IMmwr geihst Ijr Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ACOBUS ARMINIUS atjomunttntspnts: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten per week0 I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zendi"gƒ450 Bij dagelijksche rending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7«/a et *t afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeslriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5311 MAANDAG 29 OCTOBER 1934 15e Jaargang aifotrtentieprijjtn: Van 1 tot 5 regels k17Vi Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelinget» van 1-5 regels 230 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0*10 NAAR TWEE KANTEN ZIEN De schoolkwestie is thans weer dagelijks aan de orde. Wanneer in eenige raad bezuinigings voorstellen voor het openbaar onderwijs aan de orde komen, dan is de bezorgdheid hij gansch de linkerzijde groot of het bijzonder onderwijs ook wel voldoende bezuinigt en concentreert. .Zoo nu-en dan hoort men reeds zeggen, d^t de Wet van 1920 absoluut niet deugt en spoedig gewijzigd dient te worden. Dat zijn zeer groote woorden, we niet al te veel waarde behoeven te hech ten, maar die toch tot waakzaamheid aan sporen.. Stel, dat de linkerzijde bij machte was een regeeringsmeerderheid en een kabinet te Vermen, dan zou er zeker een poging ge daan worden (van het slagen zijn we nog zoo zeker niet) om een dikke streep door da school-vrijheid te halen. Nog minder beteekent het voortdurende geroep, dat de openbare school het kind van de rekening wordt en dat de bijzondere scholen zelfs niet aan bezuiniging denken. De lezer zegge niet, dat we overdrijven: deze onzin wordt dag op dag verkondigd. Men mag met mr. Terpstra, die vorige week te Emmen sprak, in groote verbazing uitroepen: weet men dan niets van de On derwijswet. Deze stelt de Openbare school als norm; alle goeds, dat haar wedervaart, komt langzaam-aan ook in 't bezit der bij- zondere school; en elke bezuiniging, welke op de eerste toegepast moet worden, drukt automatisch ook op de Bijzondere; al Is' er éenïge tijd van aanpassing, waarvan echter lang niet alle bijzondere scholen ten .volle gebruik maken. We moeten ons dus zoo weinig mogelijk aantrekken van het gebazel der overzijde over bevoorrechte, kleine bijzondere school tjes en de verdrukking van het ^openbaar onderwijs. Dat is allemaal fantasie en le gende. Maar......... dat wil niet zeggen, dat wij nu prat mogen, gaan op onze verworven vrij heid en rechten en behoudens de auto matische bezuiniging verder niets heb ben te doen. Wij zijn van oordeel en vele schoolbestu ren deelen die meening gelukkig, dat wij 'het pogen der regeering zooveel maar moge lijk is, behooren te steunen. Ook met opoffe ring van dingen, welke ons lief zijn. Met eenige beslistheid wordt beweerd: als de bijzondere scholen niet concentreeren, waar ophefing door concentratie mogelijk is, dan zullen ze daartoe gedwongen worden door een Wet: de concentratie komt! Het is mogelijk. Het is ook denkbaar, dat er een wet tot stand komt, welke in direct de vrijheid der bijzondere scholen dermate knauwt en knelt, dat gedwongen concentratie en feitelijke vrijheidsberooving, zooals mr. Terpstra deze omschreef, er het gevolg van is. Wë moeten het echter nog zien gebeuren. En we mogen er zeker van zijn, dat mr. Terpstra, die de onderwijswet kent als wei nigen, zich met de andere voorstanders van het bijzonder onderwijs met alle kracht tegen het weggraven van de hoekpijlers der .vrijheid zal verzetten. De financieele vex-zorging van het onder- Wijs'kan dalen voor alle scholen; bij de principieel e vrijheid houden wc de wacht 'itot het uiterste. Echter moge blijken bij het overleg, dal 'thans gaande is, dat de bijzondere scholen ten volle genegen zijn mee te werken aan elke, ook onverplichte bezuiniging, welke de vrijheid intact laat en de vitale belangen yan het ondenvijs ontziet. Of de financieele voordeelen van elke mo gelijke concentratie zoo heel veel beteeke- nen zullen, moeten we betwijfelen; dat meer samenwerking mogelijk en wenschelijk is, geven we onvoorwaardelijk toe. En daarom zeggen we tot de schoolbesturen: Misschien Ss een wettelijke maatregel, waarmee men dreigt, mogelijk; maarlaat zulk een dwang voor u niet noodig wezen. De financieele zelfstandigheid der gemeenten B. en W. van Amsterdam willen adresseeren B. en W. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, een adres to richten aan de Tweede Kamer, waarin met betrekking tot het wetsontwerp tot wijziging der financieele verhoudingswet het volgen de wordt bepleit: le. De middelen van het Fonds moeten niet worden beperkt. 2e. De bestaande regeling worde in zoo verre gewijzigd, dat meer rekening gehou den wordt met de feitelijke belastingdi-uk, door de uitkeeringen hooger te doen zijn, naar gelang van de belasting-capaciteit een groöter, en lager, naar gelang daarvan een kleiner deel is gebruikt. 3e. In stede van het laatste lid van art. 15 der wet te doen vervallen, worde dit zoo danig gewijzigd, dat de daarin vervatte re geling ook geldt, bij rangschikking in een andere dan de eerste klasse. Met betrekking tot het wetsontwex-p be treffende de kosten van de Werkloosheids- zorg hebben B. en W. yan Amsterdam de ïolgenrïe wenscben; le. de bijdrage van het Rijk aan Werkloosheidsfonds worde niet bij de staats begrooting bepaald, doch on een zeker per centage der uitgaven en wel een zoodanig, dat de beperking van het gemeentelijk be lastinggebied tot geringer proporties kan worden teruggebracht. 2e. de regelen, waarnaar de bijdrage wordt berekend, worden zooveel mogelijk in dc wet en-overigens in een algemeenen maat regel van bestuur opgenomen. 3e. De verdeelingsschaal, welke tot 99 zal moeten loopen, dient erop gericht te zijn dat de zeer zwaar belaste gemeenten een grootere bijdrage ontvangen. Die schaal ware daartoe in de onderste groepen sterk te beperken, terwijl deverüeelingsformule zoodanig ware te wijzigen, dat de bijdrage hooger zij, naar gelang een gioot deel, en lager, naar gelang een kleiner deel van de belastingcapaciteit is gebruikt. B. en W. van Amsterdam zijn blijkens de toelichting op dit ontwerp-adres van oor deel, dat de in bovengenoemde wetsontwer pen vervatte regelen, indien zij ongewijzigd tot wet zouden wórden vei'heven voor het gemeentelijk leven en voor de gemeente- financiën, speciaal de Amsterdamsche, nood lottige gevolgen zouden hebben. HET DIJKSBEHEER OP DE HOEKSCHE WAARD Reorganisatie-voorstellen aan Prov. Staten van Zuid-Holland Ged. Staten van Zuid-Holland schrijven-aan de Staten' ojh. het volgende: Ged. Staten hebben het vraagstuk van d. organisatie yan het dijksbeheer op de Zuid-Hol- landsche eilanden in studie genomen, en hebben, uit hoofde van de overweging, dat zich op het eiland IJsselmonde bijzondere moeilijkheden voordoen als gevolg van de dijkszorg van de gemeente Rotter dam, besloten het eiland De Hoeksche Waard aan het eiland IJsselmonde te doen voorafgaan. De zorg voor de hoofdwaterkeerlng van, het eiland. De Hoeksche Waard berust bij zeven pol ders en twee andere waterschappen. Nadat in .beginsel tot centralisatie van het dijks beheer' op het eiland De Hoeksche Waard besloten was, was de eerste vraag, welke beantwoording vroeg, deze, of de dijkszorg opgedragen zou wor den aan één dan wel aan meer, aan twee, wellicht drie waterschappen. De conseqentie van het doel van de reorganisatie van het dijksbefheer heeft Ged. Staten geleid tot het besluit om de oprichting van één waterschap te bevorderen. Op dit nieuwe wa terschap zal dan overgaan de geheele taak van de tegenwoordige dijkwaterschappen. De Oost-Hoek- sche dijken en de Bosschendijk en de dijkszorg de zeven polders. Tegelijk mét de oprichting het niéuwe waterschap kunnen dus de twee ge noemde dijkswaterschappen opgeheven worden. Dc hoofdwaterkecring De voorgestelde hoofdwaterkeering is in hoofd zaak gelijk aan de tegenwoordige. Als binnendijken merkt het ontwerp- aan die waterkeeringen, welke geacht moeten worden als tweede verdedigingslinie tegen het buitenwater van belang te zijn. Willen zij haar waarde als zoodanig behouden en/of als zoodanig van voldoende betee- kenis worden dan is het noodzakelijk eenerzijds, dat de daartoe .noodzakelijke verbeteringen worden aangebracht. Het ontwerp nu legt aan het waterschap de ver plichting op, te waken tegen elke handeling van weggraven, doorsteken, verlagen of verzwakken van de binnendijken, en, ingeval zoodanige hande ling mocht plaats hebben, tot het herstellen of doen herstellen van den betrokken binnendijk in den vorigen toestand; één en ander, tenzij door het wa terschapsbestuur vergunning tot die handeling is gegeven. Om daarbij den waarborg te vergrooten, dat alleen dan vergunning tot zoodanige handelin gen wordt gegeven, wanneer dat geschieden kan, zonder de veiligheid van het eiland te schaden, is het gewenscht, dat de vergunningen niet dan met instemming van Gedeputeerde Staten verleend worden. Bij de hiervoren bedoelde noodzakelijke verbete ringen denken Ged. Staten niet aan werken van grooten omvang, doch meer aan plaatselijke ver- hoogiogen en verzwaringen. Vordert de veiligheid van het eiland evenwel, dat zoodanige verbeterin gen tot stand komen, dan moet vaststaan,- dat zulks ook zal geschieden. En waar deze werken, dan ten behoeve van de verdediging van het eiland tegen het buitenwater uitgevoerd worden, is het vanzelf sprekend, dat dc kosten komen ten laste van het waterschap, de instelling immers, die bedoelde ver dediging tot roeping heeft Bij de inrichting van de Vereenigde Vergadering hebben Ged. Staten ziah in de eerste plaats voor de vraag gesteld, volgens welk stelsel deze verga dering tot stand moet komen, n.l. door verkiezing of door het ambtshalve lidmaatschap. Bij het eerste dient het eiland in districten verdeeld te worden, elk afgevaardigde een of meer leden; bij het laatste hebben een aantal leden van polderbesturen als zoodanig in de Vereenigde Vergadering zitting. Ged. Staten hebben gemeend het in dc eerste plaats genoemde stelsel te moeten voordragen. Om aan het bezwaar van een te groot aantal leden tegemoet komen, hebben Ged. Staten besloten de polders kleiner dao 500 h.a., in groepen te vereenigen en aan elk der groepen het recht te geven een lid aan te wijzen. Opdat de centralisatie aan haar doel beantwoorde, is het gewenscht, dat het reglement de instelling van een goeden technischen dienst verzekert. Daartoe verdient het mede aanbeveing, dat de leiding van dezen dienst bij een voldoend deskundig persoon kan berusten en dat deze zich geheel aan zijn taak wijdt en kan wijden. Om dit te verwezenlijken is het gewenscht dat de hoofd opzichter niet dan met goedkeuring van Ged. Staten dienst ten behoeve van anderen verricht en dat zijn jaarwedde door hun college bepaald wordt. Ghr. Marine Vereeniging De oprichtingsvergadering. Te Den Helder is een vergadering gehou den ter oprichting van de Christelijke Ma- ï'ine Vereeniging. Na de opening hield de heer Herweijer een inleiding waaiïn hij uitvoerig uiteen zette welke redenen hadden genoopt tot de oprichting van deze Vereeniging en welke moeilijkheden er tu'sschen den Bond van Christelijk Marine Personeel en de Regee ring geweest zijn, voordat na lange bespre kingen en zeer lang wachten eindelijk de Militaire belangenvereeniging tot stand kwam. Voordat nu overgegaan werd tot bespre king der conceptstatuten wordt gelegenheid VEREEN. VOOR VOLKENBOND EN VREDE De problemen van den wapenhandel Spanningen in het Verre Oosten Onder presidium van Prof. Mr. V. H. Rutgers heeft Zaterdag te Den Haag de jaarvergadering van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede plaats gehad. De voorzitter constateerde in zijn openings rede dat over den Volkenbond donkere schaduwen hangen: tot stuiten van de eco nomische ontreddering bleek hij onmach tig; de ontwapeningsconferentie is vastge- loopen; groote staten hebben'hun lidmaat schap opgezegd; in Oost-Azie en in het Chaco-confüct heeft de Bond weinig ver mocht. Echter de beginselen, welke het Volkenbondsverdrag vooropstelt zijn juist Daarom moet een orgaan van samenwer king als dit juist in dezen tijd wórdfen be houden- en- versterkt, Spr. verwelkomde tenslotte den heer Julius Hoste, vice-voorzitter van da Belgische Volksnbondsvereeniging, die als gast aanwezig was Medegedeeld werd, dat prof. Mr. Rut gers met algem&ene stemmen als voor zitter was herkozen; voorts dat de.perio diek aftredende bestuursleden werden hér- kozen en dat in twee vacatures, ontstaan door tusschentijdsch bedanken van luit-gen. P. J. van Munnekrede en Dr. F. M. Wibaut, waren gekozen mej. L P M L o e f f, lid van den gemeenteraad te 's-Gravenhage en de heer W. J. van de Woe s t'ij »n e,. lfd van de ommissie ter bestudeering van het neutralifeitsrecht (ingesteld door de Ver. voor Volkenbond en Vrede). Voorts werd het hoofdbestuur 'uitgebreid met twee leden en werden als zoodanig be noemd Prof. Dr. E. Moresco, oud-vice- president van den Raad van Ned.-Indië, en Dr. J. R oor da, secretaris van het comité voor oorlogsbestrijding van de Ned. Mij. voor Geneeskunde te Haarlem. In de middagvergadering heeft. Prof. Mr. J. H. W. V e r z ij 1 van Utrecht gesproken Embargo op den wapenuïtvoer. Spr. zeide dat het verbod van wapenleve rantie aan oorlogvoerenden vóór den oor log slechts bestond voor particulieren. De staten waren in dat opzicht vrij. Na den wereldoorlog kwam er een belangrijke wij ziging in de principieele opvatting van het volkenrecht, die ook in dit probleem haar invloed deed gelden. Oplossing van inter nationale geschillen door oorlog werd als ongeoorloofd beschouwd. Het Volkenbond»- pact waakt zelfs in vredestijd tegen uit breiding van conflicten De vrijheid om al of niet uit te voeren maakte plaats voor een rechtspolitiek. Ook de vrijheid van leveranties en het neutra- li teitsprincipe zijn in verband daarmede ge wijzigd. De vraag van de houding tegenover oorlogvoerenden is verlegd van eigen sou- vereiniteit naar staten-collectiviteit; de Vol kenbondsleden zijn aan bepaalde plichten gebonden. Een, embargo kan baseeren op art 10 van het Bondsverdi-ag dat handhaving van de politieke integriteit der leden garandeert, maardit artikel, hoewel de hoeksteen van het gebouw zijnde, is in de practijk krachte loos gemaakt. Volledig van kracht is echter nog art, 11, dat den Bond den plicht op legt om in geval van oorlog maatregelen te nemen tot beëindiging. Daaronder kan het embargo worden geickend. Ook is een beroep op art. 16 mogelijk; dit artikel schrijft voor. dat alle staten ver plicht zijn een staat die in een conflict de Bondsbeslissing niet afwacht, doch naar de wapenen grijpt, te dupeeren o.a. door verbreking van alle financieele en oecono- mische relatiën. Maar dit artikel is een te hooge greep gebleken te zijn, en het is door de vele interpretaties en concessies uitgehold. Na deze rede volgde een gedachtenwisse- ling. Ontwapening en Zuidzee- De oud-vice-president van den Raad van Ned.-Indië, Prof. Dr. E. Moresco, heeft een rede gehouden over „Ontwapening en Zuidzeepioblemen", waarbij spr. o.m. be schouwde de positie van Japan, dat voor ziin bevolking en zijn industrie op omlig gende gebieden is aangewezen. China en Rusland zijn daai-bij allereerst betrokken, maar ook Engeland, Amerika, Frankrijk en Nederland. De positie van Japan werd aanmerkelijk versterkt door het bestaande gegeven om lid te worden of zich als dona teur of begunstiger op te géven. Later blij ken zich 46 leden als lid te hebben opgege ven buiten de militairen die als lid van de C. v. M. P. tevens reeds lid zijn van de C. M. V. Bij de nu volgende bespreking der con cept-statuten worden na eenige discussies geschrapt de artikelen waarbij is bepaald, dat de leden der V.C.M.P. automatisch lid moeten zijn van de C.M.V., evenals de daarmede vferband houdende artikelen. Bij de nu volgende hoofdbestuursverkie zing worden gekozen de burgers E. Bos, J. Herweijer, J. de Jong en A. Lever, en de militaii*en C. de Moor, P. van Leei-sum en van Wijngaarden. Bij de daania gehouden stemming voor aanwijzing van den Voorzitter werd als zoodanig gekozen de heer E. Bos, die daar op de leiding der vergadeidng overnam, nadat hem een hartelijk welkom was toe geroepen. De nieuwe voorzitter aanvaardde zijn functie met een toespraak waarin hij wees op onzen Heiland en Verlosser Jezus Christus die ons de kracht voor dit moei lijk werk moet schenken. Nadat nog bij de rondvraag er op ge wezen werd, dat tevens het doel moet zijn te bevoi'deren dat zooveel mogelijk jongens uit Christelijke gezinnen moeten worden overtuigd, dat ze nu zonder bezwaar bij de Marine kunnen dienen, wordt de vergade ring gesloten met dankgebed. Daarna hield het nieuw gekozen hoofd bestuur zijn eerste yergadering. Japarisch-Engelsch verbond. Na den oorlog heeft Amei'ika een verlenging van dit ver bond echter weten te verhinderen. De status quo wordt thans beheerscht door het verdrag van Washington. Als Japan, dat met zijn vlootbeperking geen genoegen neemt, het verdrag opzegt, dreigt er oor logsgevaar tusschen Amerika en Japan. De houding van Nederland in den Paci fic dient te zijn een, zooveel mogelijk stu ren in de richting van afleiding van con flicten. Wij moeten alles doen wat mogelijk is om het betrekken van Indië in eenig internationaal conflict te vermijden. Een van de middelen daai-toe is; te zoi-gen voor 'een krachtige vlootpositic, en bescher ming van de oliehavens. Bij de op deze rede gevolgde gedachten- wisseling zeide mr. dr. Schokking,'dat er bereidheid moet zijn tot grenswijziging, indien die voor een bepaalde natie nood zakelijk is. In elk geval moet, wanneer men het daarover niet eens kan worden, elk gewapend optreden worden afgekeurd. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek stelde de vraag of het Japansche Staats wezen, dat culmineert in de oude Mikado vereering, niet een belemmerende factor i« bij de vi-eedzame oplossing van een expan sie-conflict. Nadat van andere zijden nog enkele op merkingen waren gemaakt, antwoordde prof. Moi'esco, dat het niet altijd opgaat om den aanvaller als schuldige te beschou wen. De druk, die op Japan wordt uitge oefend, werkt er zeker toe mede, zijn natio naliteitsgevoel te versterken en zich nog meer om den Mikado te scharen. Ander zijds is er in den laatsten tijd een sterke arbeidersbeweging in Japan aan het op komen. Ongetwijfeld moet worden getracht de heerschappij van het recht te doen gelden. (Applaus.) Na woorden van dank van den voorzit ter werd de vergadering gesloten. De Kon. Marechaussee defileert! 120-jarig bestaan herdacht! Het wapen der Kon. Marechaussee, her dacht-Zaterdag den dag, waarop het voor 120 jaar werd ingesteld. Als een onderdeel van deze herdenking heeft een afdeeling van ongeveer 250 man te voet en te paard een marsch door Den Haag gemaakt,.gedurende welke voor verschillende autoriteiten werd gedefileerd. Om 10 uur van de Alexander- kazerne vertrokken, arriveei'de de troep met de Kon. Militaire Kapel aan het hoofd, op het Plein. Hier stonden opgesteld de Minis terpresident en.de Ministers van Defensie en Justitie. Voor het gebouw van den Hoogen Raad bevonden zich de leden van dat college en onderscheidene militaire autoriteiten. Vei-der werd nog gedefileerd voor den Commissaris der Koningin in Zuid Holland, den commandant van het veldleger en den chef van den General en staf. De receptie 's Middags heeft in hotel De Wittè Brug een druk bezochte receptie plaats gehad. O.a. verschenen daar luitenant-kolonel Jhr de Jonge van Ellemeet. adjudant van de Koningin ,-dde namens H.M. liet korps geluk wenschte, de Ministers van Justitie en van Defensie, de burgemeester van den Haag, de president, de griffier en een aantal leden an den Hoogen Raad, president en leden an het. Hoog Militair Gerechtshof, de pro cureur-generaal bij het Haagsche Gerechts- if. en verder een groot aantal civiele en .ilitaire autoriteiten. Bloemstukken waren er o.m. van den chef van den generalen staf; van den voorzitter der nationale landstormcommissie; van den commandant van het veldleger; van den dis trictscommandant van de rijksveldwacht; den chef, officieren en reserve-officieren van den. generalen staf; van den inspecteur van de cavalerie; van den K.N.A.C.; van de officieren van den staf van de le artillerie- brigade, het 2e regiment veld-artillerie en de le treinafdeeling, en van de brigade grena diers en jagers. DOODELIJK TRAMONGELUK Zondagochtend is in de Torenstraat te Den Haag nabij de Geest de 42-jarige K. v. A., door eigen onvoorzichtigheid, onder een mo torwagen van lyn 20 geraakt. De man was op slag dood. Het lijk is naar het gemeentezie kenhuis getransporteerd. GESTRAND EN VLOT GEKOMEN Men meldt ons uit Hansweert: Het Duitsche stoomschip „Industrie 12", ge laden met stukgoederen, op weg van Antwer pen naar Duitschland, is op den Oosthavendam geloopen en vast blijven zitten. Met behulp van sleepbooten kwam het vaar tuig, dat geen lekkage opliep, weer vlot. Jongen achter handwagen doodgereden Op den Rijksstraatweg te Wassenaar ter hoogte van huize „De Zuidwijck", is Zaterdagavond om 6 uur ongeveer een treurig ongeluk gebeurd, dal aan den 15-jarigen jongen N. B. uit Rijns burg, het leven heeft gekost. Vermoe delijk door eigen schuld. Omtrent de toedracht van het gebeurde vernamen wij, dat het slachtoffer zich met een handwagen in de richting van Leiden begaf. De wagen was echter niet voorzien van een lantaarn en zelfs een reflector ont brak. Hieruit moet het verklaard worden, dat de automobilist O., afkomstig uit Oegst- geest, die heri achterop reed, aanvankelijk niets opmerkte, en den jongen eerst zag, toen een botsing onvermijdelijk was. De bot sing was buitengewoon hevig, met het ge volg, dat de jongen zwaar gewond werd en ter plaatse spoedig overleed. Zijn lijk i: naar het politiebureau in -de Van Zuylen van Nyenveltstraat ovei-gébracht, terwijl auto eu handwagen in beslag genomen werden voor het politie-onderzoek. De automobilist kwam met den schrik vry Auto- en motor-ongelukken Tal van gewonden Bjj Elburg heeft op den Rijksstraatweg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een personenauto uit Utrecht, waarin personen waren gezeten, kwam in volle vaart uit de richting Nunspeet aangereden. De chauffeui reed, door onbekende oorzaak, eerst tegen het verhoogde betonnen gedeelte van de Goorpoortbrug, waardoor hij de macht over het stuur geheel kwijtraakte en vervol gens tegen een ter plaatse staand zwaar ijzeren hek opreed. Een staaf van dit hek raakte los en drong aan de linkervoorzijde de auto binnen om dwars door de auto heen aan den rechterachterkant er weer uit te komen. Den chauffeur, W. van den Heuvel, werd een arm afgerukt. Mej. H. van Putten, die naast hem zat, be kwam een beenbreuk. Het in de auto geschpven ijzer verbrijzelde het dijbeen van de achter in den wagen zeten heer J. van Maris. De naast de heer Maris gezeten heer J. van Putten, bleef ongedeerd. De drie gewonden zijn overgebracht naar het Ziekenhuis te Zwolle. De toestand van den heer Maris is ernstig De auto heeft zware schade. Te Worrae rv e e r heeft op den Wandel weg een ernstige aanrijding plaats gehad. De 74-jarige H. Fust wilde per rijwiel vanuit een zijstraat den Wandelweg oversteken, toen hy door een personenauto bestuurd door den heer W.,- uit Koog aan de Zaan, ;rd aangen De oude man werd tegen den radiateur van de auto gesmakt Met een ernstige hoofdwonde en een beenbreuk werd de man in zorgwekken- den tóestand naar het Ziekenhuis te Zaandam vervoerd. VERDRONKEN Zondagmiddag werd het 5-jarige dochtertje van de familie Gerritsen te Hasselt door de ouders vei-mist. Men ging in het Zwarte Wa ter dreggen en te omstreeks half negen werd het lijkje van het kind gevonden BOERDERIJ AFGEBRAND Te Nieuw-Vennep is, doordat bij hetauto- genisch lasschen een vonk wegsprong en deze in her korén terecht kwam, brand ont staan op de kapitale boei*dei"ij van den heer P. Endhoven, aan de Zwarteweg. Behalve het woonhuis brandde de geheele boerderij welke dezen zomer nieuw gebouw was, af. BOTSING TUSSCHEN N.S.B.-ERS EN COMMUNISTEN Te Zaandam hebben by het colporteeren met partybladen botsingen plaats gehad tus schen een groep N.S.B.-ers uit Amsterdam en communisten, waarby de politie zich verplicht zag krachtig op te treden. In de Stationstraat en het Rustenburg moest de politie waarschu wingsschoten lossen teneinde de orde te hand haven. Een der communisten uit Zaandijk, die de politie beleedigende uitdrukkingen toevoeg- J- werd in arrest gesteld. Toen.de N.S.B.-ers ^.\r Amsterdam waren teruggekeerd, is do rust hersteld. Ook te Amsterdam hebben botsingen plaats gehad tusschen colporteurs, zoodat de politie moest optreden. Tegen een colportrice werd proces-verbaal opgemaakt. RATTENPLAAG Te Aalsmeer' heeft men last van ratten. Schade wordt aangerecht aan velschillende culturen. W*,N B«SWA vfe QJJE'M QUI NORANT NQi-i |)ÖTW.RUN-T AAT1S AKTiMWt qyi NON AISTIMAVERUNT NUNqyAW SAflS CÜGNOVER.UNT - I 1603-1609 PROFESSOR IN DE THEO'LÜÖ-iE Aan de leidsche universiteit (-9 o o tore r 1.609 traihf e rb ec, raven IN EERBIEDIGE HERINNERING AANGEBRACHT* DOOP. LURUNGtN EN OVD-LtRIUlNCEN VAN HET ^MfNARiUM $ER R EMQN$TR A NTSCHt" BROEDERSCHAP Bij HET i^lRDE EEUMl.kST 28 OKTOBER Bij de herdenking van het 300-ja.riq beslaan van het Seminarium der Remonstranten te Leiden werd in de Pieterskerk een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis van Jacob Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Biz. 1 Dc jaarvergadering van dc Vereen, voor Volken» bond en Vrede is in Den Haag gehouden. B. cn W. van Amsterdam stellen aan de Raad voor aan de Tweede Kamer een adres te zenden inzake de financieele zelfstandigheid der gemeenten. Blz. 3 Mr. H. Bijleveld heeft voor de Vereen, voot Verzekeringswetenschap een referaat gehouden, Blz. 5 Op 1 Nov. a-s. is Het veertig jaar geleden dat d* heer J. H. Kok te Kampen zijn uitgeverszaak begon. De heer W. G. van dc Hulst herdenkt op 10 Nov., dat 25 jaar geleden zijn eerste boek ver» Twee personen verdronken Door auto te water geraakt Hedenmoi-gen omstreeks half negen is een vrachtauto van de N.V. Moorbach'a ti-ansportbedrijf te Uithuizermeeden, welke geladen was met veekoeken, op weg naar Groningen, op 2 K.M. afstand van Bedum, door tot nu toe onbekende oorzaak, vaa den weg gegleden en in het Boterdiep ge raakt. De beide inzittenden van de vracht auto, de 30-jarige gehuwde W. Moorlach, wonende te Uithuizermeeden en zijn knecht, kwamen in het water terecht. Hoewel van alle kanten direct hulp kwam opdagen, mocht men er niet in sla gen de beide personen uit de cabine to be vrijden. Eerst een uur later zijn zij leven loos naar boven gebracht. De lijken zyiï tijdelijk naar een nabijgelegen boerderij vervoerd. Met een ki-aanwagen uit Groningen is de vrachtauto op het droge gebracht De vrachtauto met aanhangwagen was zwaar beladen met veekoeken. Bij het pas- seei-en in een flauwe bocht van den weg, begon de aanhangwagen te slingeren, gleed van den weg en trok het voorste gedeeltd mee in het Boterdiep. De wagen werd bestuurd door den 23- jarigen ongehuwden J. Vos uit Uithuizer meeden. GEHEIMZINNIG GEVAL Op aanwijzing van burgers werd door de politie van Voorschoten, in een leege woning den Veurschen weg aldaar aangehouden een 17-jarige jongeman, volgens opgave ge naamd A. J. G. wonende te 's Gravenhage. Hij erkaarde in verband met een strafmaatregel op Donderdag j.l. de H.B.S- aan het Swee- lincksplein te Den Haag niet te hebben be zocht, doch per geleend rijwiel te zijn wegge reden naar Leiden. Daar heeft hy het rijwiel verkocht voor f3.50 en voor dat geld boeken, kaarsen en eten gekocht. Later is hij naar Voorschoten gekomen en heeft met een boek na forceering ïën ruitje zich toegang verschaft tot een leegstaande woning, alwaar hy bij kaarslicht had gelezen en zich op een bed, gemaakt van tuin vuil had te slapen gelegd. Door de politie wordt de zaak onderzocht en is hy naar Den Haag getransporteerd, om aldaar ter beschik king van de politie te worden gesteld. INBRAAK IN EEN KOFFIEZAAK Te Amsterdam hebben 's nachts dieven zich door opensluiting toegang verschaft in een zaak in koffie en thee aan den Amstel- veenscheweg. Uit het kasregister dat zy open braken, namen zy 75 gulden mee. DOODELIJK TRAP VAN EEN PAARD In het Ziekenhuis te Heerenveen is het 2- jarig dochtertje van Freeling, dat door een paard is getrapt en ernstig verwond was op genomen. Er werd nog operatief ingegrepen, maar dit mocht niet meer baten. Het lonrj jg na eenige uren overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1