Alg. Nederl. Zendingsconferentie Nuttie's Vader DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 Ochtendziting van Woensdag D'e laatste conferentiedag, gisteren in het Koloniaal Instituut te Amsterdam gehou den, stond weder onder leiding van Prof. Dr. P. Schol ten. Evenals den vorigen dag ging ook nu een korte wijdingsdienst aan de werkzaam heden der Conferentie vooraf, waarna als eerste referent optrad Dr. W. A. Visser 't Hooft, algemeen secretaris van de We reldfederatie van Christenstudenten te Ge- nève, met het onderwerp. Jeugdwerk in het Oosten. Spr. zette uiteen, dat dit jeugdwerk met die relatief kleine groep jeugd heeft te doen, die het leven der onbewogen, zichzelf ge lijkblijvende volksmassa's achter zich ge laten heeft en op de een of andere wijze in beweging gekomen is. Deze jeugd is ont worteld en losbandig, verkeert daardoor ïri groote innerlijko onzekerheid ten opzichte van alle vragen van moraal of levens beschouwing. Voor deze „bewogen" jeugd heeft de j,godsdienst" meestal afgedaan. In dit ver band is het merkwaardig, dat Javaharlah Nehru, die tegen alle godsdienst strijden wil, „de afgod van Jong-Indië" genoemd wordt en onder de jongeren zeker grooteren aanhang heeft dan Gandhi. w De Christelijke jeugd in het Oosten kan niet los gedacht worden van dezen achter grond. Kwantitatief is het maar een kleine groep. Haar gevechtswaarde is bovendien nog beperkt door het feit, dat ze veelal als een vreemd clement in het volksleven aan- gc ien wordt en daarop reageert met een gevoel van eigen minderwaardigheid. En toch er is een bewust Christelijke jeugdbeweging in het Oosten, die juist om dat zij zoovele sterke spanningen te verdra gen heeft, in ernst en trouw niet onderdoet ,voor haar zuster-bewegingen in het Westen. Zij maakt het de Zending niet altijd gemak kei ijk, daar zij soms wat al te snel op eigen beenen wil staan. Maar zij geeft tegelijker tijd aan de jonge Oostersche kerken haar 'toekomstige leiders. Het Christelijk jeugdwerk in het Oosten heeft zich langs twee lijnen ontwikkeld: de institutioneele, in den breede werkende me thode der Amerikanen, in het bizonder in China, en de zeer individueele, in de diepte werkende methode der continentale zending Het is echter wel duidelijk geworden, dat het leidersprobleem alleen langs den twee den weg opgelost kan worden. Noodig is, besloot spr., dat de Zending de 'Christelijke jeugdbeweging loslaat, doch niet alleen laat. Zij moet haar eigen wegen (vinden, doch niet alleen laat. Zij moet haar (vinden, doch zal daarbij raad en hulp van de Zending nog langen tijd niet ontberen kunnen. Dr. IC J. B r o u w e r, Zendingsdirector te 5t, sprak hierna over: D'e volgende stellingen werden door spr. Eoegelicht: I. De Zending als prediking Van het Evangelie van het Koninkrijk Gods aan de Solken, die deze boodschap nog niet kennen, of nog niet aanvaard hebben, kan zich niet onthouden van bemoeiing met het economische en so ciale leven dezer .volken omdat: a. deze boodschap niet slechts de ziel der menschen be treft, maar hun gam scha menschelijke bestaan; b. ook de ordening van dit sociaal-eco nomisch leven op geestelijke beginselen moet berusten; c. de mogelijkheid van strekking en In standhouding van kerkelijk leven ten nauwste met dit sociaal-economische leven Verband houdt. II. De Zending heeft geen aanleiding de invoering van zulke bedrijven onder Ooster sche volken toe te juichen, nog minder die te bevorderen, die van Westersche beginse len uitgaan en voor. LWestersche markten werken, daar deze: a. de sociale en economische Verhoudin gen der inheemsche bevolking verstoren en dat temeer naar mate deze meer yan pri mitieven aard is; b. die bevolking in de conjunctfturschom Inelingen der westersche wereld betrekken; c. voor den religieus-zedelijken toestand Ber bevolking slechte gevolgen hebben. III. Zooals de Zending streeft naar in heemsche vormen van het geestelijk en kerkelijk leven, zal zij ook moeten streven naar bevestiging van bestaande, of ontwik keling van nieuwe sociaal-economische vor men, verhoudingen en instellingen in de inheemsche wereld, die genoemde schaden niet meebrengen, maar die tevens den eco- nomischen grondslag kunnen .vormen yoor inheemsch kerkelijk leven. IV. De taak der Zending op sociaal-eco komisch gebied is niet de taak der Zendo lingen; voor haar vervulling moet de Zen ding bizonder daartoe voorbereide zendings arbeiders aanwijzen. Op deze beide referaten volgde eenige gedachten wisseling. MIDDAGZITTING WOENSDAG Zendings- Ter inleiding besprak hij het verschil tus- solien propaganda en Zending. Onder pro paganda wordt verstaan, dat men een an der wil maken tot wat men zelf reeds is. Onder Zending wordt verstaan, dat men een ander wil helpen om zich zelf te leeren ken nen cn bewust te worden van eigen bestem ming. Achter de methode, die men volgt, schuilt een motief. Al heeft Gandhi tegen de zendelingen al-s zoodanig geen bezwaar, wel heeft hij dit zeer bepaaldelijk tegen hun Boodschap, voorzoover deze een uitsluitend karakter heeft. Hoe is thans de verhouding tusschen Kerk en Zending? Is de Zending een nood zakelijk verlengstuk van de Kerk? Of is mis schien alles, wat de Keik doet. in den grond der zaak Zending? Is er alleen Zending bui ten de Kerk of evenzeer in de Kerk? Spr. zou wenschen, dat Kerk en inwendige Zen ding zich richten op degenen, die reeds tot een georganiseerde Kerk behooren of be hoord hebben en dat de uitwendige Zen ding zich richt tot degenen, die nog niet tot een georganiseerde Kerk behooren of be hoord hebben. In- en uitwendige zending zijn twee takken van denzelfden boom, van de Kerk. Het is noodig eigen Gemeente te zien als een deel van de algemeen e Kerk. De gezamenlijke Kerk en de plaatselijke Ge meente, als geheel en afzonderlijk, hebben een taak; de gezamenlijke zendingscorpora ties en elke corporatie eveneens. Nu een heroriëntatie over de geheele linie gevraagd wordt., is dat een werk, dat de corporaties niet aan kunnen, noch in princi pieel, noch in intellectueel, noch in geeste lijk opzicht. Toch gaan zij en de zendelin gen door. Verschillende motieven drijven daartoe. 1-Iet voornaamste blijft: God wil het! Slechts één methode is goed, die bui ten onze beoordeeling valt: Gods wijze van De verste volken worden thans uit hun isolement gehaald. Wat blijft er over van de religies der wereld? Wa.t van de Ker ken? Waarom zouden dan niet allen doen, zoodat ook hier, als in Engeland, de Zending een nationale zaak kan ilvëeten? De Zending verdient aller steun. Op dit referaat volgde geen discussie, waarna de conferentie door den voorzitter met een kort woord en dankzegging werd Jeugddienst 's Avonds is nog een Zendingsavond jongeren belegd! in de Luthersohe kerk op het Spui. In dezen dienst hebben gesproken dr B. A. Knoppers, dr W. A. Visser 't HO oft dr W. A P. Smit en ds P. J. van Bruggen. Muziek en zang luisterden deze slotbijeen komst op. Gemengd Nieuws. DOODELIJKE VAL Het ruim éénjarige kind van die familie S. aan de Schutterhofstraat. te Middelburg is van de zoldertrap gevallen en aan de ge volgen daarvan overleden. GEWELDIGE BRAND TE 'S-GRAVENZANDE Loodsen met landbouwwerktuigen in vlammen opgegaan Een groote brand, die den nabhtelljken hemel in het Westlaod eenigen tijd rood kleurde, heeft Woensdagavond een gedeelte van de groote loodsen der fa. C. Brinkman oabij het Marktplein te 's-Gravenzande in de asoh gelegd. Een van de omwonenden zag om rulan 10 uur, uit een loods, staande achter het woon huis met winkelbedrijf en daarachter gelegen opslagplaatsen, rook én vlammen opstijgen. Snel werd de brandweer gewaarschuwd, doch het alanneeringssysteem der brand weer maakte dat na plm. een kwartier de motorspuit op het terrein arriveerde. Toen moest echter nog plm. 250 M. slang worden uitgelegd, om het water naar de brandende gebouwen te voeren, daar de spuit aan het Vaartplein moest worden opgesteld. Ook dit vorderde nogal tijd, zoodat in dien tussahen- tijd de brand sterk in omvang was toegeno- Zlj woedde eerst het zwaartst in de achterste loods, die een oppervlakte van 30 x 10 M. be sloeg. De loods was gevuld met plm. 25 diverse land- en tuinbouwmachines, zooals tomatensorteer- etc. Verder was er 6 ton verpakkingspapier opgeslagen, een aantal wasohmachines, kruiwagens etc. Er bevonden zich daar ook 3 vrachtauto s en een personenauto. Dit alles stond weldra in lichter laaie en hoog sloegen de vlammen op en knalden bij tijden de diverse vaten die naast de loods wa ren opgeslagen. De loods was opgetrokken uit ge golfd plaatijzer en na plm. een uur stortte het brandende gevaarte ineen. De brand sloeg verder over naar een steenen opslagplaats, die voor de loods was gelegen. Ook deze opslagplaats werd met den inhoud een prooi der vlammen. De brandweerlieden hielden hier evenwel kranig stand, ten spijt van de zware rook wolken en enorme hitte. Door dit doortastend op treden wist de brandweer te voorkomen, dat het vuur meer naar voren opdrong en dus ook de dere pakhuizen, woonhuis en winkel in vlammen zouden opgaan. Na ruim een uur werken kon worden gezegd dat men het vuur meester was. Daarna begon echter de nablusschiog, die een groot gedeelte van den nacht vorderde. In een aangrenzende opslagplaats was nog plm. 5 ton houtwol opgeslagen, waarvan men een ge deelte tijdens den brand naar buiten had gebracht. De brandweer kon echter dit pakhuis behouden. De oorzaak van den brand is niet bekend. De poli tie zorgde onder leiding van den chef ter Hark voor een goede afzetting. De schade, die door ver zekering wordt gedekt, wordt geraamd op f 30.000. DE COMMISSARIS VAN POLITIE TE HENGELO. De Officier .van Justitie bij de Arr. Recht bank te Almelo heeft liooger beroep aan- geteekend tegen het vomiis dier Rechtbank van 23 Oct j.l., waarbij J. C. D., voormalig commissaris van politie te Hengelo (O.), is ontslagen van alle rechtsvervolging. Het O. M. had wegens fraude 3 maanden gevangenisstraf gecischt. MEISJE DOOR TRAM MEEGESLEURD Te Huizen i6 de 18-jarige mej. H. op de hoek van den Ceintuurbaan en den Naa.r- deratraatweg door een uiit Hilversum ko menden tramwagen aangereden en veertig meter meegesleurd. Hert meisje ie in zeer zoilgweikkend'en toestand naar de Majella- stidhltiiing te Bussum vetrvoercl Den bestuur der treft geen edhulcL Ongeluk op een onbewaakte overweg Een doode en een zwaargewonde Een ernstig ongeluk is Woensdagmiddag te ongeveer 4 uur gebeurd op den onbewaak ten overweg in den straatweg Wierden Rijssen nebij Rijssen, waar reeds eerder een doodelijk ongeval is voorgekomen. Do auto van den heer Haverkamp uit Almelo, waarin behalve de heer Haverkamp zelf, die stuurde, en zijn vrouw en zijn bedde dochters ook die accountant Wevers uit Almelo had plaats genomen, bevond zidh tea* hoogte van den onbewaakten overweg, toen een trein van de lijn NeedeHellen- doom (locaalspoor) naderde. Doordat het uitzicht wat belemmerd was, had men den trein niet opgemerkt. De wagen reed de loco motief in de flank en werd over een afstand van ongeveer 150 meter meegesleurd. De heer Haverkamp werd bekneld tus- sdben het stuurwiel van zijn auto en den bumper van de locomotief. Begrijpelijker wijs had hij zware inwendige kneuzingen opgeloopen, waaraan hij even later ter plaatse overleed. De heer Wevers, die bij de botsing uit den wagen was geslingerd, werd eneens ernstig gewond; zijn borstkas werd ingedrukt. Hij kreeg verder een zware sche delbreuk, alsmedie een aam- en beenbreuk. De heer W. werd naar het Diaconeesenlhuis te Almelo vervoerd. De drie vrouwen kregen eenige schrammen. De heer H., die eigenaar was van een ijzer gieterij te Almelo, was tevens organist in de Herv. kapel. Doodelijke Auto-ongelukken Te Overschie reed Woensdagmorgen omstreeks 10 uur de architct W. F. H. ten Bosch, woonachtig te Voorburg, in zijn auto komende uit richting Den Haag op den Nieuwen Rijksweg. Bij den Hofweg kwam de 66-jarige wielrijder A in 't Veld, wonende te Vlaardingen, den Rijksweg op, zonder tee- kens te geven te willen oversteken. Het ge volg was. dat. de auto van ten B. in volle vaart tegen den wielrijder reed. Deze werd tegen den grond gesmakt en bekwam een dubbele schedelbreuk, terwijl ook zijn been op twee plaatsen gebroken was. Per Roode Kruis-auto werd het slachtoffer naar het Eudokia-Ziekenhuis. te Rotterdam overge bracht, waar hij eenigen tijd later aan gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Door den schok brak een der zijruiten van de personen-auto waardoor de moeder van den heer ten Bosch, die eveneens in auto was gezeten een hoofdwonde opliep, tengevolge van glasscherven. Zij werd eveneens naar het Eudokia-zie- kenhuis overgebracht. Een onderzoek wordt ingesteld. Te Bun nik is de gemeentewerkman C. Tessels bij het nemen van een hocht, van een ledige vrachtauto gevallen en onder de achterwielen van dit voertuig terecht gekomen. Hij was terstond dood. Auto- en motor-ongelukken In de nabijheid van het station Horst- Se v e n u m (L.) is de motorrijder Ven Goo- ren uit Meerde in botsing gekomen met een auto, bestuurd door Hansen uit Horst. Van G. liep verschillende ernstige verwon dingen over het geheele lichaam op en moest worden overgebracht naar heit R.K. ziekenhuis te Horst. Zijn toestand is zorg wekkend. Ook de autobestuurder werd deer lijk aan het hoerfd gewond. Na ter plaatse verbonden te zijn, is hij naar zijn huis ov gébracht BRANDEN Te Tilburg is door ombekende oorzaak brand uitgebroken in de opslagplaats de Tilburgsohe Band- en Veterfabriek aan den Bredascheweg. Het vuur greep met razende snelheid om ziah heen en ofschoon de brandweer meit vijf stralen het vuur aantastte, kon aan blussohen nieit worden De brandweer slaagdie er wel in uitbrei ding te voorkomen. Het gebouw is geheel uitgebrand en de voorraad garens cn ma chines gingen mede verloren. De verzeke ring dekt de schade. BRANDKAST GEPLUNDERD. Te Groningen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag inbrekers zich toe gang verschaft tot de kantoren van de Wo- ningbouwvereen. „Groniirgen" aan het Li- neusplein De brandkast werd opengebroken. Daaruit werden twee geldkistjes, waarvan twee met f 1000 en één van f 400 inhoud, ontvreemd. In totaal wordt dus een bedrag van f 2400 vermist. Van de daders is tot heden nog geen spoor gevonden. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. VRIJDAG 26 OCTOBER HUIZEN 1875 M. NED. CHR. RADIO VEREENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Morgenconcert (gr.muz.) 10.30—11.00 Morgendienst door Ds. C. I. Sikkel. 11.00—12.00 Het ensemble-^, d. Horst. 12.00—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Leger des Heils-kwar- tiertje. 12.30—1.30 n.m. Ensemble-van der Horst. I.30—2.30 n.m. Bespeling van het Studio orgel door Ferdinand Kloek. 2.30—3.00 n.m. Lezen van Chr. lectuur: „Bartje" (I) van Anne de Vries. 3.00—3.45 n.m. „The Columbia Three", 3.45—4.00 nun. Verzorging zender. 4.00—5.00 n.m. „The Columbia Three". 5.00—5.45 n.m. Zangrecital door mevr. Loes Flipse—Snel, sopraan. A. d. vleugel: Eduard Flipse. 5.45—6.30 n.m. Veel gevraagde gramofoon- muziek. 6.30—7.00 n.m. „Een praatje over bemes- tincrleer" door A. J. Herwig. 7.00—±7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. ±7.15730 n.m. Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Literair halfuurtje door H. dfe Bruin: Rondom „het derde Réveil", naar aanleiding van de gelijknamige verzenbun del, samengesteld door K. Heeroma. V.A.R.A. 8.00 tuin. Amsterdamsch A Capella Koor „Bel Canto" o.l.v. Alph. Vranken. 8.14 njn. VARA-Strljkorkest o.l.v. Hugo de Groot. 8.22 njn. Amsterdamsch A Capella Koor „Be! Canto" o.l.v. Alph. Vranken. 8.34 n.m. Orkest o.'l.v. Hugo de Groot. 8.51 n.m. Amsterdamsch A Capella Koor „Bel Canto" o.l.v. Alph. Vranken. 9.02 n.m. Orkest oJ.v. Hugo de Groot 9.13 n-m. Amsterdamsch A Capella Koor „Bel Canto" o.l.v. Alph. Vranken. NED. CHR RADIO-VEREENIGING 930—11.00 n.m. De Haarlemsohe Orkest- Vereeniging, o.l.v. Fribs Schuurman. Solist: Herman Leydensdorf, viool. II.00—11.30 nun. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301.5 M. VA.R.A. 8.0. n.m. Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VA.RA. 10.15 Ik droomde(Een droom, die eed nachtmerrie werd). Een muzikaal nonsens- spel van Nico Boer. Uit te voeren door Frans Nienhuys en gramofoonmuziek. 11.45 n.m. Jan Mulder, saxofoon en Jan Vo gel, piano. A.VJI.O. 12.01—2.00 n.m. Lunchmuziek door KovacS Lajos en zijn ensemble. 2.00—2.30 nm. Gramofoonmuziek. 2.30—2.50 n.m. Mevrouw Ida de Leeuw- van Rees bespreekt het mantelpakje van de gratis AVRO-knippatrcnen. 3.00—4.00 n.m. Aansluiting met „Heck's Lunchroom", Utrecht. John van Brück en zijn orkest. VARA 4.01 n.m. Knipcursus voor gevorderden, te leiden door mevr. A. van Blanken.van Kuyk. Derde les. 4.45 n.m. Gramofoonmuziek. 5.00 nm. Na Schooltijd. Oome Keesje be leeft weer nieuwe avonturen. 5.30 nm. Gramofoonmuziek. 6.01 n.m. Cor Steyn, accordeon en Joh. Jong, 6.15 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot 7.00 n.m. Het vraagstuk der devaluatie (slot) „Heeft de Nederlandsche arbeidersklasse be lang bij devaluatie?" (contra). Lezing door Dr. J. v. d. Tempel. 7.20 n.m. Gramofoonmuziek. 7.27 n.m. Herhaling S.O.S.-berichten. 7.30 nm. Orkest oJ.v. Hugo de Groot V.P.R.O. 8.00 Avonduitzending. Sprekers: Ds. C. B. Burger, Bergen op Zoom. Ds. E. D. Spel berg. Nijmegen. Abraham v. d. Vies, Am sterdam. BUITENLAND Scottish Reg.: 2.05 n.m. Schooluitzending „Holland". Berlijn: 5.50 n.m. Ursula van Diemen zingt liederen van Cornelius. Eratislava: 6.50 nm. „Jessika", opera naai; „The Merchant of Venice" vao Shakespeare, Boekarest 7.20 n.m. „La Damnation de Faust", van Berlioz. Stuttgart: 7.30 n.m. „Das Gespenst von Canterville"; luisterspel naar een spookge schiedenis van Oscar Wilde. Radio Suisse Romande: 7.50 n.m. Sympho nic-concert met Alexander Brailowski, piano. Straatsburg: 8.50 nm. Concert. (Om. wer ken van Bela Bartok). Parijs (Radio): 9.05 nm. Historische docu menten. I. „Le procés de Ravaillac". —II, „Le Coup d'état du deux décembre". Brussel (Vlaamsch): 9.20 cm. „Thyl Uilen spiegel". luisterspel van Cyril Wood naar John Windham's „Queer people". London Reg.: 9.25 n.m. Kamermuziek. Berlijn: 9.40 am. Trio's van Schubert etj Brahms. Droitwich: 10.20 n.m. „Causeus of war". Ill Lord Beaverbrook spreekt. idat de werkzaamheden op de Lutine on geveer drie weken wegens het slechte weer waren gestaakt, heeft men deze wederom her vat. De toren en de machines hebben geduren de den storm van den laatsten tijd geen enke de beschadiging opgeloopen- Alles was schit terend intact gebleven. "Woensdag zyn de duikers begonnen den klei-bodem in de wrakstukken te onderzoeken. Voor het onderzoek van den klei-bodem heeft men lange ijzeren steken laten maken. Met deze steken wordt de klei-bodem onderzocht, aangezien het niet is uitgesloten, dat een deel der goudstaven in den klei-bodem zijn wegge- DE KARNEMELKSCHE PAP De strijd die onlangs is uitgebroken tusschen twee Regeeringsdiensten, den Warenaienst en Cri- sis-Zuivelcentraleis voorloopig ten voordeele van laatstgenoemde beslist. De strijd ging over het volgende. Een papbezor ger te Rijswijk (Z,H.) was bekeurd, omdat hij zonder vergunning zijn waar afleverde. De bekeu ring waS opgemaakt vanwege de Zuivelcentrale, die een vergunning vorderde. De papbezorger wendde zich daartoe tot den Warendienst. Die zei dat geen vergunning noodig was. „Wel waar", zei de Zuivel centrale, en zoo ging het enkele malen vice versa tusschen die twee Regeeringsdiensten. De man van de pap zocht het in arremoede „hooger op". Hij verzocht des Ministers tusschenkomst. Maar de Minister vermocht ook hier geen uitspraak te doen. Tot zoover was de eerste historie genaderd, toen het voor den Delftschen kantonrechter kwam. Deze hield na eerste behandeling de zaak aan en de rechterlijke macht toog op onderzoek uit. Woensdag kwam de voorloopige eindstrijd. De ambtenaar het O. M. vertelde dat de Zuivel centrale haar vergunning voor de papbeweging blijft eischen, om beter controle te houden op den melkhandel. In zijn requisitoir gaf de ambtenaar van het O. M. de Zuivelcentrale gelijk, die een vergunning vorderde, waartegen nu ook de Waren wet zich niet verzet. Als gevolg van de overtreding werd nu f 30 boete gevorderd. Mr. Bevers, die na mens verdachte optrad, zette uiteen dat nu volgens de eischen van de Zuivelcentrale iemand die pap verkgopt, ook zijn winkel aan de voorwaarde voor den melkhandel moet laten voldoen. Hierdoor zal Zit niet bij de pakken neer! Ook Gij zijl een slachtoffer van den jachligen polsslag van dezen tijd. Altijd gehaast, naamt Ge niet den tijd acht te slaan op U zelf, waart Ge onregelmatig met Uw maaltijden en met Uw stoelgang. Hoofdpijn, vermoeidheid, constipatie zijn de gevolgen van het niet meer normaal funclioneeren Uwer spijsverterings-orga- nen. Vergiftige afvalstoffen hoopen zich daarin op, de oorzaak van al Uw klachten. Maak "Schoon Schip". Niet door het nemen van een middel dat Uw darmen leegpersl, maar neem de nieuwe vinding van Apothe ker Dumont: Laxeer-Akkertjes, welke naast laxeerende plantaardige stoffen, verschil lende bestanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel verbeteren, zooals gal-ex- Iracten voor de lever, melkzuur-fermenten om gislings-processen le bestrijden en chlorophylle voor den bloeddruk en den bloedsomloop. Ge voelt U als "verjongd". JjGX££ï*- Clkkertjes zijn prettig in te nemen, Ge proeft niets I Veroorzaken geen kramp geen hèr-conslipatie herstellen ae normale werking der darmen. Per j&fc 12 stuks 60 cent. Nederlandsch Pro- ffl duet. Bij apothekers en drogisten, gl verdachte zijn zaak moeten laten verbouwen. Nu kunnen B. en W. hiervan uitzondering verkenen, maar ingevolge advies der Warenwet gebeurt dit De kantonrechter beslechtte den strijd tusschen de twee Regeeringsdiensten, op den rug van den papbezorger uitgevochten, en vonniste f 10 boete. UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. YONGE (62 Mijnheer Dutton verklaarde dat hij de vrienden der familie wilde trachten over te halen om ter voorkoming van moeilijkheden de meubels en het lijfstoébehcoren tegen schatting te behouden; en mijnheer Egie- mont toonde zich zeer genegen cm daaitoa bii te dragen, hoewel hij zeide dat de zus.ere en de stiefmoeder ook wel in staat waren om wat te doen. „En de jonge lui dan aan iets anders te helpen", voegde mijnheer Dutton er bij. „Sommige menschen moeten altijd weer aa'n iets andere geholpen worden", zei mijnheer Egremont, „even als er sommige schepen zijn, die altijd ongelukkig varen. En als men er goed op let, zijn het juist •die menschen die het meeste haast maken om zich een kostbare vrouw en haai' fami lie op den hals te halen." „Ik geloof toch niet dat men de arme Annaple beschuldigen kan van een kost bare vrouw te zijn, papa", zei Nut (ie. ,jDenk maar eens, terwijl Wynme altijd twee kindermeiden achter zich heeft, lieeft haar Willie maar een heel klein meisje dat er nog allerlei wenk bij doet." „Ja, nooit heb ik iemand onder moeilijke Omstandigheden zoo vastberaden en opge ruimd gezien als mevrouw Mark Egremont' zei mijnheer Dutton. 1 „Zij mag wel wat voor hem doen", zei mijnheer Egremont, „want zij is zijn onder gang geweest." „In zeker opzicht van zijn vooruitzichten in de wereld", zei mijnheer Dutton be daard; terwijl Nuttie gevoelde hoeveel beter en verstandiger dit antwoord was dan de verontwaardigde ontkenning die haar op de tong lag. „Het valt niet te ontkennen dat zij zich bitter vergisten in hun keuze, en het is ongelukkig grooten- deels mijn schuld dat zij er ingekomen zijn; maar niemand kon zonder grooio achting en bewondering zien hoe zij zich onder de moeilijkheden houden; ik voel mij bepaald verplicht om een nieuwen werkkring voor hen te zoeken. Ik twijfel niet of er zal te Londen een plaatsing op een kantoor voor hem te vinden, maar zij zijn menschen die gewend zijn aan het buitenleven, en het zou veel beter voor hen zijn als hij een rentmeesterschap kon krij gen. De betrekking, die u hem vroeger heeft aangeboden, mijnheer, is zeker ver vuld?!' „Eigenlijk niet", riep Nuttie. „We heb ben alleen een soort van zaakwaarnemer, een man zonder eenige opvoeding. voor wien het veel beter zou zijn dat er iemand boven hem stond. Dat lieeit u gezegd, papa." „Heeft hij u verzocht er mij naar te vragen?" z.?i mijnheer Egremont scherp en mijnheer Dutton aanziende. „Noch hij, noch zij denkt zelfs aan mijn intentie; ik meende alleen, mijnheer of gij er uw gedachte eens over wilde laten gaan op welke wijze een neef het best te helpen zou zijn, dien het zeker noch aa'n vlijt,, noch aan spaarzaamheid ontbroken heeft en dio naam draagt." .,Nu, ik zal er eens over denken", zei mijnheer Egremont, opstaande om afscheid te nemen. Het rijtuig was besteld om hen daar af te halen voor hun dagelijksch ritje en ter wijl mijnheer Egremont met een reisdeicen van pelswerk over zich heen achterover leunde, maakte hij de opmerking: „Dat is een man d,ie voor zich zelf weet te zorgen. Ik ben nieuwsgierig waar hij zijn koffie vandaan heeft, ik héb ze zoo lekker niet gedronken sedert ik te Nice was." En ofschoon Nuttie zeer goed wist dat do wensch van mijnheer Dutton om alles in de perfectie te hebben, niet voortkwam uit zelfzucht, nam zij het gaarne op als een gewichtige goedkeuring en als een goed voorteek en voor Mark en Annaple. Ja, met mijnheer Dutton in de buurt cn het voor uitzicht dagelijks met hem uit de kerk te komen, gevoelde zij zich zoo tevreden en rustig als zij niet gedaan had sedert zij tc Micklethwayte opgespoord was. HOOFDSTUK VIII Een moedig vrouwtje. Nooit behelsde een versregel meer waar-, heid dan die welke ons vertelt dat we bij 't betrachten van onzen plicht genoegen od onzen weg vinden, en bij 't zoeken van genoegen smart ondervonden. Er zou een variatie op te maken zijn door ze toe te passen op onze verwachtingen van genot of het tegendeel. Ursula had haar lot. aav waard als een noodzakelijkheid, en onder vond dat hot menigmaal door een zonne schijntje verhelderd werd; en toen zij de nabijheid van mijnheer D'utton als een bron van vreugde en van genot beschouwde, ondervond zij dat er een reeks van kleine teleurstellingen door ontstemden. Ten eerste wandelde hij niet eiken mor gen uit de kerk met haar naar huis. Zij keek vergeefs naar hem uit, zelfs als zij wist dat hij in de stad was. Hij verscheen er alleen des Zondags en nu en dan als hij een bepaalde reden had om met liaar te spreken. Eerst dacht zij dat hij lui of ongesteld moest zijn, dat hij zijn oude ge woonte van Micklethwayte had opgegeven maar na eenigen tijd ontdekte zij toeval-, lig dat hij naar een andere kerk ging. die nog vsoeger open én een eindje verder van zijn huis was en moest zij \Vel tot de con clusie komen dat zijn eigenaardige angst valligheid, die het niet gepast voor Mar vond om eiken dag met hem near huis te loepen, hem zoo deed handelen. Zij maakte zich boos en lachte in haar geest om d»n .goeden ouden man" en eindigde met een zucht. Was er iemand anders die er zoo veel om gaf wat gepast voor haar was? En was hij wel beschouwd werkelijk ouder dan mijnheer Clarence Fance, dien de geheele club met wie haar vader omging Clarence of zelfs Clare noemde, en als Le jeune homme van de club behandelde, zoodat zij het heel natuurlijk had gevonden dat hij met haar geplaagd werd. Zij had daaraan vropger nooit gedacht. Er was een andere en ernstiger teleur stelling. Mijnheer Egremont scheen eerst niet ongenegen om Mark rentmeester te maken en Nuttie had zich al verheugd hij hoe blijde May Condamine zou zijn hem in haar nabijheid te krijgen en welk een goeden invloed hij op de onder-, hoorigen zou hebben, toen er eensklaps een verandering kwam. Zij kon nagaan dat liet van het oogenblik af was, dat Gregorio van het plan gemerkt hadf Hij had reden om Mark als een vijand te vreezen en wilde hem dus veel liever op een afstand hou den. Ursula had van harte gehoopt dat er een bepaalde belofte gedaan zou worden voordat hij van het plan hoorde; maar mijnheer Egremont was altijd traag in het nemen van een besluit, tenzij hij er door een onverwachte drangreden toe gebracht werd en hij had nooit bepaald gezegd dat zijn neef de betrekking zou aangeboden worden. Nuttie ontdekte eerst dat. het getij verloopen was aan zijn gebrek aan harte lijkheid en later aan het aannemen van den onvriendelijke.! ironieken toon wan neer Mark en Annaple genoemd werden en eindelijk toen zij hem een brief van me vrouw William Egremont voorlas, die ge tuigde van haar groote zorg over de iongelui en tevens van haar vertrouwen in hun vriendelijke gezindheid jegens hen, riep hij uit: „Gij hebt haar immers niet geschreven over dit ongerijmde voorstel?" „Ik heb volstrekt van geen voorstel gc-> sproken. Wat bedoelt u?" „Wel, van dat belachelijke denkbeeld van rentmeester. Alsof ik mijn zaken in handen zou geven van een man die de zijne zoo in de war gestuurd heeft." „Maar dat was niet de schuld van Mark. Hij was, zooals u weet, de jongste com pagnon en had geen macht over dien Goodenough". „Dat had hij toch wel moeten hebben! Men moet nooit onder zeil gaan met een ongelukkigen kapitein. Neen, neen, Mark's eerwaarde vrouw wilde niet laf hij net rentmeesterschap aannam, toen hij het had kunnen krijgen en ik ben niet van plan hen te onderhouden nu zij niets meer .van zichzelf hebben". „Zoo goed als", herhaalde hij op zijn ironieken toon; „dat woord kan in zeer ruimen zin genomen worden. Lat hebt gij en die parapluie-koopmarï uit mijn woor 'cn opgemaakt, toen ik het niet onmiddellijk bepaald weigerde. Hij mag zich met ie zaken van Mark bemoeien als hij dat ver kiest, maar met de mijne niet." Nuttie had een zekere mate van wijsheid opgedaan, en wist dat haar vader ,iog vaster bleef staan op zijn besluit als zij e-'u zaak ging verdedigen, daarom antwoordde zij alleen: „Zeer goed"; en voegde er met een ootmoedige stem bij: „Die arme men schen, al hun huisraad!" „O ja. Hun vriend doet een collecte voor hen; ik heb, geloof ik, gezegd dat ik er wat in zou geven." Nuttie's bloed begon te koken hij dien minachtenden toon en zij beet. zich op de lippen om het antwoord in te houden, want zij wist dat mijnheer Dutton plan had rlen volgenden middag aan te ko nen om liet laatste woord haars vaders te hooren voor hij naar Micklethwayte ging, waar de crisis met rasse schreden naderde; en zij hacl zooveel vertrouwen in zijn macht dat zij hang was door een onvoorzichtig woord het voor hem te bederven. (Wordt vervolgd)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3