deOil m MAANDAG 22 OCTOBER 1934 Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTENSTR. Nr. 7 TOGA'S - HEERENKLEEDING Kerknieuws CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor IJmuiden, S. v. d. Molen te Rotterdam-Centrum. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Winsum—Baard, K. IWybenga, cand. te Leiden. AFSCEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondag 11 November hoopt cand. J. v. D ij lt en, beroepen predikant bij do Chr. Geref. Gem. te Aalten, tot zijn dienstwerk te wor den ingeleid door prof. P. J. M. de Bruin yan Apeldoorn. In den avonddienst van dien dag hoopt de a.s. leeraar zich aan zijn nieuwe ge meente te verbinden. Ds. C. FERGUSON Naar wij vernemen is Ds. C. Ferguson, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente te 's-Graveo- b a g e, ernstig ongesteld. UITGESTELD JUBILEUM De herdenking van het 25-jarig ambts jubileum van Ds. S. W. Bos, Geref. Pred. te Leeuwarden, dat 24 October herdacht zou worden, moet wegens ongesteldheid van Mevr. Bos voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. HET GROOTSTE AMBTSGEBIED De „vliegende bisschop", dr. A. L. Fleming, de Anglicaansche bisschop van het Arctisch gebied bezoekt Engeland. Naar aanleiding van dit bezoek vermelden de Engelsche bladen, dat zijn diocese de merkwaardigste van de wereld is. Ze beslaat een oppervlakte van 2y» millioen vierkante mijlen, zich uit strekkend van Alaska tot Quebec, waar de bisschop zoo juist een dienstreis voltooide van 15.000 mijlen, van welke 4000 per vlieg machine. De Canadeesche pers heeft hem den onofficieelen titel van den „vliegen den" bisschop gegeven. DE BETHLEHEMKERK TE HENGELO Plechtige ingebruikneming Dezer dagen heeft de plechtige ingebruik neming der nieuwe Bethlehemkerk te Hen gelo plaats gehad. Zij werd o.a. bijgewoond door de beide wethouders en de gemeente secretaris van Hengelo. De voorzitter der kerkvoogdij, de heer A. W.ALucas heeft een toespraak gehouden waarin hij de voorgeschiedenis van den kerkbouw releveerde. Vervolgens hield Dr I. P. v. d. Waal een inleiding over de woorden: God heeft ons geschonken de Bethlehemkerk, Jezus Christus zij deze kerk itoegewijd. Deze toespraak werd voorafgegaan met de neerlegging van den kanselbijbel en in gebruikneming van den kansel. Ds. H i e b e n d o o 1 uit Hengelo sprak een wijdingswoord over de woorden: Mijn huis is een huis des gebeds. Daarna sprak Ds. v a n Z w e t uit Almelo, namens het Prov. Kerkbestuur van Overijs sel, het Prov. College van Toezicht op de kerkgoederen en het Classicaal Bestuur van Deventer, een hartelijk woord van geluk- wensch, waarna de oud-predikant Ds. G. Salomons uit Hengelo zijn groote blijd schap dat hij het heugelijke feit van de in bezitneming van een nieuwe tweede kerk mocht beleven. Het nieuwe kerkgebouw is opgetrokken in renaissancestijl. Onder architectuur van het architectenbureau wijlen den heer A. K. Beudt, die de ontwerper geweest is, werd het werk uitgevoerd door den aannemer J. yan Egteren en Zn. te Enschedé. De luidklokken zijn geleverd door de fa. y. Bergen te Heiligerlee en het kerkorgel door de fa. Sanders te Utrecht DE KERK, HET CONGRES EN DE OORLOG In het Alg. Weekbl. wordt de aandacht gevestigd op een, den Britschen Staatsman echt typeerende uitlating van Lloyd George pp een bijeenkomst te Londen. Zij luidde: „Er is nog net tijd om den oorlog tegen Üe houden en dat kunnen alleen de christe lijke kerken doen". Het blad maakt hierbij een paar aanteeke- fcingen en vraagt: „Gelooft Lloyd George dat werkelijk? Ge looft deze geroutineerde politicus, die de wereldoorlog meegemaakt heeft, waarachtig, dat „christelijke kerken" machtiger zijn dan het veelkoppig monster der wapen-industrie? „Wat kan hij gezien hebben, dat hem op zulke gedachten heeft gebrachtl Is hij ver geten, hoe de „christelijke kerken" zich in 1914 gedragen hebben? Of meent hij, dat zij sindsdien niet zwakker, maar krachtiger ge- .worden zijn? „Welk een vereerende opdracht voor de christelijke kerken"; wat een vertrouwen! „En naturlijk, wij grijpen aanstonds toe. Een grootsch internationaal interkerkelijk vredescongres zal worden bijeengeroepen. Bisschop Zus zal spreken en professor Zoo. Er zullen referaten zijn en een oecumeni sche kerkdienst met een internationale liturgie. Er zullen trips gemaakt worden naar de slagvelden rond Verdun en aan den Yzer. Het zal alles heel plechtig en heel ont roerend zijn. „En dan zal er toch als een donderslag hij helderen hemel een oorlog uitbreken. „Dat komt ervan, wanneer men meer op „christelijke kerken" dan op Christus ver trouwt. Christus kan het zonder congressen, maar hij eischt ons leven op, heelemaal. En dan hebben wij per slot van rekening toch maar liever „congressen", niet waar?" IS DIT R.-K. MORAAL? In een bijvoegsel van de Kath. Illustr kan men het volgende huiveringwekkende proza lezen: „Indien je goed gezond bent, is er niets om je zorgen over te maken. Indien je ziek bent zijn er slechts twee dingen om je zorgen over te maken. Of je wordt beter, of je gaat dood. Indien je beter wordt, is er niets om je zorgen over te maken. Indien je dood gaat zijn er slechts twee dingen om je zorgen over te maken. Of je gaat naar den hemel of je gaat niet naar den hemel. Indien je naar den hemel gaat is er niets om je zorgen over te maken. Indien je naai de andere plaats gaat zal je het zoo ver bazend druk hebben oude vrienden de hand te drukken, dat je geen tijd zult hebben je zorgen te makenl Dus waarom je zorgen te maken?" Wij meenen, dat er in Utrecht een kerke lijke pers-censuur zetelt. Hier ligt een schoone taak gereed Kerk en Staat in Duitschland Dc motie van Hannover In aansluiting op oos bericht van 20 Oct. j.l. la ten we hier volgen de motie, door de Landssynode van Hannover aangenomen ter onderstreping van haar besluit, met de Rijksregeering vrede te sluiten. ,,De voltallig vergaderde landssynode nam het rapport over de ontwikkeling van den kerkdijken toestand ter kennis en verklaart eenstemmig: 1. De landssynode heeft uit dit haar uitgebracht rapport de overtuiging gekregen, dat het landskerk- moderamen en in het bijzonder zijn uitvoerende organen president Koopmann en iandssuperinten- dant Holiweg, de vaak buitengewoon moeilijke on derhandelingen en werkzaamheden tot regeling van de verhouding onzer Geref. landskerk met de Duit- sche Evangelische kerk, naar hun beste weten en gewetensvol, met ved zelfverloochening en arbeids- liefde en in het behoorlijke pogen om de rechten die aan onze landskerk naar de grondwet der Duit- sche Evangelische Kerk toekomen, te waarborgen, hebben volvoerd. Wij betuigen hun daarvoor den dank der kerk en spreken ons volle vertrouwen in hen uit, ook voor de verantwoordelijke plichten van de naaste toekomst. 2. De landssynode heeft verder met voldoening daarvan kennis genomen, dat de rijkskerkregeering de gebondenheid aan de belijdenis, gelijk de kerk- grondwet die uitspreekt, voor de Geref. kerken uit drukkelijk erkent en zich bereid verklaard heeft, de practische gevolgtrekkingen die uit dit feit voort vloeien. ook te verwezenlijken. 3. De landssynode verheugt zich voorts, te kun nen vaststellen, dat de verhouding der landskerk en haar organen tot de rijkskerkregeering tot op heden voor ernstige verstoring bewaard bleef. Zij wil harerzijds alles doen om ook mede te werken tot herstel van geordende en vreedzame verhoudin gen indegansche Duitsche Evangelische Kerk. 4. De landssynode acht zich in de eerste plaats wezenlijk verbonden met al de Geref. gemeenten, maar dan voorts ook met de overige evangelische kerk, ten naastenbij in Duitschland. De medever antwoordelijkheid. welke uit deze wezenlijke ver bondenheid onmiddellijk ontstaat inzake alles, wat tegenwoordig in dc Duitsche gezamenlijke kerk ge schiedt, moeten wij op ons nemen; indien niet, wij 'zouden ons aan de gansche kerk bezondigen. 5. De landssynode mag derhalve niet zonder aandacht daaraan voorbijgaan, dat de gebeurtenis- binnen de Duitsche Evangelische Kerk sinds ;omer van verleden jaar in het algemeen en nu sinds Augustus van dit jaar weder opnieuw, in de harten en in het geweten van ontelbaar vele tenen zoo gemeenteleden als predikanten Geref. kerkeraden. in geheele gemeenten en landskerken, de ernstigste onrust hebben gewekt. De verregaande, sterke verwarring welke daardoor in het geheele land heeft plaats gevonden, neemt nog steeds toe en een opheldering in den toestand heden nog niet te zien. Dit diepdroevige feit vaststellende, maken wij ons niet tot rechter over vat geschied is. doch betuigen dat het ons ter harte gaat en dat wij aan de genezing van de ane, zeer zeker ernstige schade weaschen mede te helpen. 6. De landssynode geeft dientengevolge hiermee haar uitvoerende organen de opdracht, middelen en n tot de genezing der hierboven genoemde schaden en tot het herstel van geordende kerkelijke -erhoudingen te zoeken. De landssynode maakt het ot een plicht, in vertrouwen op den Heere der kerk. om te handelen overeenkomstig de eischen der H. Schrift en der belijdenis, ongeacht de ge volgen. 7. De landssynode noodigt de verantwoordelijke Geref. colleges buiten onze landskerk uit om thans in hun uitvoerende organen zich aaneen te sluiten en met haar in voeling te treden over gemeenschap pelijk verder werken aan het herstel van normale kerkelijke verhoudingen. 8. Wij kunnen als kenkvertegenwoordigers aan is volk en aan zijn leider geen beteren en op den duur meer effectieven dienst doen, dan deze. dat wij met overgave van onze gansche persoonlijkheid daaraan medewerken, dat uit de kerk alles, wat met haar eigenlijk door den Heere God haar ge geven wezen in strijd is, uitgebannen en van haar ver gehouden wordt". Verklaring van Berlijn In wel opmerkelijke tegenstelling met de motie der Landssynode van Hannover is de verklaring door de te Berlijn gehouden vergadering der vrije Evangelische Synode der Duitsche Belijdenis-kerk gepubliceerd. Zij luidt aldus: „Met politiegeweld heeft de rijkskerkregeering de Wurttembergsche en de Beiersche kerkleiding af in verband hiermede zien we ons gedwongen de volgende verklaring af te leggen: I. Het eerste principieele artikel van de consti tutie der Duitsche Evangelische kerk luidde: „De onaantastbare grondslag der Duitsche Belijdenis- kerk is het Evangelie van Jezus Christus, zooals in de H. Schrift vastgelegd en in de belijdenis der reformatie opnieuw aan het licht getreden is. Daar door werd de volmacht der kerk en haar zending omschreven en vastgelegd. Dit artikel is door de leer en de maatregelen der rijkskerkregeering definitief ter zijde gesteld. Daarmede is Christus als grondslag der Duitsche Evangelische kerk vervallen! II Onder het slagwoord: „Eén staat, één volk, één kerk" is het Evangelie voor de Duitsche Evan gelische kerk buiten werking gesteld. III. De alleenheerschappij van den rijksbisschop i zijn rechtskundig adviseur heeft een voor de Duitsche Evangelische kerk niet te aanvaarden .pausdom" ingesteld. IV. Gedreven door den geest van een valschen nythus heeft de kerkregeering de gehoorzaamheid lan Christus geschrapt. V. De invoering van het leidersprincipe, welke n strijd is met de constitutie en den eisch van een onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan de kerkre geering, is niet te aanvaarden. Al onze protesten zijn vergeefsch geweest. De rijkskerkregeering heeft met een beroep op den „Fuehrer" en met behulp van de politie onverbid delijk haar werk, dat de kerk vernietigt, voortgezet. De kerkelijke constitutie en haar wettige organen bestaan niet meer. Op grond van het k-rkelijk noodrecht der aan Christus gebonden kerkelijke gemeenten schept thans de Synode der Duitsche evangelische kerk nieuwe organen, die leiding moeten geven. Twee raden uit de evangelische kerk worden met de behandeling der zaken belast". De laatste mededeeling sluit aan bij een uit an dere bron ontvangen bericht, dat de Belijdenisker- ken zouden besloten hebben tot een formeele a f- scheiding. Dit bericht behoeft stellig nog na dere bevestiging. Intusschen wordt met zekere spanning afgewacht, wat Hitier zal doen. Hij heeft n.l. volgens Engelsche bladen besloten in te grijpen in het conflict der Evangelische Kerk. Morgen zou hij ter gelegenheid van de eedsafleg ging van rijksbisschop Miiller een rede houden ora zijn meening terzake te openbaren. Men verwacht dat daarna het staatsgezag zal worden aangewend tegen die partij in de Kerk, die Hitiers uitspraak niet mocht willen opvolgen. Voor den rechter De emeritus verklaarde landsbisschop van Wur- temburg dr. Wurm heeft aan zijn commissari- schen opvolger ds. E. Krauss doen weten, dat hij de geheele aangelegenheid bij de rechtbank aan hangig maakt ter beslissing en zijn emeritaat niet aanvaardt noch zijn bisschopskruis afgeeft, tenzij de rechtbank daartoe beslissen mocht COMITÉ VOOR GEREFORMEERD OEKRAÏNE Ds. F. Dresselhuis, Oldeboorn, secr. van boven genoemd comité, verzoekt ons opname van het vol gende: Uit een brief vao broeder Karl Norvak, die in Poolsch Oekraïne (Galicië) strijdt voor een school met den Bijbel, verneem ik. dat hij zelf en ook de tien predikanten en Evangelisten van de jeugdige „Oekraïnsch Evangehsch-Gereformeerde Kerk" in geldelijken nood verkeeren. De tractementen zijn gedurende de laatste twee maanden niet uitbetaald geworden. Enkele boeken om onze Nederlandsche taal te bestudeeren met het oog op zijn studiereis naar Nederland, kon schoolhoofd Norvak zich niet aan schaffen. Het eenige Gereformeerde maandblad „Geloof en Leer", waarin juist enkele artikelen over Groen van Prinsterer verschijnen zouden, moest eenigen tijd worden gestaakt. Binnenkort volgen over den arbeid van het co mité. catechismus-vertaling en schoolhulp, belang rijke mededeelingen. Deze kon echter niet langer wachten. Wacht u ook niet langer, maar zend spoedig een bijdrage aan onzen penningm. B. Meilink, Zwolle (giro M7926). Ook kunt u ons helpen door voor onzen arbeid een inzamellijst aan te vragen bij den Oldeboorn. ZENDING EN PHILANTR0PIE GB.O.S. De Evangelisatie onder Schippers, uitgaande van de Geref. Kerken in Rotterdam, is verblijd met 500 kalenders van de Ver. tot verspreiding der H.S. Niet zoo'o héél belangrijk bericht. Maar in dit mooie werk zéér belangrijk. Want Ds. Ver- •steegt schrijft erbij: „We zijn direct aan het werk gegaan en verle den week hebben we reeds een 40 kalenders op de schepen geplaatst. Dat moest ge eens kunnen meemaken. Het aanpakken en het afwijzen der kalenders. Dat laatste ook. Niet ieder wil die kalender heb ben. Uit bruut ongeloof. Uit volstrekt afwijzen van alles wat Christelijk is." Is hier het zaaien aan alle wateren niet letter lijk in praktijk gebracht? BAZAR „LICHT IN LIJDEN" Men bericht ons. dat de wijdingsavond voor den Bazar ten bate van het ziekenweekblaadje „Licht in Lijden" 2 November a.s. in de Regentesse- kerk te Den Haag zal gehouden worden. Als sprekers hopen op te treden: Dr. K. D ij k, Ds. D. A. v. d. Bosch en slotwoord door den heer J. H o 11 ander, allen te Den Haag. Medewerking verleenen: Het Chr. Residentie Mannenkoor en „Te FViim Laudamus". De Bazar zal geopend worden door Mr. J. Donner, oud-Minister van Justitie, des middags te 3 uur. RADIOAVOND-VRIJE UNIVERSITEIT Op Maandagavond 5 November hoopt men te Zeist (in de Noorderkerk aan den Bergweg) een radio-propagandavergadering in het belang van de actie voor de Vrije Universiteit te houden. De vergadering staat onder leiding van den heer J. W. Koning, voorzitter van het Zeister comité. Als spre kers zullen optreden de heeren prof. mr. P. S. Gerbrandy, mr. G. H. A. Gros heide en prof. dr. J. Waterink. Zang en muziek luisteren de samenkomst op. CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN Het Centraal Bestuur van de Vereen, tot Chr. verzorging van Krankzinnigen verzoekt ons opna me van een circulaire, waarin het een ernstig be roep doet op alle broeders en zusters van Gere formeerde belijdenis, om deze Vereeniging in haar heerlijken en rijk gezegenden arbeid te steunen. Door de tijdsomstandigheden zijn er velen, die him contributie verminderen of geheel intrekken. En dat, terwijl daaraan meer dan oiot behoefte is. Niet voor de Vereeniging zelf, maar voor de families, die reeds zoo zwaar bezocht zijn, dat een hunner krank is, en die thans de verpleeg- kosten niet meer volledig kunnen betalen. Het bestuur stelt dan ook alle contributies en collecten beschikbaar voor het daarvoor bestemde Ondersteuningsfonds, maar kan aan de inkomende aanvragen om steun, bij het verminderen der contri buties en collecten, niet meer voldoen. Daarom doet het bestuur een beroep op de onder scheidene Kerkeraden en verzoekt dringend een inkomende aanvrage, om een spreekbeurt te mogen houden, niet af te wijzen, maar in ernstige over weging te nemen en indien eenigszins mogelijk in te willigen om 's Heeren wil. De Kerkeraden, die reeds een aanvrage ontvin gen, worden verzocht spoedig een gunstige beslis- Het stuk is onderteekend door den voorzitter der Vereeniging. Mr. G. van Baren, en den secre taris Mr. C. S. van Dobben de Bruyn. Schoolnieuws. Dies Vrije Universiteit Aan de viering van den stichtingsdag der Vrije Universiteit te Amsterdam 20 October giog Vrijdagavond vooraf een bidstond in de Keizers- grachtkerk. Hier was voorganger Ds. P. N. Kruyswijk van Hilversum, die sprak naar aanleiding van Matth. 6 13. Als gewoonlijk werd deze samenkomst, uitgaande van het Locaal Comité van Amsterdam, bijgewoond door directeuren, hoog leeraren, studenten, oud-studenten en talrijke be langstellenden. Gezellig samenzijn Na afloop van dezen bidstond was er een gezel lig samenzijn in 't AMJV-gebouw, waarbij D. G. J. Baron van Heemstra de leiding had. In zijn openingswoord heeft hij medegedeeld, dat nog veel medewerkers voor den arbeid in Amsterdam ooo- dig zijn. Gesproken hebben de oud-Rector-Magnificus, Prof. Dr. V. H. Rutgers (de Rector, Prof. Wille was verhinderd)Mr. H. B ij 1 e v e 1 d en Prof. Si zoo. Prof. Rutgers stelde in zijn toe spraak de vraag of de openbare universiteiten in hun onafhankelijkheid van leden of begunstigers, bevoorrecht zijn boven de Vrije Universiteit. Hij moest deze vraag ontkennend beantwoorden. Want al steunen leden en begunstigers de V.U., afhan kelijk is zij alleen van de genade Gods, zooals ook art 2 van haar statuten zegt. Dies-rede Zaterdagmiddag te half 4 had. zooals gewoonlijk in het „Gebouw van den Werkenden Stand" te Amsterdam de plechtigheid der dies-viering plaats, waarbij Prof. Dr. J. Wille een rede hield Van deze rede zullen wij morgen verslag geven, daar dit ons door een misverstand te laat bereikt heeft voor het nummer van heden. REÜNISTEN-ORGAAN N.D.D.D. De zevende dies der Reünisten-organisatie van het studentencorps N.D.D.D. is Vrijdag middag te Amsterdam gehouden onder leiding van Prof. D r. D. H. Th. Vollenhoven, Deze zeide in zijn openingswoord, dat de Reünistenorganisatie, in weerwil van den on- spoed der tijden, groeien blijft; hel werk der kringen gaat ieder jaar meer beteekenen. Het jaarverslag van den ab-actis I, Drs D. Nauta, getuigde van flinken vooruitgang het ledenaantal passeerde reeds de 300! Bij de bestuursverkiezing werd de fiscus M r. A. W. Haan herkozen; in de vacature ontstaan door het aftreden van Dr. P. G. Knibbe, is voorzien door de benoeming van Mr. T. A.vanDyken. Na de afdoening der huishoudelijke zaken heeft D r. W. H. Gispen, van Delft, een rede gehouden over: Dr. Gispen had tot doel, de practische bruik baarheid van deze onderscheiding te toetsen aan de practijk der exegese, dus na te gaan het gebruik, dat wij ervan maken kunnen. Hy beperkte zich dus tot het terrein der hermeneu tiek en behandelde niet het ontstaan van de onderscheiding of de beschouwingen, door verschillende dogmatici er over gegeven. De vraag is: Welke is de maatstaf, naar wij kunnen beoordeelen, of een be. Schriftplaats historisch of normatief gezag voor ons bezit? Willekeur moet uitgesloten zijn, wil de Schrift niet van alle gezag den beroofd. Toch zal het moeilyk vallen, algemeenen maatstaf te geven. Wij zullen rekening moeten houden met het karakter van het deel der Schrift, waarmee we te maken hebben. Achtereenvolgens werden behandeld de histo rische, poëtische, profetische, legale gedeelten der Heilige Schrift e.a., waarna een conclusie werd getrokken. Wij kunnen zeggen, dat de onderscheiding historisch en normatief het zag der H. Schrift practisch slechts in verre bruikbaar is, wanneer we er mee bedoe len, dat we altyd het verband en altijd het geheel der Schrift (met name in haar theo- christocentrisch karakter en in haar zedewet) moeten laten domineeren over de onderdeelen. Gevaar bestaat, dat we door deze onderschei ding aan de H. Schrift het karakter zouden geven van een verzameling loase uitspraken, die stuk voor stuk op hun historisch of norma tief gezag moeten worden onderzocht. Boven dien wil God ook in de deelen, die slechts zoo genaamd historisch gezag hebben, altyd iets tot ons zeggen. Ook bij de kwesties, die zich hier voordoen, komen we tot het besef, dat we pas dan als Gereformeerde theologen zullen zijn, waar we wezen moeten, wanneer we een volledige Jiisto ria revelalionis bezitten. Wegens gebrek aan tyd, moeet de aange kondigde reünie vervallen. DE DUITSCHE SCHOOL Dat het Hitler-régime zich met intensieve kracht werpt op de opvoeding der Duitsche jeugd, past volkomen in z'n werkprogram. Een Duitscher, Max Troll, heeft in een boek, ,Die Schule im dritten Reiche" uitgeengezet, hoe de school dit doel te dienen heeft. In „De School met den Bijbel" heeft J. L.(ens) er reeds enkele artikelen aan gewijd. Op welke wijze de Duitsche jeugd wordt voorgelicht over het delicate onderwerp der onvolwaardigen, blijkt uit voorbeelden, wel ke in de desbetreffende leerboeken (natuur* lijk voor de verder gevorderden) worden ten beste gegeven. Hier is er een, uit Thürin- gen: „In een erfelijk belaste, maar fatsoenlijke en ordelijke familie werd, ondanks de waarschuwing van den arts,(!) een kind geboren. Dat kind was idioot en kon slechts gedurende de kinderleeftijd in het ouderlijk huis blijven. Het familieleven werd tot een hel gemaakt door de absolute onopvoedbaarheid en de toenemende onrein heid van het kind. De vrouw verhing zich; de man raakte aan de drank; de gezonde oudere dochter verliet naar lichaam en ziel gebroken het vaderland. Drie menschen gin gen ten gronde. En in de plaats daarvan zit een nummer meer in het idiotengesticht en moet daar door de gemeenschap onderhou den worden! Een opsomming van alle mogelijke erfe lijke afwijkingen wordt gegeven: in Duitsch land wonen 13000 erfelijk blinden, 15000 er felijk doofstommen, enz. Met cijfers wordt aangetoond, dat 20 pCt van de Duitsche be volking onvolwaardig is. 160.000 moesten van rijkswege onderhouden worden. Kosten 138 millioen. Dan komt de vraag: wat daar aan te doen? „Het dooden van erfelijk be laste kinderen, zooals Sparta het kende, is in een Christelijke staat onmogelijk. Over blijft slechts de verhindering der voortplan ting, èf door isoleering in gestichten, óf door steriliseering, waarvan de laatste de voor keur verdient". Dit öf-óf is teekenend, gezien in het licht der z.g. Duitsche sterilisatiewet, welk immers geen óf-öf toelaat. Misschien is de concessie van de isoleering een bewijs van de zelf correctie, door de Duitsche autoriteiten ter hand genomen in een aangelegenheid, waar in zij wel pijnlijk ver waren afgeweken van het fundament van een „Christelijken Staat", de term, door Troll zelf gebruikt. Buitengewoon Lager Onderwijs Vergadering le Utrecht. Zaterdag hield de Vereeniging tot Bevor dering van het Christelijk Ondersvijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen een vergadering in hotel Terminus te Utrecht. De vergadering svas zeer druk bezocht, o.a. ook door afgevaardigden van zustervere nigingen. De voorzitter, de heer De G r a a f f, uit Rotterdam, opende met gebed en Schrift lezing. Aan de hand van een gedeelte uit Deute- ronomium 33 en Romeinen 13 sprak de voorzitter vervolgens een openingswoord. Spr. herdacht allereerst den aan de veree niging door den dood ontvallen vriend, den heer Rennes. Deze bezocht als vertegen woordiger van het Schoolbestuur te Den Haag altijd trouw de vergaderingen. Vervolgens hield de voorzitter een korte Bijbelinleiding, waarin spr. telkens de on derwijswereld betrok. Na het openingswoord werden door den 2en secretaris de notulen voorgelezen, die door de vergadering werden goedgekeurd. Hierna werd door het bestuur het volgende voorstel ingediend: Het bestuur stelt zich voor voortaan op de vergaderingen afgevaardigden te vragen van den Schoolraad, Unie. Chr. Volksonder wijs, Chr. Nat. Schoolonderwijs en Geref. Schoolverband. Enkele aanwezigen hadden naar aanlei ding van dit voorstel een en ander te vra gen. Een van hen diende een amendement in, om het woord vergaderingen te wijzigen in: jaarvergaderingen. Een tweede amendement luidde, dat het bestuur gemachtigd zou worden afgevaar digden uit te noodigen onverschillig op wel ke vergadering. Ter vergadering werd het bestuur hier toe gemachtigd. Vervolgens kreeg de heer A. J. C a 11 i b e r van Utrecht het woord, die een beschouwing gaf over het onderwerp: Hedendaagsche denkbeelden en het B. L. O. Spr ving zijn causerie aan met het geven van een histo risch overzicht over de verzorging van zwakzinnigen in verschillende landen en memoreerde dat op het oogenblik vaak do vraag gesteld wordt o* het niet beter is om RUBRIEK^, DINSDAG 23 OCTOBER HUIZEN 1875 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10 30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 M uziekuit zending voor fabrieken. 10.00—11.30 Gramofoccmuriek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pas toor L. H. Perquin. 12.01 12.15 n.m. Politieberichten. 12,15—1.00 n.m. De KRO-boys o.l.v. Piet Lus- tenhouwer. 1.00—1.20 n.m. Gramofoonmuziek. 1..20—2.00 n.m. Orkestmuziek olv. Johan Ger- 2.00—3.00 n.m. Vrouwenuurtje, a. „Het planten van bollen in den tuin", door mevr. J. v. d. Schoot—Mulder, b. „Wafeltjes en koekjes elec- trisch gebakken" door mevrouw N. Schutte. 3.00—4.00 n.m. Modecursus door mevr. H. Cup pens Geurs. 3.00—3.30 n.m. Naai- en knipcursus en tiet ma ken van eenvoudige heden voor beginoenden. 3.30—4.00 n.m. Opleiding coupeuse-leerares, Brusselsche en Parijsche coupe. (Vierde les). 4.00—4.15 nm. Verzorging zender. 4.15—5.00 n.m. Gramofoonmuziek. 5.00— 5.50 nm. Orkest o.l.v. Johan Gerritsea, 5.50—6.00 n.m. Gramofoonmuziek. 6.00—6.40 njn. Orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 6.40—7.00 n.m. Cursus Esperanto door P. He-1 ker. (Tweede les). 7.00—7.15 n.m- Politieberichten. 7.15—7.35 n.m. Vragen van heden en toekomst aller aandacht waard. IV. „Het Woningvraag stuk". door H. C. Nijkamp. (Uitzending van het R.K. Werkliedenverbond). 7.35—8.00 n.m. Gramofoonmuziek. 8.00—8.30 om. Concert door Symphonle-Or- kest (U.S.O.) o.l.v. Henri van Goudoever m. m.v. Ruth Posselt, viooL Vioolconcert op 53 a-moll, A. Dvorak. 8.30-8.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—8.45 n.m. Hoorspel-cyclus. „De Moeder kerk en Nederland" door Jan Vuysters. I. De kerk die kerstent Sint-Willebrord (in vijf ta- fereelen)Leiding: Henri Eerens. 9.45—10.30 n.m. Symphcnie-orkest (U.S.O.)- Symphonie d kl. t„ César Franck. 10.30—10.35 n.m. Vaz Dias. 10.35—10.45 n.m. Gramofoonmuziek. 10.45—12.00 n.m. De Kro-boys oJ.v. Piet Lus- tenhouwer. "TT T^RSUM 301.5 M. A.VJLO. 8.01 10.00 Gramofoonmuziek. 10.01—10.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Muziek ter nabetrachting. 10.30—10.45 Gramofoonmuziek. 10.45—11.15 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering—Hillebrand. „Wat er van drui ven gemaakt kan worden". 11.15—12.00 Zangvoordracht door Lola v. d. Ben. A. d. vleugel: Egbert Veen. 12.01—2.00 n.m. Lunchconcert door de stafmu- ziek van het 6e Regiment Infanterie te Breda. Kapelmeester: Louis de Morée. 2.00—2.30 n.m. Vioolrecital door Sam Tromp. A. d. vleugel: Egbert Veen. 2.30—3.00 n.m. Kovacs Lajos en zijn orkest 3.00—4.00 n.m. Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw—van Rees. Laatste herhaling le les. 4.00—4.15 n.m. Verzorging zender. 4.15—4.30 n.m. Gramofoonmuziek. 4.30—5.00 n.m. Radiokinderkoorzang o.l.v. Ja cob Hamel. 5.00—5.30 n.m. Halfuur voor kleinere kindereo door mevr. Antoinette van Dijk. V.P.R.O. 5.30 n.m. Bijbelvertellingen van Ds. B. J. Aris, 8e vertelling, A.V.R.O. 6.00—7.30 n.m. Vooravondconcert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Gerharz. 7.30—8.00 n.m. Engelsche les voor beginners door Fred Fry. Laatste herhaling eerste les. 8.01—8.05 n.m. Vaz Dias. 8.05—10.00 nm. Gavarieerd programma; mm.v. Kovacs Lajos en zijn orkest. 1000—11.00 n.m. Het Omroeporkest oJ.v. Nico Gerharz. Solist: Pierre Palla. piano. 11.00—11.10 n.m. Vaz Dias. 11.10 n.m.—12.00 Cabaret „La Gaité". Am sterdam. BUITENLAND Boekarest: 7.20 n.m. Symphonieconcert, Motala: 7.20 n.m. Concert. 9.20 n.m. Strijk* kwartetten van Hindemith en Beethoven Dtutschlaodsender: 7.55 n.m. Alfred Hoehn speelt pianowerken van Liszt. Ronk: 8.05 n.m. Kamermuziek. Parijs (Radio): 8.20 n.m. Gavarieerd program- Parijs (Poste Parisien): 8.35 n.m. Symphonie concert o.l.v. Théodore Mathieu: (D'Indy, De bussy. Chabrier) Boedapest: 9.20 n.m. Strijkkwartetten van Haydn en Dohnanyi. Oslo: 9.35 n.m. Negro-spirituals en plantation- Kalundborg: 9.35 n.m. Strijksextet van Tsai- kofski. Scottish Reg-s 9.40 n.m. Gevarieerd programma. Droitwich: 10.20 nm. Sir James Jeans: „Our nearest neighbour: The moon". 10.40 n m. Kamermuziek. Woensdagavond van 9.25—9.35 Leo Lens voor de microfoon van de N.GR.V., met het onderwerp: „Tien minuten van vreugd en vroo- lijkheid" geen geld te besteden aan B. L. O. Spr. wilde niet te lang bij de materieele zijde staan blijven, doch gaf aan zijn be toog een geestelijke wending. Zoo kwam spr. tenslotte op de deskundige behande ling die noodzakelijk is voor zwakzinnige kinderen en bij het zwakzinnigen-onder- wijs, een behandeling die onk ethisch verantwoord moet kunnen worden. Wanneer men spreekt van bezuiniging op deze tak van onderwijs, dan bewijst dat een niet voldoende kennis van zaken. Het bui tengewoon lager onderwijs voor kinderen die geestelijk misdeeld zijn moet gegeven worden en gesteund. En zeker door Christe lijke en naastenliefde. Des middags sprak Dr. K. Penon van Rotterdam over: „Verschillende typen van zwakzinnigen". Op dit wetenschappelijk be toog volgde nog een geanimeerde bespre king waarna deze vergadering met dank gebed werd gesloten. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd aan de Chr. School te Veenenaaal de heer J. van Bemmel. onderwijzer aan de Chr. School Julianastraat Alphen a. d. Rijn (hoofd P. Smits). Examens ACADEMISCHE EXAMENS. RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT. Cand.- examen rechten: de heeren E. Bückman en G J. Backer. R.-K. UNIVERSITEIT NIJMEGEN. Cand.- examen rechten: de heeren G. J. F. Huurman en G. P. Smithuis. VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM. Doet. ex. rechten: de heeren G. A. Brander horst te Hilversum en F. D. v. Batenburg te Zeist. THEOL. SCHOOL KAMPEN. Geslaagd: Prop. examen: de heeren F. Colenbrander, Varsseveld en I. B. v. Mechelen, Rotterdam- Damrubriek. Om de wereldtitel men, eindigde in een puntenverdeellng. De stand luidt nu: Raichenbach 9 punten. Keiler 5 punten. Ook in deze party had onze kampioen bijna voortdurend de leiding, dooh ondanks zijn agrea sief spel slaagde hij er niet in zUn tegenstan der ernstig in gevaar te brengen. Dc rustige weloverwogen verdediging van Raichenbach was hem te machtig. Het ligt er dik bovenop, dat de Fransche kampioen zich verder met re mise tevreden stelt, hetseen hij dan ook ruiter lijk erkent. Het blijft evenwel een gevaarlijke tactiek, zooals dc vorige partij dan ook over duidelijk c Raichenbach opende deze partij met den wei nig gebruikeiyken zet 31—27. blijkbaar met de bedoeling Keiler tc dwingen het klassieke spel type te aanvaarden. Deze speelde echter 1923 tegen, om het bezetten van ruit 28 voorlooplg te verhinderen en zoodoende Raichenbach in d» ontwikkeling van zijn linkervleugel te belem meren. En werkelijk, Raichenbach moest zijn aanvankelijk voornemen wel laten varen, ten einde blijvend nadeel aan den bedreigden vleu gel te ontgaan. De uitruil, welke nu volgde, verschafte hem weliswaar speelruimte ln over vloed, maar met opoffering van zijn centrum positie. Dat er tevens een randschijf op 16 te recht kwam. och, daaraan was men in de vorige partijen, al gewend geraakt. Men zou het eerder vreemd vinden, indien het eens niet gebeurde. Keiler veranderde nu van tactiek en trachtte kansrijk flankspel. Raichenbach. voelde, verijdelde dit plan gedeelte had - alle kansen en i dat kar&kteristiel bach genoemd mag worden en wel geheel af wijkt van de geldende opvattingen omtrent rondspel. Dooh het bleek afdoende, want lang zaam. maar zeker verminderd Keilers voordeel, totdat tenslotte in het eindspel de kansen vol maakt gelijk waren en de remise dan ook spoe dig volgde. Keiler toonde aan, dat hy de vyfde party on der den indruk van het oogenblik, veel te snel gewonnen had gegeven. Na zijn foutzet 8—13 was nog zooveel verdediging mogelijk, dat winst voor Raichenbach vrywel uitgesloten zou zyn geweest. als 1. 31—27. 19—23; 2. 33—28. 17—21; 3. 28X19, I 14X23; 4. 39—33, 10—14: 5. 44—39. 6—10: 6. i 33—28, 21—26; 7. 28X19. 14X23; 8. 39—33. 10— 14; 9. 5044, 13—19; 10. 44—39 12; 11 33— 28. (Eerst nu kan wit de centrum-ruit biy- I, docji een normale ontwikkeling -vleugel zou. wegens het schöven- nstige bezwaren gepaard gaan). 11. 11—17; 12. 27—21, 16X27; 13. 32X21, 15. 41—37, 1—6; 16. 39—33, 28; 17. 47— 17—22; 18. 28X17. 11X22: 19. 21—16, 19—23; 2<£ 37—31, 26X37: 21. 41X32. 13—19; 22. 34—29. j 23X34; 23. 40X29. 1923; 24. 4641. 23X34; I 25. 33—28, 22X33; 26. 38X40. (Duideiyk is het. wit door vereenvoudiging naar remise ■It. Wit's stand is weinig fraai en laat *t onbeperkt meester van het middenbord). 2614—19; 27. 41-37, 19—23; 28. 42—38, 9—13: 29. 43—39. 4—9; 30. 37—31, 6—11; 31. 3933. 2329; 32. 33X24. 20X29; 33. 49—44. 1823; 34. 4439. 9—14; 35. 32—27. (Deze for matie is typeerend voor wit's spel. Men zie slechts de zesde party). 3o1117; 36. 40—34. 29X40; 37. 45X34, 3—9. (Verschillende :e spelers meenden, dat 1520, inplaats 17—21; 39. 16—11. 7X16; 40 33—29, 21X32: 41. 29X7, 8—12; 42. 7X18, 13X22. (Zwart'a stand ïykt veei beter, doch in werkeiykheid is van geen spoor meer te bekennen. Je van wit's doorzicht, daar jrooten uitruil deze situatie tot in de finesses berekend moest zyn). 43. 3933, l19; 44. 35—30. 10—23; 45. 33—29, 23—28: 46. 30—25. 9—13 (32—38 mag Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 87. Met een hevig gekraak kwam BIe6 precies 00 de auto terecht, met het onmid dellijk gevolg, dat d3 heeie kap als een luci fersdoosje i.i elkaar gedrukt werd. De apo theker wist zich door een koenen sprong te redden, maar mijnheer Pimpelmans zat in de auto opgesloten die natuurlijk dadelijk uit den koers raakte..,. 88. Boem! Krak! Daar vloog de auto tegen een boom, aarbij hii als een harmonica in elkaar schoof. Door den geweldigen schok werden zoowel het paard als mijnheer Pim pelmans er uit geslingerd, waarbij de laat ste boven op zijn schim-mei terrechtkwam en zóó weg had kunnen rijden, als de Bles maar niet onderrthoven „eleg- had. (Wordt Woensdag vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10