WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Toen het vliegtuig boven de ren baan cirkelde, hebben alle auto's hun zoeklichten op de baan gericht, waar door deze in een helder licht kwam te staan. De Uiver maakte nog een cirkel en landde toen sneL Direct na de landing zijn de leden van d bemanning en de pasagiers por auto naar de stad vertrokken, waar zij de rest van den nacht zouden doorbrengen. Voor dp radio heeft nog een van de passagiers, de heer Gil lessen, medegedeeld, dat men in een storm was geraakt en van de route was afgeweken omdat de radio niet meer werkte. Na drie cirkels boven de stad te hebben beschreven, is de Uiver vlot geland De bemanning heeft benauwde oogenblikken doorgemaakt Zoodra de K. L. M.-directeur, de heer Plosman van de landing van de Uiver te Albury vernam, heeft hij zich radiogra fisch in verbinding gesteld met den Armstron g, den directeur van het vlieg veld te Melbourne. In dit radiografisch ge sprek, dat bijzonder goed doorkwam, heeft dc heer Armstrong verschillende bijzonder heden omtrent de landing medegedeeld. Do Uiver kwam recht op Melbourne af en was op een paar honderd K.M. afstand tot bij het randgebergte in het Z.W. van Australië ge naderd, dat in vliegerskringen berucht gens de weersomstandigheden, die daar vaak heerschen en die de piloten veelal voor de grootste verrassingen plaatsen. Hel was omstreeks middernacht toen de Uiver tot dit punt was genaderd. Dit trof wel zeer ongelukkig, omdat toen het z.g. nachteffect optrad waardoor de radio afwijkingen toonde. Tot overmaat van ramp kwam toen ook nog een donderbui opzetten, waardoor het voor den bestuurder onmogelijk werd om koers te houden. De Uiver is toen in een buitenge woon precaire positie gekomen. Het toestel had nog voor ongeveer 1 y2 uur benzine aan boord en de bemanning moet toen eenige zeer benauwde oogen blikken hebben doorgemaakt. Toch wist men de koers terug te vinden. Niet genoeg lof zeggen alle vliegautori- teiten te hebben voor de wijze, waarop de piloten hebben weten te landen. Het was een stikdonkere nacht, zonder maanlicht en de omgeving was voor hen volkomen onbekend terrein. Dat zij er desondanks in geslaagd zijn na over Albury gevlogen te zijn de ren baan op te zoeken en vlug en zonder eenige schade te landen, dwingt de grootste bewondering af. De heer Plcsman heeft zich ook in verbin ding gesteld met het kantoor van do Shell met het verzoek het mogelijke te doen om de Douglas zoo spoedig mogelijk aan benzine te helpen. Het moest uitgesloten worden acht, dat de Uiver met de kleine hoeveel heid benzine, waarover men nog beschikte, Weer zou kunnen starten. Men heeft benzine noodig van een bijzon dere kwaliteit, die te Albury niet te krijgen is. Er zat. niets anders op dan deze benzine uit Melbourne te laten komen. Deze zou met een tankauto worden gebracht, waarmee uiteraard in den nacht eenige uren gemoeid zouden zijn. Bovendien werd het alleszins waarschijnlijk geacht, dat de vliegers het daglicht af zouden willen wachten; dan zou ook de tankwagen kunnen zijn aangekomen. Parmentier over zijn noodlanding Parmentier heeft nog via de radio ver klaard, dat hij tweemaal heeft getracht bo ven een onweder uit te komen, maar dat hij er niet in geslaagd is. Hoog boven de bergen woedde het onwe der, met verschrikkelijke regen- en hagel stormen, die hem dwongen rechtsomkeert te maken. Het hooge plateau was met ijs bedekt. Beschouwing van den heer Plesman De heer Plesman, directeur der K.L.M., merkt in een nabetrachting op, dat de K.L.Muit overweging van de verdere ont wikkeling van haar luchtvaart naar Austra lië, van plan was geweest om met twee vliegtuigen aan de race deel te nemen: een in den snelheids- en één in den handicap- wedstrijd. De Uiver zou dan, uitgerust met extra tanks een snelle postvlueht naar Melbour ne maken, n.l. met een kruissnelheid van 300 K.M. per uur. Door de lange „sprongen zonder tusschenlandingen. zou men 1825 K.M. van de klassieke route (over Batavia) kunnen afsnijden. Daar de F. XXXVI, die dan aan den han dicap-wedstrijd zou deelnemen, niet op tijd gereed was, werd echter besloten de Uiver een normale passagiers- en postvlueht te doen maken, zonder extratanks, alhoewel dat kón, ondanks de drie passagiers en de 101 K.G. post. D« ..Panderjager" vloog voor een Neder- landsch syndicaat in den snelheidswedstrijd mee en zou zeker, indien het ongeluk te Allahabad niet gebeurd was, waar hij on geveer gelijk mèt de Uiver kwam, een goed figuur hebben gemaakt. De drie sierlijke Dehavilland Comets, met hun uitnemend instrumentarium, zijn, bij wijze van spreken, vliegende benzine-tanks. Zij hebben een in de mötorgondel wegklap- pend landingsgestel en kunnen een kruis snelheid van 325 K.M. per uur bereiken. De vlucht van de Uiver aldus de heer Plesman heeft voor de Nederlandsche luchtvaart buitengewone beteekenis gehad, niet alli en met het oog op een eventueele verbinding met Australië, maar ook voor den Indische route, want de vlucht Milden- liall—Batavia werd in 52 uur volbracht. Dit heteekent natuurlijk niet, dat binnenkort een geregelde dienst met een dergelijken reisduur uitgevoerd zal kunnen worden. Na de vlucht met de Pelikaan b.v., die in vier etmalen en vier uren Batavia bereikte, werd liet reisschema voor den zomerdienst 1934 op de Indische lijn van 8 op ?V& dag gebracht. De ware beteekenis van de vlucht js gele gen in het volgende: het is den piloten van de Uiver gelukt met de Douglas, voorzien ".'an haar standaarduitrusting en met drie portieve passagiers aan boord, in ruim twee etmalen naar Batavia te vliegen. Een nog beter resultaat met dit vliegtuig zonder pussagiers en met speciale uitrusting zou niet zooveel zeggend geweest zijn als dit, want uit deze vlucht van de Uiver blijkt ten stelligste, dat een reis naar Indië met een Douglas in vijf zes etmalen inplaats van twee, zooals nu, voor de passagiers een rus tige, geriefelijke en aangename reis is, ook voor minder sportieve dan het drietal van de Uiver. De K.L.M. is dankbaar voor de belangstelling, welke de regeering en het Nederlandsche en Nederlandsch-Indischo publick voor de vlucht naar Australië be toond hebben. Zij is erkentelijk voor de goe de hulp op alle vliegvelden ondervonden, langs de geheele route, waardoor het vlieg tuig overal in zeer korten tijd heeft kunnen tanken. De bedoeling is, dat de Uiver een bezoek aan Sidney en Camberra brengt. Na ruim een week verblijf in Australië zal de Dou glas naar Indië terugvliegen, waar het toe stel eenigen tijd blijft om bezichtigd te kunnen worden. Den 12en Nov. vertrekt de Uiver uit Medan naar Nederland. Minister Colijn over de beteekenis van de Uiver-tocht volgende ver- Hoewel vervul.d van de grootste waar deering voor de bewonderenswaardige prestatie van de piloten Scott en Camp bell Black, geloof ik toch, dat de vlucht van de Uiver van grooter beteekenis is voor de ontwikkeling van de luchtvaart. Het feit, dat een gewoon verkeersvlieg tuig, ondanks een 2000 K.M. langere route en een grooter aantal noodzake lijke landingen tot het innemen van benzine, slechts bij een raoe-vliegtuig achter bleef, is kortweg verbluffend. Minister Kalff opgetogen over de bewezen mogelijkheid Minister Kalff verklaarde het volgende: Binnen het jaar een tweede overwin ning van Nederlandsche vliegers, die ons hart doet trillen van nationale trots, die ons een oogenblik vrij maakt uit de benauwenis van dezen tijd en die Neder land en Indië van geestdrift vervult, hulde brengende aan onze mannen voor hun bekwaamheid, volharding en wils kracht De waarde van dc-ze vluaht voor het verkeer, de bewezen mogelijkheid: een verkeersvliegtuig met passagiers en post in 52 uren over te brengen van Enge land naar Batavia is allereerst gelegen in'de groote reserve aan zekerheid, vei ligheid en regelmaat, welke aanwezig blijkt in de voor de naaste toekomst ontworpen diensten van de K.L.M. naar Indië. En deze vlucht zal zoodoende, zij het overbodig, het vertrouwen in de leiding en in 't personeel van onze Koninklijke Luchtvaart Maatschappij nog versterken en haar doen behouden de plaats aan de spits, die zij zich in de gansche we reld op luchtvaartgebied verworven heeft DE VREUGDE TE AMSTERDAM Het bericht van de aankomst van de Douglas-machine te Melbourne verspreidde zich als een loopend vuurtje door Amster dam. Ondanks het nachtelijke uur zagen ij aan verscheidene huizen de driekleur uitsteken. Voor verschillende kxantenbureaux en op de hoeken der straten in de binnenstad werd het heuglijke nieuws druk besproken en de noodipc hoeraatjes gingen voor onze kranige piloten op. Op enkelo plaatsen in de stad werd het zóó rumoerig, dat de politie er aan te pas moest komen om er op te wijzen dat de mééste menschen om dezen tijd nog slapen Gaat de Panderjager toch verder? Gemeld wordt, dat Geyssèndorffer, de chef-piloot van de Panderjager, gisteren per trein te Calcutta is aangekomen met zijn verbogen schroef, teneinde die te laten repa- reeren. Hij dacht dat die reparatie niet meer dan een dag zou vorderen en dat, wanneer de schroef weer goed werkt, hij de vlucht naar Australië zal kunnen hervat ten. Van welingelichte zijde in Den Haag vernemen wij nog, dat men bet daar geenszins uitgesloten acht, dat de Pander] a ger morgen of overmorgen de reis zon kunnen voortzetten. Men zou zulks zelfs toejuichen, omdat dan toch twee Nederlandsche toestellen zeer waarschijnlijk te Melbourne zouden aanko men en de Panderjager nog goed kans zou maken voor de vijfde plaats. Hoe de „Uiver" te Melbourne landdr MELBOURNE, 24 Oct. Nadat gisteren 30.000 enthousiasten getuige waren geweest van de behouder, aankomst van het Brit- sche vliegers Scott en Black, dio voor het eerst na drie dagen weer van een behoor lijke rust konden genieten, bestond groote twijfel omtrent de aankomst en vooral het tijdstip van aankomst der beide volgende mededingers. De Uiver was op 160 mijl van Melboum: op modderigen bodem terecht gekomen, ter wijl de Amerikanen Turner en Pangborn wegens een motordefect te Bourke, op 27 miil ten zuiden van Charleville, moest dalen. Zij waren 9.40 (A. T.) van Charle ville vertrokken. De Uiver is om kwart over 12 (A. T.) van Albury vertrokken en minder dan een uur later streek de Uiver met Parmentier en Moll en Van Brugghe en Prins op het vlieg veld van Melbourne neer. Het was toen 1.12 uur (A. T.) Onmiddelijk was de belangstelling op het vliegveld enorm. Er moest vrij baan worden gemaakt voor de of- ficieele personen, die de bemanning en do passagiers van de Douglas ge luk wilden wenschen met hun schit terende prestaties op het zoo moeilijke traject, gedurende hetwelk zij voort durend indachtig zijn geweest aan het advies der K. L. M. „Savety first". Onder daverend gejuich deelde do Nederlandsche consul te Melbour ne aan Koene Dirk Parmentier, gezag voerder, Jan Johannes Moll, le offi- ciér, Bouwe Prins, werktuigkundige en Cornelis van Brugghe, radio-tele grafist mede, dat het II. M. de Ko ningin had behaagd hen allen te be noemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De Uiver is 90 uur en 20 min. na het vertrek van Mildcnhall op zijn bestem ming aangekomen. In de snelheidsrace de tweede plaats Weinig kans op winnen van de handicap-race? MELBOURNE, 24 Oct Het record van de Uiver is drie dagen 18 uur 24 minuten en 6 seconden. Als gevolg van de omstandigheid, dat de passagiers van de Uiver het vliegtuig te Albury hebben verlaten en de reis per trein naar Melbourne hebben voortgezet, zou het kunnen zijn, dat Parmentier en Moll weinig kans hebben de handicap-race te win nen, ofschoon zij in de snelheids race definitief de tweede plaats be zetten. De Comet van Jones en Walker BATAVIA, 24 Oct. (Aneta). De Havilland Comet van Jones en Walker is om 7.55 uur (plaats, tijd) te Koepang aangekomen en om 8.53 uur (pi; tijd) weer vertrokken met bestemming naar Port-Darwin. De andere vliegtuigen De andere vliegtuig jn De Miles' Hawk is vanmorgen 7.30 A. T. te Singapore geland. De Havilland is verder hedenmorgen 8 u. (A. T.) van Allahabad naar Calcutta ver trokken. De Australische vliegers Mac Gregor en Walker zijn te 7.22 uur (Ned. T.) te Singa pore aangekomen. Het Engelsche Comet-vliegtuig, bestuurd door Jones en Waller, i om 5.08 uur (A. T.) uit Port Darwin gchurt voor Charle- ille. De Airspeed Courier van Stoddart, die te Karatsji vertraging heeft ondervonden door een lek aan de benzineleiding, vliegt weer *n is hedenochtend tegen 6 uur naar Cal- utt& vertrokken. SPANNING IN DE RESIDENTIE Concentreerde zich om het K.L.M.-kantoor Minister Deckers kon het thuis niet langer uithouden Maar al te goed beseffend, dat we slechts een heel klein schakeltje vorm den van de groote ketting, die reeds eenige etmalen achtereen strak ge spannen stond, waren we er heelemaal niet rouwig om, nog eens een keer de nachtrust er aan te wagen. Als dat het n'et waard was, dan be hoefden we nergens meer voor op te En zoo trokken we, om 12 uur midder nacht. na eerst 1000 en 1 lezers telefonisch te hebben ingplicht, naar het hoofdkantoor van de K.L..M. op den Hofweg, waar een paar duizend Hagenaars het ^verlossende woord afwachten: De Uiver is er! Het werd half één, één uur, en nog altijd geen bericht Wét zou het worden? De Boeing Transport toch nog nummer 2? Iedereen hield zij adem in, wanneer di recteur Plesman langs de ramen wandelde Dan. als er eenmaal één z'n mond open deed na zoo'n moment van beklemmende stilte, barstte het gejuich los! Leve de K.L.M.! Leve Hesman! En dan weer het Wilhelmus, dat al tien-, ja misschien wel vijftienmaal gezongen was. Wat ook .veer veweldig in trek was, het al zoo a fgezaa 'de Sane Marijs, dat blijkbaar een leve isduur heeft als de pyramiden van Egypte. Gelukkig waren er snel snel-dichters, zoo dat het mogelijk was dat liederen opborrel den als: Men had dat cl les met eigen ooren en oogen moeten aanschouwen om het aangrij pende van ondc. deze omstand'gheden ge boren versjes precies aan te voelen. Het was vaak zóó ontroerend, dat bij groote kerels tranen als koralen uit de oogen sprongen. Als maar rumoeriger werd het aam den Hofweg. Terwijl den vorigen nacht de politie te paard in de hulde betrekken werd, was daar nu geen tijd voor. De K.L.M.-vensters mochten geen seconde de aandacht ver inmiddels arriveerde een auto van een of andere filmfabriek, die al die opspuitende geluiden op het lint wilde vastleggen, en rvoor de operateur nog eens extra de medewerking van het publiek kreeg. Nóg luider gezang, nóg meer enthousiasme, menschen drie hoog op elkaar om toch maar vooral niet aan de lens te ontsnappen. Terwijl deze episode de spanning buiten wat doet afloopen, is ze binnen het K.L.M.- bureau ondragelijk geworden. Totdat Het is 1 uur 15. Ja... ja... ja... zoo klinkt het door de telefoon. En dan een stem, die zwaar vibreert: De iver is los! Hij is 12.15 A.T. uit ALburv gestart. Als dit op het groote bord verschijnt, lijkt het buiten te stormen. Van louter vreugde moeten de ruiten zich laten afbeuken. Ze houden het gelukkig uit. Er wordt gezongen, gedanst, gesprongen, en wat al niet meer. „Plesman moet komen!" Hij komt. Een orkaan breekt los. 't Wilhelmus stijgt op. Wat geeft het ook, wat het precies is. Van nu af blijft de wachtende menigte in volslagen extase.. ,,'t Kan nooit lang meer duren," is de alom hecrschende gedachte. En ze hebben gelijk gekregen. Eenige minuten na tweeën loopt het. be richt binnen, dat de Uher schitterend is neergesreken op de racebaan te Melbourne. Hèt groot doel is bereikt. Opnieuw hoog op laaiende geestdrift. De K.L.M.ibanier rijst langs den stok. Nóg in keer het Wilhelmus. Plechtiger dan ooit. De heer Plesman komt het publiek waar- deeren voor zooveel spontane waardeering en deelt mede, dat alle. vier de leden van de 'bemanning door de Koningin benoemd zijn tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Wéér onze nationale hymne, gevolgd door ui run op de directiedcamer. Eén uit het publiek treedt naar voren en huldigt den heer Plesman allerhartelijkst. Allerlei bloemetjes, die maar even daar voor kunnen doorgaan, worden aangeboden. Nu komt minister Deokcrs aan het woord, e vertelt, dat het hem thuis te benauwd was geworden. „Ik kon het aan m'n radio niet langer uithouden... Ik moest naar de bron Ilij feliciteert den heer Plesman, maakt melding van de Koninklijke onderscheidin gen en dat alles wordt besloten met een driewerf „Hoezee" voor de hoeren Plesman, Deckei-s, Parmentier en de K.L.M. Op 6traat ia het nog rumoerig. Men wil Plesman zien en hooren. Het publiek dringt voortdurend meer op. Daaronde moet Plesman bezwijken. Hij loopt naar de trap en speecht nog ven. De ministei. die de K.L.M.-veste wil •erlaten, kan er niet door konvm. Door een zijdeur en administratielokalen, moet de heer Deckers de straat opzoeken Als Plesman uitgesproken is, is laat-Den Haag eindelijk tevree. „Wel te 'usten, wel te rusten!" Het wordt tallooze malen herhaald, on derbroken door gejuich. Daar 6laat een klok. Half drie..; Oef! Einde van een (h) Uiver-dag Half twee in den nacht. In de huiskamers van tienduizenden Nederlanders brandt nog licht, flarden mu ziek dringen naar buiten door, de vredige rust van een nacht in Holland wordt uiteen gereten door een mannenstem, die uit tien duizenden radio-luidsprekers gelijktijdig in schorre opgewondenheid roept: „Dames en heeren! Wilt U nog een oogenblikje wach ten W achten? Heel Holland doet heeil den dag nog niet andere dan waohtenen huiveren Heel Holland huivert heel Holland Uivert. WachteD? Wij wachten al sinds vanmorgen 10 uur, toen hot bericht binnenkwam, dat de Dou glas te Charleville wae geland. En sedert hebben vreemdp namen als Darwin. Concurry, Charleville, Nanraanine en Melbourne in die hersens van honderd duizenden een wilde rondedans uitgevoerd en is de spanning oiver den afloop vai strijd tusschen de vlag van het kleine Hol land en het groote Amerika mot elke minuut toegenomen. Wij wachtten vanmorgen om negen uur, wij wachten nu nog, vannacht oni half twee. Maar de dag, die dóór tusschen ligt. Eeret de spanning ven uren wachten, toen maar geen berioht binnenkwam, dait van Charleville was gestart. Men wist dat de Boeing op „nog maar" duizend a zestien honderd K.M. achter log en snel inhaalde En de Uiver gaf maar geen bericht. Toen de ontspanning: vertrokken. Een snelle berekening leerde, dat het Hol- landsche toestel dan na ongeveer 3 uur te Melbourne kon zijnPós over drie uur, maar zelfs de nuchtere Hollander w dit heete luchtgevecht het koele hoofd kwijt geraakit en keek al na een uur wee* uit naar nader bericht. Het wordt één uur: telefoons ratelen; voor de degbladburoaux, voor de sigaren winkels, overal waar iets wits of iets zwarts voor de ramen hing, verdringt zich e spanning verkeerende menigte. Zouden ze Wachten is het parool. Half twéé. Ze konden er nu toch zékei zijn. Kwart voor tweenog geen bericht. Het hoofdkantoor van de K.L.M. te Den Haag meldt, dat de vliegers met zweren tegenwind hebben te kampen. Dat is natuui lijk de verklaring van het uitblijven elk bericht. Maar de doorgefourneerde pessimisten, die tot nu toe zachtjes waren meegedreven in het algemeen enthousiasme over de regel matige vorderingen van de Uiver, zien nu hun kans,Laat je niks wijs maken! Die wind kan zoo sterk niet zijn. Motor- pech, wat ik je brom!" De huivering neemt toe met elke minuut. In die geweldige spanning, die een heel volk te pakken heeft genomen, komt het tol grillige ontladingen. Tegenstrijdige geruch ten worden gevolgd door tegenstrijdige be richten: motorpanne, een ongeluk?dan een bulletin ergens in de stad dat de Uiver te 1.55 is geland, een vroegtijdige vlag al op een der hoogste gebouwen. Nog steeds geen officieel bericht. Opbellen naar Den Haag: de Uiver is te 10.05 van Charleville vertrokkenja dat wotcn we nu wel. F.en telefoontje dat de Haagsche Telefoondienst de landing te 2.04 meldt, de mededeeling door de radio, dat de landing ovor vijf minuten kan geschieden, Vaz Djas, die verzoekt toch vooral niet van het toestel weg te loopen, spanning, span ning. Dan, terwijl velen het „hoera" al op de lip pen ligt, te half vier do barstende bo de Uiver is de koers kwijt geraakt, de Uiver zendt draadlooze berichten uit om hulp, de Uiver is 300 mijl ten Noord-Oosten van Mel bourne verdwaald, de Uiver is 300 mijl ten Noord-Westen van Melbourne te Beechporth gezien. Een zwart bord voor het krantenbureau: S.O.Suit de radio geen vroolijke, hoop volle marschen meer, maar geagiteerde stemmen. De K.L.M. te Den Haag antwoordt niet meer. De lijn is gestoord vertelt de telefoon dienst. Boven Australië zweeft in den nacht het Hollandscho vliegtuig dat de koers is kwijt geraakt Er was geuiverd er wordt gehui verd. Een noodlanding in de wildernis? Dat zal beteekenen het vergaan van het lucht-schip in het gezicht van de haven. Wat don? Wij weten, dat de benzine opraakt, wij weten niet anders, dan dat Melbourne nog ver weg is. Om vijf uur eindelijk de juich kreet: geland! In Melbourne? Neen op een renbaan te Albury. Doet er niet toe: onze jongens zijn behouden. Een nader telegram bevestigt het. Er wordt zelfs gesproken van een start opnieuw. Dan komt de avond. Parmentier wonderlijke techniek toch! heeft zelf al bericht, dat hij niet voor acht uur Hollandsche tijd kan starten. Het bericht van de start kan hier op z'n vroegst om half negen zijn. Toch ratelt om half acht al de telefoon ..of ze al weg zijn?" Ho» zijn er drie tegelijk, het eijn er vier t,ejre!ijk, het wordt een bestorming heel den avond door van ons telefoon-net. „Weet u ookVan de Uiver is nog geen startbericht ontvangen. „Kunt u me ook zeggenVan de Uiver is nog geen startbericht ontvangen. „Mag ik 's vragenVan de Uiver is nog geen startbericht ontvangen „Uiver, alst-u-blleft-?1' Te kwart over tien was bij het hoofdkantoor van de K.L.M. nog geen startbericht' ontvangen", „Mijnheer, als het niet te lastig is zou ik u willen vragen hoe het staat met de U-ie-ver?" Kwart over elf nog geen start bericht ontvangen. D'e Boeing Transport is van Charlevill», 1100 K.M. van Melbourne vertrokken. Te middernacht is do telefonade afge- loopcn. Het heeft geen zin meer menschen urenlang teleur te stellen. Do Uiver staat in mul zand, moet wachten op benzine, die er niet is. zal stellig worden ingehaald door den Amerikaan. Jammer, maar in elk geval: de beman ning is veilig. Dan komt bericht binnen, dat men te Albury toch nog het onmogelijke zal probee- soort van planken startplaats zal men maken boven op de modder. Nieuwe hoop. Of het lukken zal? In tienduizenden huiskamers wordt in opperste spanning gewacht. De muziek i« gedragen vroolijk, is hoopvol: de omroepers ziin bet ook. zij het met mate in de weten schap. dat men niet te vroeg moet juichen Om 1 uur eindelijk do aankondiging, dat i Uiver gestart is en full speed naar Mel- bourno vliegt. Alle luidsprekers staan op volle sterkte, de muziek pijnigt dc iJommelvliezen ze wordt niet gehoord. Dan tegen twee uur het groote oogenblik: „Hoera! Hoera! Dames en Heeren ik kan U mededeelen, dat de Uive te één uur twaalf te Melbourne is geland!" En dan weerklinkt en het zal velen 's nachts tegen twee uur de tranen in de oogen hebben gebracht de gedragen me lodie van het Oude Wilhelmus, het lied waaronder in oude tijden onze zeevaarders door stormen en gevaren het oranje-blanje- bleu over heel de wereld hebben geplant, het lied waarmee thans de jonge Nedpr- landsche luchtvaarders voor het oog van heel de wereld hebben getoond, dat ook door een klein land groote dingen kunnen worden gedaan En wat er nu nog verder door dn luid spreker kakelt, welke van te voreD klaar gemaakte hulde-liederen men speelt en wel ke juichkreten en overwinningsmededeelra- gen men ook doet: dat Wilhelmus van twee uur 's nachts zal door Nederland in gedachtenis worden gehouden. Een telegram van Minister Colijn Dr. H. Colijn seinde na het ontvangen van het bericht van de behouden aankomst te Melbourne, het volgende telegram aan Parmentier: „Vol bewondering voor schitterende prestatie bied ik U en verdere bemanning mijn hartelijke gelukwens oh eto aan met ge slaagde overkomst en met uw aller benoe ming tot ridder Oranje Nassau-orde. COLIJN. De eerste prijs handicap-race als verloren beschouwd Hoewel men daaromtrent geen zekerheid kon geven, vernamen wij van de zijde van de K.L.M., dat de kans op de eerste prijs voor de Uiver in de handicap-race als vei> loren beschouwd moet worden. Gisteren reeds was Parmentier bedenke lijk dicht het voor de Douglas gestelde maximum genaderd en door de pech te Albury heeft hij dit sterk overschreden. Uit een telegram, dat Parmentier hedenochtend aan de directie van de K.L.M. heelt gezonden, blijkt, dat Parmentier om van de renbaan te Al bury los te komen alles heeft moeten achterlaten teneinde opstijging moge lijk te maken en behouden in Mel bourne aan te komen. Daarom kwamen Parmentier en Moll alleen In Melbourne aan. De overige leden van de bemanning de passagiers en post zijn per auto gevolgd. Het vliegtuig bevindt zich in zeer goeden toestand. De ontvangst was geestdriftig door Sir Mar. Robertson en vele andere autori teiten. De bemanning is zeer erkentelijk voor de gezonden bloemen en telegrammen met ge- lukwenschen. Geestdrift in Indië BANDOENG, 24 Oct. (Aneita). Het bericht van de aankomst van de Uiver te Melbourne bereikte de bemanning van het K.L.M.- vliegtuig de Kwartel, toen zij op het punt stond een retourvlucht naar Nederland te beginnen cp het vliegveld Andiir. De gezag- vorder van de Kwartel uitte zijn vreugde over de prestatie door boven de stad een soort stunt uit te voeren. De 1'eele stad leefde mee met de ge beurtenissen. Overal zijn de vlaggen uitgestoken. BATAVIA, 24 Oct. (Aneta). De Directeur van het Departement van Binnenlandsch Bestuur- wenscht de Uivei'-bemannmg geluk namens alle bestuursambtenaren en die van het Departememt van Binnenlandsch Be stuur. De Voorzitter van den Volksraad seindp aan de bemanning van de Uiver: Hartelijk geluk gewenscht met schitte rende prestaties en welverdiende Koninklij ke onderscheiding. Uw merkwaardige vlucht is hier te lande met geestdrift en spanning gevolgd. Men is begonnen aan de voorbereidingen voor een grootsohe huldiging, weLke men op 7 Nov. 3js. de Ui ver-bemanning hoopt te brengen tijdens bun verblijf in Neder- landsch Indië, op den terugweg uaa.r Neder- BUITENZORG, 24 Oot. (Aneta). De Gou verneur-Generaal seinde aan de bemanning van de Uiver: Hartelijk geluk gewenscht. Hulde voor uw prestatie. De Jonge, Gouverneur-Generaal Vborts seinde Z.Exc. een telegram aan den directeur van die K.L.M. van den vol genden inhoud: Mijn hartelijke gelukwenschen met schit terende prestaties uwer bemanning. Gouverneur-Generaal De Jonge Tea Raschc, één der passagiers van dc „Uiver!1

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2