NATIONALE Nuttie's Vader 934 WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 DERDE BLAD PAG. Q S. S. Korthuis DE INTERN. GRAFISCHE TENTOONSTELLING Heden te Utrecht geopend! .Nederland maakt geen slecht figuurt" Hedenmiddag is in het Jaarbeursgebouw in tegenwoordig heid van een groot aantal ge- noodigden de In ternationale Gra fische Tentoon stelling („Grato") geopend. De heer S. S. Korthuis voorzitter van de Federatie der Werkgeversor ganisaties in het Bookdrukkersbe- drijf heette de aanwezigen harte lijk welkom, in 't bijzonder Exc. Mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economische Zaken en de vele buitenlandsche vertegen woordigers. De Minister zeide in zijn openingsrede, dat het streven naar schoonheid, dat op deze tentoonstelling tot uiting komt, als een her leving is van een oud-Hollandsche traditie. Groot immers was de roem van de Neder- landsche drukkerijen in de tweede helft van de 17de en de eerste helft van de 18de eeuw. De faam van het Nederlandsche drukwerk ging ver over onze grenzen. Dit legt ons verplichtingen op, zeide spr. Dat zulks door Uw federatie wordt ingezien, daarvan getuigden vorige exposities, daar van getuigt ook deze tentoonstelling, waar prijzen voor het ter „Grato" tentoongestelde drukwerk zijn uitgeloofd door het C. J. Thio me-fonds, het fonds, opgericht door een der oud-voorzitters van den Nederlandschen Bond van Boekdrukkerijen. Spr. ziet in goed drukwerk een zakelijk belang. Spr.'s belangstelling is in de eerste plaats gericht op den economischen kan' van het drukkersbedrijf. En dan moet het vooral de aandacht trekken, dat dit bedrijf verdeeld is over een groot aantal onderne mingen, over het geheele land verspreid. Volgens de statistiek dor Rijksverzekerings bank bedraagt het aantal verzekeringsplich- tige ondernemingen in de bedrijfsgroep „Boek- en steendrukkerijen enz." bijna 1700. Meer dan twee derden van dit aantal heeft minder dan 10 arbeiders, terwijl onderne mingen met meer dan 1000 arbeiders in deze bedrijfsgroep niet voorkomen. Hier over weegt dus sterk het klein- en middelbedrijf. Hoewel hot boekdrukkorsbedrijf in sterke mate het karakter heeft van een „verzorgen de" industrie, welke slechts min of meer incidenteel exporteert, kan de Nederlandsche drukkerswereld toch wijzen op orders van buitenlandsche opdrachtgevers. Het stemt tot Voldoening, dat Nederlandsche onderne mingen zich ver buiten onze grenzen een naam hebben verworven als drukkerijen van geldswaardige papieren en van werken in Oostersche en klassieke talen. Sprekende over de boekenproductie, waar over de Minister tal van cijfers geeft, komt hij tot de conclusie, dat Nederland als boe- kenproducent geen slecht figuur maakt. Ons Minister Steenberghe land produceerde per millloen inwoners in 1931 755 boeken en brochures; de meeste andere landen bleven ver beneden dit cijfer. De depressie waaronder het zakenleven gebukt gaat, aldus spr., kan natuurlijk ook het drukkersbedrijf niet onberoerd laten. Toch is het indexcijfer voor de werkloosheid in dit bedrijf volgens de laatste beschikbare gegevens, belangrijk lager dan het totale cijfer voor de geheele industrie. Bedroeg dit laatste over Juni 1931 27, voor de drukkers- bedrijven was het over die maand 16.7. Al valt deze vergelijking voor het druk kersbedrijf niet ongunstig uit, zoo is toch ook een index van 16.7 een uiting van den druk der tijden. Het dwingt dan ook respect af, dat men in weerwil van dien druk het heeft aangedurfd een zoo groote tentoonstel ling te organiseeren. De belangwekkendheid van deze tentoon stelling wordt verhoogd door het feit, dat er vele machines in werking zullen worden vertoond. Het is vooral op dit gebied, dat de buitenlandsche deelnemers zich niet onbe tuigd hebben gelaten. Deze manifestatie ligt eens te meer getui genis af van het opgewekte leven, dat da thans jubileerende federatie van Werkge versorganisaties in het boekdrukkersbodrijf bezielt en van het daadkrachtig handelen harer bestuurderen. Het is mij dan ook een voorrecht te kunnen mededeelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft den Voor zitter der Federatie, den heer S. S. Korthuis te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, (applaus). Met den wensch dat de „Grato" in elk op zicht een succes moge worden, verklaarde Minister Steenberghe haar daarop ge opend. Wijziging der Suikerwet De accijns op kunstbasterd Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Suikerwet 1924, dat ten doel heeft, te komen tot de billijke accijnsheffing op de kunstbasterd. Voorts wordt een nieuw art. 84 bis voorgesteld, teneinde bij algemeene maatregel van bestuur den termijn van cre- diet voor den accijns van suiker uit een beetwortelsuikerfabriek, of suikerraffinade rij, thans twee maanden bedragende, te kunnen verlengen, ter tegemoetkoming aan bezwaren van fabrikanten van suikerhou dende goederen, die voor binnenlandscho be stemming werken, en wel tot een maximum van zes maanden. Met Jaarsbeursgebouw te Utrecht, waar ter gelegenheid van het zilveren feest van de Federatie der Werhgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf van 24 October tot i0 Nov. een Grafische Tentoonstelling wordt gehouden. DE BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN Is belastingverhooging onmogelijk De bezuiniging op onderwijs en defensie Ook het financieele beleid der Regeering ontmoette bij verscheidene leden ernstige bedenkingen. Het ongedekte tekort op de begrooting voor 1934 aldus de leden hier aan het woord is gesteld op 30 millioen. Het aanvanke lijk tekort voor 1935 is geraamd op 93 mil lioen. Het verschil tusschen deze beide te korten is op eenvoudige wijze te verklaren. Het niet doorloopen van tijdelijke voorzienin gen brengt een verschil van 5S millioen. De voorziene bijdragen aan Ned.-Indië ver gen 'n bedrag van 12 mililoen Daartegenover staat, dat de conversie der Staatsschuld een voordeel geeft van 9 mil lioen. Tezamen beteekenen deze wijzigingen een verschuiving met 61 mililor n, welk be drag vrijwel overeen komt met tiet ongun stige verschil, dat de raming voor 1935 bij vergelijking met 1934 vertoont. Zouden de getroffen tijdelijke voorzienin gen voor 1935 alle en geheel zijn geconstig- neerd, dan zou het aanvankelijk tekort voor 1935 ongeveer gelijk zijn aan het tekort, dat thans voor 1934 is becijferd. De Regecring heeft echter andere middelen toegepast en is er daarbij in geslaagd vrijwel het geheele tekort voor 1935 te dekken. Moge dat, gezien den bestaanden economischen toestand op het eerste gezicht een zeer merkwaardige prestatie schijnen, wie het denkkingsplan nader beziet, ontwaart, dat eenerzijds het verkregen resultaat schooner lijkt, dan het in werkelijkheid is, terwijl anderzijds de middelen, welke tot het bereiken daarvan hebben gediend, voor een groot deel aan ernstige bedenking onderhevig zijn. De oorzaak van de fouten van het plan is gelegen in de omstandigheid dat de re geering zich op het standpunt heeft gesteld, dat verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor ineenstorting niet mogelijk is. Dit standpunt is naar het oordeel der hier aan het woord zijnde leden onjuist. Versterking van in komsten is wel degelijk mogelijk en daarom in de eerste plaats noodzakelijk. Als middel ter verhooging van de inkom sten komt naar de meening dezer loden in de allereerste plaats in aanmerking de reeds meerdere malen aanbevolen hefifng in eens. Daarnaast zou de successiebelasting op het vroegere peil teruggebracht kunnen worden. Voorts zou moeten worden gedacht aan de ervanging van de dividend- en tantièmeho- lasting door een algemeene winstbelasting en aan een crisis-inkomstenbelasting, op reecler basis opgezet, dan in het aanhangige ont werp is geschied. Tenslotte zou groote zorg moeten worden besteed aan de nauwkeurige naleving van alle belastingwetten. Ophef fing van het bankgeheim is daarvoor onont beerlijk. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat in de betoogen, welke tot dusver over de financieele politiek gehouden zijn, te weinig rekening wordt gehouden met de werkelijk heid. Men kan aannemen, dat in de vier jarep 19311934 rond 500 millioen is inge teerd, al moet hierbij in aanmerking worden genomen, dat het tekort op den gewonen dienst over die jaren ad 210 millioen ten deele is gedekt uit het destijds bestaande Reservefonds en het tekort op de crisisdienst voor 19311933 ad 178 millioen grootendeels gedekt uit het saldo van het Leeningsfonds 1914. Naar het oordeel van verscheidene leden moest thans eindelijk worden begonnen met de vorming van een conjunctuurfonds van bijv. 100 millioen, opdat in de toekomst gemakkelijk het hoofd zal kunnen worden geboden aan economische mogelijkheden als die, welke wij thans meemaken. Dat van bezuiniging door versobering van den staatsdienst uit de ingediende begroo- ing weinig of niets blijkt, had vele leden zeer teleurgesteld. Onderwijspolitiek Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat van 't openbaar onderwijs veel grootere offers dan van het bijzonder onder wijs werden geëischt. Naar hun meening kan men van afbraak van het openbaar onderwijs spreken, terwijl het bijzonder on derwijs zich handhaaft en zich zelfs nog kan uitbreiden. Sommige leden verklaarden, dat zij de on derwijspolitiek van het Kabinet niet verder zouden steunen, indien op het bijzonder on derwijs niet evenveel bezuinigd werd als op bet openbaar. Landsverdediging Verscheiden leden waren ontstemd over de mededeelingen der Regeering, waaruit blijkt, dat de eerder aangekondigde voorne mens tot bezuiniging op de defensie-uitga ven niet ten volle worden gehandhaafd. HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent - voor Ragout LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Minimum kosten Een jonge man betaalde van zijn 30ste jaar af per Jaar258.— Hij overleed op 33-Jarlgen leeftijd. In totaal betaald: ƒ774.— Maximum verzorging Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— Ineens en bovendien, gedurende 17 Jaren, een op voedingsrente van 1200.— per jaar. Totale uitkeering: ƒ32.400- ROFFELRIJMEN. LAAT U STICHTEN Nu de Nederlandsche drukker In het zilver jubileert Worden w' in de Stichtsche Jaarbeurs Op de „Grato" getrakteerd. Nederland is rijk gezegend Met een dappre drukkersstand Die een drukpapierlawine Uitstort over stad en land, En ons kleine land mag trotsch zijn Op de groote voorsprong die Onze Nederlandsche drukker Uitdrukt door zijn vakgenie. In het land van Laurens Koster Is een nageslacht ontstaan Dat een plaats zich heeft veroverd In de wereld, vlak vooraan, Dat, in droeve druk geboren, In den druk zijn dagen slijt. Om met kracht omhoog te drukken Onze nijvre nijverheid. Wat de „Grato" ivel te zien geeft Drukwerk, in de grootste stijl, Werkelijk de schoone drukkunst Op het allerhoogste peil. Wonderlijke drukmachines Draaien er in volle vaart; Hier wordt door den knappen vakman Aan den leek de kunst verklaard. Wie de schoonheid wil genieten Die de kunst van Koster biedt Late in het Sticht zich stichten En verzuimde „Grato" niet. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Verscheidene leden achtten het zeer ver klaarbaar, dat de Regeering met betrekking tot de defensie-uitgaven van standpunt ver anderd is. Zij waren van meening, dat hel in de tegenwoordige zeer angstwekkende omstandigheden noodzakelijk is, dat maat regelen worden getroffen, welke het volk en inzonderheid de pan groot gevaar bloot ge stelde bevolking van de zuidelijke provin ciën gerust kunnen stellen. Het optreden tegen de N.S.B. Sommige leden, die het overigens in geen enkel opzicht voor de actie van de N.S.B. wilden opnemen, meenden toch als hun mee ning te kennen te moeten geven, dat in het bijzonder 't optreden van de Regeering te genover die organisatie niet onberispelijk is. De vraag werd gesteld of de N.S.B. niet van de lijst der verboden vereenigingen af gevoerd zou kunnen worden. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld of thans binnenkort de indiening kan worden verwacht van een wetsontwerp, houdende regelingen ter beteugeling van de cumulatie van inkomens uit overheidskas- Eigenaardig onderzoek van de O. K. XVIII Op Engelsch verzoek De commandant van de onderzeeboot K XVIII zal in opdracht van de Nederland sche regeering, die daartoe een verzoek heeft gekregen van het Engelsche gouvernement, tijdens het verblijf van die onderzeeboot te Tristan da Cunha een onderzoek instellen naar de economische situatie van de bewo ners van dit eiland, meer speciaal t.a.v. de voedselvoorziening en de huisvesting onder de huidige omstandigheden en daarover door middel van de betreffende instanties aan Engelsche regeering rapport uitbrengen. RUBRIEK^, DONDERDAG 25 OCTOBER HUIZEN 1875 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 11.00— 11.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. PcrquiD. 12.00—12.15 o.m. Politieberichten. 12.15—2.00 n.m. Het KRO-orkest oJ.v. Ma- rinus vao 't Woud. NED. CHR. RADIO VEREENIGING 10.0010.15 Gramofoonmuziek. 10.1510.45 n.m. Morgendienst door Ds. M. Holtrop. 10.45—11.00 Leger des HeiLs-kwartiertje. 2.00—3,00 n.m. Cursus fraaie handwerken door mej. G. Ablij. 3.00—3.45 n.m. Bespeling van het Studio orgel door G. Snijders. 3.45—4.00 n.m. Verzorging zender. 4.00—5.00 n.m. Bijbellezing door Ds. G. de Vries, 5.00—5-30 n.m. Cursus handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Sleinvoort: „Een schild voor een notit:e-bloc". 5.30—6.30 n.m. Altviool-recital door mej. Gert W. Berlage. A. d. vleugel: mej. Annie 6.30—7.00 n.m. Spreker: Dr. F. J. Krop: Hoe staat het thans met c!e geloofsvervolgin gen in Rusland? Hoe met de hulpactie?". 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.157.30 n.m Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt", door Corn. A. Crayé. 8.0010.30 n.m. Uitvoering van het orato rium „Samson" van G. F. Handel door de Christelijke Oratorium-Vereeniging „Halle luja", te Baarn, dir.: Jan Wagenaar; m.m.v. „Het Liederen- en Oratorium-kwartet": To v. d. Sluis, sopraan; Annie Woud, alt; Mar cus Plooyer. tenor; Louis Bogtman, bas. Or kest: Het NCRV Klein-orkest. 9.00— 9.30 nan. Oudcruurtje: A. J. Drewes: „Ge duld". 10.30-10.40 n.m. Vaz Dias. 10.4011.45 o.m. Gramofoonmuziek 8.01—9.00 Gramofoonmuziek. 9.00—10.00 Ochtendconcert door het Om roeporkest oJ.v. Nico Treep. 10.01 10.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Muziek ter nabetrachting. 10.30—12.00 Voordracht door Rob Gc- raerds, afgewisseld met gramofoonmuziek. 12.01—2.00 n.m. Lunchconcert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. 2.00—2.30 n.m. Pianorecital door Mien Pot- 2.30—3.00 n.m. Gramofoonmuziek. 3.00—3.45 n.m. Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. Laatste herhaling eer- 3.45—4 00 n.m. Verzorging zender. 4.00—4.30 n.m. Halfuur voor zieken en ouden van dagen door Ant. van Dijk. 4.30—4.45 n.m. Gramonofaal tusschenspel. 4.45—5.30 n.m. Radiotocneel voor de jeugd. Studio-opvoering van „De Scheepsjongens van Bontekoe"; hoorspel in 12 tafereelen naar het boek van Johan Fabricius door Cor Hermus. Spelleiding: Kommer Kleijn. 5.30—6.30 n.m. Kovacs Lajos en zijn orkest spelen dinermuziek. 6.30—7.00 n.m. Sportpraatje door H. Hol lander. 7.00—7.25 n.m. Kovacs Lajos eo zijn orkest. 7.25—7.30 n.m. Zenderoverschakeling. 7.30—8.00 n.m. Engelsche les voor gevorder den door Fred Frey. Laatste herhaling eer- 8.01—8.05 n.m. Vaz Dias. 8 05—8.15 n.m. Gramofoonmuziek. 8.1510.30 n.m. Aansluiting met het Co«v certgebouw. Abonnementsconcert door het Concertgebouworkest o.l.v. Bruno Walter. Solist: Joseph Szigéti, viool. 10.30-11.30 nm. (11.00-11.10 n.m. Vaz Dias) Theater Carré, Amsterdam. 11.30— 12.00 Gramofoonmuziek. B'HTFNT AND Lahti: 6.00 n.m. Bach-concert. Boekarest: 6.55 n.m. „Tristan und Isolde", van Richard Wagner. Monte Ceneri: 7.20 n.m. „II Matrimonio se- greto" van Cimarosa. Kalundborg: 7.30 n.m. Symphonie-concert o.l.v. Nikolai Malko met Wanda Landow- ska, davecimbel. (Handel, Bach, Prokofieff, Poulenc, Ravel). Deutschlandscnder: 7.35 n.m. „Wilhelm Tell", tocneelspel van von Schiller. 10-20 n.m. Zwitsersche muziek. 10.50 n.m. Vijf de symphonie van Schubert. Droitwich: 7.50 n.m. „The child, the parent and the teacher". IV. „The nursery-school". Midland Reg.: 7.50 n.m. Symphonie-concert. Milaan: 8.05 n.m. „Tristan und Isolde", opera van Wagner. Brussel (Vlaamsch): 8.20 n.m. Gewijde mu ziek. Motala: 8.20 n.m. Schubert-concert. Parijs (Radio): 9.35 n.m. Symphonie-con cert o.l.v. D. E. Inghelbrecht, m.m.v. Germai- ne Martinelli, zang en Jean Doyen, piano. Hamburg: 10.20 n.m. Populair concert. Brandstoffentoeslag voor Werkloozen Ook dezen winter toegekend. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken thans definitief besloten, ook dezen winter weder een brandstoffentoeslag aan de ondersteunde en te werk gestelde arbeiders toe te kennen. De desbetreffende regeling, die binnen enkele dagen ter ken nis van de gemeentebesturen zal worden gebracht, stemt nagenoeg geheel overeen met die van het vorige jaar. Ten aanzien van de gemeenten, waarin de hoogste werkverschaffingsloonen worden uitbetaald, wordt intusschen in de circu laire de verwachting uitgesproken, dat aan diegenen onder de bij de werkverschaffing geplaatsten, wier inkomsten naar de mee ning van B. en W. zoodanig zijn. dat zij be duidend boven den steun uitgaan, geen verstrekking van bedoelden toeslag zal plaats vinden, aangezien ook bier met de individueels inkomsten en behoeften reke ning moet worden gehouden. Premietarief Ongevallenwet Geen verhooging vóór 1 Juli 1935. Naar wij nader van bevoegde zijde verne men, zal een eventueele verhooging van h»t premietarief voor de Ongevallenwet 1921 niet vóór 1 Juli 1935 «orden in werking gesteld UIT HET ENGELSCH /AN CHARLOTTE M. YONGL (61 Zijn kaartje werd binnengebracht juist toen het luncheon van vader en dochter was afgeloopen en hij werd in mijnheer Egre- inont's zitkamer binnengelaten, waar de eer ste beleefdheden nauwelijks gewisseld wa ren, toen de deur werd geopend en een jon getje met goudblond haar naar binnen kwam loopen. Het was zulk een mooi kind dat het onmogelijk zou gevveest zijn niet met genoegen naar hem te kijken, zelfs voor degenen voor wie zijn donkere oogen en vriendelijke glimlach geen dierbare herinne ringen opwekten. De stem van mijnheer Egremont kreeg een geheel anderen toon: „Hal daar komt hij aan, die kleine vent en hij stak zij'.i handen uit; maar de jongen had iet* anders in den zin. „Waar is zwarte hondje?" vroeg hij met een zilveren stemmetje, maar nog zeer ge brekkig sprekende; „Wyn stuiver voor t hondje." „Wynnie moet een zoete jongen zijn. Eerst papa en mijnheer Dutton een kusje geven", zei zijn zuster; en Alwyn gehoor zaamde in zoover dat hij toeliet dat zijn .Vader hem kuste en toen zijn fluweelen oogen opsloeg naai; het gelaat van den bezoeker en herhaalde: „Waar is zwarte hondje? Wyn wil zien dat hij krentebrood koopt" „Zie eens aavil Uw vermaardheid, of liever die van uw hond is u vooruit gereisd", zei mijnheer Egremont „Ik zal hem u laten zien", zei mijnheer Dutton, de mooie knaap bijna eerbiedig op zijn knie zettende, „maar hij i3 nu thuis. Ik kon ham niet op straat laten en ik wist niet dat hij mee binnen mocht komen" „Och, mijnheer Dutton! Alsof Monsieur niet welkom zou zijn", riep de Nuttie van vroegeren tijd. „Ik wou dat ik er om ge-; dacht had er u om te vragen, dat goede, lieve dier!" „Wyn het hondje zien", herhaalde het kind. „Mag ik hem meenemen om het kunstje te zien?" zei mijnheer Dutton. „Ik woon hier in de buurt, op den hoek van Berkshire Road en vlak tegenover mij is een wiukel waar Monsieur zich in zijn kunst mag blij ven oefenen." Alwyn's armen, beenen en stem waren alle even hard in beweging van opgewonden heid over dit verzoek; en mijnheer Egro mont stelde zelf voor dat zij allen mee zouden gaan om het kunststuk te aan schouwen. Nuttie ging dus zeer in haar schik met haar broeder naar boven om hem klaar te maken en toen zij weer bene.len kwam, vond zij de heeren in druk gespre* niet over de parapluies, maar rver den las' van hot gas en den rook, die in don t.ijri dat zij er woonden, veel erger was gowor- den, en waarin sympathie te verwachten was van iemand die in dezelfde wijk woonde. Kleine Alwyn was echter klaar blijkelijk een persoon van gezag, en niet gewend dat er in zijn tegenwoordigheid voor iets anders attentie was. Hij maakte dat hij de hand van mijnheer Dutton kreeg en zijn tongetje stond niet stil. ook scl een noch zijn vader, noch zijn zuster schoener muziek te wenschen. Zij kwamen aan een tuin met een ouden muur er om heen, waar de bloeiende seringen, gouden regen en wilde kastanjes boven uitstaken, terwijl men een massa bloemliout zag door het ijzeren hekwerk dat aan de zijde van de straat aan den lagen muur aangebracht was; hier bleef mijnheer Dutton staan en nam zijn sleutel uit zijn zak. „Is dit van u?" riep Nuttie uit, „ik ben zoo dikwijls nieuwsgierig geweest van wien het zou kunnen zijn." „Ja, het was, al is dit nu niet te begfijpen een buiten toen ik zoo oud was als dit ventje." „Londen was toen aan dezen kant nog niet uitgebreid", zei mijnheer Egren.ont. ..Dit eigendom moet een groote waarde hebben." Nuttie bemerkte dat deze erfenis mijnheer Dutton veel meer verhief in zijn oogen dan de ex-parapluie koopman; doch nauwelijks was het groote ijzeren hek open of Mon sieur kwam, keurig geschoren, met al zijn krullende kwesties in volmaakte orde naar zijn meester toespringen en in een oogen- hlik had Alwyn zijn armen om zijn bals Monsieur had in den laatsten tijd met te veel kinderen kennis gemaakt vn de positie niet te begrijpen en van zijn kant ook be leefd te zijn; ook herkende hij Ursula en gaï onmiskenbare bewijzen van blijdschap haai terug te zien. Toen werd hem het ha'.v stuiverstukje aangeboden. Hij kwispelde met zijn zonderlingen staart, glimlachte met zijn verstandige bruine oogen, nam het tusschen zijn tanden en liep hard naar den overkant van de straat alsof hij zaken van 't grootste gewicht had, terwijl de anderen volgden doch den knaap beletten te dicht bij hem te-komen. Zij vonden den nond rechtop zittende en met zijn staart op den vloer slaande, met al de klanten die reeds in den winkel stonden opgetogen en bewonderend om hem heen. Hij kreeg zijn krentebroodjo zette zijn voorpooten bedaard weer op den grond, liep er mee terug naar zijn meester en stak er mee de straat over zonder het op te eten, wel eenigszins tot Ahvvn's t?leur stelling; maar mijnheer Dutton zei dat hij het waarschijnlijk ergens in den tuin zou wegstoppen totdat hij vanavond honger kreeg. Het was goed dat het zulk een matige hond was, want de verleiding was groot om de aardigheid vaker te herhalen dan gezond voor hem zou geweest zijn. „Ziet ge wel, Wynnie". zei Nuttie op vermanenden toon, „Monsieur eet al zijn lekkers niet tegelijk op, hij bewaart hei tot hij naar bed gaat." Men kon hier wel uit opmaken dat de zuster zich bezorgd maakte over het al te veel geven van lekkers. Alwvn ging nn wandelen met de kindermeid, die al op hem stond te wachten, terwijl zijn vader en zus ter de uitnoodiging van mijnheer Dutton aannamen om zijn plekje grond ti bekijken. Op het land zou het klein geweest zijn, maar de plaats waar het lag in aanmerking nemende, was het uitgestrekt; er. het go- schoren grasveld, de kleine fontein in iet midden, de bloembedden vol fooitjes, ver- geet-mij-nietjes en ander* vroege bloemen, en de pas gerolde kiezelpaden, alles was even ordelijk en netjes, zoodat Nuttio uit riep: „Och! Ik had dit, waar :k het ook vond, als het uwe moeten herkennen." „Ik heb er niet veel aan te noen gehad" zeide hij. „Mijn oude tantes hadden het goed laten onderhouden, zelfs toen zij h».t alleen uit haar ramen zien konden. Ham oude tuinman woont nog in het huisje achter de schuur voor de gereedschappen, maar hij is te zwak om iets anders te ioen dan in haar ouden badstoel in de zon rond gereden te worden". „Het is een heele som. die hier rentelous ligt door dit hier te laten zocals het is" zei mijnheer Egremont. „Dat is waar, maar het is goed hier en daar een oase te houden." Nuttie wist wel, dat het niet voor hem alleen was, en toen zij de kleme broeikas ingingen en haar oog op de rij witte hyacin then viel, voerde de geur haar terug naai de lang vervlogen tijden en werden haar oogen vochtig, terwijl mijnheer Dutton, die wist hoeveel zij er van hield, eon bouquet voor haar afsneed. „Ik .;al ze in mijn kamer zetten. Het zal weer zijn als thuis", zeide ze en zag tovvi dat zij iets gezegd had dat haar vader on aangenaam was; want hij was altijd gevoe lig voor alles wat op haar kinderjaren doelde Mijnheer Dutton nam evenwel deze ge legenheid waar om te zeggen dat hij dit voorianr verscheid en e malen heen en weer getrokken was tusschen Londen en Mickleth wayte. „Ik hoop dat gij geheel af zijt van die ondernerm mijnheer Egremont „Dank u, mijnheer, ik heb or nu geen aandeel meer in.' „Zooveel te beter!" „Maar ik zit in groote zorg over mijn vrienden." „Zoo!" Maar toen zij het huis ingingen werd mijnheer Egremont's attentie getok- ken door een kachel van nieuw rm lel waarvan mijnheer Dulton hun jr. bijzonder heden uitlegde, om daarna vader en dochter in de gezelschapskamer te geleiden, wnr nog duidelijk sporen van de ou le dames te zien waren en van daar naar zijvi eigen zitkamer, die lekker rook naar Russisch leer en Nuttie deed denken aan die waar zij. voordat zij naar school ging, door hr.t raam naar binnen was geklommen en ver rukt was geweest van de platen in non vreemde oude editie van Telen.achus, die hij te Parijs had opgedaan. Mijnheer Dulton virzocht hen hier .vel uit ie rusten, want het was vu.mijnt eer fcgremu., een heele wandeling geweest; re koffie, die lij, toen zij kwamen besteld had word n.nn gebracht en daarnn begon -n ,n- hf»r Dutton de zaken van r.r.-enleaf en Goodenough bloot te leggen, waarnaar n.et veel belangstelling geit.-ster.i u r,j h.,e ol Nuttie niet rerht ontdekken kon' of pet alleen uit vriendschannoiMi. -g in Mark's tegenspoeden wk ,ini „r rCn soort triomf hijkwam da' de itmgr n»n ;n moeilijkheden was eer-akt door /ijn aanbod te verwerpen (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9