DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 TWEEDE BLAD PAG 7 DE WERELDPERS EN DE PRESTATIE VAN DE „UIVER" Frankrijk betreurt het niet te hebben meegedaan. PARIJS, 24 Oct. De prestatie der Engel- sche en Nederlandsche vliegers in de Lon den—Melbourne-race, vindt ook in Fran- sche luchtvaartkringen groote bewondering en waardeering en algemeen betreurt men, dat^ Frankrijk niet aan den wedstrijd heeft „Een vliegend hotel' Do „Mat in" vergelijkt de prestaties var. Scott en Campbell Black bij die van Par- men tiör en Moll en noemt de „Uiver" een toestel, dat met minder snelheid dan de „Cornet", maar met een prachtige regelmaat als postbode dienst doet in Irak, in Perzië en Indië, in Singapore, de Soenda-eilanden en te Port-Darwin en dat als een v 1 i g e n d hotel aan zijn drie passagiers zijn bemanning gelegenheid biedt om com fortabel te slapen in echte bedden, een bad te nemen in een badkuip niet maar zoo'n tobbetje, te koken en thee te drinken. Men weet niet, wat méér te bewonderen, zoo zegt dit blad, de snelheid van Scott en Campbell Black, of de practische regelmaat van Parmentier en Moll. De Engelsche pers vol bewondering Onwillekeurig zal men in ons land ge neigd zijn het enthousiasme over de tocht ,van de Uiver als iets zuiver-Nederlandsch te beschouwen en met onze bekende nuch terheid zal daaraan de conclusie worden vastgeknoopt, dat in de bewondering het chauvinisme ook een rol speelt. Van die gedachte komt men terug, wan neer men leest, wat. de Engelsche pers b.v. zegt over de prestatie van het K.L.M.-vlieg- tuig. Pagina's en pagina's worden in de groote Londensche bladen gewijd aan „de drama tische eindspurt" van de Douglas en de lof voor hetgeen geleverd werd is algemeen. De ochtendbladen brengen voor een deel reeds de tijding, dat de Uiver tweede is gewor den in de race en de Daily Mail is al heel snel met z'n berichtgeving door een radio gram van Thea Rasche te publiceeren, dat gisteravond door haar uit haar hotel te Al- bury is geseind. De Times heeft reeds een beschouwend artikel over de aankomst van de Uiver en zegt: Onze groote rivalen de race schijnt dit te bewijzen zoowel in voorzichtigheid als bekwaamheid, zijn de Hollanders. Er zullen inderdaad heel wat menschen zijn, die zeg gen, dat het merkwaardigste in heel deze merkwaardige affaire de verrichting van 't Hollandsche verkeersvliegtuig is. Op het eerste gezicht doet het denken aan een trekpaard, dat een dag vacantie heeft, ten einde als tweede in de Grand National mee te loopen. Dit is geen juiste vergelijking, omdat de Hollanders zich zoowel op snel heid als comfort hebben toegetegd en bereid zijn geweest een reserve aan machinekracht en andere middelen van veiligheid en ser vice op te offeren, teneinde aan zekerheid te winnen. Hoe dan ook: hier te lande is de tocht van het K.L.M.-vliegtuig naai' Austra lië met bewondering en verrukking gevolgdj en het bericht, dat zij de moeilijkheden, die hen vlak bij het doel zoo plotseling over kwamen zijn te boven gekomen, heeft de grootste voldoening gewekt. De eindconclusie van het blad luidt: Het kan niet anders of de prestatie van Scott en Black moet veel meer menschen voor de luchtvaart warm maken en de prestaties van de Hollanders moet de han delsluchtvaart en ook het passagiersverkeer enorm aanmoedigen. Engelsche handelsluchtvaart bij voorbaat geklopt. De News Chronicle verneemt, dat „de prachtige prestatie van het Hollandsche verkeersvliegtuig in de groote race" spoe dig gevolgd zal worden door een belangrijke versnelling van de dienst Amsterdam Batavia, een dienst van 5Vè dag. In verband hiermede zegt het blad, dat voor de luchtrout© EngelandAustralië, die op 8 December van Londen uit zou aanvan- vangen 14^2 dag noodig is. Later zal dit 121/2 dag worden. In dit plan is de tijd, die toegestaan is om Singapore te bereiken acht dagen. Het zal mogelijk zijn een brief uit Londen via de Hollandsche vlieglijn (d.i. over Amsterdam) te posten en vandaar pei zelfde gelegenheid door te zenden naar Singapore en hem dan vlugger besteld te krijgen dan langs de rechtstreeksche route van Londen naar Singapore. „En" voegt het blad er veelbeteekenend aan toe: „Singapore is een Engel sche bezitting I" De UD a i 1 y E x p r e s" heeft een headline: Hoeden af voor Scott, de Mollis- sons en de vliegende Hollanders en schrijft: Het Hollandsche lijnvliegtuig heeft de snelste vlucht gemaakt, die ooit door een lijnvliegtuig tusschen Europa en Australië gemaakt is. Het kwam te Darwin m 64y2 uur aan. Verleden jaar vloog een lijnvlieg tuig van de Imperial Airways dezelfde route Het had er 2t dagen voor noodig. Het blad drukt er vet bij af: Het Hollandsche vliegtuig heeft dit met ongeveer 18^ dag geslagen. Regelmaat van een spoortrein. De News Chronicle plaatst boven zijn berichtgeving een uitspraak van Scott: „Dutchmen chasing hard after our tail Het blad zegt 0. m.: Tot aan de laatste minuut vóór hun tegenslag heeft de Hollandsche machine gevlogen met de regelmatigheid van een spoortrein, die de mijlen gestadig en ge makkelijk afwerkt. Men heeft het vlieg tuig de bijnaam gegeven van „het vlie gend hotel". D'e Daily Telegraph, het voorname blad der conservatieven, zegt in een hoofd artikel: „Gewoonlijk wedijvert in een snelheids wedstrijd alleen gelijk met gelijk. Hier heeft het gelijke niet slechts gewedijverd met hot gelijke, maar met het ongelijke. Het is als of bij de Henley Regatta (de beroemde En gelsche roei wedstrijd Qed.) „achten" en „scullers" hun gevaarlijkste concurrent in een jol gevonden hebben." Na over de overwinning van Scott en Black te hebben geschreven vervolgt het blad: „Vergelijk hiermee wat Parmentier en Moll gedaan hebben in hun Douglas-vlieg- tuig een verkeersvliegtuig, dat een be manning van vier personen en drie passa giers vervoerde. Deze machine was niet gebouwd om te racen, maar alleen om deel te nemen in de regelmatige luchldienst tusschen Nederland en Nederlandsch- Oost-In dië. Zij was om zoo te zeggen uit de dienst genomen om uit te ko men tegen een race-machine, waan van voor deze speciale gelegenheid de snelheid tot het uiterste was opge voerd. Zij vloog zoo onvermoeid en onverstoorbaar als de „Hound of Heaven", nooit zóó ver achter da „Komeet" aan, dat Scott en Black hun voorsprong in do waagschaal durfden stellen. Welk een contrast tusschen een comfortabele vliegende autobus, waar allen aan boord hun maaltijden en hun slaap konden krij gen volgens program en de wanho pige, uitputtende „struggle for life" in een nauwe cockpitL De conclusie ligt voor de hand; zij is, dat. als een vliegboot met passagiers en mail naar Australië kan vliegen bijna even vlug als een race-machine, de autoriteiten van ons land verplicht zijn te zorgen, dat wij lijn vliegtuigen krijgen, die het ook kunnen doen. Scott en Black vlogen als sportlui. Alle eerl Parmentier en Moll vlogen met hun machine alsof er niets bijzonders aan de hand was. Deze race maakt het opnieuw overwegen van de Engelsche officieele poli tiek ten opzichte van de burgerlijke lucht vaart op de rijksluchtwegen absoluut nood zakelijk. Lyrische ontboezeming van Thea Rasche LONDEN, 24 Oct. De Daily Mail bevat een uitvoerig relaas van de Duitsche vliegster, Thea Rasche, die met de Uiver naar Austra lië is gevlogen, welk relaas uit Albury, waar het toestel de gedwongen tusschen- landing moest maken, werd verzonden „De 3/2 dag tusschen Mildenhall en Mei bourne zijn de grootste gebeurtenis in mijn geheele vliegcarrière. Het is het schitteren de Douglas-toestel, bestuurd door de Neder landsche vliegers Parmentier en Moll, dat mij deze dagen gedragen heeft. Zelfs in den strijd tegen het slechte weer lag het toestel als een vogel in de lucht Het feit, dat het In het toestel rustig is, maakte het mogeiijk gewoon te spreken met mijn mede-passa giers, twee Nederlandsche bankiers". Thea Rasche vertelt verder: daar zij de snige vrouw aan boord was tusschen zes mannen in, had zij, daar zij niet mocht stu- het vrouwelijk werk gedaan, bestaande uit hot opdienen van de sandwiches, thee, Hollandsche gebakjes en koffie. reis was buitengewoon comfortabel, ondanks de hitte en de inspanning. Wij wisten gedurende de geheele vlucht onze positie in de race, dank zij de radio. Het meest interessante moment was te Alla habad, toen wij de Mollisons voorbijgingen, die tengevolge van motordefect opgaven. Scott en Black, op wie wij weinig hadden gerekend, verschenen plotseling. Wij waren echter vaker dan zij gedwongen te landen te tanken, waardoor wij veel tijd op hen verloren. De gevaarlijkste tegenstander ach ter ons was Turner. Ofschoon wij overal enthousiast werden begroet, was de ontvangst te Batavia de har telijkste, daar onze Nederlanders duizenden brieven met groeten van Nederlanders mee brachten. Toen de hitte dikwijls drukkend was, werden wij verkoeld door natte sponsen. Indien wij alle mascottes hadden meege nomen, die ons waren gegeven, zouden wij zeker te zwaar zijn geweest. Zij kwamen over al vandaan, uit Duitschland, Nederland, En geland, Amerika. Ik ben niet bijgeloovig Red.), maar één ding moet ik toegeven: ik had een klein stukje hout meegenomen met het opschrift koper: „Touch wood". Ik hield het hout vast, toen wij over de Timorzee vlogen, wel ke de ondergang voor vele vliegers is. Wij :n over hooge, zwijgende bergen, reus achtige zeeën, woeste streken. Toen ik van een hoogte van duizenden voeten op de we reld keek, wist ik niet; wat ik het meest moest bewonderen: de grootheid en de ma jesteit van de aarde of de wonderen van do menschelijke techniek, welke haar heeft .-erwonnen. Wij vlogen over grenzen zonder het te weten, grenzen, die zoo hevig door verschil lende naties worden betwist Het kan zijn, dat wij vliegers zulke goede vrienden zijn omdat wij geen persoonlijk antagonisme ken- Het laatste uur is het ergste van de ge heele race geweest. Steeds verminderde do benzine-voorraad. Kort voordat wij ons doel Melbourne bereikten op minder dan 200 mijl afstand, moesten wij in den nacht landen en zonden s.o.s.-seinen uit om benzine. Wij doen ons best voldoende te krijgen om de laatste etappe af te leggen. Overigens is alles in orde". Gelukwenschen van Prinses Juliana H. K. H. Prinses Juliana heeft telegrafisch een gelukwensoh aan de bemanning van de Uiver doen toekomen. BINNENLAND. De nieuwe burgemeester van Sprang-Capelle De heer A. Smit benoemd Naar we vernemen is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot burgemeester van Sprang-Capelle, een gemeente van 5000 zie len, de heer A. Smit te Dordrecht De heer Smit werd te Zwijndrecht gebo ren 17 Dec. 1899. Tot zijn 19e jaar bleef hij in de handel werkzaam, maar vanaf dien tijd trad hij in gemeentedienst, en wel bij de gemeente Dordrecht, waar hij sindsdien werkzaam was bij de afdeeling burgerlijke stand, militaire zaken en onderwijs. Bij deze laatste af deeling werd hij 1 Oct. 1.1. benoemd tot adjunct-commies le klas. De nieuwe burgemeester is wat betreft zijn politieke richting anti-revolutionair, en is lid van de Ned. I-Ierv. Kerk. Hij betoonde zich steeds zeer- meelevend op politiek en kerkelijk gebied, en op het terrein van het vereenigingsleven. Zoo is hij hoofdbestuurs lid van de Herv. Geref. Jongelingsbond, lid van het afdelingsbestuur van Zuid-Holland en voorzitter van de ring Dordrecht e. 0. Deze benoeming heeft voor Sprang-Capelle nog bijzondere beteekenis, daar de afgel re den burgemeester, de heer Meyer, die ruim 30 jaar deze functie bekleedde, liberaal was. De nieuwe president van den Havenraad in Danzig Op 22 October heeft, naar ons gemeld wordt, de eerste zitting van den Havenraad van Danzig plaats gehad onder voorzitter schap van den nieuwen president, dr. Neder bragt. In zijn openingswoord zeide de voor zitter, dat hij gaarne den roep om naar Danzig te komen, gevolgd had, in de over tuiging, dat hij daar een werkkring zou vin den, welke veel overeenkomst vertoont met de functie, welke hij tot heden had bekleed. Hij hoopte, dat hij voor de ontwikkeling van de Danziger haven met succes werk zaam zou kunnen zijn, in de overtuiging, dat de gedelegeerden van de Vrije stad Danzig en van de republiek Polen hem naar hun beste krachten zouden steunen. De voorzitter van de delegatie van Danzig in d\n Havenraad en een vertegenwoordiger van de Poolsche delegatie wenschten den president geluk en vestigden er de aan dacht op, dat het mogelijk gebleken was, dat beide regeeringen het over de keus van een nieuwen voorzitter eens werden. Vervolgens werden de hoofdambtenaren in de commercieele en technische directie 1 van de verschillende afdeelingen aan dr. Nederbragt voorgesteld. Schoolnieuws. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd der Eben-Haëzer- school te Zwijndrecht de heer J. K. Koekkoek, le ondervv. aan de Paul- Krugerschool te Rotterdam. Benoemd tot onderwijzeres a. d. Chr. School Vinkenstraat te Zaandam (Hoofd L. Harms Jr.) Mej. P. C. Brand te Krom menie. A. VAN DER DONK f Te Venlo is in den afgeloopen nacht op 65- jarigen leeftijd overleden de heer A", van der Donk, inspecteur bij het L. O. in de inspectie Venlo. De overledene was ridder in de orde van Gregorius den Grooten. CHR. SCHOOLDAG In 't Gebouw voor Chr. Belangen te Arnhem werd Woensdag de derde Chr. Schooldag gehou den voor Arnhem en omstreken. Bij den aanvang memoreerde de heer J. Verwoerd, voorzitter van 't Comité, de „Uiver"-vlucht naar Melbourne, waarop spontaan het „Wilhelmus" werd gezon gen. Vervolgens sprak de heer J Verwoerd een openingswoord, waarna Dr. H. J Hak en wijdings woord sprak, naar aanleiding van een gedeelte van Hand. 4 en voorging in gebed. Hierna sprak Dr S O Los van 's-Gravenhage, over „Gevaren voor de Chr. Scholen in dezen tijd". Spr. sprak achtereenvolgens over administra tieve gevaren en methodische gevaren. Een negen tal personen wisselde met spr. van gedachten. Aan 't einde der vergadering wekte de heer Jan sen, van Beekbergen, op tot steun aan de Prot. school te Gent. Aanwezig waren o.a. de h.h. A. D. P. V. van Löben Seis, eere-lid, Omloo, inspecteur L. O. en Ds. J. Douma. In de namiddagvergadering sprak Ds. R. Dijkstra van Amsterdam, over „Fascisme en Opvoeding", terwijl 's avonds Ds. J. Douma in den bidstond voorging. CONCENTRATIE VAN CHR. SCHOLEN De Schooldag van het Christelijk onderwijs in Arnhem en omstreken in vergadering bijeen op 24 October 1934, gehoord hebbende van de semi-officieele besprekin gen omtrent voorgenomen concentratie van Chr. scholen: spreekt als zijn meening uit dat van den kant van het Chr .onderwijs wèl bereidheid tot overleg dient getoond te worden, doch maant in dezen tot groote voorzichtigheid en trouw, opdat de vruchteo van o: schoolstrijd niet te loor gaan. Een Koninklijk besluit dat niet aansluit bij de wet Het nieuwe Koninklijke besluit betreffen de den toelatingsleeftijd voor de lagere school (28 Aug. 193-4 no. 181) zegt, dat kin deren, die tot een school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, vóór 1 April den leeftijd van zes jaren moeten bereikt hebben, zoo de klasse, waarin zij worden geplaatst, in de eerste helft van het kalen derjaar aanvangt (art. 1). Er zijn scholen, die haar cursus met 1 Mei aanvangen, zij mogen dus de leerlingen alleen aanvaarden, die vóór 1 April 6 jaar geweest zijn.Alle kin deren, die in April jarig zijn, moeten dus wachten tot den volgenden jaarcursus en zijn dan ook alle al zeven jaar geweest, als zij op de schoolbanken mogen plaats nemen. Nu zegt de Leerplichtwet in art. 3 lid 1: De verplichting om, voor zoover aan school onderwijs de voorkeur gegeven wordt, te rgen dat het kind op een lagere school als leerling is ingeschreven, vangt aan uiterlijk, zoodra het den leeftijd van zeven jaar heeft bereikt. De leerverplichting is dus aange vangen; de ouders, die er niet aan voldoen zijn strafbaar en het Toelatingsbesluit laat de kinderen niet toe de school reeds te vol gen. Terecht is er ook reeds op gewezen, dat ;t nieuwe Toelatingsbesluit een ongelijk heid schept, tusschen de scholen, die haar leerjaar in 't eerste half jaar aanvangen en die, welke dit met September doen, zoo deze in dezelfde gemeente liggen. De eerste mag de kinderen opnemen, die tusschen 1 Sept. van het vorige jaar en 1 April van het hui dige jaar zes jaren zijn geworden, bestrijkt dus een zevental maanden, voor de tweede blijven maar over van 1 April tot 1 Sept, dat is vijf maanden. Op een leemte in de redactie van art. 1 wijzen nog de „Mededeelingen van den Schoolraad". Daarin wordt gezegd: „Vol gens het artikel moeten de kinderen voor toelating tot een school met een September- cursus vóór 1 September van het jaar, waar in de toelating geschiedt, zes jaar oud zijn geworden. Wanneer nu op een school, waar van de cursus op 1 Sept 1934 is aangevan gen, op 1 Januari 1935 toelating gevraagd wordt voor een kind, ''at b.v. op 16 Aug. 1935 zes jaar oud zal worden, dan mag dat kind volgens de bepaling, zooals zij thans luidt, ongetwijfeld direct worden toegelaten. Immers het kind wordt inderdaad vóór 1 September van het jaar der toelating zes jaar. Bezuiniging zal dit Toelatingsbesluit ook al niet brengen, wel eenigc toeneming van kosten in de eerstvolgende jaren. Tot nu kwam geen kind beneden de zes jaar op school, nu op de scholen, die met 1 Maart beginnen wel leerlingen, die in deli loop dier maand nog zes moeten worden. DE WANKELE STAATSKRUK Men schrijft ons: In een buitengewone ledenvergadering van de Vereen, voor Gereformeerd School onderwijs te Hoogeveen, kwam aan de orde een voorstel van het Bestuur om twee schoollokalen bij te bouwen, en de bouw kosten daarvoor uit eigen kas to betalen. Voor 2 jaren werd besloten om de bestaande school uit te breiden met vier lokalen. De Gemeenteraad stond de gelden toe en Mi nister en Ged. Staten keurden het plan goed. De gemeenteraad moest echter de gelden leenen, en terwijl deze in zeer moei lijke omstandigheden is gekomen, heeft de Minister geantwoord, dat het plan van geld- leening voor bedoelde bouw niet mag ge schieden. Eigenaardig! Alles in orde! Doch geen geld. Toch is er een groote behoefte aan meerdere lokalen. Eén klasse is reeds geruimen tijd ondergebracht in een lokaal van de Openbare School. Met een groote meerderheid van stemmen werd besloten, om voor eigen rekening twee lokalen te bouwen op een vrij terrein, bezijden de school. De vereeniging behoeft dus niet de dupe te worden van de gesaneerde gemeente. De kosten voor beide lokalen worden geraamd op pl.m. ,f 5000.—. COLLECTIEF HOOREN Naar V. D. uit Londen verneemt, is daar op de medische tentoonstelling in de Royal Horticultural Hall een toestel gedemonstreerd, waarmede het mo gelijk is een klasse van geheel doove kindererf in staat te stellen hun onderwijzer te hooren. Een doos met een microfoon erin wordt op een tafel waarachter de onderwijzer staat, geplaatst. Een aantal draden loopen naar vibrators, die aan de knieën der kinderen zijn bevestigd, of aan de elle bogen, tengevolge waarvan de kinderen het geluid De term „geheel doove kinderen" behoort in dit bericht niet thuis; alleen slechthoorende kinderen kan men op deze wijze bereiken. Examens PROMOTIES GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. tot doctor in de geneeskunde op in Nederland: de e N. Arr roefschrift eer E. Ham ichriften: De zorg' voor moedei Joord-Brabant: de heer P E G vai ;eb. te Den Bosch. ACAD. EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Cand.ex. theologie: de heeren C. C. G. Visser C. Kleinman. Taalkundig doctoraal exa- indologie: de heer J. Burger, nd.-ex. rechten: de heer H. Pos. Doctoraal :cn de heer 43. Hakim. f'HNISOHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Ge _;d prop. ex. electrotechn. ingenieur: J. E 3 Ankersmit te Wamel, M Hekker te Noord- wkerhout, H. T. Hylkema te Giethoorn, P C. jakart°y t8 Uitgeest' Raden Mas Saljo te Djok- GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM: Ge slaagd: cand. ex. wis -en natuurkunde: de hee ren L. P. G. Koning en A Middelbeek. Bevorderd tot arts de heeren: A I de Hulster Oostburg; A J von Mebzsch, Fort de Koek; en movr. H. Voet-v. Mogendorff. Arnhem Geel. voor het le ged. van het artsex.: de heeren C S Wallenburg. Hilversum, en T T P Ferwerda.Kollumerzwaag. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Geal.: doctoraal-ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak Gouda, J. Koe raai ex. rechten, de heer C. S. Kool. APOTHEKERSASSISTENT GRONINGEN. Geslaagd de dames T. Sierd- ema te Oosterwierum en T. van Tlel te Leeu- de heer D. Ril WISKUNDE M.O. WISKUNDE L.O. ■s-GRAVENHAGE. Gesl. de heer J. van Vuu- in, Rotterdam. MACHINISTEN Rechtzaken. :den trad ln de Indi en te Watergraafs- op die op bepaalde aanhield die blijk ba; nedc, da a aanbie ;n deeld. heeft zich derde leeftijd gehoord ikuur heeft bezocht. slag ln het gezicht 3.2 w waren opgewassen. De huid bleef Officier van Justitie achtte de feiter :n. Het doet er niet toe of verdaohte behandeling al of geep geld heeft gevraagd Het gevaarlijke Is dat verd. de menschel ïaar geeft zonder zich op de hoogte te steller an hun kwaal. De handelwijze van verdacht; irlijk. Het publiek 1; optreden de dui] ielite tenslotte Verdachte voerde aan dat de lamp geheel vaarlijk is en voorts, dat de kruider 1.25 zeker niet duur zijn. Elders wordt oor gevraagd. Uitspraak 6 Novemb Damrubriek. 7 pun heeft EerMe kelijk de Om de wereldtitel Een spannend slot avond werd in het Carlton-hoted te partij gespeeld ich om het we- se het slot. De 13 punten en ;eld of men had de- c-nsatie kunnen bele- oen verloor. Reed= stuk achter. Keiler nu toch - Edoch, het kwam anders uit. Het ;k bleek zoo slecht te staan,_da de liekstell in orden toen Raichenbach :rde. Doch vlak hierop ohte: do wereldkampioen eenvoudige slagdreigiiig over het lardoor Keiler bij de damlijn terecht. slechts ten koste van een stuk van :e houden was. Aanvankelijk zag het opwindende lettingen nogal (o.i. ongemoti- crltiek uitlokten, wist Raichenbach het Le heroveren. I11 tusschen hadden maar stukken den strijd overleefd en kostte n spelers niet veel moeite den stand ge- houden en eindigde dus de laatste par- /•oltalllgo bestuur van den officieele huldiging plaats, ten N.D.B., de heer A. v. I inkele woorden, waarbij hij iwezigheid van het Ned. Dambond, de roek, sprak hierbij er in het bijzonder van de match een rijd zelf had een terloop. Hoe de 10e matohpartij ng); 13. 41—37, 6—11 17—21; 18. 44—39, 10—14 foutzet van Zwart, welke echter bij toeval geen ernstig nadeel tengevolge heeft. Wel gaat tijdeflijk een stuk verloren, maar Wit ziet geen kans tot definitieve stukwinst te komen) 19. 31—27. 21X23: 20. 29X18. 13X22; 21. 3430, 25 X34; 22. 39X10, 914; 23. 10X19, 410: 24. 40. —34 (Ook 35—30 kwam in aanmerking) 24 3—9; 25. 43—39. 1218; 26. 4944, 7—12; 27. 4136 (De oud-wereldkampioen, de heer B. Springer, gaf hier aam: 45—40, om na zwart 20—25 met 33—29 te vervolgen. Doch zwart speelt: 9—14, wit 29—33, zw. 18X29. wit 34X23, zw. 2530, wit 35X24, zw. 1420 en heeft het stuk terug. Misschien is er toch nog wel w te vinden maar voor het bord kan dit alles oa mogelijk berekend worden. De door wit gek- zen voortzetting was eveneens veelbelovend 2717; 28. 37—31. 1217: 29. 42—37. 7— 12; 30. 37—32, 2025; 31. 3127, 22X31; 32. 36 X 27 ("V7|t heeft ingezien, dat het niet te hou den is en zorgt nu. dat de oVerblijvende stan< tenminste behoorlijk isj) 32914; 33. 33— 28, 14X23; 34. 28X19, 2—7: 35. 3933. 18—22 36. 27X18, 12X14; 37. 3227, 8—13; 38. 33—28 7—12; 39. 44—39 (Wit heeft het zeer te kwaat met de lclok. Desondanks wee thij tal van drei gingen in te vlechten) 391218; 40. 39— 33, 17—21; 41. 38—32, 14—19; 42. 45—40. 10—14; 43. 3429. 14—20: 44. 4034. 20—24; 45. 29X20 15X24; 46. 34—29, 24—30; 47. 35—24. 19X30; 48. 28—23, 3035; 49. 23X12. 1318; 50. 12X23 ECONOMIE EN FINANCIEN C.V. WM H. MULLER CO Vergadering van 6 cum. winstd. prei. aandeelhouders neemt ri structievoorstellen aan. Onder presidium van den heer Walrave Boissevain, voorzitter van dien Raad Advies, werd hedenmorgen 10 uur in het Notarishuis te Rotterdam de tweede verga dering gehouden ven 6 cum. winstd. aan- deelen van de C.V. Wm H. Muller Co, wijl in de eerete vergadering op 10 Oct. jl. het vei'eischite kapitaal niet aanwezig was Aan de orde van de behandeling waren de bekende reconstruotievoorstellen, gepu bliceerd in ons blad van 24 Sept. jl. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat vertegenwoordigd zijn 4054 aandeelen. Van den heer W. Doorn te Dordrecht is een amendement ingekomen op het reorganisatievoorstel in den zin als door hem in de eerste aandeelhoudersverga dering is uiteengezet. I)it amendement luidt als volgt: „Houders van 6 cum. pref. winstd. aandeelen kennen aan de C.V. het reoht toe om bij eventueel e winstdeeling de tegenwoordige óbligatiehouders voorrang te verleenen". De Voorzitter deelt mede, dat over dit amendement in de vorige vergadering ge noeg is gediscussieerd en geeft het onmid dellijk in stemming. Met nagenoeg algemeen© stemmen wordit het amendement verworpen. Vervolgens worden de reconstructievoor- stellen in stemming gebracht en met 4025 stemmen voor, 26 blanco en 0 tegen aan genomen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. De re construct! ©voorstellen zijn thans door alle betrokkenen aangenomen en dus definitief van kracht geworden. BNEVELD, 25 Oct. Eieren. Wangevoel d. 690.000 stuks. Prijs I 55.85 per 100 st. han del; flauwer. AMSTERDAM, 25 October Aardappelen, Vanvoer 526.600 kg. Drentche eigenh. 1,50; Ypolder bevelanders f 2," f 3.20—3.40; Zt —3.70 Zee jlandi f 3—3.2 DELFT, 2ó Oct. B o 3.10; Ypolder au wen f 3.50 f 3.403 70, Zeeuw- f 3 40—3.60. Zeeuwsche ne- i totaal: alles per pond f 3— GOUDA, 25 Oct. V e e.^ Aangevoei •vend mét 2 pet korting; 306 ma 14—22; 607 biggen f7—9; zwaar runderenf 120—180; 69 nucht. k 28 bokken of geilen f 3—6 alles per stuk. Handel sti^ng-evoerd 386_ partijen. Prijzen: le Eieren. Aangevoerd: 54.500 stuks kipeleren 00 istuk's, Handel matig Coop. Zuid-Holl. Eierveiling. Aanvoer 48.800 ipeieren. Prijzen: 56-58 kg f4.805; 58-60 kg f 55.10; 60-62 kg f5.105.2f /IJK a a RIJN, Goentenveiling Bloemkool 9.20—13 50 en 2.103._90< peej ..gPfr2.30—2^! ■uk s. 1.50 alles p 100 Oct, LEIDEN, 25 Oct Groen 0,501,30, kroten 6090, 5.70. bloemkool 6.50—16 eiling. Andijvie nkommers 1.00— in 1.507.50, roode 1 3.20—6.30. groene kool 1.20—2 50. china kool 1—3.30. meloenen 14, pieterselie 3060. prei 1.10—2.20. radtia 30—1,10. kropsla 501.90. selderie 30—80 bleekselderle 1523; knolselderie 1.202.80, wortelen 1.50—6 kroten 70—1.50. ld gekookt 3 6, snijboonen 1236, stokbonnen 9—37, pronkboonen 711 stamboonen 821; witlof 6—24, boerenkool 24, postelein 7—13: spina zie 219 tomaten A 4,8012.60; 13 6.2014; C 2,40—6 20: CC 2.203.60 uien 12.60 wortelen LEIDEN. 25 Oct. Melkveiling. Consumptie-* melk le klas f 6, 2e klas f 5.75 3e klas f 5.50', Voor overmelk nog geen prijs vastgesteld, zal door arbitrage worden geregeld. Wal f 4.90—5.10 IJMUIDEN, 25 October. Heden waren aan de afslag 7 Stoomtrawlers, 1 Motorlogger 2 Vlaardlngsche beugers, 1 Deensche kotter 1' Eng. drifters. De Stoomtrawlers besoitden: RO 53 Dirkje (495 manden) f 2920; IJM 48 Ewald (600 man den) f 3150; IJM 90 Zwaluw (150 manden)! f 1420; IJM 27 Zwarte Zee (85 manden) f 1450 IJM 27 Vios (75 mand»n) f 1500; IJM 78 IJsel mond (300 mandenT f |.'40, IJM 103 Dolfijn (80 manden) f 1360. De Motorlogger KW 35 besomde f 910 De Vlaardingsche beugers ibesomden: VL 73 f 255: VL 203 f 230. De Deensche kotter E 541 besomde f 890. De Haringloggerg besomden: SC.H 342 f 170 SCH 190 f 330; KW 173 f 480 en KW 45 f 78. De Engelsche drifters besomden: TH 479 f 1.25—0.75; heilbot 90—70 c per kg; li 0.60 vleet fl.81; koolvisch 789 rog f 1312.50 per 20 stuks; kabeljt 25 kg; griet f30—18; kl echol f 18—5.20 ischar f8—7; bot f 6.50 j kl poon f 5.70—1.80; gr. gullen f158; kl gullen f93.50; wijting f5—- 0.75; gT schelv f2215; gr midd schelv f22—' 13; kl m id f 1810.50; kl id f 13.504.80: ma kreel f 5.30—0.40; haring f 1.8-D—0.40 per 60 kg. MAIS: November 65%; Januari 70%; Maart: 74%; Mei 70% TARWE: November 3.20; Januari 3.42%; Mrt 3.55 B; Mei 3.65 BUITENLANDSCHE GRANEN (Bericht van denmakeiaar A. Makkreel) Stemming: prijshoudend TARWE; 80 kg Hongaarsohe di'5p f5; 80 kg Baruaso disp f5; 79 kg Laplata disp f4.90; Inlandche B di'sp f5.80 ROGGE: 75-76 kg Duitsche disp f5.05; Hon- gaarsche disp f'5.05Inlandsche disp f4.90; Bahla Blanca dip f 5.30 GERST: 65-66 kg Laplata disp f124. Idem aangekomen f123; 69-70 kg Laplata disp f125 aangek f124; Canada 3 disp f123; Perzische dag. verwacht f112 HAVER: Laplata disp f6.50; Donau disp 6.50 Russische di'3o f6.75; Chili disp f7 MAISLaplata disp f100; idem aangek, f99; idem stoom end f 100; idem Cinquantine disp £106; Donau/Galfox aangek, f102 VEEVOELERKOEKEN. (Medegedeeld door A K'.ewit, Makelaar en Expert) LIJNKOEKEN: N Amer. loco f 6.95; stoo- mend f 7; Oct-Dec. f 7.05; N.A. Zaad S.W.C, loco f 7.75; S.K La Plata zaad loco f 6.95; In landsche loco f 6.70, Oc.-Dec. f 6.75. Jan.-April f 6.75; Bombay loco f 7.26. LIJNZAADSCHILFERS: Inlandsche loco f 7 29, Oct.-Dec. f 7.20. Jan. Maart f 7.10; Bom bay loco f 7; Oct.-Dec. f 7.15. N. Amerik. SWC loco f 7.10; id. N.A. zaad loco f 7.75 GRONDNQOTKOEKENZwijndrecht loco f 6.50; Oct.-Dec. f 6.50; Fransche Lesieur extra blanc loco ln balen f 7.65; ld. id. gris blanc loco f 6 75; id. Coromandel Nov.-Dec afl. cif Rotterdam f 4.65; La Plata stoomena f 6.40. GRONDNOOTSCHILFERS: extra light loco f 6.30. id. kl. balen loco f 6.40. Light 58 pet. loco f 6.20. Id 60 pet f 6,25; Inlandsche loco COCOSKOEKEN: Zwijndrecht loco f 6.25: Ja va incl. bin. loco f 6.50, Nov.-Dec. afl. cif Rot- terdam-A'dam f 4 85; Olvado incl bin. loco f 6,50; Manilla S.K. incl. bin. loco f 6.90; Straits Oct-Nov afl bv R'dam f 6 PALMPITKOEKENZwijndrecht loco f 5.253 SES AMKOEKENSoedaneesche- Oct.-Nov, afl. b/v Rotterdam f 6 25. SOYASCHROOT: Zwijndrecht loco f 6. Oct- Dec. f 6: Mandchurysch loco, stoomend f 6.35r1 idem Meel loco f 5.75; Inlandsche koeken Nov, ld Schilfers loco f 5.60 Oct.-Dec. GRONDNOOTSCHROOT EN MEEL: Frf ixtra blanc Nov. Dec. afl. elf R'dam f 5.25. Alles per 100 kg. boordvrij voor fabrieken- ipslagplaatsen en gedeeltelijk tweede hands. Aan het bureau van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U mij in te als kwartaal abonné op Uw blad met gratis toezending van de blader tot 1 November a.s., alsmede de verschenen nummers der loopende artikelen-reeksen. Doorhalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7