KUNST EN LETTEREN MAANDAG 29 OCTOBER 1934 Het comité „Kerstfeest op Zee'' te Rotterdam is met een De leerlingen van de Nieuwe Schoolvereeniging groote staf bezig 2000 paketten klaar aam 't maken voor te Amsterdam, die geen fraaie stemmen hébben «eelieden drie tijdens de Kerstdagen op zee zullen vertoeven worden in een fluitldassevereenigd en beoefenen dam in ieder geval muziek. Geheel ree voor het het sem' werking J. H. KOK 1894 J November 193 Wie dat 40 jaren lang volhoudt, moet wel lichamelijk èn geestelijk van stevige struc tuur zijn. Nu, wie den jubilaris van 1 No- vemiber wel eens heeft zien ioopen of hóorén spreken, is geen oogenblik in twijfel: hier is een groot quantum levens-energie en arbeids kracht in gestage wisselwerking. Zij staat bij hem in den dienst van een der mooiste idealen: beoefening der cultuur in gebonden heid aan de Schriftuur. Men kan den Kamper uitgever ook onder een anderen gezichtshoek zien. De gewone volgorde is: schrij ver-uitgever. Kok heeft van zijn 40-jarige loopbaan zeker de helft besteed aan de omgekeerde orde: uitgever- 6 oh rij ver. Man van intiatief als weinigen, heeft hij het recht om, de boekerijen van zijn Uitgebreid fonds overziende, te zeggen: Daar is héél wat bij, dat zonder mijn „hint" nim mer het licht had gezien. Dat is de paedagogie voor volwassenen, 40 jaren lang met succes toegepast Kok heeft ons' Christenvolk leeren lezen in dezen san, dat hii zooals hij zich eens uitdrukte hen niet geeft, wat zij graag heb- alleen wat lui denkt, dat goed voor hen is. De editor-censor zoo ge wilt, Sm een wel heel gunstige verhouding. Aan den opzet en den opbouw van dit levensplan heeft Kok precies al zijn krach ten gewijd. Deze uitm de volksziel voorzoover het Christelijk erf betreft, doorspeurde en doorspoorde stad en land, zamelde en keurde, nam aan en wees af, projecteerde en organiseerde, en het geld speelde geen rol. Dat wil zeggen, er ligt in de magazijnen van Kampen menige uitgave, waar geld bij moest. Doch dat deerde het principe niet: „Op mijn /wijze wil ik de Waarheid dienen". Hij he eft haar gediend, 40 jaren lang nu, met onverzettelijke, doelbewuste stre ving naai' het beste in den besten vorm ook het boek als object van schoonheid be trok hij in zijn plan de campagne en dit dienen is gekroond met rijken zegen. Hel beeld van de Chr. boekenpers in ons land heeft zijn hoofdtrekken ontvangen vai 40-jarig streven, dat vooral in de laatste jaren verrast heeft door durf en smaak. Uit hoe bescheiden aanvang is dit alles gegroeid! De jongste uit een predikants gezin met tien kinderen; een schooljongen rondsnuffelende op de boekenmarkt; eep jongste bediende in een boekwinkel met een „salaris" van 75 cent per week; een eerste bediende van f 30 per maand; een filiaalhouder in Kampen, die het eerste jaar al een batig saldo voor z'n baas haalt en dan, in eens, de sprong naar 1 Novem Jjer 1894: zelf begonnen, J. H. KOK A.anvankelijk was de boekverkooper tegelijk antiquair en speelde hij ook al •zichtig uitgevertje. Het begon in 1896 met een brochure van Prof. Bavinck. Eerst werd bij anderen gedrukt, maar al spoedig volgde de aankoop van een drukkerijtje: het eigen beheer was gefundeerd. Wat er op dien grondslag is verrezen? Een kleine kosmos van boeken; stichtelijke theologische, kerkelijke, t populair-w schappelijke, dissertaties, inauguraties, vertalingen. lip zeven jaren geleden warei er de duizend! zijn als de steenen le muren van het uitgeversgebouw te Kampen. dragen t lijke Encyclopaedie, de Bijbelverklaring van Matthew Henry, de nieuwe Bijbelver taling, het oeuvre van Dr. A. Kuyper (een wagonlading reed Kampen binnen toen het fonds van Höveker Wormser was aange kocht); daar zijn de uit illustratief oog punt prachtige uitgaven als „Palestina het land van de Jordaan". enzoovoort, em voort. Of het mogelijk zou zijn, in het werk 40 jaren een bepaald systeem te ontdek ken? Niet gemakkelijk, want daarvoor v~ - het te nauw verbonden aan der tijden v selyalligen loop. Maai* juist dit is systeem: oog en oor als gespitst voor de teekenen der tijden, voor dé groote- gebeur- >en denk alleen maar even aan reeks boeken, in verband met 1834 Kok op de boekenmarkt geworpen. Voor schrijvers en uitgevers behoeft i geen monumenten op te richten; hun wer ken als ze niet ras door den tand des tijds worden weggeknaagd zijn zulke. De jubilaris van 1 November heeft er in over vloed. En als met de prijs van een boek s betaald was, konden we hier sluiten. Maar dan zouden we toch de sfeer van in vierdag waarover, helaas, de schaduw van een nog niet verren rc dag valt miskennen. Immers, in de snelle en breede ontwik keling van het zich van zijn roeping be wust wordende Christelijke volksdeel is de plaats van den uitgever Kok een ?eer be langrijke plaats geworden. Als andersden kenden opmerken dat men bij „de kleine luyden" en bij de socialisten de meeste belezenheid en leeslust aantreft, dan heeft de Kamper jubilaris recht op een g andeel in dezen lof. De schragende kr der Christelijke pers zij brenge dagblad of boek voor de versterking der lev beschouwing en levenshouding, die in de belijdenis van de souvereiniteit Gods verankerd, wordt voor een niet gering deel geput uit het initiatief van mannen Kok. Het is niet en nooit minder dan roeping geweest, welke hem gestuwd heeft op den weg, waarop thans een mijlpaal wordt opgericht Wij scharen ons onder hen, die van heeler harte den jubilaris j lukwenschen mei het bereiken van dit n ment in ongebroken kracht. Er is red te verwachten dat een man, die, hoe- aan het hoofd van een grootbedrijf f zoo ongeveer alles van de interne voorbereidingen in handen houdt tot op dezen dag, nog menig werk op stapel z zetten, afbouwen en de wereld inzenden. „Ik houd koers". Welnu, jubilaris, uw rechte koers licht als sn diep spoor door de cultuuurgeschiedenis in ons volk. God geve u, nog menig jaar hem te volgen. Het hoek is een stille getui ge; bij uw 40-jarigen feestdag past de stilte, aria men het Boek der boeken opslaat leest: „Zoo de Heere het huis niet bouwt, vergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan". Daarom is Uw arbeid niet ijdel geweest! Een schilderij van Rembrandt Bij den kunsthandel D. A. Hoogendijk ei Co., Keizersgracht 640 te Amsterdam, word tot en met 12 November een door deze fii ma aangekochte en alweer naar een buiten- landsch museum verkochte Rembrandt ten toongesteld. Dat de firma alvorens dit schil derij aan den buitenlander te verkoopei niet eerst geprobeerd heeft het in ons land te houden wordt door haar in de ons toe gezonden uitnoodigüng goedgepraat met de De groote vangst en hei spoedig opnieuw uitvaren van de loggers 'maakt het noodzakelijk dat de netten tér plaatse, 'd. w. z. op den kant bij de havensworden gerepareerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5