DINSDAG 30 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND JAPANS VLOOT-EISCHEN Het was met volkomen zekerho'id tege moet te zien, dat Japan bij de vlootbespre- kingen te Londen het zijn contractanten bij do thans nog geldende vlootsterkte-ver •houding van 5:5:3 voor Engeland, Ame rika en Japan niet gemakkelijk zou m.iken. Niet alleen, dat er voor en na reeds sinds lang daarover geruchten waren ge lanceerd en Japansche staatslieden en kranten zich daarover in vrij duidelijke be woordingen hadden uitgelaten. Neen, zulk een houding lag geheel voor de' hand bij de felle nationalistische opleving, die Ja pan de laatste jaren te aanschouwen geeft cn die' zich in de krasse maatregelen te gen China en het optreden in Mandsjoerije en Mongolië naar buiten op zoo succesvolle wijze heeft gedemonstreerd. Japan is onder de groote mogendheden een der meest-zelfbewuste en doelbewuste geworden en het was niet anders dan te verwachten, dat het zulks ook bij de vloot- besprekingen zou toonen. Bij die besprekingen is nog niet de met zooveel stelligheid aangekondigde' opzeg ging van de verdragen van Washington en .van Londen voor den dag gekomen. Maar het is evengoed alsof die opzegging reeds ware gedaan, want wat de Japansche pers erover, ongetwijfeld: onder officiëele beïnvloeding, schrijft, is niet mis te ver- Nog pas weer is door het Japansche telo- graafschap „Sjimboen Rengo" medege deeld: Japan wenscht na do opzegging van dit verdrag het tot stand komen van een nieuwe overeenkomst, gebaseerd op gelijk- gerechtigheid. Bovendien wil de Japansche regeering non-agressiepacten sluiten met do mogendheden om den nieuwen vloot- overeenkomstCn een nieuwen geest te ver- leenen. Het nieuwe verdrag zou niet beschouwd mogen worden als eèn vervanging van de .verdragen van Washington en Londen. Het moet hier betreffen het opstellen van een geheel nieuwe overeenkomst, die ook be paalde grenzen voor de bewapening ter zee moeten bevatten. Aldus deze Japansche' verklaring. Merkwaardig, dat hier Japan zich nu ook al schaart onder de staten, die gelijk- gerechtigheid eischen. Het keêrt'zich in dit opzicht vooral tegen Amerika, dat het deze gelijke behandeling iwil onthouden. Wij kunnen niet ontkennen, dat Japans houding, naar onze meening, op rechtvaar- ger basis berust dan die van de Ver. Staten. De laatsten hebben nu eenmaal niet het recht om voor zichzelf een groot ere vlooet op te eischen dan zij aan Japan willen toestaan. \.H?t Japansche volk schrijft de Nitsji Nitsjikan een discriminatie van inferio riteit op vlootgebied niet duiden, aangezien het van me'ening is een peil bereikt te hebben, waarop internationale rechtvaar rtlgheid kan worden geëischt en waarop de in het verleden begane fouten met betrek king tot het brikken, vaalt zelfs voor een schending van die rechtvaardigheid, moeten worden geliquideerd. Het is derhalve wel mogelijk, dat Japan concessies doet. op tech nische onderdeel en, maar op het princi- pieele punt kan het géén voetbreed wijken. Japan eiseht een „ja" of ..neen" op zijn cisch inzake afschaffing van het systeem van vlcotvértioudingen. Japan aanvaardt echter niet de onvermijdelijkheid van een "wedstrijd in vlootbewapening. daar ihet ver scheidene omstandigheden kent. die een vrees daarvoor kunnen verdrijven. Het vast houden van Amerika aan verouderde for mules is onverstandig." De kwestie waar het om gaat wordt hieT cp duidelijke wijze voorgesteld. Niet geheel ten onrechte verwijten de Ja* pansche bladen aan de Ver. Staten een willekeurige houding. Een rede van Mac Donald iVoor eenheid. _j_ r'_ Op een maaltijd, hem aangeboden door 'de Nationale Arbeiderspartij, hebben de Engelsche premier Mac Donald en de mi nisters Baldwin en Simon gesproken. Het was de eerste politieke rede, die Mac Do nald na zijn ziekteverlof hield. Hij zeide, Üat het werk der nationale regeering meer gedaan heeft voor het groote middelpunt van het Britsche rijk, voor zijn eer, zijn achting en zijn aanzien dan ooit te vo ren. Men heeft gezien, aldus spr. verder, hoe in het eene volk na het andere in Euro pa de vrijheid is verdwenen. „Ik geloof in vrijheid", aldus Mac Donald. „Eenige lieden zeggen, dat ik orde en wetten heb overtre den om ze in stand te houden. Wanneer het noodig is zal ik het weer doen. Zoolang spr. en zijn medewerkers wetten kunnen maken, die geen man en geen vrouw verhinderen de vrijheid te verdedi gen, zouden zij niet uit den weg gaan en zich er van laten afhouden die stappen te doen, die zij noodzakelijk achten om de vrijheid van het geheel te beschermen. Het land kan op het oogenblik een terug- keeren tot de partijpolitiek niet verdragen. Mac Donald deed vooral een beroep op 'de jonge generatie tot medewerking. Zij móet in de nationale regeering de uitdruk king zién van een groote philosophie van socialen vooruitgang. Organische evolutie is de eenige politiek, die regeering en natie verder brengt. Baldwin en Simon pleitten beide voor een nieuwe periode van bewind voor de natio nale regeering en voortduur van de politie ke samenwerking. DUITSCH-DEENSCHE OVEREENKOMST OVER KLEIN GRENSVERKEER. Uit Berlijn: In het departement van hui- fenlandsqhe zaken is een Duitsch-Deensche overeenkomst inzake het kleine grensver keer onderteekend. De overeenkomst heeft ten doel het kleine grensverkeer aan de Duitsch-Deensche grens te regelen in over-, eenstemming met de behoeften van de be woners. De overeenkomst wordt van kracht een maand na de ratificatie. PARIJS, 30 Oct. De socialistische „Popu laire" publiceert een overzicht van ontsla- igen en werkinkrimping in de automobiel industrie in en om Parijs. Volgens dit arti kel zouden de Delage-fabrieken gisteren 1000 arbeiders en bedienden voor onbepaalden tijd hebben ontslagen en slechts de arbei ders der reparatie-inrichting in dienst heb ben gehouden. De carrosseriefabriek Manessius zou voor inemens zijn 1200 arbeiders te ontslaan, ter wij! bij de Citroënfabriken plannen zonden bestaan, om de fabriek gedurende een week geheel te sluiten cn daarna een arbeidsweek van vier dagen in te voeren. ZUID-SLAVIE EN ITALIË Een verklaring van Jeftitsj Een medewerker van de „Echo de Paris" houdt zich te Belgrado op, teneinde zich op de hoogte te stellen van de buitenlnndscb- politieke stroomingen in Zuid-Slavië. Hij is ontvangen door den minister van buitenlandsrhe zaken, Jeftitsj, die op de Maag, hoe hij zich een samenwerking met Italië dacht, antwoordde: Flier moet men voorzichtig te werk gaan. Te veel vooringenomenheid moet uit den weg worden geruimd, en te veel gegronde argwaan moet worden gekalmeerd. Het pro bleem heeft drie kanten: de Adriatischo zee. de Balkan en Midden-Europa. Zuid- Slaviö verlangt eenvoudig, dat zij» bestaan door Rome vrijmoedig wordt erkend, dat Italië zijn territoriale plannen en zijn am bitie een politieke controle op den Balkan uit te oefenen, opgeeft en ten slotte, dat het er van afziet de eerste viool te willen spelen in Oostenrijk. Tot dezen prijs zijn wij bereid tot een loyale, oprechte samenwer king. De correspondent vermeldt in verband hiermede, dat men in de politieke kringen van Belgrado tegenover de Weensche regee ring het grootste wantrouwen schijnt te koesteren. Bondskanselier Schuschnigg houdt men voor een aanhanger der Habsburgers en vorst Starhemberg acht men te pro-Ita- liaansch. De autonomie in Gatalonië ^^^^Verklaringen va^Lerroux^^^^ Uit Madrid: Minister-president Lerroux heeft tegenover persvertegenwoordigers ver klaard, dat de regeering voornemens is een hijzonderen gemachtigde naar Catalonië te zenden met als taak aldaar de politieke ver- eisc.hten en in het bijzonder de verdere toe- j>assing van het Catalaansche autonome statuut te hestudeeren. Lerroux heeft er den nadruk op ge legd, dat in de toekomst de- geheele politie van Catalonië weer uitsluitend zal ressorteeren onder de centrale re geering te Madrid. Deze noodzakelijkheid is duidelijk bewezen door de recente gebeurtenis in Catalonië. De minister-president bevestigde het ge rucht. dat de vroegere minister Prietonaar Frankrijk is uitgeweken. Uit Oviedo (Asturië) wordt gemeld, dat aldaar 41 kinderen, die bij de revolutionai re botsingen zijn gedood, ter aarde zijn be steld. Intusschen konden twee kinderlijkjes uit het Duin worden geborgen. Joodsch proces tegen nat. socialisten Over de z.g. Protocollen van Zion. Te Genève begon gisteren het proces naar aanleiding van de aanklacht Van de Israë- lietische Bondsgemeente van Zwitserlanden de Israëlietische gemeente te Bern tegen 'n groep leden van heit Nationale Front en tegen den Bond van nationaal-socialisten wegens overtreding van de wet op belee- digepde en schendlectuur. Het proces gaat voornamelijk om het bewijs van echtheid of onechtheid van bepaalde Zionistische pro tocol 1 en, die volgens de gedaagden besluiten van Zionistische bijeenkom sten zouden bevatten, terwijl van Joodsche zijde wordt verklaard, dat al deze documenten vervalschingen zijn. Om dit te bewijzen zijn verscheidene vooraanstaande getuigen uit het bui tenland gedagvaard. Een der eerste getuigen was de oud-voor zitter van de Zionistische Wereldorganisa tie. Dr. Chairn Weizmann, die bestreed, dat het eerste Zionisten-Congres in 1897, zooals de tegenstand ex's beweren, plannen tot ver overing van de wereldheerschappij door de Joden zou hebben besproken. DE LONDEN—MELBOURNE RACE MELBOURNE, 30 Oct. De Stoddarts zijn om 10.55 uur (pl. t.) geland. Zes vliegtuigen zijn dus nu te Melbourne aangekomen. HET TRANSATLANTISCHE LUCHTVERKEER Dr. Eckener in Amerika Uit Washington: Dr. Eckener, die op uitnoodiging van de Amerikaansche regeering op het oogenblik hier vertoeft, heeft de betrokken overheids instanties nauwkeurige inlichtingen gegeven over zijn ervaringen in het internationale luchtscheepsverkeer en over de instelling van een Noord-Atlantischen vliegdienst. Hij heeft een reeks besprekingen gevoerd met den minister der posterijen, den minister van handel en vertegenwoordigers der ad miraliteit. Gistermiddag is dr. Eckener door Roosevelt op het Witte Huis op de tea ont vangen, waar besprekingen zijn gehouden over de luchtscheepvaartproblemen, waar voor Roosevelt zich zeer interesseert. Ooa heeft dr. Eckener een bezoek gebracht aan de Amerikaansche luchtvaartcommissie. Hij sprak als zijn meening uit, dat het vliegver keer over den Noordelijken Atlantischen Oce aan niet alleen uitvoerbaar, maar ook vol strekt ongevaarlijk en volkomen veilig was. DRIE DUITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR JOHANNESBURG Uit Dessau: Gistermiddag zijn alhier drie groote vliegtuigen van het type Ju 52 naar Johannesburg gestart. De route zal gaan over Athene, Cairo, Kartoem, Salesbury. De machines worden bestuurd door den Zuid- Afrikaanschen kapitein Frey en de kapi teins Neuenhofen en Polte. De machines zullen dienen tot uitbreiding van de verkeers vluchten, die sedert geruimen tijd op de lijn Johannesburg Durban-East-Londen-Port Elizabeth en Kaapstad met succes worden gehouden. DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. WASHINGTON, 30 Oct. Volgens de voor- loopige cijfers bedroeg het aantal werkloo- zen in de Ver. Staten in de maand Septem ber 9.976.500 of 300.000 meer dan in Septem ber 1933. In vergelijking met de maand tevoren was de werkloosheid in een maand toege nomen met 177000, Het Fransche leger intact houden Verklaring van maarschalk Petaln. Uit Parijs: De minister van Oorlog, maar schalk Petain, heeft Maandag eenige nte- dedeelingen gedaan, welke, naar verklaard wordt, groot en indruk hebben ge maakt. Hij heeft den internationalen toe stand aan een onderzoek onderworpen en dc moeilijkheden nagegaan, welke zich met betrekkingen tot het Saarplebisciet zouden kunnen voordoen. Zijn conclusie was dat het noodig is de Fransche wapening op haar huidig niveau intact te houden. Maarschalk Petain deed deze mededee- lingen in de Kamercommissie voor Finan- cieele aangelegenheden. Nader wordt nog bekend, dat hij een voorstel aankondigde, waarbij suppletoire credieten voor het leger zullen worden gevraagd. Goemboes einde der week naar Rome Uit Boedapest: De Hongaarsche minister president Goemboes zal, naar van officieel? zijde wordt medegedeeld, aan bet einde van deze week naar Rome vertrekken. Op zijn reis daarheen zal hij een dag in Weenen blijven, teneinde bondskanselier Schusch nigg een tegenbezoek te brengen. Daarbij zullen dan actuleele economische vraag stukken tusschen Hongarije en Oostenrijk worden besproken. In het begin van dc volgende week zal de premier dan in Rome aankomen, waar h drie tot vier dagen zal blijven. Het programma van zijn verblijf te Rome is reeds door den r* nisrter van buitenland- sche zaken Kanya met Mussolini vastge legd Men verklaart hier. dat Goemboes met Mussolini alle problemen, die voor beide landen van internationaal belang zijn, zal bespreken. Men weigert echter nadere me- dedeelingen te doen over den aard dezer problemen. In diplomatieke kringen alhier heeft men den indruk, dat tijdens dit be zoek aan Rome in de eerste plaats de verdere verhouding van Italië tot Hongarije en de betrekkingen van Italië tot Zuid-Oost-Europa, vooral Zuid-Slavië te berde zullen worden gebracht. Wordt Siam republiek? EEN CONFLICT MET DEN KONING De Koning van Siam heeft Zaterdag 5.1. gedreigd af te treden in verband met een conflict over de Koninklijke prerogatieven. De toestand zou moeilijk en oizeker zijn, temeer daar het leger gesplitst zou zijn in voor- en tegenstanders van den Koning. De mogelijkheid bestaat, dat men een jeugdig lid der koninklijke familie op de troon zal brengen en een regeutschapsraad zal be noemen. Doch het meest waarschijnlijk wordt geacht dat in Siam de republiek zal worden uitgeroepen. De luchtrace Londen-Melbourne De positie Maandagavond Uit Londen: Met betrekking tot den stand der deelnemers aan de LondenMel bourne-race op Maandagavond kan het vol gende worden gemeld: De Stodarts zijn om 8 uur 05 nam. A. T. uit Charleville vertrok ken: Hansen is om 8 uur 25 uit Charleville vertrokken, terwijl Melrose zich' te New- castlewaters bevindt. Hewett-Kay bevinden zich te Conclurry, Wright-Polando te Calcutta, Shaw te Boes- jier, Davies en Hill op Cyprus en Brook te Athene. Jones en Waller bevinden zich op de te rugreis te Allahabad. Kingsford Smith op weg naar Amerika Uit Honoloeloe: Kingsford Smith is Maan dagavond om ongeveer halfacht. A. T. op Honoloeloe aangekomen. Hij verklaarde het gevaarlijkste traject van ongeveer 6000 K.M. te hebben afgelegd in 25 uur, hetgeen de mogelijkheid inhoudt voor een geregelden luchtdienst tusschen Australië en de Ver- eenigde Staten. DE VLOOTBESPREKINGEN. TOKIO, 30 Oct Het dagblad Nitsji Nitsji schrijft over de vlootbesprekingen te Lon den, dat de Japansche voorstellen inzake een globale tonnage door de Amerikaansche delegatie zeer koel zijn ontvangen. De geruchten in de Engelsche pers, dat Japan de gelijkgerechtigdheid en de vloot- pariteit zou willen opgeven, worden door het blad beslist tegengesproken. Op dit gebied kan van een contramine geen sprake zijn. AANGESPOELD. NORDERNEY, 30 Oct. Ongeveer 14 dagen geleden spoelden op Norderney en op Just bij Hilgenriesèrsiel de lijken van verdron ken zeelieden aan. Uit 'het politieonderzoek is thans geble ken, dat het de lijken waren van leden van de bemanning van het, op 4 October nabij de Nederlandscho kust, tijdens een hevigen storm gezonden, Belgische s.s. „Charles José". De kapitein, die tevens eigenaar van het schip is, die indertijd als eenig overlevende werd gered, vertoeft nog te Norderney en bevestigde het resultaat van het politie onderzoek. Van de bemanning van de „Charles José" worden thans nog slechts de eerste machi nist en een matroos vermist. CONSTITUTIONEELE GARANTIES TIJDELIJK OPGEHEVEN Uit Havanna: De Constitutioneele garan ties zijn in de provincies Havanna en San tiago do Cuba voor den duur van 30 dagen opgeheven. ACTIE VAN BANDIETEN IN BINNEN MONGOLIË Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een afdee- ling bandieten, in het geheel 1CC0 man, in een groot gebied van Binnen Mongolië ope- reeren, met het gevolg, dat alle buitenlan ders de betreffende streek hebben moeten verlaten. Mongolisch troepenafdeelingen zou den reeds slag hebben geleverd mot deze bandieten, doch zij leden de nederlaag. Men vreest dat Japansche troepen, die zich te Dolon Nor bevinden van den strooptocht der bandieten zullen profiteeren en tot voorbij Tsjakar zullen opdringen. P. J. v. d. Schaar BRIEVEN UIT CATALONIË een bevolking met een harts tochtelijk tem perament, waarin het Zuidelijk bloed fel bruisc.ht, heeft sedert het verdrij ven der mo narchie, reeds vele malen van zich doen spreken. Ook thans staat dit uitgestrek te rijk in het middelpunt der belang stelling. Niet gemakkelijk is het zic.h steeds een juist beeld te vormen van den toestand uit de somtijds schaar- eche telegrammen over opstanden en revolutie, die daar tegenwoordig aan de orde van den dag zijn De heer P. J. v. d. Schaar, oud hoofd onderwijzer eener Chr. School te Vlaar- dingen, heeft reeds eenige malen dit merkwaardige 'and en speciaal Bar celona. de hoofdstad van Catalonië, bezocht, en bevindt hij zich momen teel weer voor enkele weken in Cata lonië. In een serie brieven zal de heer Van der Schaar onze lezers zijn indrukken trachten weer te geven over den toe stand daar te lande. I. De reis naar Spanje Barcelona, 22 Oct 1934 Een schitterende zonsopgang verraste mij bij het ontwaken tusschen Toulouse en Car cassonne in de trein, die mij van Parijs naar Barcelona voerde. En wat de zons opgang beloofde, dat bracht de dag: een dlep-blauwp hemel, waaruit de Zuiderzon haar warme stralen uitgoot over 't lachend landschap van de Midi, waar de boeren in de uitgestrekte wijngaarden, reeds grooten- deels van de oogst ontdaan, overal ijverig in de weer waren, om deze voor de winter klaar te maken. Even voorbij Narixmne bereikt de trein de kust van de Middellandsche zee. Over een lage spoordijk, weinig hooger dan de zee spiegel spoedt hij zich voort, dwars door de „étangs'die de zeekust scheiden van do eerste uitloopers der Pyreneeën, welker be sneeuwde toppen reeds aan de gezichtsein der zichtbaar worden Na Perpignon begint de weg te stijgen en wordt het landschap steeds schooner. Links de verbrokkelde zeekust en het uitzicht op de blauwe zee en rechts de hellingen van het geberete. En dat alles zich badende In de heerlijke zonneschijn, die zoo weldadig aandoet na de natte en koude dagen Holland, waar menigeen al z'n toevlucht tot de warme kachel nam. Getrokken door twee zware locomotieven boort de trein zich al dieper 't gebergte in, totdat bij Cerbère 't Fransche grensstation bereikt is. Een vluchtige passencontröle en de trein,zet zich weer in beweging, om vijf minuten late'r door een lange tunnel het Spaansche grensstation Port-Bou binnen te glijden. Het is t? begrijpen, dat ik nieuwsgierig was, na de dagen van opstand en spanning, die Catalonië geteisterd hadden, hoe het er daar uitzag. Nu, dat. viel nog al mee. Vreed zaam lagen daai de perrons, overstroomd door de reizigers, die de trein uitstortten. Waar ik gedacht had een sterke bezetting van krijgsvolk op het station te zullen aan treffen, bood dit de gewone aanblik met de gewone stoffecring van een paar guardias civiles. die men ook in tijden van de diep ste „vrede" op elk Spaansch station aan treft en waarvan er ook altijd een paar in elke trein meerijden. Met oogenschiinlijk onaandoenlijke kalm te stonden ze, met de karabijn aan de voet, de drukte op het perron en in dn douane zaal aan te kijken. Ook hier 't gemoedelijke van altijd. Men zou zoö denken, dat na de ontdekking van de groote wapen voorraden bij socialisten en communisten overal in 't land, de controle wel zeer streng zou zijn. Niets daai-van. Een vluchtige blik en hand greep in de bagage en 't onderzoek was af- geioopen. Het zou heusch geen waagstuk geweest zijn, wat schiettuig en patronen binnen te smokkelen. Nu is die schijnbare zorgeloosheid wel eenigszins te begrijpen. Port Bou is een in ternationaal grensstation, waar, bij de aan komst van de internationale trein, twee maal per dag een geweldige drukte heerscht welke door de douanebeambten in een be trekkelijk korte tijd moet verwerkt worden. Voor een grondig onderzoek zou er d'U9 min stens twee- of drieme.al zooveel personeel noodig zijn. Aan grensstations, verkeer minder intens is, is 't onderzoek dan ook weer strenger, evenwel niet zoo zeer uit meer plichtsbesef dan wel uit. tijdverdrijf. Zoo heb ik eens de reis gedaan overPuig- cerdó, een grensstation aan de nieuwe, recht streeksche lijn ToulouseBarcelona, die al leen 't locaalverkeer bedient en niet voor internationaal verkeer geschikt is. Ik nam deze route, omdat ze dwars door de hooge Pyreneeën gaat *ot op een hoogte van ruim 1600 M. en de schitterendste uitzichten biedt op 't hooggebergte. Als men haast hoeft moet men "die weg evenwel niet nemen, daar men te Puigcerda ruim twee uur moet wachten en dan van stationnetje tot station netje naar Barcelona voortboemelt. We stapten dus als eenige passagiers te Puig- cerdé uit en. daar er de eerste paar uur toch niets voor 't stationspersoneel en de douane te doen was, werden we aan een „streng" onderzoek onderworpen. Daar wé nog al veel nieuwe dingen bij ons hadden, aie een Hollandsche huisvrouw in Spanje slechts noode kan missen, vreesden dat we een flink aantal pesetas a,an de Spaansohe fiscus zouden kwijtraken. Stuk voor stuk werd in handen genomen endoor 't geheele personeel, dat gezellig om ons heen was gaan staan, hekeken en op zij ge legd. 't Slot van de historie was echter dat we met een gracieus handgebaar verlof kre gen alles weer in te pakken, zonder een centimo invoerrecht te moeten betalen. Dit inpakken was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, want alles lag uit elkander ge haald. Maar geen nood. Met grooté bon- hommie, waaraan sommige douanebeamb ten ven een zeker, noordelijker gelegen landje wel een lesje konden nemen, sloeg ieder spoorwegman, douanebeambte en kruier de hand aan 't werk en in een mini mum van tijd was alleS weer ingepakt. Precies op tijd kwam de trein te Barce lona aan. Het vertoonde weer zijn groote, opgewekte levenslust als altijd. Alleen door de aanwezigheid in de straten van wat meer krijgsvolk dan anders, werd men er aan 'herinnerd, dat de stad nog in staat van be leg verkeerde. Toch zou ik denzelfden dag nog uit eigen aanschouwing zien, hoe de opstand huisgehouden gehad. Op een autotocht, mij in den namiddag door mijn gastheer aangeboden, kwamen wij te Granollers, een plaats, ten noorden van Barcelona, en hier zag ik, hoe do gevel van het mooie Stadhuis door granaat- en geweervuur voor een groot gedeelte ver woest was. Ook vernam ik reeds, dat de getallen aan dooden en gewonden ver de cijfers overtreffen, die in de Hollandsche bladen genoemd werden en alleen maar betrekking oji de verliezen van het leger schenen te hebben. Ik bob bier voor mij liggen 't nummer van de Vanguardia van gisteren, Zondag, 't voornaamste dagblad van Barcelona, dat gespecificeerde lijsten geeft van de gedooden en alleen in de zie henhuizen opgenomen gewonden. Deze getallen spreken hoekdeelen, van wat er zich een veertien dagen geleden in Barcelona en verder in Catalonië heeft af Ee8pee"L P. J. v. t. S. Weerbericht KONING VICTOR EMANUEL ROME. 30 Oct Koning Victor Emanuel is gisteren te Aden aangekomen met een Ita- liaansche kruiser. De koning werd door de Britsche autoriteiten, den Italiaanschen con sul en de voltallige Italiaansche kolonie begroet. ARRESTATIE VAN PERTSJEWITSJ IN OOSTENRIJK De arrestatie van den eersten luitenant Pertsjewitsj wordt thans officieel bevestigd. Uit Oost-lndie VROUWENPOLITIE IN NED. INDIE BANDOENG, 29 October (Aneta). Tijdens de viering van het derde lustrum der Vrouwenorganisatie van het Indo-Euro- peesch Verbond, deelde de presidente mede, dat de regeering besloten had tot invoering van liet instituut vrouwenpolitie. Naar officieus wordt vernomen zou do uitvoering dezer bevoegdheden in handen worden ge legd van dc Vrouwenorganisatie van hot Indo Europeesch Verbond. ORKAAN OP JAVA DJEMBER, 29 October (Aneta). Door een orkaan is de rijstpellerij te Kaliwates ver woest Verder zijn 128 Inlandsche woningen in drie kampongs en zes tabaksschuren vernield. Eenige telefoonaansluitingen raakten onklaar. ERNSTIG ONGELUK AAN BOORD SEMARANG, 29 Oct. (Aneta). De stuur mansleerling C. Teljer is aan boord van de Saleier van de Maatschappij Nederland vrij ernstig gewond door een baal boengkil, welke uit een sling viel. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Het dunne pültj© geeft den vorlgren stand i BAROMETERSTAND Hoogste stand te Reykjavik 774.8. Laagste stand te Skagen 744.9. Stand vanmorgen halftwaalf 755.6. WEERVERWACHTING Meest matige W. winden uit W. richtin gen, veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog regen of hagelbuien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie heeft, zich vooral in Noord- Scandinavië opgevuld; maar over Zuid-Scan- dinavië bleef nog een vrij diepe kern achter met uitloopers aan de Noordzee en de Ier se he Zee. die de wind hier in het Z.W. hou- den. De aanvoer van lucht is echter geheel uit het Noorden, waar op IJsland de vorst i tot b% Cersius toenam, terwijl ook in Scandinavië de vorst begint, toe te nemen. In verband met de nog vrij hooge zeetem- peratuur is er daarom voortduring van het buiig weer in onze omgeving te "tvachten. De daling van temperatuur heeft zic.h ook op het vasteland voortgezet en bijna overal viel neerslag. Aan de Noorsche kust waait nog krachtige tot stormachtige N.O. wind. In Ierland en Schotland krachtige Noordelijke, in de Oostzee stormachtige W. tot Z.W. win den Elders is de luchtbeweging matig of zwak. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8.6 C. 31 OCTOBER. Zonsopgang 6.55 uur, zonsondergang 4.32 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 31 OCTOBER. Van 's avonds 5.02 uur tot 's morgens 6.27 uur Gemengd Nieuws Auto- en motor-ongelukken Bij Tilburg reed 's nachts met groote vaart een auto tegen een boom. De drie in zittenden, afkomstig uit Den Bosch, werden gewond. De bestuurder zat tusschen stuur stang en zitting gedrukt, welke verwyderd moest worden, om den man te bevrijden. De drie personen kwamen van de kermis te Bij O o s t e r h o u t greep een zware vracht auto een bakfiets. De beryder werd op den grond geslingerd, liep een hersenschudding op, een beenbreuk en een hoofdwond. UIT DEN OUDEN TIJD By fundeerin^swerken te Silvolde (Gld.) is een massagraf ontdekt. Er werden een groot aantal beenderen van menschen en paarden gevonden, zoodat vermoed wordt, dat het graf is van een afdeeling ruitery van eenige eeuwen terug. HARDE „ARGUMENTEN" Aan het bureau Linnaeusstraat te Amster dam is een 32-jarige koopman gebracht, die van het kantoor van het Gem. bureau voor Maatschappelyken Steun in de Wyttenbach- straat, opzettelijk een ruit had vernield, waar bij tevens een ambtenaar van het bureau bloe dend verwond werd. DE HUIZER GEMEENTE-ARCHITECT De Officier van Justitie heeft hooger be roep aangeteekend in de strafzaak tegen den vroegeren gemeentearchitect van Huizen, die verdacht van valschheid in geschrifte, terecht heeft gestaan. De Officier had een gevang» nisstraf van één jaar en zes maanden geëischt tegen den man, doch de rechtbank sprak hem Woensdag jj- vry. BRANDEN Te Someren (N.Br.) is brand ontstaan i woning van den landbouwer S. In korten tyd stond het geheele huis in lichte laiie. Ook schuur en stalling werden door het vuur aan getast en brandden geheel uit. Het huisraad en vyf varkens zijn verbrand. Een kind, dat nog te bed lag, kon nog juist op tyd in veilig heid gebracht worden- De boerdery was laag verzekerd. By Meeuwen is brand uitgebroken in uitspanning „Het Bruine Paardje", bewoond door Lughthorn- In een oogwenk stond het ge heele pand in lichte laaie. De brandweer kon niets andere doen, dan de boerderijen in do buurt gelegen, voor het vuur te behoeden. V; den inboedel kon slechts weinig worden gered. Assurantie dekt de schade. Te Hoofddorp is 'snachts brand ont staan in de boerdery, bewoond door en in ei gendom toebehoorende aan M. Buureu aan den Aalsmeerderweg. De boerderü met bybe- hoorende gebouwen en veel landbouwg6reed schap verbrandde bijna geheel. De bewoners konden zich in nachtgewaad met moeite red den. Zeven paarden, alsmede eenige kippen, kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. t AANBESTEDINGSCIJFERS IN 1934. „De Aannemer" deelt eenige cijfers mede over aanbestedingen in 't 3e kwartaal 1934. Daaruit blijkt, dat in genoemd kwartaal de totaalcijfers f 23.446.106 bedroegen tegen f 21.883.687 in het 3e kwartaal 1933. De werken door particulieren verminderden in genoemd kwartaal 1934 met ruim f 1.800.000. daarentegen vermeerderden de werken door gemeente- en polderbesturen, Rijk cn Ned Spoorwegen met 3.600.000. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhrinfelden S.Cfi 2.05 Rrpisach K-hl Mnxan Dierleshetm Mnnnhelm 1.18 1.19 Mainz Hingen Caub Fms Coblens Trier Kiihrort We»el Kmmerik üusseldorf 0.42 0 32 2.33 2-37 0.95 f.95 015 O-U 1.34 1»3fi 0.40 0-36 0.54 0.62 0.57 0.69 0.46 0.52 Venln Lobith Nij'megen St Andries Arnhem 9.60 9 60 7.31 7,31 2.12 2.12 7.40 7.40 Vreeswijk Iw 0.76 0,76 Westervoort 7.98 7,98 Deventer 1.93 1,93 Kampen -0.07 -0.07 Evsden 4\85 45.85 Grevenblcht 27.64 27.64 Venlo 10.71 10.71 Grave (sluis) 3.92 3,92 St Andries 0.77 0l77 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht Ci.00 0.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 31 Oct. De'fzijl 4.30 17.23 HellevoetSl. 8.56 21.33 Terschelling 1.46 14.35 Willemstad 9.56 22.36 Hariingen 2.25 15.15 Brouwersh. 8.08 20.45 Den Helder 12.55 Zierikzee 8.24 21,10 llmuiden 9.14 21.49 Wemeldinge 8.54 21.35 Hoek v. Holt. 8.19 20. 5 Vlisslngen 7.17 20,06 ücheveningen 8.39 21.15 Terneuzen 7.49 20.37 Rotterdam 10.07 23.cl Hans weert 8.16 21,03 BOEKEN EN GESCHRIFTEN TOEN WIJ NOG IN TENTEN WOONDEN. Herinneringen uit de dagon van den schoolstrijd, gebundeld door den heer H. J. van Wijlen. Uitgave van Oo°— Door mondelinge overleveringen hebben we wel veel gehoord van den schoolstrijd onzer vaderen. We bedoelen nu niet den strijd, zoo al 3 deze gevoerd is In de Tweede Kamer door onze voormannen. Daarvan hebben we voldoendo schriftelijk materiaal. Maar we hebben het oog de school zelf. Zij moesten het aanzien, dat het Openbaar Onderwijs over ruime en frlssche lo kalen beschikte, terwijl zij zich moesten behel pen met een zeer gebrekkige lokaliteit en daar bij ook de middelen misten, om voldoende leer middelen aan te schaffen. En bij dat alles moest er toch naar gestreefd worden, dat het Chr. Onderwijs kon wedijveren met het onderwijs in de openbare scholen. En niet minder mag vergeten worden de zware geldelijke offers, welke deze voortrekkers zich moesten ge- zijn legd zijn in een boek. Het was bijna te laat geworden, want nog enkele voortrekkers zijn in leven. Zelfs va.n de tweede generatie dezer voormannen is het getal niet groot meer. Ook nu zijn er door de tijdsomstandigheden moeilijkheden voor onze Chr. Onderwijsmannen te dragen, maar de scherpe angel wordt tocb gemist, dat die moeilijkheden a-lleen geleed worden op hun schouders. Het is nu een ge meenschappen jke nood. waaraan slechts weini ge burgers ontkomen. Wij kunnen niet zeggen, dat het een onver deeld genot is dit boek te lezen. Wie kan er pu genieten ln het leed, dat teen gediragen moest worden. Maar ln zekeren zin is het toch wel een genot, een geestelijk genot, om te lezen, hos geloofskracht en geloofsmoed onder hoogst bezwarende omstandigheden het werk aanvatte, dat zoo ruimschoots door God werd gezegend. •kkers te wandelen. langzamerhand de druk der tijden van Bjfiji „offer" DE DRIE KLEUREN. Zestien teek en voorbeelden voor de 1 klassen der lagere school, door tink, kunstschilder, en J. Boer wijzer. Vierde deeltje. Uitgave B. Woltens te Groningen. J. der hoogst® Wat zal dit mapje met teekenvi m smaak vallen bij do leerlliiger erjaren Van de lagere school. Bij het teekenwerk volgen-» deze voorbeelden net resultaat inderdaad schitterend. De met a ter verf uitgevoerde teekenlngen geven klei- 5 aquarellen, welke door onze jongens en elsjes gaarne vele jaren zullen bewaard wor den. Door zulk teekenwerk komt de vormends ae van het teokenonderwijs wel bijzonder

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2