jemtm rodEOJJ DINSDAG 30 OCTOBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND» Vrijzinnig-Democraten en het defensie-vraagstuk Een wrevelige motie De algmeene vergadering van de delega tie Zuid-Holland van de Vrijz. üem. Bond heeft de volgende -motie voorgesteld: „De algemeene vergadering van de Vrijz. Dem. Bond, in herinnering brengend, dat een in het vooruitzicht gestelde bezuiniging van ten minste f 25 millioen op de Defensie uitgaven des rijks, een der essentieele grondslagen is geweest, waarop in 1933 de samenstelling van het thans zitting heb bende „nationale kabinet" mogelijk is ge bleken constateerende, dat door het uitblijven van bedoelde bezuiniging die belangrijke pijler, waarop de samenwerking in bedoeld kabinet gefundeerd was, dreigt weg te val len, en dat de houding van dit kabinet ten aanzien van de Defensie volkomen iden tiek zal zijn met die van de kabinetten welke in de laatste jaren voor medio 1933 zitting hadden; is van meening, dat thans de houding der vrijzinnig-democraten ten aanzien van de door dit kabinet ingediende begrooting van de Defensie-uitgaven des rijks, even eens geèn andere behoort te zijn dan welke» zij voor medio 1933 aannamen." eensgezind aan een aan den onbekenden duur der crisis gebonden regeling haar zegel willen hechten, dan zal de Minister tegen amendeering in dezen geest geen be zwaar maken. Volkomen juist is de opmerking, dat het ontslag kan worden gesteld als voorwaarde voor subsidieering van het bijzonder onder wijs zonder aanranding van de grondwette lijk gewaarborgde vrijheid van aanstelling. Het ontslag van gehuwde onderwijzeressen buiten overcompleet is minder eenvoudig dan het schijnt. In het algemeen is dit een maatregel van geheel anderen aard dan ontslag bij huwelijk. De minister zet uiteen, dat hij ernstige bedenkingen heeft tegen een dergelijken maatregel. Het vraagstuk van de vervroegde pension neering zou de minister reeds ter oplossing hebben voorgelegd indien hij niet het resul taat had moeten afwachten van de bereke ningen der deskundigen. Te zijner tijd hoopt hij over zijn voorstel met de Kamer van ge dachten te wisselen. „De Princevlag" Het Hoofdbestuur van ,Do Princevlag" heeft onder presidium van Overste W. van der Vlerk, van Oveirschie, in „Lommerrijk" te Hillegersberg een vergadering gehou den. Met blijdschap kon medegedeeld wor den, dat de Vereeniging in toenemendeu bloei zich kan verheugen, getuige het toe nemend aantal leden in sommige ufde*- lingen in kleine plaatsen zelfs de duizend naderend, en in grootere plaatsen de twee duizend het oprichten van nieuwe af- deelingen, de meeste met tamboer- en pij percorpsen, vlaggenvendels, zangverenigin gen, enz. Om het doel der Vereeniging te bevorderen, nl. het versterken der nationale gedachte, en niet minder het aankweeken en aanwakkeren van de liefde tot ons ge liefd Vorstenhuis, werd de algemeene secre taris Dr. M. H. A. van der Valk van Hille gersberg bij acclamatie aangewezen om in verschillende plaatsen redevoeringen te houden, en zoo mogelijk afdeelingen Ie stichten. Voorstellen inzake het oprichten yan een eigen orgaan en andere propagan da werden in handen van commissies ge- Ontslag huwende onderwijzeres Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig ver slag over het wetsontwerp tot wijziging der artikelen 38, 56 en 97 der L. O.-wet 1920. De Minister noemt 't verwijt, dat de regee ring van de crisismoeilijkheden gebruik maakt om een principicele strijdvraag aangaande de beroepsgelijkheid van mai vrouw, te beslissen, ongegrond daar dit ont werp zijn oorsprong vindt in het op 15 Decern ber 1933 ingediende amendement-Zijlstra. De Kamer heeft dus zelf deze zaak aan de orde gesteld. Had de regeering toen geen ont werp toegezegd, dan ware deze kwestie op minder doelmatige wijze beslist.. Over het beginsel zelf is bovendien al beslist toen de wetgever aan den gemeenteraad de bevoegd heid gaf, het ontslag van de huwende onder wijzeres imperatief voor te schrijven. Voor de dreiging met concubinaat zal geen regeering kunnen wijken; zij kan daarin nimmer aanleiding vinden om voor een overigens wenschelijk geachte regeling terug te deinzen. De vraag van het kostwinnerschap heeft alleen beteekenis voor wie kostwinner zijn, niet voor wie het door huwelijk zou worden. Stellig zullen door het nieuwe voorschrift niet uitsluitend werklooze huisvaders wor den gebaat; wel zal door elk ontslag een plaats open komen voor een werkloozen be .voegde, hetzij man of vrouw. De nieuwe overweging houdt inderdaad met de crisis verband en zal als zoodanig slechts een tijdelijke strekking hebben. Mocht de Kamer van een definitieve beslissing af zien en mochten de verschillende groepen vaar, van Brandwijk; Storm v. Charlois; Zaal, van Boskoop en Bouman, van Wijn gaarden. Hierna deelt de commissie tot nazien van de rekening van den penningmeester mede dat de bescheiden in orde bevonden zijn en stelt zij voor de rekening goed te keuren. Het stembureau deelt mede, dat in de plaats van den voorzitter M. Noteboom is gekozen de heer Korevaar, van Schoonre- woerd met 74 stemmen, terwijl 16 stemmen op den heer De Groot waren uitgebracht. De nieuw gekozen voorzitter dankt de vergadering voor het in hem gestelde ver trouwen. Hij dankt den scheidenden voor zitter voor het werk voor de Provinciale afo gedaan en doet 'n beroem op allen, de ringen en 't afdelingsbestuur om hem in zijn ar beid zooveel mogelijk ter zijde te staan. Daarna gaat Ds. Bartlema voor in dankzegging. Land- en Tuinbouw. Bond van Ned. Herv. .T.V. op G.G. Prov. Afd. Zuid Holland Bovengenoemde Afd. hield onder leiding in den heer Noteboom. van Hilversum haar Jaarvergadering in 't „Blauwe Kruis" te Gouda. Om half vier wordt de vergadering ge opend met 't zingen van Ps. 25 2 en gebed. Daarna leest de voorz. 2 Tim. 3. In zijn ope ningswoord wijst hij op de ernst der tijden. Gods Woord is geen richtsnoer meer. De na dering van de Antichrist duidelijk te bespeu ren. Ook onder ons steeds meer afval. Daarom is zoo noodig 't blijven in de leer. Onze taak vooral op de J.V. is kennis ver zamelen. Niet opgaan in bijkomstigheden Afsteken naar de diepte. Hierin heeft ook de Prov. Afd. haar taak. Spr. wekt daartoe op >t nauwe samenwerking. Vervolgens heet hij allen hartelijk welkom, in 't bizonder den spreker, Ds. Bartlema Van Zeist Het jaarverslag van den secretaris, de heei o r e v a a r van Schoonrewoerd, daarna utgiebracht, spreekt van de cursus vergadering in den afgeloopen winter gehou den te Brandwijk, Leerdam en Gouda en wekt alle vrienden op tot intenser werken ook voor de Prov. Afd- Het jaarverslag: van den penningmeester, de heer Bouman, van Wijngaarden geeft aan ontvangsten 265-26y2 en uitgaven 102.62Vo dus een batig slot van 162.64. Daarna komen de voorstellen aan de orde. Die van L e e r d am over voortzetting der cursusvergaderingen en over herziening en laten drukken van 't reglement worden aan genomen. Het derde evenwel over de verte genwoordiging in de Prov. Afd. vond bijna algemeene bestrijding. Dat van de ring A 1 p h e n om voortaan voor de geheele pro vincie een landdag te organiseeren kon eveneens geen steun vinden. De heer Smit van Dordrecht, die in ver band met zijn benoeming tot burgemeester van Sprang-Capelle de vergadering moet verlaten, vraagt even 't woord. Hij dankt den Voorzitter, Secretaris en 2e Voorzitter, voor de prettige samenwerking in 't bestuur alsmede voor 't hem gezonden telegram en wenscht Gods zegen op den verderen arbeid. De voorzitter dankt wederkeerig den heer Smit voor 't gedane werk en wenscht ook hem in zijn nieuwen werkkring 's Heeren zegen toe, tevens de hoop uitsprekende, dat de vrucht van dit werk in zijn verder le ven gezien mag worden. Daarna krijgt Ds. Bartlema van Zeist 't woord om te spreken over „De ethische richting". Aan de hand van de volgende dri punten zet hij zijn onderwerp nader uiteen: 1. historische toe lichting in haar op komst en doorwer king; 2. de meest wezen lijke kenmerken voor deze richting; 3. enkele woorden van critiek. Waar echter dit belangrijke en van grondige studie ge tuigende onderwerp nog op andere afdee lingen behandeld zal worden, volgt uit den aard der zaak eerst later een volledig ver slag. Op dit met aandacht beluisterde onder werp volgt een drukke bespreking, waaraan deelnamen de heeren Bout, van Bodegraven; de Zwart, van Dordrecht; Schaap, van Leer dam; Burggraaf, van Schoonhoven; Kore- VEKKADE'S Een iDafetlje mei Fransche charme De veeafslachting ANTWOORD AAN DEN MINISTER OP DIENS VERZOEK Zooals we Vrijdag hebben medegedeeld heeft de Minister telegrafisch nadere in lichtingen gevraagd aan de vereen, van Vee- weiders en Mesters op de beschuldiging als zouden bekenden en familieleden tips ge kregen hebben jong-vee te koopen, omdat geadviseerd zou worden deze door de Re geering te zullen laten opkoopen. Od de vraag om inlichtingen heeft de Ned. Vereen, van Veeweiders en mesters geantwoord, dat uit een ingezonden stuk de N.R.Ct. van 19 Oct. blijkt dat de vee- hundelaren (i.e. de Bond van Veehandela- de regeering van advies hebben ge- Verder luidt het antwoord' „Ons is bekend, dat de heeren M. den Hollander te Nieuwerkebk a. d. IJsel, lid het hoofdbestuur van den Bond van Veehandelaren en de heer M. de Haas te Rotterdam, eere-voorzitter van den Z.-H. Bond van Veehandelaren, reeds ongeveer 2 maanden bezig zijn zulk vee op te koopen de bedoeling ligt der Veehouderij- centrale om eventueel te doen afslachten, terwijl de usantieele handel in deze soort tee eerst omstreeks eind Oct pleegt aan te tangen. De heer Hollander deed zijn aan- koouen in Friesland, ondanks het feit, dat daar mond- en klauwzeer in sterke mate heerschte In een vraaggesprek, dat de heer J. de Vries, verslaggever van het periodiek De Vee- en Vleeschhandel, met den heer De Haas bovengenoemd, vóór eenigen tijd had over den vroeger en grooter aankoop van pinken door den heer De Haas verklaarde genoemde heer De Haas, dat deze dieren alle besteld waren door bouwboeren op Overflakkee, omdat hij deze boeren (zijn clientèle) er op gewezen had, dat bij even- tucele afslachting van dergelijk vee (voor inkrimping der veestapel) de prijzen hier van zouden stijgen. In een onderhoud, dat de heer A. Rietkerk Meyendel, te Wassenaar, ongeveer 2 maan den geleden met den heer G. v. d. Stoel, te Wassenaar had, deelde de laatste mede, dat zijn broer de heer J. v. d. Stoel, voori zitter van den Ned. Bond van Veehand» lareh benoemd was tot bestuurslid, van de Veehouderij centrale, in hetzelfde gesprek den raad gevende om vaarzen aan te koo pen, daar hem bekend was, dat de regee ring van plan1 was deze later over te na- Naar aanleiding o.a. van bovengenoemde feiten hebben wij ons in het algemeen be lang verplicht gevoeld, Uwe Excellentie door ons telegram hiervan op de hoogte te stellen, vóórdat Uwe Excellentie Uwe goed keuring aan het plan tot afslachting zou geven Mocht Uwe Excellentie meer gege vens verlangen zoo zijn wij te allen tijde bereid, U deze nader mondeling te verstrek Wij geven Uwe Excellentie de verzeke ring dat wij er steeds toe zullen bijdragen, tot een gezonde regeling der vleesch- en vetvoorziening mede te werken. Verder na men wij do vrijheid de aandacht van Uwe Excellentie te vestigen op het Landbouw- verslag van 1031. blz. 157, waar vermeld staat, dat in 1891 het aantal stuks vee be droeg 1.574.000 (rond), bij een inwoners tal van 4.500.000. In 1934 waren deze cijfers ongeveer 2.700.000 en 8.300.000. Uit deze cij fers is de conclusie te trekken, dat naar verhouding de veestapel niet te groot is. Bovendien zijn wij gaarne bereid. Uwe Excellentie een uitvoerig ontwerp te doen toekomen, waaruit blijkt, dat zonder kapi taalvernietiging, in het algemeen belang, dus ook in dat van den producent, zoowel als in dat van den consument, een gezon de vleesch- en vetvoorziening is door te voeren. DE BEVROREN VORDERINGEN IN DUITSCHLAND In verband met de nadeeltge gevolgen v den tuinbouwexport tengevolge van het cl -nd. had hét Centi U September J.l. z(jn nlgerlei wijze tegemoet gekom HET TEVEEL AAN BLOEMBOLLEN Naar gemeente-plantsoenen erkocht gebleven. Benige malen moesten de bollen, die onvo kocht bleven, oputeuw worden geveild, toida tenslotte de Ned. Slerteeltcentralo namens d< Regretring deze bloembollen tegen den vastge •telden prUa overnam. Oorspronkelijk zouden deze bloembollen, evci als de doorgedraaide groenten, vernietigd wor besturen en andere daarvoor ln aanmerking komende Instellingen, voor het beplanten van plantsoenen enz. Op deze wüze kan wellicht een goede propaganda worden verkregen voor het geregeld gebruiken van bloembollen Gemengd Nieuws. Felle brand bij Den Bosch Vee in vlammen Een zware brand heeft gewoed in de boerderij van den landbouwer T. van l'ink steren te Hindham, naibij Den Bosch. In een oogwenk sloeg de vlam over van de slal op het woonhuis en ra een liaif uur tijds was de geheele boerderij uitgenrand. Verzekering dekt slechts voor een klein gedeelte do schade, die op eenige duizenden wordt geschat. Behalve het woonhuis en de stallen zijn nog groote voorraden stroo, hooi en bieteD in de a§ch gelegd. Twee varkens, twee kalveren en een groot aantal kippen werden een prooi dei vlammen. Een kostganger kon zich slechts met de grootste moeite in veiligheid stellen. Hij lag te bed toen de brand uitbrak en zijn bed had reeds vlam gevet, toen hij wakker Doodelijke Auto-ongelukken De heer J. van Maris uit Utrecht, die bjj een euto-ongeluk nabij Elburg, ernstig werd ge wond en naar het Sophiaziekenhuis te Zwol le is vervoerd, is aan de bekomen verwondin gen overleden. De 64-jarige venter Bolwijn uit Groningen, die door den geweldigen stormwind slingerend op de fiets over den weg reed, is op zijn terug reis tusschen Zuidlaren en Haren, nabij Üm- ïr.en (Gr.) door een auto uit Kollum (Friesl) overreden. De ongelukkige werd met verpletterden schedel ongenomen, en was onmiddelyk dood. De chauffeur, die verklaarde 18 jaar auto-rij- óer te zijn, en nog nooit een ongeluk veroor zaakt te hebben, was zeer onder den indruk. WAARSCHUWING Alvorens in relatie te treden met of opna men te doen maken door de fotograven W. Huisman en P. Stam, wonende te Zwryndreeht, wordt men in overweging gegeven eerst inlich tingen in te winnen aan het bureau van de iris van politie, afdeeling recherche, te Maassluis. „UIVER" ENTHOUSIASTEN Te Hengelo (Gld wonen zulke enthousias- m voor de „Uiver"-vlucht, dat een echtpaar aldaar zijn jonggeboren dochtertje „Marijke Uivertje" heeft genoemd. DOODELIJKE VAL Donderdagmiddag is de 20-iarige onge huwde landl>ouwer E. G. Kadijk, wonende te Maarhuizen, gemeente Winsum. te Schou werzijl van een wagen, geladen met pakken stroo, gevallen. Met ernstige verwondingen werd de man naar zijn woning vervoerd, waar hij overleden is. TWAALF MENSCHEN GERED Te Harlingen waren twaalf manner, ir motorboot en eenige roeibooten de haven uit gevaren om wormen te zoeken op de ball ast plaat die by laag water droog ligt, en daarna gaan visschen. Door het ruwe weer raakte de motorboot de roeibooten, die zij op sleeptouw had kwyt, tot overmaat van ramp weigerde de motor. Gelukkig werd de hachelijke positie van de opvarenden van den djjk af opgemerkt en wel dra voer de reddingsboot uit. Het gelukte haar de mannen behouden in de haven terug te brengen. VARKENS MET VALSCHE OORMERKEN In de afgeloopen week heeft een gehouden controle in de gemeente Wittem (Limb.j uit gewezen. dat enkele honderden varkens zien waren van valsche oormerken. der niglni daruge^ regeling te bedrijfskapitaal ontvangen, in Nederland de b' weer liquide drogisten a f 0.75 i WOENSDAG 31 OCTOBER HUIZEN 1875 M. HERVORMINGSDAG NEL). CHR RADIO-VEREENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 10-30—11.00 Morgendienst door Ds. E. Douma. 11.00—12.00 Zang-recital door Riet Ipema« sopraan. A. d. vleugel: Gerhard Eucken, 12.00—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—1.15 n.m. Gramofoonmuziek. I.15—2.15 n.m. Bespeling van het studio- orgel door Ronald Parker, m.m.v. Leo Gokks. viool. 2.15—3.00 cjn. Piano-recital door Malka Sluzewski. 3.00—3.30 n.m. Lezen van Chr. lectuur. Uit: „Helden der Reformatie" van Em. Shekel- 3.30—3.45 n.m. Gramofoonmuziek. 3.45—4.00 n.m. Verzorging zender. 4.00—4.40 n.m. Bespeling van het studio-or gel door S. P. Visser. 4.40—5.00 n.m. Groot koor (10.000 stem men) zingt met orgelbegeleiding (gr.muziek) 5.00—6.00 n.m. Kinderuurtje. 6.006.30 n.m. Laadbouwhalfuurtje: „Vee voederadviezen" door Jac. de Bruijn. 6.307.00 n.m. Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.00—±7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. ±7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek, of ..Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Technische lezingen (VIII). „De technische inrichting der woning", door M. M. Schipper. 8.00—±9.15 n.m. Herdenking der Kerkher vorming in de Herst. Ev. Luthersche Kerk Kloveniersburgwal te Amsterdam. Medewer king van het Kerkkoor, o.l.v. Jan Zwart. Voorganger: Ds. C. F. Westermann. 1 Or gelspel. 2 Votum. 3 Koorzang: „Hallelujah" uit Handel's „Messias". 4 Schriftlezing: Je- remia 1 4—10 en 17—19. 5 Gemeentezang: Waak op, gij geest der oude helden. 6 Ge bed. 7 Zang van koor en gemeente: Een stem weerklinkt er schoon en luid. 8 Predi king. Tekst: Amos 3 8. 9 Koorzang: „Hoe liflijk zijn de boden, die vrede verkondi genuit Mendelssohn's „Paulus". 10 Ge bed. 11 Gemeentezang: Een vaste Burg. 12. Zegen. ±9.15—10.00 n.m. Concert door het Studio Klein-orkest o.l.v. Piet v. d. Hurk. Solisten: Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan. Annie Woud, alt. 10.00-10.10 om. Vaz Dias. 10.10-10.20 n.m. Spreker: H. Gordeau. al gemeen-secretaris v. h. Ned. jongelings-Ver bond „Zljt gij te overtuigen". 10.2011.00 nm. Vervolg concert. II.00—11-30 nm. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301.5 M- VJVJLA. 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 Onze keuken jot P. J. VJ>.R.O. 10.00 Morgenwijding. da :n! Het vraagstuk der d luatie (slot). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.20 n.m. Klein-Vara-ensemble olv. Frits Bakels. I.00 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst. 2.00 nm. Verzorging zender, 2.15 nm. VARA-knipcursus voor beginners, door mevr. A. van Blanken—van Kuyk. Vierde les. 3.00 n.m. Voor de kinderen, medewerking van VARA-tooneel o.l.v. Willem van Cap- pellen. 5.30 Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 5.58 nm. Zenderoversohakeling. 6.00 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6.30 n.m. R.V.U. Dr Th van Schelven, ze nuwarts: „Moeilijkheden met kinderen", 7.00 nm. Sportuitzending. 7.20 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 7.40 n.m. Uitzending voor het platteland. J« Hilgenga spreekt over: „Het arbeidsvraag stuk in de landbouw". 8.00 n.m. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 n.m. Gevraagde gramofoonmuziek. 8.15 n.m. Joodsch uurtje. S. H. Englander, causerie bij Joodsche gramofoonplaten. 9.10 n.m. Stemmen van het proletariaat VIII, Een werkloos artist spreekt. 9.30 n.m De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 9.50 i.m. Vaz Dias en varia. 10.00 n.m. Concert door het B.B.C.-Sympho- nie-Orkest oJ.v. Arthur CatteraiL II.05 nm. Gramofoonmuziek. BUITENLAND Droitwich: 3.35 n.m. Concert uit Bourne mouth. 8.50 n.m. Symphonie-concert. m. m.v. de pianiste Myra Hess. Om. The Pla nets van Holst. Weenen: 4.30 n.m. Moderne Kamermuziek met Eva Hadrabova, sopraan. Breslaw 5.10 nm. Liederen van Brahms. i 8.20 nm „Funkexpedition each Indien" Rome: 8.05 n.m. „Belfagor", tekst van Clau- dlo Guastaüa. muziek van Respighi oJ.v, den componist. Leipzig: 8.20 nm. 4de symphonie vao Brahms. Parijs (Radio): 8.20 n.m. Gevarieerd pro gramma: Kamermuziek en declamatie. Beromünster: 8.30 nm. Othmar Schoeck- concert met Ilona Durigo. Brussel (Fransch): 8.45 n.m. „La Passion du Christ", tekst van Vossaert. muziek van Thiébaut London Reg.: 8.50 nm. „Old Music Halls", Damrubriek. Internationaal tournooi te te IJmuiden Keiler prachtig op dreei Te IJmuiden ls een aanvang gemaakt met het door de IJmuldensche Damclub georgani seerde Internationale tournooi, waaraan, behal ve de wereldkampioen M. Ratchenbach en de Ned. kampioen R. C. Keiler, ook nog deelnemen de kampioen van België J. Damesmaecker en de IJmuidenaar B. Dukel, die tweede werd in den strijd om den natlonalen titel. De resultaten van de eerste ronde waren: J. Demesmaecker— R. C. Keiler 0—2; B DukeJ M. Ralchenbach 0—2. De IJmulder Damclub heeft den Bpelers wel een schitterende ontvangst bereid! Na do ver welkoming aan het station, onder aanwezigheid van het N.D.B-bestuur, waarbU een muziek korps de verschillende volksliederen ten ge- hoore bracht, werd een rUtoer gemaakt dc de gemeente. De publieke belangstelling v groot. Hierna begaven spelers en genoodlgdon zich naar het fraaie oude Raadhuis van Velzen waar zti ln de stemmingsvolle raadzaal ont arden door burgemeester n heer K. de Jong, voorzltter-secretai IJ.D.C. en den heer A. v Broek, voorzitter van den N.D.B. Na afloop van deze plechtigheid begaf men zich naar hotel ..Kennemerbpf. waar de -""J Dukel moest reeds In de eerste partij de ge weldige kracht van den wereldkampioen on'" vinden. Na een 33—28 opening, door Ratel bach met 18—22 tegengespeeld. ontwlkk' zich een vrü onregelmatig spel. waarin spelers gelijke kansen hadden. cepteerde natuurlek EanRamb< F. L. J. hetgeei Ralchenbach ac- een randschtJf op 26. Dukel aanleiding was om op de ieke partij - - - °t>-p?sch-ï chenbach. In een eenvoudlgen stand. oogeiLschlJnlIJk geen vuiltje aan de lucht wist hij zijn tegenstander met slechts en zetten zóó in 't nauw te drijven, dat deae slotte een stukoffer als de eeni; schouwde. Toch leek gelijk en ook de IJmuidenaar zich niet van Ralchenbachs reputatie trekken. In het Keiler mocht eindelijk weer eens het zoe overwinning smaken. Demesmaecker, de Belgi sche kampioen, legde hem daartoe weinig moeilijkheden ln den weg. Naar onze mee moet de Belg wel als de zwakste van het genoeg had hetzelfde verloop bord. Keiler deed het even wel beter en ontwikkelde reeds vroegtijdig t overwegende positie in te B. Dukel—R. CJ. Keiler 0—2 M. RalchenbachJ. Demesmaecker 11 id luidt nu: Kedlar 4, Ralchenbach S, ecker 1, en Dukel 0 pnt. schUnt er alles op te zetten om ln dit althans een goed figuur te slaan, om zich, na zijn nederlaag ln de match tegen den wereldkampioen, eenigszlns te rehabiliteren, n speelde hij weer een schitterende paj-tij te- Dukel, die geen schijn van kans kreeg. De rasslng van den dag was evenwel de remise, welke de Belgische kampioen. Demesmaecker, wist te bevechten tegen Relchenbach. Maakte zijn spel in de eerste ronde een beslist zwak ken indruk, vandaag kwam hij heel wat beter voor den dag en ontpopte zich als een gevaar lijke tegenstander. Dukel opende 31—26, door Keller met 19—23 beantwoord, hetgeen leidde tot een variant van do klassieke partij. Geruimen tijd was het een gelijk opgaande stijd. totdat Dukel ln hof m,*. denspel zijn tegenstander gelegenheid dergelijk wel Raiohenbach nmdstuk met voorliefde neemt IJmuidenaar er al spoedig moeilijkheden do< Keiler behandelde dit parUjgedeelte zter sterk. Hij bleek het In klassieke standen zoo belang- - bben hetwelk hij tempov. rijke trachtte uit te buiten om de vasUoopen. En werkelijk, dit lukte? bord moest Dukel zioh ge- Met nog vele schijven op geven. Het bleek echter, ;n remise brengend e 3429. waarop volgen. Tooh kwam tten de partij weer op klassiek terrein - k en Periode van spelopbouw bracht Raichenbach leven in de brouwerij door een plaatsen op 29. De BeJg zette nu niet H gevolg, dat de wereldkam- 53k"'i een uitruil, de vijandelijke stelling geheel verstrooide en met den langen vleugel dreigend kwam opzetten. Langzamerhand kwam Raichenbach overwegend te staan en het waa a. emaal zoo gemakkelijk gegaan, dat hij toen blijkbaar dacht, dat de rest vanzelf wel zou volgen. Nu echter Irwnm Se R.lc j witten aa ten slotte zelf gemakkelijk wul. breken, waarna de remise niet lang meer op iü.2Sïi*°; E,!" •«-«'wUto prestatie FEUILLETON Nuttie's Vader UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. YONGE (65 Daar Alwyn meer dan een jaar ouder was, konden zij niet vergelijken wie van beide 't meest ontwikkeld was; maar zoodra zij dc kinderkamer, waar zij de rust niet moch ten storen, af waren, deed Annaple onder het naar beneden gaan, al lachende vei ba len van de verwondering van haren kleinen Willie over zijn eerste ondervinding op reis. Zij gingen op het balcon tusschen de planten, zoover mogelijk van de lampen af, zitten praten over Micklethwayte en het duurde niet lang of het gesprek werd intiem. Er zijn in het leven van den mensch twee uitver koren plekjes, het eene het huis waar hij net latere deel zijner kindsheid doorbracht, nel andere, waar hij het eerste deel van zijn hu welijksgeluk doorleeft, en St. Ambrose Roau droeg voor haar beiden dezen stralenkrans, beiden waren zij er tegen haar wil wegge rukt; het grootste onderscheid bestond hier in, dat Ursula verlangend en smachtend er op terug kon zien, terwijl Annaple een va3t besluit had genomen om niet aan haar ge voel toe te geven, en dat alleen kon doen door dwaasheden te vertellen. Er was nog niets vast bepaald; Mark had zich gepre senteerd op kantoren en zij had woningen gezien. „Het assurantiekantoor klinkt het beste, en zou den familieleden het minste aanstoot geven", zei Annaple; „maar het schijnt tot niets te leiden. We zouden niet vooruitko men tenzij we er kapitaal in konden steken, en al hadden we dat ook, dan zouden ze ons daar niet weer toe krijgenl" „Raadt mijnheer Dutton u dat aan?" „Neen, hij dacht alleen dat we het pret tiger zouden vinden, maar we zijn er geheel overheen hoe andere menschen er over den ken. Zij kunnen ons niet meer beklagen dan zij nu al doen. Ik hel over tot Stubb Co. Een van de heeren was vroeger op het kantoor van Greenleaf, en heeft achting voor alles wat daar vandaan komt, daarenboven zou Mark nog iets anders te doen hebbèn dan aan den lessenaar te zitten. Hij zou de stalen moeten beoordcelen en zorgen voor den inkoop en ontvangst, der goederen. Hij weet daar wel wat van, en ik ben over tuigd, dat het hem beter zou schikken dan altijd op een hooge kantoorkruk met zijn neus op een lessenaar te zitten." „Ik zou het ook liever willen". „Dat mag ik hooren! Nu heb ik iemand die het zeggen zal ook. „Daarenboven is er kans om vooruit te komen, als men zich zeer nuttig maakt. Ik heb plan om mettertijd me vrouw de Alderman, of Mayor's vrouw te worden. Dan is er een groot, bijna onbe woond bovenhuis boven het magazijn, waar we zouden kunnen wonen en toezicht op de zaak houden." „Och! zoudt ge dat prettig vinden?" „Mijnheer Dutton wil, dat we ons in een der buitenwijken zullen vestigen, waar, naar het schijnt, een geheele kolonie van kan toorbedienden met hun gezinnen in gedeel telijk op zichzelf staande huizen woont. Hij beweert dat we het spoorgeld voor Mark, de huur en nog meer uit zouden winnen op de dokters rekeningen. Maar er wonen in de City zooveel menschen en kinderen, die toch ook gezond zijn: en ik geloof dat er beter voor Marks gezondheid zal gezorgd worden als ik 'er ben om te maken dat hij 's middags en 's avonds wat te eten krijgt, en alles voor hem klaar leg, dan dat hij zelf voor proviand moet zorgen; en wat be weging voor den kleinen Willie betreft, het is niet ver van de Theemskade. Het eenige dat me doet weifelen zijn de insecten. Ik weet niet of het leven lang genoeg is om den geheelen dag vliegen te verjagen, maar mis schien zal ik er aan wennen!" „Wel, ik geloof dat dat nog erger zou zijn". „Misschien wel; en in elk geval konden we als we er te veel last van hebben verhuizen Denk eens, geen huur, geen belasting dat zijn redenen waarom men een onnoemlijk getal vliegen zou slikken neen zou be strijden; vindt ge niet? zelfs al gingen zij op den top van Willie's neus zitten". „Ik zou u daar beter kunnen bezoeken dan in een buitenwijk", zei Nuttie. „Maar waar zien die kamers op uit?" „Aan den eenen kant op een plaats die er bij hoort, en aan den anderen in Wulstan Street het is er over 't geheel stil niets dan muren en pakhuizen; en er is een prachtige kerspel-kerk van mijnheer Under wood; we konden dus, dunkt me, veel Het speet Nuttie zeer dat de heeren bo ven kwamen en dat mijnheer Fane buiten kwam en begon te vragen of zij naar de ro- zententoonstelling gingen. Zij bemerkte dien avond dat Annaple haar en mijnheer Fane wat nieuwsgierig gade slog; eu toen zij el kaar den volgenden dag weer zagen en samen uitreden, kwam, nadat zij besproken hadden hoe zij de beide jongetjes met el kaar in kennis zouden brengen, de vraag voor den dag of zij elkaar veel zagen. „Och, ik weet niet! Hij is, over 't geheel genomen, de aardigste van papa's vrienden; hij kan van nog iets anders spreken dan" hier hield Nuttie even op „dan van paarden, en al dat soort van dingen hij lijkt niet zooveel op een ouden satyr als sommige van hen; en daardoor is hij een „Dat begrijp ik. En gij ontmoet hem ook op andere plaatsen in groote bijeen komsten?" „Ik ga niet veel uit, nu lady Kirkaldy niet in stad is; maar hij schijnt overal op te duiken waar die is". „Ik ben heel blij, Ursula, u op dien toon te hooren spreken. Ik was bang „Bang; .vaarvoor?" riep Nuttie op uitda- genden toon. „Dat gij van hem hield, en hij is geen werkelijk net mensch, Nuttie: Mark weet al les van hem; en ik vroeger ook toen ik bij de Delmars woonde". Nutti's lach klonk eenigszins bitter. „Dank u, Annaple. Alsof ik om dien man iets zou kunnen geven of hij in dat opzicht om mij! Ik weet maar al te goed", voegde zij er ernstig bij, „dat waarlijk nette menschen hier aan huis nooit intiem zijn." „Ik vraag u excuus. Het was niet mijn bedoeling er u mede te plagen, alleen geloof ik dat gij op moet passen, Nuttie, want Blanche vertelde het ons verleden winter". „Blanche is een aartsbabbelaarster! Als zij een grootvader en een overgrootmoeder famen zag praten, zou zij zeggen dat zij pingen trouwen". „Ja, zooals Mark zegt, kan men er altijd de helft af doen als Blanche iets zegt". „Gij kunt volkomen gerust zijn, Annaple, dat er nooit iets dergelijks waar zal zijn van mij! Wel, wat zou er moeten worden van mijn armen kleinen Wyn, als ik zoo slecht was om te willen gaan trouwen?" Zij zei dit op den onuitsprekelijken toon van minachting van de Nuttie van vroeger dagen, die door haar omgang met Annaple teruggekomen scheen te zijn. Het verblijf van Mark en zijn vrouw op Springfield House was een zonni» plekje in dien zomer. Al was het alleen dat Annaple's tegenwoordigheid den vrijen toegang ver lende tot zulk een eiland als het geliefde Micklthwayte, zou het een groot genoegen voor haar geweest zijn maar behalve dat smaakte zij het geluk van vertrouwelijkheid on ongedwongenheid in hun gezelschap, een rustig genot dat alleen gewaardeerd kon worden door den dwang dien zij zich andere moest ouleggen. Zij bewoog zich zoo zelden onder menschen die zij kon bewonderen en hoogachten. Annaple vertelde haar echtge noot hoe sterk Nuttie z-ch uitgelaten had over huwelijksplannen. ,.Ik ben zeker dat zij het meende", voegde zij er bij, „alleen deed zij 't wat te sterk. Ik ben nieuwsgierig of die arme jongen die ons hielp uit het gat in Bluepost Bridge te halen er iets mee te ma ken heeft." Annaple had gelegenheid om er over te oordeelen. Mijnheer Dutton had geen aanlei ding willen geven tot een ontmoeting die voor beiden pijnlijk had kunnen zijn; maar op een middag dat Nuttie „vrijaf" had van haar vader en tegen vijf uur bij Annaple was gaan thee drinken, verscheen daar Gerard Godfrey, die er van top tot teen uit zag als een geestelijke, en uit het verre Oos ten over was gekomen om een beroep te doen op de beura van mijnheer Dutton. Beiden gaven elkaar aangenaam verrast de hand en kregen min of meer een kleur, maar dat was alles. Nuttie was uitgeweest op een lunchpartij en zag er in zijn oogen uit, als een „fatsoenlijke jonge aame", en toen de klassen en vereenigingen. en scho len van zijn district besproken waren, vroeg hij: „En gij neemt, denk ik, hier aan alles deel?" Neen, dat kan ik niet!" „Niet! Ik ken Porlock, den tweeden hulp prediker in acre wijk zeer goed; en hij ver- telt mij dat zijl. vicaris bijzonder knap is om voor iedereen geschikt werk te vinden. Gij kent hem toch zeker?" „Neen, ik ken hem niet", zei Nuttie. „Juffrouw Egremont heeft haar aange wezen werk", zei mijnheer Dutton, en de deken gevoelde zich op eens weer in zijn oude positie te Micklethwayte. Hij kende de gees telijkheid van het district zeer goed. en wist hoe volhardend óf mijnheer Egremont óf Gregorio hun den toegang tot zijn huis belette, en bij giste, maar wist niet dat Nut tie zonder rechtstreeks ongehorzaam te zijn niet persoonlijk met hem in kennis kon komen. (Wordt vervolgd)}

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9