KWH Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. ULSTER abonnementsprijs! Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/j ct- Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5321 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 15e Jaargang F - Sttibertentieprijjen: Van 1 Dot 5 regels117 Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/: Bij conlract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau 1 wordt berekend 0.10 OPBOUWENDE CRITIEK Uit de rede, welke Dr. Kortenhorst aan cle avond vóór do algemeene beschouwin gen te I-Ieerlcn hield, brengen we nog een paar opmerkingen naar voren. I Dit roomsch-lcath. kamerlid begon met de I Verklaring, dat hij noch namens de R.K. kamerclub sprak, noch als spreekbuis van zijn partijgenoot minister Steenberghe op trad, maar dat hij een verdediging wilde geven van dc politiek der regeering in 't j algemeen. Dat is o.i. de goede grondgedachte, waar- I 'door wij ons moeten laten leiden. Maar I daaruit volgt niet, dat elke regeerings- I daad in bescherming genomen wordt. Waar liet regeeringsapparaat faalt en hoe malc- I kelijk geschiedt zulks in de verwarring dezer dagen dient daarop de aandacht gevestigd te worden om de regeering attent te maken op hetgeen er leeft onder ons Jyolk. Zoo oordeelde ook Dr. Kortenhorst en zoo interpreteerde hij ook cle verklaring welke de R.K. Staatspartij vóór de Memorie van Antwoord en vóór de algemeene beschou wingen in het licht gaf; daarmee bevesti gend, dat wij terecht spraken van een „mak manifest". Een oordeel, dat de roode pers om begrijpelijke motieven gaarne onder schrijft. Dat naast de algemeene steun aan de regeering opbouwende critiek mogelijk is, bewees Dr. Kortenhorst met de verklaring, dat hij veel critiek heeft moeten leveren op liet beleid van minister Steenberghe en dat hij „adviseerde niet meer te wedden op het paard van de export, in tegenstelling met de meening van minister Steenberghe. Meer aandacht moet besteed worden aan de bin- j nenlandsche markt." Wij gelooven, dat de waarschuwing op haar plaats is. Toen een paar jaar geleden het beginsel I aanvaard werd om onze landbouw te steu- nen, ook door om het eenvoudig te zeg- I gen onze exportartikelen van de land- bouw met verlies, van lieverlede met groot i yerlies in het buitenland te plaatsen, be doelde men daarmee de markt, het afzet gebied, tc behouden. Anders, zoo luidde de redeneering, zijn wij, als straks normaal handelsverkeer weer mogelijk is, van de wereldmarkt verdrongen. Dat was een verstandige redeneering en 'de methode zou volmaakt doeltreffend zijn gebleken, als het maar weer cenigszins ging lijken op normaal handelsverkeer. Echter is het tegendeel het geval en daar uit volgt, dat ook de taktiek herzien moet worden. Het is eenvoudig onmogelijk, dat ons (volk de last kan blijven dragen, welke het opgelegd wordt door het Engelsche volk natuurboter en doorregen bacon te laten eten tegen afbraakprijzen, terwijl de goed- koopstc margarine en het ingeblikte rund- ■vleesch door yelen nog niet betaald kan Worden. Men zal moeten toegeven, dat hef zoo op 'de duur niet door kan gaan en dat de re geering en haar adviseurs zich dus ernstig zullen hebben te bezinnen op maatregelen, ■welke meer aansluiten bij het verloop der crisis. Wie dankbaar 'erken?, daf het overal slecht gaat in de wereld, maar hier tot nu toe zeker niet slechter dan elders, mag ook Vragen dat de regeering rekening houdt met elke nieuwe factor, welke invloed oefent op het economisch leven. VERBLIJDENDE ACTIVITEIT „Het dezer dagen verschenen October- nummer van „De Christelijk-Historische Jon geren", het orgaan van de Federatie, bevat een bijlage, de eerste van de studieschetsen, die het Federatiebestuur zich voorstelt uit te geven. De schets is van de hand van Mr. W. F. E. baron van der Feltz uit Middelburg en handelt over „De plaats der gemeenten in ons staatsbestel". Zij bevat een beknopte aanduiding van de belangrijkste vragen, die hij dit onderwerp aan dc. orde komen en een opgaaf van de literatuur, die bij ver dere studie gebruikt kan worden. Op het voetspoor van de A. R. J. A., aldus yervolgt de Nederlander, heeft de Federatie hiermee een werkmethode aan vaard, die in belangrijke mate de politieke Vorming van onze jongeren ten goede kan komen. En wij verheugen ons er in, dat zij ouderen bereid gevonden heeft, haar hierin de behulpzame hand te bieden. Meer en meer wordt de Federatie aldus het centrum, dat het werk van de zelfstandige groepen stuurt en steunt". Wanneer de studeerende jongelui in A. R. J. A. en Chr. Hist. Federatie zich eens be zinnen en laten voorlichten over de schei ding tusschen de twee groote Chr. Prot. po litieke partijen, dan zou het antwoord wel eens zoo onduidelijk kunnen zijn, dat zij concludeeren:. Getrennt studieren, vereint tnarchicrcn! NIEUWE TAKTIEK? 'Opvallend bezadigd was, volgens enkele Maden, do afgevaardigde der Sovjet-repu bliek in het Nederlandsch parlement bij de algemeene beschouwingen. Hij verklaarde zelfs, dat de communisten zoo bar graag legaal willen optreden en alleen wettelijke middelen willen bezigen en nu hopen ze maar, dat de Regeering hen niet door „muilkorfmaatregelen" de illegale weg op zal dringen. Precies hetzelfde geluid, dat vroeger ook uit dc soc.-dem. fractie opsteeg: och, regee ring, steun ons toch in ons pogen om geen ongeoorloofde middelen te gebruiken, anders zouden we wel eens in de armen der revo lutie kunnen vallen. Was de gewijzigde houding der commu nisten thans vrees voor het Reglement van van Orde, dat danig verscherpt is en het on hebbelijke kamerlid buiten de vergaderzaal kan zetten? Of is het misschien gewijzigde taktiek, zoodat ook thans het bevel vaD Moskou prompt wordt uitgevoerd? Het laatste is lang niet onwaarschijnlqk als men in de Tribune leest: Voorloopig trekken wij de volgende con clusies: Men mag geen oogenblik in de reformis tische methode vervallen en ons princi- pieele standpunt tegenover godsdienst en kerk verbergen of verzwijgen. Het is daarnaast noodig, elke grofheid of ruwheid in de vorm te vermijden, waar door men menschen afstoot, die anders ge wonnen kunnen worden. Men moet aantoonen, dat de communis tische strijd tegen de godsdienst niet beteekent 'n godsdienstvervolging in het fascistische Duitschland, en dat de com munisten er niet aan denken, het aan hangen van bepaalde godsdienstige denk beelden van staatswege te verbieden. Tot heden scheen het verdienste elke grof heid en ruwheid zoo weinig mogelijk te ver mijden; voortaan zal men voorzichtig zijn om de menschen niet al te veel af te stoo- ten. Zelfs mag men wel gelooven, dat in de communistische staat godsdienstige denkbeel den niet van staatswege verboden zullen worden. Neen, dat behoeft ook niet officieel van staatswege te geschieden. Er zijn nog wel andere middelen. En elk middel is goed, als men maar succes heeft. Desnoods wil men de taktiek er wel voor wijzigen, zoowel in als buiten de Kamer. Het is dus wel een merkwaardig samen treffen: de geroemde loyaliteit in de Twee de Kamer en de aangeprezen royaliteit in de communistische pers. Officieele Berichten RECHTERLIJKE MACHT Bij Iv. B. zijn benoemd bij het Gerechtshof te 's-Hc/rbog-enboBch: tot president Mr A. J. VUe&enthairt, thans vice-president van gemold college, en tot vice-president Jhr Mr E. A E. van Meeuwen, thans raadsheer to gemeld college, LANDMACHT Bij Ka. B. zijn bevorderd tot offioier van ge zondheid le kl. de off. van gezondheid 2e kl. Dr R. Franssen en H. C. Bas: is aan den res.-le-luit. A. Witteveen van het lie reg. inf. een eervol ontslag uit den militairen is benoemd tot res.-luit.-kol. bij den staf der IVo iTif.-brigade do res.-majoor P. J. M. van der Reijden van het reg. wielrijders; is aan Ds J. J. van der Schuit te Apeldoorn op zijn verzoek eervol ontslag verleend als res.- veldprediiker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde. ZEEDIENST Bij beschikking van den minister van Defen sie is de luit. ter zee le kl. J. A. de Gelder den 12 Nov. 193-1 geplaatst bij de Onderzeedienst- kazeme te Willemsoord. AUDIËNTIES Do gewone audiënties van de ministers van Financiën en van Onderwijs zullen op Maandag 12 Nov, a.s. niet plaats hebben. De herclassificatie „Door Plicht tot Recht" tegen. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Christ. Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel „Door plicht tot recht" heeft in zijn gisteren te 's-Gravenhage gehouden verga dering zich uitvoerig beziggehouden met de behandeling van de door de Regcering bij de centrale commissie voor georganiseerd overleg aanbangig gemaakte herziening van de classii'catie der gemeenten. Zonder op liet advies van het G. O. voor uit te loopen achtte de vergadering het voorstel der Regeering, zooals het is inge diend, onaanvaardbaar. De argumenten er voor aangevoerd, n.l. een loonschaal vol gens dc landelijke collectieve contracten, meende de vergadering als ondeugdelijk te moeten afwijzen, omdat bij de vaststelling van het loon in de part. bedrijven, factoren in aanmerking komen, die voor het bepa len van het loon van het personeel in Overheidsdienst niet bestaan. Het bestuur was dan ook van oordeel, dat indien de nood van de schatkist het nemen van nieu we maatregelen noodzakelijk maakt, de Re geering andere wegen heeft te kiezen dan de voorgestelde classificatie. DE BELASTINGORDONNANTIËN. BUITENZORG, 8 Nov. (Aneta). Ordonnan tiën zijn vastgesteld tot invoering van de loonbelasting, van de herziening der inkom stenbelasting, van de heffing van opcenten op de inkomstenbelasting voor 1935, zulks met toepassing van de z.g.n. korte conflic ten-regeling. DE TUINBOUWSTEUN VERHOOGD Met drie millioen gulden Uit een ingesteld onderzoek is den Minister van Economische Zaken ge bleken, dat de economische moeilijk heden, waarin de tuinbouw op het oogenblik verkeert, van dien aard zijn, dat het nog voor 1934 beschikbaar bedrag van f 4% millioen niet vol doende zal zijn om in den ergsten nood te voorzien. De Minister heeft daarom aanleiding gevonden den betrokken regeerings- commissaris te machtigen den steun voorloopig met f 3 millioen te verhoo- gen. Daarmede ontvangen de tuinders nog slechts ongeveer de helft van den richtprijs. De maatregelen om tot uitbetaling van den steun te komen, zijn in'n ver gevorderd stadidm van voorbereiding. De Grato De 50.000 overschreden Donderdagmiddag passeerde de 50.000ste bezoeker de controle. Een succes als op een vaktentoonstelling en slechts in een paar weken tijd, nog wel nimmer zal zijn voorge komen. De directie en de standhouders kunnen met voldoening op de afgeloopen dagen te rugzien. Het doel van de tentoonstelling is bereikt. Vakgenooten, zoowel als drukwerk verbruikers zijn in drommen komen opda gen en hebben begrepen, de suggestieve kracht, die van het betere drukwerk uit gaat. De drukkers hebben ingezien, wat te bereiken is en welke tekortkomingen zij heb ben. De laatste jaren zijn er enorme verbete ringen aangebracht in de techniek. Vele drukkers hebben begrepen, dat zij niet met hun tijd zijn medegegaan. De standhouders is dit ten goede gekomen. Er is opgewekt en levendig zaken gedaan. Niemand zal het betreuren hun producten te hebben tentoon gesteld. Het zijn mooie dagen voor het drukkers- gilde geweest. Het laat zich aanzien, dat vóór Zaterdag avond 10 uur, op het tijdstip dat de Grato zal worden gesloten, zeker wel 60.000 bezoe kers de controle zullen hebben gepasseerd. „Onze Vloot" En de particuliere wapenindustrie. Onder het hoofd „Onze Vloot en de enquê te te Washington inzake de particuliere wa penindustrie" lezen wij in het orgaan der vereeniging: De langdurige correspondentie van ons Hoofdbestuur met het eerelid, den heer Paul Koster te Parijs, over een, bij de enquête gehouden te Washington in zake de parti culiere wapenindustrie, voorgelezen brief van den heer Koster aan de directie der Electric Boat Company, waarin gewag wordt gemaakt van „Onze Vloot" en van de relatie van den heer Koster als eerelid der vcreeniging, heeft niet tot het door het Hoofdbestuur verwachte en verlangde re sultaat geleid. Daarom zal deze zaak behan deld worden in een buitengewone algemee ne vergadering der vereeniging, na raad pleging van de Algemeene Raad". Waar ook onze lezers, blijkens correspon dentie, zich voor deze zaak interesseeren, hopen we er spoedig op terug te komen. Chr. Werkgeversvereniging Buitengewone algemeene ledenvergadering De Chr. Werkgeversvereniging zal een buitengewone algemeene ledenvergadering houden op Woensdag 14 November a.s. in de zaal van de Utrechtsche Industrieele Club, in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. In de ochtendvergadering zal aan de orde gesteld worden het onderwerp „De practijk der Bedrijfsradenwet" in te leiden door Mr. H. H. Steneker. In de middagvergadering wordt aan de orde gesteld het wetsontwerp op de Ondernemers-overeenkomsten, in te leiden door Mr. H. Bavinck. Prov. Staten van Zuid Holland Vacature de Brauw vervuld door I. v. d. Loo Naar wij vernemen heeft de heer I. v. d. Loo zijn benoeming tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland aangenomen. De heer v. d. Loo had reeds eerder zitting in c!e Staten en wel van 1918—1927. In laatst genoemd jaar stelde hij zich niet opnieuw beschikbaar. Thans is hij de opvolger van Jhr. Mr. A K. C. de Brauw. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen CORRIGEER UW KIESWET- EXEMPLAAR Enkele wenken met het oog- op de komende verkiezingen De toewijzing der zetels Het bureau van het C.C. schrijft: Nu men zich allerwegen gaat bezig heuden met de candidaatstelling voor Staten en Raden, is het ooodig acht te slaan op de. dd. 4 Mei 1933, aan gebrachte wijziging der Kieswet, welke voor de toewijzing der plaatsen in colleges met 19 en meer zetels het stelsel der „grootste gemiddelden" in de plaats heeft gesteld van dat der „grootste over schotten". Nog steeds is een nieuwe uitgave der Kieswet in de bekende editie „Schuurman en Jordens", waar in de wijziging is opgenomen, niet verschenen. Wel werd aan degenen, die op deze uitgaven geabon neerd 'zijn, een wijzigingsblad toegezonden, maar velen, die slechts een exemplaar koopen, zullen dit niet bezitten. We willen dus allereerst mede- deeling doen van de wijziging. Dan kan men zi oude exemplaar Kieswet daarmede in orde brengen. De wijziging luidt aldus: Het tweede en derde lid van art. 100 vervallen. Na artikel 100 worden de volgende artikelen in gevoegd: Art. 100a. Is de som van de uitkomsten, die zijn verkregen door deeling van de kiesdeeler in het stemcijfer van ieder der lijsten, kleiner dan het aantal der te vervullen plaatsen, dan wordt, indien het aantal der re vervullen plaatsen 19 of meer bedraagt, artikel 100b toegepast en indien het aan tal der te vervullen plaatsen minder dan 19 be draagt, artikel 100c. Art. 100b. Van de nog te vervullen plaatsen wordt achtereenvolgens een toegekend aan de lijst, die na toekenning der plaats het grootste gemiddei- c-: aantal stemmen per toegekende plaats zou aan wijzen. Indien twee of meer van deze gemiddelden gelijk zijn, beslist, zoo noodig, het lot. Art. 100c. Van de nog te vervullen plaatsen wordt achtereenvolgens een toegekend aan die lijsten, wier stemcijfers, bij deeling door de kies deeler, de grootste overschotten hebben gelaten, bij welke toekenning lijsten, die geen overschot heb ben gelaten, worden geacht lijsten te zijn met het kleinste overschot. Voor het toekennen van de overblijvende plaatsen komen, behoudens in het geval, in de volgende zin bedoeld, niet in aanmer king lijsten met een stemcijfer, dat lager is dan 75 pet. van de kiesdeeler. Wanneer alle lijsten, die hiervoor in aanmerking komen, een der overblij vende plaatsen hebben ontvangen en er nog plaat sen toe te kennen blijven, worden deze plaatsen toegekend in dier voege, dat aan de lijst, die na toekenning eener plaats het grootste gemiddelde aantal stemmen per toegekende plaats zou aan wijzen, het eerst een plaats wordt toegekend en zoo achtereenvolgens, met dien verstande, dat bij deze toekenning aan dezelfde lijst niet meer dan een plaats wordt toegekend. Indien twee of meer van bovengenoemde overschotten of gemiddelden gelijk zijn, beslist, zoo noodig, het lot. Artikel 100a wordt artikel lOOd en in dit artikel wordt „100" door „100c" vervangen. Aangezien alle Provinciale Staten meer dan 19 zetels hebben, wordt bij deze verkiezing voor alle het stelsel der grootste gemiddelden toegepast. Voor dc Gemeenteraden geldt, al naar gelang het aantal plaatsen 19 of meer, dan wel minder dan 19 bedraagt, het stelsel der grootste gemiddelden of dat der grootste overschotten. We vestigen de aandacht erop. dat deze wijzi ging zeer beslist in het voordeel is der groote, in het nadeel der kleine partijen. Met een eenvoudig voorbeeld is dit duidelijk te maken. Stel dat bij zekere verkiezing de kiesdeeler 1000 is; en dat er o.m. twee lijsten zijn, die resp. 19998 en 1999 stemmen behaalden. Dan krijgen deze aanstonds voor volle kiesdeelers toegewezen: de een 19 zetels, de ander 1 zetel. Gold nu het stelsel der grootste overschotten, dan zou de laatste lijst met een overschot van 999 eer aan de beurt zijn dan eerstgenoemde, die een overschot van slechts 998 stemmen heeft. Wanneer echter het stelsel der grootste gemiddelden wordt toegepast, dan danst de groote voor, welker gemiddelde is 19998 :20 999.9: terwijl dat van de kleine lijst slechts 1999 2 999.5 wordt. Voor de middelgroote groepen is in de regel de uitkomst van beide stelsels gelijk. Toch zal het met het oog op het groote risico goed zijn, af te zien van voorheen wel gewaagde kansen om door het ooverbcndenlaten der lijsten, of het vormen van groepen door gedeeltelijke ver binding, méér dan één restzetel binnen te halen. Uitkomen met één gelijkluidende lijst dan wel algeheele verbinding van alle niet-gelijkluidende lijsten is thans het veiligst. Installatie van burgemeester Talsma Gisteren is de lieer J. J. Talsma, als burgemeester van Oosterbeek geïnstalleerd. Na afloop van de Raadsvergadering was er receptie, waarvan door zeer velen gébruik werd gemaakt. Vervolgens werd den burge meester door „de Harmonie" een serenade gebracht. De heer H. I. L. Se r lijn, voor zitter der Oranjevereeniging sprak daarbij den nieuwen Burgervader toe. In een kort wederwoord dankte de burge meester voor de. gesproken woorden en hoopte, onder Gods zegen, voor de gemeen te te mogen arbeiden. Vervolgens zongen de G<ym. Zangvereen. „Crescendo" en Renkum en „Oosterbeeks Gemengd Koor". Hierna defileerden de vereenigingen met hun vaandels voorbij het bordes van 't Raadhuis; Ir A. L. H. Roelroeh, 'die benoemd zal wor- tot Directeur-generaal van den Landbouvj. „HALLO, HOLLAND EN INDIE" „Gelukkig weinig toespraken" zegt Parmentier „Parmentier is óók weer op dc lijn ge weest, hè!" „Da's waar ook. 'k Ben het heelemaal vergeten. Maar hij komt vanavond toch te rug? Dan zal ik 'm even aanzetten!" Zoo spreken we tegenwoordig over een ge sprek uit Batavia. De krant drukt op het zelfde oogen'dik a! een verslag van het ver trek van de Uiver uit Soerabaja, de aan komst te Semarang, het vertrek van Sema- rang, de huldiging te Kalidjati, het enthou siasme bij de ontvangst te Batavia... Nu even vergelijken; de krant van 30 jaar terug... Op 18 September 1903 wordt als het allerlaatste nieuws omtrent den oor log in Turkije medegedeeld, dat de Turken op 17 Augustus een groote aanval heb ben ondernomen! Dertig jaar is nog geen menschenleeftijd. Men went aan alles, ook aan snelheid en daarom vinden we het al weer gewóón als als we Parmentier, de Uivergezagvoerder, die we ook al eens uit Australië hebben hooren spreken, een speech hooren afdraaien uit Batavia, nadat hij eerst een afstand van 700 K.M. heeft gevlogen. Parmentier heeft in een vlotte toespraak, .gehouden in de Niromstudio te Batavia, nog eens aan do luisteraars in Holland en Indië van zijn ervaringen verteld. Dank zij de snelheid der berichtgevingwas er weinig nieuws bij. In Australië schijnt het enthousiasme voor d n Uivertoeht geweldig te zijn geweest: te Brisbane hadden „de vier van de Uiver" een uur vertraging omdat ze niet door de men- schenmassa konden heenkomen. Maar in Indië was het niet minder en met een nog benauwde stem vertelde Parmentier van de krijgsdansen, die de duizenden in Soerabaja om hem haaden uitgevoerd. Aardig was dat men ergens op Java, waar dc Uiver niet landde met reusachtige witte letters het woord „Hulde" had uitgezet. Na een aanloopje ging Parmentier nog eens vertellen over Albury. Volgens „dienst regeling" was heel de Uivertochf, verloopen tot men in het beruchte onweer verdaagde. Omstandig vertelde Parmentier hoe hij de kist op het ondanks de hulp der talrijke automobilisten toch nog schaars verlichte terrein van de renbaan had neergezet. „We wilden het geval eerst nog eens goed be kijken, zeide hij, en lieten daarom een pa rachute-fakkel vallen. Zoo'n fakkel wordt door middel van een handle terzijde van het vliegtuig uitgelaten en wordt ontstoken zoodra de parachute zich ontplooit. Het ver licht dan de omgeving over een oppervlakte van 1 a 2 KM. afstand, al naar de hoogte, waarop men zich bevindt. De tweede lieten we vallen vlak voor de landing, „welke geen moeilijkheden opleverde" Parmentier deelde daarna mede. dat het eigenlijk alleen Armstrong, een officier van de Royal Air Force, was geweest, die iets voor hen had gedaan. Hij liet door alle radio stations omroepen, dat de noodlandingster reinen moesten worden verlicht en zorgde ook voor de morse-seinen. „Toen we geland waren, zeide Parmentier, bleek ons pas, dat de ongerustheid over ons zeer groot was ge weest. Allenvege had men ons reeds als verloren beschouwd. Dat kwam ook door een misverstand. Van Brugge heeft een alarm signaal uitgezonden om te bereiken, dat dp andere radio-stations zouden zwijgen. Eerst daarna ving hij ook pas het zoo noodige weerbericht op. Heel Australië heeft echter dien nacht aan de radio gezeten omdat alle radiostations opdracht hadden gekregen ons te helpen. Wij hebben daar echter niets van gehooi'd, omdat de Uiver op een heel andere golflengte werkte dan die stations". Welke zonderlinge geruchten in omloop waren wist Parmentier ook te vertellen: „Van Brugge zou met een parachute uit de Uiver zijn gesprongen". Nog steeds vond de gezagvoerder het jam mer, dat men zoo dicht bij het eindpunt was gestrand en men kon zicli uit zijn re laas een denkbeeld vormen van de zofg, die hij moet hebben gehad, toen den vol genden morgen om 10 uur de Uiver nog „tot z'n knieën in de modder zat". Na verteld te hebben over de laatste ruk naar Melbourne zeide Parmentier: „Eigenlijk is het jammer, dat de vlucht samenviel met de internationale lucht-race. Daardoor is de spanning over heel de aarde opgezweept en gaat men ons allemaal als nationale helden huldigen, zoo erg, dat we bijna geneigd zouden worden Ie gelooven, dat we iets heel bijzonders hebben gedaan Wat wij getracht hebben te doen is te de- monstrceren, dat een verkeersvliegtuig, mits in het goede verband van een maatschappij als de KJL.M. vliegend, ook vlug van Lon den naar Melbourne kan komen. Wij hopen er iets toe te hebben bijgedragen dat dc Indiëlijn verlengd kan worden tot Australië en eerst wanneer dat gebeurd is, dan is ons doel berekt en kunnen wc ons op de borst kloppen". Na nog woorden van dank te hebben ge- hraohf nin de pnoca^iors pn ziin hliHcph<v.p MEDDENS ZOON LEVEREN EEN GOEDE VOOR f35.- IN ALLE MATEN VOORRADIG ROTTERDAM DEN HAAG Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Dc tuinbouwsteun is voorloopig met f 3.000.00(1 verhoogd. Blz. 2 i Doumergue is afgetreden. Flandin heeft een nieuw kabinet gevormd waaraan de radicaal- socialisten medewerken. Verontwaardiging van de Fransche pers over het gedwongen heengaan van Doumergue. Bomaanslag gepleegd op Tsjang Kal Sjek. Japan zou van plan zijn het Britscbe vlootcom- promis af te wijzen. De inbraken te Oss blijven aanhouden. Nieuwe arrestaties, Blz. 3 De Tweede Kamer heeft gister de Clearingwef aanvaard. Daarna is de behandeling van de Be» grooting voortgezet. Blz. 5 f Te Delft is een anti-lawaai-congres gehouden. Vergadering van de Federatie van Chr. Vcreeir- gingen van en voor Vrouwen en Meisjes. BIr. 8 De uitvinder van de geheimzinnige Wolvegasche motor is in het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen opgenomen. Nadere mededeelingen over de „brandstoflooze motor". Overleden is Ds. H. G. W. Briedc, Ned. Hcrv. predikant te Amsterdam. te hebben uitgesproken over het feit, dat de bemanning van de Panderjagcr er bij het betreurde ongeluk goed is afgekomen, groet te Parmentier zijn vrouw en kindertjes ca wenschte de luisteraars in Holland goeden middag en die in Indië goeden avond. Daarna werd per gramofoonplaat een Uivermarsch gespeeld. Deze gramofoonplaat, vervaardigd na dc landing te Melbourne, was weer per vliegtuig naar Indië gezonden, zoodat men de klanken die in Hilversum waren opgenomen, weer in Hilversum kon ontvangen, nadat ze over den halven aard bol waren weggestuurd! De „Uiver" op de thuisreis BATAVIA. 9 Nov. (Aneta): Het enthousiasme van het publiek" bij 'da huldiging in de miltaire sociëteit „Concor dia" was zóó overweldigend, dat geen der autoriteiten zijn welkomstrede kon uit spreken. Slechts den Regent van Batavia, wiens woorden door gamelanspel werden onderstreept, en de bemanning zelf liet men aan het woord komen. Amy Mollison op Schiphol A m y M o 11 is on is gistermiddag mef de „Pelikaan" op Schiphol aangekomen. Zij verklaarde in Athene aan boord van de „Pelikaan" te zijn gestapt. Zij had haar plaats in de zwarte Cornet van haar echt genoot geruild met den mecanicien van de Havilland-fabrieken, die in Allahabad de machine had gerepareerd. De bedoeling was elkander in Marseille weer te ontmoe ten om vandaar met haar echtgenoot naar Londen door te vliegen. Te Marseille aan gekomen, bereikte haar echter het bericht, dat de zwarte Comet met pech te kampen had gehad, als gevolg waarvan Mollison in Rome was geland. Nader nieuws had zij niet meer vernomen, doch zij hoopte haac echtgenoot in Amsterdam te ontmoeten. Wanneer dit echter zijn kon, wist zij niet. Hofberichten Naar ons wordt gemeld ligt Jet in de be doeling van H. K. H. Prinses Juliana om zich Maandag 12 dezer naar Burg Steinfurt te begeven, teneinde aldaar enkele dagen te vertoeven bij haar familie den Vorst en do Vorstin van Bentheim in Steinfurt. Naar wij vernemen wordt het paleis Huis ten Bosch in gereedheid gebracht voor het winterverblijf van H. M. de Koningin in de Residentie. Het ligt in de bedoeling van H. M., om te gen het einde van de maand November in Den Haag terug te keeren en alsdan het Huis ten Bosch te betrekken. PRESENTIEGELDEN AMSTERDAMSCHE RAADSLEDEN. Naar de „Tel." verneemt hebben Ged. Staten van Noord-I-Iolland onlangs de ver wachting uitgesproken, dat in het belang van de bezuiniging op de openbare uitgu- ven ook de presentiegelden van de raads leden zouden worden verminderd. In het Senioren-convent is deze aangelegenheid ter sprake gekomen. Besloten is tot een ver laging over te g'uan. Echter zal voor het bijwonen van de vergaderingen van de commissies van bijstand een presentiegeld worden ingevoerd, zoodanig, dat op het bedrag aan presentiegelden een be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1