DE MELBOURNE-RACE Weerbericht DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DOUMERGUE'S HERVORMINGS PLANNEN Radicaal-socialistische Kamer fractie in verzet De strijd om Doumergue's plan tot staats hervorming wordt met onverminderde scherpte voortgezet en in de pers komen zoowel voor- als tegenstanders aan't woord. In den Dinsdag gehouden ministerraad schijnt, althans volgens de „Pelit Parisien", deze kwestie, hoewel het officieele commu nique niets daaromtrent vermeldde en later slechts bekend werd dat een bijzondere mi nisterraad zich ermee zou bezig houden, deze kwestie toch ter sprak te zijn gekomen. Volgens het genoemde blad hebben de ministers de voorwaarden besproken waar onder de Nationale Vergadering naar Ver sailles kan worden bijeengeroepen. Voorts hebben zij behandeld de wijziging van het grondwetsartikel, dat het recht tot kamer ontbinding regelt. Vooral de .ministers Her- riot, Flandin en Rivollet hebben zich in deze discussie gemengd. De „Echo de Paris" noemt de namen Her- riot, Flandin en Marquet in verband met inlichtingen, die het blad uit zekere bron nen zou hebben gekregen, volgens welke deze drie ministers binnenkort een geza menlijke stap bij den minister-president Doumergue zouden willen doen, om hem opmerkzaam te maken op de parlementair? moeilijkheden, die uit handhaving van het omstreden ontbindingsartikel zouden kun nen voortvloeien. Ook zouden zij hem wil len wijzen op de doelmatigheid, de rechten .van den Senaat niet te besnoeien. Ook andere bladen maken toespelingen op een dergelijke stap. Ondertusschen/ heeft de radicaal-socialis tische Kamerfractie, onder voorzitterschap van Cliautemps en onder afwezigheid van alle radicaal-socialistische ministers, zich met groote meerderheid uitgesproken tegen het besnoeien van de rechten van den se naat en zich aangesloten bij het rapport van den rapporteur inzake de hervormingen. Vlootbesprekingen begonnen Te Londen zijn Dinsdag de Engelsch 'Amerikaansich-Japansche besprekingen be gonnen. Eerst heeft een algemeene gedachten- wisseling plaats gehad. Daar hebben de Ja panners en Amerikanen samen gesproken, waarbij, volgens Norman Davis, den Ame- rikaanschen bijzonderen gedelegeerde, de houding der Japanners geen verrassing heeft gebaard. Er is nu ook een aparte Engelsch-Japan- eche bespreking te verwachten. Sinds maanden worden al van Japansche zijde allerlei plannen gelanceerd, waarbij opzegging van het vlootverdrag op de basis van 5—5—3 schering en inslag is. Tot die opzegging schijnt het echter nog altijd niet te zijn gekomen. Maar de Japan sche zee-officieren dringen daar sterk op aan en het is daarom te verwachten, dat de diplomaten wel zwichten zullen. De bedoeling van de Japanners is natuur lijk, dat zij een sterker vloot zullen mogen hebben dan hun tot dusver bij verdrag is toegestaan. Volgens het laatste bericht uit Tokip is vandaar als voorstel te venvachten: pariteit van de verdedigingskrachten, opheffing van het vlootverdrag, vaststelling van een glo bale tonnage en afschaffing van de aan valswapenen. Het laat zich aanzien, dat het met deze besprekingen een langdurige geschiedenis zal worden. Van de Amerikanen wordt reeds gemeld, 'dat. zij zich stellig verzetten zullen tegen een wijziging van de tegenwoordige positie op vlootgebied. En van de Engelschen, die slechts met groote tegenzin ih pariteit met de Vereen. Staten hebben toegestemd, valt nauwelijks een minder sterk verzet tegen de Japansche eischen te verwachten. De Amerikaansche vloot Weer In het Panamakan&aL Uit Cristobal: Volkomen onverwacht I-s Maandag de Amerikaansche vloot in de Limen-Bay verschenen. Kort daarop begon de doorvaart van 88 oorlogsschepen door het Panamakanaal in de richting van den Stillen Oceaan. Men verwacht, dat de oor logsschepen in 40 uur door het kanaal zul len zijn gevaren. In dien tijd is het handels verkeer in het PanamaRanaal stopgezet. ALUMINIUM PROFIELEN vooi de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 ROTTERDAM De volksstemming in het Saargebied Vervalsching van kiezerslijsten? Uit Londen: De commissie voor de volks stemming in het Saargebied zou verval sching op groote schaal van kiezerslijsten hebben ontdekt. Op verschillende door plaat selijke autoriteiten ingediende kiezerslijsten voor de volksstemming, zouden meer dan 100.000 verkeerde namen staan, doordat som mige namen twee maal zijn opgenomen, ter wijl tevens namen in de lijsten staan van reeds overledenen of van niet-ingezetenen. Bijzetting generaal Von Kluck Uit Berlijn: Gisterenmiddag ïs op het Zuidwest Kerkhof te Stahnsdorf het stoffe lijk overschot van wijlen generaal Von Kluck bijgezet. De Rijksregeering had besloten tot een staatsbegrafenis ter huldiging van de na gedachtenis van den leider van het eerste legercorps, die kans heeft gezien het Duit sche front tot onder de rook van Parijs vooruit te stuwen. Een vertegenwoordiger van Adolf Hitler, leden der Rijksregeering, generaals en duizenden officieren en man schappen bewezen den doode een militaire eer door een défilé langs de baar. De rouwstoet werd gevormd door een ba taljon wachttroepen uit Berlijn, een esqua- dron huzaren, een batterij van het derde regiment artillerie en een cavalerie-divisie. Ook verschillende andere regimenten wa ren vertegenwoordigd, evenals vele organi saties van oud-strijders, oud-officieren en de Berlijnsche studenten. De in de kapel van het kerkhof opge baarde kist werd bewaakt door een dooden- wacht van twee officieren met getrokken degen, twee onder-officieren van verschil lende regimenten en eenige soldaten. DUIKBOOT DUIKT TOT 109 M. DIEPTE Uit Rome: De onderzeeër Galileo Ferraris heeft bij duikproeven een diepte gehaald van 109 M Daarmede is het tot dusver bestaande record ge- SLUITING VAN ALLE KERKEN IN MEXICO Uit Toluca (hoofdstad van staat Mexico): De wetgevende vergadering heeft een wetsvoorstel goedgekeurd, waarbij wordt bepaald, dat alle R.-K'. kerken moeten worden gesloten. Naar uit Ciudad Bravos in den staat Guerrero gemeld wordt, heeft de regeering van dien staat bevel gegeven, dat de bis schop van Chilapa en alle overige katholie ke geestelijken binnen 72 uur het gebied van den staat moeten hebben verlaten. Den uitgewezenen wordt overtreding van de grondwet verweten. In den staat Chihuahua heeft de regee ring een kerk gesloten, waarin zich een niet door de overheid toegelaten priestersemina rium bevond. Bij het verschijnen van de politie waren 22 seminaristen aanwezig, welke evenals de geestelijken van de kerk uit het gebouw verwijderd werden. Naar het katholieke blad „Palabra" uit den staat Coljma meldt, zijn daar de beide laatste kerken gesloten en de nog aanwezige geestelijken uit het land gewezen. Uit Mexico: De senaat heeft een wetsvoor stel verworpen, waarin op den staatspresi dent een beroep werd gedaan alle .katholie ke priesters uit het land te zetten. Over de kerkvervolging in Mexico vinden e van Roomsch-Katholieke hand in het Engelsche tijdschrift „The Commonwealth" milde verklaring. Volgens dit artikel is de meerderheid der bevolking van Mexico Indiaansch en gaat het blanke ras er ge stadig achteruit, zoowel door geboortebe perking als door assimilatie. Dit heeft ten gevolge een toenemende verindianiseering an den staat, hetgeen o.a. beduidt: afkeer an het kapitalisme dei blanken en afkeer an buitenlandschen invloed in Mexicaan- sohe aangelegenheden. Hieronder lijdt ook de kerk, want juist in de laatste decenniën in de Roomsch-Katholieke kerk het aantal niet-Mexicaansche priesters sterk vermeerderd en voorts is deze kerk de grootste grondbezitster van Mexico. Daaruit is de vervolging ontsproten. Is echter de kerk van dit dubbele „euvel" be rijd, dan zal de diep religieuse natuur van de Indianen allengs ook den strijd doen be ëindigen. De protestanten in Mexico lijden geen ervolging. Je schoolstrijd in Mexico. De Mexicaansohe studenten hebben ge stemd over al of niet voortzetting van de staking, die' zioh tegen de afschaffing van le vrijheid van onderwijs en tegen de in- oering van het verplichte socialistische onderwijs richt. De meerderheid der stu denten sprak zich voor voortzetting van de staking uit. De studenten in de scheikun- vien het hoofd der politie het vervaar digen van bommen had verweten, noem den deze beschuldiging valsch en absurd. De wapenhandels in Mexico City en in andere Mexicaansohe steden zijn op last van de autoriteiten gesloten. De meestem hadden reeds vrijwillig den wapenverkoop gestaakt om de bewapening van oppositio neel© kringen te verhinderen. Nieuwe textielstaking in Amerika De vice-president van den Ameri- kaanschen textielarbeidersbond, Gor man, heeft Dinsdag verklaard te Washington, dat het uitbreken van een nieuwe groote staking in de tex tielindustrie binnen de eerstvolgende 10 dagen volkomen mogelijk is. De toestand is tengevolge van het standpunt van de werkgevers tegen over de werknemers, die deelgenomen hebben aan de kort geleden afgelaste algemeene staking, buitengewoon cri- tiek, vooral in de Zuidelijke Staten. De stakingscommissie zal Vrijdag te New-York haar standpunt bepalen in zake de stakingseischen van talrijke locale vakvereenigingen. Deze verklaring van Gorman is af gelegd juist op het oogenblik, waarop de laatste pogingen gedaan werden om de tegen j.l. middernacht afgekon digde staking van 20.000 werknemers in het Patterson-district in New-Jersey te voorkomen. Drie Poolsche vliegtuigen in nood Bemanningen gered. Uit Pillau: De bemanning van drie Pool sche watervliegtuigen, die in de bocht van Dantzig buiten de Duitsche territoriale grens op het water gedaald waren, is door Duitsche schepen in veiligheid gebracht. Een der machines is gezonken, de beide anderen, waarvan één zeer ernstig bescha digd is, zijn de haveil van Pillau binnen- gesleent. KEIZERLIJKE ONTVANGST DER ROODE KRUIS-GEDELEGEERDEN Uit Tokio: De Keizer en de Keizerin hebben gistermorgen 82 buitenlandsche ge delegeerden op het Internationale Roode Kruis-Congres ten paleize ontvangen Des middags boden Prins en Prinses Tsjitsjiboe den gedelegeerden en hun da mes, in totaal ongeveer 300 personen, thee aan. GENERAAL GEORGES PARIJS, 25 Oct. Generaal Georges, die bij den aanslag te Marseille zwaar werd wond, is in zooverre hersteld, dat hij over ongeveer tien dagen naar Parijs mag terug- kecren, waar de kogel, die, hij nog links in de borst heeft, operatief zal worden verwij derd. ^ones en Waller te Melbourne De vierdo MELBOURNE, 25 Oct. Donderdagmiddag te 5.20 uur (A.T.) is het D.H. Cornet-vlieg tuig, bestuurd door de Engelsche piloten Jones en Waller te Melbourne aangekomen daardoor als vierde toestel de eind streep gepasseerd. Het weer in de omgeving van Melbour ne was zeer ongunstig, en er viel een hevi- regen, zoodat slechts enkele honderden personen bij de aankomst van de Cornet op het vliegveld aanwezig waren. BATAVIA, 25 Oct (Aneta). Mac. Gregor Walker vertrokken met hun Miles Hawk om 4.22 (plaats, tijd) van Batavia op weg naar Rambang. Sir Macpherson Robertson ingenomen met de prestatie van de Uiver Uit Melbourne wordt gemeld, dat Sir Macpherson Robertson heeft ver klaard, dat het Nederlandsche vliegtuig heeft volbrachtwat hij zich voor oogen had gehouden, toen hij de race uit schreef: geen dolle race door de wereld, maar de mogelijkheden voor een verbetering van den iuchtdienst. Panderjager einde der week startklaar Gevssendorffer seinde gistemamiddag uit Allahaibad, dat de Panderjager tegen het einde van deze week weer startklaar zal zijn en hij met uitgetrokken landingsgestel zal verder vliegen. Men vestigt er onze aandacht op, dat hierdoor de vliegsnelheid van den „Pan derjager" zal worden verminderd, maar dat een herhaling van hetgeen te Allahabad ge beurd is, voorkomen wordt De Iersche vlieger Fitzmaurice, wiens toe stel niet aan de eischen had voldaan, die gesteld waren voor deelneming aan de Mel bourne-race, heeft thans te kennen gegeven heden te willen starten en te zullen trach ten het record van Scott en Campbell te verbeteren. De landingsproeven op het vliegveld te Portsmouth heeft hij giste'r met succes afge legd, waarna hem door den vertegenwoor diger van het Amerikaansche departement van Luchtvaart een luchtwaardigheidscerti ficaat is verstrekt. Frankrijks niet deelnemen De' Fransche minister van de Luchtvaart, generaal Denain, motiveerde het niet deel nemen van Frankrijk met ».den huidigen stand van de Fransche luchtvaart". De ver beteringen en de reorganisatie, die onder leiding van het ministerie voor luchtvaart thans echter tot stand kwamen, zouden het waarschijnlijk mogelijk maken, dat Frank rijk bij de groote internationale vliegge- beurtenissen in 1935 een goed figuur zou maken. Naar van officieele zijde wordt verklaard zal elk particulier initiatief in deze "richting op krachtigen steun van overheidswege kunnen rekenen. De Mollisons, die te Allahabad zijn „ge strand". zijn de eenige deelnemers aan de vlucht, die hun toestel zelf bekostigd heb ben. Alle andere deelnemers werden op de een of andere wijze gesteund. Vier-en-twin- tig uur nadat de vliegtuigbouwers zich be reid hadden verklaard Cornets te bouwen, bestelde Mollison zijn vliegtuig; eerst later werden de twee andere koop eis gevonden, De wedvlucht zal de Mollisons op onge veer 7000 komen te staan. De eerste prijs 10.000 Austr. koers is ongeveer 7500), zou deze kosten ongeveer hebben gedekt Uit Allahabad wordt nog gemeld: De Mollisons zijn gisteravond per trein naar Calcutta gegaan, waar ze een week zullen blijven. Zij zijn nog steeds van plan de vlucht officieus voort te zetten, hoewel de machine officieel is uitgevallen. Alles hangt af van de komst van de losse onder- deelen. Ze zullen echter geen beslissing ne men, voordat ze van Calcutta zijn terug gekeerd. De handicap-wedstrijd Uit Melbourne: Officieel wordt verklaard, dat de tijden, gemaakt in de handicap-race, Australië wil de Uiver koopen Plesman acht verkoop onwaarschijnlijk Naar wij vernemen, heeft de directeur ran do K.L.M. van den directeur-generaal van de New-England Airways-Company t» Melbourne een aanbod ontvangen om de Douglas-machine, waarmee Parmenticr en Moll met Prins en Van Brugghe naar Australië zijn gevlogen, voor zijn maat schappij aan te koopen. Hij zou voor het beroemd geworden toestel 20.000 pond ster ling hebben geboden. Desgevraagd bevestigde de directeur van de K.L.M., de heer A. Plesman, dat hem in derdaad een Australisch aanbod om de llivor te koopen, had bereikt. Hij achtte het zeer onwaarschijnlijk dat de K.L.M. tot verkor# van het vliegtuig, dat zich in het hart van hot Nederlandsche volk door zijn buitengewone prestatie een bijzondere plaats heeft veroverd, zal overgaan. Inmiddels heeft men uit Australië om een bespreking verzocht met de vertegen woordigers in Engeland der New-England Airways Company. De onderhandelingen zijn echter nog niet hegonnen, zoodat eerst moet worden afge wacht, welke voorstellen de Australische Maatschappij precies zal doen. Posities der nog vliegende deelnemers De volgende posities der nog onderweg zijnde deelnemers aan de Melbourne-race zijn bekend: Comet, Jones en Waller, Donderdag 17.20 A. T. te Melbourne geland. Airspeed Viceroy, Stack en Turner, buiten mededinging, Dinsdag uit Rome vertrokken. Fairy III, Davies en Hill, op Cyprus. Klemm Eagle, Shaw, te Boesjir met mo- torpech. Airspeed Courier, Stodarts, uit Calcutta vertrokken. Moth Gipsey, Melrose, uit Allahabad ver trokken. Dragon, Heweft en Kay, 10.20 A. T. he den te Batavia. Miles Hawk, Gregor en Walker heden 8.50 A. T. te Koepang. Monocoupé, Wright, te Mohammarand in Perzië, zou heden vertrekken. Desouter, Hansen, uit Calcutta vertrok ken. DANK TELEGRAM VAN PARMENTIER BATAVIA, 25 Oct. (Aneta). Parmentier seinde heden aan den vertegenwoordiger van de K.N.I.L.M., den heer Nieuwenhuis: „Hartelijk dank voor telefonische gelukwenschen en bloemen. Wij ontvangen honderden telegram men van landgenooten uit Indië en uit het Moederland. Wij zijn dankbaar voor het mede leven van do regeering en van het volk en wij verzoeken hen in de pers namens de bemanning van de Uiver aan allen dank te brengen". Nog meer Engelsche lof Stanley Bruce, de Australische oud minister-president, thans bijzondere gevol machtigde te Londen, heeft in een rede te Runcorn in Cheshire gesproken over de em stige les, die het Britsche rijk dient te trek ken uit het succes van het Nederlandsche vliegtuig in den wedstrijd naar Melbourne. Deze vlucht is één van de geweldigste ver richtingen van onze generatie; het is de taaie van het Britsche rijk om te verwezen lijken, wat hier is aangetoond. De groote verrichting van de Nederlanders is een doel, waarnaar het Britsche rijk zal moeten streven en Bruce vertrouwde, dat deze les niet in vergetelheid zal raken. De Londensche Kamer van Koophandel komt krachtig op voor grootere snelheid op de rijksluchtroute, welke eisch zij als do moraal beschouwt van de verrichting der Nederlanders in den wedstrijd LondenMel- boume. Het fraaie succes met de Cornet- en Douglas-toestellen is meer dan een recht vaardiging van de wenschen naar snellere luchtpostdiensten, welke in zakenkringen zijn geuit, aldus zegt de Kamer in een brief aan de Press Association. Wij hopen, aldus besluit de brief, dat de regeering, gezien het treffende voorbeeld van de mogelijkheden der commercieele luchtvaart, niet langer zal treuzelen met het aanvaarden van een politiek in dezo richting. EEN DRAADLOOS OVERGEBRACHTE FILM VAN SCOTTS AANKOMST LONDEN, 25 Oct. Een nieuwe overwin ning van de techniek op ruimte en tijd kan worden geboekt, nu honderden Engelsche bioscopen in hun programma van gister middag een film konden vertoonen van de aankomst der Engelsche vliegers Scott en Black te Melbourne. De film is langs draad- loozen weg van Australië naar Engeland geseind en daarna in grooten getale menigvuldigd. Frankrijk en de Spaansche revolutionairen Spaansche slappen te Parijs. De Spaansche ambassadeur te Parijs heeft stappen gedaan bij den Franschen minister van buitenlandsche zaken, teneinde te pro testeeren tegen de revolutionaire agitatie van Spaansche émigrés in Frankrijk. In het bijzonder wees hij op de sympathie betuigingen, die door het stedelijk bestuur van Toulouse gegeven zijn ten opzichte van de Spaansche vluchtelingen. Laval heeft de zaak ter afdoening door gegeven aan den minister van binnenland- sche zaken. DUITSCHE ERNST Geen moppen meer over boeren. Uit Berlijn: De Duitsche hoer is altijd het lijdend onderwerp van vele anecdotes geweest. Dit is echter nu afgeloopen. De Duitsche regeering heeft een verbod uitgevaardigd om in het vervolg hierover grappen te maken. Deze grappen verlagen de Duitsohe boe renstand. van wie in dezen tijd juist zoo veel venvacht wordt. De hoer is nu een aanzienlijk personage geworden en het woord „dummer Baue'r" zal uit de vocabulaire van den Duitschen humorist geschrapt worden, Uursnelheid van 709.202 K.M. De Italiaansche vlieger Agello, die tot nu toe houder was van het wereldsnelheids record, heeft Dinsdag zijn wereldrecord v beterd. Met een watervliegtuig heeft hij boven het Garda-meer een gemiddelde uursnelheid van 709,202 K.M. behaald. BEWOGEN EINDE VAN EEN VOETBAL-MATCH Te 'Sewliewo in Ntaord-Bulgarije, kwam het bij een voetbalwedstrijd tusschen twee vereenigingen tot ernstige botsingen. Toen de scheidsrechter tegen de thuisclub strafschop liet, nemen, kwam het tot vechtpartij tusschen de spelers, waarmee zich ten slotte ook de toeschouwers bemoei den. Weldra was het voetbalveld het too- neel van een wilde vechtpartij tusschen vele honderden personen. Aanvankelijk stond de politie volkomen machteloos en pas toen gendarmerie-versterking arriveerde, kon de orde hersteld worden. Verscheidene perso nen waren door messteken en steenworpen geblesseerd, terwijl enkelen zelfs zwaar ge wond waren. DRAADLOOZE DIENST JAPAN-MEXICO GEOPEND Gister is een draacilooze dienst tusschen Japan en Mexico geopend. Hiermede is Japan thans bonden langs draadloozen weg met alle landen ter wereld met uitzondering van Rio de Janeiro Sydney. WERVELSTORM BOVEN MISSOURI Uit Maryvillc: Talrijke woonhuizen alhier en In de omgeving zijn verwoest door een wervelstorm. Onder de vernielde gebouwen zijn ook verschillen de gebouwen van het naburige werkkamp. Drie personen werden gedood, ruim 40 gewond, waar van 17 zware verwondingen bekwamen. VERIJDELDE AANSLAG OP POE-JI SHANGHAI. 25 Oct Uit Kirin wordt ge meld, dat de autoriteiten aldaar een sa menzwering zouden hebben ontdekt tegen het leven var. den jeugdigen keizer van Mandsjoerije. Tijdens zijn verblijf te Kirin zou hij zich eenigen tijd ophouden in het regeeringsgebouw aldaar. Achter het ge bouw ontdekte men eenige përsonen, die zich hadden verborgen met de bedoeling een aanslag op Poe-Ji te plegen. Zij kon den allén worden gearresteerde DOODVONNISSEN VOOR PLUNDERAARS Uit Moskou: Het gerechtshof te Oeralsk heeft 4 perscoen die in den laatsteo tijd ruim 60 goederen treinen geplunderd hadden, tot den dood door den kogel veroordeeld. De doodvonnissen zijn reeds voltrokken. Een reeks medeplichtigen werden tot gevaogenistraffen veroordeeld. Uit Weenen: Matoesjka is Dinsdag door de Oos- tenrijksche autoriteiten aan de Hongaarsche uitge leverd. Hij werd door Oostenrijk, waar hij nog niet ten volle zijn zes jaren kerkerstraf heeft uitgezeten, „ter beschikking" gesteld. ONTPLOFFING IN VUURWERKFABRIEK Uit Bombay: In een vuurwerkfabriek in de buurt van het hoofdkwartier ven het Pan Indische Con gres, heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij negen personen om het leven zijn gekomen. Men neemt aan, dat nog verscheidene personen door het puin zijn bedolven. ELF JONGENS IN MIJNSCHACHT BEDOLVEN Elf jongens hebben geprobeerd in een stilgelegde mijn te Plalnvi'Ue (Pennsylvamë) kolen te delven. Zij werden daarbij bedolven. Drie jongens werden als lijk geborgen, twee zijn op weg naar het zie kenhuis overlcdën, terwijl zes nog niet terecht zijn. EEN POOLSCHE VALSCHE PASSEN CENTRALE ONTDEKT Meer dan 100 arrestaties De Poolsche justitie heeft een groote organisatie van paspoort-vervalschers ontdekt, die in omv; alle soortgelijke organisaties in Polen overtreft onder leiding van zekeren Schiffmann, die op deze wijze een groot vermogen moet hebben vergaard, met filialen werkt te Warschau, Wilna, Bialystok, Krakau en andere Poolsche steden, doch ook in buitenland. Tot nog toe zijn engeveer 100 personen gearresteerd. Schiffmann zelf overleed aan een hartverlamming toen de politie zijn woning betrad om hem te arresteeren. De valsche passen werden vervaardigd uit ge stolen echte passen door het vervangen van foto's en signalementen, zoodat Jiandteekeningen en stem pels echt bleven. Het complot werd door een grens beambte ontdekt, wlen onnauwkeurigheden in sig nalementen waren opgevallen. EEN MACHINE OM VALSCHE MUNTEN TE ONTDEKKEN Uit Sydney: R. J. Lyttle te Ash field heeft :n teet-machine geconstrueerd, om valsohe munten te ontdekken. Men kan de munten van echte onder scheidien, ook al hebben ze hetzelfde ge wicht en teekening. Het toestel werkt onder eleotrieche stroom, waardoor het juisde gehalte van elk muntstuk precies komt vast te sitaan. Do munten, die een te gering gehalte ver toonen, worden automatisch geschift. Ook worden de munitiën automatisch geteld. De Commonwealth Bank heeft een aantal van deze toestellen aangeschaft en V. E. Neillly, chef-kassier van die Bank heefit ver klaard, dat dit precies was waar men in bankkringen al jaren lang naar gezocht had. Uit het Sociale Leven Uit het Bakkersbedrijf Namens de besturen van de samenwer kende organisaties in het Rotterdamsclie bakkersbedrijf meldt men ons, dat naar aanleiding van door de gezellenbonden ver zonden telegrafische aanvraag om een con ferentie zoowel met de bakkerspatroonsver- eenigingen, als met de directie van de fir ma v. d. Meer en Schoep, besprekingen hebben plaats gehad. Maandag 22 October werd een bespreking met de patroonsorganisaties gehouden. Na langdurige gedachtenwisseling werd beslo ten 29 October a.s. opnieuw bijeen te komen. Beide partijen willen trachten op korten termijn overeenstemming te verkrijgen over de grondslagen eener nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst. Partijen zullen zich met name bepalen bij de mogelijkheden en waarborgen welke gesteld kunnen worden inzake een volledige doorvoering van een contract over het gc- heele bedrijf. Met de directie der firma v. d. Meer ei Schoep, waarmede een onderhoud plaat: had op 23 October, werd schriftelijk over eengekomen, dat, de firma gehoord de me- dedeelingen van de gezellenorganisaties, er kennende het groot belang van een collec tieve arbeidsovereenkomst, die het geheele Rotterdamsche bedrijf omvat, besluit af te wachten, wat de resultaten van de onderhandelingen met de patroons-organi saties zullen zijn, en daarom voorloopig voor één maand de voorgestelde loonsver mindering op te schorten In de gisteravond gehouden personeels vergadering werd dit resultaat besproken. Er werd een motie aangenomen, waarin het personeel z'n voldoening over de gang van zaken uitspreekt, maar als eisch stelt, dat hij mislukking der onderhandelingen met de patroons, de directie der N.V. een l contract voet h ag- bedi4.il zal afsluiten. Het dunne pültje geeft den vorigen stand aeft BAROMETERSTAND Hoogste stand te Boedapest 771.1. Laagste stand te Isa fjord 734.2. Stand vanmorgen halftwaalf 760.7. WEERVERWACHTING Meest matige Z.O. tot Z. wind, half tot zwaar bewolk of betrokken, mogelijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie, die gistermorgen ibij de Aio- ren lag, ligt thans ten W. van Ierland en gaf zeer zware regen in Ierland. Een even diepe depressie lag gisteren tusschen IJsland on Groenland, doch deze is thans bezig op te vullen. De depressie, die gisteren nog bij de Noordkust lag is afgetrokken naar de Pool- j streken. In het W. en N.O. is de luchtdruk sedert het laatste etmaal stijgende. De liooge drukgebieden in het Oosten en over Spanje hielden stand en namen zelfs nog toe. De lucht druikverdeeling met lage druk in het W. tot en met de Azoren en hooge druk in het O. en Z.O. veroorzaakt een hichtstroo- ming van zomersche warmte over het ge heele W. en over Centraal Europa tot in de Botnische Golf en Finland. In de Alpen is het. op de hoogste toppen nog zomersch warm. Overal in Centraal Eurota was de temperatuur lveneden het vriespunt niet be neden 2500 Meter, boven ons land zelfs niet beneden 3500 meter en is de atmosfeer in de hooger elagen zeer droog. Het is te verwachten dat de toestand met zach weer en nu en dan eenige kans op lichte regen stabiel zal worden en nog eenige tijd zal aanhouden TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 16.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 26 OCTOBER. Van 's avonds 5.12 uur tot rs morgens 6.17 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig RhAtnfelden 2.17 2.20 Rreisach 1.30 1.35 9.93 9 96 7.63 7.65 2,18 2 53 I Lohr Mnlnz Bin gen Keulen K iihrort Wesel Emmerik Dusseldorf 1.07 1.14 0 36 0.43 1.54 1.58 0.31 0 23 1.06 1.04 0.7S 0.88 Venln Lobith Nijmegen St Andries Arnhem 7.67 7.68 Vreeswijk Iw 0.39 0,26 Westervoort 8.24 8,27 j Deventer 2.08 2,06 Kampen -0.10 -0.05 i Ejsden 45.95 45.92 Grevenblcht 27.71 27.69 Venlo 10.76 10.79 Grave (elnisj 3.86 3,77 St Andries 0.76 0.92 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht U.U0 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 26 Oct. Delfzijl 1.12 13,32 Hellevoetsl. 4.59 17.12 Terschelling 10.43 22.59 Willemstad 5.51 18 04 Hanlngen 11.40 28.50 Brouvversh. 4.11 16.24 Död Heldor 9.20 21.35 Zierikzee 4.47 16,57 iJmuiden 4.59 17.16 Wemeldinge 5.11 17.19 Hoek v. lloll. 4.12 16.28 Vlissingen 3.15 1,25 Scheveningen 4.32 16.48 Terneuzen 3.49 16.U) Botterdam 6.25 18.26 Hausweert i.io 16,44 Uit Oost-lndie BATAVIA, 25 Oct. (Aneta). Het bestuur van de K.N.I.L.M. zal morgen een vergade ring beleggen ter bespreking van de piau- uen voor een grootsche huldiging van de Ui ver-bemanning bij hun terugkomst op Java, Deze vergadering zal mede worclen bijge woond door den dienstdoenden Gouverneur van West-Java, den heer Van der Hoek en door den waarnemenden president van de Javasche bank, den heer Michiclsen. SOERABAJA, 25 Oct. (Aneta). Het be stuur van de Soerabajasche vliegclub zal Parmentier telegrafisch verzoeken met de Uiver naar Soerabaja te komen om een huldiging mogelijk te maken. Het verzoek wordt gesteund met adhaesie- betuigingen van autoriteiten, van directies en leiders uit handel en industrie en direc ties van dagbladen. PROEVEN MET HET PEST-SERUM BANDOENG. 25 Oct. (Aneta). Met de toe passing van hel pestserum door Prof, O 11 e n samengesteld, zal men beginnen m de onderdistricten van Bandjaran en Batoedjadjar, mei resp. 42000 en 52000 in woners. Ongeveer de lielft daarvan zal wor den ingeënt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2