ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. F STADSNIEUWS Het Gymnasium wordt verbouwd Hel Gymnasium-gebouw voldoet vrat hel nauwe trappenhuis betreft, niet nan behoorlijke eisohen van brandveiligheid. Het gebouw biedt to weinig ruimte en keert in slechten staat. Reeds geruimen tijd zijn plannen in overweging 0111 verbetering te brengen in «Ie huisvesting van het Gym nasium. Zoo deelden B. en W. don Raad hij hun voorstel van >7 Juli 1932 betreffende de verbouwing van do H B.S. voor moisjes, om. mede, dat bij hen het denkbeeld was opgekomen om. indien de onderhandelin gen inzake overneming door de gemeente van het H. G. Weeshui? mochten slagen, in dat Weeshuis, na verbouwing, het Gymna sium te vestigen. Toen dat 4cnkl>eeld. verband met de zeer hooge kosten, moest worden opgegeven, bleef er aangezien de tegenwoordige omstandigheden niet aan 'n geheel nieuw Gymnasium kan worden ge dacht geen andere oplossing over dan «I. verbouwing van liet bestaande gebouw aan de Doezastraat. Nadat verschillende bouwplannen om te nancicele of andere redenen niet voor uit voering vatbaar waren gebleken en één bouwplan niet kon worden verwezenlijkt, omdat het Rijk niet bereid was den voor de verbouwing bcnoodigden grond aan do ge meente af te staan, hebben B. en W ge meend het bij liet rapport van den directeur van Gemeentewerken van 31 Januari 1934 ingediende verbouwingsplan bij «len Raa I te moeten indienen. Dit plan. hetwelk aan redelijke eisclien volkomen beantwoordt en dat de instemming van de adviseerende commissies beeft verworven, omvat in hoofd zaak liet maken van een nieuw trappen huis. den aanleg van centrale verwarming, liet bouwen van een gymnastieklokaal mei daar boven twee groot? lokalen ter plaatse van het bestaande hulpgebouw, het maken van een nieuw lokaal voor. natuurlijke his toiie op de eerste verdieping en het grondig opknappen van liet gebouw, met dien ver stande. dat de in het plan opgenomen fiet- senkehler vervalt en dat aan het plan wordt toegevoegd eeh woning voor den claviger, ter vervanging van de vroeger in het Gym nasium aanwezige woning, welke bij een vorige verbouwing dienstbaar is gemaakt aan de vergrooting van do schoolruimte. Hoewel ook voor de uitvoering van dil plan, waarvan do kosten op f 92.000 worden geraamd, de beschikking moet worden ver kregen over Rijksgrond en op het te dier zake tot den Minister van Financiën gericht schrijven van 1 October j.l. nog geen ant woord is ontvaneen, hebben B. en W. reden om aan te nemen, «'at door hc-t Rijk tegen afstand van den \oor deze verbouwing ab soluut noodigen grond geen bezwaar zal worden gemaakt. Een bijkomende, doch niettemin groote moeilijkheid, nl. die van het vinden van een geschikte gelegenheid om het Gymnasium tijdens den verbouw onder te brengen, werd op alleszins bevredigende wijze opgelost, doordat de Commissie van Oppertoezicht en Beheer der Kweekschool voor Zeevaart alhier, zich bereid verklaarde het gebotu wencomplex van de voormalige Zeevaart school aan liet Noordeinde, dat zich na het treffen van enkele voorzieningen zeer goed leent voor de tijdelijke huisves ting van liet Gymnasium, voor dat doel aan de gemeente voor één jaar te verhuren, tegen een 'huursom van f 0000, vermeerderd met een bedrag van f 20 per wekelijksch lesuur pér jaar voor het gebruik van het gymnastieklokaal, of, naar raming, f 200 per jaar. De kosten \an even-bedoelt'c voorzie ningen worden geraamd °P f 2500. In to- laal zullen derhalve de kosten van verbou wing van het Gymnasium en die voor «le lijdelijke huisvesting naar raming f 100-700 bedragen. Op grond van het vorenstaande geven B. on W. thans den Raad in overweging te he sluiten de verbouwing te doen plaatshebhen De heer P. J. Verhoog exit Als commandant van de brandweer De commandant van de brandweer, de lieer P. J. Verhoog, heelt dezer dagen zijn functie neergelegd na een diensttijd van niet minder van -52 jaar. Op 18-jarigcn leef tijd trad hij in dienst als spuitgast bij «In Leidsche Vrijwillige Brandweer en doorliep achtereenvolgens alle rangen, tot bom op 1 Juli 1919 bet commandantschap werd op gedragen. Het spreekt vanzelf dat de heer Verhoog heel wat veranderingen bij do brandween 'heeft meegemaakt. Toen hij bij da brandweer in dienst trad, waren er 23 kaderleden, 122 spuitgasten en 1 vaste brandwachts, terwijl het materiaal bestond uit drie stoom- en drie handspuiten. Thans zijn er 8 kaderleden en 30 spuitgasten, wel ke inkrimping een gevolg is van de moder- nlseering van het brandbluschmateriaal, dat momenteel bestaat uit twee motorspui ten en een stoomspuit. De heer Verhoog stond bekend als een streng maar humaan cher. Zeer streng was hij ook in de controle op het naleven der voorschriften die ter voorkoming van brand in het leven zijn geroepen. Dat weid we! eens onaangenaam gevonden, maar men kan het toch niet anoers dan respecteeren en waardeeren. De critïck is hem, vooral m de laatste Jaren niet gespaard gebleven, maar dat is nu eenmaal het lot. van een ieder die aan den weg timmert. Wij, die zijn werk dikwijls van nabij hebben gade geslagen. kunnen daar echter niet anders dan respect voor hebben. Met het materiaal dat hem ten dienste stond en dat wel het een en ander te wenschen overlaat, heeft do heer Verhoog zeer veel bereikt. Het afscheid van den heer Verhoog heeft geen officieel karakter gedragen. Dat wilde hij niet en men heeft deze wensch geëerbie digd. Zooals men weet worden plannen uit gewerkt om de brandweer op een andere leest tc schoeien. Leiden krijgt een politie- brandweer. De heer Verhoog is de laatste commandant van de Vrijwillige brandweer geweest. Wij brengen hem gaarne hulde voor hetgeen hij voor onze stad heeft ge daan en hopen hartelijk, dat hij nog vele jaren van zijn rust mag genieten. Dammen Tweede klasse competitie N. D. B. Voor de tweede klasse competitie van Ned. Dambond, district Den Hang, zijn do volgende tientallen ingeschreven: DIO 2. MD 2, ODB 1, RDG 2 en 't Zuiden 1 (Den Haag); DOS 2 (Delft); DCL en LDV (Lei den); NDS 1 en NDS 2 (Naaldwijk). De wedstrijden zullen 12 November reeds aanvangen. Kamer van Koophandel voor Riinland Handelsregister. Wijziging. 1 Nov. ,A la Station", Alphen a. de Rijn, Vijverstraat 5, hotel en lunch room. Uiltr. E.: P. J. B. Grossat, Alphen a. d. Rijn. 2 Nov. De Erven de Wed. .1. van Nellc (f), Leiden. Aalmarkt 17, hoofdz.: Rotterdam, Delfshavenschekade, tabaksfabriek, koffie- en theehandel. N. Beh. fil. Leiden: W. AL Zöllner, Leiden. DE LEIDSCHE WINKELSTAND Firma Gebrs. Breër. De fa. Gebrs. Brieër, wier zaak eenige maanden geleden, toen zij in het perceel Hoogewoerd gevestigd was, ernstig door brand te lijden had, is heden in een ander pand, in perceel Hoogewoerd 71, heropend. Dit pand heeft daartoe een flinke restaura tie ondergaan en ziet er thans keurig uit. De artikelen der firma, bedden, dekens en ledikanten, komen goed tot hun recht. Kl is 'n ruime sorteering, waaruit men gemak kelijk keus kan maken. Wij wenschen de firma Brieër in Haar nieuwe omgeving goede zaken. PAN OP HET HOOFD. Gistermiddag is op de Steenstraat de 49-ju- rige G. J, geb. S, door een vallende dakpan op het hoofd getroffen. Zij werd licht ge- itvond en is door den E.H.D. verbonden, „SLUIT DE GELEDEREN Men verzoekt ons mede te deelen dat de vertooning van de Landstormfilm „Sluit de gelederen" op Maandagavond a.s. niet zal geopend worden door prof. mr. A. S. de Blecourt, die verhinderd is aanwezig te zijn maar door den heer W. G. Rooyaards, voor zitter van de Gewestelijke Landstormcom- missie Zuid Holland West. We wekken onze lezers nogmaals op deze unieke avond bij te wonen. De film is in alle opzichten dc moeite waard. „NIET VAN ADEL". Door de Vadertje Langbeenclub zal op Woensdag 7 Nov. as. opgevoerd worden in de Stadgehcorzaal „Niet van Adel", een spel in 5 bedrijven. Di1 opbrengst um den avond komt ten goede aan de Chr. Wijkvereen. ,.Staalwijk". Het vorige jaar heeft de Va dertje Langbeenclub groot e successen ge boekt en zij zal ook nu wel weer op een volle zaal kunnen rekenen. Bijzonderheden vindt men in een adver tentie in dit nummer VAN DE TRAP GEVALLEN. De 50-jarige F. v. d. D., die onder den invloed van sterken drank verkeerde is logement hier ter stede van de trap gevallen. Hij werd aan het hoofd gewond en is door den E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. ANKER OP DE VOET. jarige fabrieksarbeider J. F. heeft gistermiddag op het terrein van de ketting- fabriek in de Waard een zwaar anker, dat omviel, op de voet gekregen. Twee teenen werden vrij ernstig gewond. De man door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht en toen vandaar naar zijn woning vervoerd. GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van den notaris B. H. Stumpel te Leiden. liet Heerenhuis, Erf en Tuin Plantsoen 07: in bod f 8700, kooper de heer G. A. van der Poel c.s., tc Leiden, voor f 8700. Het Winkelhuis en Erf Haarlemmer straat 12: in bod f 12.000, kooper de heer C Kok cj.q. te Leiden, voor f 12.000, OPENBARE LES J. Tielrooy, toegelaten als privaat-do cent aan de Leidsche Universiteit om on derwijs te geven in moderne Fransche Let terkunde zal zijn colleges aanvangen met een openbare les op Woensdag a.s. te 4.15 u. in het Klein-auditorium. OPSCHUDDING In het Noordeinde is vanmorgen opschud ding verwekt door een twist tusschen zekere J. M. F. V. en zijn huishaas die zoo hoog liep dat V. in zijn woede een spiegelruit ernielde. De politie maakte aan de twist een einde en nam V mee naar het politie bureau. AANRIJDING De 8-jarige D. v. d. B. is gisteren op den Morschweg bij het onvoorzichtig oversteken van de straat aangereden door een auto. Hij brak het linkerbeen en is door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagdcand. ex Geschiedenis de heer J M iCerllng, Den Haag Cand. ex. Rechtsgeleerdheid mej A A I Waard. Oegstgeest. Romaansche taal ir.ej M SLei ert Kroese, Hat De heer R H Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN BEZICHTIGING NIEUWE IJSBAAN Voorbij zijn de Jaren, de winters, waarin bij vriezend weer gevraagd werd: „Waar is «u de ijsbaan"? Voorbij, want Alphen a. d. Rijn kan nu op dit terrein glansrijk de toets der- kritiek doorstaan. Door de welwillendheid van het bestuur der Vereeniging „De Alphensche IJsbaan" waren we in de gelegenheid van terreinen, gebouw en verlichting kennis tc nemen. Het eerste pogen voor deze baan is zoo deelde het bestuur mede gedaan door burgemeester Colijn. Een vereeniging werd gevormd met een beprkt aantal leden. In de statuten werd vastgelegd dat de verschil lende richtingen blijvend vertegenwoordigd zullen zijn. Aangaande het vraagstuk „Zon dags gesloten of niet" heeft men besloten dat Zondags geen kaarten worden verkocht, baanvegers geen dienst zullen doen enz. Houders van abonnementen hebben recht zoo zij dat wenschen dien dag van de baan gebruik te maken. De baan Een oppen-lakte van 240 bij 60 Meter, de baan dus, staat 40 c.M. onder water. Alleen deze cijfers zeggen u reeds dat is niet een baantje, maar een flinke oppervlakte die bij vriezend weer de inwoners goede gelegen heid geeft voor de beoefening van de ijssport. IJdel is gebleken de vrees van wegzakken van het water. Men heeft trouwens een zand laag aangebracht, om eventueel wegzak ken te voorkomen. Bijzondere maatregelen zijn genomen om BCheuren te voorkomen, bij overbelasting. Voor jeugdige liofhehbers !s :en gedeelte af gezet, waardoor ze ongestoord in eigen kring zijn. Dijk en verlichting Rond de baan is een zware dijk gelegd mot een wandelpad van één meter. Op deze dijk is een zwaar rasterwerk, terwijl aan te brengen beplanting met enkele jaren be schutting zal bieden tegen al te sterke wind. Dijk, baan en voor-terreinen zijn door de gemeente aangelegd en opgeleverd/in een toestand, die aan alle redelijkerwijs te stellen eischen beantwoord. Veel work moest verzet worden, vóór hot water uit de Molenvliet ingelaten kon worden. Het terrein werd van do gemeente ge huurd voor 150,— per H.A.. Deze betrek kelijk hooge som staat in verhand mot de aanleg en is dan alleszins verklaarbaar. Om do baan zijn twaalf groote lampen aangebracht, die elk met hun 500 K.W. ia de avond het rijden tot een genot kunnen maken. Het gebouw Voor de baan is een mooi en gerieflijk ge bouw niet een ruime restauratiozaal cn goede sanitaire inrichting. Het bestuur stelt zich voor de ruime zaal, die zoo noodig door wegnemen van het buffet vergroot kan worden gedurende de tijd waarin ijssport niet beoefend wordt, beschikbaar tc stellen voor vergaderingen enz. Ook zijn de terrein- ncn dan tc bevragen. Gezien de goede lig ging en mede door een parkeertorein zal men zeker van deze gelegenheid gebruik maken. Prijzen Abonnementskaarten zijn verkrijgbaar vóór 20 Nov. De prijs bedraagt 2,— voor do eorste, 1,voor tweede en derde 0.75 voor volgende personen uit éón ge zin. Gezinskaarten kosten 6.—. Ook zijn middag- en avondkaarten verkrijgbaar, niaar abonnementen zullen het voordoeligst blijken te zijn. We hopen, dat het bestuur, dat alles wat mogelijk was heeft gedaan en nog doet, voor een goede baan, door velen gesteund zal worden. Van het overige bestuur noemen we dc heer ir. J. D. J. Waardenburg, die als voor zitter zooveel beeft gedaan tot het welsla gen van de plannen. KANTONGERECHT In het vervolg zal het Kantongerecht al hier twee keer per maand strafzitting hou den Voorheen was dit steeds een keer per maand. Deze ministericele beschikking staat in verhand met de uitbreiding van het rechtsgebied. GEREF. JEUGDCENTRALE In „Concordia hield bovengenoemde ver eeniging onder zeer groote belangstelling haar jaarvergadering. De leiding berustte bij den voorzitter, Ds. H. A. Bosch. Nadat Ps. 138 1 gezongen en het eerste gedeelte van Ps. 119 gelezen was, ging Ds. Bosch voor in gebed. Uit openingswoord en versla gen mochten we de goede gang van zaken en de groote bloei der centrale constateeren. 't Deed ook zoo goed aan. die groote schare jonge monschen. in één hond „de Geref, Jeugd centrale" bijeen. Vooral in dezen tij 1 van afval en geestelijke degeneratie een zegen waar niet genoeg voor gedankt, kon worden. De heer E de Vries gaf beschouwingen over „Het l»oek en wij". Spr. ging uit van deze drie punten: 1 het gocile boek, 2 het slechte boek, 3 onze verhouding tegenover beide. Op duidelijke, prettige manier werd de noodzakelijkheid van goede boeken voor onze jeugd in 't licht gesteld. Geen boek of 't laat invloed na. vooral op jeugdige z'elen Goed is een boek. wanneer het opheft, tot Christus voert. Spr. maakte-met verschil lende aanhalingen de invloed van het boek op een menschenziel duidelijk. Van groot belang is liet dan ook, dat de ouders er op toezien, dat hun kinderen niet hun boeken halen in gemengde neutrale bibliotheken maar in onze eigen, ruim voorziene centr, bibliotheek. Na de pauze, waarin op thco getracteerd werd, zagen we de film van de laatste Bondsdag van Meisjesver. op G. G. te Mid delburg. Hoewel sommige gedeelten wat onduidelijk waren, werkte de voorstelling animeerend op de jeugd, 't Was ook om ■lf weer zoo'n dag mee te willen maken! Het Evangelisatiokoortje, onder leiding m rnej. H. C. Maan, zong een paar maal eenige mooie liederen. Een woord van waar deering voor de zuiverheid en juistheid van toon en uitspraak is hier wel op ziin plaats. Na 't zingen van de Avondzang sloot Ds. Hartkamp deze keurig verzorgde avond. BEVALLEN"C A de T Blom 20 J. KATWIJK AAN DEN RIJN GEREF. MANNENVEREENIGING. De Geref. Mannenvcreeniging „Schrift Belijdenis" vergadert Dinsdag 6 Nov. des avonds om 8 uur, in de Kerkeraadska- mer der Geref. Kerk. De heer G. de Bruijne zal inleiden het onderwerp: „Christus of Satan; F,en ve hoord en een onverhoord gebed" (Marcus vers 120). Bezoekers zijn hartelijk welkom. KATWIJK AAN ZEE BIJBELLEZINGEN Naar wij vernemen zullen ook dezen v evenals het vorige jaar. een aantal Bijbellezingen worden gehouden in het Vergaderlokaal Stenge- linstraat 1.'alhier. Verschillende belangrijke onder werpen zullen worden behandeld. De serie lezingen vangt aan op 6 November a s. met als onderwerp: „Het 1000-jarig Vrederijk van Christus gezien in dc verheerlijking op den berg'". Aanvang 8 uur. Toegang vrij. VEREENIGING VRIJWILLIGE BIJDRAGEN In de vacatures die ontstaan zijn door het be danken van de heeren C. Bloot, L. Kruijt en P. v. Rijn, zijn resp. gekozen de heeren G. v. Diggele, jac. Schuitemaker en Jer. Varkevisser. LEZING Prof. Dr. A. H. DEN HARTOGH De vergadering van de Chr. Vrouwenbond, raarin Prof. den Hartogh uit Amsterdam het ,-oord voerde, werd geopend door Mevr. Tom Spaanderman, die nadat voorgelezen was C nzen 2—6 tot 12 in gebed voorging. Hierna verkreeg Prof. den Hartogh het woord n te spreken over het onderwerp „De vrouv :n Bijbel". Dc aard der vrouw is ontvankelijk meer dan - man. Zij is meer passief in tegenstelling met :n man. die meer actief is, en sterker is van wil. Zoo is het dan ook Eva, door dat zij ontvanke lijker is. die luistert naar de stem van de menschen- verlokker. Eva Is de open deur, de verlokster en verleid er van den man, samen vallen gij in de kuil van aar uit zij beiden roepen om een kind dat hun eer nieuwe mogelijkheden kan schenken. Als het geboren wordt is het: Ik heb een man van den Heere gekregen. Maar wat uit de aarde is geboren blijft onder de macht van de zonde. Alleen het kind uit de Hemel kan verlossing brengen. Eva de helle deur, Maria de hemelpoort. Dit was de 2de figuur <f!e spreker behandelde. Het wonder van Christus' geboorte is voor ons niet te begrijpen. Alleen als God ons aanboort, als wij door God innerlijk ge grepen worden dan gaat voor ons ook het licht op. Hoe staan wij tegenover dat wonderkind? Hoe oeten wij God ontmoeten. Deze houding vinden wij het beste vertolkt ia de derde figuur Haana de wachtende. Zij wacht in den Tempel, terwijl Sinrion de man komt aanloopen. De elsch is wachten. Eva wacht en het was Kaïn die kwam. Dc menschheld wachtte en het was Christus. Maar hoe dan verder? Deze vraag wordt opgelist in de 4de figuur de Samaritaansche vrouw, die vrouw die woonde tusschen dc duisternis en het licht. Dit is de ziel in dc schemering. Hoewel zij wacht, verricht zij toch haar dagclijksche bezig heid. Toch vindt zij in Christus haar verlosser, na dat Christus haar aan haar zonden ontdekt. Tenslotte stond spreker stil bi) de laatste figuur Maria Magdalena van wie Christus zeven duive len heeft uitgeworpen. Zij is de eerste verkondig ster van het opstandings-cvangelie. Zij is de baar ster van het woord. Mevr Tom Spaanderman heeft Prof. den Har togh hartelijk dank gezegd voor zijn met aandacht gevolgde rede. Hierop sloot Prof. den Hartogh de vergadering met gebed. De opkomst was groot. DE KATWIJKSCHE VLOOT Naar men ons meedeelt bedraagt het aantal schepen van de Katwljksche vlsschersvioot momen tcel 101. Als wij nu maar een berghaven hadden? SIMAVI In „Irene" is een bijeenkomst gehouden, waarin dc heer Herman iets mededeelde over de verzorging en behandeling van zie ken in onzen Archipel. Nadat Dr. dc Ruiter Zijlker en Ds. Ingwersen een kort welkom on openingswoord hadden gesproken, ver kreeg de heer Herman de gelegenheid door middel van lantaarnplaatjes iet» medische nood die in Indië heerscht te laten zien. Personen, die door een vreeselijkc ziek te waren aangetast, werden ons op hot witte dcek vertoond, het lijden dier ongeliikkigcn is schier ondraaglijk. Veel is reeds tot stand gebracht, doch lang nog niet genoeg. Ook dit werk heeft te lijden van de crisis. Dr. de Ruiter Zijlker was de tolk der vergade ring toen hij den heer Berman bedankte voor zijn interessante lezing; hij sprak de wensch uit, dat velen dit mooie w naastenliefde zullen steitfen. LEIDERDORP ROODE KRUIS-COLLECTE De alhier gehouden collecte ten bate van het Roodo Krui» heeft opgebracht f 20.40. LISSE AFDEELING LISSE E. H. B. O. Door het vallen dep bladeren is de kans voor-slippen en uitglijden zeer groot gewor den en kunnen ongevallen ontstaan. Do afdeeling Lisse van E. H. B. O. is pa raat en vraagt dc ingezetenen te willen noteeren de telefoonnummers van politie bureau (no. 3102) cn van de centraal-post der E. H. B. O. (no. 3325), Bij ongevallen wordt men vriendelijk ver zocht dadelijk bovenstaande nummers op te bellen, waarvoor ieder gaarne zijn tele foon beschikbaar stelt. Politie en E. H. B. O. zullen in den kortst mogelijken tijd aanwezig zijn. COMITé „LISSE VOORUIT' 3iï' een gehouden vergadering plaatsteiijke Mlddeiistnndsvcreen. w sloten een gezamenlijke St. Nlcolaas-reclame te organiseeren. De plannen waren in hoofdlijnen vastge steld en zijn thans officieel. De reclame zal aanvangen Zaterdag 3 No vember en eindigen Zaterdag 8 December. Iedere kooper ontvangt bij eiken contanten aankoop van 50 cent bij een der deelnemen de winkeliers een envelopje, waarin zich bevindt één der letters van de spreuk: „Koopt bij den Middenstand". Deze letters moeten verzameld worden tot dat de geheele spreuk compleet is. Deze spreuk kan opgeplakt bij den secretaris „Lisse Vooruit", Grachtweg 37, worden in geleverd eiken Donderdagavond van 8.3" —9.30 uur. Men ontvangt dan voor de ir geleverde preuk een waardebon van twee gulden, welk bedrag besteed kan worden bij de deelnemende winkeliers. Bovendien ontvangt men dan een nummer wat u kans geeft op een hoofdwaardebon, waarvan er 4 zullen worden uitgereikt van f 25 en 10 van f 10, eveneens bij de deelnemers te steden. DANMNIEUWS P. D. L. V.—LISSE Op uitnoodiging van de Prot. Damclub „Lisse Vooruit" gaf de bekende dammer, de lieer Springer, Donderdagavond in het club lokaal van P D L V een blindpartij simultaan-séance. Do blindpartij werd voor P D L V gespeeld door den heer C. Gaste laars. De blindpartij, die 2 uur duurde, was zeer spannend. De uitslag was ten slotte remise. Gastclaars bad een zware partij, doch heeft zich kranig gehouden! Na een korte pauze, waarin de voorzitter de heer l. van der Meulen, zich in het bij zonder tot de bezoekers wendde en hen ver zocht de gelederen van P D L V te ver sterken door lid te worden, werd door den heer Springer een simultaan-séance gegc- en. Door 30 personen word hieraan deel- 'genomen. Al spoedig bleek dat verscheide- Uitvielen. Toen het einde daar was hadden 23 |>ersonen het moeten verliezen, 3 remise, terwijl 4 personen het van den heer Springer mochten winnen. "»t was voor dammend Lisse een hij zonder interessante cn uitnemend geslaag de avond] VERGADERING HOLLANDS BLOEMBOLLEN KWEEKERSGENOOOTSCHAP, AFD. LISSE In Hotel ..De Witte Zwaan" werd Vrijdagavond :n vergadering gehouden van de afd. Lisse van het H.B.G. De vergadering stond onder leiding van den heer J. Berbeé Gz„ Voorzitter der afdeeling. Daarna werd tot behandeling der agenda over gegaan. Het ging ook in deze vergadering over de vragen: 1. Moeten de saneringsmaatregelen ook >or 1935 bestendigd blijven? 2 Moet de teelt be- rkt blijven of uitgebreid worden? 3. Zijn mini mi- of garantieprijzen gewenscht voor 193-4 1935. 4. Moeten de maatregelen ter controle van den uitvoer blijven? Deze vragen werden i n bespreking gegeven. Onder de aanwezigen werd in den breede van gedachten gewisseld. Men was algemeen van oordeel dat de sanee- ringsmaa(regelen bestendigd moeten blijven. Betreffende de beperking of uitbreiding van de teelt van hyacinthen. Tulpen en Narcissen voor 1934—1935 werd opgemerkt, dat wat het artikel Narcissen betreft, we dit jaar geen best gewas hebben gehad en er toch nog een Surplus is, het geen er op wijst dat bij een goed gewas nog een veel grooter surplus verwacht kan worden. Medegedeeld werd dat er naar gestreefd wordt n de kiloprijs voor de Narcissen weg te krijgen i daarvoor in de plaats te stellen de prijs per uk en grocpeering van de verschillende soorten, Na nog verder over belde punten te hebben ge discussieerd werd tot stemming overgegaan. Er waren 19 personen voor garantieprijzen en 2 x>r minimumprijzen. De laatste vraag, of de maatregelen ter controle in den uitvoer gehandhaafd moeten blijven werd lot handhaving geadviseerd. Bij de rondvraag kwamen verschillende zaken tn de ordé en diende de voorzitter de vragers van antwoord, waarna sluiting volgde. NOORDWIJK PROP.-AVOND CHR. BESTURENBOND De Chr. Besturenbond houdt haar grooto propaganda-vergadering alhier a.s. Maandag avond. Twee sprekers zullen het woord \oo ren, terwijl Ds. Visser, Geref. predikant het openingswoord en Ds. Cupido, Herv. predi kant, het slotwoord zullen spreken. NOORDWIJK AAN ZEE HET SPIRITISME Op uitnoodiging der Chr. Jongel. Vereeni ging „Volg Mij" hield Ds. D. A. van den Bosch, van Den Haag, een lezing in de Herv. kerk alhier over het onderwerp: „Spi ritisme". Uitvoerig besprak Z.Ecrw. ten eerste wat het Spiritisme is cn bedoelt en vervolgens line de geloovigcn staan tegenover het Spiritisme. OUDEWETERING „ONDERZOEKT DE SCHRIFTEN" Alhier is een Geref. Meisjosvereeniging „Onderzoekt de Schriften" opgericht. De vereeniging telt thans 11 leden, terwijl in 't hestuur zitting hebben: S. Clement, J. Boer, M. Vergunst, J. Bos cn J. Vreeken Jaczu. Men vergadert om de twee weken des Woensdagavonds. Op dc eerstvolgende vergadering, welke gehouden wordt 14 Nov. as., zal Ds W. v. d. Bos een inleiding houden. GEREF. J. V. „SOLI DEO GLORIA". De Geref. J. V. heeft haar bibliotheek weer verrijkt met nieuwe boeken. Voor liefheb bers is dus weer de gelegenheid geopend om hun geest tc verrijken met de lectuur welke deze vereeniging hun biedt. Ruilen- Donderdagsavonds van 77.15 uur in de lokalen achter de Geref. kerk. RIJNSBURG GEMEENTERAADSVERGADERING Vrijdagavond vergaderde de raad onzer ge meente onder voorzitterschap van burg. Bosschie- ter. Dr. jonker was met kennisgeving afwezig. Dc voorzitter leest de notulen, welke na enkele opmerkingen worden goedgekeurd en geteekend. Hierna leest de voorzitter enkele ingekomen stuk ken voor. Hierbij zijn onderscheidene goedkeurin gen voor raadsbesluiten door Ged. St. o.a. aan gaande de conversie gemeenteleeningen. Verder is ingekomen een adres van den heer G. Perk die over 1934 korting vraagt op de heffing over de 420 M. grondkabel van zijn radiocentrale- bedrijf. B, en W. vragen machtiging om bezwaren in te brengen tegen de aanslag van de omzetbelasting. Weth, v. d. Vijver licht dit toe. In 't begin van dit jaar. toen de omzetbelasting ingevoerd werd, vroeg de gemeente Leiden aan ons een contract te teekenen waarbij Leiden de Omzetbelasting op ons afwentelde. Dit hield in dat dan de belasting zou moeten betaald worden over hetgeen de particulie ren betalen en niet over hetgeen Rijnsburg aan Leiden voor stroom en gas betaalt. Dit hebben we geweigerd aangezien de belasting aan de bron moet geheven worden. Nu blijkt het dat de inspec teur cok ons aanslaat naar hetgeen de particulie ren betalen. Hier wordt overal tegen gereclameerd en dat moeten wij ook doen. Dit moet voor 8 November gebeuren. Daarom vraagt B. en W. machtiging om hun bezwaren in tc dienen. Het scheelt voor de gemeente Rijnsburg circa f 700. De gevraagde machtiging wordt verleend. Hierna wordt de gemeentebegrooting over de gemeentebedrijven bij de Commissie voor de be drijven ingediend en ook de gemeentebegrooting over 1935 bij den Raad. 4. Voorloopige vaststelling gemeenterekening. De Commissie bracht bij monde van den heer v. d. Gugten verslag uit. Alles Is in orde bevon den. De Comm. stelt daarom voor de rekening voorlooplg vast te stellen. Dit wordt aangenomen. Als nu waren aan de orde adressen van de Wco cigbouwvereen. ..Spinoza", aangaande haar tweede uitbreidingsplan. Ze vraagt wijziging van het uitbreidingsplan der gemeente; tusschen het Oegstgeesterkanaal en de Meyboomstraat. Verder vraag: ze voorschotten voor de te bouwen 41 arbeiderswoningen op het bovengenoemde terrein. De koopsom van de grond, en enkele onkosten bedragen 23500. De stratenaanleg f 7500. Terwijl voor de bouw der woningen 101475 geraamd is. Totaal vraagt Spinoza dus voorschotten ten be drage van f 132.475. De exploitatierekening is van dien aard dat geraamd kon worden een huurprijs van f 3.63. Verder heeft Spinoza nog gewezen op de slechte woningtoestanden in de gemeente. B. en W. stellen voor deze stukken in handen van B. en W. te geven, aangezien het overleg „Spinoza" nog niet ten einde is. De heer Kralt zegt dat zijn inziens deze zaak wel zoo bekend is, dat men ze gerust nu kan be handelen. Ze staat op de agenda en dan moeter er wel zeer deugdelijke gronden zijn om het ni weer uit te stellen. B. en W. merken op. dat ze de grootste spoed zullen betrachten, maar men moet eerst weten deze weningen inderdaad noodig zijn. v. Duin vraagt welke gegevens er nu t moeten komen. Weth. v. d. Vijver; We hebben nadere opgt gevraagd van hen die om een woning gevraagd hebben. De voorzitter leest dan nog voor dat inlichtingen gevraagd, maar nog niet verkregen zijn aangaande huurders en de woningtoestanden In ons dorp. Dat is noodig want de regeering onderzoekt dc aan vragen om bouwsubsidie zeer nauwkeurig. Hoe meer en beter we gedocumenteerd zijn, hoe meer kans van slagen we hebben. Duin vraagt dan nog of B. en W. zelf geen woningtoestanden ingesteld Radio Nieuws. ZATERDAG 3 NOVEMBER Programma 8—12.20 Een der Duitsehe zen dors; 12.20—1-1.20 Brussel Fr; 14 20—15.20 Ka- lundborg of Luxemburg; 15.2317.20 Deutschl- aonder; 17.21—19.30 Brussel Fr; 19.30—20.20 Keu Ion; 20.20—afloop: Brussel VI Programma 4: S.208.5) ParUs Radio; 11.05 —17.35 No 19-20 Keulei Droltwich ZONDAG 4 NOVEMBER i-ogrumma 3. 8 3013 05 Keulen, 13 U515.2" Parys Radio; 15.2017 Keulen 17—19 Bloe- mendual- 19- 19 20 Brussel Fr. 19.20—21.20 Keu len: 21.20—«fl.: Brussel VI Programma 4: S.S0—S.5) PartJ» Radio: 10.20 14.20 Brussel VI; 14.2CIC 50 Droltwich; 16.S0 20 1» Londen of North Reg; 20 1521 20 Brus sel F; 21.223 Doltwich; 23—afl; Kculnn 12.20—14 20 Biussel Fr; 14.5)—15.20 of Luxemburg; 15.20—17.20 Dcuts 17.20—19.20 Brussel Fr. 19.2)—20.20 20.20afloop: Brussel VI Progi ,208.50 Parijs Radio; 11.05— 35 Lond Peg; 17.35—18 20 Droltwich; 18 20— 8.5) Dei Agenda Maandag, 5 November. Stadsgehoorzaal 8 u. Vertooning Landstormfilm „Sluit de Gele deren". Dinsdag, 6 November. Stadsgehoorzaal 8.15 uur Volkszangavond van 't Leidsch Volks zangkoor. Woensdag, 7 November. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Tooneelavond ten hate van de Chr. Wijkvereeniging „Staalwijk", De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doctoren v. Alphen, v. Bockcl, Kors, Kortmaan en Simons. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Ds. Varekamp, telel. 1916. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Oct. tot en met Zondag 4 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, I-Ioogewoerd 171, telef.. 502. D. J. v. Driesum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef, 274. onderzoek hebben. De Burg. antwoordt dat dit inderdaad maar men Is nog niet héelemaal klaar. De heer v. Duin kan zich na deze toelichtingen met het uitstellen van deze zaak vereenigen. Punt 7 betreft een wijziging der politieverorde ning aangaande het gesloten hebben van verlof er vergunningzaken. Aangenomen. Aangedrongen wordt nog op strenge handhaving van deze verordening. Punt 8. B en W. vragen en verkrijgen vergun ning om grond onderhands te verhuren aan P Kort. In verband hiermede vraagt de heer K. v. Drift of de gemeente zelf dit stuk grond niet noodig heeft tot het bouwen van drie noodwoningen. De burg. antwoordt dat gcz'cn ingewornen in lichtingen het niet raadzaam is dit te doen. B. en W. zullen niet met een voorstel dienaangaande Punt 9. Verschillende wijzigingen der begrooting 1934 in verband met de Converse van onder scheidene leeningen: Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 10. Besloten wordt aan den ambtenaar ter Cretans A. v. Haarlem over 1933 een gratifica tie toe te kennen van f 112 en aan den gemeente bode v, d. Kwaak een van f 73.62. Punt 11. Eenige reclames hondenbelasting. Bij de rondvraag stelt de heer v. Duin de vraag hoe het staat met de kwestie of Rijnsburg wat de steunregeling betreft in een hoogere klasse kan ge plaatst worden. Weth. v, d. Vijver geeft inlichtingen. De Minis ter van Sociale Zaken heeft op het gedane verzoek afwijzend beschikt. Weth. v. d. Vijver is Juist van daag hierover naar den Haag geweest en heeft een langdurig onderhoud met een der ambtenaren ge had. Daar werd opgemerkt dat, waarin de meeste plaatsen van ons land een verlaging der steun plaats had dit jaar, in Rijnsburg de steun niet was verlaagd, ja zelfs nog verhoogd, doordat het kindergeld voor ongeorganiseerden op 75 cent ge bracht is en het maximum is weggenomen, de steun ook in verband met de voortgaande versobering niet verhoogd kan worden. Ik heb daartegen opge merkt. aldus de heer v. d. Vijver, dat misschien in '31 en 32 deze steun hoog genoeg was, omdat de menschen toen nog het grootste gedeelte van het jaar werk hadden en nog een spaarpotje konden maken Nu is de werktijd veel korter en het loon veel minder, zoodat van iets overhouden geen sprake meer is en de steun ontoereikend is. Ik heb het zoover gekregen dat men zich op het ministerie nog eens beraden zou. Morgenochtend zou er dan meegedeeld worden wat er besloten was. Ik heb eenige hoop dat er misschien iets zal verbeterd worden. De heer v. Duin dankt weth. v. d. Vijver voor zijn bemoeiingen in dezen. Hierna gaat de raad in geheime zitting over, waarna de Voorz. de vergadering sluit. BELASTING-OPHAALDIENST Door den Belasting-ophaaldienst (dir. do heer C. de Monyé) alhier is over de maand October aan den Ontvanger der Directe Be lastingen te Katwijk aan Zee afgedragen aan Ink.,, Pers., Grond-, Omzet- en Wegenbelas ting 540.63, benevens aan den Gemeente ontvanger aan rente- en assurantiepremie* 108.20. INLAGEN Bij do Rijkspostspaarbank werden op ons dorp bij bet. hulppostkantoor over October 51 inlagen gedaan tot 'n totaal van 3.054.53 tegen 31 terugbetalingen van totdal 2.924.36 BLOEMENHANDEL Het is de laatste dagen in den bloemen handel niet best gesteld. De prijzen zijn te laag om nog van een matige uitkomst te kunnen spreken. Wat thans wordt aange voerd komt bijna geheel uit dc kassen. Wat thans nog van buiten komt is tweede en nog mindere kwaliteit. Betaald werd: Tros- chrysanthen in verschillende kleuren van f 0.06 tot 0.11 per bos. Eenbloemigc van 0.08 tot 0.12 per stuk. Dahlia's 0.25 tot 1 0.55; Anjers 0.20 tot 0.35; Lelies 7.10 tot 8.50 per 100 kelken; Tritoma's 0.4Q tot 0.85. Rozen per bos 0.30 tot 0.50. TUINBOUW Het kwantum bloemkool dat wordt aan gevoerd, gaat thans dagelijks verminderen. Het zal dit jaar biermede vroeg beëindigd zijn en van nu af aan kan er al niet veel meer door nachtvorsten verloren gaan. De prijs was deze week dalende. Zulks was in 't geheel niet verwacht. De eerste soort ging voor 6.10 tot f 10.30 per 100; 2c soort bracht van 1.50 tot 2.90 op. Uien bleven op ongeveer dezelfde hoogte van 2.10 tot 2.S0 per 100 Kg. Voor kroten nog geen animo, lage prijzen, van 1.20 tot 1.70 per 100 Kg. Waschpëen ging voor 2.60 tot 4.10 por 100 Kg. Bospeen komt baast niet meer voor. Brengt van f 4.10 tot 5.90 per 100 bos op. Roode en gele kool 4.10 tot G.20 per 100 in de beste kwaliteit, SASSENHEIM RIJKSPOSTSPAARBANK. Ann het postkantoor alhier werd geduren de de maand October 1934 ingelegd f 9100,18, teruggetaald I 6987,99. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt bet num mer 3707. Laatste buslichtingen: 6 Nov. 5.20 via En geland ss. Bcrengaria; 0 Nov. 15 45 via Frankrijk ss. Berengaria; 7 Nov. 5 20 via Engeland ss. Washington; 8 Nov. 5.20 via Engeland ss. Albert Ballin; 8 Nov. 15.45 via Frankrijk ss. Albert Ballin. GODSDIENSTOEFENINGEN d Vloed leesdlei Van 4—10 November Kerk (H.V.) (Gerecht No. 10) RUn) 10 uur en ter. Maandaga- elft liKS RIJN Bethel in dc heer Boj Evangelisatie: 10 en 6 Geref. Kerk de heer Dekker

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6