Kostelooze proef BINNENLAND. Dinsdag 23 October 19341 eerste blad pag. 2 GRUWELEN IN ASTURIE Tydens den Marxisten-opstand Kinderen blind gemaakt Vrouwen als hyena's In Madrid zyn twintig weeskinderen uit Asturië aangekomen. De kinderen, vier vaders als politie-agent by de uitoefening van bun plicht door de op standelingen zijn vermoord en die hun moe ders gedeeltelijk op dezelfde wijze hebben ver loren. zijn deels reeds blind, deels zijn ze aan het blind worden. Het Madrileensche dagblad „A.B.C. spreekt in aansluiting aan het bericht over het aanko men van de kinderen de veronderstelling uit, dat „de Marxistische barbaren zich misschien daarom alleen aan de onschuldige kinderen ver grepen hebben en hen blind hebben wilton maken, om hun het zien van het lijden hunner ouders te besparen". Tegelijkertijd spoort het blad de bewoners der hoofdstad aan, dezen ongelukkigen slacht offers van de Marxistische revolutie een nieuw tehuis te geven. Vluchtelingen, die uit Asturië te Madrid aan komen, vertellen verschrikkelijke bijzonderhe den van de dagen der roode heerschappij in en rond Oviedo. Verklaard wordt, dat de kinderen van twaalf tot veertien jaar door de opstande lingen met revolvers werden bedreigd. Onder de aanvoerders der opstandelingen bevond zich een ongeveer 25-jarige vrouw, die, gekleed in een roode blouse en lederen mantel, met een pistol in de hand op straat bevelen uitdeelde. Vele opstandelingen droegen wapens, die zy van vermoorde agenten hadden gestolen. Toen gevangen genomen inwoners der stau onder bevel van een opstandeling overgebracht zouden worden, doorbraken eenige vrouwen met messen in de handwie afzetting en stort ten zich op de weerlooze burgers, blechts mee moeite kon de leider haar van haar voornemen afbrengen. MADRID, 23 Oct. Volgens een bericht m het Madrileensche dagblad Epocha, zouden by de gevechten in Asturië meer dan 2500 per sonen om het leven zijn gekomen. Uit Madrid wordt gemeld, dat de krygs- ïaad te Ovieda vier rebellen wegens moord op drie leden der „Guardia Civile" ter dood heeft veroordeeld. De vlucht over den Stillen Oceaan van Kingsford Smith Oponthoud op de Fidji-eilanden. Uit Suva: De Australische vlieger Sir Charles Kingsford Smith, die Zondagoch tend tegen vier uur uit Brisbane is vertrok ken voor een vlucht naar Amerika, is in den loop van den middag met zijn metge zel Captain P. G. Taylor, na een zeer zware vlucht te Suva op dè Fidji-eilanden aange komen. Het afgelegde traject bedroeg zeven tienhonderd mijl en had zoodanige eischen aan de machine gesteld, dat Kingsford Smith besloot te Suva te blijven om hot vliegtuig geheel jia te zien en cenige kleine reparaties eraan te verrichten, alvorens het volgende traject van 2736 mijl naar Hono lulu te wazen. Van de Fitsji-eilemcfen wordt gemeld: In dien de weersomstandigheden gunstig zijn, zal Kingsford Smitih zijn trans-Pacific-vluoht voortzetten. De toekomst der groote steden Herleving van het Berlijnsche Centrum (Van onzen Duitschen correspondent) De toekomst der groote steden is een pro- bleem, waarmede men zich ook in het Derde Rijk bezig houdt. De snelle ontwikkeling der industrie bracht naast technische voor uitgang het ontstaan der arbeidersbeweging met zich mee en wij weten uit ervaring, welk een gevaar dit voor de samenleving beteekent. Men heeft erover gediscuteerd, of het gewenscht zou zijn, om de fabrieken uit de. stad naar het platteland over te bren gen, omdat zulk een dichte concentratie maar al te gemakkelijk aan de gevaren van luchtaanvallen is blootgesteld. Boven dien erkent men de onverdiende ellende der sombere arbeiderswijken en wil men eiken staatsburger de hem toekomende levens- vreugde mogelijk maken. Voorshands is men druk doende, het cen trum van Groot-Berlijn, dat vooral der avonds vrijwel aan zijn lot wordt overgela ten, nu de Kurfürstendamm en de Tauent- zienstrasse mode geworden zijn, tot nieuw leven te brengen. Men heeft hiertoe een „Arbeitsgemeinschaft zur Belebung der Ber liner Innenstadt" gevormd en in het voor malige Pruisische „Herrenhaus" woonde ik dezer dagen een interne vergadering bij, welke dit actucele thema behandelde. Een majoor der politie hield een pakkend refe raat voor Unter den Linden, de historische allee, die voor de rijkshoofdstad met waar digheid haar eervolle opdracht ten uitvoer bracht. Hij herinnerde aan den tijd, toen Kranzler de groote attractie voor allen was, de gezellige „Kondltorei", waar ieder kwar tier hoogstens één voorname équipage in kalm teinpo passeerde. Thans telt mén er per uur gemiddeld 4376 auto's, 5i transport wagens en 3732 fietsenl Hoe kan men daar zeggen: „De city is uitgestorven! In het centrum zit geen leven meer! De polsslag van Berlijn is van het centrum verschoven naar het veel elegantere westen!" Particu lier initiatief moet onder samenwerking met de overheid tot een herleving van het cen trum den stoot geven. Het initiatief van staatscommissaris Lippert kan door het neerhalen van oude barakken en het neer zetten van gezonde woningen de terugkeer van de voorsleden naar het centrum bevor deren. Hét toenemende vreemdelingenverkeer der laatste maanden heeft bewezen, dat Leipzi- gerstrasse en Friedrichstrasse nog altijd een groote attractie beteekenen en men weet uit ervaring, dat de kooplust de laatste maanden van het jaar steeds zienderoogen toeneemt. Met Kempinskv aan de spits kan het oude centrum nog altijd met het westen op gastronomisch gebied concurreeren en liggen niet de voornaamste hotels, Adlon, Bristol, in de omgeving van het Branden burger Tor? Burgemeester Lach deed het voorstel, een „Woche der Innenstadt" te arrangeeren, waardoor dan stellig heel Berlijn belang stelling zal toonen. Op zijn initiatief werd kortelings op de Molkenmarkt door een or kest der rijksweer des avonds een straat concert gegeven en men kon vaststellen, dat .velèn hiérvoor belangstelling koesterden. met Kruschen Salts Bij elke flacon Kruschen Salts a 1.60 vordt nu voor een bepaalde tijd een gratis proefflacon verpakt. Maak nu van dit mooie aanbod gebruik om eens zelf de werking van Kruschen Salts te ondervinden. Kruschen Salts zuivert Uw bloed. Voor rheumatiek, jicht en ischias bestaat er geen beter, eenvoudiger en doeltreffender middel. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buiten- landsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met de naam van N.V. Rowntree Handels Maat schappij op verpakking en etiket van de flacon gedrukt. (Adv.) Na den Moord op Koning Alexander De „Daily Telegraph" meldt, dat uit de hoofdsteden belangrijke berichten zijn ont- angen over de ontwikkeling van de situatie met betrekking tot den moord op Koning Alexander. O.m. wordt gemeldt, dat Joego Slavië het verzoek zou hebben gericht tot Hongarije, een Kroatischen refugee, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan den moord uit te leveren. Voorts is te Dieppe een persoon gearres teerd, die uit Engeland kwam en van wien beweert, dat hy in kringen van terroris ten relaties onderhoudt. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Belgische regeering 20 Kroaten over de grens heeft la ten zetten, terwijl by Praag is gearresteerd een vrouw, die met den moordenaar van Ko ning Alexander op goeden voet zou hebben gestaan. De vlootbesprekingen te Londen begonnen LONDEN, 23 Oct. Hedenmorgen om half 11 begonnen, onder leiding van Mac Donald, de voorbesprekingen voor de vlootconferen- tie 1935 in het Foreign Office met een zit ting der Britsiche en Japensche vertegen woordigers. De eerste bijeenkomst tusschen de Amerikanen en Japanneezen is voorioo- pig bepaald op Woensdag a,s. Onlusten in Mexico Roode propagandisten met steenen bekogeld Uit Mexico City: Te Yautepec in den staat Morelos, ten zuiden van Mexico City, wer den verschillende afgevaardigden, die le zingen kwamen houden over het socialis tische onderwijs, door de bevolking met steenen bekogeld, zoodat zij in het stadhuis moesten vluchten, waar zij een uur lang belegerd werden. Te Saltillo in den staat Coahuila, in het Noorden van Mexico, werd het dagblad „Diario del Norte" wegens zijn tegen den gouverneur van den staat gerichte opposi- tioneele politiek gesloten, terwijl de druk kerij in beslag werd genomen. De „Prenza" beweert, dat men in poli tieke kringen zou overwegen het paleis van den Aartsbisschop van Mexico, Mgr. Pas- cual Diaz, te nationaliseeren, aangezien hij den laatsten tijd herhaaldelijk van woning moest wisselen. Het wetsontwerp tot herziening van het grondwetsartikel 3, dat de invoering van socialistisch onderwijs inhoudt en reeds door Kamer en Senaat is aangenomen, is thans ter ratificatie gezonden aan de parle menten der verschillende Mexicaansche Bondsstaten. Onmerschelijke wreedheden Uit Shanghai: Het dorp Kaoyu, in Noord- Kiangsi, is door 250 roovers overvallen. Dertig inwoners werden neergeschoten, 30 anderen verbrand, terwijl 216 in het water werden gedreven, waar zij verdronken. Van de 300 huizen, die het dorp telt, zijn 254 in vlammen opgegaan. Van de overlevende inwoners zijn er 150 gevlucht, terwijl ongeveer 80 zijn gebleven, hoewel zij volkomen uitgeplunderd zijn. De verdedigers van het dorp hadden ge schoten op een bende roovers, die 16 per sonen als gijzelaars wilden ontvoeren. De bandieten trokken zich toen terug, doch kwamen korten tijd later in grooter getale opzetten, en wreekten zich daarbij op boven omschreven onmenschelijke wijze. POLITIEKE ONLUSTEN TE DUBLIN. Zondag kwam het te Dublin tot ernstige politieke onlusten tusschen republikeinen en Blauwhemden. Zes Blauwhemden, waar onder een vrouw, werden ernstig gewond. Officieele Berichten INTERN. PRIVAATRECHT Bü Kon. besluit is aan prof. mr J. Ph. Suylingf oud-lïaadsadviseur aan 't Ministerie van Jus'tl- tio en oud-hoogleeraar aan de RUksuniveri te Utrecht, op verzoek eervol ontslag verl als lid der bij Kon. besluit van 20 Febr. no 1 Ingestelde Staatscommissie 'tot Voorberei ding van de te nemen maatregelen ter bevor- dering der codificatie van het Internatlonaa Privaatrecht, zulks onder dankzegging voor de vele belangrijke diensten, ais zoodanig en ir andore functies aan den Lande bewezen en ii prof. Suyling voornoemd benoemd tot Groot- officier in de Orde van Oranje-Nassau. NOTARIAAT Bü Kon. besluit is aan J. R. Romün op z'ön verzoek met ingang van 1 Jan. 1935 cervo' ontslag verleend uit zijn betrekking als notaris VOOGDIJRAAD WINSCHOTEN Bü Kon. besluit is benoemd tot lid. tevens voorzitter van den Voogdüraad te Winschoten, dr J. L, Hoving, directeur der Gemeentelüke Hoogere Burgerschool te Winschoten, wonende POSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE Bü beschikking van den directeur-generaal va.n de PTT is met 16 Dec. a.s. aangewezen als dlrectour van het PTT-kantoor te Weesp de referendaris 2e kl. der PTT J. O. C. Meur. t referendaris 2e kl. der PTT. In Utrecht P, DE RIJKSBEGR00TING VOOR 1935 's Lands financieele problemen NEDERLAND EN HET ZGN. GOUDBLOK In aansluiting op het door ons reeds ont leende aan het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer inzake de Rijksbegrooting voor 1935 vermelden wij nog het volgende: Werkloosheidssubsidiefonds Met ingenomenheid hadden versaheiden leden liet initiatief der Regeering tot instel ling van een werkloosheidssubsidiefonds begroet. Dat aan het fonds een tijdelijke karakter wordt gegeven, achtten zij te betreuren, Naar hun meening behoorde daarvan een blijvende instelling te worden gemaakt, op dat volgende crisisperioden in dit opzicht iets minder zorg baren. Deze leden waren van oordeel, r'.at nieuwe bronnen moésten worden aangeboord, waaruit het fonds zich gelden ziel toevloeien. Naar het gevoelen dezer leden is aan een noodoffer, te vragen van de meer welgestelden, thans niet meer te ontkomen. Zij wenschten ten behoeve van het Werk loosheidssubsidiefonds een heffing in eens té doen plaats hebben ten beloope van 1 pet van de vermogens, waarbij de betalingster mijn op drie of vier jaar zou kunnen wor den vastgesteld. Daarnaast zouden zij, mede ten behoeve van het fonds, het recht van successie, dat eenige jaren geleden aanzien lijk verlaagd werd, tot de vroegere hoogte teruggebracht willen zien. Zou een en an der geschieden, dan zouden de middelen, thans voor het Werkloosheidssubsidiefonds bestemd, voor een deel aangewend kunnen worden voor de dekking van andere staats uitgaven, waardoor schadelijke bezuinigin gen achterwege zouden kunnen blijven. Het is nu tijd, te bewijzen, dat nationale solida riteit geen ij del w oord is. Andere leden, die niet ontkennen, dat steun zeer laag is, meenden toch, dat de financieele toestand het herstellen van de vóór 1 Juli 1934 gegolden hebbende normen onmogelijk maakt. Men moet er rekening mede houden, dat nog jaren lang een om vangrijke werkloosheid zal heerschen. Wel drongen de hierbedoelde léden er in- tusschen op aan, dat een zeker bedrag, bijv. f 3 millioen, zal worden uitgetrokken om aan de gesteunden een extra-uitkeering van kleeding, dekking en huisbrand te kunnen doen. Eveneens zouden deze leden gaarne zien, dat van de steunbedragen niet langer zou worden afgetrokken wat de gesteunden van particulieren ontvangen, in de eerste! plaats in het belang van de werkloozen, doch ook, omdat op die wijze de particuliere liefdadigheid wordt gedood. Ten slotte dron gen zij ook aan op verstrekking van goed koops levensmiddelen. De gouden standaard Verscheiden leden, die er de aandacht op vestigden, dat de Regeering in de Millioe- nen-nota opnieuw verzekert, dat zij niet denkt aan het loslaten van den gouden standaard, zouden gaarne zien, dat de Re geering eens duidelijk en uitvoerig de mo tieven voor 'het in dezen door haar ingeno men standpunt zou aangeven. Bij die uit eenzetting zou zij niet alleen rekenschap hebben te geven van de gronden, waarop dat standpunt berust, doch ook hebben aan te toonen, dat zij tot doorvoering van haar blijkbaar vastberaden wil in staat is. Gevraagd werd of de leden van het goud- blok zich tegenover elkaar zullen verbinden of wel licht reeds hebben verbonden, om in geen geval tot devaluatie over te gaan. Dez9 leden waren van oordeel, dat met betrek king tot deze materie de Regeering haar vrijheid van handelen niet mag prijs geven en dat het tegenwoordige Kabinet zeker op dit punt geen afspraken mag maken, welke volgende kabinetten zouden binden. Sommige leden brachten het ter conferen tie van bet goud blok gevormde voornemen tér sprake om een econonjische aaneenslui ting te bevorderen tusschen Frankrijk, Bel gië, Luxemburg, Italië en Nederland. Is dan, zoo werd gevraagd, het denkbeeld voor Nederland economische aansluiting aan de Scandinavische landen te bevorderen, losge laten? Zoo niet. zal het dan mogelijk zyn. Nederland zich tegelijkertijd naar het Noorden en naar het Zuiden te doen oriën- teeren? En moet aan orienteering naar het Noorden niet de voorltéur gegeven worden? de invoer van zuurkool in Frankrijk is gecon- lingenteerd. Tot en met 31 December 1934 zul len slechts ten invoer worden toegelaten 115 000 k.g. zuurkool in vaten, 65.000 k.g. zuurkool in blikken of andere verpakking, terwyl het contingent voor zuurkool, gemengd met vleesch worst of ham, op nul is vastge- gesteld. Deze contingenteeringen zullen ni-t onder de invoerende landen waarvan Neder land tot dusver wel een der belangrijkste was, orden verdeeld. Voor onderweg zijnde zen dingen en partijen in entrepot, zullen op ver zoek van den betreffenden importeur, invoer vergunningen worden afgegeven. WIJZIGING VAN DE BEROEPSWET Vereenvoudiging der procedure Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp Ingediend tot wijziging van de Beroepswet. De strekking ervan is het teweegbrengen van een vereenvoudiging en versnelling van de procedure in sociale verzekeringszaken. In hoofdzaak gaat het ten dezen om een soepeler regeling% nopens de gevolgen van afstand van beroep, vereenvoudiging en uitbreiding van dc mogelijkheid van afdoe ning der zaak bij beschikking on de faculta tieve mondelinge uitspraak. Voorts is van de gelegenheid gebruik gemaakt om op min of meer ondergeschikte punten een aantal verbeteringen en aanvullingen in de wet aan te brengen. Orders voor de Nederlandsche Industrie Wy vernemen, dat by de N.V. Machine Fabriek Thomassen Co. te De Steeg eenige belangrijke orders zyn geplaatst, n.l. 54 gas motoren van 25 P.K., besteld door de Vene zuelan Oil Company. Bovendien wordt gewerkt aan een order voor de olie-industrie op Curasao en tenslotte heeft de fabriek opdracht gekregen tot de levering van zeven Diseimotoren, niet bestemd voor de Dieseltreinen, maar voor de motor wagens op de lijnen Zutphen-Apeldoorn, Zutphen-Zwolle enz. In verband met deze orders is het personeel van de fabriek tot 220 man uitgebreid. Chr. Nat. Werkmansbond Het hoofdbestuur van den Chr. Nat. Werk mansbond heeft benoemd tot bestuursleden van de Dr. de Visser-stichting te Lunteren, eigendom van den Bond, de voorzitter en secretaris, de heeren P. J. Nahuijsen te Utrecht en C. Sneep te Raamsdonksveer en tot bestuursleden van de Gesiena Idastich- ting, eveneens een tehuis van den Bond te Lunteren, de heeren A. Broen te Enschedé en J. Koning. JOURNALISTIEK. Tot hoofdredacteur van het „Utrechtsch Dagblad" is benoemd Dr. J. C. Loohuis, te Den Haag. BOOTTREIN M.S. JOHAN VAN OLDENBARNEVELL De trein, in aansluiting op het d.d. 26 a.s. van Genua vertrekkende motorschip „Joh. van Oldenbarnevelt" zal Donderdagmorgen 25 October om 7.53 uur van Den Haag S.S. vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 8.56, van Arnhem 9.54, van Nijmegen 10.31. Ver trek van de aansluitende trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. 7.38, van Amsterdam W.P. 7.53 of 8.15. De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 7.15 uur. Aan komst te Genua Vrijdagmorgen a.s. 7.31 uur. CONTINGENTEERING VAN ZUURKOOL NAAR FRANKRIJK De Directie van den Landbouw deelt mede, van den Rjjkslandbouwconsulent te Barys het telefonisch bericht te hebben ontvangen, dat ^het Journal Officiel een decreet bevat, waarby Uit Oost-lndie LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT. SOERABAJA, 22 October (Aneta). Heden morgen te 11 uur 15 is bij manoeuvres het legervliegtuig V 4, een klein Fokker-water vliegtuig, bemand door den sergeant-vlieger Buinink en den sergeantvliegtuigmakcr Krui denier, verongelukt, toen het na de opstijging een bocht nam, waarby het vliegtuig afgleed en in het water stortte. De inzittenden liepen lichte kwetsuren op. Een duikboot, welke zich in de buur bevond, nam de inzittenden over. Het toestel is geheel vernield. DE EERSTE HOLLAND-INDIE-VLUCHT BINNENKORT HERDACHT. BATAVIA, 23 October (Aneta). Op 18 Nov. a.s. zal het 10 jaar geleden zijn dat van der Hoop de eerste vlucht van Nederland naar Ned.-Indië volbracht. Dit feit zal hier wor den herdacht. Gemengd Nieuws TYPHUS Te Nieuwe Loosdrecht is een geval geconstateerd van febris typhoidea. Dit is in korten tijd reeds het vierde geval van besmettelijke ziekte ,dat zich te Loosdrecht voordoet, nadat in bijna een jaar geen ge val geconstateerd werd. De drie andere ge vallen kwamen voor in de buurtschap Oud- Over aan de Vechtkant en betreffen patiën ten aan roodvonk en paratyphus. DE BRANDSTICHTING TE KAATSHEUVEL Het gerechtshof te Den Bosch wee® arrest in de strafzaak betreffende d brand te Kaats heuvel. De 51-jar. schoenfabrikant J. M. S. was wegens bedrieglijke bankbreuk door de Bos sche rechtbank tot 2 Jaar en 9 maanden gevan genisstraf veroordeeld. In hooger beroep had advocaat-generaal 3 jaar en 6 maanden geëischt. Tegen den zoon. do 20-jarige F. G. S., die wegens brandstichting in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 tot 2 jaar en 6 maanden was vei - deeld, eisohte het O. M. bevestiging van veroordeeld. ROFFELRIJMEN. WE VLIEGEN MEE Vader heeft een krantenknipsel Op een stuk carton geplakt. Moe praat van de Panderjager. Onderwijl ze piepers bakt. Koos knipt kleine vliegmasjientjes Uit een sigarettendoos. Mina, Koos z'n vaste meisje Prikt de spelden in de roos. Vader wil de krant maar volgen Maar de radio gaat voort En de stand wordt elkendurig Door een nieuw bericht gestoord. Kareltje kruipt op het vloerkleed Met een kaartje klein model, Prikt z'n spelden-met-papiertjes Telkens verder op z'n spel. Vader heeft het met de uitspraak Van den omroeper tekwaad, Zegt, dat hij de brokken inslikt En zoo is het inderdaad. Kitt, de bakvisch van de kopschool Licht de pipa vrindlijk voor. Loop! zeit pa, ik weet het ook wel! Ga jij met je wijsheid door Onderwijl prikt Koos de spelden Naar het laatste persbericht. Karelje gilt van genoegen Dat de Uiver tweede ligt Met de Pander op z'n hielen (Ook zoo lollig niet! zegt Mien.) Scott loopt leelijk uit, zegt vader Dat wordt één, je zal het zien! En dan ploft er in de kamer Als een baksteen door de ruit Het bericht: de Pander panne! Vreeselijk! die ligt eruit!. Karei is er even stil vant En hij zegt: de Mollisons Motten ook maar blijven zitten, Dat zijn toch geen lui van ons! Nou, nou, nou! zegt vader ernstig, Ha, daar is de Uiver weer! St!... aha!! pa prikt de Douglas Weer een pinkbreed verder neer. Even later komt de Nirom Op de zenderEen hoera Klinkt, zwelt aandan daalt de En... verlaat BataviaUiver Heel de wereld, heel ons landje Heel het huisgezin vliegt mee Jakkert met de koene kerels Over land, woestijn en zee, En hoewel ik snel kan schrijven, 'k Ben zóó vlug niet met de pen Dat ik vóór den besten vlieger Aan de Melbourne'eindstreep ben. (Nadruk verboden.)j LEO LENS. EEN JEUGDIGE VLIEGENTHOUSIAST Met het vliegtuig „De Adelaar" is Maan dagmiddag op Schiphol aangekomen de jonge man, die in zyn enthousiasme zonder pas naar Engeland was overgestoken om te Mildenhall getuige te zyn van de start der deelnemers aan de Melbourne-race. Het is een 19-jarige inwoner uit Amersfoort, die zijn familie reeds het verhaal zal hebben gedaan van zyn avontuur en het aandeel, dat de Engel sche politie, die ijverig jacht op maakte, daarin gehad heeft. EEN TRAININGSRIT Een wielrenner uit Herpen (N.-B.), die deelnam aan een trainingsrit, onder Megen is in volle vaart tegen een telefoonpaal ge reden. Met inwendige kneuzingen, een ontwrichte arm en verwondingen aan de beenen is hij opgenomen en naar een dokter te Oss ver voerd. Na behandeld te zijn is hij per auto naar zijn woning overgebracht. De fiets was vernield. BRANDEN De groote graanmalerij van Hiemstra te Stroobos (Gr.) is totaal afgebrand. Behal ve de graanmalerij zijn ook twee woonhuizen verbrand. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. De schade is groot- De oorzaak van den brand is onbekend. De brandweer van lum en Buitenpost konden niet verhinderen, dat al deze perceelen door het vernielende vuur werden verwoest. AUTO-ONGELUK Te B u s s u m werden onlangs by het z.g. Leidsche Bosch je de voerman L. en zoontje aaneereden door een auto, welke der snelheid te verminderen doorreed. Thans is gebleken, dat deze auto zich in een garage bevond in de onmiddellijke nabijheid van het politiebureau. Een der getuigen had aanvan kelijk een verkeerd nummer opgegeven, zoodat het onderzoek in de verkeerde richting werd ingesteld. De garagehouder erkende de auto aan een zekeren O. te hebben verhuurd. Tegen O. is proces verbaal opgemaakt. Heel 't land door wordt met zeldzaam enthousiasme de tocht van de Uivergevolgd. Gaven we gisteren een foto van de belangstelling voor het K.L.M.-bureau te Rotterdam hierboven ziet men de geweldige drukte voor het K.L.M.-huis op het Leidscheplein le Amsterdam, Weerbericht Het dunne pültje geeft den vorigen stand aas BAROMETERSTAND Hoogste stand te Boedapest 767.3. Laagste stand te Röst 735.7. Stand vanmorgen halftwaalf 760.5. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, i BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie, die gistermiddag zeer diep werd, en zware storm bracht aan de Schot- 6che kust, en de Noorsche kust, trok N.O.- waarts. Op IJsland stijgt de barometer snel hij stormachtige N. wind, die de tempera tuur tot onder 0 gr. deed dalen. In onze omgeving stelt zich de hooge druk, terwijl in het Z.W. een nieuwe daling nadert. Ook heden stormt het nog zwaar uit het. Z.W, aan de Noorsche kust en de warme Z.W. strooming heeft de vorst geheel uit Scan dinavië verdreven. In het hooge drukgebieq op het vasteland is, tengevolge van nachte lijke afkoeling de temperatuur in Zuid- Duit6chland onder het vriespunt gekomen. In het gebied der Z.W. winden en om de Noordzee is de temperaatuur nog boven normaal. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 12.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 24 OCTOBER. Van 's avonds 5.17 uur tot 's morgens 6.14 uuf HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 24 Oct Delfzijl 12.10 Hellevoetsl. 3.37 Terschelling 9.22 21.44 Willemstad 4.20 16.36 Harlingen 10.25 22.40 Brouwersh. 2.49 15.09 Den Helder 8.00 20.30 Zierikzee 3.30 15,48 IJmulden 3.39 15.56 Wemeldinge 3.50 16,01 Hoek v Hol!. 2.46 15.00 Vllsslngen 1.47 14,03 Scheveniugen 3.06 15.23 Terneuzen 2.22 14.30 Rotterdam 5.00 17.05 Hansweert 3.23 15,31 WATERSTANDEN RIVIEREN _j Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2.28 2.28 Maastricht 40.53 40.50 Rreisach 1.37 1.37 Venlo Kehl 2.49 249 Lobith Maxau 1.90 1.90 Nijmegen Diedeshelm 0.66 0.66 Mannheim Mainz Bingen Caub Ems Coblena Trier Keulen Riihrort Wesel Emmerik Dusseldorf 2.77 2.77 1.25 1.25 1.51 1.51 0.03 0.03 0.35 0.35 0.90 0.90 0.86 0.86 9.90 9.81 7.59 7.49 2,58 2.35 7.63 7.53 St Andries Arnhem Vreeswijk lw Wester voort 8.21 8,13 Deventer 1.97 1,87 Kampen -0.06 -0.06 Eysden 45.86 00.00 Grevenblcht 27.61 27.69 Venlo 10.74 10.70 Grave (sluis) 3.79 3,96 St Andries 0.95 0.87 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 FELLE FABRIEKSBRAND TE VLAARDINGEN Drie verdiepingen in de asch gelegd Gisteravond omstreeks half 12 brak door tot nu toe nog onopgehelderde oorzaak een felle brand uit in de ban- ketfabriek „De Valk" aan de le Van Leijdengaalstraat te Vlaardingen. De brand was ontstaan op de eerste verdieping in den linkervleugel van het gebouw waar de droogmakerij en de emballage-afdeeling gevestigd is. Door het vele brandbare materiaal greep het vuur zeer spoedig om zich heen. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met zeven stralen. Van het drie 'étages hooge fabrieksgebouw, dat een frontbreedte heeft van 40 M. en een diepte van 22 M., woedde de brand in den linkervleugel. Deze vleugel bevat beneden de deegmakerij, op de tusschenverdieping is de meelbergplaats. terwijl op de bovenste ver dieping dc suikerwerk fabriek gevestigd is. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand neemt men aan, dat deze in de z.g. droogstoof op de eerste verdieping is ont staan, waar door den afv.erschoorsteen van het uitgebouwde stookhuis loopt. Boven dezen schoorsteen bevindt zich over de ge- heele diepte van het pand een houten bint, die vermoedelijk docr de warmte vlam heeft gevat. Aanvankelijk beperkte het vuur zich tot de eerste verdieping. Ondanks de enorme massa water kon niet worden verhinderd, dat het vuur zich uitbreidde tot de beide bovenste verdiepingen. De brandweer had geen gemakkelijke taak, daar de vuurhaard moeilijk te bereiken was en zich zeer veel1 rook ontwikkelde. Na circa anderhalf uur was gevaar voor uitbreiding geweken, maar toen waren de drie verdiepingen zoo .goed als uitgebrand, terwijl enorme waterschade in de fabriek werd aangericht. Hoe groot de schade is is niet te zeggen. Zij wordt door verzekering gedekt, terwijl er ook een bedrijfsverzeke- ring is. De fabriek is gevestigd naast het pand van de Vereen. Touwfabrieken, dat verleden jaar is afgebrand. Nader wordt nog gemeld: In de fabriek zijn ongeveer 50 personen werkzaam. De directie deelt mede, dat. het bedrijf niet veel stagnatie z-al ondervinden. Uitgebrand zijn do meel- en de suikerwer- ken-afdeeling. De overige afdeelingen kre gen enorme waterschade. Op het terrein van den brand waren aan wezig de burgemeester, de commissaris van politie en de beide inspecteurs van politic Overigens was er weinig publiek op de been.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2