JMemw ^Criltscljf (Émtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken j BINNENLAND. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 30 OCTOBER 1934 No. 5312 15e Jaargang gfobrrtentieprijjen: Van I tot 5 regels U7'/i Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadverlentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend0.10 PLOOIEN GLADSTRIJKEN, NU Wij kunnen tot onze spijt geen bewonde ring toonen voor de neiging, welke er blijk baar bij sommige autoriteiten bestaat om onder de tegenwoordige omstandigheden „plooien glad te strijken" in verschillende salarisschalen. Zulks te meer niet, omdat het in bijna alle gevallen neerkomt op be scherming en veiligstelling van de hoogste en verregaande besnoeiing op de lagere in komens, gelijk ook in sommige, zelfs nood lijdende particuliere bedrijven geschiedt. Twee dingen trekken min of meer in dit yerband thans weer de aandacht. Daar is in de eerste plaats het regeerings- yoornemen om tot een. herclassificaiie der gemeenten over te gaan. Volgens het gepu bliceerde begeleidend schrijven is de Regee ring van oordcel, dat de classificatie van de gemeenten, waarop het Bezoldigings besluit berust, niet meer in overeenstem ming is met de bestaande toestand. Volkomen duidelijk is dit niet. Wordt hiermee bedoeld, dat de bezoldi ging van het rijkspersoneel in de gemeen ten, welke in de lagere klasse gebracht worden, te veel uitsteekt boven de gedaalde looncn in het particuliere bedrijf ol acht men ze in 't algemeen te hoog? Aan een salarisverlaging met het oog op de nood der schatkist kan hier moeilijk ge dacht worden, want nog maar kort geleden heeft minister Colijn zelf verklaard, dat de looncn van het rijkspersoneel zich vrijwel hadden aangepast. En men kon ook niet meenen, dat de rijksbezoldiging in overeen stemming gebracht moet worden met die der gemeenten, want tot de laatsten gaat nog dagelijks de eisch uit, dat zij zich aan de Rijksregelingen behooren te confor- meeren. Iloe het echter zij, de herclassificatie leidt tot zeer aanmerkelijke salarisverlagingen van 4 tot 12 voor het rijkspersoneel, dat in gemeenten woont, welke één of twee klassen verlaagd worden (over do inconse- kwentie, dat van twee aancengegroeide ge meenten de één in de tweede en de ander in derde klasse komt, zwijgen we nu maar). De druk wordt daarbij weer gelegd op de minst bezoldigden; en in 't algemeen mag met ernst gevraagd of het thans de tijd is om werkelijke of vermeende plooien glad te strijken en dan ten nadeele van do laagst- bezoldigden. Zulks te meer, omdat de billijk heid der classificatie zelf nog nimmer algc- meene instemming vond; waarop we thans echter niet verder ingaan. Het andere geval, dat thans de aandacht trekt is het voorstel van Ged. Staten van Zuid-Holland (andere provincies gingen daarbij reeds voor) om, in aansluiting aan het advies eener commissie uit de Prov. Staten, de salarissen van de leden van het college zelf ongemoeid te laten behou dens de reeds bestaande korting van 5% doch de salarissen van het provinciale per soneel dermate te verlagen, dat het op 1 Januari a.s. 1 ~Yz%, op 1 Jan. 1936 reeds 25 en op 1 Jan. 1937 zelfs 30 bedraagt; terwijl bovendien de salarissen boven 5000,— weer extra beschermd worden. Ten overvloede wijzen we er nadrukkelijk op, dat het niet Ged. Staten zeil zijn, die voorstellen om eigen vergoeding veilig te stellen en dat het de Regeering is, die de enorme verlaging van het personeel vergt, doch aan de stelling verandert dat in 't al gemeen niets. Men wil hier plooien glad strijken ten bate van de meest-draagkrach- tigen en dat achten wij onder de tegen woordige omstandigheden onjuist. De vraag, of de bezoldiging van de leden van het college op zich zelf en in vergelij king b.v. met de vergoeding van de leden der Tweede Kamer te laag is, laten we daarbij geheel buiten bespreking. Men kan dat volkomen toestemmen en het toch af keuren. dat nu het eene oogenblik gezegd wordt: de financiën eisch en ingrijpen de loonsverlaging; terwijl even later alleen gesproken wordt over een billijke verhoo ging. Ons volk begrijpt dat niet; en zulke dingen bevorderen ook niet de bereidwillig heid om offers te brengen. de dreigende herclassificatie Reeds schreven we over één zijde der her classificatie, n.l. hoe deze onevenredig drukt en onbillijk werken zal. Dat deze meening juist is, toonen verschillende belangheb bende lezers ons met voorbeelden aan en een sterk bewijs leverde de vorige week de af- dcelingsvergadering van de Chr. Bond van Belastingambtenaren te Breda. Daar werd, gelijk op meer plaatsen, de .veronderstelling geopperd, dat de Regeering na verklaringen van de Ministers Colijn en Oud, er tegen opziet wederom met salaris verlaging voor het rijkspersoneel te komen; maar dat men nu zijn toevlucht neemt tot de herclassificatie, wat echter niets anders is dan een verkapte, doch zeer onbillijke salariskorting, doordat ze de fouten, welke er naar veler oordeel aan de classificatie- schaal kleven, vergroot. Om die reden was men op genoemde ver gadering unaniem van oordeel, dat het nog beter zou zijn desnoods op alle salarissen een "korting te leggen dan de classificatie te her zien in de voorgestelde richting. En het is teekenend, dat, gelijk men ons meldt, de ambtenaren met standplaats Breda, deze meening ten volle onderschreven, en steun den, hoewel Breda zelf in de tweede klasse blijft; al.komt hierin misschien verande ring, omdat de regeering voor belasting ambtenaren een aparte regeling wil treffen. Daaruit spreekt Christelijke solidariteit. Toen indertijd de classificatie werd inge voerd, waardoor (om het eenvoudig te zeggen) de rijksambtenaren op 't platteland 4 en 8 pcL minder salaris ontvangen dan hun collega's in de groote gemeenten (stand plaats aftrek) is daarover hevig gestreden. De tegenstelling tusschen stad en platteland werd scherp gesteld: de een vond de rege ling billijk, omdat het wonen en leven in de groote stad duurder is dan op het platte land; de ander wees er op, dat die werkelijke of vermeende voordeelen geheel te loor gaan doordat onderwijs, kleeding en schoeisel op de dorpen veel meer kosten dan in de stad. Over deze kwestie zwijgen we; het heeft o.i. geen nut er thans over te discussieeren- de classificatie is er en zal voorloopig wel blijven. Maar dat de herclassificatie onbillijk werkt en eventueel bestaande onbillijkheden verscherpt, dat is o.i. voor geen tegen spraak vatbaar. Men denke er niet gering over. Tot heden waren er drie klassen, nu ko men er vier. Voor de drie laatste klassen zal de standplaatsaftrek bedragen 4, 8 en 12 pet of 6,12 en 18 pet, naar gelang de ambtenaar maand of weekloon geniet. Er gaan 8 ge meenten van de eerste naar de tweede klasse; 62 van de tweede naar de derde; 14 de tweede naar de vierde; terwijl er 245 gemeenten in de derde klasse blijven. Gevolg hiervan is, dat het rijkspersoneel i verreweg de meeste gemeenten een plot selinge, geheel onverwachte salariskorting krijgt van 4 tot 12 pet Over de laatste sala riskorting van 10 pet werd drie jaar ge daan; thans wordt het salaris op staande voet 4 of 6 pet. verlaagd en na acht maanden is het 8 of 12 pet Is dat op zich zelf al heel erg; het leidt bovendien--tet.onbillijke bejegening. Deze korting drukt zeer onevenredig; d.w.z. verre \Ség de meeste ambtenaren zitten in de groote steden en daar worden ook de hoogste salarissen betaald en dezen blijven thans vrij van korting, welke enkel drukt op he* platteland. (De besparing kan dus niet zoo heel groot zijn). Een andere onbillijkheid, waarop we reeds 't voorbijgaan wezen, is deze, dat in twee saamgegroeide gemeenten thans een verschil lende standplaatskorting wordt toegepast Op een frappant voorbeeld wees ons éen onzer briefschrijvers, die van ons wel niet zullen vergen, dat we alle lange ingezonden stukken plaatsen, doch aan wier gegevens we volle aandacht besteden. In een provincie-stad van de tweede klasse wonen in dezelfde straat drie belasting ambtenaren: twee zijn werkzaam in de stad zelf, de andere in de naburige „plattelands gemeente". Hij woont in de stad, omdat de huishuur daar niet hooger is en de gelegen heid tot onderwijs beter. Straks met 1 Januari a.s. blijft de stad in de tweede klas*maar het dorp komt in de derde; gevolg verschillend salaris voor de ambtenaren, die in dezelfde gemeente wo nen en hetzelfde werk doep. Een illustratie, welke meer zegt dan lange betoogen. De herclassificatie schijnt ons werkelijk een misgreep. De Uiver-bemanning DE HULDIGING TE AMSTERDAM Het Initiatief Comité Amsterdam (I.C.A.) verzoekt alle vereenigingen, corporaties enz. welke wenschen deel te nemen aan de a.s. huldiging van de „Uiver"-bemanning, zich te wenden tot het I.C.A. (telef. 53168. Michei Angelostraat 31), opdat in gezamenlijk ov leg deze huldiging zal kunnen worden tot een ware manifestatie van de gevoelens van alle deelen der Amsterdamsche bevolking. Op korten termijn zullen dan de vertegen .oordigers ven de deelnemende vereenigin gen worden uitgenoodigd tot een bespreking betreffende de wijze, waarop de huldigings plannen ten uitvoer zullen worden gebracht STEUN AAN WERKLOOZE JOURNALISTEN In de vergadering van de Nederlandsihi Journalisten Kring, welke te Den Haag plaats had, is besloten de gelukkig niet talrijke werklooze journalisten te onder steunen uit de Weerstandskas van do Kring. Voorloopig zal dit geschieden voor den tijd van twee jaar. Mocht op den «1uui de Weerstandskas niet toereikend blijken dan is aansluiting bij de rijkswerkloosheid: verzekering mogelijk. De uitkeeringen zu> len overigens slechts binnen zekere grenzei kunnen geschieden. DE KERSTVLUCHT NAAR WEST-INDIE Vrijdag vertrekt de heer L. F. Bouma-.- c]ief der afdeeling Speciale Zaken le KJLM. per ss. „Costa Rica" van de KNSM naar Curasao, zulks met het oog op voorbereidingen voor de Kerstpostvlucht AmsterdamCuraQcao van de „Snip" de verdere plannen van de K.L.M. tea aan zien van West-Indië. De heer Bouman zal waarschijnlijk eind Maart naar Nederland terugkeeren. MINISTER MARCHANT CONTRA PROF. HUIZINGA Het spelling-„probleem" is in het geheel niet „wanhopig en onoplosbaar" De Spellingwijziging wint voortdurend terrein zegt de Minister Minister Marchant heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden, die hij tot titel had gegeven „de laatste Spellingronde". De Minister had het noodig gevonden aan dit onderwerp nog weer een rede te wijden, omdat Prof. Huizinga aan de schrijfwijze der Noderlandsche Taal een open brief heeft ijd. Dat deze brief indruk maakte, lag aan de positie van de schrijver, aldus spr„ niet aan zijn argumenten. Men vreest door het kenmerk van het cor recte schrijven van De Vries en Te Winkel te verliezen, dat een kenmerk van bescha- riaren gaat. Maar dit is een ondeug delijke maatstaf. Op het gebied van het taal gebruik is maatstaf het juist, kort en niet gemaniëreerd weergeven van de gedachte, maatstaf de rijkdom van woordenschat, de krachtige, fonetisch en rythmisch aan trekkelijke stijl. Men moet al schrijvende hooren wat men schrijft precies als de com ponist. De schrijfwijze is hiervoor onver schillig. De minister zette daarna nogmaals uiteen hoe bij de overgang naar De Vries en Te Winkel de loop van zaken zeer langdurig as geweest en hoe toen precies dezelfde argumenten van tegenstanders van veran dering opgeld deden als nu. De brief van Prof. Huizinga, aldus de minister, is vol van misverstand. Hij richt zich tegen elke wijziging en is dus ook tegen andere methodes. De geleerde schrijver zegt, dat, als minister raad en groote dagbladen omgaan, het pleit is beslist. Maar er is geen sprake van een tegenstelling tusschen minister en minister raad. Er is dus ook geen sprake van een „omgaan van de ministerraad". De Staatscourant en de nienwe schrijfwijze Er is een besluit gepubliceerd van de ministerraad, waarbij De Vries en Te Win kel als officieele schrijfwijze voor de Staats dienst wordt gehandhaafd, doch waarbi. wordt bepaald, dat stukken, niet recht streeks van de Staatsdienst uitgaande et. geschreven in de nieuwe schrijfwijze, in de Staatscourant zullen worden afgedrukt in deze schrijfwijze. Dit is geen besluit tegen het advies van den minister van onderwijs genomen. De minister van onderwijs heeft geen voorstel gedaan om de nieuwe schrijf wijze op stel en sprong voor de ambtelijke Staatsdienst in te voeren. Het besluit voor de nieuwe schrijfwijze winst,omdat deze daarbij in de veste v Staatse ourant haar intred De nieuwe schrijfwijze is ook voorgeschre- en voor de examens in alle andere takken van dienst buiten het onderwijs, waarover de minister van onderwijs geen zeggenschap heeft. Zij is ook ingevoerd door den ter van Economische Zaken aan de onder zijn departement ressorteerende inrichtin- nnddelbaar en lager land- en tuin bon wonderwijs, niet alleen voor de examens. De bewering van sommigen, als zou een veranderde schrijfwijze alleen dan door de regeering worden aanvaard, indien zij tege lijkertijd voor alle takken van regeerings- dienst over de geheele lijn wordt ingevoerd, i6 onhoudbaar. De invoering van die 6chrijf- or de wetgeving grijpt veel dieper in dan de invoering bij het onderwijs. Het olkomen verklaarbaar, dat de regeering dit niet doet voordat elk risico in de alge- meene aanvaarding is uitgesloten. Een verandering van schrijfwijze is een minder eenvoudig proces dan de overgang lertijd tot wintertijd. Dan verzetten wij alleen maar de klok en daarnaar regeit zich alles vanzelf. Er zijn wel gemeentebe6tu ren geweest, die weigerden de klok te zetten, maar het heeft hun niet gebaat De ministerraad heeft daarom geen hoefte aan bescherming van wie jok tegen den minister van onderwijs. De Spelling-Van Ginneken De minister zette daarna nog eens uiteen waarom hij de deskundigen in zijn commis sie had genoemd. Daarna ging hij de argu menten na vttin de letterkundigen. Er i6 nu een compromis tot stand gekomen, waar tegen achteraf één lid bezwaar maakte. Hij heeft, bij het vaststellen van de methode, die thans is ingevoerd, cup het hoofdpunt van de buigings-n vo 11 e d i g z ij n zin e kregen. Alleen ter zake van de uit gangen -elen en -eren, waarin men tot Sie- genbeek is teruggekeerd, had hij de dubbele e willen bandhaven. Men kan du6 zeg gen, dat do ingevoerde schrijf- ij z is, de schijfwijza-Van G i n- eken. Schrijftaal en spreektaal De drie stellingen van Prof. Huizinga zijn in strekking niet juist en in het geheel niet nieuw. Hij zegt dat de schrijftaal even hoo- ge rechten heeft als de spreektaal. De taalwetenschap heeft de laatste 40 ja ren omgekeerd aangetoond, dat schrijftaal en spreektaal onverbrekelijk verbonden zijn en dat de afstand niet te groot moet worden. Dezelfde orgurnenen werden gehoord bij de invoering van De Vries en Te Winkel. Het ideaal van Prof. Huizinga schijnt te zijn, dat onze taal eenmaal zoover zal zijn als het Fransch en het Engelsch,'waar de uitspraak zoover van de schrijfwijze is afge weken. dat aan hervorming van de spelling nauwelijks ernstig kan worden gedacht. Het Engelsch is inderdaad een voor beeld. Maar het is voorbeeld van wat wij in Nederland moeten vermijden. Hetzelfde geldt van Frankrijk. De schrijfgewoonten van Prof. Huizinga, waarvan hij verhaalt, zijn ongetwijfeld inte ressant. Maar dat zij beslissend zouden moe ten zijn voor de schrijftaal van Nederland, zal hijzelf niet willen volhouden. Evenmin bewijst het feilt, dat Prof. Hui zinga in de nieuwe schrijfwijze niet zonder de weggevallen lettere goed Nederlandsch vermag te schrijven, dait een ander het ook niet kan. De bewijzen voor het tegendeel liggen voor het grijpen, zooals de minister met voorbeelden aantoonde. Gebreken der vereenvoudiging Wat het voorbeeld van het handhaven van Duits naast Pruisisch aangaat, ik kan erkennen, dat het handhaven van de uit- g i s c h, die geschieot ter eere van het aesbhetisch gevoel van Prof. Huizinga en anderen, de rtieuwc methode niet op luistert. Men zou van een Schönheits- fehier kunnen spreken. Wat het gebruik van den genitief der betreft, hierbij zal men zich hebben te rich ten naar het beschaafde taalgebruik. Niet juist is, dat het beschaafde taalgebruik der alleen kent in staande uitdrukkingen. Dat is in de regels niet te vinden. Onjuist is, dat het Nederlandsche episco paat zich heeft laten belezen, om in het ge bed de woorden „Moeder Gods" door „Moe der van God" te doen vervangen. Het gebed is wel zoo veranderd, maar de verandering heeft met de vereenvoudiging niets te maken Prof. Huizinga had gezegd, dat ais hij ka tholiek was, dit voor hem voldoende zou ge weest zijn. om naar een ander land te ver huizen. Dan is het gelukkig voor ons land, aldus de minister, dat Prof. Huizinga niet katholiek is. Niet „wanhopig" en „onoplosbaar" Het vraagstuk van de schrijfwijze is geens- zini „wanhopig en schier onoplosbaar" zoo als Prof. Huizinga had beweerd. Het word aldus genoemd omdat men de geboden oplos sing niet wensevht De moeilijkheden ko men voort uit het verzet van hen, die van het tot dusver gebruikte woordbeeld moei lijk kunnen scheiden. Daarom kan een wij ziging nooit radicaal zijn. Bovendien is elke hervorming altijd be streden met een ojjgestelde consequentie, die zij niet inhield. Men is er gelukkig nooit voor geweken. Prof. Huizinga kent het terrein niet, waarop hij de marschroute aangeeft. Hei-stel van De Vries en Te Winkel was al bij mijn opreden onmogelijk. Al ging de ministerraad thans om, al trok men de Koninklijke be sluiten in, dan nog zou deze gids ons naai de wildernis leiden. Als morgen een ander kwam te zitten op mijn plaats, die niet voor verdere verwildering dc verantwoordelijk heid zou willen dragen, dan zou zijn eerste conclusie zijn: voorschrijven van De Vries en Te Winkel voor het onderwijs zal niet baten. Men kan niet volhouden, dat ik het hem onmogelijk zou hebben gemaakt: het was al onmogelijk, ook voor mij. In. deze twee inaan den is bewezen, dat de bewering, als zou de vereenvoudiging een liefhebberij zijn van ziekelijke school meesters en radicalisten, fan tasie is geweest: in en buiten het onderwijs blijkt de nieuwe methode te worden aan vaard. Er zijn, zoo vervolgt spr., twee standpun ten. Een vereenvoudüger zegt dat de anti these schrijftaal-spreektaal fantasie is; de tegenstander zegt: hoe meer intelligentie het beheereclten van de vorm der schrijftaal naast de spreektaal eischt, des te beter. Hieruit blijkt hoe men hierin een strijd om de democratie heeft kunnen zien: de schrijf wijze binnen of buiten he* bereik van ieder een. Spr. meent, dat het beter is als zij binnen het bereik van iedereen De laatste ronde Dit is de laatste spellingronde. De strij d i6 gewonnen. Het onder w ij s is v e r o ver d. In een belangrijk deel van den publieken dienst is de nieuwe schrijfwijze ingevoerd. In het maatschappelijk leven dringt zij verder door van dag tot dag. Dag bladen hebben haar aanvaard en tallooze periodieken. Dagelijks komt de vereenvoudi ging van de pers. De advertenties in de nieu we schrijfwijze nemen snel toe. Wat wil men nog, nu Plesman met zijn K.L.M., zijn Pelikaan, zijn Uiver, in zijn voornaamste afdeeling, de vliegdienst, ver- ecnvoudiger is gebleken. Nu hij de roem van Nederland in vereenvoudigd Neder landsch weet te vertolken? Nu wij straks Parmentier en de zijnen in vereenvoudigd Nederlandsch gaan huldigen? Nu de man nen van de daad den ballast van e's en o's, ch's en n's hebben over boord gegooid? Niet zoo, maar zo! A Is het millioen schoolkinderen op 17 November hun cent komt brengen, dan ko men de kinderen huldigen de daad, de „Ne derlandse" daad zo n d e r c h. Actieve lezers En de verkiezingen 1935 Van verschillende zijden ontvingen we brieven, waarin er op gewezen werd, dat in het advies van het C.C., in ons blad van 26 October geplaatst, een fout was geslopen. Er was geen rekening gehouden met de wetswijziging van 4 Mei 1933, S. 247. Men is thans ingezetene van provincie en ge meente als men daar één jaar heeft ge woond; in casu sedert 1 Jan. 1934. Intusschen had het bureau van het CC ons reeds een rectificatie gezonden en we veroorloven ons dus daarnaar te verwijzen en (gemakshalve) de vriendelijke en actieve lezers op deze plaats te bedanken. Wanneer straks kiesvereenigingen èn leden, mits gaders de jongeren in onze gelederen, even actief zijn als deze lezers, dan zijn we niet zonder hoop op een bevredigende uitslag. Want men denke er steeds aan: alleen voorlichting, stage voorlichting van het groote publiek kan hier baat brengen. De gelegenheid is er, laat er ook gene genheid zijn bij jong en oud. Prov. Staten van Zuid Holland Het Wegenverslag 1934 Aan het Wegenverslag 1934, dat Ged. Sta- cn hebben overgelegd, is het volgende ont eend: Voor de verbetering van een gedeelte van den weg Ouddorp—Sommelsdijk, nl. den Staakweg tusschen Melissant en Dirksland. zijn de plannen gereed, terwijl opdracht is gegeven de benoodigde gronden te taxeeren. Met de definitieve verbetering van den weg Ouddorp—Goedereede, ook met de weg neming van de hinderlijke bocht bij de Witte Brug dient te worden gewacht, totdat om trent de al- of niet-opheffing van de tram een beslissing is gevallen. Met betrekking tot den weg Nieuw-Beijer- landsche Veer—Spijkenisse kan worden mee gedeeld, dat de polder Hekelingen, die aan vankelijk een bijdrage van 400 per K.M. in de onderhoudskosten van dezen weg had toegezegd, deze toezegging heeft ingetrok ken. Bij de geringe belangstelling van de localiteit voor de verbetering van dezen weg is op een spoedige overneming door de pro vincie niet te rekenen. De besteding van het wegvak Heenweg- 's Gravezande zal nog in dit jaar plaats heb ben. Het ligt in de bedoeling in 1935 ook het vak Westerlee tot en met het Galge- blok te maken. In de plannen voor den weg Zegwaart Boskoop wordt een belangrijke wijziging overwogen. In onderzoek is een nieuw tracé, dat geveer in het verlengde van den weg Hille- gersberg—Kruisweg loopt en nabij het stati on Bleiswijk op den rijksweg 's Gravenhnge- Gouda aansluit. Voornaamste Nieuws. Voor de verkiezingen EEN RECTIFICATIE Het bureau van het CC. schrijft ons: Doordat over het hoofd is gezien een dei- laatste wijzigingen van de Kieswet, sloop in het communiqué ,.eenige inlichtingen mei lie: oog op de verkiezingen van 1935" een Vereischten voor het kiesrecht De Kieswet stelt als voorwaarden voc uitoefening van 't Kiesrecht voor de Tweede Kamer: Art. 1 a. ingezetene des Rijks, te beoor- deelen naar de werkelijke woonjilaats; b. vens Nederlander; en c. de leeftijd Art. 5. Voor het kiesrecht voor de Provin ciale Staten: dezelfde regelen, doch in plaats an ingezetene des Rijks, ingezetene dei- provincie. Art 6. Idem voor de Raad-. dezelfde rege len, doch in plaats van ingezetene des Rijks ïgezetene der gemeente. ingezetenschap. „Ingezetenen" van het Rijk zijn zij, die hun woonplaats in t Rijk hebben en deze gedurende de vooraf gaande achttien maanden (d.i. 18 maanden t-oorafgaande aan de 1ste Januari van het jaar, waarvoor de kiezerslijst geldt, art. 7 Kieswet. 2e lid, dus voor de kiezerslijst-1935 van 1 Juli 1933 af) in het Rijk, of in Neder- landsch-Indië, Suriname, Curacao gehad hebben. Iemand, die dus op 1 Juli 1933 in een onzer overzeesche gewesten woonde en later mits vóór 1 Januari 1935, in Nederland is komen wonen, zou in 1935, indien in dat jaar zulk een verkiezing gehouden werd, kunnen kiezen voor de Tweede Kamer. Ech ter nog niet voor de Prov. Staten of de Ge meenteraad. De Provinciale wet en de Ge meentewet stellen als vereischte voor het ingezetenschap één jaar (geen 18 maan den). Om kiezer voor Staten en Raad te zijn moet men dus van 1 Jan. 1934 af in de be trokken provincie of gemeente gewoond hebben. Voorts moet in de voorwaarde bij lo om bij volmacht te kunnen stemmen de datum 31 October gewijzigd worden in 1 October. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Nieuwe regeeringsmaatregelen voor melkhou- derij. Minder melk wordt gesteund. 150.000 stuks jongvee afgeslacht. Teeltbeper» Het bezoek van Prinses Juliana van Engeland zal 12 a 14 dagen duren. Minister Marchant heeft gisteravond een radio rede gehouden over „De laatste Spellingronde". Blz. 2 Japan bij de Vlootbêsprekingen te Londen. Mac Donald pleit voor eenheid in de binnen- Iandsche politiek. Kingsford Smith op weg van Honoloeloe naar de Ver. Staten. Blz. 3 De Souvereiniteit Gods en de Staatkundige ven houdingen, II, door Prof. Mr. A. Anema. Blz. 7 Dr. Schacht ,de directeur van de Duitsche Rijks bank, heeft te Weimar een rede gehouden over de problemen van de Duitsche import en export. Blz. 9 Het antwoord van de Vereen, van Veeweiders- en -mtsters aan de Minister over de Vee-afslach ting. Nabij Den Bosch heeft een felle boerderijbrand Het Internationale Damtournooi te IJ muiden. De Herclassificatie En de salarissen der ambtenaren Ons werd gevraagd toch wat te schrijven over de aangekondigde herclassificatie. We deden dat al voor enkele dagen. Maar d? plaatsruimte ontbrak en het zetsel bleef staan. Onze bezwaren zeer kort geformuleerd worden blijkbaar ook door bevriende bladen gedeeld. Zoo schreef „Friesch Dagblad" het vol ;ende, dat misschien u>g wel eeni re nadere motiveering behoeft: „Wat ons steeds verwonderd heeft, en alleen uit het tijdelijk karakter, dat men aanvankelijk aan de crisis toeschreef, te verklaren is, is dit, dat de Regeering niof reeds voor lang gekomen is met een nieu we (en veel verlangde!) salarisregeling voor het nieuw aan te stellen per soneel. We zijn van oordeel, dat zulk een rege ling (die jaarlijks meer deed besparen) zon der verzet zou worden aanvaard. We ach ten haar ook billijk. Het oudere personeel toch heeft zich gaandeweg op de hoogcon junctuur ingesteld en draagt vele „vaste lasten", die maar niet zoo gemakkelijk zijn af te schudden, ook al is men wel bereid „naar soberder bestaan" af te dalen. De jongere ambtenaren moeten zich nog „instellen" en kunnen zulke lasten gemak kelijk verlichten, door zich aan te passen. Daar zij in grooten getale gereed staan en moeilijk aan don slag kunnen komen, zou den zij zelfs gaarne bereid zijn, het tijdelijk ontstaande belangrijk verschil in loon-voor- hetzelfde-werk te accepteeren. Met hen toch raakt men niet aan bestaande overeenkom sten. maar maakt men nieuwe condities." En „De Zeeuw". die dit overnam, voegde er aan toe: Het komt ons voor, dat dit, niet voor het eerst gelanceerde denkbeeld, alle aandacht verdient. Met d« verlaging van de salarissen kan toch ook maar niet worden doorgegaan. Door voor nieuw aan te stellen personeel een geheel nieuwe regeling te ontwerpen zou wel ten deele een perspectief-bezuini ging worden verkregen, maar toch een be zuiniging die met groote zekerheid naar het gewensclite doel zou voeren, en die voor de betrokkenen minder moeilijkheden met zich zou brengen. Tevens zou dan kunnen worden getracht de afstand tusschen stad en platteland te verkleinen, door de steden dichter bij het platteland te brengen. NIEUWE REGEERINGS MAATREGELEN Minder melk gesteund Teeltbeperking Afslachting van jong vee. De Minister van Economische Zaken heeft besloten een drietal middelen toe te passen ten behoeve van de zuivel- en vleeschvoorziening. In de eerste plaats zal in de toekomst slechts een gedeelte van de melk worden gesteund, daar mede zal gepaard moeten gaan een verdere teeltbeperking en in de derde plaats afslachting. Verwacht mag wor den dat door den gedeeltelijken melk- titeun bij den boer een sterke drang zal ontstaan om zijn productie te beperken. Er zal dan komen ruimer aanbod van vee; echter zal alleen jong vee door de regeering worden overgenomen. Met name ook in het bizonder vee dat lijdende is aan t.b.c. Verwacht wordt dat op deze wijze 150.000 stuks melkvee opgeruimd zullen kunnen worden, ter wijl voorts voor 1935 opnieuw 50.000 stuks kalveren minder zullen fvorden toegewezen. Aan hen, die niet inleveren, zal men vermoedelijk de verplichting op leggen tot inlevering van 1 of meer kalveren met schetskaart 1934 om in houding van een of meer schetskaarten 1935 inplaats van het aanbieden van ijong vee. Het goede vee kan opnieuw worden ingeblikt Het beschikbaar stel len van versch vleesch stuitte practise!» op groote moeilijkheden. Getracht zal worden ook gehakt beschikbaar te stellen. De heffing op het rundvleesch zal met ingang van 1 November tot 20 op 10 pet worden verlaagd. Evenwel zal de heffing daardoor langer moeten duren en wel inplaats van ongeveer een jaar nog twee jaar. Echter kunnen door de verlaging van de accijns de vleeschprijzcn dalen en het gebruik toenemen. Het bezoek van Prinses Juliana aan Engeland Zal 12 a 14 dagen duren Naar wij vernemen zal het bezoek va*i Prinses Juliana aan Engeland in verband met het huwelijk van Prins George en Prinses Marina, 12 a 14 dagen duren. Prinsese Juliana zal logeeren bij haar nicht, de Gravin van Athlone. Wordt bruinkoolbedrijf Carisborg stopgezet? De directie van de eenige Noderlandsche bruinkool-ontginning Carisborg, zal, indien de door haar noodzakelijk geachte contin- genteeringsmaatregelen uitblijven, binnen zeer korten tijd het bedrijf stopzetten. De mechanisatie der sigaren* industrie Een twintigtal sigarenfabrikanten heeft opnieuw zich tot den minister-president en tot de Ministers van Sociale Zaken, van Financiën 4?n van Economische Zaken ge richt met een adres, waarin de werkloos heid in de sigarenindustrie in verhand wordt gebracht met dc voorgeschreven mechanisatie in dit bedrijf. Genoemde fabrikanten zijn van mecning, dat niet alleen de oprol- en corapleetmachines. doel» ook de bosiesmachines dienen te verdwij nen. Met het van overheidswege verbieden vau de machinale producten zou moeten gepaard gaan het opleggen van een unifor me regeling inzake de .sociale lasten, 7.00- wel yoor het groot- als het klednbediijf,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1