MAANDAG 29 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2" buitenland KONING LEOPOLD VOOR EEN KRACHTIG LEGER Om de gruwelen van den oorlog te voorkomen Défilé van oud-strijders te Brussel. Uit Brussel: Ongeveer 25.000 oud-strijders zijn Zondag naar Brussel gekomen ter her denking van den ZOsten verjaardag van den slag aan den IJzer. De herdenking bestond uit een defué van oud-strijders en nationale verbonden, voor liet Koninklijk Paleis te Brussel. Op de koninklijke tribune hadden plaats genomen Koning Leopold III, Koningin Astrid, minister-president de Brocqueville én de andere loden der regeering, de voor zitters van Kamer en Senaat, de burge meester van Brussel. Adolf M&x» en vele militaire autoriteiten. In het défilé dat on geveer een uur duurde, werden vele vaan dels o.a. die van den IJzer, die van 1830 en die van het leger van 1934. meegedragen. Tusschen de opmarcheerende oud-stnjders reden auto's met invaliden, oud-stryders van den strijd aan den IJzer- Na afloop van het defile hebben ae voor zitter van de Nationale Vercemging van Oud-Strijders en van de Vriendenkring van Oud-Strijders aan den IJzer een rede uit gesproken, waarin zij de nagedachtenis van Koning Albert huldigden en trouw aan het Belgische vorstenhuis betuigden. Koning Leopold III heeft tenslotte ineen rede dank uitgesproken voor de hulde aan de nagedachtenis van zijn vader, Koning Albert, de veldheer van den IJzer en voor de bewijzen van aanhankelijkheid aan zijn moeder. Koningin Elisabeth en aan Ko ningin Astrjd en hem persoonlijk. Hij deed een beroep op de eenheid van de natie en verklaarde, dat het beste middel om de gruwelen van den oorlog te voorkomen is den oorlog ie keeren. Daartoe is het noodig de een heid te handhaven en te zorgen voor een verdedigingsapparaat, dat eerbied afdwingt. De plannen daartoe, reeds door zijn vader, Koning Albert in 1931 bepleit, zullen thans worden uitge voerd, zoo goed mogelijk voor zoover de geldmiddelen van den staat dat toelaten. Dit is in het groote belang van het land. De Koning besloot zijn toespraak met de verklaring, dat indien wij onze onafhankelijkheid zullen bewaren, wij moeten vertrouwen in eigen kracht en eenheid. De rede, die ook in het Hollandsch ge houden werd. werd door de radio uitgezon den en werd gevolgd door geweldige toe juichingen. Merkwaardig, dat men behalve „Leve de Koning!" ook hoorde roepen het Italiaansche „Evoiva el Réi" De strijd tegen de Kerk in Mexico Nieuwe verscherping ingetreden. Uit Mexico-City: De strijd, tegen de K-K. Kerk in Mexico neemt met den dag scherper ^Sr^celsior" meldt uit Culiacan in de staat Sinaloa, dat de gouverneur daar alle godsdienstoefeningen heeft verboden en den stedelijken autoriteiten opdracht ^eft gege ven de kerken te sluiten. Ook uit Acapulco zjjn berichten ontvangen over een volledig verbod van alle godsdienstoefeningen. In Mexico-City is men zoover nog met ge gaan. Desalniettemin verdrongen zich zater dagmorgen duizenden geloovigen uit alle lagen der bevolking met hun kinderen bij de kathe dralen om de doop en andere sacramenten te laten bedienen, daar men ook in de hoofdstad een sluiten van alle kerken niet onmogelijk acht. Zondagochtend zou door de regeermgs- party en de arbeidende bonden een massa demonstratie voor socialistisch onderwys worden gehouden, waaraan naar schatting 150.000 personen zouden deelnemen. Men vreesde voor botsingen, daar van de Katho lieke groepen der bevolking een tegendemon- stratie werd verwacht. Nader wordt gemeld: President Rodriguez hèeft in tegenwoordigheid van de leden van het kabinet Zondagochtend den voorbymarsch gadegeslagen van meer dan 100.000 arbeiders, ambtenaren, onderwijzers en onderwijzeressen, zoomede van tal van afgevaardigden. De verschillende groepen voerden tal van transparanten mede, waarop niet alleen pro paganda werd gemaakt voor de invoering van de socialistische school, doch ook de invoering van het socialisme werd geëischt. In tal van opschriften werd geëischt te protesteeren tegen de houding der Katholieke geestelijkheid en tegen de reactie. De betooging werd per radio verspreid. Nog wordt medegedeeld: Te Mazatlan zijn alle kerken gesloten. De geestelijken werden in vliegtuigen weggebracht. In de nabijheid van de hoofdstad is bedevaart georganiseerd naar de Guadeloupe- kerk. De autoriteiten hadden daartoe vergun ning gegeven. De geloovigen mochten even wel niet in groote groepen bijeen op straat De gruwelen in Asturië Onmenschelijke wreedheden der revolutionairen. Do Spaansche minister van Openbare Werken, José Maria Cid, die een tocht heeft gemaakt door het opstandige gebied in As turië, heeft verklaard, dat de revolutionai ren daar onmenschelijke wreedheden heb ben begaan. Daar het in verband met de schietpartijen niet mogelijk was zich over straat naar de kerkhoven te begeven, zijn tal van lijken in de tuinen der huizen be graven. Niet minder dan 150 politieagenten ziin verbrand, daar het niet mogelijk was hen te begraven. Alleen al onder de puinhoo pen van het platgeschoten lyceum heeft men tachtig lijken gevonden. Er zijn thans nog slechts enkele groepen opstandelingen die in de bergen gevlucht zijn en van tijd tot tijd nog een aanval doen op de handha vers der orde. Een mislukte wapenzending Volgens een bericht uit Genève heeft de „Tribune de Genève" de volgende bijzonder heden gepubliceerd over de wapenen, wel ke door de Catalaansehe separatisten zijn be steld. De onderhandelingen tusschen de fa briek te Oerlikon en de Catalanen over de levering van 30.000 Zwitsersche geweren met honderd patronen per wapen, zijn ge voerd docr bemiddeling van een advocaat te Barcelona. De opdracht had een waarde van 4.800.000 peseta's of wel ongeveer eeu rnillioen gulden. De koop kwam tot stand en de wapens zouden naar Marseille worden gezonden en vandaar worden verscheept voor rekening van een Zuid-Amerikaansche republiek. Toen kwam er echter een ver traging in de besprekingen, want de Zwit sersche Bondsraad gaf geen uitvoervergun ning wegens den minder nauwkeurigen uit leg. dien men van de levering gaf. De wa pens zijn derhalve te Oerlikon gebleven, Het aandeel der vrijmetselaars aan de ge beurtenissen in Asturië zou steeds duidelij- ner aan het licht komen. Tot de nu toe ge arresteerde revolutionairen zouden voor aanstaande leden van een vrijmetselaars loge behooren. Ook uit de in beslag geno men documenten, die ten deele afkomstig zijn uit Madrid, zou blijken, dat de vrijmet selaars betrokken zijn bij de revolutionaire beweging. De sociaal-democraten en com munisten zouden onder de „geestelijke lei ding" der vrijmetselaars hebben gestaan en de geheele organisatie zou in handen zijn geweest van gemeenschappelijke geheime commissie*. Gil Robles voor energiek Ingrijpen Uit Madrid: Gil Robles, de leider der Ka tholieke Volksactie, de sterkste fractie in het parlement, heeft zich ter gelegenheid van een bezoek aan Barcelona o.m. op de volgende wijze uitgelaten over de door de krijgsraden uitgesproken doodvonnissen: „Indien men toegeeft en zwakte laat heer- schen, zal het aantal dergenen die bestraft zullen moeten worden, nog slechts toene men". Deze woorden worden in zooverre opmer kelijk genoemd, daar zij den wil tot ener giek ingrijpen bij deze in de regeering ver tegenwoordigde partij tot uitdrukking brengt Op de begraafplaatsen te Oviedo zijn van 13 tot 26 October 600 lijken van revolutio nairen gecremeerd, aangezien „geen plaats" .voor teraardebestelling. Kalimin over de Sovjet verkiezingen Uit Moskou: De pers publiceert oen arti kel van den voorzitter van het Centraal Executief Comité der Sovjet-Unie, Kalinin over de beteekenis der komende yerkio- zingen. Kalinin wijst" erop, dat" deze verkie zingen groote politieke beteekenis hebben, aangezien de burgers der Sovjet-Unie zich daardoor over de po litiek van hun regeering kunnen uit spreken. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek verklaarde Kalinin, dat de vrede ern stig bedreigd werd en dat de Sovjet-Unie in haar buitenlandsche politiek elke stap steunde, die den vrede kon verzekeren. Het aantal stemgerechtigden voor de ver kiezingen van het Centrale Sovjet-Congres bedraagt volgens de officieele statistiek on geveer 90 millioen. EEN ONTVOERING IN MEXICO. Een bende van 7 bandieten heeft in den staat Puebla een rijken bezitter van een ranch Juan Sanchez en zijn assistent ont voerd. De politie meent de bende op het spoor te zijn. De twaalfde verjaardag van de marsch naar Rome De plechtigheden ter gelegenheid van den twaalfden verjaardag van den marsch naar Rome zijn Zondagavond beëindigd met de opening van de fascistische revolutionaire tentoonstelling. Mussolini heeft van het Palazzo Vene- tia uit een korte toespraak tot de me nigte gehouden, waarin hij er den nadruk op legde, dat Italië zich in de toekomst niet alleen op sportgebied zal onderscheiden, doch ook op het gebied der sociale gerechtigheid. Uit Florence: Naar aanleiding van den twaalfden verjaardag van den Opmarsch naar Rome heeft hier een fascistische de monstratie plaats gehad, waarbij de nage dachtenis van '37 Florentijnsche fascisten, die voor de fascistische revolutie zijn geval len, werd geëerd. In tegenwoordigheid van Mussolini werden de graven der 37 overge bracht naar de basilisk van het Heilige Kruis, waar ook Macchiavelli, Gallilei en Michelangelo rusten. Mussolini hield een rede, die per radio werd uitgezonden, De Melbourne-race Gregor en Walker te Melbourne Zaterdag te 22.19 A. T. zijn de Nieuw- Zeelanders Mac Gregor en Walker, na een reis van zes dagen en 15 uur te Melbourne geland. De kansen van Melrose Men is te Londen van meening, dat Mel- >se de grootste kansen heeft op den han- dicapprijs voor het kleinste toestel, waar mede aan den luchtrace Londen—Melbourne wordt deelgenomen. Bij heruitzending goed overgekomen De woorden van dank, welke Z.Ecx. min. Colijn tijdens het telefoongesprek met dn bemanning van de „Uiver" richtte tot den Lord Mayor van Al bury en waarin de mi nister zijn erkentelijkheid uitsprak voor diens medewerking, zijn Donderdag niet ied overgekomen. Zaterdag heeft de minister zijn dankwoord opnieuw uitgesproken en dimaal heeft men zijn rede in Austra lië woord voor woord door de radio kunnen volgen. Een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias heeft Anthony Fokker naar zijn mee ning gevraagd over de ramp, die den Pan derjager te Allahabad heeft getroffen. Ik kan in het algemeen d i t zeggen, ant woordde de heer Fokker, dat de Melbourne- race ook al is deze nog niet geëindigd op éclatante wijze heeft aangetoond, dat de marge tusschen succes en catastrophe maar zeer gering is.- Verder is door deze race bewezen, dat een goede bemanning in de eerste plaats noodig heeft een betrouwbaar toestel en betrouwbare motoren. Wat den Panderjager betreft, was het voor een pi loot van de groote kwaliteiten van Geyssen- dorffer een „bad luck" dat hij de beschik king heeft gehad over een vogel met zwak ke pooten. Overigens is bet een onbetwist baar feit, dat jonge vogels het vliegen nog moeten leeren. Maar bovendien: vogels worden geboren, terwijl vliegtuigen worden gebouwd en een lang stadium van ontwik keling noodig hebben. Zij moeten betrouw baar worden gemaakt, zoowel door men- schen als door ervaring! JONES EN WALLER BREKEN SNELHEIDSRECORD. SINGAPORE, 29 OcL (Reuter). Jones en Waller zijn te middernacht (A. T.) naar Allahabad vertrokken op hun terugreis van Melbourne naar Londen. Uit Singapore wordt gemeld, dat de En- gelsche vliegers Jones en Waller op hun te rugvlucht van Melbourne naar Engeland reeds vijf snelheidsrecords hebben gebroken en wel op de trajecten: Melbourne—Charle- ille, Charleville—Port-Darwin, Melbourne— Port-Darwin, Port-DarwinSingapore, Mel bourneSingapore. PITZMAURICE VERTROKKEN. LONDEN, 29 Oct. De Iersche vlieger Fitz- maurice is hedenmorgen 7.34 uur (A.T.) van het vliegveld Lympne vertrokken, om te trachten met zijn Bellanca-machine het record EngelandAustralië van Scott en Black te verbeteren. DE ANDERE DEELNEMERS. Uit Londen: Bij het vertrek van Clon- curry naai' Charleville hebben Hewett en Kay hun De Havilland-machine beschadigd, waardoor zij in Cloncurry zullen worden opgehouden, aangezien de reparatie twee dagen zal duren. Uit Port Danvin: Toen een der beide ne ven Stodart, na de landing, de schroef ven hun „Airspeed" aan het di aaien wilde bren gen, wei'd hij door een blad aan den arm getroffen. Zijn arm werd terstond afgebon- deen en men acht de verwon ling niet van ernstigen aard. FRANKRIJK EN DE POLITIEKE ACTIVITEIT VAN BUITENLANDERS Uit Parijs: Een beschikking van den mi nister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat alle in Frankrijk wonende buitenlanders elke politieke actie hebben na te laten. Zij mogen zich noch in de Fransche politiek mengen, noch op Fransch gebied ageeren tegen de regeering van hun vaderland. GROOTE VERDUISTERINGEN IN SOVJET-RUSLAND. Uit Moskou: De procureur-generaal der Sovjet-Unie Akoelow en de volkscommissa ris van binnenlandsche zaken Balizki heb ben in verband met groote verduisterings zaken nieuwe arrestatiebevelen uitgevaar digd. Desbetreffende processen worden te gen het einde van November te Kiew ge voerd. Men verwacht, dat de gecompromitteerde volkscommissarissen der Oekrainsche repu bliek hun functies ter beschikking van de regeering zullen stellen. Te Charkow zijn eveneens ambtenaren, die bij de onregelma tigheden betrokken zijn, ontslagen en arresteerd. OP WONDERLIJKE WIJZE GERED. Uit Genua: Een 9-jarige jongen, die te Genua op het balkon van zijn op de vierde etage gelegen woning speelde, kwam door onvoorzichtigheid over de ballustrade te vallen. Een voorbijganger, een zekere Augusto Cagliani, zag den jongen vallenen had de tegenwoordigheid van geest met uit gespreide armen toe te loopen en de handig heid, den jongen op zijn armen op te van gen, waardoor deze als door een wonder ongedeerd bleef. JOEGO SLAVISCH VERWIJT TEGEN OOSTENRIJK BELGRADO, 29 Oct. De Joego-Slavische pers had heden een scherpen aanval op Oos tenrijk en verwijt den Weenschen autoriteiten dat zij het onderzoek tegen de, in verband met den aanslag te Weenen gearresteerde perso nen, niet voldoende doelbewust voeren. De verwijten hebben voornamelijk betrek king op het geval van den voormaligen overste Pertsjewitz, tegen wien het onderzoek volgens berichten uit Weenen, niets belastends zon hebben opgeleverd, zoodat hij binnen "enige lagen in vrijheid zal worden gesteld. Uit Londen: Melrose is Zondag uit Port Darwin vertrokken. Hij heeft verklaard bo de „Timor-zee „in slaap te zijn geval- len". Hansen is Zondag uit Singapore naar Ba tavia vertrokken. Wright en Polando zijn Zaterdag te Alla habad aangekomen. HET PETROLEUM-MONOPOLIE IN MANDSJOEKWO Protesten afgewezen INBRAAK IN EEN GOUDSMIDSWINKEL In een goudsmidswinkel in de Kinkerstraat te Amsterdam hebben inbrekers 's nachts een een goede slag geslagen- Zij hebben de straat deur, die toegang geeft tot het bovenhuis, opengemaakt. Door deze opening lieten zy zich zakken en zijn onder den vloer verder ge kropen. Vervolgens hebben zij een plank uit den vloer gebroken en kwamen toen in de keuken van het winkelhuis. Toen zij eenmaal in den goudsmidswinkel waren, hebben zij zich meester gemaakt van een 500-tal gouden gen en een paar armbanden, gezamenlijk ter waarde van een paar duizend gulden. Ver moedelijk zijn zij langs denzelfden weg weer vertrokken. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo heeft de politiek van zijn regeering inzake het petroleummonopolie verdedigd. Hij zeide, dat men geen opmerkingen ter zake van Groot-Brittamiië of Amerika had ontvangen. Mandsjoekwo zou echter elke zinspe ling op het negen-mogendhedenverdrag van de hand moeten wijzen als zijnde volslagen buiten de orde ter zake van dit land, omdat het pas is gevormd nadat het verdrag reeds bestond cn onder geheel veranderde omstandig heden. Mandsjoekwo handhaaft de open deur- politiek, maar de vreemde mogendheden moeten Mandsjoekwo's souvereiniteit in alle zaken van binnenlandsche politiek eerbie digen. Volgens een bericht uit Tokio heeft de Mandsjoerijsohc regeering besloten de aan gekondigde reorganisatiemaatregelen ten uit voer te leggen. Zooals reeds gemeld, beschouwt men in offiriëele kringen te Washington de kwestie van het Mandsjoerijsche oliemonopolie als een voorbeeld van handelsuitsluiting, die mede moet dienen tot versterking van Japans hegemonie in het Verre Oosten. Men wijst erop dat deze kwestie vooraf gaat aan den Japanschen eisch van vlootversterking. De Japansche ver klaring, dat Japan geheel los staat van de beslissingen der instanties in Mandsjoekwo wordt algemeen als een uitvlucht beschouwd. Het Japansche blad „Tsjitsji" merkt in verband hiermee op. dat afgescheiden van de publicatie der protesten van Londen en Washington het niet bestreden kan den, dat voor deze publicatie te midden der vlootbesprekingen en ondanks het zoo duidelijke Japansche antwoord geen onge lukkiger gelegenheid had kunnen worden gekozen. Het Japansche departement van buitenlandsche zaken zal echter zonder twij fel een tegenverklaring afleggen, teneinde te voorkomen, dat deze aangelegenheid de vlootonderhandelingen beinvloedt. In ieder geval ontstaat dit misverstand tengevolge van het feit, dat do groote mogendheden nog steeds den werkelijken toestand in Mandsjoekwo niet begrijpen en aarzelen dit land te erkennen. De mogendheden, die tegenstanders zijn van het erkennen van Mandsjoe kwo, moeten, wanneer hun belangen daar bedreigd- worden onderhandelen met China, aangezien protesten bij Japan aan het verkeerde adres zijn en Japan alleen kan herhalen dat nietss met de aangelegenheid heeft uit te staan. Dergelijke moeilijkheden zijn het noodzakelijk gevolg van niet-er- kenning van Mandsjoekwo. gelijk die mogendheden van den aanvang af hadden moeten weten. Dergelijke inci denten moeten een les zijn voor deze mogendheden waaruit zij wanneer zij verstandig zijn de consequenties zullen trekken. Gemengd Nieuws. ONDER EEN SCHOORSTEENBORD GEDOOD Tengevolge van den hevigen storm is Za terdagavond te Harlingen van een perceel de Voorstraat een schoorsteenbord naar beneden gewaaid. De ruim 30-jarige weduwe Weber werd hierdoor getroffen en is met een zware hoofdwonde naar het ziekenhuis •oerd, waar zü by aankomst bleek te zij'n overleden. LICHAMELIJKE OEFENING DE N.C.V.B.-COMPETITIE Rotterdam: Unicum IZwart Wit I Oud-Beijerland St. Hooger IOranje Wit I 22 Schiedam: HBS IExcelsior I Rotterdam: DVV IOlympla I Rotti .darn: ODS IOdiiveo I Delft: Vit* Rotterdam. -- Rotterdam: Trekvogels IZwaluwen I Rea. Klasse I: Maassluis: Excelsior IIHBS II Rotterdam: KDO IISteeds Hooger II Dordrecht: Oranje Wit IIZwaluwen H Schiedam: WS II—Pro Patrla II Rotterdam: Zwart Wit HUnicum 33 Res. Klasse IJi d. IJ&sel: Centrum IIDV VII Delft: Vitesse II—VVO II Rotterdam: Unicum IIIWIA II Res. Klasse IHa: Rotterdam: Groen Wit IICondors II Permis: PW II—HBS III Rotterdam: Zwaluwen IIITTB II District Zwolle Meppel: MJV II—CSV n DE C.K.B.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag District Zatd-Holland (Noord)» Klasse Illb: Monster: Zeemeeuwen IIjsvogels III Het dunne pültj© geeft den vorigen stand aan BAROMETERSTAND Hoogste stand te Isafjord 772.4. WEERVERWACHTING Meest matige W. tot Z.W. wind, gedeelte lijk bewolkt nog kans op enkele regenbuien, koude nacht, overdag iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De diepe depressiekern, die Zaterdag ten O. van IJsland was gelegen, heeft, zich O.- waarts verplaatst en bevindt zich thans boven Lapland. Zij nam in diepte af en vooral aan haar W. zijde steeg de barometer snel. Dientengevolge werd bij W. wind kou de lucht over IJsland aangevoerd, die zich oo lcverder Z. waarts uitbreidt Daardoor is ook over Groot-Brittannië en ons land de temperatuur lager geworden. De daling van de thermometer over Frankrijk en Duitsch- land moet eerder worden toegeschreven aan nachtelijke uitstraling in het zich aldaar bevindende hooge drukgebied. De depressio beheerscht op het oogemblik het weer over West-Europa nog geheel. Hier en daar waaien nog krachtige winden. Plaatselijk komt nog zwar eregen voor. Over Centraal- Europa, Midden- en Zuid-Frankrijk is het weer rustig. De kans op buitjes blijft bij ruimende winden nog bestaan. De afkoeling is vooral 's nachts te wachten. STORM WAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 28 Oct 9.45 v.m. Attentiesein 0, di. Weest op uw hoede! VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 30 OCTOBER. Van 's avonds 5.04 uur tot 's morgens 6.25 uur WATEBSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Maastricht 40.55 40,70 Venlo Lobïth 9.60 9,75 Nlimegen 7.31 7.46 St Andries 2,12 2.27 Arnhem 7.40 7.53 Vreeswijk Iw 0.76 0,61 Wester voort 7.98 8,11 Deventer 1.93 2,00 Kampen -0.07 -0.05 Eysden 45.85 Grevenblcht 27.64 27.77 Venlo 10.71 10.80 Grave (slnfs) 3.92 3,90 St Andriea 0.77 0.70 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 Heden Vorig Rheinfelden 2.05 2.15 Rreisach 1.13 1.19 K«hl 2.19 2.33 Mnxan 3.62 3.71 Diedesheim 0.32 042 Mannheim 2.37 2.49 Mainz Ringen Caub Ems Coblens Keulen Kiihrort Wesel Emmerik Dusseldorf 0.95 1.01 014 0-24 3.36 1,46 144 1-56 1.11 1*12 1.53 1>65 0.16 0-24 1.12 1.24 0.20 0.20 0.47 0.47 0.69 0.92 0.65 0.65 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Harlingen Den Helder IJmuiden Hoek v. Holl. 0.53 13.34 1.35 14.15 11.55 23.55 8.07 20.34 7.15 19.40 Oct. Hellevoetsl. 7.55 20.23 Willemstad 8.54 21.25 Brouwersh. 7.07 19.35 Zierikzee 7.26 20,01 Wemeldinge 7.56 20.26 Viissingen 6.12 18,51 Terneuzen 6.47 19.24 Hansweert 7.19 19,55 DE ERRES RADIO-FABRIEK Een model-bedrijf Wanneer men eens een bedrijf wil bezich tigen, dat uitmunt door een doeltreffende organisatie en een raffinement van inrich ting, dan moet men eens toegang vragen de fabriek waar de wel algemeen beken- Erres radiotoestellen gefabriceerd wor den, de fabriek van v. d. Heem en Bloemsma tc den Haag. Men heeft wel eens gehoord van de reus achtige vleeschfabrieken, waar machines moeten zijn, waar het levende varken aan de eene kant ingaat en aan de andere zijde als worst er weer uitkomt Hier is het nog beter. Hier gaan de houten planken en ijze ren platen, de beitsen en lakken, de draden enz. rechts de fabriek in en ze komen er als keurige, zuiver afgestemde, nauwkeurig functioneerende toestellen links weer uit. Laten ze dat in de Amerikaansche worst- fabrieken ook eens doen: de onderdeelen er in doen en het varken er uit laten komen. Opbouwen is nog iets anders dan in stuk ken maken. Hier worden de fijnste toestellen (immers Erres-toestellen) als Nederlandsch fabrikaat opgebouwd uit de eenvoudigste onderdee len: hout, ijzer, draad, enz. De grondslag van deze bouw wordt gelegd in het laboratorium en het technisch bu reau, waar alles wordt uitgedacht en uit gekiend Want reken maar, dat vóór een toestel in den handel komt er heel wat geld in zit voor men met het opbouwen kan be ginnen. Dat loopt in de duizenden guldens (we hoorden voor een bepaald toestel noe men: 16 k 17000 gulden). Als we vanaf de aanvoer der ruwe mate rialen de weg door de fabriek maken, zoo als wij dezer dagen deden, dan zien we dat met één slag een stuk staalplaat voorzien wordt van een onnoemelijk aantal gaten van allerlei vorm en grootte, waarin straks de onderdeelen gemonteerd zullen worden Die onderdeelen worden langs een loopen- de band gemaakt. Langs deze band staan de machines, die op vernuftige wijze ver schillende bewerkingen verrichten. Het op stellen der machines langs zoo'n band moet mathematisch juist berekend worden. Het op maat zagen en uitzagen van het hout voor de naar ontwerpen van Otto van Tussenbroek te vervaardigen kasten is al interessant. Precies op maat gezaagd en zoo noodig gebogen, worden ze daarna tot een ruwhouten kast ineengelijmd en getim merd en daarna geschuurd, eerst langs een i riem zonder eind yan schuurpapier, daarni'. nog eens met 'de hand. alles nauwkeurig nagegaan en verzorgd, Despoten met cellu- loselakken, weer afgeschuurd en opgewre ven tot het die onberispelijke glans krijgt, die de Erres kenmerkt. Ook dit gaat langs de band. De spoelen, die het hart van het toestel zijn, zooals de lamp de longen, worden hier ook vervaardigd. Wanneer wij U vertellen, dat de uiterst dunne draad, welke hier op snelloopende wikkelautomaten wordt verwerkt uit 15 haast ragfijne geisoleerde draadjes is samen gesteld (litze), dat die samengestelde dra den een nauwkeurig vastgestelde lengte hebben en een even minutieus aangegeven aantal windingen moeten maken en dat een klein defect in een der enkele draadjes tot afkeuring moet leiden, dan hebt U een klein besef van de zorg welke aan do fabri cage van deze onderdeelen moet worden be steed en van de. scherpe controle, die hiei moet heerschen. Wij telden dan ook niet minder dan tien controle-meetapparaten alle aan de transportband opgesteld en in eigen bedrijf ontworpen en vervaardigd die tegen onnauwkeurigheden moeten wa ken. Afwijkingen van 1/10 in de electri- sche eigenschappen van de spoelen kunnen hier worden geconstateerd. In de montagezaal zien we verschillende loopende banden waaraan voor het meeren- deel meisjes werken, die met bewonderens waardige vingervlugheid elk hun- speciaal werk vervaardigen en daartoe de onderdee len uit een platte bak nemen die in vakken verdeeld voor ieder werkstertje de juiste en het juiste aantal onderdeelen bevat en die vooraf gevuld om een bepaald aantal minu ten op de band gezet worden. Om de even zooveel minuten, 9 a 10, verlaat een toestel geheel gereed de band. Dit einde bereikt het echter niet, voordat het onderweg op diverse plaatsen door ge schoolde technici nauwkeurig is gecontro leerd. Met behulp van kleine eigen zenders, die tegelijk op 12 golflengten tusschen 15 M. en 2000 M. uitzenden met constante energie, zoodat elk toestel zuiver geijkt wordt, wor den de belangrijkste eigenschappen zooals: gevoeligheid, selectiviteit, geluidskwaliteit van ieder apparaat „gemeten". Hierdoor is men zeker, dat ieder apparaat dat de band verlaat gelijk is aan het voorgaande. Even als bij de spoelenfabricage, worden hier de geringste afwijkingen direct geconstateerd en verholpen. Nu nadert het moment, waarop het chas sis zijn behuizing krijgt in het houten kast- je. Wanneer de vereeniging yan deze jeidc deelen plaats gevonden heeft, wordt ieder apparaat met de lampen nogmaals op ont vangst beproefd. Functioneert alles naar behooren, dan volgt na een nog eens grondig oppoetsen de verpakking in de daarvoor bestemde doozen, waarna het toestel .voor verzending ge reed is. Mooi zijn de Erres-toestellen. Zooals we reeds boven meldden zijn ze aesthetisch door Otto van Tussenbroek verzorgd. Ze kenmerken zich door eenvoud, onderhoud vereischen ze niet, een kind kan ze bedie nen. Men kan goed de zelfs dichtbij .liggen de stations er uit houden selectief noemt men dit. De superheterodynes waarvan Erres thans een serie geeft beteekenen een heele veran dering op radiogebied. Superheterodynes hadden bezwaren, die Erres geheel ophief door oordeelkundige opzet en constructie en door de beste onder deelen te gebruiken. Dus is de ontvangst rustig en zonder fluittoon. En de voordeelen van dit systeem zijn niet gering: groote constante selectiviteit, groote gevoeligheid, volmaakte vervormingsvrije automatische regeling van het geluidsvolume en fading- compensatie. Verder nieuws is de bekrachtigde electro- dynamische luidspreker. In haar dure apparaten brengt Erres Ra dio als eerste der Nederlandsche fabrikan ten zichtbare afstemming i' or middel van een neonlamp en tevens een ultra-korte- golfbereik van 20—60 meter. K.Y. 136. Met het brengen van de popu laire Erres-Superheteroijyne K.Y. 136, welke de vervangster is van den succesvollen tweekringer K.Y. 126 van het vorige sei zoen, heeft Er res ongetwij feld een revo- lutionnairen stap gedaan. De ontvangers, die de ver schillende groote firma's tot op heden in de popu laire prijsklas se gebracht hebben, waren op verschillende punten, spe ciaal op het gebied van selectiviteit, min denvaardig vergeleken bij de duurdere types. Bij de K.Y. 136 zijn op het gebied van de selectiviteit en de gevoeligheid de gren zen bereikt, die gesteld worden door de na tuur en de practijk. Verdere opvoering der selectiviteit is onmogelij! zonder de weer- gavekwaliteit ernstig te schaden, terwijl verdere opvoering der gevoeligheid geen zin heeft, aangezien alle statons, welke zich boven het storingsniveau bevinden, ontvan gen worden. K.Y. 137. Het apparaat K.Y. 137 is even eens een superheterodyne, echter in veel luxere uitvoe ring dan do K.Y. 136. In de eerste plaat3 is het appa raat voorzien van zichtbare afstemming. Boven de schaal bevindt zich in het schaalvenster een spleet, waarachter een neonlamp is gemonteerd, die oplicht, wanneer de afstemming van een station genaderd wordt. Is de licht streep zoo lang mogelijk, dan is het sta tion zuiver afgestemd. Dit biedt nu de vol gende voordeelen. Het is niet meer mogelijk een toestel foutief af te stemmen. Er is toch wel niets eenvoudiger dan zoolang to draaien tot het neonlicht zoo lang mogelijk is. Juist bij toestellen met een goede auto matische volumeregeling is dit van het grootste belang, daar kleine fouten in de afstemming aanleiding kunnen geven tot sterke vervorming der muziek. Deze auto matische volumeregeling heeft ook tot ge volg, dat tusschen de stations de storingen naar voren komen. Met behulp van de neon. lamp is het nu mogelijk, het toestel ge luidloos af te stemmen. Met terugge- draaiden volumeregelaar zette men met be hulp van de stat ions scha al het toe stel ruw op het gewenschte station en stem me op het gezicht zuiver bij. Daarna draaie men den volumeregelaar open. Zooals reeds gezegd, is dit toestel ook voorzien van een ultra-korte-golfbereik van 2060 meter. In dit bereik liggen vrijwel alle belangrijke ultra-korte-golf zenders. Buitengewoon interessante uitzendingen zijn in dit gebied hoorbaar, niet alleen van de Europeesche zenders, zooals Rome, Vati- caan, Zeesen, etc. doch ook van de Ameri kaansche en andere overzeesche zenders. Ook uit muzikaal oogpunt is dit apparaat superieur. Een 9 W. eindlamp en een groo te bekrachtigde electro-dynamische luid spreker staan hier borg voor. Ook de andere vijf toestellen zijn tip-top. Na deze beschrijving '/.eggen we niet: Koop een Erres, maar wel; als ge een toe stel wilt koopen, ga dan eerst ook hooren een Erres, een zuiver Nederlandsch fabri kaat met Nederlandsche eigenschappen: eenvoudig, deugdelijk en solide yan gedrag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2