen en hij niet met een minderheid wil regeeren, gehecht als hij is aan de regelen van het parlementaire stelsel en de demo cratische instellingen, .heeft hij zijn ontslag ingediend. Bij zijn heengaan heeft Doumergue zich bovendien met een korte boodschap tot de katie gericht. Hij zegt daarin: „Ik ben er toe gedwongen het bewind neer te leggen. Ik verzoek u, mijn waarde medeburgers, alle kalmte te bewaren, die noodig is, voor het oplossen van de huidige moeilijkheden in het belang en ten bate van de veiligheid van het vaderland". In een uitvoerig schrijven aan Doumergue Verwijt Herriot dezen, dat hij op zijn eigen houtje hervormingen van politiek karakter aan het land, via de radio, had voorgesteld. De radicalen waren ook voor staatshervor ming en beperking van de rechten der Ka mers op financieel gebied en vereterking van de macht der regeering op voorwaarde, dat de President der Republiek niet in den politieken strijd werd betrokken. Maar zij wilden voor een zoo ingrijpende zaak be denktijd hebben, terwijl Doumergue door zijn aandringen op de voorloopige twaalf den der begrooting de Kamerontbinding aan de orde bracht. Nadat hij afgetreden was, heeft Dou mergue een verklaring afgelegd, waarin hij de crisis toeschrijft aan de manoeuvres van tegenstanders, die gekant zijn tegen eventueele ontbin ding van de Kamer. Deze menschen, zei hij, zijn verantwoordelijk voor de politiek welke is uitgeloopen op de opstanden van Februari. Zij willen tot eiken prijs vermijden wegens die politiek verantwoording te moeten af leggen tegenover het souvereine volk, voordat een lange termijn is verloopen. De oudstrijders beschuldigen do parlementsleden van angstvoor hun baantjes. Kolonel de la Rocque, de leider van de 'Croix du Feu, den bekenden bond van oud strijders, die aan het front het legioen van eer gekregen hebben, welke organisatie ten aanzien van de politieke gebeurtenissen een zeer actieve houding aan den dag legt, heeft zich tegenover een vertegenwoordiger van Paris Midi over de kabinetscrisis uitgelaten. Het kenmerk van den toestand van dit oogenblik, aldus de kolonel, is een algemee- me angst. Alle partijleiders hebben angst dat zij hun aanzien zullen verliezen en zij zijn bang voor verantwoordelijkheid en voor Verlies van aanhangers. De politici zijn bang nu de binnen- en buitenlandsche bedreigin gen in een dichtbij zijnde toekomst boven Frankrijk hangen. Zij zijn bang om hun kansen voor de toe komst te verliezen en een gelegenheid voor bij te laten gaan om aan de macht te komen De parlementsleden zijn bang voor den toenemenden afkeer bij de open bare meening. Toen zij zich in hun rust bedreigd voelden grepen zij naar de oude middelen uit angst om hun inkomsten en invloed te zien vermin deren. Over het algemeen betreurt de Fransche pers 't. heengaan van Doumergue en spreekt zij vrees uit voor de toekomst. De „Temps" zegt: Doumergue is niet het slachtoffer van de ondankbaarheid van een volk, maar van de blinde hartstochten en vooroordeelen van de radicale partij. Her riot heeft Doumergue afgezet. Het „Journal des Debats" schrijft, dat er geen ondankbaarder regiem bestaat dan het democratische. Doumergue zou misschien ondanks de radicalen zijn werk hebben kun nen verwezenlijken, maar met de radicalen heeft hij het niet kunnen doen. Doumergue gaat van het politiek tooneel af en de hoop op een vernieuwing verdwijnt met hem. Zijn wensch om zoo spoedig Tnogelijk de politieke intriges den rug toe te keeren, is begrijpelijk, maar wat moet uit het worden, dat hem zijn vertrouwen schonk en dat hom ondanks alle machinaties der politici blijft vertrouwen. .X'Information" schrijft, dat Frankrijk een regeering noodig heeft, die het werk van Doumergue voortzet. Het l°t heeft ge wild. dat Doumergue's gematigdheid overdenking geleid hebben tot het verbre ken van het bestand, dat zijn hervorming juist wilde bestendigen. De .JLiberté" schrijft, dat de nederlaag van Doumergue de wraak is van de overwon nenen van den zesden Februari Het nieuwe Kabinet Lavnl weigerde President Lebrun heeft, na eerst nog Doumergue verzocht te hebben een ander kabinet te vormen, Laval de opdracht ge geven. Laval heeft echter geweigerd. Hij ver klaarde tegenover journalisten: Mij is de opdracht gegeven de bestands- politiek der regeering te leiden. Dat is e groots taak, die volledige overgave eischt alle andere doeleinden uitsluit. Ik heb den president der republiek dank gezegd voor het aanbod, doch heb betreurd het te moe ten afwijzen. Het verluidt, dat Lebrun ook den voorzit ter van de Kamer Bouisson gevraagd heeft of hij zich wilde belasten met de vorming van een regeering, doch dat ook deze gewei gerd heeft. Daarop heeft de president der republiek Flandin, tot dusverre minister voor open bare werken, bij zich ontvangen, die de op dracht tot vorming eener regcering aannam. In verband hiermede herinnert men aan het feit, dat kort geleden twee maal een aanbod is gedaan hef hondgenootschap tus- schen de door Flandin geleide democrati sche alliantie en de radicaal-socialisten. Men meent ook, dat deze verklaringen van Flandin de radicalen heeft gestijfd in hun onverzettelijke houding tegen Doumergue's hervormingsplannen. Nader is bekend geworden, dat de radi caal-socialistische Kamerfractie Flandin steun heeft toegezegd, wanneer deze de ver plichting op zich nam het economisch her stel tegelijk met de verdediging van het re- publikeinsche regime te waarborgen. Zooals bekend, verweet men n.l. Dou mergue dat hij de politieke hervbrming te veel vooropstelde. Zijn redeneering was, dat een stabiel bestuur het eerst noodige was wilde men met succes tegen de econo mische en financieele crisis optreden. Bij de desbetreffende besprekingen kwam tot uiting, dat niets van het program van Flandin een loyale medewerking van de radicaal-socialistische partij in den weg stond. Minister-president Flandin heeft bekend gemaak.t dat hij afziet van het indienen van begrootingstwaalfden, daar hij de drin gende verwerkelijking van de staatshervor ming wil waarborgen. Flandin wil de natio nale vergadering naar Versaille bijeenroe pen, wanneer de meerderheid dat wil,maar hij is voornemens te voren de begrooting voor 10&5 te doen afhandelen. De regeering samengesteld De samenstelling van de regeering-Flan- din, die vannacht om 1 uur gereed was, wordt officieel bekend gemaakt. Zij is als volgt: Minister-president (zonder portefeuille) Flandin. Staatsministers: Herriot en Marin. Buitenlandsche Zaken: Laval. Binnenlandsche Zaken: Regnier. Oorlog: Generaal Maurin. Financiën: Germain-Martin. Voorts: Pietri, marine; gen. Denain, lucht soort; Pernot, justitie; Marchandeau, han del; Mallarné, nat. opvoeding; Roy, open bare werken; Bertrand, koopvaardij; Jacquier, arbeid; iRvollet, pensioenen; Cas- ser, landbouw; Queille, openbare gezond heidszorg; Mandel, post en telegrafie; Per- reau Bradier, onderstaatssecretaris van de kanselarij van den Premier. Het kabinet zal zich Dinsdag as. aan de Kamer voorstellen. Verklaring van Flandin Na de vorming van zijn kabinet heeft Flandin de volgende verklaringen aan de pers gegeven: De godsvrede duurt voort. Het is mij ge lukt persoonlijkheden om mij heen te ver zamelen, die naar mijn overtuiging, allen met ijver Frankrijk en de republiek zullen dienen en alles zullen do enom de partijver- schillen te vergeten en slechts één doel hebben: strijd tegen ellende en werkloos heid, herstel van het bedrijfsleven, hand having van het gqzag, verjonging en her vorming van den Staat. Ik hoop, dat het land de regeering, die ik getracht heb in den korst, mogelijken tijd te vormen en die onmiddellijk aan het werk zal gaan, met sympathie zal hegroe- ten. In afwachting Wat Flandin in de bovenstaande verkla ring hoopt en belooft, zal in', ruimen kring van het Fransche publiek wel met schou derophalen worden ontvangen.. Men wist wat men aan den ouden, maar energieken patriot Doumergue had ten was er zich bewust van, dat hij een moeilijken strijd moest voeren tegen de linker-part ij en en vooral tegen de zich achter die partijen verschuilende persoonlijke belangen en in triges. Men ziet thans, dat die partijen, sinds dc onlusten van 6 Februari, die tegen het forrupte parlement waren gericht, de plaat sen weer hebben ingenomen waarvan zt» door de publieke opnie verdreven waren De man wiens komst op 7 Februari olie op de golven heeft beteekend, ziet men tegelij kertijd, met zijn stoute hervormingsplan nen in zijn zak naar zun rustoord te Tour- nefeuille terugkeeren. Mann enals Tardieu en generaal Petain hebben den afgetreden regeeringschef ge- olgd en willen niet in de regeering-Flan- din zitting nemen. Het valt nu af te wachten hoe de toe stand zich verder ontwikkelen zal. Do ordedienst te Parijs is al versterkt om eventueele onlusten te onderdrukken. Maar dat onderdrukken van onlusten op zichzelf vormt voor een regeering in Frank rijk reeds een groot gevaar; men denko aan het wraakgjehuil, dnt in Februari is op- tan tegen do toon leidende personen, omdat er burgerbloed gevloeid had. De personen, die den moed hebben gehad n te Parijs de verantwoordelijkheid op zich te nemen, zijn waarlijk niet te benij den. Probeer Kruschen voor onze rekening Er is nu geen enkele reden meer om niet eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Immers ge ontvangt een gratis proefflacon verpakt bij de groote flescli 1.60, dus ook meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. Kruschen Salts zuivert Uw bloed het zal U verfrisschen en verjongen. Het wordt tevens over de geheele wereld erkend als het beste middel tegen rheumatiek, ischias, etc. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daar om in geen geval Kruschen Salts in buiten landsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche vorpakking met de naam N.V. Rowntree Handels Maatschap pij op verpakking en etiket der flacon ge drukt. (Adv.) DE VLOOTBESPREKINGEN Japan en het Britsche compromis-voorstel Naar uit Londen naar Tokio wordt gemeld zou de Japansche delegatie voornemens zijn, het Britsche compromis-voorstel inzake de vlootregeling af te wijzen hoewel er voor een groot deel aan hun voornaamste eischen wordt tegemoet gekomen. Het Britsche voor stel houdt namelijk in, volledige erkenning van Japans recht op vlootgelijkheid met Engeland en de Vereen. Staten en een schema voor kwantitatieve en kwalitatieve aanpassing van elke categorie oorlogssche pen en van elk kaliber scheepskanonnen. Van Ameriwkaansche zijde staat men vrij koel tegenover het voorstel en uit de boe zem der Japansche vlootdelegatie te Londen wordt verklaard, dat deze voorstellen wel iswaar een verbetering inhouden t.a.v. de oude vlootverhouding van Japan tot Ame rika en Engeland van 3:5:5, doch dat overigens in weinig opzichten aan de Japan sche eischen wordt voldaan. De deskundigen van het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken bestudee- ren momenteel de Britsche voorstellen, doch de zegsman van genoemd ministerie ver klaarde, dat Japan de Britsche poging om de verschillen door vriendschappelijk over leg uit den weg te ruimen waardeert, doch dat de Britsche voorstellen nog altijd zeer veel afwijken van de oorspronkelijke Ja pansche eischen. EEN BOM-AANSLAG OP TSJANG KAI SJEK De maarschalk ongedeerd Uit Tokio: Naar het telegraafagentschap „Shimboen Rengo" meldt, is op den Chinee- schen maarschalk Tsjang Kai Sjek, die met een extra trein naar Peiping reisde, om aldaar met den Japanschen gezant Arioshi te onderhandelen, een aanslag gepleegd. Toen de trein het station Erzumeni pas seerde. werd een bom in de richting van den trein geworpen, die den laatsten wa gon trof. Twee beambten uit het gezelschap van den maarschalk werden gedood en vier ge wond. Maarschalk Tsjang Kai Sjek zelf en zijn medewerkers bleven ongedeerd. Zij hebben later zonder den vernielden wagon de reis voortgezet. Nader wordt gemeld, dat twee personer> in verband met den aanslag zijn gear resteerd. De Chineesche censuur had tot dusver iedere berichtgeving over den aanslag ver hinderd. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. De regeering van den Mexicaanschen staat Puebla heeft gisteren een decreet uitgevaar digd, waarin bepaald wordt, dat in het ver volg op ieder vijftig duizend zielen slechts één Katholieke prister zal worden geduld. Puebla was tot dusver een der weinige Mexicaansche staten, die nog geen anti-ker kelijke wetgeving bezaten. Door het decreet van gisteren heeft zien dus ook Puebla, een van de voornaamste staten van de Mexicaaansche republiek, bij de anti-kerkelijke beweging aangesloten. VENETIË DOOR EEN VLOEDGOLF VERRAST VENETIË, 9 Nov. De oude dogestad is wederom geteisterd door hoog water, ten gevolge van een vloedglof, die het water in de kanalen zoodanig deed stijgen, dat op tel an plaatsen der stad overstromingen ont stonden, waardoor verscheidene huizen on der water kwamen &e staan en enkele oude .gebouwen gedeeltelijk instortten, OBSTRUCTIE IN HET HOOGERHUIS LONDEN, 9 Nov. De door het Lagerhuis aangenomen wet, inzake het aanzetten tot ongehoorzaamheid en trouweloosheid, in de peis kortweg opruiingswet genoemd, i6 gis ter verder bij het Hoogerhuis in behandeling geweest. Het verloop der Hoogerhuiszitting kenmerkte zioh door het hardnekkig verzet der oppositie tegen de nieuwe wet. De Labour-lards bestreden met steun van eenige liberale leden, elk afzonderlijk voor stel. Er stonden tien oppositioneel e peers tegenover 60, die de regeering steunden. En niettemin wisten de 10 opposanten de dis cussies eindeloos te rekken. Pas vannacht om kwart over 4 werd de zitting, die toen 12 uur had geduurd, ver daagd. De inbraken te Oss Ondanks het feit, dat door dc Gemeentepolitie van Oss de hand is gelegd op een jeugdige dieven bende, welke een groot aantal kle.'ne inbraken in den laatsten tijd had gepleegd, en dit aantal arres taties is aangegroeid tot circa twintig Jongelui, is oog op verschillende plaatsen van Oss ingebroken. O.m. is een inbraak gepleegd bi) de firma Hes, alwaar op het kantoor een aantal sigaren zijn ontvreemd. Tevens is ingebroken in de volksbazar van de firma Oppenheimer in de Klaphekkenstraat, alhier, waar een groot aantal diverse winkelvoor raden zijn ontvreemd. Voorts is nog ingebroken in de beide Frater-scbolen in de parochie Maria Onbevlekte Ontvangenis, waar in alle klassen de Missie-busjes zijn geledigd. Dc gebouwen, waarin de inbraken zijo gepleegd, liggen in de onmiddellijke nabijheid van het politie bureau. De marechaussee heeft thans dc 19-jarige Van B. en de 23-jarige U. gearresteerd. Van B. is een persoon, die reeds meer inbraken op zijn kerfstok heeft. Van B. werd aan den lijve onderzocht en inderdaad werd tusschen de voering van zijn overjas een geheel nieuwe pijp gevonden, welke afkomstig bleek te zijn uit het galanterie magazijn van dc firma Oppenheimer. Tevens vond men op zijn kieeren sporen van kaarsvet. Dit was eveneens een sterke aanwijzing, want het was ge bleken, dat de dieven op hun rooftocht gebru l hadden gemaakt van kaarsen. Van B. en Van U. bleven ontkennen, doch toen de aanwijzingen zich tegen hen opstapelden, vielen zij door de mand er bekenden zich aan vier inbraken te hebben schul dig gemaakt. De verdachten zijn ter beschikking gesteld van den offider van justitie te 's-Hertogenbosch. In den loop van den dag zijn oog meer personen ge arresteerd, verdacht van medeplichtigheid. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voort gezet. Een misdadlgers-terreur Te Osa (N.-Br.) is weer tijdens afwezigheid der bewoners ingebrokenin de woning den molenaar van de Zwaluw op de Kruis straat. De dieven zijn de woning aan de ach- terzyde binnengedrongen, hebben het geheele huis van onder tot boven onderzocht, kasten en laden geforceerd en een belangrijk bedrag aan geld ontvreemd, terwijl tevens voor een bedrag van f 30 aan postzegeks werd meege nomen. Ook de aanwezige gouden en zilveren sieraden werden buitgemaakt. Men heeft de gebrs. v. G. gearresteerd. Deze blijven evenwel hardnekkig ontkennen de inbraak te hebben gepleegd. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Toen de vrouw van den winkelier van H. in de Klaphekkenstraat in den winkel bezig was, bemerkte zij, dat eenige personen op verdach te wijze rond de woning zwierven. De vrouw, die zeer bevreesd is voor het gespuis, daar eenigen tijd geleden ook bij hen was ingebro ken, maakte alarm. Daarna verdwenen de mannen, doch later kwamen zij terug. Zij werden aan de achterzijde van een naburig perceel opgemerkt, toen zij trachtten de ning van v. H. aan de achterzijde binnen te dringen. Toevalligerwijze passeerden juist eenige politiemannen, die door een buurvrouw van het geval op de hoogte werden gesteld. Bij het zien van de agenten namen de indrin gers hals over kop de vlucht. De politieman nen stelden een achtervolging in, doch de mannen wieten door behendig over heggen schuttingen te klimmen, een poort te berei ken, waardoor zy in de Molenstraat terecht kwamen. Daar raakte men hun spoor kwijt. De agenten zijn er niet in geslaagd de man nen, die op gummischoenen liepen, te herken-- Bij het politieonderzoek Is nog gebleken, dat het konijnenhok achter de woning van buurman van v. H. was opengebroken. Er wordt echter niets vermist. Gemengd Nieuws- DOODELIJK TRAMONGELUK Te Leeuwarden is een ongeveer 40-jarige onbekende vrouw op het Stationsplein onder de locomotief van een rangeerende stoomtram geraakt. Nadat de locomotief was opgevei- zeld en het lichaam was bevrijd, bleek het, dat de dood reeds was ingetreden. Per politie- brancard is het lijk naar het Stadsziekenhuis ervoerd. In de tasch van het slachtoffer werd en tramkaartje naar Stiens gevonden. De machinist had, voor het ongeluk gebeur de, voortdurend signalen gegeven, zoodat men nog niet verklaren kan, hoe het ongeval zich heeft toegedragen. Het is de politie van het bureau Warmoes- straat te Amsterdam gebleken, dat de 53-ja- rige man, die in het Binnengasthuis, waar hij tengevolge van een val in een keldergat in de buurt van de Nieuwmarkt was opgenomen, vier biljetten van 500 dollars miste, niet be loofd kan zijn. Het slachtoffer, een Utrech tenaar, heeft tegenover de politie verklaard, dat hij ernstig zenuwziek zijnde, van Utrecht naar de hoofdstad was gegaan om een zenuw arts te raadplegen. Hij wist in Amsterdam weg noch steg en is, nadat hij ergens een glas bier had gedronken, de kluts heelemaal kwijt geraakt, vooral ook omdat het drukke ver keer zijn zenuwen danig in de war bracht. Zoo kon het dan ook gebeuren dat hij in de buurt van de Nieuwmarkt, in een keldergat is ge vallen. Er was op dat oogenblik en ook daarna nie mand in zfjn nabijheid. Het slachtoffer is er dan ook van overtuigd, dat hij de viej" biljet ten van 500 dollar verloren heeft. Onderweg heeft hij het geld uit de binnenzak van zijn vest gehaald en het waarschijnlijk toen hij het weer op zy'n plaats wilde brengen naast zyn vestzak gestokenDit verklaart ook het feit, dat zijn portefeuille, waarin eveneens geld zat, nog in zyn bezit was gevonden. noodlanding Te Ryssen (Ov.) heeft een Duitsche sport vlieger, die in Bremen met zyn toestel was opgestegen en op weg was naar Dusseldorp, in de gemeenteweide een noodlanding gedaan. Daarbij is het landingsgestel geheel ver nield en de schroef gebroken. De vlieger kreeg geen letsel. AANVARING Men meldt ons uit Vlissingen: Het Deensche s.s. Svava is in aanvaring geweest met een Belgische zandzuiger. De Svava is met ingedeukten huidplaat op de reede van Vlissingen ten anker gezet, waar de reparaties van Vlissingen uit zullen geschieden. Doodelijke auto-ongelukken Op den rijksweg onder Breda liep de 14- jarige Ch. R., met drie kameraden op het fietspad naaist den rijweg, toen hy door een auto, welke uit de richting Breda kwam, be stuurd door v. B., uit Rotterdam, werd gegre pen en tegen den grond geslingerd. -Zonder teeken van leven bleef de knaap liggen. Dr. Verhaak kon slechts den dood eonstateeren. Het lijk van het slachtoffer, dat een schedel breuk had bekomen, werd naar het lijkenhuis te Zevenbergschenhoek overgebracht. De heer van B. had de jongens niet opge merkt, doordat hij verblind werd door het licht van een tegenligger. Zyn auto, die vrij ernstig beschadigd was, werd in beslag ge- Toen het 3-jarig zoontje van de familie Van de Bosch plotseling de Wilhelminastraat *e Heerlen overstak, werd hij door een pa»s- 6eerende auto overreden en in zorgwekkender) toestand naar het St. Jozefziekenhuis overge bracht, alwaar hy aan de bekomen verwondin gen is overleden. Verboden Vervoer Hedenmorgen heeft de verkeerspolitie te Den Haag op het Spui proces-verbaal opge maakt tegen een chauffeur, daar deze zonder de vereischte concessies passagiers naar Am sterdam wilde vervoeren. Aangezien evenwel de chauffeur, in overleg met zijn directie, de rit niet voortzette, en de passagiers deed uitstappen, werd de autobus niet in ixaslag genomen. Felle branden LAKENS ALS LAATSTE REDMIDDEL Te Almelo heeft een felle brand in kor ten tyd drie woonhuizen in de aech gelegd. De huizen, die gelegen zyn aan de Borne- broekschestraat, en in eigendom toebehoorden aan de weduwe Kamp, waren bewoond door de familie Simmerink, Zeggelink en Ten Hoopen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon weinig meer uitrichten en moest zich er toe bepalen, uitbreiding van den brand te voorkomen. Oimtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt- Te Groningen werd 'snachts een felle uitslaande brand ontdekt in de vischbakkery van S. W. de Vriee in de Brugstraat. Voor de vier bewoners van de tweede etage man, vrouw en twee kinderen, die door het knetteren van de vlammen waren wakker ge worden, was het niet meer mogelijk langs de trap naar beneden te komen. Zy lieten zich langs aan elkaar geknoopte lakens en dekens uit het raam zakken en kwamen over een muur by de buren in veiligheid. Het gezin van Verbeek, dat eveneens de tweede etage van het perceel bewoonde, man, vrouw en twee kleine kinderen, kon langs de trap in veilig heid komen. Het vuur vernielde de geheele vischbakke ry, hoewel de brandweer met twee stralen het vuur bestreed. Na drie kwartier was men den brand meester. Reeds een dag tevoren wa3 in de vischbak kery tweemaal brand ontdekt. Men was er 'echter in geslaagd het vuur te dooven. Het dienstmeisje van de familie De Vries, die vlak boven de bakkerij sliep, weigerde echter dien nacht daar te slapen. Men vermoedt dat het vuur in de schoor steen is blijven smeulen. Verzekering dekt de schade. JEUGDIGE LAFBEK Te Oss (N.B-) bevond de 14-jarige zoon van den landbouwer van E. zich op den Hee- schenweg in gezelschap van zyn hond. Deze hond, een groote Duitsche herder, staat als zeer gevaarlijk bekend. Toen een 11-jarig zoontje van den heer N. voorbijging, begon van E. zonder eenige aanleiding zyn hond tegen den jongen op te hitsen. Het dier vloog den jongen naar den keel en beet hem vervol gens een stuk uit den rechter bovenarm. De jeugdige N. bleef hevig bloedend op den weg liggen- Voorbijgangers hebben het slachtof fer opgenomen en bij een dokter binnenge dragen. Later op den avond verergerde de toe stand van het jongetje dermate, dat nog ope ratief moest worden ingegrepen. De kleine jongen is in het St Anna Ziekenhuis te Oss opgenomen. VALSCHE MERKEN De directeur van den centralen crisis-con troledienst looft een premie uit van f 500 voor diegene, die vóór 1 Maart 1935 de noodige aanwijzingen heeft gegeven tot het ontdekken an de fabrikanten van groote hoeveelheden al sche metalen merken, als bedoeld in art 5 onder a van de Crisis-Varkensbeschikking 1933 11, zoodat deze fabrikanten ter beschik king van de justitie kunnen worden gesteld. „PRETTIGE'* ONTVANGST Zaterdag a.s. zal de nieuwbenoemde burge meester van Eede (Z-Vl.) de heer J. M. Breyaert, landbouwer te Sluis, worden gein- stalieerd. Er zullen geen feestelijkheden plaats hebben, daar de bevolking niet erg met deze benoeming is ingenomen. Ze had liever een persoon uit de gemeente tot dit ambt be noemd gezien. Jongens van 12 tot 20 jaar. Het is aan de politie van Monster gelukt :n uitgebreid complot van ladelichters en dieven van rijwielbelastingmerken op te sporen Reeds eenigen tyd werd in deze gemeente stevig geopereerd en tal van winkeliers waren dan ook zoo langzamerhand de dupe geworden de praktijken van dit fraaie gezelschap. Bij het onderzoek dat de politie instelde, ge lukte het aanvankelijk een viertal jongelui op te sporen, die inderdaad hun activiteit op het gebied van ladelichten had getoond. De ver dere nasporingen leidden tot de arrestatie var. neg vier jongens. Het bleek, dat dit acht tal, jongens van 12 tot 20 jaar, hun werk zaamheid niet alleen tot deze gemeente, maar ook tot die van 's-Gravenzande en Naaldwijk had uitgestrekt. Daar hadden zy het hoofd zakelijk gemunt op de rijwielbelastingmerken, waarvan tr eenige waren buitgemaakt. Bij het onderzc ek kwam voorts nog uit, dat enkele leden van het complot zelfs hun ouders hadden bestolen. Het geld, dat werd buitge maakt, werd in alle vroolijkheid verteerd, evenals de diverse snoeperijen en andere ver snaperingen flesfchen wyn b.v. De leden van deze club gingen vaak alleen op „roof" uit, d»ch by tijde:'' werd cok gezamenlijk „gewer'-t" De poli'ie hc°f: na verhoor d-? jongelui voer!' ouiar op vrye v..eten gesteld, terwijl drie van hen naar Naaldwijk voor ver hoer zijn overgebracht. De beid»: clubs bleken zich te hebben gesplitst in een afdeeling „juniores" en ouderen, want er werd vaak gewerkt met de afdeelingen van 12—16 en van 16—20 jaar. Weerbericht Het dunne PÖltJ® geeft don vorlgen stand i BAROMETERSTAND Hoogste stand te Isafjord 769.9. WEERVERWACHTÏNO Krachtige Z.O., later afnemende en rui mende wind, betrokken '~>t zwaar bewolkt, met regen- of hagelbuien, aanvankelijk zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in het W. trok Z.O.-waarts en wordt nog snel dieper. Daarachter breidt zich van Frankrijk weer een belangrijke rug van hooge druk uit, die voorloopig den weg voor verdere depressie verspert. De hooge drukking in Scandinavië is door de N.-waarts trekkende depressie uit het vaste land verdreven en de vorst nam daar sterk af. Maar thans stijgt in dit. geheele gebied de barometer weer. Krachtige tot storm achtige Z. tot W. winden waaien op do Noordzee en in de Golf van Biscaye. Ten W. van Ierland stormachtige N.W. winden. In Z. Frankrijk is nog een heldere nacht met weinig wind en lichte vorst voorgekomen. In N.O. Duitschland valt veel regen. Dresden had 42, Berlijn 29 mM. Ook om de depressie in het W. "iel reeds veel regen. Calshot aan het Kanaal had 24 mM. Het is onzeker, welke loop de kern van lage druk in het Kanaal zal nemen. Maar vermoedelijk zal deze tenslotte ten O. van ons land komen, zoodat na tijdelijk zachter weer weer eenige afkoeling te wachten is. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt Donderdagavond 8.15 uur aan alle posten: Weest op uw hoede. TERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.2 C. 10 NOOVHMBER Zonsopgang 7.13 uur, zonsondergang 4.14 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 10 NOOVEMBER Van 's avonds 4.44 uur tot 's morgens 6.44 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 2.11 2.02 Rrelsnch 1.87 0.94 K"hl Diedeshelra Mannheim Lohr Mainz Bingen Lobith Nijmegen 2.47 2.01 3.fi6 3.58 0.63 0.46 2.23 2.23 1.03 l.tl 0 07 0.10 1.31 1,30 9.52 9,53 7.24 7.26 2,22 2.44 Arnhem 7.33 7.34 Vreeswijk Iw 0.37 0,37 Westervoort 7.92 7,92 Deventer 1.90 1.97 Heden Vori| Canb Fms Coblena Trier Keulen Dnsseldorf Rhhrort Wesel Emmerik Kampen Ejsden Maastricht a 1.46 1.42 1.60 1,59 0.70. 0,62 1.19 1.04 0.63 0.46 0.30 0.37 0.65 0 65 0.62 0.74 -0.06 -0.04 46.23 40.95 41,15 Grevenblcht 23.09 28.25 Venlo 10.79 K .0S Grave (slats) 4.89 4,50 St Andries 1.10 L27 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Haningen Den Helder IJmulilen Hoek v. 11 oil. bcheveningen ltottcidam 0.48 13.10 ia22 22.40 11.15 23.30 9.00 21.15 4.4( 16.56 3.52 16.04 4.12 16.24 5.59 18.09 Hellevoetsl. Willemstad Brouwersh. Zierikzee Wemeldinge Vlissingen Terneuzen Hansweert 4.39 16.55 6.30 17.44 3.51 16.05 4.i7 16,41 4. 0 17,05 2.4'J 15,05 Een nachtelijke schietpartij Een aantal schoten, snel achter elkaar afgevuurd, bracht 's nachts te ongeveer kwart over vier een gedeelte van den O.Z. Achter burgwal en het Oudekerksplein te Amsterdam in beroering. In de buurt patrouilleerende agenten snelden toe en ontdekten een man, die zijn revolver, blijkbaar voor een tweede salvo, opnieuw stond te laden. Vóór het zoo ;r was gekomen was hy gegrepen. Van een of meer slachtoffers van de scho ten scheen geen sprake te zijn; wel kwamen zich spoedig eenige personen, onder wie een berucht kaartspeler, melden, om te vertellen dat de man van de revolver het op hem gemunt had gehad. De kaartspeler had zich, toen hy het eerste schot hoorde, van schrik op den grond laten vallen. Aan het politiebureau Warmoesstraat ver klaarde de arrestant, een ongeveer 25-jarig koopman, die uit het Noorden afkomstig is, en sinds enkele jaren te Amsterdam in de Doelenstraat woont, dat hy te ongeveer kwart over vier op de brug van de O.Z. Achter burgwal by de Oude Kennissteeg staande, aangesproken was door een bewoner van deze donkere buurt, die zich met enkele andere lieden reeds eenigen tijd in zyn nabijheid had opgehouden. De man had hem gevraagd „of hy een goed adresje wilde hebben", waarna verdachte geantwoord had, dat hy met die praatjes niets te maken had. Hij was toen weggegaan en had via de Oude Kennissteeg het Oudekerksplein bereikt. Volgens de lezing van verdachte de aan gever ontkent zulks zou laatstgenoemde hem op sluipende wijze gevolgd zyn. Ver dachte had zich toen plotseling omgedraaid en zijn achtervolger gesommeerd zich te ver wijderen. Toen deze dit niet deed, loste hy een schot in de lucht. Naar de aangever heeft verklaard, heeft verdachte dit schot onmiddellijk door drie andere schoten, welke in zy'n richting werden afgevuurd, doen volgen. De op verdachte gevonden revolver droeg een cylinder voor zes schoten. Vier daarvan bleken te zijn af gevuurd. De verdachte heeft verklaard dat hij uit zelfverdediging heeft gehandeld, met welke lezing de commissaris het allerminst eens was. De arrestant is in het bureau opgesloten; er is proces verbaal tegen hem opgemaakt wegens poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling. Veertien dagen gele den was hy uit België teruggekeerd en had een kamer betrokken in de Oude Doelenstraat De revoh er had hij ook in België gekocht. DOODELIJKE VAL Toen de 60-jarige schoenmaker R. Buurma, uit Wyk een winkel in de Hoofdstraat te Meppel verliet, botste hij tegen een jongen aan. De oude man viel achterover met het hoofd tegen de straatsteenen en was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2