KLANTEN? NEEM TELEFOON JAARL. LIEDERENAVOND Radio Nieuws. O 24 OCTOBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS DE GEMEENTEREKENING OVER 1833 Toelichting van B. en W. je het voordeelig exploitatie-saldo tot stand kwam (Vervolg en Slot) oorts moet niet uit het oog worden verlo ren, dat, niettegenstaande aan „bijzondere dekkingsmiddelen" een aanzienlijk bedrag aan den dienst 1933 ten goede kwam, de be grooting voor dat jaar slechts sluitende kon worden gemaakt door do indceling van de gemeente voor de gemeentefondsbelasting in de 2e klasse, de verhooging, met ingang van 1 April 1933, van het. pensioenverhaal voor alle gemeente-ambtenaren- en werklie den tot het bij de wet toegelaten maximum, de vermindering van verschillende subsidie s en andere bezuigingsmaatregelen, terwijl bij Raadsbesluit van 28 April 1933 (Ingek. Stuk ken No. 75) moest worden besloten tot vor- hooging, ipet ingang van 1 Mei 1933, van het aantal opcenten op de gemeentefondsbelas ting van 60 tot SO. Deze maatregelen van ingrijpenden aard waren in hoofdzaak noodig, omdat do posten voor armenzorg en werkloozenzorg tot zeer hooge bedragen moesten worden uitgetrok ken. Voor „subsidie aan de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon" en voor „Steun aan uitgetrokken werkloozen" werd, na vermindering met de geraamde Rijksbijdragen in de kosten van steunverle ning aan werkloozen, aanvankelijk in totaal een netto-bedrag van f 870.000.op dc be grooting beschikbaar gesteld. Toch was dit aanzienlijke bedrag niet vol doende, om de uitgaven terzake over 1933 te dekken. De aan Maatschappelijk Hulpbetoon uit gekeerde subsidie bedraagt over 1933 f 590.404.42, terwijl op den post „Steun aan uitgetrokken werkloozen" f 834.410.28 werd uitbetaald, in totaal derhalve f 1.430.814.70. Aangezien in de kosten van steunverleo- ning aan werkloozen een Rijksbijdrage van f 270.550.28 (Maatschapelijk Hulpbetoon 1 31.948.82, Sociale Dienst f 238.601.46) werd ontvangen, bedragen de netto-kosten f 1.160.264.42 (f 1.430.814.70 f 270.550.28) of f 290.264.42 meer dan aanvankelijk was ge raamd. Voorts moest wegen subsidie aan de ver- eeniging „Schoolkindervoeding en Schoolkin- derklceding" f 14.699.38 meer worden uitge keerd. Verder bleef o.a. de opbrengst van do per- sonecle belasting in hoofdsom en opcenten f 21.000.— beneden de oorspronkelijke raming en werd aan uitkeering vah het Rijk wegens 48 opcenten op de hoofdsom der dividend en tantièmebelasting f 6.227.01 en aan belas ting op tooneelvertooningen en andere ver makelijkheden f 7.992.72 minder ontvangen dan geraamd was. Tegenover deze lioogere uitgaven en min dere ontvangsten welke tezamen een bedrag van rond f 340.000.— uitmaken, kunnen de volgende voordeelige factoren worden ge noemd. Van de Gasfabriek werd aan rente en winst, na aftrek van de mindere ont vangst ad f 2.280.— aan retributie, f 207.521.33 meer ontvangen dan oorspronke lijk geraamd was. Aangezien, zooals hierboven reeds werd medegedeeld, van de hoojere winst van de Gasfabriek f 150.000.op liet dienstjaar 1934 is overgeboekt, kwam van bovengenoemd bc drag van f 207.521.33 aan den dienst 1933 i 57.521.33 ten goede. Van de Electriciteitsfabriek werd aan meerdere winst ontvangen f 122.861.97, daar entegen aan rente f 7.087.36 en aan retributie f 20.956.minder. Het voordeelig verschil bedroeg dus tert slotte f 94.818.61. De winst van de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" overtrof dc ra ming met f 29.271.37, die van het Slachthuis met f 24.843.90. Voorts werd, in hoofdzaak tengevolge Van de verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting van 60 tot 80, ter zake van die belasting f 103.332.54 meer ontvangen, dan oorspronke lijk geraamd was. Vervolgens bleef het nadeelig saldo van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst f 30.773.96 beneden de raming, terwijl ten slotte van de oorspronkelijk op de begroo ting uitgetrokken som van f 37.000.voor bijdrage van de gemeente in de kosten van z.g. wachtgeldregelingen, niets werd uitge geven, de fabricageposten f 40.000.be neden de raming bleven en ook andere pos ten belangrijke overschotten opleverden. Buiten beschouwing latende de ontvang sten uit vroegere diensten sluit de gewone dienst 1933 met een voordeelig exploitatiesaldo van i 257.053.35 f 227.224.73 (f 2-42.598.92 f 15.374.19) f 29.828.62. Het dienstjaar 1932 sloot met een voordee lig exploitatie-saldo van f 80.520.18 en die van 1931 met een voordeelig exploitatie-saldo van f 207.202.01. Hierbij moet in acht worden genomen, dat door de bijzondere maatregelen, welke èn in 1932 èn in 1933, genomen moesten wor den om een sluitende begrooting te verkrij gen, een vergelijking van de bovengenoemde saldo's niet wel mogelijk is. Aan winst en retributie van de Gasfabriek werd in 1933 f 111.032.43 meer ontvangen dan in 1932 en f 186.129.25 meer dan in 1931. Aan winst en retributie van de Electrici teitsfabriek werd in 1933 f 7.382.66 meer ont vangen dan in 1932 en f 124.105.31 meer dan in 1931. Daarentegen bedroegen de netto-uitgaven op Hoofdstuk IX 1 „Ondersteuning aan be- hoeftigen" over 1933 f 125.137.55 meer dan over 1932 en f 276.129.20 meer dan over 1931. De netto-uitgaven op Hoofdstuk IX 2 „Ondersteuning aan werkloozen" bedroegen over 1933 respectievelijk f 51.088.07 cn f -428.895.20 meer dan over 1932 en 1931. Vervolgens was de uitgaaf aan rente en aflossing van geldleeningen dezer gemeente over 1933 f 89.262.63 hooger dan over 1932 en f 105.992.82 hooger dan over 1931, waarbij echter in aanmerking moet worden geno men, dat tengevolge van een andere wijze van boeking, f 57.600.minder aan rente ten laste van den dienst 1932 is gekomen, dan op de bcgrooting was uitgetrokken. PADDENSTOELEN-TENTOONSTELLING. Ojï 27 en 28 October a.s. zal een tentoon stelling van paddenstoelen gehouden wor den in de Victoria-Regia-Kas van den Hor tus Botanicus alhier. De tentoonstelling zal geopend zijn op Zaterd van 1.304 uur en op Zondag van De leden van de „Stichting tot Bevorde- -i'inc van de Belangen van den Hortus Bo- WHanicus te Leiden" hebben vrij toegang op V -toon van lidmaatschapskaart; niet-leden kunnen do tentoonstelling bezoeken tegen betaling van 10 cent. Leidsche Kunstkring „Voor Allen" Willtm Andriessen Ik heb maar éco aanmerking cn deze geldt niet het spel vao den pianist, doch alleen het program ma. Ik had gaarne in plaats van de Paganini-varia- ties van Brahms lets anders en dan geen „variaties" gehad. Het accent valt. vooral bij de variaties van Brahms toch eigenlijk meer op het technische dan op het muzikale. Dit werk vraagt een virtuoze vertolking, welke het ook ten deel viel, doch muzikaal bevredigde het ons, na wat we voor de pauze haden gehoord, niet. Dit werk van Brahms ligt. muzikaal, niet in de lijn Mozart, Schubert, Chopin. En hiermee is deze zaak afgehandeld en kunnen we verder onze onverdeelde bewondering geven aan het spel van Willem Andriessen, die zeer zeker voor zoovele beroemde buitenlanders niet behoeft onder te doen, en die naar het ons voor komt nog steeds bezig is, hooger eischen aan zijn techniek en uitdrukkingsvermogen te stellen, waar door de rasechte Hollander in z'n degelijkheid, kracht en verantwoordelijkheidsgevoel weer wordt geken merkt. Zijn techniek! Wij kunnen daar kort over zijn. Reeds bij den eersten aanslag van de eerste maten van Mozarts' „Varlationen über elo Menuet von Duport" greep het ons aan, die pracht van aanslag, die fijn verzorgde klankproductie, dat meesterlijk pedaalgebruik. Onmiddellijk hoorde men weer hoe in ragfijn gebeelde versieringen elk toontje van een onderdeel van een seconde zijn volle volslagen klankwaarde kreeg. Dit is alles even geperfectioneerd en verzorgd zonder zich als louter technisch kunnen op te dringen, want An driessen ls een rasmusicus, die dit alles noodig heeft om de ziel der compositie te grijpen, het die pere naar voren te brengen dat verscholen ligt in het notenbeeld. Het op zich zelf zoo behoorlijke 18de eeuwsohe menuet van Duport. wordt door Mozarts aanraking nog verheerlijkt. Terwijl de variatiekunst ten eene zijde op het virtuoze is georiënteerd, zag Mozart kans niet alleen overal wonderen van krinkschoon te scheppen, bekoorlijke welluidendheid, doch elke variatie een verfijning, een verluchting van den inhoud. Telkens valt op het thema het licht van een anderen schijnwerper. Dit beeld is eigenlijk grof. Want de schijnwerpers zijn hier de tintelende fa cetten van Mozarts ziel, het levende licht van zijn muzikaliteit, van zijn genie. Andriessen toonde zich h:er de dichter die de klaarheid en zuiverheid van Mozart in zich opgenomen heeft. En in het volgende werk de Sonate in Bes gr. t. No. 10 van Schubert was hij geheel de Romanticus. Wij voor ons haden ons de interpretatie van dit werk bezwaarlijk schooner kunnen denken. Het werk is een en al zang en melodie. En al bezit Schubert geheel zijn eigen wijze om de dingen te uiten, al bouwt hij zijn composities niet zoo archi tectonisch op als Beethoven, in het zangerige Motto Moderato deed hij soms in zijn stemming aan Beethoven denken, dien hij trouwens geweldig vereerde. Die prachtige ietwat droefgeestige me lodie. omsluierd door het gerommel van de bas sen. het weer wegzinken in den droom en de mij mering. men vindt het, zij het anders van structuur, ook bij Beethoven. Het is bij Schubert alles roman tische lyriek, een op en neerdeioen van stemmingen in een schoone innigheid; een kinderstem die zich verheft, die zich vermenigvuldigt, ten slotte een menigte die haar levenslied uitjubelt met op den achtergrond de weemoed, die aan de schoonste menschelijke vreugde steeds haar signatuur van waarheid en waardigheid geeft. Een nobele span ning zit in dit eerste deel die ten slotte schijnt te culmineeren in het geheimzinnige einde met iets als een duister voorgevoel van droefenis. Dan komt (het poëtische droefgeestige Andante, soms smartelijk hartstochtelijk, dan weemoedig be rustend, een deinen en weer ebben, en weer op komen, opstormen soms van duistere beelden, doch ten slotte alles in een wonder welluidend klank- schoon. Dan komt als gepaste tegenstelling het korte, zonnige scherzo en eindelijk de romantische finale, met zonneschijn, beekgeruisch, heimelijk ge fluister en eindelijk de hooggestemde vreugde. Wij zijo Andriessen zeer dankbaar voor de dich terlijke voordracht van dit werk. Na de pauze kwam eerst een monumentale voor dracht van de zooveel eischende Paganimvariaties van Brahms. En daarna volgden eenige Chopinvoordrachten. die we gaarne ieder afzonderlijk de volle maat van waardeering geven. De fijne Berceuse, een stukje verdroomde poëzie; de Mazurka Op. 29, 11, even eens in fijnen toon gehouden; de mooie Valse 64. 11 en eindelijk het dramatisch opgezette Scherzo met de steigerende violen en dan het koraal, waarvan de satzen afgewisseld worden door fijne gamma- figuren. dit laatste werk grootsch, met een duis tere plechtigheid vao stemming grandioos voorge dragen. Aan de ovaties van de zoo goed als geheel ge vulde zaal wilden maar geen einde komen en zoo genoten wij ten slotte nog twee toegiften: de schit terende 12de Studie van Chopin en het niet minder brillante ..Jardins sous la pluie", van Debussy. Een nobele inzet van de Kunstkringserie. Sw. Leidsche reactie op de heugelijke aankomst-tijding Ook Leiden heeft gisteravond een aantal spannende uren doorgemaakt toen het be richt over de start en de landing van de UI ver maar steeds vertoefde te komen. In de hulskamer stonden de luidsprekers in het midden van de belangstelling en telkens als er iets over de race werd verteld, spitsten zich de ooren en de spanning nam toe naar mate de uren vorstreken. Zoo was het ook voor ons bureau, waar gedurende den gehee- len avond een groote drukte heerschte, d!e wel ©enigermate luwde toen het nachtelijk uur venstreek, maar een groot aantal men- schen wenschte tot. bet einde toe tc wachten. Elk bulletin dat voor de ramen werd ge hangen bracht groote beweging. Toen te kwart voor twee het bericht van de be houden aankomst kon worden aangeplakt, brak do spanning los in een dol vreugde betoon. Een groot gejuich ging op en men pakte elkaar beet cn begon een vreugdedans. Het was kennelijk burengerucht dat hier in (het nachtelijk uur bedreven werd, maar de politie deed een oogje dicht al wist zij haar waardigheid te bewaren door op de hartelij ke uitnoodigiiv* m mej te dansen niet in te gaan. Van enkele huizen werd reeds des nachts de driekleur uitgestoken en vanmor gen wappeiden overal do vlaggen waarmee Leiden haar vreugde over de aankomst van de Ui ver uitte. Burgerlijke Stand OVERLEDEN: A Waasdorpv d Nleuwendük vr.. 69 Jr W Been wedr. 70 jr A Stol— Rlemers, wede 72 Jr Jubileum J. Tegelaar Heden herdenkt J. Tegelaar, gasstokcr aan de Stedelijko Lichtfabrieken, zijn 25-ja- rige dienstvervulling aan de bedrijven, welk feit niet onopgemerkt voorbij is gegaan, dank zij het initiatief daartoe door zijn col lega's genomen. Na eërst ten kantore der fabrieken te zijn ontvangen en aldaar in tegenwoordigheid van den chef door den waarn. directeur te zijn gecomplimenteerd, werd den jubilaris verzocht zich met zijn familie te begeven naaj- het. eenigszins feestelijk opgemaakte schaftlokaal van de koolgasfabriek, waar hij door zijn kameraden werd ontvangen. Daar werd hem met een hartelijke toe spraak van één hunner een geschenk over handigd, als blijvende herinnering aan de zen gedenkdag en aan den prettigen om gang, die er altijd tusschen den jubilaris en zijn mede-arbeiders heeft bestaan. Alle aanwezigen maakten gaarne gebruik van de gelegenheid om de familio Tegelaar met dit jubileum nog persoonlijk geluk te vvenschen, waarna de jubilaris weer naar huis terugkeerde om het verdere van den dag in huiselijken kring door te brengen. AGENDA Woensdag 24 October. Stadsgehoorzaal (foyer) 8 uur. Nationale avond, Nationaal Jongeren Verbond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 October a.s. waargenomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapen burg 12. telef. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85, en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8. Oegstgeest, telef. 274. OPLICHTING. De Officier van Justitie. Mr. Cohen Ter- vaert, eischte in de gistermiddag gehouden zitting der Haagsche Rechtbank tegen de 24-jarige J. v. J. en tegen de 28-jarige P. .T H.. beiden uit Leiden, ieder één maand ge vangenisstraf wegens poging tot oplichting ten nadeele van Maatsch. Hulpbetoon te Leiden, gepleegd door overlegging van een valsch briefje. Vonnis over 14 dagen. C.G.W.-V OETBA L Morgenmiddag te 3 uur speelt op 't N.B. L.O.-terrein C.G.W. I een voetbalwedstrijd tegen L.P.S.V. I. De opbrengst van dezen ~redstrijd is voor een liefdadig doel. Dinsdagmiddag te 3 uur speelt C.G.W. b een Leidscb Studentenelftai. Uit den Omtrek AARLANDERVEEN WINKELWEEK Door de nieuwe Middenstandsvergadering alhier is besloten met St. Nicolaas een win kelweek te organiseeren. Ook zal de Pluim vee-Vereen. in die dagen een tentoonstelling ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING (Vervolg) Salarisregeling. Enkele voorstellen aangenomen. Bij de beraadslaging over art. 11 der agenda (de vaststelling der salarissen van de gemeenteambtenaren) drukte de hoer Verdonk er zijn spijt over uit, dat in het ontwerp geen rekening wordt gehouden met de belooning voor het bezit van diplo ma's. Dc heer B. Spreij zal voor de voorstel len stemmen, maar hij wil de rijwiel- «n kindertoelagen laten vervallen. D'e heer Ru- ting ondersteunt dit laatste. De heer Boe ren had zich een andere uitwerking van het Georg. Overleg voorgesteld. Hij is en blijft voorstander van de kindertoelage. Hij betoogt, dat het zeer wenschelijk zou zijn, dat er zoo mogelijk nog voor 1 Jan. of an- 'Ws 1 Juli a.s. een groepsindeeling tot si and kwrun. De heer Van Kleef ondersteunt dit laatste en vraagt aandacht voor de ingekomen adressen. De heer Den Uyl ziet in deze voorstellen een uitvloeisel van de regeeringspolitiek die bedoelt het levenspeil terug te dringen, op dat Nederland op de wereldmarkt weer zal kunnen concurreeren. Die aanpassingspoli tiek acht hij verkeerd en met hem en de zijnen ook veel R.K., getuige Pater Henricus Als dit voorstel zoo wordt aanvaard, ontne men we het Georg. Overleg haar bestaans recht. De heer Den Ouden constateert eenig ver schil met hetgeen in het Georg. Overleg be sproken is. Spr. zal zijn stem aan de gedane voorstellen geven, maar verbindt daaraan niet de gedachte, dat de salarissen in de eerste twee jaar niet veranderd worden. De Voorzitter geeft toe, dat het Georg. Overleg niet geheel aan de verwachtingen beantwoord heeft. Hij critiseert enkele daar blijkens de notulen gemaakte uitdrukkin gen. B. en W. hebben in geen enkel geval de politiek van het „pingelen" toegepast, ook al om de inwillekeurig gewekte onrust niet te vergrooten, maar wel hebben ze rel uiterste geboden. Daarmee hebben de adres santen niet genoeg rekening gehouden- Werd b.v. een der ingekomen adressen in gewilligd, dan zou dit de gemeente f 3850 per jaar kosten. B. en W. willen de zaak der groepsindeeling wel eens bekijken, maar elke gedachte, die daaraan loonsverhooging verbindt, is ijdel. Spr. verzoekt de heereu om geen voorstellen to doen die hier ot daar de bedragen verhoogen en ook voor bijzondere diensten geen verhooging te vra gen. Met het bezit van diploma's is rek^ ning gehouden. Bij de behandeling der verschillende groe pen kwamen nu en dan wel enkele wen- schen naar voren, maar zonder practisch resultaat. Alleen werd een wensch van den heer Boeren ingewilligd, doordat de huur der beide woningen bij do gasfabriek ver laagd werd van f 5 op f 4.50. Ten slotte werd een voorstel van den heer Ruting om de rijwieltoelage te laten vervallen aangenomen met 9 tegen 8 stem men. Een voorstel van hetzelfde lid om ook de kindertoelage voor nieuw aangestelden te laten vervallen werd verworpen met 10 te gen 7 stemmen. Een voorstel van den heer Den Uyl waar bij B. en W. uitgenoodigd werden zoo spoe dig mogelijk te komen met een groepsindeo ling van het gemeentepersoneel werd aan genomen met 9 tegen 8 stemmen. Hierna werd het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. Rondvraag. De heer Lam had gedacht, dat heden avond de kwestie der geneeskundige verzor ging van steuntrekkenden ter sprake zou komen. De Voorzitter licht breedvoerig toe, hoe die zaak nog steeds op bezwaren stuit en dat alles thans weer op losse schroeven staat na het laatste bericht dat de doctoren zonden Spr. hoopt, dat over een paar we ken alles zoo ver is, dat het geheele verloop van zaken aan db gedkcuring van den Raad kan worden overgelegd. D'e heer Ruting informeert of de Ziende- weg wel op deskundige wijze wordi onder houden en dringt er verder op aan, dat de voorgestelde gasprijsverlaging niet 1 Jan.. maar uiterlijk 15 Nov. zal ingaan. De heer Koelewijn vraagt of de 6teui> trekkenden ook dit jaar weer toeslag voor brandstof krijgen. De Voorzitter hoop, dat de daartoe ver- eischte bescheiden weldra uit Den zullen komen en belooft dan dadelijke rege" ling dezer zaak. Hierna sluiting der openbare vergadering. ONGELUK Door het breken van een ladder viel de schilder v. d. W. zoodanig dat hij een zijner armen brak en aan 't hoofd verwond werd HULP IN NOOD Het mooie bedrag van f 665 heeft de col lecte voor Hulp in Nood van de Chr. Bestu renbond opgebracht Ook zijn Cr vele giften in natura. AANGEREDEN De heer D. werd in de Emmalaan aangere den door een auto uit Den Haag, die kwam uit de richting Leidon. L. ging de rijweg over achter een auto naar Leiden. Dr. M. verleende i1e eerste hulp aan den heer L.. dio verschillende hoofdwonden had. GESLAAGD De heer F P. Voors, alhier, is te Rotter- OVERPLAATSING Per 1 Nov. a.s. worden de brugwachter der Ned. Spoorwegen aan do Gouwebrug, overgeplaatst jn gelijke betrekking tc Gouda. WINKELWEEK In samenwerking met de Chr. Midden- standsvereeniging zal de Winkelweek wor den gehouden van 26 Nov. tot 8 December We komen hierop morgen terug. KATWIJK AAN ZEE GEREF. BOND Vrijdag hoopt in de zaal van Prot. Chr. Belangen voor te gaan Ds. Zandt van Delft, met het onderworp „Een toegerust volk", aanvang half acht. CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING De Chr. Middenstandsvereeniging verga derde onder presidium van den heer Van Tongeren, die een kort openingswoord sprak. Vervolgens werd overgegaan tot het be handelen der vele ingekomen stukken, waarbij vooral het punt de .Zwarte lijst" veel bespreking uitlokte. De resultaten hier- an mogen bevredigend genoemd worden. Ook werd de twee millioen welke de regee ring aan de middenstand toekent een punt van bespreking, 't Bleek uit enkele circu laires dat alleen crediet wordt gegeven aan zaken welke aan de rand van onder gang staan. Vele aanvragen werden dan ook door de ingestelde conn lissie van onderzoek terzijde gelegd, lloor üit regeeringscrediet worden vele moeilijkheden geschapen. Besloten werd om twee leden te benoemen in de commissie voor crediet-behandeling. Hierna las do penningmeester de heer B. J. Dijkrcnt een verslag van een to Utrecht ge houden vergadering voor. Dit verslag wordt volledig in het middenstandblad opgenomen Be-loten werd om ook dit jaar een winkel week te organiseeren, waarschijnlijk in com binatie met Katwijk a.d. Rijn. Binnenkort zal hiervoor do bestaande win kelweek-commissie samenkomen cm een cn ander te regelen. De rondvraag leverde wei nig op waarna da voorzitter dc vergadering sloot. CHR. HIST. JONGERENGROEP Donderdag vergadert de C.H.J. in een lo kaal van do Mierenweide-school. Behandeld wordt hot pro en contra van de toetreding van Rusland tot do Volkenbond. Aanvang half acht. ZANGSCHOOL „KATWIJK" Donderdag 25 Oct., In Chr. Prot. Belangen Aanvang halfacht Bew. v. toeg. 0.30 bij Van Beelen's Piano- en Orgelhandel, Zuid-Boulevard 47 en 's avonds aan de zaal. HET BESTUUR KOUDEKERK RAADSVERGADERING Maandagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter do Burgemeester. Tegen woordig alle leden. De voorz. opent de vergadering met gebed. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingek. stukken. Van Ged. Staten terug ont vangen de Bouw- en Woningverordoning met enkele bemerkingen, welke nader belioo- ren overwogen te worden door B. en W. Kasopname heeft plaats gehad bij den ge meente-ontvanger op 11 Sept. 1.1. In kas bleek f 1753.—. Booken en bescheiden ble ken in orde. Van den heer A. Zuydwijk is bericht in gekomen, dat hij wegens vertrek uit deze gemeente ontslag neemt als lid van het Bur gerlijk Armbestuur en als lid van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim. B. en W. stellen voor de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur nog cenigen tijd uit te stellen, daar de heer Zuijdwijk 1 Jan. a.s. juist aan de beurt van aftreden was en dus deze benoeming toch voor slechts korten tijd is. Voor het tweede geval stellen B. en W. de navolgende aanbeveling, n.l. de heeren: 1. A. J. Lieverse en 2. Herm. van Leeuwen. De heer Lieverse werd gekozen. Vervolgens vindt plaats de aanbieding Begrooting Waterleidingbedrijf dienst 1934. In ontvang en uitgaaf f 6.549.52 en de kapi- taalsdienst f 3802.48, en de begrooting van de gemeente in ontvang en uitgaaf f 85.953.13 de kapitaaldienst in ontvang f 11.587.51 en in uitgaaf f 10.192.12. De voorz. moet evenwel opmerken, dat vanwege Ged. Staten op verschillende posten aanmerkingen zijn gemaakt waarmede be langrijke wijzigingen zijn gekomen in de percentages der belastingen, zoodat de per centages van sommige aanslagen zijn ver hoogd en weer andere iets verlaagd. Als Commissie tot onderzoek van de Be- grootingsdienst 1935 worden door den Voorz. aangewezen de heeren van der Lee, de Jong en van der Sterre. De heer Lieverse spreekt zijn bevreemding uit, dat vanwege Gedep. Staten zulke ingrij pende veranderingen worden aangebracht, waar ter plaatse de begrooting zoo goed gelijk wordt saamgesteld. De voorz. antwoordt, dat het de Regeering noodzakelijk wordt gemaakt door het optre den van sommige gemeenten. Voorts is ingekomen een adres van de Geitenfokvereeniging, welke bedoelt een veredeling van dit ras te bevorderen. In het adres wordt verzocht, zoo mogelijk, een ver ordening op do geitenfokkerij te maken. B. en W. stellen den Raad voor bij oen eerstvolgende wijziging der Pol.-Vcrordening met dit verzoek rekening te houden, alhoe wel de voorz. betwijfelt, of hier het geiten- houden zooveel voorkomt, dat een verorde ning noodig is. De heer Lieverse en Kok verklaren zich er tegen om dit verzoek in te willigen, omdat zulk een verordening voor alle veehouders wellicht in de toekomst gewenscht zou wor den. en daarmede tenslotte alles per verorde ning zou worden geregeld. De heer Lieverse stelde voor op dit adres afwijzend te beschikken. Aldus wprdt met algemeene stemmen besloten. Uitloting vindt plaats van 4 obligatiën van de geldieening, oorspronkelijk f 7500.—, nl. de nummers 68, 38, 71 en 40. Tenslotte vinden plaats enkele comptabele besluiten Begrootingsdienst 1934. Rondvraag. De heer van der Sterre moet zijn verbazing uitspreken, dat af en toe de Das geplante boompjes langs den publieken weg zoo worden gehavend en informeert of er wel voldoende politietoezicht is. De voorz. zegt, dat dit bij hem ook groote ergernis heeft gewekt, doch waar het slechts een oogenblik werk is om deze pas geplante boompjes te vernielen, waartegen toch niet te waken is, heeft spr. de politie opdracht gegeven, de zaak maar rustig op z'n beloop te laten. De heer Lieverse informeert of ook van wege B. en \V. geen pogingen worden aange wend tot verlaging van den gasprijs. De voorz. deelt mede, dat deze zaak reeds eenigen tijd bij B. en W. in behandeling is en met Leiden reeds is besproken Maar ziekte van den Directeur der Lichtfabrieken te Leiden heeft deze zaak tegengohouden. Er zijn ook enkele moeilijkheden gerezen. Echtor worden pogingen aangewend om tot verlaging te komen. De heer Van der Lee zou wel eenigen grond bij het Raadhuis voor bouwterrein wil len verkoopen, waartegen zich andere hee ren verzetten, als zijnde van te weinig be lang. Hierna sluiting der vergadering. LISSE JAARVERGADERING „GROENE KRUIS" Dinsdagavond werd in het Wljkgebouw aan de Wagenstraat de 31e jaarvergadering gehouden van de afdeeling Lisse van het „Groene Kruis". Na opening door den voorzitter Dr. D. Blok, verkreeg de secretaris A. H. Schrama gelegenheid tot het voorlezen der notulen, welke werden vast gesteld. Ingekomen was een schrijven van B. en W. der gemeente, waarin werd medegedeeld dat om flnan- tieele redenen de ratten-verdelging niet op groote schaal kon worden aangevat. De secretaris deelt intusschen mede, dat een middel reeds werd toege past, nl. serum, hetgeen inderdaad goed schljot te werken. De Voorzitter las nu voor het Jaarverslag. De secretaris bracht nu het jaarverslag uit. Tot zijn leedwezen moest hij mededeelen dat het leden tal door de tijdsomstandigheden van 1520 was te- ruggeloopen tot 1443. Ook bestaat de mogelijkheid dat een aantal zich waarschijnlijk zal hebben aan gesloten bij het Wit-Gele Kruis. Uit het magazijn werden verstrekt 693 verpje- ginpsartikelen aan 230 gezinnen. Zuster Bosman verpleegde dit jaar 70 patiënten in 67 gezinnen en legde daarvoor 4764 bezoeken af. De rekening gezinsverpleging sloot dit jaar met n nadeehg saldo van ruim f 76. Het consultatiebureau stond weer onder leiding io Dr. F. S. L. Brero. In 1933 waren 114 kinde- n ingeschreven, in den loop van het jaar kwamen WOENSDAG 24 OCTOBER Programma 3: 811.20 Een der Duttsche zen deri; 11.20—12.20 Kalundborg: 12.20—14.20 Lu xemburg ;14.2015.20 Kalundborg of Luxemburg 15.20—17.20 Deutachlandsonder; 17.30—19.20 Br. Pr; 10.2?22.20 Beromunstor of Luxemburg; 20afloop: Brussel Fr Programma 4: 8.20—8.50 ParUs Radio; 11.05— 15.35 North Reg: 15.35—17.05 Droitwirh: 17.05 —17.35 North Reg; 17.3518.20 Droitwich; 18.20 —19.20 Bruisej VI; 19.20—21.05 North Reg; 21.05 23 ParUs Radio; 23—afl.: Droitwich DONDERDAG 25 OCTOBER Programma 3: 811.20 Eon der Duitiche- zen ders; 11.20—12.20 alundborg; 12.20—14,2'J Brus sel VI; 14.2015.20 Kalundborg of Luxemburg; 15 20—17.20 Deutschlandsender 17.20—18-35 Br. Vlaamseh; 18.35—10.35 Brussel Fr; 19.85—21.20 Luxemburg; 21.20—23.50 Brussel VI; 22.50—afl: De.utschlandsendor Programma 4: 8 20—8.50 Parijs Radio: 11.05— 17.35 North Reg; 17.35—18.20 Droitwich; 18.20— 19.31 Deutüchlandsender; 19.30—20 Locale uit zending Sportprnatje door den hter J G A Jan »sn (Journalist); 20—21.35 North Reg; 21.35— 22.60 Parijs Radio; 22.50—afloop: Droitwich 127 bij, zoodat 241 kleintjes werden geoontro- leerd. In totaal werden 1979 consulten gegeven, ter wijl de zusters bovendien 670 huisbezoeken afleg den. Dit jaaj- werd geen moedercursus gegeveo. Tuberculose-bestrijding. De zusters bezochten 109 patiënten. Een 7-tal konden van de lijst wor den afgevoerd. Van verschillende zijden kwamen wederom giften in natura binnen voor de lighal, welke giften steeds dankbaar worden aanvaard, Finantieel verslag Algemeene afdeeling. Ontvangsten aan contributies en andere in totaal f 2081.44 uitga ven: Cons. Bureau f 745; Magazijn en Wijkgebouw f 432.86; verdere verschillende uitgaven f 646.19, zoodat een saldo overbleef van f 257.09^. Ge zinsverpleging. Ontvangsten f 1338.05, uitgaven f 1338.11alzoo een nadeelig saldo van ruim f 76. T.B.C.-b e s t r Ij d i n g. Ontvangsten: subsidie Rijk en Provincie f 1264.61.—, EmmabloemcoUecte f 275.—, Sanatoriumverpleging f 320.—, Verloting Jighal f 70.60, voeding in de lighal f 634.91. Uit gaven: salarissen zusters f 1566.50, sanatorium verpleging f 420, diverse andere uitgaven f 701.42. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 1352.13, weeksaldo verminderd dient te worden met de Gemeente-subsidie, welke inmiddels is bin nengekomen. De aftredende bestuursleden Dr. Blok. notaris A. van Pelt en Dr. Ruys werden bij acclamatie als bestuursleden herbenoemd. De beschrijvingsbrief voor de Algem. Vergade ring werd voorgelezen en toegelicht. Als afgevaar digde zal deze vergadering bezoeken Dr. Blok. Rondvraag. Op een vraag van den heer.J. Vermey werd geantwoord dat de Lighal wordt beheert door het Groene Kruis. Dr. Blok wijdde waardeerende woorden aan dc nagedachtenis van Mej. G. Been die eenigen tijd geleden is overleden en prees haar verdienstelijk werk voor het Groene Kruis. Haar heengaan bé- teekent voor de Vereeniging een groot verlies. Dr. Haase verzocht een inventarislijstje van td magazijn-artikelen van het Groene Kruis. Dankbaar werd gememoreerd dat Mej. Scheep maker weer van haar ernstige ziekte is hersteld. Hierna werd de vergadering gesloten. DE NARCISSENCULTUUR IN HET ALGEMEEN EN DE BEHANDELING IN HET BIJZONDER De heer D. van Egmond Jr., hoofdcontroleur van de vereeniging „De Narcis" te Hlllegom, heeft voor „Theorie en Practijk", vereeniging van oud- leerlingen der Rijkstuidbouwschool voor de bloem bollenteelt te Lisse, genoodigden en belangstellen den Dinsdagavond in Café-Restaurant De Nach tegaal" te Lisse, een lezing gehouden over boven genoemd onderwerp. De narüssenkweekers hebben in bijzondere mate hun deel gekregen betreffende de crisis met al zijn gevolgen. De prijzen zijo beneden de productiekosten, het product is voor tweederde onverkoopbaar, en het is vooral voor dc naroissencultuur, dat er een groot gevaar dreigt. Men kan nu eenmaal een cultuur als die van bloembollen, niet stop zetten wanneer het met meer rendeert, het ls geen fabriek, H.:t bedrijf moet vogrtgang hebben, anders ls de totale ondergang slechts een kwestie van zeer korten tijd. Al wordt er voortdurend verloren, dan tracht men nog. met inspanning van alle krachten, dit ver lies zoo klein mogelijk te maken. Er wordt voorts stil gestaan bij de Narcissen- cultuur In het algemeen. Het ontstaan der cultuur, de groote vooruitgang der Nardssencultuur, de algemeene belangstelling, welke de Narcissen zoo in ruime mate steeds hebben genoten zoowel in Engeland als in ons land. De winning van nieuwe soorten, het importeeren van nieuwe soorten en van versch plantgoed. De narcissencultuur is met rassche schreden voor uitgegaan en met dat al kwamen ook dc onge makken, ziekten, cultuurmocilijkheden enz. enz. Door wetenschappelijk onderzoek werd de ziek tebestrijding met kracht ter hand genomen onder leiding van Prof. van Slochteren. Door dc Ver eeniging „de Narcis" werd een keuringsdienst in gesteld ter voorlichting der kweekers en ter bestrij ding der ziekten te velde. Toen dreigde, dat Amerika sluiten zou voor narcissen, hebben de kweekers zoowel als de handel zich groote offers getroost om zoo mogelijk Amerika open te houden. Het mocht echter niet baten: Amerika werd gesloten en sindsdien, toen Amerika ook ten slotte geen plantgoed meer tot zich nam, is de Narcissencultuur in gedrang ge komen. Het vorstjaar 1929 heeft over het algemeen de Narcissen zeer verzwakt, en eischen de Narcissen onzen zorg als nooit tevoren, ja zelfs nu, wanneer er aan de cultuur geen cent verdiend wordt. In eigen belang zoowel in het belang van den handel moeten de kweekers paraat blijven. Steeds is veel zorg aan de Narcissen besteed, niets is onbeproefd gebleven om meerderen afzet van Narcissen te krijgen, b.v. vervroeging broei, koelen, enz. enz. Voorts wordt door den heer van Egmond do aandaoht gevestigd op de bestrijding der ziekten. Wij mogen ook in dezen tijd daarmede niet verslap pen, want anders gaat onze mooie Narcissencultuur ten gronde. Eenige ziekten worden uitvoerig besproken als zoowel de bestrijding en de behandeling, zooals: Bolrot. Aakjeszdek, groote en kleine Narcisvlieg, Mozaiekziek enz. Tenslotte wijst de heer van Egmond er op, dat ïze Narcissen verelsdien een concrete behande ling, zij mogen niet achterstaan bij de Hyacinthen en Tulpen, en wij moeten zorgen, dat onze Hol- landsche Narcissen steeds een goeden oaam blijven houden en bovenaan blijven staan. OEGSTGEEST COLLECTE CRISISCOMITE Dc openschaalcollecte gehouden door da afdeeling Oegstgeest van het Nationaal Cri siscomité heeft opgebracht 622.92^. MISHANDELING De 30-jarige C. v. L. scheidsrechter bij een voetbalclub werd tijdens een wedstrijd mis handeld door T. D., een der spelers. Van dit feit is door C. v. L. aangifte gedaan, waar na door de politie proces-verbaal is opge maakt. LOOS ALARM Op de Kanaalhrug alhier had een aanrij ding plaats tusschon twee auto's waarbij de politie werd gerequireerd. Toen deze echter ilaatse verscheen was van de auto's geen

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6