Internationale smokkelbende gevat D0ÜWE EGBERTS HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Nuttie's Vader ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. o Groote partijen opium en geld achterhaald De geheime driehoek Nikola - Mariani - Peroulis N i ingespannen nasporingen, die over een periode van bijna 10 jaar hebben geloopen, heeft de Nederlandsche Centrale ter be strijding van den smokkelhandel in verdoovende middelen de hand gelegd op een internationaal com plot van opiumsmokkelaars, dat zijn vertakkingen had in geheel West-Europa. Nadat men reeds verschillende arrestaties had gedaan is het ten slotte gelukt den hoofdaanlegger van dezen smokkelhandel, den Griek Peroulis, te Amsterdam te arresteeren, nadat men de woning, waar deze verblijf hield met een cordon van politiemannen had af gezet en met de revolver in de vuist was binnengedrongen. Op ongelooflijk brutale wijze heeft deze Griek zijn werkzaam heden voortgezet, ook toen hij reeds kon weten, dat de politie hem dicht op de hielen zat. Jaren lang hebben de opiumsmokkelaars zich als een wijdvertakte bende kunnen handhaven, dank zij de medewerking, die zij verkregen van den inspecteur van politie Mariani uit Lille (Noord-Frank rijk), die als heler den tusschen- schakel vormde tusschen den ge vaarlijken opiumimporteur Nicola te Marseille en den Griek Perousi, die van Rotterdam uit de Chinee- zen van Nederland en Duitschland de opium verschafte, waaraan zij verslaafd zijn. Een groote partij opium en een bedrag van 4000 aan geld is in beslag genomen. Er zijn verschil lende arrestaties. Opium! altijd weer opium Katendrecht Chineezen Opium! Drie namen, die bijna samengegroeid zijn tot één begrip. Telkens weer komen ze te rug in de krant korte berichtjes, meldende, dat de politie in de Veerlaan, in de Deli- straat of in de Tolhuislaan een Chinees op lieeterdaad heeft betrapt bij het bereiden van opium. Crisistijden mogen er toe geleid heb ben, dat de fleurige Chineezengroep van Katendrecht verworden is tot een hoopje pindamannenopium wordt er aange houden. Het is de voor Westerlingen onbegrijpe lijke magische macht van de zoete ver- dooving die Chinatown belijft beheerschcn, die den Chinees zijn laatste cent doet uitge ven voor: opium. De Rotterdamsche centiale recherche heeft sedert jaren een uitgebreide afdeeling voor de bestrijding van den handel in verdooven de middelen, welke haar werkzaamheden over het geheele land en tot ver buiten de rijksgrenzen uitstrekt. Thans, na jarenlange waakzaamheid en activiteit, is men er in geslaagd volledige klaarheid te brengen in de vraag hoe -ie opium ons land werd binnengesmokkeld. Men wist, dat sedert ongeveer 1923 een internationale smokkelaarsbende, die haar vertakkingen had in Nederland, Frankrijk, België, Duitschland en Zwitserland vrij groote partijen over onze grenzen bracht, waar rnen er bij de Chineezen altijd nog veel geld voor kreeg. Nu en dan gelukte het een lid van de bende op heeterdaad ie arresteeren en da volgde een veroordce- ling... maar als de smokkelaars hun tijd hadden uitgezeten keerden ze steevast weer tot het oude b ïrijf terug. Dit wees er op, dat er een stelselmatig ge organiseerd complot aan het werk was. Dit complot te ontwarren stelde de recherche h tot taak en het is haar gelukt de dra il van het net te volgen tol men het een- de punt had gevonden en de spin zelf in het doosje had gesiopt. Grieken. Het merkwaardige was, dat bij de arres taties, die men in den loop der jaren deed, steeds weer bleek, dat er Grieken in het opium-complot zaten. Zij waren het, die de opium, afkomstig uit Turkije via Frankrijk smokkelden naar Antwerpen, Hamburg, Rotterdam en Amsterdam, waar hun Chi- neesche afnemers woonden, die er veel geld voor over hadden. Zoo werden in 1930, op aanwijzing van de Rotterdamsche recherche, door de mare chaussee op het station Roosendaal aange houden drie Grieken, die in koffers mei dubbelen bodem 'n vrij groote partij opium smokkelden. De Grieken werden veroordeeld, maar do ken later weer als smokkelaar op. Men had reeds aanwijzigingen, dat de opium, die te Roosendaal in beslag genomen werd, via Marseille in West-Europa was geïmporteerd maar de groote vraag was: hoe komt de opium van Marseille naar Rot terdam? Eenig licht in die vraag bracht een twee de arrestatie, die eveneens in 1930 geschied- do in Zuid-Limburg. Daar werd een Chinees aangehouden, die eveneens in het bezit was een koffer met dubbelen bodem, waar opium verborgen was. Deze Chinees bleek uit Lille in Noord-Frankrijk te komen en was via Metz naar ons land gekomen. Het spoor leidde dus naar Lille. De internationale smokkelhandel kan al leen door middel van internationale recher che worden tegengegaan en dus gaf de Rot terdamsche politie een seintje aan de Fran- Bche recherche, dat waarschijnlijk te Lille de oorsprong van het smokkelnest moest worden gezocht. Twee jaar later sloeg de Fransche recher che te Tourcoin en te Lille een slag. Men hield er opiumsmokkelaars aan en een van hen bleek identiek te zijn met een der Grie ken. die in 1930 te Roosendaal was aange houden. Uit de verhooren bleek, dat men te doen had met een uitgebreid complot van Griek- sche smokkelaars, waarvan de leden zich door een gevangenisstraf niet lieten al- schrikken. Na de arrestatie in Frankrijk bleef de Rotterdamsche recherche op haar qui vive en na korten tijd gelukte het weer op het station D.P. een koffer in beslag te nemen, inhoudende -40 K.G. opiumaf komstig uit Rijssel (Lille» Hoe was het mogelijk, dat de centrale dor smokkelaars te IJ lie ongestoord kon blijven werken? Dat zou later blijken Nasporingen. De Nederlandsche Centrale tot bestrijding van den handel in verdoovende middelen beschikt over een uitgebreid archief, waar in niet alleen de gegevens omtrent eigen naspeuringen zijn verwerkt, maar ook die van de Volkenbondscommissie, die voor dit doel is ingesteld, terwijl de recherchedien sten van de verschillende landen onderling elkaar ook veel materiaal verschaffen. Het bleek echter maar niet mogelijk d e bron der smokkelarij in Frank- r ij k op te sporen. Daarvoor zorgde wel monsieur Mariani, de politie-inspecteur te Lille Een paar maanden geleden kreeg de Rot terdamsche recherche er de lucht van, dat weer regelmatig opium de grens over werd gesmokkeld. Er werd scherp opgelet en en kele aanhoudingen van kleine partijtjes volgden, maar de smokkelaars schenen deze tegenslagen te kunnen dragen, want de smokkelhandel hield aan. Twee rechercheurs van het hoofdbureau te Rotterdam, de heeren Van Briemen en Kits, die reeds jarenlang hoofdzakelijk op Katen drecht toezicht hielden op de naleving der bepaliryjen van de Opiumwet, kregen dracht precies na te gaan waar de partijtjes opium werden bezorgd. Indien men dan al niet de bron in Frankrijk kon opsporen zou men trachten van den anderen kant te beginnen en zoo de draden van het smokkelwezen te volgen „Amtja is hier!" Al spoedig bleek, dat de opium thans uit Amsterdam naar Rotterdam werd gebracht. De smokkelaars hadden blijkbaar tot hun schade ontdekt, dat het toezicht te Rotter dam zeer scherp was. Daarom zochten zij steun bij de Chineezenkolonie te Amsterdam Het werd nu een strijd tusschen de Rotter damsche recherche en de Amsterdamsche Chineezen in combinatie met de Grieken. „Amtja (polilie) is hier!" was het wachtwoord onder de Chineezen, zoodra een politieman in de Amsterdamsche Chinatown werd gesignaleerd. De „amtja'' postte bijna dag en nacht voor verdachte huizen en men m er langzamerhand achter, dat de opium door een Chinees op de fiets van Amsterdam naar Rotterdam werd gebracht. Op 18 September jl. werd op Katendrecht een fietsende Chinees aangehouden, die bij het boardinghouse van Chai Fan een pukje had afgeleverd. Chai Fan Dit pakje bleek 40 poeders bereide opiiim te bevatten. Men wist dus nu, waar de opium te Rotterdam werd afgeleverd, nl. bij Chai Fan. Deze boardingliouse-master werd direct gearresteerd evenals de fietser. Dien dag word onder hooge spanning doorgewerkt. Men wist dat Chai Fan niet op Katendrecht zelf woonde, maar in de Transvaalbuurt. Dat had weer zijn oorzaak in een lugubere Chincesche omstandigheid. Chai Fan stond nl. op de „zwarte lijst" van een der gehei me Chineesche genootschappen en wist, dat na het vallen van de duisternis zijn leven in Chinatown zelf in groot gevaar zou Pistoolschoten werken snel en Ka tendrecht heeft voor Chineezen vele schuil hoeken, waar ze zich veilig weten. Daarom woonde Chai Fan tusschen de blanken. De recherche, die dit wist, ver moedde aanstonds, dat ook ten huize van den boarding-master wel eens iets gevonden kon worden. Rechercheurs werden uitgezon den naar de Transvaalbuurt, en juist waren zij de hoek van de straat omgekomen of zij ontdekten mevrouw Fan, die met een koffer haar woning verliet. Nauwelijks had mevr. Fan de politiemannen opgemerkt of zij keerde naar huis terug. De politie drong het huis binnen, maar kon aanvankelijk mevr. Fan niet meer ontdekken. Bij nader onderzoek bleek deze in een w.c. gevlucht te zijn. Zij werd aangehouden en men vond ook de koffer, welke 11 Kg. opium bleek te bevatten. De Fransche courant Do aangehouden opium bestond uit platte plakken, verpakt in cellophane-papier en gewikkeld in klanten, 't Krantenpapier was van Hollandsche dagbladen afkomstig behalve bij één pak, dat gewikkeld was in een Fransche courant. Nu had men bij vroe gei e aanhoudingen ook steeds opium gevon den in dev vorm van platte plakken, kenne lijk met het doel deze gemakkelijk te kun- nensmokkelen in koffers met dubbelen bo dem en het feit, dat een der hier gevonden plakken in Fransch papier was gewikkeld deed vermoeden, dat men het spoor naar de Fransche smokkelbende in handen bad. Mevr. Fan werd naarstig „doorgezaagd" en vertelde, dat een zekere Jozef den koffer had gebracht. Deze Jozef was echter niet de ware Jozef, die de politie hebben moest. 7.ij speurde heel het huis van Chai Fan af en vond toen drie Grieksche brieven, die voor verzending gereed lagen benevens een bedrag van 1600.—. Aan mevr. Fan werd gevraagd wat dat geld had te betee- kenen en zij vertelde, dat 1400 toebehoorde aan m ij n h e e r Peroulis en 200 aan Chineezen. De inspecteur der Centrale Recherche, de heer Valken, die de leiding in het onderzoek heeft gehad, was den naam van den geheim zinnigen Peroulis reeds meer tegen gekomen on men kreeg sterk den indruk, dat het deze Peroulis was, die de touwtjes van het smok kelproces in handen had. Men had nu den boardinghouse-master en den Chineeschen fietser, die resp. tot 3 en 2 maanden gevangenisstraf werden veroor deeld, maar nam met die arrestaties geen genoegen, omdat men het complot zelf wilde hebben. Op zoek naar Peroulis Waar was Peroulis? Uit de gevonden brieven had men opge maakt, dat deze de leider van de Neder landsche tak der smokkelorganisatie moest zijn, maar alle nasporingen naar den ge- heimzinnigen brief bleven aanvankelijk vruchteloos. Men kwam er echter tijdens het onderzoek achter, dat een andere Gripk, zekere H. S. een advocaat hier ter stede in den arm had genomen om de in beslag "e- nomen f1600 ten huize van Chai Fan terug te krijgen. Deze S. werd ook in de gevonden Grieksche brieven genoemd en met mede werking van de Amsterdamsche politie g e lukte het S. te arresteeren. De man zeide van niets te weten en niets met het smokkelaarscomplot te maken te hebben. Men hield hem echter vast. Een nieuwe partij. Naar Hamburg! Uit de in beslag genomen brieven, die vooi een deel ook in code waren opgesteld, had men na nauwkeurige lezing en herlezing op gemaakt, dat Peroulis, die als hoofdpersoon van de bende voor West Europa moest wor den aangemerkt, veel meer jpium in omloop had gebracht, dan tot nu toe was aange- Nu de lange avonden komen... Nu komt er meer tijd voor n „gezellige" pijp! Rook van nu af aan de beste pijptabak, die Nederland kent. Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai. Met recht: Nederland's geurigste pijptabak I ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10-15 20 - 25 ct. per half ons. (Ook in onsen en halve ponden.) mnj&urtf houden. Men las in die brieven ook, dat een partij van 30 K.G. ergens in ontvangst ge nomen was om verder verhandeld te wor den. Peroulis interesseerde de recherche hevig, maar de opium nog meer. Uit Hamburg kwam bericht, dat daar twee Chineezen waren aangehouden, zekere N. S. R. en L. C., die resp. in Rotterdam en in Amsterdam een boardinghouse dreven. In hun bezit werd gevonden een pari ij van 22 K.G. opium. De Chinees P. had een Fransche vrouw uit Marseille, terwijl C. meer Nederlandsch was georienleerd. Een oogenblik dacht de politie nu alle draden in handen te hebben: de partij van 22 K.G. zou een deel zijn van de „stoornende" opium, waarvan in den Grieksehen brief gesproken werd, opium, die wellicht in platte plakken was aangevoerd, maar die te Hamburg was omgepakt in „roggebroodjes" gewikkeld in rood papier met Chineesche opschriften. Deze hypothese moest echter later worden opgegeven: de „Franscho" Chinees P. bleek zelfstandige smokkelconnecties in Marseille te hebben, terwijl C. de opium van Peroulis, de geheimzinnige Peroulis kreeg. Ook bij het onderzoek te Hamburg bleek echter weer, dat alle draden terug liepen uaar Marseille en Noord-Frankrijk. Het is gevaarlijk Griek te zijn! Rustig werden alle gegevens verzameld. Men leerde uit de corespondentie, dat ook over Antwerpen werd geopereerd, doch een onderzoek aldaar leverde weinig op. Daar om concentreerde men weer alle aandacht op Rotterdam. Bij de huiszoeking in het huis, waar mevr. Fan zoo plotseling was teruggekeerd op het gezicht van rechercheurs, had men ook een visitekaartje gevonden met een Grieksche naam er op. De drager van dien naam werd te Den Haag opgespoord. Te zijnen huize werd al les doorzocht, maar men vond niets. De Griok die deze politionoole visite kreeg, was daar over zeer gebelgd. Hij had een vooraan staande positie in een Rotterdamsch hee renmodemagazijn en voelde zich ernstig ge dupeerd. Een spoor van Peroulis De booze Griek was de politie echter toch uiterst nuttig. Men vertelde hem, dat men den heer Peroulis zocht en de aangehoudene vertelde toen aanstonds dat zijn ecnige re latie met Peroulis was, dat hij aan een klant van dien naam een costuum en twee hoeden had geleverd. Hij wist ook het adres waar deze goederen waren afgeleverd! Daar had men dus ongedacht en onverwacht een spoor van Peroulis! Het bleek te zijn de woning van één Chi nees en van vele vrouwen, welke laatste ook weer andere adressen hadden. Een van die vrouwen, zekere „blonde Miep" bleek wel met Peroulis te hebben om gegaan. De politie deed invallenmaar Peroulis werd niet gevonden. De recherche besloot nu .blonde Miep" te schaduwen. Daar kreeg men plotseling be richt dat zij naar Antwerpen was vertrok ken. Een telefoontje naar de grensmis! de trein was juist door. Alle grensposten werden nu gewaarschuwd en het signalement doorgegeven van Perou lis en blonde Miep, die moesten worden aangehouden bij hun terugkomst. Een paar weken geledgn heeft men het bericht kunnen lezen, dat in het bekende I smokkel plaatsje Reusel (waar destijds ook oen Dartij revolvers de grens over ging) een Nederlandsche vrouw cn een Griek waren aangehouden. De douane had echter bevonden, dat de Griek niet de vereischte papieren had om te worden toegelaten en hein dus teruggestuurd Di e G ri e k wasPeroulis' Toen het bericht op het hoofdbureau van politie te Rotterdam kwam heeft men harde woorden gebruiktZou Peroulis, gladde jongen als hij was, nu niet gewaarschuwd zijn? Het bericht was ook door de radio opgegeven. Men vreesde! De vrouw was „blonde Miep", die men niets ten laste kon leggen en die weer moest worden losgela- Mevr. Fan is onvoorzichtig! Na de arrestatie van den heer Fan heeft de politie mevr. Fan in de gaten gehouden. Men vond haar uitstapjes naar allerlei fa milieleden wal verdacht en ging eens huis zoeking doen bij die familie. Het was raak: onder de kolen vond men een partij van 11 Kg. opium. Mevr. Fan was even onvoorzichtig geweest als Peroulis stoutmoedig. Een kwartier nadat de politie haar eersten iqval had gedaan ten huize van Fan bracht Peroulis een nieuwe partij opium, in de nog niet zoo slechte gedachte, dat men ner gens heter verboden waar kan brengen dan in een huis waar juist door de politie ge- Mevr. Fan was echter angstig en dus on voorzichtig en bracht de smokkelwaar naar de familie. Zij werd nu wegens het onttrekken van goederen aan de nasporingen der politie in arrest gesteld Een koffer op het station D.P. Volgens de gegevens van de recherche was er nu nog 24 Kg. van de gezochte pari ij opium zoek. Men kreeg aanwijzingen, dat deze verborgen was in een koffer, staande in het bagage-depot van een der Rotterdam sche stations. Peroulis had de sleutels en het recu. Alle stations werden afgezocht en men kreeg de wetenschap, dat de koffer op het station D.Phad gestaan, want hij was afgehaald door een vreemdeling. Nu moest men toch Peroulis eindelijk hebben! Daar kreeg men de tip, dat Peroulis naar Amsterdam zou zijn vertrokken. Direct werd de Amsterdamsche politie ge waarschuwd en in samenwerking met haar werd vorige week een pension, waar hij zich zou bevinden, omsingeld De arrestatie van Peroulis M irokken revolver in de vuist drong de politie naar binnen. Men vond er Pei lis, die bezig was een brief te schrijven aan den heer Nicola, de importeur van opium voor geheel West Europa, wonende te Mar seille. Peroulis, het bendehoofd, vertrok geen spier toen hij de loopen der vuurwapenen op zich gericht zag. Hij liet zich kalm boeien. Bij de direct volgende huiszoeking vond men de nog gezochte 24 Kg. opium in een kast. Er wordt gebeld Terwijl men nog met de huiszoeking be zig was werd er gebeld. Een man riep on der aan de trap, dat hij geld kwam brengen voor mijnheer Peroulis. „Kom maar boven" riep de politie. De brenger bleek te zijn een werklooze letter zetter, die opdracht had een bedrag van 2400, die hij gekregen had van een Chinees af te dragen aan den shippingmaster Pe roulis. Het geld werd natuurlijk in beslag geno men en veiligheidshalve nam men den werklooze na het onderzoek ook mee naa. Rotterdam, omdat men liet wel wat vreemd vond, dat deze slechts 1 bczorgloon had bedongen. Later bleek echter, dat de man inderdaad niets met het complot uitstaand» had en hij is vrijgelaten. Peroulis ont kendealles. Zelfs van de partij van 24 Kg. bij zijn aanhouding gevonden, wist hij niets af! Lille! Eén schakel in den smokkelketon was reeds buiten de Rotterdamsche recherche om ontdekt. De Fransche recherche is er eenigc maanden geleden achter gekomen, dat „monsieur Mariani", inspecteur van po litie te Rijssel, in feite een groot misdadiger was. Hij was het geweest, die als heler voor het opiumcomplot optrad, die de smokke laars een veilig pied a terre gal in Noord- Frankrijk. Vandaar, dat alle opium over Noord- Frankrijk kwamen dat men de bron maar niet kon ontdekken. Zelfs in de ge vangenis bleken de smokkelaars nog in code met hem te correspondeeren tot daar eind aan werd gemaakt. Schoolnieuws. PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Be vorderd lot doctor in de letteren en wijsbe geerte de heer H. W. Fortgena. geboren te Horrnhut. op proefschrift P. Fapioil f UIJIvSl N1VERSITEIT TE LEjDEX. Bevor- erd tot doctor ;n de rech^eleerdheid. op roef schrift getiteld: Lei doctrir ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Theologie: camcLex., de heer Th. H. van Ajndiol te Zuldlaiid RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Ge.«=b: Artsexamen ee.-ete god.; dc hoeren B. L. Wes ter huis en R. Frank. Bevorderd tot arts: de heieren A. A. de Wolff en I. Groen Voorber. kerkelijk ex.: S. S. Maertaen; doet. rechten: E. H. Karaten Jr. Caind. rechten: mej. W. E. Hoekaesna en de heer E. J. Fledderua. Doet. rechten: de heer E. C. A. Kutjper RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Rechten: oand.ex., de heer K W Klaaasen Rechtsw.sohap: doet. ex.. mej. Th H Sooxtars. Wijsbegeerte: doet. ex., de heer J R J Seluit Geneeskunde: seimi-artsex., de heer W M R A M Verbeekarts-ex., de hoeren J Ph C&ro en E P M Rycken Tandheelkunde: lc ged. th-eor. el-, de heer A M Voorthuis; artsex., de hc-oren C P D Claes- sens, P J T ten Have, H C Troost en mej. O Hannesen. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gaal.: Rechtsgeleerdheid: cand.ex. de heeren J Moscow, H F L Wenalnk cn H Mcckhof. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl. Hechtendoet. ex, de heer M A Bok te Ub bergen. HOOGERE WISKUNDE DEN HAAG. (M.O. Akte K5). Gesl. do hoer E G Jansen te Den Haag. WISKUNDE L.O. DEN HAAG. Gesl. de heer H F P Sandlfort Jr te Rotterdam APOTHEKERS-ASSISTENT AMSTERDAM. Gesl. de «lames A H M Vlc-k en E A J. Cordemeljer, Bussum, en M. Kolk, k, Nijmegen: mej. M P Bcnjamlncc, Capellé en de heer C Felix. De Bilt GRONINGEN. Gesl. de dames H Hulzlmga en F J Deken. Groningen, en S G. van Manen, Drachten. LEIDEN. Gesd. de dames A Kugel en H F Knolle, Rotterdam. STAATHUISHOUDKUNDE DEN HAAG. (Staathuishoudkunde en Statis tiek). Gesl. F W E Krieger Rotterdam. Damrubriek. KELLER ZEGEVIERT IN HET INTERNAT. TOURNOOI TE IJMUIDEN Raichenbach op de tweede plaats M. Raichenbach—R. C. Keiler 1—1 B. Duit elJ. Demesmaecker 20 De eindstand luidt: gesp. gew. reto. verl. pnt. R. C. Keiler 6 3 3 0 9 M. Raichenbach 6 2 4 0 8 B. DukeJ 6 2 13 5 J. Demesmaiecker 6 0 2 4 3 chenbach, door Ln dit tegenstander, xij hot dan met sle' verschil, aohtcr zich te laten. zegt, hij heeft het verdiend ook. zijn positie nogal zonderlingaandeed. Wij hadden gedaoht, dat hij ditmaal verwikkelingen zou zoeken en al les op alles zou zetten om tot winst te komen Immers, aan remise had hij niets. JnpUiuts kreeg men een spel van afwachten of 5ijn fout te maken. Toegegev Dit nu gaf Keiler juist de gelegen- den stand sterk te vereenvoudigen, hij dan ook gretig gebruik maakte, wch scheen hierdoor wakker geschud gende, soms vrlfemd uitziende Keller's stelling zoo te bedreigen. dat deze een terugtrekkende beweging moest maken. Van dit moment af nam de wereldkampioen eve SPe' 3eh.':' 111 bandon. Onze kampioen w.ia sP^J^ud, zijn nadeel tot een minimum to beperken. Tenslotte braken beiden door naar dam en hoewel Raichenbach t«>en een stuk wfn^t te^k b'"k dlt niet voIdoend€ c-m tot Dukel wist ook de tweede partij tegen den Belgischen kampioen Demesmaecker te win- £jL,Bel& «naakte het ln de sJotpartlj we! wat heel erg bont. Hij toonde een volslagen gemis aan inzicht betreffende de klassieke partij en deed de vreemdste zetten. De IJmu-- denaar strafte hem af op een wijze, welke nem nog lang zai heugen. Met nog een bor-i vol schijven was de stand van den Belg finail ^odgecombmeercL Met een slagzet maakte afloop werden de pi ijzen uitgereikt. Kel- l*r£iiimnni? a t vai1 prachtigen be- w ijl ook de overige spelers een prijs in -ngst hadden te nemen. Door organisee- IJmuidensche Damcluhs werd vervolgens de spelars. genoodlgden en belangstelten-» FEU1LLETON UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. YONGE In het voorjaar moest mijnheer Egremont te bed. blijven met een erger aanval van rlieumatiek dan hij ooit gehad had, teug 2, volge van zijn toegeven aan den vasten wil van zijn zoon om op een tuchtigen hoek te blqven staan kijken naar het voor ui trekken van de lijfwacht. Bij deze gelegen heid bleek Nuttie niet de toi verpleegster geboren vrouw te zijn die elke ware heldin moet wezen; zij was vreeseliik bang «n geheel afhankelijk van Gregorio. die al de verschijnselen goed kende en wist wanneer er om den dokter en een ziekenoppassei moest gestuurd worden. Gregorio sprak altijd Fransch tot Nuttie als hij voelde dat hij de baas was, zooals zeker nu het geval was; maar hij wind veel minder welwillend toen hij hoerde dat mevrouw William Egremont te wachten was en verklaarde dat mevrou angst en zorg doorgestaan. Toen dio ij! verschrikkelijke dagen voorbij waren, be merkte Ursula tot haar verwondering u«t haar gezelschap verkozen werd boven dat barer tante.. Zij kon beter als zondek» k gebruikt worden, legde hem minder dw-mg op en was bovendien altijd zijn voorlczcres en hulp, zoodat hij haar, toen de pijn wat bedaarde, gedurende het laatste deel van den dag veel bij zich hield om hem wal te vertellen, de papieren voor hem te schiften en zijn brieven voor te lezen. Er moest een huurcontract geteeltend worden, en zoodra de mogelijkheid daartoe bestond kwam mijnheer Bullfinch, de no- •is uit Redcastle, er mee aan, en moest het luncheon blijven gebruiken. Terwijl hij in de gezelschapskamer zat te wachten tot mijnheer Egremont klaar was om hem t« ontvangen, keek hij met groote belang stelling naar den kleinen erfgenaam, die door Ursula juist naar het andere eind van de kamer gebracht werd naar dei hoop speelgoed, die daar altijd voor hem bleef liggen. Zij gingen een groote lege plaats aanleggen; en onderwijl vroeg C vrouw van den kanunnik bij den haard op een zachten, vertrouwelijken toon: „Mag ik u vragen of u komt ter zake van een testament?" „Neen, mevrouw Egremont. Ik wenschte maar het is alleen ter zake an de hoeve ter maar zenuwachtig zou maken en dat haar tegenwoordigheid geheel overbedig j dat het z< was. Zij was uit zichzelf gekomen, maar van een huurcontract het was een groote weldaad voor Ursula. Spinnevootes." die pr door uit veel moeilijkheden gehol,-<«n j „Er is dus geen?" werd. al was mevrouw F.greni -nt veel hij1 „Voor zoover ik weet niet. Door ons is c-r haar stiefzoon en al kon geen der loide nooit een opgemaakt. Tk wrnschte wel dat dames veel hulp bieden in de ziekenkamet i er een invloed was, krachtig eor.oeg toen de ziekte op 't ergst was. Het was hem het voordeel van een beschikking nooit bepaald gevaarlijk, maar hij had i maken, te doen inzien. Tk hoop dat veel pijn en was zeer zenuwachtig, cn ge-1 familie lang verschoond zal blijven durende vier of vijf dagen werd er yeel droevige gebeurtenissen, maar het is plicht, dingen die gebeuren kunnen." „Juist zoo. Hij is nu herstellende, maar deze aanvallen werken altoos op het ban, op zijn leeftijd en met zijn gewoonten weet niemand wat er gebeuren kan. Na tuurlijk zal liet voor den jongen niet veei uitmaken." ,Neen, het Kanselarij-hof zou de meest geschikte leden der familie ais voogden aanstellen." „Maar" zei mevrouw Egremont, „ik vrees dat liet persoonlijk eigendom, als het ver-j cleeld werd, voor haar van weinig het.ee- kenis zou zijn." ,U heeft gelijk. De gelden, die belegd zijn, zijn in evenredigheid van het geheei ongelukkig van weinig beteekenis." „Die moesten dan alle voor haar zijn, of er moest een uitkeering ten laste van net irfgoed vastgesteld worden", zei de vrouw an den kanunnik op vasten toon. „Zoo mogelijk moet in orde gebracht worden." „Och neen, doe dat niet!" riep Nuttic, in den grond opspringende. „Hij moet in geen enkel opzicht in zijn rechten bekort worden." „11c dacht volstrekt niet, mijn lieve, dat gij ons kondt hooren!" riep haar tante uit ,Ik meende dat Ahvyn te veel leven met zijn soldaten maakte." „Duid het mij niet ten kwade", zei Nuttie. „Misschien had ik eerder moeten spreken, maar men moet hem niet las'i op juffrouw Egremont's vooruitzichten weldra door iets anders een gunstiger licht zal vallen." Nuttie had hem een klap kunnen geven: maar zij moest zich tevreden stollen met zulk een geduchten stormloop van Laar Zulus op de Engelschen van Alwyn, dat hun generaal een kreet van vei ontwaard! ging deed hooren tegen zulk een verande ring in hot gewone programma van al hun spelen. Nuttie meende dat zij haar beschermeling genoegzaam verdedigd had, maar zag latir in dat zij zich vergist had, want toen haar tante hen eenige dagen daarna ver la fan had, begon haar vader: „We zijn haar ge lukkig kwijt. Die lustige bemoeizieke vrou wen worden altijd erger als zij als wedu.vo achterblijven zij rekenen het zich dan tot plicht te zeggen wat hun mannen an ders gezegd'zouden hebben." „Tante Jane is voor mij heel hartelijk geweest", zei Ursula, volstrekt riet wetende waarover hij dacht. „Voor u. Ja, dat zou ik denken, door r.p zich te nemen mij de les' te lezen om een beschikking ten uwen behoeve te maken." „Och! ik hoopte „Hoe?" viel hij haar in de rede. .„Wsct ge er van? Hebt gij er haai- toe aangezet?" „Och wel neen, vader. Zij hegcij er over met mijnheer Bullfinch en meende dat ik het niet hoorde ik meen dat het was over een testament en toen heb allen of iets ontnemen", voegde zij er min zegd. dat ik niet wilde dat u er mee las'i of meer ontstuimig bij. werd gevallen, en meende dat ik daarmee „Maak u maar niet angstig, mijn lieve" aan de geheele zaak een einde had ee- zei haar tante. Mijnheer Bullfinch weet dat maakt." uw. vader niet in een toestand is om be.n i „Een vrouw, die meent haar plicht te dergelijke zaken voor te slaan.' inmeten doen, tegenhouden? Dronuno1.-! „Zeker", zeide de oude rechtsgeleerde I Maar gij zijt een goed meisje rn zult or beleefd; „en we willen .vertrouwen dat erluict bij te kort komen als we uw huwe lijkscontract opmaken." „Dat zal u voor mij niet behoeven te doen, vader! „Drommels! Waarom moet gij dien armen Clarence Fane dan altijd om u heen hebben?" „Dat is mijn schuld niet Het is zeker dat ik niet op hora gesteld ben Ik zou alles willen doen om hem op een afstand te houden!" „Hoe heb ik het nu? Ik meende dat uwe hoogheid zich goedgunstiger voor hem toonde, dan voor iemand anders." „Ik heb niets tegen hem, tenzij hij zich dat in 't hoofd stelt; maar om met hem te trouwen! Ohhh", op zulk een toon van afschuw, dat haar vader een lachje niet kon onderdrukken. „Hebt ge zoo vreeselijk tegen hem? W e is het dan? Toch niet de pargpluie-fahri- kant?" „Vader! hoe is het mogelijk?" riep zij met een hoogroode kleur van verontwaar diging. „Hij wel hij! Hij is altijd, van dat ik een klein meisje was af. een soort van oom voor mij geweest". „O ja, aangenomen ooms zijn heel vroom als jonge dames 's morgens op o'imoge'ijke uren naar de vrocgkerk gaan „Vader!" on haar stem beefde, „ik ver zeker u dat hij er niet komt --ik bedoel dat hij naar de St. Michaelkerk gaat. ten zij hij mij iet.s hijzonders tè zoggen l«ooit." „O ja, da' begrijn ik" en mijnheer Eg,Q- mont becon hartelijk te lachen, zoodat Nuttie bii ia buiten zichzelf rankt*. „Waarlijk waarlijk" stamelde zij in haar verwarring en onderdrukte woede; „het is volstrekt zoo niet. Hij is pen 11 ongetrouwd heer en dat is hij altijd ge weest." „Op welken leeftijd worden de heeren dat. Want hij schijnt mij van ongeveer denzelfden leeftijd als de arme Clarry, dien gij als een boeman schijnt te beschouw ••i." „Ik wilde dat gij om zulke dingen dacht, vader; ik heb volstrekt geen man om u en den lieven kleinen Wynnie 'e verlaten! Niets zou me daartoe in verzoe king kunnen brengen!" „Niets? Drommels! Dan moogt ge wol op uw hoede zijn, juffrouw F-greiuont, andem zal of de kerk of de wereld uf misschien beiden or zich op beroepen dat gij hen aangemoedigd hebt. Gij. vrome lui, noudt er even goed uw genoegen en uw coquet-, terie op na als uw arme zusters over wio ge het hoofd schudt, en bedenkt niet Jat Gregorio en ik u en uw aangenomen oma langs de straat hebben zien paradcereu." „Ik wou dat Gregorio zich niet zijn eigen zaken bemoeide en u niet zulke dingen in het hoofd praatte!" barstte Nuttie uit. Waarop mijnheer Egremont harder cn langer dan ooit begon te lachen. Arme Nuttie! Zij was vreescli;k uit «et veld geslagen, niet alleen omdat het naar voor 't oogenblik hinderde, maai omdat er een denkbeeld, dat wreed, l.ijna proman scheen door in haar gemoed was geplant, dat zij niet weer van zich af kon zetten en dat haar hart heftig deed bonzen: Kon dat waar zijn?" en dan kromp het weer van schaamte ineen dat zij zoo dw»as en aanmatigend was om een oogenblik zrlk een eed»chv te knorren. Zoodra zij evenwel m;inbo»»r r» .,«„n werkelijk ontmoette, ken 'e br» o- 1 ~e- voe' /.JhAPnwAT, en ve-fro en verdreef al de verVgenheld die zij op een .•"•der oogenblik in zijn tegenwoordig heid meende te zullen gevoelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9