PALM O LIVE DINSDAG 23 OCTOBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND DE SALARISSEN VAN HET PROVINCIAAL PERSONEEL IN Zl Salarispeil der lagere corporaties aangepast Naar aanleiding van hot besluit der Prov. Staten van Zuid-Holland tot herziening van Ide provinciale salarisregeling heeft Ged. Staten, naar zij in een voorstel aan Provin ciale Staten mededeelen, een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken bereikt, idie op een verdere verlaging aandringt. Hij ■wenscht de maxima voor verschillende ran gen verlaagd te zien tot bepaalde bedragen. Hij wenscht ook, dat aan de overgangsbepa- Üing in sterkere mate een afloopend karakter aal worden gegeven overeenkomstig de aan wijzingen in het rapport-Schouten. Gedep. Staten hebben hun medewerking jfcfhankelijk gesteld van dc waarborg, dat de Ealarisregeling dezer provincie bij verdere herziening niet zou komen te liggen op een lager peil dan dat van eenig ander gewest. X)e Minister gaf de redelijkheid daarvan aan stonds toe. Ged. Staten hadden voorts over wegend bezwaar tegen zijn aanvankelijken feisch, dat de nieuwe verlaging reeds tegen 1 Juli 1934 haar beslag zou krijgen. De Mi nister heeft daarop bewilligd in een uitstel Hot de tweede gewone zitting van 1934. Het heeft Ged. Staten moeite gekost om lot het besluit te komen, dat aan 's Ministers wenschen moet worden voldaan. In het bij zonder geldt dit van de wijziging der over gangsbepaling. Betreffende de salarisschalen zijn de verschillen tusschen wat de Minister wenscht en de in Maart tot stand gekomen regeling niet van beslissende beteekenis. Op enkele uitzonderingen na beloopt het ver schil niet meer dan 100 tot 200 per jaar. Voor groote personeelgroepen gaat de Minis- 'ter trouwens met de in Maart vastgestelde salarisschalen accoord. Met name is dit het geval met de loonen der werklieden. Het verschil in totaal te verlooncn bedrag, in dien men de overgangsbepaling terzijde laat, lusschen de 1 April 1934 ingevoerde regeling en de door den Minister noodig geachte be droeg, volgens den toestand op 15 September, nauwelijks 2 pet. Ged. Staten stellen aan Provinciale Staten voor, den Minister in zijn wenschen ten aanzien van de salarisschalen, te volgen. Zij geven een overzicht van de wijzigingen der salarisschalen ingevolge dit voorstel en wij zen er op, dat de Minister voornemens is, indien deze wijzigingen niet aanvaard wor den, toepassing te geven aan het gewijzigde &xt.ikel Ï26a der ambtenarenwet. Een verdere salarisverlaging had toch aan ge orde moeten worden gesteld m verband met de begrootingspositie voor 1935. De S 50.000, die hieruit voor de gewone dienst •orden verwacht, zouden, indien de salaris regeling van 13 Maart j.l. overigens intact gelaten werd, een wijziging van het percen tage der overgangsbepaling noodig maken van 12% tot 20. Thans kan voor 1935 worden volstaan met een percentage van 17%, voor 1936 25 en voor 1937 en volgende jaren 30. In beginsel is voorts vastgehouden aan de grondslagen van de tegenwoordige salaris regeling, wat de behoefte-elementen betreft. Geen korting op de hooge rangen Ged. Staten achten intusschen een afwij king gewenscht ten aanzien van de drie rangen, waarvan de aanvangs-jaarwedde boven 5000 ligt. Doordat de benoeming in deze rangen in den regel plaats heeft op een leeftijd, waarop van de kindertoelage niet of nog slechts een korten tijd profijt wordt getrokken, werken de behoefte-regelin- voor deze functies vrijwel uitsluitend ongunstig. Voor deze rangen hebben Ged. Staten daar om in hun voorstel een salarisregeling opge nomen, als de Minister voor de overeen komstige rangen in Noord-Holland toelaat baar achL Ook bij de overige rangen kunnen in bepaalde gevallen tot aanzienlijke ver schillen in bezoldiging leiden ten ongunste van de Zuid-Hollandsche ambtenaren in ver gelijking met het personeel in de meeste andere provincies, waar deze regelingen niet of slechts beperkt voorkomen. Daarom heb ben Ged. Staten nader overleg gevoerd met den Minister, die verklaard heeft, genoegen te zullen nemen met een ongehuwden-aftrek van 3 pet., zoodat de aftrek ad 10 pet. van het maximum-salaris kan vervallen, en met een standplaats-aftrek, welke voorshands be perkt blijft in de tweede klasse gemeenten tot 3 pet. voor de werklieden en 2 pet. voor de overige ambtenaren, in de derde klasse gemeenten tot 6 pet. en 4 pet. naar dezelfde onderscheiding, hetgeen neerkomt op een halvecring van de thans geldende percen tages. Als gevolg van de na het overleg met den Minister aangebrachte wijzigingen stijgt het in totaal te verloonen bedrag, ongeacht de overgangsbepaling, dat bij volledige aan vaarding van 's Ministers wenschen, uit gaande van den toestand op 15 September j.l. op 920.665,96 werd berekend, tot 945.788. Het bedrag der toelagen volgens de overgangsbepaling op 15 September be liep 72.000. Dit bedrag daalt door de wijzi ging van de overgangsbepaling, ingaande 1 Januari a.s., tot 35.000, terwijl het restant op een klein bedrag na zal wegvallen in 1936 en 1937. Radio-gids en Dagblad Monopolie-positie der Omroepvereenigingen Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Posterijen-begrooting wordt het volgende ontleend. Vele leden spraken hun waardeering uit voor de leiding van het bedrijf, dat zich ook in dezen crisistijd zoo gezond ontwikkelt en commercieel zulke goede uitkomsten levert. Enkele leden konden den lof, welke aan de leiding van het bedrijf werd toegezwaaid wegens het behalen van hooge winsten niet deelen. Huns inziens werden deze winsten verkregen ten koste van het personeel; de arbeidsvoorwaarden laten naar hun meening veel te wenschen over. Verbetering daarvan achtten zij dan ook allereerst noodzakelijk. Andere 'leden zouden in de eerste plaats een verdere tariefsverlaging wenschen. Sommige leden klaagden over de stief moederlijke behandeling van het platteland. Van verschillende zijden werd geïnfor meerd naar den stand van werkzaamheden van de door den minister ingestelde com missie voor het vraagstuk van den zender- Sommige leden vroegen de aandacht van den minister voor de verstoring, welke dreigt te ontstaan in de goede verhouding tusschen de radio-omroepvereenigingen en de pers. Zij meenden, dat de radio het ter rein der pers behoort te eerbiedigen en zich van berichtgeving in de volle omvang van het woord behoort te onthouden. Ook behooren naar de meening dezer leden de omroepvereenigingen de monopolie-positie, welke zij zelf en haar radiogidsen innemen op grond van de door de regeering verleen de zendvergunning, niet te gebruiken om op advertentiegebied de pers concurrentie aan te doen. Het schijnt verder, dat na 1 Jan. de pers geen uitvoerige programma's meer zal mogen publiceeren; ieder, die wil weten wat er te hooren valt, zal zich dan een van de radiogidsen moeten aanschaffen. Op die wijze wordt de monopolie-positie der radio gidsen nog versterkt Zijn de geruchten juist, zoo werd ge vraagd, dat het bedrijf der P.T.T. de radio- distributie zelf ter hand wil nemen en de gemeentelijke diensten op dit gebied wenscht te annexeeren? Men zou dit afkeuren. De reorganisatie van het Tucht- en Opvoedingswezen De Christelijke ambtenaren adresseeren Het hoofdbestuur van den Algemeenen Ned. Chr. Ambtenaarsbond heeft aan de leden san de Xweede Kamsu een adres ge zonden in betrekking tot de reorganisatie van het tucht- en opvoedingswezen. Adres sant betreurt, dat het rapport van de bij de begrooting 1933 toegezegde onderzoekings commissie nog steeds niet is verschenen. Het kennen van het standpunt van de Regeering is hier van groote beteekenis, waar er groo te belangen op het spel staan. Ernstige stu die zal, naar het oordeel van adressant, dui delijk maken, dat verschillende van de ge nomen maatregelen dringend revisie behoe ven en dat anderzijds met het oog op niet meer te hei'ziene feiten, bijv. het geval van twee teruggebrachte rijksgestichten, maat regelen dienen genomen te worden, die de practijk als onafwijsbaar noodzakelijk heeft doen kennen. De instelling van bedrijfsraden Onderzoek van mogelijkheden De commissie van advies een ex art. 8 Be drijf sradenwet, waarvan voorzitter is Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, vice-voorzitter Prof. Mr. C. W. de Vries, secretaris Mr. Ir. A. W. Quint, werd 6 November 1933 door den Mi nister van Sociale Zaken geïnstalleerd. Tot nu toe zijn adviezen door de kerncom missie-industrie, aangevuld met bedrijfsge- nooten, uitgebracht over de instelling van een bedrijfsraad in de typografie en de si- garenindustrie. In beide bedrijven is inmid dels een bedrijfsraad ingesteld. Een voorloopig onderzoek, gevolgd door het hooren van belanghebbenden, had plaats in de steenindustrie. Mede op grond van ont vangen antwoorden op nader schriftelijk aan werkgevers- en werknemersorganisaties ge richte vragen werd besloten voorloopig in dit bedrijf geen verdere stappen te doen. Eén voorloopig onderzoek door het bureau verricht in het bouwerijbedrijf had eveneens een negatief resultaat. Eenzelfde onderzoek in het bouwbedrijf leidde tot een bespreking in de Commissie met werkgevers- en werk nemers-organisaties. Dezer dagen heeft een bespreking met be langhebbenden uit het schildersbedrijf en het stucadoorsbedrijf plaats gehad in de ge combineerde kerncommissies-industrie en -middenstand. Uit het schildersbedrijf werd reeds aan den Minister een verzoek gedaan tot instelling van een bedrijfsraad, welk ver zoek in handen der Commissie werd gesteld. Den Minister is verzocht, aan de genoemde kerncommissies opdracht te verleenen tot het uitbrengen van advies inzake de instel ling van een bedrijfsraad in het schildersbe drijf en het stucadoorsbedrijf en in verband hiermee deze commissies aan te vullen met vertegenwoordigers van werkgevers- en werk nemersorganisaties in deze bedrijven. Het bouwbedrijf zal te zijner tijd opnieuw een punt van onderzoek vormen. Van den R. K. Landbouwbedrijfsraad i3 een verzoek ontvangen tot het instellen van een onderzoek in den landbouw. Een kern- commissie-landbouw is echter nog niet inge steld. „dc 2ccp der Jeugd Olijfolie is door alle eeuwen heen bekend en beroemd als schoon heidsmiddel In elk stuk Palmolive is een groote hoeveel heid olijfolie verwerkt. cL (2 stuks voor 25 ct) Door het bureau der commissie wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van instelling van een bedrijfsraad in de volgende bedrijven: glasindustrie, meubelin dustrie, bakkersbedrijf, visscherijbedrijf en kappersbedrijf. Uit dit laatste bedrijf is reeds een verzoek tot instelling van een bedrijfsraad aan den Minister gedaan. De Winkelsluitingswet De wijze waarop de crisisbepalingen in de Winkelsluitingswet zijn gehanteerd,was voor de R.K. Middenstandsbond aanleiding om den Minister nogmaals te wijzen op de be langen van slijters en banketbakkers. Wij deelden eenige dagen geleden mee, dat het Departement wel acht sloeg op de uitslag van het referendum onder de win keliers in verschillende gemeenten en daar over inlichtingen vroeg, maar dat de Minis ter blijkbaar niet het voornemen had in de genomen beslissingen verandering te bren gen. Dit bericht is later van verschillende zijden bevestigd, en daarom schijnt het ons overbodig nader in te gaan op het boven bedoeld adres. Kerk en Vrede Militair geweld soms toelaatbaar De Federatie Noord-Holland-Z. van „Kerk en Vrede" hield een weekend-conferentie in Amsterdam. Zaterdagavond sprak ds. J. J. Buskes Jr. over „Kerk en Vrede als geloofsgemeen schap" en kwam tot de conclusie, dat de Kerk en Vrede-leden tot een gemeenschap pelijke opvatting moeten komen van Evan gelie, van het offer en offerbereidheid. Op Zondagmorgen ging ds. A. J. Kuiper voor in een wijdingsbijeenkomst. Over het onderwerp: „In hoeverre kan de aanwending van militair geweld aanvaard baar zijnf' hield prof. dr. D. v a n E m b d en een rede. Deze spreker kwam tot de conclu sie, dat er wapengeweld is, dat zedelijk toe laatbaar of zelfs geboden is: 1. Bij persoonlijke zelfverdediging tegen misdadige aanval; 2. Toegepast, waar noo dig, door de politie tegenover misdadigers; 3. Evenzeer in geval van opstootjes, oproer, opstand, poging tot burgeroorlog; 4. in kolo niale gebieden mede ter onderdrukking van slavenhandel en zeeroof; 5. Grensbewaking tegen bendewezen, in oorlogstijd tegen ge wapende plunderaars. Ook dit is niet de botsing tusschen twee rechtsgemeenschappen, maar onderdrukking van misdaad en wanorde, dus politie-taak, die slechts oppervlakkig een internationaal uiterlijk heeft 6. Onder bepaalde voorwaarden: collectieve militaire maatregelen van leden van de Volkenbond tegen den staat-misdadiger, die, na onderzoek door de Raad, bevonden is de aanvaller te zijn. Deze maatregelen als uiter ste middel', nadat moreele en economische pressie gefaald hebben- Wordt aangaande deze collectieve bevei liging geen zekerheid verkregen, dan kan de internationale vermindering van bewa pening niet op gang komen. Een Nederlandsche Baksteen bond Dezer dagen had fe Utrecht de oprich tingsvergadering plaats van de Vereeniging „De Nederlandsche Baksteenbond". Deze op richtingsvergadering werd bezocht door vrij wel alle Nederlandsche baksteenfabrikanten. Volgens de omschrijving der statuten heeft de nieuwe vereeniging ten doel: het bevor deren eener goede verhouding en onderlinge samenwerking tusschen alle fabrikanten van baksteen en voorts de behartiging van hun commercieele belangen. Het ligt in de bedoeling der nieuwe organisatie op korten termijn in overleg te treden met de Neder landsche Kalkzandsteenindustrie, om tot samenwerking te komen. Het voorloopig correspondentieadres van den Nederlandschen Baksteenbond is: Wil lem Il-straat 47-r49, Tilburg. Tijdens de sportfeesten van het Berlijnsche Garnizoen maakte, een deji soldaten den reuzenzwaai met volle wapenuitrusting. j Het nietewe m.s. „Bloemfontein"dat dezer dagen een geslaagden proef tocht maakte Een rechtszitting in de open lucht, Zaterdag jj.. te Hoogeloon. Het verhoor van de verdachten. ontvangt veel bezoek van degenen d$e tegen een geringe vergoeding het schip bezichtigen. De opbrengst strekt ten bate van het Nat. Crisis-Comité. Bij 't monumentale kerkje van Asselt is dezer dagen plot seling een gedeelte van den ringmuur ingestort, zoodat dc restatiratieiverken direct op dit punt werden overgebracht. Ongeveer 25.000 manifestanten demonstreeren te Algiers tegen de maatregelen der Fransche regeering inzake den wijnbouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5