Jliruiur iTriJtsrljf CTrmmitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et. iet afzonderlijk verkrijgbaac No. 5319 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934 15e Jaargang abbrrttntirprtpen: Van I tot 5 regelsl.!7'/« Elke regel meer0.22' /i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/: Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 TOTAAL ONBEGRIJPELIJK Het wordt met de herclassificatie hoe langer hoe onbegrijpelijker. Men zegt nu wel, dat de publicatie dezer plannen op een indiscretie berust, en dat de Regeering nog overweegt en overlegt; doch men vraagt zich af,, wat er dan wel gebeurd zou zijn, wanneer een kwestie, welke zoo grooie beroering brengt, in vertrouwelijke bijeen komsten was afgedaan. Trouwens, in de Memorie van Antwoord heeft de Regeenng zelf mededeeling van haar plannen gedaan. Wij hebben bij do bespreking daarvan gewezen op het zonde Jinge in het betoog, dat men op de idee der herclassificatie was gekomen, omdat da ambtenaarssalarissen in zoo'n scheeve houding zijn gekomen tot de plaatselijke looneu. Van die redeneering begrepen we niets. Immers, de vroegere herclassificatie berust te op het behoefte-element. Dat daarbij dwaze fouten gemaakt zijn, zoodat men b.v. alleen rekende met de voeding, doch niet met kleeren, schoenen en onderwijs, huur en belasting; yerandert aan de be doeling niets. En nu ineens heeft men wat anders uit gevonden: het plaatselijk loonpeil. Terecht vroeg Dr. Moller, lid der Tweede Kamer,, die vorige week te 's-Hertogenbosch over dit onderwerp sprak, welk loon men jiu eigenlijk bedoelt. En voorts: als het plaatselijk loon stijgt, komt er dan een pieuwe herclassificatie? De plaatselijke loonstandaard is wel een zeer ondeugdelijke pijler onder het wrakke huis der classificatie. Maar de zaak wordt totaal onbegrijpelijk, als men verneemt, gelijk Dr. Moller meedeelde, wat minister de Wilde op 24 Sept. 1.1. schreef aan een gemeente, welke verzocht had om in een hoogere klasse te worden geplaatst. Het antwoord luidde, „dat de overwegingen, welke in het verzoek naar voren zijn ge bracht in normale tijden, wellicht aanlei ding zouden geven tot inwilliging van het iVerzoek, doch de huidige omstandigheden ook met het oog op consekwenties voor andere gemeenten, daarvan moéten doen afzien, terwijl om wille van de schomme lingen waaraan het plaatselijk loonpeil on derhevig is, dit een onbruikbaar element ia de classificatie is te beschouwen." Het plaatselijk loonpeil een onbruikbaar element in de classificatie; zegt de Minis ter van Binnenlandsche Zaken. En een maand later schrijft het kabinet, dat aan sluiting bij het plaatselijk loonpeil tot her classificatie moet leiden. Dat is toch wel totaal onbegrijpelijk. DE VERKEERDE WERELD In haar Memorie van Antwoord aan dc Tweede Kamer zegt de Regeering: „Naar de mogelijkheid van de verstrek king van eenige goedkoope levensmiddelen, ook groenten, wordt een onderzoek inge steld.1" Door een geneesheer, Dr. L. Heyermans, is, zooals we reeds bespraken, een open brief gericht aan minister Slotemaker, waarin wordt gevraagd om te waken tegen ondervoeding in bepaalde kringen van ons yolk. Ook dr. A. Coppes uit Enschedé gewaagt Jkan „ondervoeding in tal van gezinnen", maar werkelijk niet alleen in gezinnen yan door de steunverlaging getroffenen. „De Maasbode" wijst er in verband met deze aanwijzingen op, dat hier een pro bleem wordt aangeroerd, dat de meest ern stige aandacht yan de Regeering dient te hebben. Het kan waarlijk niet worden ontkend. Ons volk dient te weten hoe groot het to- kort aan de eerste levensbehoeften in som mige lagen der bevolking is. Opdat alles wat mogelijk is gedaan worde om de baar lijke honger uit ons land te wéren en on dervoeding te voorkomen. Onwillekeurig denkt men hierbij aan het fiasco der menschelijke wijsheid, welke alles op deze aarde zoo perfect regelen zou. Helaas, bestaat die perfectie hierin, dat de groenten vernietigd worden, omdat de koop kracht ontbreekt; cn dat het melkvee wordt afgeslacht, wijl de melkstroom niet te kee- ren is, terwijl i'ntusschen een steeds grootcr aantal geen liter melk van twaalf cent meer kan koopen. Wij gelooven de regeering als deze ons Verzekert, dat herziening der vorige steun- normen met het oog op de schatkist onmo gelijk is; maar dan dient er met de steun- yerleening een andere weg te worden inge slagen. Voor honger behooren we hen, die werken willen, doch het niet vinden, tot het uiterste te bewaren. Daaraan moet al het andere ondergeschikt zijn. De opbrengst der P.T.T. Ruim één millioen boven de September- raming. De diensten der P.T.T. hebben over de maand September in totaal een bedrag van f 53.302.190 opgebracht. Dit is f 34S.702 meer jdan in dezelfde maand in 1933 cn f 1.30S.990 ineer dan in de begrooting tr«roomH Werkloosheidsbesluit 1917 De Minister van' Sociale Zaken heeft voor het tijdvak 1 Jan. 1935—31 Dec. 1937 be noemd tot voorzitter van de Commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering de heer H. de Bordes, burgemeester van Bussum; tot plaatsvervangend voorzitter mr dr F. L. G. Z. M. Vonk de Both, burge meester van Tilburg. Voorts tot leden, de heeren: W. Drees te 's-Gravenhage; A. Folmer te 's-Gravenhage- mr J. N. J. E. Heerkens Thijssen te Haar lem; mr dr A. M. Joekes te 's-Gravenhage; H. Lindeman te Amsterdam; H. J. van den Born te Amsterdam; J. Th. Nijkamp te Utrecht; J. A. Schutte te Utrecht; H. Kruit hof te Utrecht; J. J. Jeronimus te Utrecht Tot hun resp. plaatsvervangers, de hee ren: mr J. J. de Waal Malefijt te Arnhem; dr ir Th. v. d. Waerden te Laren (N.-H.); dr II. J. Lovink te 'sGravenhage; J. Schou ten te Rotterdam; mr F. W. R. Wttewaal te Deventer; O. L. P. v. d. Loo te Venray; VV. van der Hoeven te Amsterdam; L. van der Wal te Amsterdam; A. B. ter Huurne te Utrecht; C. Roestenberg te Kaatsheuvel; H. Amelink te Utrecht en J. G. Valken- burgh te Oegstgeest. Uitvoering Bedrijfsradenwet Bedrijfsraden voor Schilders- en Stncadoors- bedrijf. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden, bedoeld in artikel 8 der Be drijfsradenwet, de navolgende personen als tijdelijke leden toegevoegd: W. C. van As tc Sommclsdijk; C. J. Nootenboom de Bruyn te Roosendaal; C. Plomp te Rijswijk (Z.H.); G. D. Hoekstra te Leeuwarden; A. J. Dooyes te Amsterdam; J. Andriessen te Utrecht; J, Terwey te Utrecht. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door deze commissie van een advies omtrent de wenschelijkheid van het instellen van een bedrijfsraad voor het schildersbedrijf. Voorts heeft de Minister van Sociale Za ken aan de vaste leden, bedoeld in boven genoemd artikel der Bedrijfsradenwet als tijdelijke leden toegevoegd: J. A. de Moet te 's-Gravenhage; J. B. Schelen te 's-Graven hage; A. Poptie te 's-Gravenhage; L. Voor ham te Utrecht; J. Veldwijk te Utrecht. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door deze commissie van een advies omtrent de wenschelijkheid \an het instellen van een bedrijfsraad .voor het stucadoorsbedrijf. De verontreiniging van Vecht en Zwarte Water Op vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende het onverwijld nemen van maatregelen tegen verontreiniging van de Overijsselsche Vecht en het Zwarte Wa ter ten gevolge van de campagne der aard appelmeelfabrieken in N.O. Overijssel, waar door de vischstand wordt bedreigd, heeft de minister van sociale zaken geantwoord, dat aan bedoelde telkenjare terugkeerende wa terverontreiniging een einde behoort te wor den gemaakt, eventueel door het stellen van; nadere voorwaarden in zake de zv ring en den afvoer van het afvalwater der betrokken aardappelmeelfabrieken. Hij heeft de commissie in zake waterverontreiniging uitgenoodigd te dezer zake spoedig van ad vies te willen dienen, en zal gaarne zooveel mogelijk bevorderen, dat de betrokken ge meentebesturen het hunne doen om tot een bevredigenden toestand te geraken. C. N. V. Buitengewone Algemeene Vergadering Voorziening Vacatur e-Ruppert Gisteren vergaderde hef Algemeen Be stuur van het Christelijk Nationaal Vakver bond. Bij de opening van de vergadering heeft de Voorzitter, de heer Kruithof, op gevoelvolle wijze den overleden penning meester van het Vakverbond, de heer J. S- Ruppert, herdacht. Daarna is de. raag besproken op welke wijze in de vacature in het dagelijksch be stuur zal worden voorzien. Na bespreking werd besloten een buitengewone algemeene vergadering van het Verbond to houden op 28 December a.s. Deze bijeenkomst zal des middags plaats hebben, terwijl 's morgens het Algemeen Bestuur zal vergaderen, ten einde zoo noodig een advies aan de buiten gewone algemeene vergadering te kunnen geven. Vooraf zullen de hoofdbesturen van de aangesloten vakbonden in de gelegen heid worden gesteld candidaten voor de functie van lid van het dagelijksch bestuur penningmeester van het Verbond, op te geven. Op 8 December a.s. moet de opgave der candidaten in het bezit zijn van het Dagelijksch Bestuur. Met instemming van het geheele Alge meene Bestuur werd het Dagelijksch Be stuur gemachtigd een gedenksteen op het graf van wijlen den heer Ruppert te doen plaatsen. INSTALLATIE BURGEMEESTER SIJTSMA De heer F. Sijtsma, te Ommen, benoemd tot burgemeester der gemeente Oost-Donge- radeel, zal op Donderdag 15 November a.s. als zoodanig worden geïnstalleex-d. ARBEID VOOR WERKLOOZE INTELLECTUEELEN. Onlangs is melding gemaakt van de op richting van het nationale comité voor ar beid aan werkloozc intellectueelen. Besloten is, in den loop van November een conferentie te 's-Gravenhage te houden; verscheiden organisaties van intellectueelen zullen worden uitgenoodigd, zich daarop te doen vertegenwoordigen. Mochten er ver- eenigingen van dezen aard zijn, die (onbe doeld) geen uitnoodiging ontvangen, dan kunnen zij zich daar\oor richten tot het secretariaat van het nationale comité voor arbeid aan werklooze intellectueelen, Laan Cnr°S vnn Catterihiirèh R. Parmentier voor de Microfoon Morgen tusschen 11.50 en 13.20. Morgen zal de gezagvoerder van de Uiver, de heer Parmentier, voor de N.I.R.O.M.-mocrofoon in Batavia een vraaggesprek voeren ten behoeve van de A. V. R. O. De zenders van den Indischen P.T.T.- dienst zullen voor de doorzending naar de A. V. R. O.-studio zorgen. In het avondprogramma wordt het vraaggesprek (op platen) herhaald. De verbinding met Parmentier wordt verwacht tusschen 11.50 en 13.20. De herclassificatie Naair uit zeer betrouwbare bron aan de „Nwe Tilb. Crt." wordt medegedeeld, wil de regeering haar herclassificatie-voorstel terugnemen en de thans bestaande classi ficatie laten bestaan. Het groote verzet dat tegen de herclassi ficatie bij de groote (r.k.) politieke partij bestaat, is wel de grootste, zoo niet de eenige reden daartoe. Er zou dan op een andere wijze moeten worden voorzien, om het bedrag, dat de re geering door die herclassificatie wilde be zuinigen, te kunnen besparen. Tot zoover het Tilburgsche orgaan. We denken niet graag kwaad van onze collega's; maar onze eerste gedachte was, dat dit bericht wel kon berusten op de con clusie, welke een journalist trok uit een gesprek met een rk Kamerlid, die er op wees, dat deze partij niets van de her- classificatie moet hebben; ook al omdat bet zuiden des lands er zoozeer door in 't gedrang komt. Men gelooft graag hetgeen men hoopt En nauwelijks hadden we deze zin ge schreven, of wij \ernamen uit goede bron, dat de herclassificatie nog steeds een punt van studie uitmaakt voor de regeering en als zoodanig nog in bespreking is bij het Georganiseerd Overleg, uit den aard der zaak mede om eventueele onvolkomen heden te kunnen wegnemen. Hedenochtend is de zaak in de vergade ring van het Georganiseerd Overleg ter sprake gekomen. De Ned. Indische Opcenten Bestendiging tijdelijke opcenten. Verschenen is een nota van den Minister van Koloniën naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer inzake het wets ontwerp bestendiging voor het jaar 1935 van de tijdelijke opcenten op de invoer rechten in Nederlandsch-Indië. Er wordt aan ontleend, dat er teekenen zijn, welke er op schijnen te wijzen, dat de teruggang van de opbrengst der invoerrech ten tot staan is gekomen. Tegenover ontvangst van ruim 47 millioen in 1932 en 1933 kan, op gx-ond van de laatstbekende gegevens, voor het loopende jaar een brengstcijfer van rond 51 millioen worden verwacht. Van dc benoeming van een commissie, die, zooals de door den Volksraad aangeno men motie-Kan c.s. beoogde, den belasting druk in zijn volle omvang in studie moet nemen, ook met het doel, de oeconomische krachten van het land te stimuleeren, ver wacht de minister, evenmin als de Indische regeering, heil. Zulk een commissie zou over den geheelen Archipel een diepgaand oidei'zoek moeten instellexx, waarmede eeni ge jaren gemoeid zijn. Haar rapport zou nr odzakelijkerwijs achter do feiten aan icopen. Aan de belangen van de Nedei'landsche nijverheid wordt bij de hanteering van het Indisch tarief van invoerrechten steeds groote aandacht gewijd. Daarvan getuigen o m. de bij de wet van 20 Juli j.l. ingevoel de tax-iefsverlagingen, zoomede een onlangs door de Indische regeering getroffen maat- egel met betrekicing tot 't recht op jenever De steun uit de Werkloosheidskassen Een nieuwe regeling. De Minister van Sociale Zaken heeft be paald, dat voortaan op den steun van een kostwinner van een gezin, waarvan één of meer inwonende leden uitkeeringen uit een werkloozenkas ontvangen, niet meer de rolle kasuitkeeringen over de betrokken week, doch de kasuitkeeringen, vex-minderd met een bedx-ag van 50 cent per week, moe ten worden gekort. Verder heeft de Minister aan de gemeen tebesturen meegedeeld, dat hij heeft goed gevonden, dat seizoenarbeidex-s, die doordat zij tijdens de uitlceex-ingsperiode hunner wex-kloozenkas in het vrije bedrijf hebben gewex-kt, niet uitgetx-olcken zijn geraakt, bij de steunvei'leening als uitgetx-okkenen wor den beschouwd, althans voor zoover zij daarvoor volgens de thans geldende bepa lingen in aanmexking komen. Is het laatste niet het geval, dan dient de ondersteuning te geschieden volgens het tarief van steun- verïeening voor dc dubbeluitgetrokkenen. HOFBERICHTEN. De Koninginheeft het beschermvTouw- echap_ aanvaard van de Nedorlandsche Ver- eenigïng voor \«olks. en Schoolbaden, van elke vereeniging wijlen de Koningin-Moe dor ovnds 1P0R Popchermvrouw is geweest. A.R. KIESVEREENIGINGEN IN EMMEN De Ioonen bij de werkverschaffing en de salarissen der ambtenaren Een motie aangenomèn In de vergaderzalen achter de Gerefor meerde Kerk te Emmen werd Zaterdagmid dag een druk bezochte bijeenkomst gehou den van den Bond van Anti-rev. kiesver- eenigingen in de gemeente Emmen. Na opening door den voox-zitter, ds. N. Duursema van Nieuw-Amsterdam, wer den eerst eenige huishoudelijke aangelegen heden behandeld. Zoo werd o.a. de periodiek aftredende voorzitter en secretaris (de heer P. van Rotterdam te Klazienaveen) herko zen en werden verschillende mededeelingen gedaan aangaande de verkiezingen in het volgende jaar. Daarna kwam aan de orde een schrijven van de kiesvereeniging te Emraex--Erfschei denveen, in welk schrijven gewezen werd op de ontevredenheid, die er bij de arbei- dex-s bestaat aangaande de toestanden bij de werkver schaffing. Door een der leden van genoemde kiesver eeniging, een bij de werkverschaffing ge plaatste arbeider, werd deze zaak ingeleid. Deze bracht allereerst een woord van dank aan het bestuur voor de bex-eidwillig- heid deze voor de arbeiders zoo belangrijke zaak op de Bondsvergadex-ing te willen be handelen. Waarom men graag eens over deze dingen op een Bondsvergadex-ing wil spreken, hoewel velen zullen zeggen, dat de betreffende aangelegenheden toch thuis be hooren bij de Landarbeidersbonden, komt, omdat het niet de bedoeling is te spreken over vex-hoogixig van het uurloon, maar over de politiek, die onze Regeering voert bij de bezuinigingen. Steeds maar meer lager maakt men het uui'loon der arbeiders, doch er zijn immers wel heel andere wegen van tot bezuiniging te komen. De loonen van de arbeiders, die verleden jaar reeds laag waren, zijn dit jaar weer met ruim 12 pet verlaagd. Nu moet er toch zeer zeker niets meer van de ax-beiders worden gevraagd en het is meer dan tijd, dat eens aan de Re geering wordt verzocht niet verder te gaan met deze verlagingen. Ais er bezuinigd moet worden, hetgeen niet ontkend werd, laat dan het heele Néder- landsche volk offers brengen, ook alle amb tenaren in overheidsdienst. Het schijnt, dat het niet tot de Regeering doordringt, hoe noog de nood bij de arbeiders wel is ge stegen. Er wordt veel over de crisis gespro ken, doch het is voor de in overheidsdienst zijnden nog nooit zoo'n goede tijd geweest. Is de levensstandaard niet voor iedere Neder lander gedaald? Wanneer de geheele wereld wordt ge troffen door de oordeelen Gods ,dan kan men zich daar niet van afmaken met een praatje. Dan moet ook onze Regeering zich bewust worden van de plicht om flink te gaan bezuinigen bij diegenen, waar wel iets is te bezuinigen en zulken zijn er nog noeg in ons land. Als men van boven af gint te bezuinigen, dan worden de lasten gezamenlijk gedragen en kan de zaak nog best weer in orde komen. Er is wel een oplossing te vei*krijgen, als men maar be gint van Jeruzalem af. Ook de middenstanders hebben het hard te verantwoorden. Daarom moet er met alle kracht bij de Regeering op worden gedrongen om andere wegen in te slaan, bv. ook door wijzigingen in de crisiswetge- ving aan te brengen. Een motie. Over deze belangrijke aangelegenheid werd geruimen tijd van gedachten gewis seld. Ten slotte werd met algemeene stem men de volgende motie aangenomen: De Bond van Antirev .Kiesvereenigingen in de gemeente Emmen, enz.; spreekt unaniem uit, dat hij dankbaar kent het vele wat de Regeex-ing doet voor alle- klassen van ons volksleven; dat hij evenwel de wensch uitspreekt, dat de Regeering en de Volksvertegenwoordi ging nauwer contact zoeken met de organi saties van allerlei aax-d op het platteland, om te kunnen verhinderen allerlei onbillijk heden, die zich voordoen bij de werkver schaffing en steunverleening; om te over wegen of het minimum-loon bij de werk- vei-schaffing niet moet worden vèrhoogd, opdat het genoegzaam zij voor de noodza kelijke levensbehoeften; om te verstaan dc ex-nstige bezwaren tegen de klassificatie en des te meer tegen de, naar verluidt, gevox-m de plannen van herclassificatie; dat hij de wensch uitspreekt, dat bijzon der de hoogere ambtenaarssalarissen, be ginnende boven f 2000 per jaar, worden ver laagd in een zekere evenredigheid met de inkomsten van anderen. Comité voor Nationale Veiligheid Het secretariaat van het Comité voor Nat. Veiligheid deelt ons het volgende mede: Op 20 Oct. 1934 is te Eindhoven opgericht het Comité voor Nat. Veiligheid, d^t zich ten doel stelt met inachtneming van socia le en gewestelijke belangen, dc geestelijke en daardoor de militaire weerbaarheid vao het Nederl. volk te verhoogen. Aangesloten zijn de afdeelingen Breda, Eindhoven, Den Bosch, Roei-mond, Tilbux-g. Venlo. Tot voorzitter is benoemd Prof. Dr. J. E. de Quay. Het secretariaat is gevestigd Ringbaan West 296, Tilbui-g. De vorming van den Raad van Bijstand in vooi'bei-eiding. C. Verhagen t Te Sleeuwijk ovexieed op ruim 85-jarige leeftijd de heer C. Verhagen, cjie jaren lang deel heeft uitgemaakt van het dage lijksch bestuur van De Werken en Sleeuwijk De overledene heeft eveneens een besturende functie bekleed in het watei-schap „De pol kan Sleeuwijk" en was vele jaren ouder- ling der Geref. Kerk. Met den heer Verhagen is een zeer beken- en geziene pex-soonlijkheid heengegaan! De Nederlandsch-Japansche Handelsbetrekkingen De conferentie mislukt? De Nederlandsch-Japansche handels- conferentie die sinds Juni te Batavia wox-dt gehouden, dreigt te zullen worden afgebroken, daar er geen vooruitzich ten zijn voor het bereiken van overeen stemming. Alle Japansche berichten uit Batavia melden dat de Japansche delegatie uit Batavia zal vertrekken daar zij de on derhandelingen met de Nederlandsche vertegenwoordigers, die zij ervan be schuldigen, bij de onderhandelingen geen ernst te betrachten, niet wenschen voort te zetten. Grato Zooals te venvachten was, was het Maan dag een kalme dag voor de Grato. De be zoekers konden rustig alle bijzonderheden van de tentoonstelling bezichtigen. Een ge zellige drukte heerschte alom. 2513 personen passeerden de controle. Het totaal-bezoek van de Grato bedroeg Maandagavond 41643 belangstellenden. Van verschillende zijden, ook van den kant van de standhoudex*s, bereikte het Gratobestuur het vei-zoelc, om de Gratn nog eenige dagen lajiger open te houden. Dit nu is niet mogelijk. Onherroepelijk vallen Za terdagavond 10 uur de poorten van de Grato dicht. Zij, die belangstellen om nogmaals de Grato te bezoeken, of inkoopen wenschen te doen, dienen zich dus te haasten. UIT DE ANTIREV. PARTIJ PROV. COMITé VAN A.-R. KIESVEREEN. IN OVERIJSEL Het Prov. Comité van A.R. Kiesvereen. in Overijsel houdt zijn algemeene vergade ring op Zaterdagmiddag 17 Nov., drie uur, to Zwolle; dependance Hotel v. Gytenbeek. De agenda veimeldt: De verkiezingen voor de Provinciale Staten; inleider de heer Van der Lecq te Zwolle, besiuurslid P.C. „Onze voorlichtingsdienst", inleider ds. Oegema, van Langeslag. Slager gedood Door achteruitrijdende auto gegrepen Men meldt ons uit Rotterdam: Gistermiddag omstreeks half vier is op den Mathenesserdijk een ongeluk gebeurd, dat den 25-jarigen slager B. F. van der Valk, uit de Watergeusstraat het leven heeft gekost. De heer Van der Valk wilde bij de Duyl- straat den Mathenesserdijk oversteken, toen hy gegrepen werd door een vrachtauto, welke achteruitreed. Een der achterwielen ging hem over het hoofd. De ongelukkige was op el dood. Omtrent de oorzaak van het ongeluk weinig met zekerheid vast te stellen, omdat er geen getuigen zijn, die gezien hebben, wat er precies is gebeurd. ZUIGELING IN EEN BOON GESTIKT Te Beek en Donk (N.B.) is een kindje va 9 maanden van de familie H. tengevolge va: het inslikken van een boon gestikt. HET DIEVENCOMPLOT TE OSS Van de jeugdige dievenbende te Oss (N. Br.) zyn thans 18 jongens gean-ersteerd. De leider was de 19-jarige v. d. H., die een plan opstelde dat door de andei-en mede werd uit gevoerd. Men ging 's avonds in twee partijén op ï'oof uit. Drie of vier jongens gingen een winkel binnen en vroegen naar een artikel, dat zich daar niet bevond, zoodat de winkelier zaak even verlaten moest om het verlangde te halen. Zij sloegen intusschen hun slag. Ook werkten zij nog op een andere wijze. Eén van hen ging overdag naar een winkel \Toeg een artikel dat de winkelier niet v kocht. Hy bleef dan even praten, terwijl hem iets anders werd vertoond en wist dan kans ien de pennen van het raam te verwijde- Des avonds konden zij het raam dan ge makkelijk openschuiven, teneinde ongemerkt binnen te sluipen of de étalage leeg te halen. De jeugdige bandieten hebben erkend 43 in braken en diefstallen te hebben gepleegd. Bo vendien hebben zij erkend zich herhaaldelijk lan ergerlijke baldadigheden te hebben schul dig gemaakt, waarbij het vernielen van ruiten tot hun grootste liefhebberij behoorde. De achttien jonge dieven zijn ter beschik king van den officier van justitie te 's-Herto genbosch gesteld. Het onderzoek wordt voort gezet. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland; DEVENTER Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Een gerucht dat de her classificatie voorstellen zijn ingetrokken, blijkt onjuist te zijn. Blz. 2 Parmentier spreekt morgen voor de radio. Verwacht wordt, dat Doumergue morgen zal aftreden in verband met de weigering van de radicalen om zijn staatshervormingsplan te steunen. Spanje schijnt voor een nieuwe uitbarsting te De verkiezingsuitslagen in Amerika doen een groote democratische overwinning verwachten. Dl: raad van Rotterdam heeft na 9 zittingen de voorstellen van B. en W. tot verlaging der loonen en salarissen van het gemcentepcrsonccl met per' centages varieerende van ruim 2 tot 7 ver' worpen met 25 tegen 19 stemmen. Blz. 3 Vergadering t in de N Blz. 5 u Gistermiddag zijn in de Tweede Kamer dc de batten oVcr dc begrooting begonnen. EEN „ZWARE" KENNISGEVING In den nacht van Zaterdag op Zondag is in bet woonhuis van den Officier van Justitie te Breda in de Rustlandstraat een groote spiegelruit inge worpen met een stuk cement, dat gewikkeld was in enkele Oranje-kleurige pamfletten van de Fas cistische partij „Zwart-Front". Met blauw potlood was op de achterzijde der pamfletten het volgende geschreven: Breda 3-11-34. L.S. Middels dezes zij wel wat ongewone wijze deelen wij u mede, dat, mag het zijn, dat onze leider door uw toedoen zwaarder gestraft zal worden, gij dan ook veel meer met onze geest en sympathie op de hoogte zult komen. Zulks voor het geval, dat u meerdere Nederlanders, die gij door uw A.R.-partij zoo schitterend uitzuigt moet be- en veroordeelen. Het stuk was enderteekend „Zwart Front". Leve de Fascistische revolutie". De leider van „ZwartFront" A. Meijer stond voor enkele weken voor de Bredasche rechtbank terecht voor beleed!ging van minister Colijn. De Officier van Justitie mr, Deelen eischte toen tegen hem twee maanden gevangenisstraf, terwijl de rechtbank hem daarna veroordeelde tot 1 maand subs, f 100 boete. Mr. Deelen ging van deze zaak in hooger beroep. Door den commissa ris van politie te Breda en den Officier van Justitie mr. Graaf van Limburg Stirum (mr. Deelen was uitstedig) werd een uitvoerig onderzoek ingesteld, dat leidde tot arrestatie van A. Meijer in zijn woning te Oisterwijk. Hij werd naar Breda over gebracht als verdacht van het uitlokken van een strafbaar feit. Bij verhoor verklaarde hij echter noch den dader te kennen, noch iets geweten te hebben van deze daad. Hij keurde deze daad van terrorisme ten zeerste af en noemde ze niet in het belang van zijn partij. In het „Zwarte huis" in de Burgemeester Pastoorsstraat te Ginneken werd huiszoeking ge daan. Oranjekleurige pamfletten als om den steen n gewikkcH, werden wel ge enden, maar een spoor, dat in de richting van den dader wees. werd ontdekt. is uit arrest ontslagen. Dc afdeelinq Delft van het Xed. \Vcrklieden-\erbond Patrimonium herdacht dezer dagen haar 50-jarig bestaan. Op de receptie verscheen o.m. de burgemeester van Delft Mr G. van Baren (geheel rechts), die dc jubileerende afdeelinq hartelijk geluk venschte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1