WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 VIERDt BLAD PAG. 11 De race gewonnen Cretiek en verdediging van het regeeringsbeleid Wie leest, wat de Tweede Kamer In het Voorloopig Verslag over de Staatsbegro ting 1935 zegt, komt ongetwijfeld tot de con clusie, dat het Kabinet de politieke begroo- tingsrace reeds gewonnen heeft. Dat verslag is leerrijk, omdat er zoo heel weinig uit te leeren valt. Het is niet meer dan een zwakke echo op hetgeen in de laat ste maanden over het regeeringsbeleid ge zegd en geschreven is; maar het geeft dan ook werkelijk niets meer. Dit is wel zeer teleurstellend. Want eener- zijds Is het natuurlijk zeer gemakkelijk om b.v. met klem en keur van argumenten to betoogen, dat de steunuitkeeringen en do loonen tot een bedenkelijk laag peil gezakt zijn; doch wanneer daar niet tegenover staat hoe men de koopkracht zal vprhoogcti, d. w. z. de wcrkloozen beter zal steunen en de loonen zal verhoogen, dan beteekent die eritiek al bitter weinig. En vrijwel het eenige, dat men over het financieele pro bleem leest is dit, dat er maar een nood- offer moet worden gevraagd in de vorm yan een heffing in eens. Ieder voelt toch, dat zulks praktisch zeer moeilijk zal zijn en bovendien een paarde- middel is met de mogelijkheid van een malige toepassing. Anderzijds is het niet moeilijk om van een constructieve economische politiek te gewagen; maar met het uitspreken van die woorden, komt men er ook niet. We hebben dat in de laatste maanden nu al zoo vaak gehoord, dat de neerslag van alle geventi leerde ideeën in de Tweede Kamer wel wat meer had mogen inhouden dan de nega tieve verklaring, dat de Regeering in dit opzicht te kort schiet Wordt dit gemis aan degelijke substantie in het Voorloopig Verslag misschien eenigs zins verklaard door de naïeve opmerking in het begin van dit stuk: «Men heeft van dit kabinet groote ver- wachtingen gekoesterd, welke vooral haar grond vonden in de omstandigheid, dat het onder leiding stond van den heer Colijn, in wien men den sterken man zag, die in staat zou zijn het economisch leven te her stellen. Thans ontwaart men, dat die ver wachtingen in geenen deele zijn vervuld." We laten thans do ernstige dwaling on besproken, dat hier de hoop op menschen gevestigd werd, en van Hooger zegen een voudig niet wordt gerept; we bezien deze verklaring slechts in haar afgeleide waarde. En dan weet ieder, dat wij in waardeering voor de regeerkunst en de bekwaamheid van Dr. Colijn voor niemand willen onder doen; maar wij vragen toch: wat is dat voor een onnoozele gedachte, dat een, dat één mensch het economisch leven kan her stellen? De minister-president behoeft waarlijk niet te zoeken naar argumenten om deze Bcheeve voorstelling van zaken recht te trekken; hij heeft bij onderscheiden gele genheden overduidelijk aangetoond, dat we staan voor een internationale, princieele constructuurwijziging en dat onze Regec- ring daarbij weinig meer kan doen dan hier en daar verlichting te brengen en zoo nu en dan voor enkele groepen der bevol king de economische schokken te breken. Iets anders is natuurlijk of gerechtvaar digde verwachtingen in dit opzicht zijn be schaamd en zoo ja, wat men dan had ge- wenscht. Maar in dót opzicht 6chiet het V. V. nu weer tekort Men had met name van soc.-democratische en roomsch-kath. ziide mogen verwachten, dat zij nu eens precies zouden zeggen, waar het manke ment schuilt en hoe de weg naar verbete ring gevonden wordt; maar men heeft het niet verder kunnen brengen dan de kinder lijke polemiek, dat de één uit deze crisis bemoeiingen een „socialistische" en de an dere een „pauselijke" ordening (naar de be ginselen van do encycliek „Qudragesimo Anno") ziet groeien. Dit alles wil natuurlijk niet zeggen, dat over onderdeden hier en daar geen rake opmerkingen werden gemaakt; maar deze worden weer geneutraliseerd door tegen spraak van andere zijde. We denken b.v. aan de dure )ambts- woningen der Commissarissen van de Koningin en aan de vertimmering en in richting van één dezer paleizen, wat S 20.000,— zal kosten (het was al heel wat, dat de oud-gepensionneerder. twee keer 20.000,— kregen); maar tegenover de vriendelijke eritiek werd onmiddellijk op gemerkt: „Een zeker decorum kan voor het hooghouden van het gezag nu eenmaal moeilijk worden gemist". Laat men, te midden van nijpende nood, welke reeds kennelijk tot ondervoeding leidt, dergelijke dooddoeners toch voor zich houden, wil men niet terecht te hooren krijgen: gij predikt water, maar drinar wijn. En laat men de hoogheid van het ge zag toch niet al te zeer binden aan het uiterlijke decorum. Waarom realiseert men zich niet, dat de somberste redevoeringen van Dr Colijn geen indruk kunnen maken, als de regeering zelf met voorstellen komt, welke eigenlijk een tegenspraak geven en de bevolking sug- gereeren: nu ja, zóó erg is het nog niet. Wij herhalen, wat we reeds dikwijls ge zegd hebben: men kijkt bij zulke dingen naar het betrekkelijk lage bedrag en men ziet de psychologische uitwerking over het hoofd. Dót is de fout. Intusschen, al verliest zich het V.V., ba houdens enkele lesse opmerkingen, dan ook in vaak nietszeggende algemeenheden, wij honen. dat de Regeering er dieper op zal ingaan, dan waartoe een oolemische scher mutseling zou behoeven te leiden. De Re geering heeft nu de race reeds gewonnen; én de eritiek van sommigen zou zij kunnen ontzenuwen met de verdediging van ande ren, maar wij hopen, dat zij meer zal geven. Wij stippen slechts aan: de Regeering mako ons volk met tastbare argumenten en niet met algemeene somberheden duidc lijk, dat de werkloozen van de schamele bedelpenning, welke zij thans ontvangen, moeten leven en dat het personeel in overheidsdienst naar steeds lager peil ge duwd mo e t worden. De Regeering make ons duidelijk, wat zij al of niet kan doen ter bevordering van de binnenlandsche industrie; en welke maat regelen zij al of niet kan nemen om do werkverruiming te bevorderen. Over de tra ge gang van zaken met het Werkfonds wer den enkele bescheiden vragen gesteld; de Regeering antwoorde, alsof de onrust, wel ke er leeft in het land, in het V.V. kras toi uiting waro gekomen. De Regeering make ons duidelijk, waar om wij vele inlandsche producten duur moeten betalen om bacon-contracten en an dere overeenkomsten mogelijk to maken, welke sommigen slapende verrijken en het buitenland aan goedkoope boter helpen, ter wijl hier de margarine peperduur is. D'e Regeering make ons duidelijk, waar om zij niet denkt aan het loslaten van de gouden standaard en hoe zij deze meent te kunnen handhaven. Dat onnoozelen, die een der eerste zinnen van het V. V. kunnen onderschrijven, zich teleurgesteld voelen over dit kabinet, begrij pen wij. Uit het V. V. kunnen zij overigens leeren, dat de grootste critici heel weinig tegen het beleid der Regeering hebben in te brengen en dat er geen coalitie te beden ken is, welke tot het Kabinet-Colijn zou durven zeggen: sta op en ga heen; wij zul len uw taak wel overnemen. Wij zijn er van overtuigd, dat een com binatie der critici zelfs geen behoorlijk re- geeringsprogram zou kunnen opstellen, laat staan, uitvoeren. Maar dit ontslaat het te genwoordige kabinet niet van de plicht ons volk steeds weer duidelijk te maken, waar om er offers gevraagd worden en wenschen onvervuld moeten blijven. De Regeering make het haar vrienden door „onbegrijpelijke" maatregelen en on billijkheden niet moeilijk haar beleid tegen over het volk te verdedigen. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepeu: Te Schiedam (vac.-wljlen Halff- man). D. Broers te Asch (Gld.). Te Rljosalers- woude, cand. C. C. H. de Loos te Utrecht. Aangenomen: Naar Drogeham (Fr.), cand. R. Bijl te Oranjewoud bij Heerenveen. Bedankt: Voor Uitwijk, cand. R. Bijl te Oranjewoud. BEROEPINGSWERK Naar de Ned. meldt wordt door de Commissie van Advies ter vervulling van een predukaots-va- cature in de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam het volgende drietal voorgedragen: ds. J. G. L. Brou wer te Oosterbeek: ds. G. Grootjans te Vlaardingen en dr. H. J. Bonders te Wassenaar. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. M. J. Krop. van Rotterdam, deed Zondagmiddag zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Ferwerd (Fr.), na "s morgens bevestigd te zijn door zijn vader Dr. F. J. Krop te Rotterdam met een predikatie over Richteren 6 vs. 14 (middenge deelte). Aan de handoplegging werd deelgenomen door ds. J. Hoekstra van Temaard, ds. C. A. Lingbeek van 's-Gravenhage en Monsieur A. Le- cerf, professor aan de Sorbonne te Parijs. De nieuwe leeraar hield een predikatie over 2 Cor. 2 vs. 9. Hij werd toegesproken door den bur gemeester, door Ds. Lingbeek, door Ds. B. Schol- tens, van Foudgum-Hiaure, door Ds. G. van Veld huizen Az., van Hantum c.a., en door Ds. Hoekstra. Ds. N. de Jong nam afscheid van de Chr. Geref. Kerk te Rijnsburg wegens vertrek naar Den Haag-West. De scheidende leeraar hield een predikatie over 1 Petrus 2 vs. 7a. Thema: Jezus, den geloovigen dierbaar. Ie. Wie deze Jezus is. 2. Wien Hij dierbaar is. 3. Waarin Hij dierbaar is. Ds. de Jong werd toegesproken door ouderling W. Hansum namens de gemeente en door Ds. N. Bijdemast, van Boskoop, namens de Classis Den Haag. Aanwezig waren Burg. en Weth. van Rijnsburg en Ds. Ph. Peter. Ned. Herv. Predikant. Toegezongen werd Ps. 121 :3 en 4. De kerk was overvol. Ds S. DOORNBOS Morgen viert Ds S. Doornbos, Geref. pre dikant te Amsterdam, zijn zilveren ambtsjubileum. Ds Doornbos is 24 Maart 1883 te Niekerk (gem. Ulrum) geboren, waai' zijn vader een vooraanstaand man in het kerkelijk leven was en aterk ijverde voor het Chr. Onderwijs. De jubilaris bezocht het Chr. Gymnasium te Zetten en studeerde aanvankelijk aan de ThecrL School te Kam pen theologie. In 1902 ging hij met Bavinck en Biesterveld mede naar de Vrije Universi teit. Na zijn candidaatsexamen werd de studie nog eenigen tijd voortgezet, totdat plotseling de kleine kerk van Doetinohem, waar inmiddels Dr W. U. Kramer rector van het Gymnasium was geworden, een be roep op hem uitbracht- Dit werd aangeno men. In Aug. 1917 werd het beroep naar do kerk van 's-Hertogenbosch aangenomen. Nog voor Ds Doornbos te Den Bosch was beves tigd, had de Part. Synode van Brabant en Limburg in het college van deputaten voor de Evangelisatie in het Zuiden, een plaats voor hem opengehouden. Een reorganisatie kwam tot stand en het kerkelijk leven bloei de in het Zuiden op. De Geref. Kerkbode voor Noord-Brabant en Limburg werd opge richt, die in breeden kring invloed oefende. In 1921 werd een beroep naar Amsterdam aangenomen. Een uitgebreide wijk vraagt hier veel van de krachten van Ds Doornbos. Evenals in de redacties van de Geld. en Brab.-Limb. Kerkbode kreeg de jubilaris ook een plaats in die van de Amsterdam- sohe Kerkbode. Ds Doornbos nam zitting in de besturen van enkele Chr. scholen, gaf zijn krachten aan de A.R. kiesvereeniging en maakte zich ook verdienstelijk voor de Pau- lusvereeniging. In de wijk heeft zich een oommissie ge vormd om den jubilaris aan den avond van zijn gedenkdag in een bijeenkomst met de gemeente in de Funenkerk te huldigen. In ditzelfde kerkgebouw zal de jubilaris a.s. Zondag een gedachtenisrede uitspreken. Ds. I. VAN DELLEN Voor het Studentencorps SF.S.A.R. der Theol. School Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, sprak Ds. I. van Dellen, predikant bij de Chr. Ref. Church te Denver in Noord-Amerika, over; „Het kerkelijk leven in Noord-Amerika". Namens het College van Hoogleeraren werd Ds. van Dellen toegesproken door den Rector Prof. J. J. Geels. Heden (Woensdag) vertrekt Ds. van Dellen na een vcriblijf van 3 maanden in ons land weder naar Amerika. Ds. C. FERGUSON De toestand van Ds. C. Ferguson, predikant der Ned. Herv. Gem. te Den Haag, was hedenmorgen half 12 zoo slecht, dat het einde werd verwacht. HERDENKINGSSAMENKOMST AFSCHEIDING DOOR DE CHR. GEREF. KERK Bij de herdenkingssameokomst der Afscheiding vanwege de Chr. Geref. Kerk in vergadering tc Utrecht is gecollecteerd de som van f 7734.27, waaronder een gift van f 2000 voor de kas van emeriti pred. en verder eenige giften van f 1000 en eendge van f 200. HERDENKING VAN DE AFSCHEIDING IN DUITSCHLAND Door de Geref. Kerken in Duitschland (Alt-re- formierte Kirchen Deutschlands) zal de A f s c h e i- d n g worden herdacht in een vergadering, welke op 31 Oct. a.s. in Emlichheim zal worden gehouden Als sprekers zullen optreden Prof. Dr. K. Schilder, Dr. G. Keizer en Ds. E. Kolthoff. Daar het kerk gebouw te Emlichheim 't aantal bezoekers bij lange na niet bevatten kan, wordt in een zaal een neven- vergadering gehouden met dezelfde sprekers. De vergadering in het Kerkgebouw zal geleid worden door den pastor loci, Ds. J. E. Goudappels, de nevenvergadering door Ds. L, Mensink van Nord- TEKORT AAN PREDIKANTEN IN NED.-INDIE 15 vacatures Eenigen tijd geleden hebben wij geschreven over het groote tekort aan predikanten in de Indische Kerk. Wij ontvingen per vliegmail een uittreksel uit het Soer. Hbld., waarin opgave gedaan wordt van de thans bestaande vacatures, te weten: in Batavia 1 vacature, in Cheribon I vacature sedert November 1933; verder zijn vacant de predikants plaatsen: in Salatiga sedert April 1933, In Patih sinds 1927, in Modjokerto sinds 1928, in Madioen sinds Augustus 1934, In Poerworedjo sinds 1933, in Poerbolinggo sinds December 1932, in Manado sinds 1932, in Timor Koepang sinds 1932, in Pa- dang sinds December 1933 en in Pontianak sinds Mei 1933. In Menado en Timor Koepang wordt de dienst waargenomen door een hulpprediker. In zoo verre zijn die plaatsen dus nog bevoorrecht. Toen 10 October jJ. ds. Tj. J. Wielinga Medan verliet om zijn nieuwe standplaats in Buitenzorg ln te oemen, was ook Medan vacant. Het blad meent een verklaring van dezen toe stand te vinden in het feit, dat de Ned. Hervormde Kerk in Nederland, in tegenstelling met de Gere formeerde, geen overcompleet aan predikanten heeft. Daar de financieele vergoeding in Indië niet belangrijk verschilt met die in Nederland, zoodat de compensatie vcor verschillende bezwaren welke het predikambt hier vaak minder aantrekkelijk maken dan ln het moederland, ontbreekt, ligt het voor de hand dat slechts weinig Ned. Herv. pre dikanten in Nederland er voor voelen naar tropen te gaan. waar zij niet weten wat hun te wachten staat en welke onderneming toch a't nog bepaalde risico's medebrengt. Van de zijde der Protestantsche kerk wordt al geruimen tijd moeite gedaan om Ned. Herv. predikanten te be wegen naar Indië te komen, maar tot nog toe heeft men slechts weinig resultaat geboekt. Deze verklaring is nogal „stoffelijk". Met dat al heeft men uit de talrijke bedankjes kunnen zien. dat Indië op dit gebied thans niet „trekt". ZENDING EN PHILANTR0PIE Ds I. THENU (Por vliegmail). Ds J. Thenu te Koeta Radja, de bekende Atjeh-dominee, heeft thans aldaar na 40-jarige ambtsbediening het ambt, neergelegd. Het Alg. Prot. Kerk blad van 4 Oct jl. vermeldt een telegram van den legercommandant van Ned. Indie aafi Ds Thenu, aldus luidende: „Betuig bij uw ambtene-erlegging bijzondere enkentelijk heid voor langdurigen, voortreffelijken en on vermoei den geestelijken arbeid tot heil van tallooze militairen en gezinnen, leger commandant". In de plaats van Ds I. Thenu is thans tot ,Atjer-dominee" benoemd de inlandscho predikant M a n u p u t ty. ZENDINGSSTATISTIEK (Per vliegmail). In het jongste nummer van „De Opwekkor", Indisch Zcndingstijd- 6chrift, komt de statistiek voor van de Zen dingskerken ultimo 1933. Daaruit blijkt dat in Indlië werkzaam zijn: 65 Europeescho zen delingen met 3430 hulpkrachten. In 1933 werden 58044 inheemschen gedoopt, terwij! het totaal aanal inheemsche Chriscnen i nonzen Archipel bedroeg 748.743 gedoopen en 324.817 lidmaten, tezamen 1.073.560 in landsche Qhristcncn. EEN EEUW ZENDING IN ZUID AFRIKA In den Oranje Vrijstaat te Bethanië werd het feit herdacht, dat 100 jaar geleden de Berlijnsche zending haar werk in Zuid- Afrika begon. De Berlijnsche Zending heeft thans in Zuid-Afrika gemeenten met samen 80.000 leden, 500 scholen met samen 33.090 leerlingen en 100 blanke Zendd ngskrachten met 1952 inlandsche helpers. KORTE BERICHTEN -- Tot Evangelist der Evangelisatie aangesloten bij den Bond voor Evangclisatiën in en ten bate der Ned. Herv. Kerk te Donkerbroek (Fr.) is benoemd de heer J. Jager, thans evangelist te enda Hedenmiddag te 2.30 uur heeft te Wester- e m d e n de eerste-steenlegging plaats gehad van het kerkgebouw der Geref. Kerk aldaar. Deze ge meente omvat ook Garsthuizen, waar zij reeds een eigen gebouw voor Evangelisatie e.d. had. TEN DOODE OPGESCHREVEN Boven de straten van een stadje, dat aan den weg naar de vreeselljke Petsjora ligt, hangt een grijze schemering. Daar komt van de kant van de gevangenis een troep van drca 200 menschen, on der sterke bewaking van de G-P.Oe-soldaten, deze laatsten allen in pelzen gekleed. De troep bestond bijna uitsluitend uit geestelijken en de meesten van hen droegen slechts zomerkleeren. Ze kwamen blijkbaar uit de zuidelijke provincies. Hun hoofden hadden ze wegens de kou op vrouwen-manier met allerlei lappen omwikkeld, waartusschen dc ver fomfaaide baarden en haren voor den dag komen. Op hun rug dragen ze ln kleine zakken al hun heb ben en houden. Als ze vanaf de gevangenis nauwe lijks 1000 schreden hebben afgelegd, beginnen som mige gestalten al te strompelen en ze hebben nog circa 1000 K.M. voor zich. Voor hen de ijsvelden en de moerassige toendra. De noordenwind blaast zoo sterk, dat zelfs sterke mannen moeite hebben om staande te blijven. Geen vogel vliegt in dezen tijd in die streek. Hoevelen zullen het doel bereiken? Wie deze troep zag, ontdekte ook twee grijze priesters, die al voor de tweede keer in de verbanning gingen. In een brief van één van hen wordt van den llldens- weg verteld. De helft van de troep bereikte de Petsjora. Dc andere helft bezweek onderweg van uitputting. Van een deel waren de voeten afgevroren! Ze moesten achterblijven en werden een prooi der wolven of van de felle vorst. En wie zorgt voor de achterge blevenen? „Licht in het Oosteo" helpt zooveel mogelijk. Penningmeester: G. Streithorst, Weesp. Postgiro no. 166821. Voor Zelfscheerders Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. ALGEM. NEDERL. ZENDINGS CONFERENTIE Ochtendzitting Dinsdag In het Koloniaal Instituut te Amsterdam is gister de Alg. Ned Zendinosccnferentie voortgezet. Nadat Ds. Joh. Rauws, zendingsdirector te Oegstgeest, het jaarverslag van de Zending in Oost- en West-Indië had toegelicht wij plaat sten dit reeds in ons blad van gister kwam aan het woord Dr. W. A. Visser t Hoof t, alge meen secretaris van de Wereldfederatie van Chris tenstudenten te Genève, die een referaat leverde over het onderwerp Zendingsproblemcn in Britsch-Indië De volgende samenvatting moge van dit referaat worden gegeven. Nu de moderne Zending op een geschiedenis van honderd jaar terug kan zien. wordt er aan alle kan ten gevraagd naar het resultaat van haar arbeid. Stellen wij deze vraag voor Britsch-Indië zoo moet het antwoord luiden, dat men nog slechts aan het begin staat van den groei van een in Indisch leven en denken verworteld Christendom. De Zen ding heeft twee wegen geprobeerd, aan den eenen kant die van de 1 s o 1 a t i e. waarbij het Evangelie geheel onvermengd bleef met Indische elementen eo practisch eigenlijk een zuiver Westersch Chris tendom ontstond: aan den anderen kant die van de accomodatie, waarbij wel contact gelegd werd met Indische cultuur en godsdienst, doch waar bij dikwijls een zeer onbijbelsch syncretisme te voor schijn kwam. Er werd dan betoogd, dat de oude Indische reli- gieuse literatuur voor den Indischen Christen de plaats van het Oude Testament in moest nemen. Het resultaat van dergelijke stroomingen is ech ter geweest, dat de typische Oostersche tendenties tot een vaag pantheïstisch syncretisme versterkt werden en men zich al te licht van de eigenlijke waarheidsvraag afmaakte. Het moderne Hinduïsme van Gandhi en anderen toont aan, dat een opne men van Christus in het Indisch geestelijk leven de zending geen stap nader brengt tot haar eigen lijk doel: de erkenning van Christus als Heer eo Heiland. De toekomst van de Zending in Britsch-Indië hangt ervan af. of men dit slechte altemief door breken kan. Theoretisch moet het inzicht ontwaken dat zending zoowel accomodatie als revolutie betekent, in andere woorden dat het gaat om een volkomen omzetting van levensbeschouwing en le vensgevoel, die zich echter niet in vreemde doch in inheemsche vormen moet voltrekken. Pioniers voor deze diepere zendingsopvatting zijn in Britsch-Indië o.a. de Christen-dichters Tilah en Krishnapillai geweest. Onder de zendelingen, vooral de jongeren, wLnt deze opvatting ook aan invlcc Eerst wanneer theoretisch in deze richting gewerkt wordt, zal een eigen Indisch Christendom, innerlijk en uiterlijk onafhankelijk van het Westen, kumen ontstaan. Op dit referaat volgde eenige discussie, waarna deze zitting met het gebruikelijke gezang gesloten Middagzitting Dinsdag 's Middags, toen de Conferentie onder leiding van den heer L. J. v a n W ij k is voortgezet, werd de eerste referent van dien middag, de heer H. M e ij e r i n k, oud-directeur der Hollandsch-Indi- sche Kweekschool te Soerakarta. door den voorzit ter verwelkomd. De heer van Wijk bracht onder de aandacht der vergadering, dat de heer Meijerink ge durende 17 jaar in Indië heeft vertoefd en gaf hem daarna het woord voor zijn referaat Zending en Onderwijs De ontwikkeling van het Zendingsonderwijs, zette spr. uiteen, loopt parallel met die van het open baar Onderwijs. In dien jongsten ontwikkelings gang zijn twee phasen te onderkennen: de eerste is de tijd van de associatiegedachte, welke in de jaren 1918—1923 de geheele Indische politiek be- heerschte. Ze is de uitdrukking van de opvatting dat oosterlingen en westerlingen dicht bij elkaar zullen komen, indien ze slechts hetzelfde onderwijs en een gelijke opvoeding ontvangen. Op dit inzicht is toen het geheele Westersche schoolsysteem ge bouwd. De ontgoocheling is groot geweest; de as sociatiegelachte is dood; het schoolsysteem, hierui voortgekomen, bestaat oog. De tweede periode is van 19291934. De de pressie noodzaakte tot rigoureuze bezuinigingen op onderwijsgebied. De genomen maatregelen zijn zoa- der morren aanvaard, voor zoover ze de bezuini ging bedoelden. Maar algemeen werd gevoeld, dat de bezuiniging tevens gebruikt werd om andere doeleinden na te streven. Het geheele onderwijs werd nog meer gecentraliseerd in de bureaux het Departement, zoodat nu de schoolbeheerders niet veel meer zijn dan uitvoerders van de departe mentale voorschriften. Tegen deze rationalisatu het onderwijs is in den Volksraad en in de onder wijskringen krachtig verzet gekomen, dat echter zonder resultaat is gebleven. •Een diepgaand principieel verschil De Indische Regcering acht, dat alle onderwijs staatszaak is, terwijl dc Zending en het Christelijk onderwijs de onderwijsvoorziening in de eerst* plaats zien als een maatschappelijke taak. Verster. king van de relatie tusschen de school en de ouders verdient de volle aandacht van de Zending en de Christelijke schoolbesturen, want ook zij zijn niet uit het eigen volksleven opgekomen organen. Deelname van de bevolking aan de onderwijs taak zal van groote waarde zijn om de zelfwerk zaamheid der gemeenten te bevorderen, maar grooter beteekenis nog is, dat het karakter der school meer in overeenstemming kan komen met d< geestesgesteldheid der bevolking. Door die andere denkvorm zou de school er ge heel anders gaan uitzien en meer den volksaard weerspiegelen, indien de Invloed van de ouders op de school niet geheel uitgeschakeld was. Bij de organisatie van het onderwijs mag de Invloed de ouders wel de volle aandacht hebben, opdat de school mee kan werken de volken in Indië te be schermen tegen het individualisme van het Westen. Nu geen openbare of gesubsidieerde scholen meer worden opgericht, is er een goede gelegenheid de Chr. gemeenten zelf in de verdere behoeften onderwijs te laten voorzien. Op meerdere plaatsen heeft men deze taak reeds met blijden moed vaard en getoond, dat men ook bereid is voc doel offers te brengen. Dit nieuwe werk verdient onze bijzondere sympathie en steun. Het is onmogelijk, dat deze werkzaamheden van d heemsche Christenen het begin vormen van ee tie voor de vrije school, die voor Indië van rijken zegen kan worden als zij het voor Holland geweest is. den medischen arbeid der Zending aan de hand van de volgende stellingen: I. De medische zending moet zijn een daad v liefde, een getuigenis van Christus, welke zich het bijzonder richt op de hulp aan zieken in ni Christelijke maatschappijen. Zij voelt zich daarbij draagster van de evangelische boodschap en middel om mensch en maatschappij in aanraking te bren gen met Christus. II. De boodschap van het Evangelie kan uit dc hulp aan zieken alléén niet gekeod worden; F'-rtoe is de woordverkendiging noodig. Deze geschiede in eerste instantie door het personeel van de medische zending, b:nnen de betrekking, die dit personeel heeft met de patiënten en met de maatschappij, waaruit deze komen en in nauwe samenwerking met den arbeid van den zendehng-leeraar. III. Voor een goed volbrengen van zijn taak be hoeft zoowel het Europeesch ais het Inbeemsch per soneel een bizondere vorming. IV. Ten aanzien van de huidige economische crisis heeft het geen zin op betere tijden te wach ten. Waar oude wegen afgesloten zijn, moeten nieuwe paden gezocht worden. Het bestaande werk passé zich zoover aan, dat voor ieder onderdeel (ziekenhuis, wijkverpleging, enz.) de uitgaven ten naastenbij in evenwicht zijn met de bestaande bron- :n van inkomsten. Het initiatief van de medische zending verspreide ch over kleinere objecten (medische stations, wijk verpleging enz.), waarvao de onkosten voor een belangrijk deel door locale bronnen van inkomsten kunnen worden gedekt. V. De medische zending heeft de overheids subsidies steeds met dankbaarheid aanvaard. Toch kan er een groote zegen in gelegen zijn, dat zij op nieuwe paden zender dien steun moet voortgaan, omdat de daad der gemeente hierdoor te meer sprekend en onmiskenbaar wordt. VI. De Nederlandsche Christenheid stelle zich de groote en ernstige verplichting voor oogen. die zij heeft ten aanzien van den medischen nood in Oost en West-Indië. Avondsamenkomsten Gisteravond zijn in eenige kerkgebouwen bijzon dere samenkomsten belegd, waar onderscheidene sprekers het woord hebben gevoerd. In elke bijeen komst werkte een Christelijk zangkoor mede. In de Amstelkerk traden op de heer G. Smit. oud- schoolopziener in Indië, en de heer H. W. van den Berg. zendeling op Oost-Java; in de Bethlehemskerk Ds A. Merkelijn, miss. pred. op Oost-Java, en zen deling P. M. Legene, vroeger in Suriname; in Elim: Ds. D. Crommelin, zendingsdirector, en de heer G. T. C. Bakker, zendeling op Borneo; in de Je- ruzalemkerk Ds. B. J. C. Rljnders, zendingsdirector. en de heer J. Wiegers, zendeling op Oost-Java; in de Lutherkapel Ds. Joh. Rauws, zendingsdirector, en de heer A. Huetingh, zendeling van Halmaheira; in de Muiderkerk Dr. K. J. Brouwer, zendingsdirec tor, en de heer J. L. D. van der Roest, oud-zende ling op Nieuw-Guinea. Predikanten van verschillende kerkelijke scha keering hebben toespraken ter opening en sluiting gehouden. NAAR SURINAME Volgens mededeelingen in „Ons Suriname" ,het Zendingsblad der Evangel. Broedergemeente, zijn met de Colombia op 5 October vertrokken de Zusters Nelly de Borst. Ruth Henriksen en A. de Vries met bestemming Suriname. Zr. de Borst was reeds 10 jaar werkzaam ondet de melaatschen en gaat nu om haar leven te wij den aan den arbeid onder de Boschnegers in het verre oerwoud, waarvoor zij een speciale opleiding heeft ontvangen. Zr. Henriksen, die 5 jaren ln het Kinderhuls van Br.-Indische kinderen te Alkmaar in Suriname werkzaam is geweest, heeft nu een tweejarige me dische opleiding ln Engeland en Denemarken ge had, om daarmee uitgerust onder de Britsch-Indi- sche vrouwen in Suriname te gaan werken. En Zr. A. de Vries, een onderwijzeres, hoopt haar verder leven te mogen wijden aan het heil van de Javaansche kinderen in het Tehuis te Leliëndaal in Suriname. Schoolnieuws. De concentratie van bijzondere scholen TERUGBETALING VAN DE WAARBORGSOMMEN Wij vernemen, dat de Ministerraad besloten heeft bij ooncentratie van bij zondere scholen, terugbetaling van de waarborgsommen te zullen bevorderen. Daarvoor is echter wetswijziging noodig, waarvan het ontwerp binnenkort kan worden verwacht, CHR. LYCEUM TE BANDOENG Wij ontvingen uit Bandoeng het programma vat het Chr. Lyceum, dat daar in 1925 is opgericht. Verder een aardig geïllustreerde namenlijst en ii lichtingen over het lesrooster, de inrichting van het gebouw, enz. Bij het doorbladeren kregen wij verheugender indruk van de wijze, waarop me Ned.-Indië de Lyceum-gedachte, bijzonderlijk die van het Chr. Lyceum tot gelding gebracht heeft. Dit Lyceum, uitgaande van een Vereeniging. wel ker voorzitter Prof. R. H. Woltjer is, heeft ook in het moederland een Commissie van Bijstand, secr.-penningm. dacrvan is de heer C. de Bruyn. Dir. van de 2e Chr. H.B.S. te 's-Gravenhage. BOVENTALLIGE ONDERWIJZERS Wrijving te Arnhem Naar men ons uit Arnhem bericht, hebben B W. van die gemeente op Donderdag 25 Oct. samenspreking met de besturen der Chr. scholen aldaar over het ontslag van z.g. boventallige derwljzers(essen). B. en W. stellen voor, om boventallige onderwijzers aan de bijz. scholen, waarvoor de Gemeente vergoeding verschuldigd is, te ontslaan tegen 1 Januari '35, en te vervangen door kweekelingen met akte tegen een geringe vergoeding, indien de Raad het ontslag der bov tallige onderwijzers aan de openbare scholen goedkeuren. De afdeehngen Arnhem der Ver. van Chr. On- derw. enz. en een van de Unie van Chr. Onderw. hebben nu aan de besturen der Chr. scholen ver zocht. niet in te gaan op het voorstel van B. en W. De gronden, waarop dit verzoek steunt zijn: le. De door B. en W. voorgestelde maatregelen leveren gedurende den tijd, dat de ontslagen onder wijzers wachtgelders zouden zijn geen reële bezui niging voor de openbare kassen, daar de lasten worden afgewenteld cp bet Rijk, dat aansprakelijk is voor de wachtgelden. Hierop is dan ook van regeeringswege reeds de aandacht gevestigd. 2e. Daar bij een eventueel ontslag der bijzondere onderwijzers, geen rechtsgrond voor dit ontslag aanwezig zou zijn, zal dit ontslag door de Com missies van Beroep zeker vernietigd worden. Bij ontslag zijn de onderwijzers gehouden om van dit entslag in hooger beroep te gaan, daar zij anders zelfs buiten de wachtgeldregeling zouden vallen. 3e. Men wenscht er met nadruk op te wijzen, „dat afgezien van de vele kortingen door het Rijk op de salarissen der onderwijzers toegepast, waardoor de onderwijzers veel zwaarder zijn ge troffen dan eenige klasse van gemeen te-imbtena ren, ook nu weder deze pers<3neelsbezuiniging door ontslag weder op de onderwijzers zal worden afge wenteld, terwijl er geen klasse van ambtenaren is, waarop reeds zoo n groote personeelsvermindering is toegepast". Het voorstel beoogt dus het ontslaao van dure werkkrachten en de vervanging door goedkoopere. Dit is een wijze van handelen als nog nooit, zoo ver wij weten, voor een categorie van gemeente ambtenaren of werklieden is toegepast. Het adres eindigt aldus: „Wij meenen te mogen verwachten, dat de schoolbesturen slechts noodgedwongen, en niet vrij willig, en niet voor 1936 tot ontslag van de boven tallige ccderwljzers zullen overgaan." VER. VOOR CHR. VOLKSONDERWIJS Het hoofdbestuur van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs heeft in zijn jongste verga dering besloten, Ds J. Nauta, geestelijk verzorger van de stichting „Zon en Schild'" te Amersfoort, te benoemen tot gedelezeer de van de Herv. Kweekschool te Leeu- w arden. Voorts, om het maandblad en de brieven van de vereeniging uitgaande, nog niet in de spellin-Marchant te doen uitgaan, maar die wel ean de scholen aan te hevelen. NIJVERHEIDSONDERWIJS En de nood in vele gezinnen Zaterdag a.s. zal te Breda een vergadering worden gehouden van den Bond van Leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs voor meisjes. Op deze vergadering zullen o.a. in heepreking worden gebracht de volgend© punten: ..Hoe kunnen de leeraressen bij het Nij verheidsonderwijs meehelpen om de nood in vele gezinnen gemakkelijker te doen ctraeen?" „Hoe kunnen zij vrouwen, die daaraan behoefte hebben, laten pdofiteeren van hun ervaring op hot gebied van spijsbereiding, arbeidsorganisatie, enz.:" Deze bespreking zal ongetwijfeld belang wekkend wonden, aangezien de minister van Soc. Zaken, Dr Slotemaiker de Bruine, den wensch te kennen heeft gegeven deze vergadering bij te wonen en aan de bespre king deel te nemen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd der Chr. School te Soest (Driehoeksweg): P. Boerema. hoofd te Appelscha (Fr.). De Unie-collecte Appinpodam 4.394 65 258— 135.65 235— 117.65 27 88 19.62 110. 132.40 45.75 118.56 367 72 378 39 489 95 57 50 Totaal van 250 Locale Comlté'a 28.078 49 Mr J. J. HANGELBPOKK Secretaris van <le ünio „Een School m«t den Bijbe»** ACAD. EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl. doet ex. geneeskunde R. A. M. Engelbrecht; doc toraal theologie G. J. Hoenderdaal. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ges!, doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak plantkunde; de heer S. J. Dijkstra. Doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak phar- made: dc heer H. Boonstra. EXAMENS-APOTH. ASSISTENT Gesl. 5 candidaten: mej. C. E. de Korver. Dor drecht: mej. A. E Kolk. Nijmegen; mej. A. D. de Groot. Zeist; mej. M. de Joog, Gouda en de heer M. J. Koert, Utrecht. Mijnheer Pimpelmars gaat paardje rijden door G Th ROTMAN S9. Opeens zag mijnheer P:mpe)mans ech ter, dat zijn vriend Pil, die bij zijn sprong hard neergekomen was, bewusteloos op don weg lag. Hij liep er heen. „Pil, sta op, toe nou, doo nou niet zoo flauw!" jammerde mijnheer Pimpelmans, maar Pil bleef lig gen. Radeloos holde mijnheer Pimpelmans nu weer naar don schimmel en probeerde hem overeind te krijgen. Maar het paard had ook niet veel zin* 90. Tijdons deze vergee'Vrho ro en hoopte z cli langzamerhand aan uon file van auto's op, de ei niet voorbij konden. De bestuurders aasdon en tierden, maar eindelijk kozen ze den veratandicsten weg en kwamen een handje hel pon. Het was me een consternatie van belang en de tranen biggelden mijnhee. Pimpelmans over de wangen. (Wordt Vrijdag vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11